Lida a 2holky |
21.10.2002 10:33:40
Ja souhlasim s Bohousem. Take si myslim, ze nemit televizi vubec, neni reseni. Ostatne, na kabelu je i spoustu vychovnych programu jako History channel, Discovery apd. Ja se myslim, ze je dulezite deti vychovavat v tom, ze programy v TV je nutne si pecive vybirat, jinak je TV "zrout" casu. Myslim, ze nase deti budou schopne toto pochopit. Jde take o priklad rodicu. Ja se svym manzelem se divame na televizi jen vyjimecne. Max. 2 hodiny tydne a to jenom na programy, ktere si opravdu vybereme. Deti v pokojicku televizi nemaji a mit nebudou, takze pokud si nejaky program vyberou, budou se muset divat v obyvaku.
|
Martina (syn 2 roky) |
• |
21.10.2002 8:40:45
Souhlasim s Tinou. Podle mne se kolem TV dela opravdu velka hysterie. Vsechno se ma byt primerene a to jiste plati i o TV. Nechapu jak nekdo muze odsuzovat napr. porad Teletubbies, kdyz ho ani sam nevidel. Ja a muj syn jsme ho videli mockrat a nemyslim, ze by na nem bylo neco spatneho. Je to proste moderni pohadka pro deti s oblibenymi postavickami.
|
Helena, dcera 22 m |
• |
20.10.2002 21:46:24
Já taky nechci, aby děti sledovaly stále televizi, ale zase, kvůli tomu ji vůbec nepouštět se mi zdá přehnané, stejně přijde věk, kdy Vaše ratolesti si prosadí svou nebo se budou koukat u babiček, kamarádů a o to víc, protože je to zakázaný, tak toho co nejvíc využít.Prostě je dnes taková doba, kdy Tv je,záleží jak se k tomu postavíme celkově,vysvětlit co tam vidí....Stejně ten mrňous se kouká chvíli a pak jde dělat něco jiného a za každou cenu ssse stále věnoovat dítěti aby se náhodou 10min. nekoukalo na Tv je hloupost.To je můj názor.
|
Monika, 2 kluci |
• |
20.10.2002 20:16:04
Zcela souhlasím s Terezou. Kouzelná školka a večerníček je bezva, občasné video, když prší nebo když je Honza nemocný, taky vítám, pokémony a teletubbies jsme naštěstí ještě neobjevili. Když mám pocit, že Honza kouká na televizi už moc dlouho, řeknu mu, že si půjdeme společně číst a vždycky! to zabere. Mimochodem Kláro, Kryštof je na TV ještě moc malý, Honza začal sledovat večerníčky až zhruba ve 2 letech, Dava má 2 roky a 2 měsíce a "kouzlo" TV ještě neobjevil. Zdraví Monika.
|
Terreza |
20.10.2002 17:16:21
Ano, i u nás se stalo něco podobného. Já televizi moc nesleduju, a často tak mám spor s manželem: „…furt sedíš u televize…“ vs. „až skončí tenhle film ,chci se kouknout na zprávy, ty první jsem neviděl, a pak dávají…“ Dcera večerníček sledovala od malička (býval to jediný způsob, jak jí udržet při večeři v klidu a vpravit do ní trochu stravy), ale šok byl pro nás Krtek, přesněji Krtek a autíčko. Dcera se zájmem hleděla na zcela srozumitelný příběh se srozumitelným koncem – krtek už má vytoužené autíčko a odjíždí a mává z kolečka uprostřed černé obrazovky a KONEC. Trvalo to asi pět vteřin, než se objevila hlasatelka. V tu chvíli se ozval ohlušující jekot, řev a pláč a vztek. Chlácholení nezabíralo. Mít video, okamžitě jedu do půjčovny snad až do Brna. Za hlasitého škytání a vzlykání, jsem odsouvala stolek a dítě div že do televize nevlezlo, zkoumalo kabely, prostor pod televizí, koberec a přilehlé skříně. Krtek NEBYL.
