| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Jenom na okraj k tý dietě, napadlo mě totiž, jestli výživa a životní styl nemůžou souviset i s těma demencema a Alzheimerama - seznámil jsem se po balkánským venkově s řadou lidí ve věku cca 80-101 let a mentálně byli všichni naprosto čilý. Přitom jsem tam byl v rodinách a kdyby tam byl někdo s demencí, minimálně bych se o tom dozvěděl, asi by mi ho nestrkali před nos, ale ani by ho neschovávali, neschovávali ani lidi s Downovým syndromem apod., prostě rodina tam byla celek. Co měli společnýho, je právě ta dieta: prakticky celej život se odmala živili sejrem, skopovým, zeleninou (mrkev, zelí...) a ovocem (jabka, borůvky...). K bílýmu pečivu se dostali občas a až k stáru, to samý nějaký ty éčka (vesměs hlavně až po pádu komunismu, když už jim bylo těch 70 a víc. Jo a měli hodně pohybu, nikdo nebyl obézní, nejvejš trochu oplácanější (jak se ve vysokým věku už přece jen moc nepohybovali, po obědě šlofíček atd.). Byli zcela soběstačný - nevím, jestli by zvládli vyplnit složenku na poště (některý byli částečně, kdoví, možná i zcela negramotný), ale třeba jeden 96letej chlap žil sám v obci s roztroušenou zástavbou (v podstatě na samotě, i když na nejbližší baráky cca 1-2 km daleko bylo vidět), bez vody, bez elektriky, barák s udusanou podlahou a vytápěním otevřeným ohništěm. Když jsem zaklepal a vešel, seděl u toho vohně, vyskočil jak jura, vypadal tak na šedesát, akorát teda bez zubů a hodně vrásek kolem vočí. Zajímal by mě názor nějakýho lékaře na tohleto. Jasně, že část protřídila statistická pravděpodobnost, protože takovýho věku se nedožil každej, nicméně věk dožítí ovlivňovala silně dětská úmrtnost a vůbec dostupnost a úroveň lékařský péče, tzn. úmrtí na úrazy a nemoce v dospělosti. A mezi tou řadou požehnanejch starců a stařen z různejch míst fakt bez výjimky neuvěřitelně zachovalý tělesně (stěžovali si leda na klouby) i duševně - vtipkující, zvídaví, pamatující si.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.