angrešt |
|
(8.6.2011 7:06:28) Taky jsem blázen, nejsi v tom sama
Zavřuju samozřejmě marmelády - převážně z kupovaného ovoce, vlastní máme jen meruňky. Ale i z toho kupovaného, pěkně šťavnatého v sezoně, je marmeláda výborná a vyplatí se finančně proti kupované. marmelád sníme hodně, kupujeme bílý jogurt a do něj si dáváme marmeládu, dost jí sním k snídani - vařím si vločkovou kaši a jím ji s marmeládou. No a pak na palčinky, lívance... musí být
Kompoty jen minimálně, není o ně u nás zájem, tak jen pár meruňkových do knedlíků, popř. meruňky ve vlastní šťávě za stejným účelem.
Pak zavařuju okurky (bez těch nemůžu žít, jsem po nich divá) - těch musím mít několik desítek sklenic, abych dokázala přežít zimu . Pak červené kapie, ty taky miluju a musím mít zásobu. A houbičky na kyselo a čalamády.
Pak si zavařuju polotovary pod maso - např. tykve s kari jako zeleninovou vložku do kari. Omáčky typu sweet&sour či jiné zeleninové omáčky, které pak používám, když spěchám, jen na orestované maso (něco jako jsou takové ty prodávané Unce Ben´s).
Pak se snažím dělat každý rok povidla - akorát ne vždy se sejdou švestky.
krom zavařování dost suším - samozřejmě bylinky ze zahrádky. Ale rodiče mají sušičku, tak si u nich Suším i houby, křížaly, "domácí polévkové koření" atd.
A celkově se snažím zavařovat opravdu hodně, ono je to jednak mnohem chutnější než kupované věci (navíc nepoužívám umělá sladidla, ta jsou jinak narvaná skoro ve všem, co bych si jako těhotná počala nemít domácí okurky, když ty kupované jsou lautr všecky se sladidly??? )
A další věc je finanční výhodnost. Oproti kupovaným zavařeninám představují ty domácí dost zřetelnou úsporu. Jednak proto, že člověk si to udělá sám, ale také proto, že kupuje ovoce a zeleninu v sezóně, kdy je levná.
Mimoto je zavařování několikanásobně ekonomičtější než mražení (započtena pochopitelně i elektřina na to vaření), takže mrazím opravdu jen to, co má dostatečnou hodnotu a spolu s cenou promražené elektřiny to pořád bude stát méně, než kupovat to v mimosezóně (takhle se vyplatí např. borůvky a maliny). Ale jinak raději zavařuju nebo suším, mrazit třeba mrkev a okurky je opravdu velmi neúsporné, oproti čalamádě se to prodraží několikanásobně.
|
hancula1 |
|
(8.6.2011 7:50:42) Já také zavařuji, manžel prohlašuje už nějaký ten pátek, že jsem "blázen".... no u mne to přicházelo postupně .... když mi bylo 18-25 (jsem z Prahy) tak jsem prohlašovala, že to nikdy nebudu dělat, natož si ještě něco pěstovat nebo bydlet na vesnici!, a pak přišli děti a my jsme v mých 33 letech postavili domeček (na vesnici!-šly jsme cca půl hodiny od Prahy - kde bydlí manželovi rodiče) a už to začalo ....zahrádka....nejdříve okolo domu, pak jsme odkoupili 1/2 sousedního pozemku od starších lidí, co už to nestíhali a min. rok zde zasadili 21 ovocnýchs tromů, rybíz, angrešt, maliny apod.... okopáno a zasázeno mám snad vše.... a zavařuji...celý týden dojíždím do Phy do práce, ale o víkendech se hrabu v hlíně ... a jak si u toho odpočinu......
|
|
hancula1 |
|
(8.6.2011 7:52:23) angrešt a mohla by jsi sem prosím dát recept na ty omáčky pod maso..... já jsem se pokoušela o jednu, ale nic moc, tak jeslti máš vyzkoušené.....
