Vážný2 |
|
(10.1.2025 1:36:58)
V Poslanecké sněmovně je teď návrh novely školského zákona, který zavádí řadu změn, jedna z nich je, že financování HT pracovníků ve školách má přejít pod obce. Je to podáno dodatečně jako pozměňovací návrh, ale asi to projde, protože je na tom (zatím) koaliční shoda. (Pokud to nepotopí jeho vlastní Starostové. A udělat by to měli, jde to proti nim.)
Obce pochopitelně žádají o úpravu zákona o rozpočtovém určení daní, aby to nemusely platit ze svého, ale to jim jen mlhavě slibují.
A je to problém, protože v rámci úprav je připravena novela, která vezme v úvahu i silniční síť ve správě kraje a nové přerozdělení počtu obyvatel. A to vše hlavně posílí rozpočet StČK a zhorší rozpočet Prahy a hlavně MSK (Ostravy). Kraje to procento totiž nemají podle ukazatelů, ale fixní, určené někdy kolem roku 2005. No a tady samozřejmě hrozí, že do toho někdo hodí vidle.
Z hlediska mateřin, kam nejvíc vidím, to na jednom z pražských obvodů má už teď šílené důsledky. Všechny MŠ se mají od 1.9. spojovat pod nejbližší ZŠ, což jsou často školy, s nimiž zrovna nemají ideální vztahy. (Rodiče si chodí zpět do MŠ stěžovat a zase učitelé nadávají, že děti jsou jinak připravené z MŠ, než by si představovali.) Protože se chce šetřit na pedagozích, tak bývalé ředitelky nebudou ani zástupkyně, ale jen vedoucí učitelky předškolního vzdělávání, na úrovni vedení skupiny přírodovědných předmětů apod. Ty se jim na to ... a často zkusí štěstí jinde, třeba si založí vlastní školku.
Jenže, kdo bude žádat o granty a šablony, kdo bude pracovat s rodiči, kdo bude honit děti se SPU do poraden, aby ve třídách byli asistenti. A hlavně ty desítky výkazů, matriky, hlídat docházky, hlídat třídnice..., hlídat zprávy o rozvoji každého dítěte. Školka se 110 dětma. (4x28)
BTW, asistenti. Celý systém v MŠ na nich často stojí, protože při provozu 7-17h jsou jen 2-3 překryvové hodiny učitelek ve třídě. A to padne na něco málo programu (1h), vycházku, oběd a pokud jsou nějaké akce jako plavání, bruslení apod., tak samozřejmě hlavně na to. Jenže v rámci třídy jsou předškoláci, kteří mají svůj povinný program, docela rozumný, logické vzdělávání, emocionální vzdělávání atd. a nepředškolní, kteří dělají jiné věci, aby za rok nedělali totéž - no a to dělají s asistentkou. Ta také odvádí děti do kroužků a samozřejmě pomáhá s dětmi ke kterým je přiřazena.
A navíc v MŠ je nepřetržitý dozor ve třídě, takže se učitelka bez předání třídy nemůže ani vyčůrat, a navíc často potřebuje řešit něco s jedním dítětem (třeba si ještě neumí utřít zadek, pokud jsou mu 4, nebo se po... nebo po... nebo po....). Nebo onemocní a je ho třeba oddělit. Jenže po 9-10h z 12 je tam učitelka sama, pokud nemá asitentku.
Jasně, ještě je tam někde uklizečka, která například přinese matrace, které si děti povlečou. Nebo pomáhá s mytím nádobí po svačině. Když je nejhůř, tak opravdu zaskočí při dozoru. A samozřejmě řeší často, pokud se něco opravdu hodně nepovedlo, nad rámec možnosti dětí to po sobě uklidit. Taky musí připravit třeba stoly a umýt je před jídlem. A samozřejmě třídu uklidit.
No jo, ale tihle lidé budou nejen placeni obcí, ale také zaměstnanci obcí. A často se uvažuje o outsourcování toho úklidu, jako že tam v 6 večer vpadnou UA uklízečky a vyřeší to. Jenže školka potřebuje ty uklizečky i přes den. Podobně, když nebude fungovat záchod, voda apod., tak se těžko bude čekat 2 dny na technika z obce.
