| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Závislost na lécích

 Celkem 33 názorů.
 karina1 


Téma: Závislost na lécích  

(3.3.2014 10:06:34)
Zjistila jsem, že moje matka dlouhodobě se ambulantně léčící na psychiatrii (několik desítek let) je zřejmě závislá na lécích na spaní a uklidnění. Léčbu antipsychotiky poslední roky odmítala, tak to její doktorka řešila předepisováním Lexaurinu, Diazepamu, Protazinu atd...jako na běžícím pásu po dobu cca 10-ti let. Ale ouha, ona "bezproblémová" hodná paní doktorka odešla do důchodu a nová "čarodějnice" (dle mé matky) už nechce výše uvedené preparáty dále psát, jako pro seniora nevhodné (vůbec se jí nedivím). Matce nasadila postupně několikero antipsychotik - matka ale tuto léčbu neakceptuje - prý pro velké vedlejší účinky (naposledy Tiapridal) a zase si šla k obvodnímu pro Stylnox nebo "cokoliv na spaní"...začala mít velké problémy se srdcem, trpí celkovou vyčerpaností, nespavostí, bývá náladová, agresivní - není s ní žádná řeč (už to trvá delší dobu - změna osobnosti). Léčit se zatím moc nechce, je typický "nespolupracující" pacient, moc dobře ví, že když ona sama nebude chtít - nikdo ji k ničemu nepřinutí. Chce jen ty své "léky". A teď co s tím??? Jsem v koncích. Bude jí 74.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 10:12:59)
Tiapridal bych taky nechtěla, je to narkoleptikum ( tuším).
A proč se začala léčit? Jsou v tom nějaké úzkosti nebo deprese?
 Líza 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 10:15:31)
Jaký narkoleptikum???????
Tiapridal je velmi šetrnej lék, pro seniory vhodnej, a bezpečnej i u lidí, kteří jsou tělesně v nepořádku a berou další léky.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 10:19:04)
no tak jsem se spletla, ale vím, že spousta lidí ho užívat nechce.
Mj. u nás ( i když má pomáhat na projevy, které syn má) ho naše psychiatrička zařadila až jako lék 3. volby.
Tak úplně nevinnej asi nebude.
 Líza 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 10:31:45)
To není jestli je vinnej nebo nevinnej, ale že pro různé věkové kategorie a různé diagnostické kategorie se doporučené léčebné postupy liší. Prosím tě, nešiř tady nesmyslnou paniku.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 10:34:45)
~:-D
jen jsem si přečetla, že není vhodné řídit auto a už mi to stačí.
Panika se šíří jinak. Jen píšu svůj názor.
 Líza 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 10:36:39)
To si můžeš přečíst na všech psychofarmacích (a u velké části z nich to není tak docela pravda).
 karina1 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 11:28:23)
Co se týče Tiapridalu - moje matka je 74-letý chronický psychiatrický pacient. Předpokládám, že tvůj syn bude asi v dětském věku. Ale po tiapridalu moje matka jen 2 měsíce ležela v posteli a nebyla schopna zajít ani do obchodu, takže ho zase vysadila (doktorce to oznámila), předtím to byly ještě jiné prášky - Ketilept atd...nic nesedlo.
 Simeona+3 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 10:13:39)
Podle mě je už trošku pozdě na změnu. To by musela maminka chtít, a ona nechce. Mám v rodině podobný případ, paní závislá na lécích na spaní. Je jí přes 80, závislá je cca 30 let. Ona už prostě nepřestane, no.
 Líza 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 10:17:19)
Karino, samozřejmě ty léky, co píšeš, nejsou pro dlouhodobý podávání ideální, kromě toho v tomhle věku můžou mít i docela nepříznivej vliv na paměťový funkce.
Druhá věc je, jak radikálně tohle lámat...
Třetí věc je, že pokud byla zvyklá na vyšší dávky léků tohohle druhu a brala je denně, pak není rozumný vysadit je ze dne na den.
V podstatě celý je to o tom, jestli se doktorce podaří s mámou domluvit na tom, že ty léky zkusí ubírat postupně a hledat k nim přijatelnější alternativu...
 Palac + 1 


je ji 74 

(3.3.2014 10:25:37)
v tomto veku nechapu tu striktnost lekaru. na jejijm miste bych hledla nekoho, kdo ji predepise leky, ktre ji ulevuji.
v tomto veku je podle me uz kobtraproduktivni snazit se ji predepisovat "setrnejsi" leky.