|
angrešt |
|
(8.6.2011 8:13:34) hanculo, to je blbý, já to dělám bajvočko. Obvykle ve chvíli, kdy vyfasuju ohavně přerostlou cuketu
takže oloupu cuketu (ty obludy se loupat musejí). Pokud dělám cuketu na kari, tak ji nakrájím na špalíky a ty nastrouhám na okurkovém struhadle na plátečky. Posolím a nechám vypustit vodu. Pak na trošce oleje (tuk zvyšuje kazivost zavařenin, tak prostě co nejmíň) restnu půlkolečka cibule, když se rozpadne na "nudličky", přidám cuketu zbavenou vody, ale vodu nevylévám. Chviličku podusím, přidám sůl, kari, cukr a ocet. Kolik, to nevím, protsě aby to bylo přesolené a překyselené a přeslazené, to platí pro každé zavařování, ono to časem tu chuť ztrácí, jak se to rozleží, takže se to musí trochu přechutit. A podle potřeby přiliju vodu z těch cuket, ab to neplavalo, ale aby hladina vody byla v úrovni tuhého materiálu. Převařím kratičce a nandám do skleniček. Steriluju při 85st. podle velikosti skleniček 15 (jogurtové) - 30 (klasické sedmičky) min.
No, a další omáčky. Opět obvykle začnou cuketí obludou. Tedy oloupu, nakrájím na kostky, posolím a dám vypotit.
A podle toho, co mám dostupného, použiju další zeleniny. Do sladkokyselých omáček krájím vše na větší kostky. Nikdy nesmí chybět cibule, paprika a česnek (ten na plátky) a chilli paprička. A snažím se použít ananas. Občas se mi stalo, že anannas čerstvý nebyl, tak jsem ho nahradila kompotem, což je sice poněkud barbarské, ale holt nebylo zbytí.
Další zelenina dle dostupnosti - super je třeba lilek, ale ten předem nakrájím, vypotím a orestuju, jinak v tom chutná jak houbička na nádobí.
Další nutná věc jsou rajčata - já osobně nemám problém se šlupkama, takže je klidně dám neloupaná, manžel radši loupaná, tak podle nálady případně oloupu (či on oloupe, když to chce). Rajčata rozmašíruju - třeba tyčovým mixérem.
Opět na troše oleje orestuju krátce cibuli, papriky, chilli papričky, česnek, ananas, přidám cuketu a případné další zeleniny. Jen krátce, nemá se uvařit lečo. Přiliju rajčata a opět přiliju hodně octa, přisypu hodně cukru (aspoň část hnědého, je to pak lepší), sůl a cayenský pepř. Opět to musí být přesolené, překyselené a docela palčivé, ono se to opravdu "vsákne". Převařím, dám do skleniček a steriluju. O něco déle než kari cuketu, hlavně, pokud je v tom lilek, nebo třeba květák, tyhle zeleniny mají tendenci se kazit, tak steriluju 20 - 35min. A na vyšší teplotu, na 90st. Ono to nevadí, že je to pak měkčí, protože to je vpodstatě omáčka. Pokud tam nedáš lilek, fazolky, květák... tak se dá sterilovat i na 85st. a míň. Ale fakt pozor, tohle jsou kazivé věci, narozdíl od klasických čalamád, které jsou chráněné opravdu velkým obsahem octa.
Nebo omáčku udělám spíše "rajčatovobylinkovou". Opět zpravidla začínám obrcuketou )furt mi to příbuzní cpou). Cuketu na hrubším struhadle, vypotit. A pak zas cibuli, česnek, cuketu. Rozmašírovaná rajčata. Cukr, ocet, sůl, pepř, bylinky ze zakrádky (dobromysl, bazalka, saturejka, tymián). Tohle se nemusí sterilovat tak moc, není v tom extra kazivá zelenina. Asi jako kari cuketu.
|
hancula1 |
|
(8.6.2011 12:24:01) Děkuji, to bylo vyčerpávající...... cukety už úspěšně rostou (bude i patizon, špagetová dýně, dýně hokaido atd.) tak vyzkouším .. děkuji moc , jdu si to vše vtisknout a pak si tam dopíšu své poznámky (pro příště) ještě jednou díky
|
|
|
|
|