A co hodpodářka školy/asistentka ředitele. Ta bude také obecní, takže ředitel na ní nebude mít páku? (Zde už ředitel ZaMŠ)
A jídelny. Je logické, že někde obce napadne, že nějaký ...rest to může dělat místo ŠJ, vařit ve velkém a dovážet to (občas v zácpě studené - ověřeno v soukromé škole) do škol. AKorát rodiče zaplatí podstatně víc a přibude dětí, co nebudeou mít obědy. V MŠ jim to obvykle hradí obec, protože jídlo je součást vzdělávání.
A co přesnídávky a svačiny. Ty běžné kuchyně ZŠ nepřipravují. Už se ozývají hlasy, že je mají připravovat rodiče, jako na ZŠ. Hm, takže jedno dítě bude mít suchý chleba, druhé "kaviár". A nebo špagety s kečupem a čokoládu. Smažák s hranolky. Hambáč. A nebo nic. (V průměru půlku chleba s kaviárem, jak o statistice říkali V+W.) A to vše budou kolektivně jíst a závidět si.
A nakonec, odklady se mají výrazně omezit. Dneska učitelky MŠ už od začátku roku vidí, které dítě fakt ještě nemá na ZŠ, ať už jde o čistotu, schopnost se soustředit a pracovat, ADHD, dysfázii a další SPU. A tak s rodiči pracují a upozorňují je na potřebu to řešit. Pro některé je to studená sprcha, že jejich zlatíčko není Einsteinek. Ale často to postupně pochopí a uznají, že ten rok na víc dítěti pomůže. A teď to nepůjde. No ať si to primaristi užijou. Prý budou mít v každé první třídě asistenta.
Myslím, že Bek je nebezpečnější, než vypadá.
A vládě to nevadí, protože důsledky vzniknou až 1.9., krátce před volbami, aby se projevily v plnosti a bude to hlavně na příští vládě. Podobně jako nenaplněný rozpočet. Jak nemám ANO rád, tak to budou mít těžké.
|
K_at |
|
(10.1.2025 5:58:46) Vážný, ono těch změn je ještě víc. Například překopání RVP takovým tempem a de facto s ignorováním zpětné vazby z učitelských skupin. Tady na rodině ti k tomu lidi řeknou, že školství je nepružné a že to není problém. Haha. Nepružné je, ale překopání základních dokumentů je obr krok. Jinak z toho máme taky strach. Z toho, jak to bude s nepedagogickým i zaměstnanci. Sehnat asistenta je zcela závislé na vůli a ochotě rodičů a práci přetížených poraden. A nejlépe indikovat další 2 vyšetření (rok čekání - no problem). A to I v případě, že problém mlátí do očí už mezi dveřmi. Stravování - no, to doufám zůstane. Ovšem jako kdo chce vařit a uklízet za 16 - 18 čistého. Mmch na naší mini školce je obrovský problém sehnat zaměstnance do kuchyně či na úklid. Protože školnice se fakt nadře. Je to i o práci s prádlem, úklidu kolem MŠ, převlékání lůžkovin, pokud onemocní kolegyně - má na hrbu celou budovu. A když má volné chvíle, pomáhá nám s dětmi. Je skvělá asistentka a vykryva nám to, kde potřebujeme ap a nemáme ji. Bek celou dobu ignoruje a podraží vlastní resort. A bohužel to dělá i Fiala. Čímž mě úplně a totálně zklamal a nakrknul ještě v počátku svého funkčního období.
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 9:53:03) Kat, ano. Nove zamestance nelze sehnat, kvalifikovane uz vubec ne. Soucasni jsou ve fazi vyrazneho neklidu, bud se jeste jen boji, co je ceka, nebo uz rovnou hledaji nove zamestnani (jak pedagogove, tak nepedagogove).
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 13:21:44) Kat, kdysi jsme spolu řešily screeningy. Teď jsem narazila na strašně zajímavou věc - obrovský rozdíl mezi poradnami v požadavcích na školní zralost.
Takže nejen, že jsou tady 3 rozdílné instituce, které si jedou podle svých vlastních pravidel, která jsou ne vždy zcela kompatibilní, ale ještě k tomu jsou mezi nimi i v rámci těch oborových skupin obrovské rozdíly.