jinak - muj otec (stejne stary jako tva mamka) jede 35 let na diazepamu. tenkrat mu to prfedepsali na zaludecni problemy nervoveho puvodu + nespavost.
od te doby to bere. a lekarum se isce protaceji panenky, kdyz to slysi, ale proste mu to predepisou. kot v takovem veku.
 Alraune 


Re: je ji 74 

(3.3.2014 10:34:38)
Tady nejde o úlevu, znám dost lidí závislých na Lexaurinu a jsou to prostě narkomani. Závislí. Jasně, že když to vysadí, je jim hrozně... Spíš mi připadá šílené, že jim to někdo léta píše, když Lexaurin je návykový po měsíci.
 Unicef 


Re: je ji 74 

(3.3.2014 20:07:26)
No, on není problém jen s tou závislostí, ale taky s tím, že pokud se bere mnoho let, tak i přes zvyšující se dávky se snižuje účinek. Tzn. nemocný se cítí čím dál tím hůře... Moje mamka takhle dlouhodobě brala Neurol. A bylo to čím dál tím horší. Psychiatrička zhoršování stavu přisuzovala postupující stařecké demenci a vůbec nerozpoznala rozjíždějící se depresi. Když se to dostalo do neudržitelného stavu - opravdu těžká deprese - změnili jsme psychiatra. Ten začal snižovat dávky neurolu a naopak nasadil ta správná antidepresiva a stav se VELMI změnil k lepšímu. ALE: podstatná je ta správná indikace antidepresiv. Protože ještě před tou změnou psychiatra byla mamka hospitalizována na psychiatrii a tam do ní sice každý den sypali hromádku léků ale zlepšení žádné (po 6 týdnech). Takže je fakt STRÁÁÁÁŠNĚ důležité, aby psychiatr byl schopen správné a přesné diagnozy a dle našich zkušeností je jí schopen 1 z 5 (na tom psychiatrickém oddělení byl celý tým a neuměl to).
 karina1 


Re: je ji 74 

(3.3.2014 11:30:56)
právě to mne hlodá...jestli to v tom věku vůbec nějak, resp. radikálně řešit. Jestli to vůbec jde ještě ustát. Jestli není lepší pokračovat v této "medikaci" sledovaně a opatrně raději dál..:(((
 Alraune 


Re: je ji 74 

(3.3.2014 11:34:28)
A nemůžeš se divit praktické lékařce, že se bojí, imho se to vůbec nesmí psát delší dobu.
 Líza 


Re: je ji 74 

(3.3.2014 11:43:39)
Alraune, delší dobu se to psát smí.
 Alraune 


Re: je ji 74 

(3.3.2014 12:27:50)
Ale ti lékaři vědí, že to vyvolává závislost, ne? Musím říct, že Lexaurin nesnáším, právě proto, že mám kolem sebe několik lidí, kteří v tom lítají a jedna známá na to v podstatě zemřela.
 Alraune 


Re: je ji 74 

(3.3.2014 12:35:26)
Jenže na dně ti pomůžou i jiné léky, než návykovej Lexaurin. Sama jsem ho brala, vím, co je to za svinstvo. Ten návyk naskočí hrozně rychle a u lidí, kteří prostě věří tomu, že když to píše doktor, tak se to může jíst jak lentilky.Jeden můj kolega jich žere pět denně, taky díky hodným doktorkám, co napíšou...
 Alraune 


