Eudo |
|
(20.6.2019 13:30:13) Linky cist nebudu - ale zaujala mne veta
" USA mám stále zafixovanou jako svobodnou zemi"
A ni se nebudu ptat, na jakym zaklade…. (=)mineno prevelice ironicky, protoze USA =SSSR hadr
|
Mirek_ |
|
(20.6.2019 14:02:41) Eudo, a na jakém základě usuzuješ ty, že USA =SSSR hadr ?
Např. podle https://freedomhouse.org/report/countries-world-freedom-2019 mají USA jen o něco horší skóre než ČR, Rusko výrazně horší.
Když bys třeba porovnávala náboženskou svobodu, tak doporučuji přečíst https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-jehoviste-svedci-jehovovi-extremismus-nabozenstvi_1902061555_jgr
V USA mají svědkové ústředí.
|
Eudo |
|
(20.6.2019 18:03:52) Mirku - tohle je na velice dlouhou diskuzi. Vychazim z ruznych dlouhodobych studii, ktere s oblibou leta sleduju a ctu a porovnavam a s osobnimi setkanimi s obcany.
SVOBODA jednoho konci tam, kde zacina Svoboda druheho.
V podobnych diskuzich jsem obvykle stemplovana jako zaprisahly komunista, coz je stejne smesny (a jinak - Svoboda znamena, ze kdyz si vyberu jakoukoli stranu, je to muj svobodny vyber, na ktery mam pravo. Nema to zadnym zpusobem omezovat zadnou jinou cast zivota meho a mych rodinnych prislusniku Jinak to Svoboda neni)
Jenom par prikladu:
Pro mne neznamena "Svoboda vydelavat penize" na ukor druhych nejakou svobodu. Svoboda pracovat - kdyz velka cast obyvatel nema zadnou moznost najit zamestnani, kde by si vydelali na nutne zivobyti - protoze nemaji vzdelani, ktere by jim to umoznilo Svoboda zit, kde sam rozhodnu - protoze je to ruzne omezovane zakony (=nedostanes hypoteku, protoze nemas praci, kde na ni vydelas, a tu praci nemas, protoze absolutne nemas moznost ziskat vzdelani, abys mohl vubec o praci zadat… atd atd), takze jsi svobodne odsouzen byt pribity na miste, kde jsi vznikl, a NIC s tim nemuzes delat, protoze ta "Svoboda" a "demokracie", tak hlasana do celeho sveta, NEEXISTUJE. Svoboda vzdelani - kdyz velka cast obyvatel nema zadnou moznost se premistit z ruznych ghet se spatnymi skolami. Svoboda volit - ted mozna, ovsem afroamericani tuhle svobodu a rovnopravnost ziskali po demonstracich teprve v r. 1968..... A porad nejsou "stejne" rovnopravni, natoz na jihu, i kdyz podle zakona maji stejna prava v celem USA. atd atd. Svoboda mit narok na presne stejnou zdravotni peci, jakou maji ti, co si ji muzou zaplatit.
Svoboda vlastnit zbran a mit pravo ji pouzivat, jak uznam za vhodne? Svoboda "branit zeme, do kterych mi absolutne nic neni" a ktery mne tam nechtej, ale zbavit se mne nemuzou
Prvni link je TOTAL ERROR, nejde otevrit. Druhy link - svoboda nabozenstvi. Co se tyce nabozenske svobody. Ja jsem zaprisahly ateista a pro mne Svoboda nabozenstvi ROVNEZ OBSAHUJE CAST ZADNE NABOZENSTVI NEVYZNAVAT. Ta existuje ve skandinavskych zemich. V USA to znamena, ze kazdej si muze vyznavat, co chce, zalozit si ruzny nabozenstky sekty a posleze ten, kdo odmitne se k nejakemu nabozenstvi hlasit, ma velice "svobodnou" existenci mezi lidmi, ktery se te zeptaj, do kteryho kostela chodis… a dle toho s tebou jednaj (=zamestnani atd atd - a predstav si, ja posledni 2 roky jsem "headhuntovana" jednou americkou vzdelavaci spolecnosti, ucim jazyk zamestnance korporatu s pobockami tady u nas. V kontraktu na PRVNIM MISTE otazka, ktereho jsem vyznani. Jelikoz tam korporat byl jmenovan a U NAS je zakonem nepovoleno se vubec nekoho na neco podobneho pri intervju ptat, zavolala jsem tam a podiskutovala. Korporat si mne vymohl, ovsem spolecnost opakovane vyzaduje na otazku odpovedet.)