Je to vlastně další střípek, který přispívá k roztříštěnosti a nespravedlnosti školství. Každá škola stejného typu učí jinak, něco jiného, v jinou dobu, učí do různé úrovně a někdy to třeba neučí vůbec.
ZŠ mají na prvňáčky požadavky A. MŠ mají u předškoláků cíle B, které se naštěstí s požadavky škol částěčně překrývají, ale nikoli dokonale. Poradny si řeší své požadavky na školní zralost zase po svém, navíc žádají něco, na co se vlastně v MŠ děti nemají připravovat (a je jim to zdůrazňováno) a snaží se vytvářet most mezi MŠ a ZŠ. Ale už není platforma, kterou by ty své postoje směrem k MŠ a ZŠ komunikovaly.
No a teď zjišťuji, že požadavky poradny v Praze a její představa školní zralosti jsou někde úplně než u naší okresní poradny.
Když děti přešly na G8, na třídní schůzce nám říkali, že nejdřím musí v primě dostat ty děti na stejnou úroveň, neboť rozdíly mezi znalostmi dětí jsou i více než rok, rok a půl (!) A to v rámci cca 12 škol v okolí, z nichž děti přišly. Rozdíl, který se nastřádal po pouhých 5 letech školní docházky. A to dělali všichni přijímačky, na které se teda samozřejmě připravovali sami.
|
|
|
|
Pruhovaná |
|
(10.1.2025 9:30:10) Klid, ANO to bude u p*dele. Jinak to vypadá dost hrozně, no.
|
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 9:50:14) Vazny ma pravdu, situace je vsak jeste horsi. Jak ve financovani, tak v oblasti urovne a kvality vzdelavani. Nejen, ze se neresi duvody, ale kroky prijimane/pripravovane soucasnym ministerstvem vedou k dalsimu roztristeni, snizeni urovne vzdelavani a zvetsovani rozdilu mezi skolami, regiony atd. Doplati na to nejen cely system, ale mnoho konkretnich deti. Bude to mit dlouhodobe dusledky, ktere nenapravi ani pristi vlada, at uz bude jakakoli. Jak uz jsem tu psala, neznam jedineho zamestnance ve skolstvi, ktery by povazoval za prijatelne volit STAN (Bek, ministr skolstvi) a sama asi poprve k volbam nepujdu.
Bohuzel nemuzu vypisovat, sedim v cekarne u lekare.
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 10:23:22) Nepedagogove ve 3.-5. tride, coz jsou deafcto vsichni MS nepedagogove od uklizecek az po kucharky, budou mit stejne - 24.960 zaruceny plat.
Loni meli tabulkove 13.990-23.510, resp po doplatku do minima 18900-23.510.
Do rozpoctu se vsak ma pridat cca 5-7 % (dle ruznych vyjadreni), nepedagogum udajne kazdemu +1400.
Takze - skoly dostanou mnohem min nez je treba a kucharky utecou, protoze jejich prace je mnohem narocnejsi nez uklizecek, dostanou pridano nejmin. Za vareni od 6 od rana a tahani tezkych hrncu dostanou stejne jako uklizecka, co chodi od 16h jen vytrit podlahy.
Obce jeste netusi, co je ceka, protoze cely podzim sumiruji pozadavky dle platu z r. 2023, pripadne si k tomu pripocitavaji tech +1400.
|
Beruška78 |
|
(10.1.2025 11:41:41) Fakt si myslíš, že uklízečky ve škole chodí vytřít jen podlahy? To jsi hodně mimo. U nás ve škole se děsí toho, že obec je zruší a najme se firma. Protože ty holky se tam opravdu nadřou, a jako bonus zastupují na vrátnici, kdykoli je potřeba. A vratnice je od půl 7 do devíti do večera, protože škola má "milion" kroužků a pronájmů, a uklidit se musí před tím ve třídě, a i po něm. Takže lítají mezi úklidem, vrátnicí. Tohle by jim žádná firma nedělala.Neříkam, že se v kuchyni nenadřou, ale nepodcenuj úklid ve škole, když o něm prd víš.