Ad. diskuze televize ano či ne – taky jsem spíš proti, ale nic se nemá přehánět, a myslím, že Kouzelná školka, Kostičky, Večerníček a sem tam nějaké video za deštivého odpoledne, není nic, co by z dětí dělalo „notorické sledovače televize“ či násilníky. Nerada pouštím Teletubbies nebo Pokémony… |
20.10.2002 11:44:55
Taky myslím. Když jsem byla děcko, tak jsme doma televizi měli, nikdo nám k ní nezakazoval přístup, a přesto jsme jak brácha tak já docela normální - já ráda čtu a dokud jsem měla čas se patlat ve vývojkách a ustalovačích, tak jsem i ráda fotila, brácha je aktivní sportovec a rád píše (oba si tyto zálibiy neseme z dětství)... Na televizi jsme koukali, ale nikdo nás od ní nemusel odhánět bičem :o) Prostě rodiče nám umožnili všestranný rozvoj, mohli jsme si vybrat televizi, ale zároveň i spoustu jných činností.
Ten samý přístup bych chtěla uplatnit i u našeho děcka. Jsou jí skoro dva roky a kouká na Teletubbies. Rozhodně před televizí nesedí pětkrát týdně třicet minut, spíš jenom když si vzpomeneme. Tenhle týden to bylo cca dvacet minut celkem, jindy je to víc, jindy vůbec, podle našeho programu. Já si ten seriál moc pochvaluji, dcera se u něj docela rozkecala a navíc ty Potvůrky (tak jsme si je počeštili :o) ) začíná napodobovat. Už jsem psala v jiné diskuzi - např. dcera odmítala po ulici chodit za ruku, stačilo však, aby si Potvůrky tak vyšly na procházku a už se rozjela: "Mamí... sinice, rucicku!" :o)) Na druhou stranu k nám v některé dny kolem deváté ráno chodí slečna, která dceru bere na procházku. Stačí, aby zazvonila, a Verča přestane být fascinovná děním v televizi, ale už běží ke dveřím a raduje se: "Teta, teta. Jdem ven!" (Mimochodem, kdo by jí v tuto chvíli sledoval, tak neuvěří, že i já s ní taky chodím ven :o) ) a zrovna tak si od televize odejde do vedlejšího pokje hrát tehdy, když jí dění na obrazovce nijak nezaujme. Teď zrovna přemýšlím, jak dvouleté dítě naučit na počítač - poměrně často na něm dělám a Verča se o něj aktivně zajímá a mně připadá zbytečné, aby jenom tak bezcílně mlátila do kláves a koukala přitom do účetního programu... To už si myslím, že je lepší zkusit nějaké speciální CD pro děti a ukázat jí při tom něco užitečného :o) S. |
Tina , děti 2.5 r. + bříško |
• |
20.10.2002 11:23:03
Připadá mi, že se kolem TV a dětí dělá občas zbytečná hysterie. A že někteří rodiče si dělají téměř zbytečně starosti na téma vliv TV na děti(teď nezabíhám do podrobností o tom, co se na některých kanálech prezentuje a programech pro děti, nezbytné rodičovské selekci, výchově atd.)
Před 50-ti lety tady bylo jen radio a černobílá televize a neměl je každý. Lidé četli, chodili do divadel, kin apod. ABY BYLI INFORMOVÁNI o tom, co se v jejich současném světě děje. Tempo života se X-krát znásobilo a my jsme informováni pomocí TV,počítačů, internetu atd. Děti, proto aby se dobře orientovali budou potřebovat přístup ke všem zdrojům těchto informací, včetně TV. To že je teď od něčeho "odstříhneme" proto, aby jsme jim zabránili v "návyku" vůbec nechápu. My rodiče už také nesvítíme svíčkou, nepereme ve studené vodě v řece, aby jsme si neučinili návyk na pračku, myčku, apod. Vše se vyvíjí a naše děti se vyvíjí v souladu s tím. Naše role by měla být spíše v tom jim umožnit vše si "osahat" a než toho budou schopni sami, tak jim vybrat pořady-hry-internet, které se pro jejich věk hodí a které jsou přiměřené jejich schopnostech vnímání (a k tomu jim samozřejmě sami čteme, vyprávíme, zpíváme, básníme, kreslíme, sportujeme atd. aby měli možnost porovnání). Tím jim umožníme dostatečný a úplný rozvoj v souladu s dnešním světem, ale nezahltíme je všemi informacemi, které na TV a jinde jsou a hlavně jim dáme možnost výběru a porovnání. Nemyslím si, že díky tomu, že se dítě nedívá na TV, tak je z něj v budoucnu "aktivní sportovec" a nebo "čtenář". Někteří lidé preferují pasivní a jiní aktivní zábavu a tak to bylo, je a bude. A jen poznámka k článku. Myslím, že vůbec nešlo o tu TV a Večerníčka, ale o vývoj u synka, kterému je nutno vysvětlit, že pořad už skončil a bude zase zítra. Z vlastní zkušenosti vím, že to není jednoduché, dcera vyžadovala to samé a vztekala se/nechápala, že nepokračuje, co chce ona, aby pokračovalo a to nejen u TV. Přesto to neznamená, že když "čtená" pohádka skončí, tak že jí synovi čtete pořád dokola až do rána a nebo snad ANO ? |
Stefanie |
• |
19.10.2002 23:30:17
Souhlasím ve smyslu,ne že bychom neměli Tv,ale já patřím mezi lidi,kteří by se asi bez TV obešli,i když ji mají,nejsem TV žrout a dávám přednost čtení a živé zábavě,než pasívnímu koukání na TV.