Co se tyce Jehovistu - to je pro mne sekta, kterou bych absolutne globalne zakazala, bez ohledu na to, jestli se te to osobne nejak dotkne. Hodne neprijemnych osobnich zkusenosti s jejich prislusniky. To nepovazuju za zadny nabozenstvi. A toho linku, jak danskej jehovista byl pronasledovan v Rusku, nevyplyva ani nahodou, za co (=jestli pouze jako jehovista, nebo jestli pod plastikem sve sekty delal). Pak se bourime, aniz vime fakta.
|
Mirek_ |
|
(20.6.2019 18:36:40) Eudo,
první link mi funguje, vyzkoušel jsem opakovaně.
Z druhého linku se lze dozvědět, že "Po celém Rusku je stíháno více než 70 jehovistů. Jejich pronásledování začalo v roce 2017, kdy nejvyšší soud rozhodl o zákazu této náboženské společnosti." Čili čtu zprávu tak, že jsou stíháni za "nepovolenou činnost", která ovšem jinde (v zemích s větší mírou svobody) běžně povolena je.
V čem je Rusko svobodnější? Počet vražd na 100 000 obyvatel v roce 2012 a 2016 Rusko 10,2 10,82 USA 4,2 5,35 Zdroje: http://zdenek.zacpal.cz/vrazdy-zeme-civilizace-nad-svetovymi-rocnimi-statistikami-zamernych-a-nezakonnych-usmrceni/ https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate
Máš nějaký odkaz na svoje zdroje, podle kterých USA =SSSR hadr ?
|
Eudo |
|
(20.6.2019 23:05:54) Mirku, RUSKO neni SSSR.
Dale: porovnavas RUSKO (=o kterem jsem nic nepsala) s USA.
Na tvem linku je celkem jasne hned na zacatku napsano, ze statisticke udaje o vrazdach nejsou spolehlive, z ruznych duvodu.
"Pojem", co se dle zakona povazuje za "vrazdu", rovnez neni urcen presne stejny v ruznych zemich. Takze ani nevime, jestli porovnavame hrusky a pomerance.
Jenze ja jsem psala o dalsich vecech, ktere TAKY povazuju za SVOBODU.
Co se tyce jehovistu v Rusku dneska: Rusko uzakonilo v r. 2017, ze SEKTA JEHOVISTU je v zemi zakazana. Jehovisti nejsou zadne nabozenstvi, ale SEKTA. (=cili jaksi do diskuze o svobode vyznani nepatri). Zakony ma kazda zeme. Napr. ruzne staty USA si uzakonily, ze je potrat trestny. Ackoli v USA jako celku to uzakoneno neni. A presto se Trump plete do zakonu jinych zemi tim, ze ruzne davno ustanovene subvence ruznym humanitnim organizacim podminuje zakazem potratu.
Atd atd. Byva to tak, ze clovek vidi, co videt chce a co se mu libi/vad. Nebo toho vidi o neco vic.
|
Sugar+3 |
|
(21.6.2019 4:08:57) Eudo, chces jako porovnavat SSSR a USA pred rokem 1991? Nebo soucasne USA se SSSR 70./80. let? Nebo jak?
Cely ten tvuj elaborat komentovat nebudu, ale stran te (ne)svobody nabozenskeho vyznani- ziju v USA uz temer 17 let, za tu dobu jsem vyplnila nescetne mnozstvi dotazniku, prihlasek a podobnych tazacich listin - a ani jednou jsem nevyplnovala kolonku tykajici se nabozenskeho vyznani (protoze tam nikdy nebyla). Ani se me za tech skoro 17 let tady nikdy nikdo neptal, do ktereho kostela chodim. Muj muz byl aktivni vojak (letectvo) a ani on za 23 let sluzby sve nabozenske vyznani do zadne kolonky nejakeho dotazniku atd.. nevyplnoval, protoze tam proste ta kolonka nebyla (ted jsem se ho ptala). Mezi blizkymi pribuznymi mame nekolik ateistu a rozhodne jim to jejich (ne)vyznani necini zadne problemy v praci ci ve spolecenskem styku.
