Dříve za "krále klacka" se na to doporučovaly Priessnitzovy obklady. Já to tedy používala na koleno. Koleno časem napuchat přestalo, nevím, jestli díky této léčbě nebo by se tak stalo i bez ní. V každém případě je to v podstatě zadarmo
Dovolila jsem si okopírovat návod (je to z nějakých stránek Celostní medicíny)
Jak udělat Priessnitzův obklad?
Nejprve se na kůži přiloží látka namočená ve studené vodě. Správný zábal se namáčí ve studené vodě. Tento chlad by měl vyvolat žádanou reakci. Je důležité teplotu vody přizpůsobit stavu pacienta, obzvláště pokud je nemocný velmi oslabený nebo vyhublý, pak nemusí mít dostatek energie k zahřátí, u dětí můžeme volit teplotu cca 22 °C.
Je vhodné nejdříve mokrou látku vyždímat. Je totiž pro tělo daleko snazší zahřát látku s menším obsahem vody než látku, ze které kape voda. Pro to, aby studený zábal byl úspěšný, je potřeba dostatečné prohřátí pacienta. Pokud tělo nemocného toto nezvládne samo, je zapotřebí mu pomoci (teplá koupel, ohřívací láhev, suchým třením). Tato látka by na tělo měla dobře přilnout (nikde by nemělo docházet ke vzniku vzduchových bublinek).
Přiložený chladný vyždímaný obklad se překryje plastovou fólií „igelitem“ a vše se obalí suchou látkou. Některé postupy doporučují igelit vynechat. Vše se obalí suchou látkou. Pod obkladem nejprve dojde k hypotermii, teplota se sníží. Toto trvá přibližně dvě až tři minuty a dochází k vasokonstrikci cév. Poté se teplota stabilizuje a vasokonstrikce (zúžení cév) se mění na vasodilataci (rozšíření cév). Tato fáze by měla trvat přibližně 30 až 40 minut. Nakonec dochází ke zvýšení teploty a na místě dochází k přehřátí. Dochází k lokální vasodilataci. Tato poslední fáze by měla trvat 60 až 80 minut. Obklad by se měl sundat po dvou, nejdéle třech hodinách. Pokud by se měl používat opakovaně, je třeba dodržet přestávku zhruba tří až čtyř hodin.