Nikdy se mi nelíbilo,když něčí děti stále koukaly na Tv,bohužel musím konstatovat,že moje dítě to ale dělá taky.Myslela jsem,že UPC použiju na to,že budu sledovat pořady v cizích jazycích,ale to bych zase neměla čas na čtení. Radějí než koukat na Tv,jdu na film do kina či do divadla. Občas sice zjistím,že dávali něco,co by mi docela zajímalo,ale co se dá dělat. Taky jsem již zvažovala UPV zrušit,výhody to má,ale vše se stihnout nedá. |
19.10.2002 18:49:35
Rozhodnutí o tom, že náš (starší) syn dorostl k večerníčkům, jsme učinili před jeho třetími narozeninami. Pomohl nám k tomu jeho tehdejší zánět středního ucha - jeho první vážnější nemoc. Byl to jeho první pořad v televizi. Dodržuji totiž pravidlo, že když jsou děti vzhůru, televize je vypnutá. Byla bych nerada, aby si na ni zvykly jako na kulisu a běžnou součást života. Taky mě děsí, když vidím jak se děti na obrazovku přilepí a v tu chvíli nevnímají nic jiného a nebo se dožadují zapnutí televize, protože nemají nic lepšího na práci. U Tomíka nám záměr zdravého koukání na televizi zatím vychází. Přes léto televizi nezapínáme vůbec a přes zimu jsme ve čtyřech letech přidali jednou týdně Kouzelnou školku (páteční - jinak stejně nejsme dopoledne doma). Občas ale taky udělujeme vyjímky. Tomík je v pohodě, zkoukne pohádku a televizi vypíná. Horší to je ale s naším mrňousem. Ten bere televizi už jako samozřejmost. Sleduje ji totiž z bráškou - i když jsem se ho od toho snažila odradit. Nedal se a jeho nadšení z televize je nelíčené. Občas si říkám jak je dobře, že znají jen večerníček a Kouzelnou školku.
Ještě k Teletubies - musím se přiznat, že jsem je nikdy neviděla, ale podle toho co jsem slyšela, není ani o co stát. Nelitujte tedy toho, že se Vám nezadařilo zařadit televizi do rodiného programu. Já si totiž myslím, že čím déle se na ni začnou děti dívat, tím lépe. |
sally |
19.10.2002 18:23:03
Bohouši,
naši televizi neměli dlouhá léta, především z finančních důvodů. PRavda, přišla jsem o Majora Zemana, MRazíka a Ženu za pultem, ale jinak? Nemám pocit, že by mi chyběla a ani v kolektivu dětí mi to nepřišlo jako nějaké děsné mínus. Druhým rokem jsem USA. Televizi jsme měli, nějakých 70 programů, kdybych chtěla, můžu se na něco zajímavého dívat celý den... zprávy, discovery, history channel, animal planet..... po dvou letech jsme zjistili, že na to koukáme cca jednou za dva měsíce - to když běží nějaký zajímavý film, a nebo je někdo z nás nemocný tak, že nemůže číst a jen zírá do bedny... takže jsme kabel odhlásili... máme místo toho video a DVD, takže když už jó zatoužíme po nějakém filmu, můžeme si ho půjčit. Taky se rozšířila možnost případných dárků z Čech (máme DVD které hraje oba formáty). Rozhodně se ze mě nestal v patnácti televizní maniak :-))) I když jsme v té době televizi měli, tak mi byla více méně lhostejná. POužívali jsme jí na sledování zpráv a na vánoce na pohádky... Jak říkám - sice jsem neviděla Ženu za pultem, ale zato jsem přelouskala Dekamerona :-)) |
Další akce nalezte zde
Další recepty nalezte zde
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.