Je mi lito, ze jsi mela takovou neprijemnou zkusenost, ale zakopany pes bude jinde, ne v (ne)svobode nabozenskeho vyznani v USA.
|
Eudo |
|
(21.6.2019 10:22:57) Ono zrejume velice zalei na tom, kde zijes a v jake soc.spolecnosti se pohybujes =vidis, co vidis kolem. Komentovala jsem prave, jak lidi hodne nevedi o dobe ani ne tak davno, a ani ne dneska. A hlavne jim to nepasuje do "oficialniho" obrazu.
Co se tyce mne: kontrakt, ktery mi byl zaslan, je od americke spolecnosti, ktera poskytuje ruzne kurzy zamestnancu odbocek americkych korporatu. Kontrakt do zeme, kde je nabozenska Svoboda, nabozenska a politicka prislusnost se nikde nediskutuje (=je to jaksi spolecenske tabu, kazdy ma zakonne pravo si vybrat, co chce). Kolonky, tykajici se vyplnovani politicke strany a nabozenstvi nejsou v zadnych blanketech povoleny, a nikdy za cela dlouha leta, co tu ziju, v zadnem blanketu neexistovaly a nikdo se mne na to neptal.
Kontrakt mi byl zaslan od teto spolecnosti, ktera o tom musi byt informovana, kdyz organizuje kurzy u nas. Odbocka americke firmy mne na tento projekt prijala, protoze jsem spnovala veskere predpoklady a musi se ridit nasimi zakony. Od noveho roku ale s touto vzdelavaci spolecnosti nespolupracuji a projekt dokoncuju pod jinou hlavickou.
|
Sugar+3 |
|
(21.6.2019 14:12:07) ""Ono zrejume velice zalei na tom, kde zijes a v jake soc.spolecnosti se pohybujes =vidis, co vidis kolem"" To snad plati vsude, nejen v USA
""a nikdy za cela dlouha leta, co tu ziju, v zadnem blanketu neexistovaly a nikdo se mne na to neptal."" ditto
|
|
zen |
|
(21.6.2019 22:55:44) Eudo a to byl takovy problem do te kolonky napsat,ze jsi ateista. Co by se pak stalo?
|
|
|
|
Mirek_ |
|
(21.6.2019 15:25:57) Eudo,
SSSR a Rusko jsem pomíchal. A ty tedy porovnáváš USA a SSSR v jakém časovém úseku? Včetně časů Stalina, např.? A v jakých oblastech a ve kterých letech bylo SSSR svobodnější než USA?
Nějaké odkazy na zdroje k tomu máš?
|
nordica |
|
(21.6.2019 17:29:29) Tedˇjsem se odtamtud vrátila, takže čerstvá zkušenost. Úplně v pohodě. Jakýsi pohovor proběhl už v Praze na letiši, úplně neformální, nakonec se to zvrhlo do debatu o psovi Mezipřistání v N.Y. - pohovor žádný, jen prohlídka - standardní, ale důkladná. Dále jsem pokračovala do D.C. - tam pouze prohlídka - běžná. Nikdo nechtěl nic vědět, natož nějaká hesla k čemukoliv. Na zpáteční cestě prohlídka v D.C. důkladnější, protože jsem měla v přiruční tašce velké mýdlo pro kamarádku - statná černoška mne vyzvala, atˇodstoupím a ničeho se nedotýkám, pak mi vysvětlila, že mýdla se testují na nějaké chemikálie. Cestovala jsem na ESTU a to, co cituje Kudla na začátku, mi přijde jako dobrý alarmismus.