Re: je ji 74 

(3.3.2014 12:36:14)
On koks taky pomáhá... a možná je míň škodlivej, než tohle.
 Moima 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 11:19:34)
Tak jestli 10 let brala jedny leky, tak ji je prece nemuze nova doktorka jen tak vzit? Nemela by postupne snizovat mnozstvi a pomalu nahrazovat jinymi leky? Pokud ji je proste jednoho dne nenapsala, tak se nedivim, ze ma Tva mama potize.
 karina1 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 11:24:46)
Děkuju moc za vaše reakce, nejde mi zde jen o názor odborníka - jak píše Mystik. Zajímají mě názory lidí, kteří s tím mají třeba ze svého okolí nějakou zkušenost. Tak jsem přemýšlela, že tento problém bude mít strašně moc lidí, jenom se o tom moc nemluví. Bude se zřejmě nejspíš jednat o generaci dnešních seniorů...(mých rodičů), jelikož tak před cca 20-ti lety se každá blbost řešila radepurem, diazepamem nebo rohypnolem a měla tyto "pomocníky" v "domácí lékárničce" snad každá ženská (viz. matky mých kamarádek).
Že je matka závislá, o tom není žádá diskuse. Problém vidím v tom, že je jí 74 a jede v tom desítky let. A ta nová mladá doktorka jí to už nechce psát (chápu že se i bojí, aby si sama - ta doktorka - neudělala nějaké problémy). Ve středu jdu s matkou na internu kvůli srdci. Má vysoký tlak a kachykardii (rychlý tep).
 Alraune 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 11:33:23)
Imho to už dávno není problém pro praktika. Tohle musí řešit psychiatr, i tu náhradu.
 karina1 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 11:47:28)
Matka se léčí desítky let na psychiatrii. Původní psychiatr jí psal ty léky, na kterých je závislá (neuroleptika poslední roky odmítala pro nepříjemné vedlejší účinky) - když tento psychiatr po létech odešel do důchodu - nová doktorka radikálně tyto léky psát nechce - já se jí nedivím a úplně to chápu. Ale co si teď s matkou máme počít? Problém je v tom, že to není žádná "mladá feťačka" a k závislosti ji vlastně dovedli doktoři. A jak to teď řešit? Najít někoho, kdo jí lexauriny bude dál psát nebo ji nechat na "absťák" umřít hned? (začala mít po vysazení lexaurinu, stylnoxu a diazepamu vážné zdravotní problémy).
Ona je i dost "nespolupracující" pacient a moc dobře zná svoje práva. Jakákoliv "substituční" léčba za poslední měsíce vlastně zkrachovala - máti to neustála. Chce jen ty svoje "staré prášky". Co s tím? Vykašlat se na ni, když sama nechce?
 Líza 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 12:18:46)
No především zjistit, jestli nemá abstinenční syndrom. Ten by v 74 letech nemusela snášet zrovna dobře.
 karina1 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 12:40:58)
Lízo, jsem přesvědčena, že právě abstinenční syndrom má. Aspoň všechny příznaky: nespavost několik týdnů až měsíce, tachykardie, tlak naposledy kolem 200, úzkost šílená, jen leží, celková slabost (a to se ještě před půl rokem starala o nemocného manžela - jakžtakž).
 Alraune 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 12:43:56)
Po takové době užívání by byl zázrak, kdyby neměla.
 Pam-pela 


Re: Závislost na lécích  

(4.3.2014 0:47:39)
Karino, ale jí fakt asi musí být hrozně...
Samozřejmě lékař nese zodpovědnost za to, co předepíše, ale když tělo je zvyklé něco brát, jiné prášky vyvolávají v těle a psychice zas jiné stavy, dohromady se to tluče a může to způsobovat příšerný stav.

Já jsem třeba divnej pacient a reaguju nestandardně na léky - některé (ač třeba jen slabé léky na imunitu) ve mně vyvolávají úzkosti, panické stavy, třes...přestane to v okamžiku, kdy léky vysadím.
Je to hrozný pocit, protože člověk s tím stavem nic neudělá, ono si to reaguje po svém...vůlí to nezmůže, je to silnější.
Dvakrá jsem si v život vzala Neurol, opět vedlejší účinky, které se nedaly zvládnouit.

Jesti mamince bylo po "jejích " lécích relativně dobře, musí to být po její fyzcký a psychický stav teď fakt čok..a v tom věku - nevím, co je lepší. Tlak kolem 200 taky nemusí dlouhodbě přežít ~d~.
Možná by to chtělo jiného psychatra, který by nahlédl všechny ty věci kolem...
 Renka + 3 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 13:10:27)
Myslím si úplně to samé, s těmi léky jí bylo evidentně lépe. Chápala bych nějakou snahu o postupné vysazení, ale úplně to utnout s tím, že pacient má výrazné problémy, to určitě v pořádku není.
 karina1 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 13:25:34)
S matkou je obtížná komunikace. Ona si podvědomě myslí, že bych ji "někam" (do léčebny, nemocnice apod.) strčila, kdybych měla přehled o tom co dělá nebo nedělá. Zkrátka si představte komunikaci a asi 8-mi letým dítětem, které Vám chce něco zapřít nebo lže, řekně jen co se mu hodí, překrucuje různé skutečnosti apod. Dítě nějak potrestáte nebo mu to vysvětlíte, u seniora je to horší (nebo spíš neřešitelné). Matka se ke mně poslední roky celkem bezdůvodně chová hnusně, změny nálad jsou absolutně nevypočitatelné (postupně mi docvakává, že to vše souvisí mmj. s její "léčbou"), jen když něco potřebuje, tak umí vzbudit lítost jako stará opuštěná a nemocná "maminka". Teď to rychle dospělo do kritického stadia (její zdravotní stav), takže čím dál tím víc si myslím, že bych měla navštívit jejího psychiatra a zvážit co dál. Jestli vůbec o toto ona sama ovšem bude stát.
 Líza 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 15:50:23)
Ty můžeš jejího psychiatra navštívit tak jako tak. Ale bez jejího souhlasu ti ten doktor k jejímu stavu nic moc neřekne - ale ty mu můžeš říct hodně cenné informace, které on neví, protože ji vidí jen jednou za čas chvíli v ordinaci.
 Ananta 


Re: Závislost na lécích  

(3.3.2014 15:06:23)
Mně to co popisuješ připomíná odvykací syndrom.
 karina1 


Re: Závislost na lécích  

(4.3.2014 9:04:59)
Díky všem za včerejší (a dnešní) příspěvky a za účast! Diskuse mi pomohla zase v dalším náhledu na problém má mamky. Zatím se rozhoduji, že příští týden (kdy má po měsíci objednaný termín návštěvy u jejího psychiatra) zajdu k doktorovi s ní a zkusím to s psychiatrem probrat. Podle výsledku pohovoru zkusím vymyslet co dál (zda změna psychiatra nebo něco jiného). Bude samozřejmě v prvé řadě záležet co matka na to, zbavená svéprávnosti není, takže hlavní rozhodnutí o různých navržených variantách další léčby popř. neléčby je asi na ní.
 Leny 
  • 

Re: Závislost na lécích  

(21.3.2015 18:25:33)
Dobrý den,
reaguji na Váš článek o mamince- je to přesně jak píšete- kdo si nepřizná problém- nemůže se to řešit!! Ze své vlastní zkušenosti- dlouhodobě jsem užívala lék na spaní typu "Stilnox" a musím říct,že se většinou- alespoň v mém případě jedná o psychickou závislost! Ten pocit mít ho "po ruce" kdybych náhodou nemohla usnout...
Jednoho dne jsem se na sebe naštvala :-) a úplně ho vysadila! Nahradila jsem ho volně prodejným L-Tryptofanem- 2 tobolky před spaním a musím říct, že spánek je úplně jiný- jsem více odpočatá a zdá se mi i více různých snů ( mozek pracuje)- na rozdíl od chemických léků- kdy sice člověk usne "jako špalek" ale většinou se toho moc nezdá a spánek je "ochuzen o přirozené procesy..
Takže radím vyzkoušet pár nocí bez prášků- i když budou třeba těžké, ten pocit "že jsem si ten prášek nevzala" stojí za to! :-) :-)

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.