|
Alca |
|
(21.6.2019 22:37:01) nordico,
jo, věřím, že jsi prošla bez problému, my v roce 2014 taky prošli překvapivě hladce, ale to neznamená, že excesy typu co psala Kudla v úvodním příspěvku anebo co padly v diskuzi se nedějí. Dějí, je to důsledek systému, kdy imigrační úředník má veškerou moc, může se rozhodovat za sebe i dle svého pocitu (prostě se mu někdo "nelíbí" byť objektivně není žádný problém) a proti jeho rozhodnutí není odvolání. Takže samozřejmně dochází k případům, kdy úředníci nejsou objektivní - jak jsem psala, u mého známého stačilo,ž e byl Němec a měl moc nakrátko ostříhané vlasy........ Podruhé už taky měl kliku na úředníka a prošel, poprvé prostě ne, byť všechny ostatní okolnosti byly stejné a známý umí perfektně anglicky....... Mimochodem tomuhle já prostě bezvízový styk neříkám.......
Jinak pohovor na letišti dělají aerolinky, protože když USA člověka nevpustí na území, tak to komplikuje život i jim, protože ho odváží domů. takže na letištích před nástupem je takové první síto, které má ověřit, že ti lidé vůbec mají šanci imigračním projít.
BTW mému muži 2x při letu v rámci USA a z kontrolovali odbavený batoh, poznal to poprvé jen dle toho, že byl jinak zavázaný, podruhé tam dali dokonce kartičku. Vtipné je, že na reklamaci toho, že z batohu něco zmizelo, má podle informací co námd ali na letišti člověk asi 2 hodiny po příletu, což je doba, za kterou se leckdy ani nedostane na ubytování/domů. Takže jsme na letišti u výdeje zavazadel přebalovali 2x batoh abychom zjistili, že se nic neztratilo......
|
zen |
|
(21.6.2019 22:53:07) Alco souhlasim, je to hlavne o lidech. Kdyz clovek narazi na nejakeho blba urednika,tak holt ma smulu. Moje zkusenost je odpovedet strucne a hlavne jasne na jejich dotazy.Tim jasne myslim aby to ONI pochopili. Ja jsem zatim zadne velke problemy na hranicich nemela tuk,tuk,tuk. Ale slysim kolem dost ruznych historek. Casto mi prave prijde,ze ty problemy vznikaji z nedorozumeni.
|
Alca |
|
(21.6.2019 22:58:22) zen
jo, nás se jako první zeptali, jestli tm chceme zůstat anebos e vrátit zpět - tak jsme přemýšleli, jak to jako myslí? Přece když bychom chtěli emigrovat, tak to snad na sbe nepráskneme :) A to vrátit zpět myslel jako že nás rovnou otočí? tak jsme začali koktat něco o tom, že tam hcceme zůstat na ty tři týdny a pak máme zpáteční letenku, naštěstí byl v pohodě
|
zen |
|
(21.6.2019 23:40:20) Alco,no ono nekdy opravdu nema moc cenu nad temi jejich dotazy moc premyslet.Nekdy se opravdu ptaji na kraviny. Moje kamaradka do casto jezdila pres hranice a pokazde se ji ptali jestli prevazi nejaka hospodarska zvirata. Poprve si myslela,ze si zni delaji snad srandu,protoze fakt nevi kam by ty zvirata ukryla v malem aute.Casem si zvykla. Nebo tata kdyz tu byl na navsteve,tak vyplnoval folmular,ze neni terorista. Chtela bych videt teroristu co se prizna.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gladya, bývalá dasa, |
|
(21.6.2019 22:43:46) USA není ideální a svoboda tam je jak v čem, ale taková nesvoboda jako v SSSR to zdaleka není. Rozdíl je řádový.
Podobní si jsou v tom, že mají móresy supervelmocí, to zase jo. A nakonec v USA je přece jen víc demokracie, než v Rusku nebo SSSR kdy bylo.
Ovšem uznávám, že to, co píšeš, je do určité míry pravda. Jenže v řadě z toho, co oprávněně kritizuješ, část Američanů svobodu vidí. Ono je to opravdu na dlouhou debatu. Třeba Obamovu reformu zdravotního pojištění prý napadali pro zásah do svobod. V Američanech je asi pořád zakořeněná iluze, že americký sen, z čističe bot miliardářem, si může splnit každý.
Krásně to vystihuje v jedné knížce Steinbeck: " V USA nemá socialismus šanci, protože i ten nejchudší Američan se považuje za dočasně indisponovaného milionáře."
|
|
|