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 13:09:01) S tím mytím podlah to byla samozřejmě hyperbola. V MŠ jsou to spíš provozní pracovnice, nejde jim říkat uklízečky, které od rána do večera dělají různé potřebné věci - pomáhají oblékat děti, vydávají jídlo, myjí nádobí, umývají všechno možné, převlékají děti po různých hygienických nehodách. I v takovém případě je ale jejich práce mnohem méně psychicky i fyzicky náročná a kvalifikovaná než práce kuchařek.
Nové platové předpisy to a) vůbec nezohledňují b) nereflektují na to, že příjem stoupne nejvíce u těch nejméně náročných profesí c) rozpočet ani obce, na které by to financování od září mělo spadnout, nepočítají s tím, že to navýšení je ve výsledku mnohem vyšší
Chraň pánbu, já jim to navýšení přeju, ale ty platové tabulky, jakkoli byly surrealistické, měly jakousi provázanost s náročností práce podle katalogu prací.
Ale co se děje teď... Základní plat 13990??? Proč to v té tabulce vůbec je? Proč ty tabulky vůbec existují a předstírají, že je práce ohodnocena s nějakou mírou spravedlnosti podle katalogu prací? Proč prostě rovnou nenahradí celou tabulku 4 čísly, což ve výsledku vlastně udělali?
(Ale třeba v ZŠ to tak s těmi uklízečkami je, jak jsem psala - většina uklízeček přijde odpoledne, když jsou děti pryč, vytřou, zalejí kytky a jdou pryč. 2x ročně umyjí okna, ale když jsou stavební úpravy nebo velký prázdninový úklid, škola objednává firmu.)
|
|
|
|
|
neznámá |
|
(10.1.2025 12:00:59) Financování nevím, ale už v minulé diskuzi se psalo, že už teď je sloučeno mnoho mateřských a základních škol a funguje to. Naše mateřinka je také sloučená se základkou a nevidím problém, naopak se ty věci o kterých píšeš ulehčili. Sedlo si to v mnoha jiných mateřských školách, není důvod proč by si to nesedlo v té vaší.
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 12:51:30) "Funguje to"
Říkají rodiče, kterým to takhle stačí/vyhovuje. Nevidí dovnitř. Inspektorky, které mají o věci asi největší přehled, tvrdí, že je velký rozdíl mezi samostatnými a spojenými MŠ. V celkové úrovni, v podmínkách vzdělávání, v úrovni pedagogické, v podmínkách pro zaměstnance, ve výši platů. Zájemkyně o práci u nás obvykle uvádějí, že hledají práci v samostatné MŠ a vědí, proč.
Vůbec pozoruji v poslední době ve změnách ve školství výrazný odklon od zájmu dítěte k zájmům rodičů.
|
Vážný2 |
|
(10.1.2025 15:20:29) No právě, řada MŠ se dopracovala z úrovně lepších hlídáren na úroveň, že se tam v rámci ŠVP dělají zajímavé věci. Krom klasické logopedie a grafomotoriky taky velmi slušné pre-prvouka, dramatická a hudební výchova, rozvoj emocionální inteligence a samozřejmě spousta práce je s dětmi s OMJ, SPU atd.
Jenže - jenže je to vykoupeno jednak často slušnějším platem, který jim dokážou ředitelky zajistit, mnoha přesčasy učitelů, asistentek, ... Opravdu kvalitními a nadšenými kuchařkami a i uklizečkami, které jsou spíše 3. úroveň asistence. Kvalitním hřištěm s venkovní třídou atd.
Ale ty asistentky, proti kterým v podstatě Bek tolik bojuje, jsou u kvalitní školky nutností. Těžko rozdělíte věkově smíšenou třídu na různé činnosti s uklizečkou. Navíc uklizečka je jedna na 2 třídy.
Za uklizečky jsou ve školce velmi rádi, ale je to taková chráněná dílna pro ně, protože učitelky napraví, pokud se přepočítají u rozdávání talířků, nebo matrací. (Jedna je výrazný dyskalkulik a dyslektik s opravdu sotva základním vzděláním.) Ale je velmi ochotná. Pokud je tedy pošlou na trh práce, tak asi brzy budou v kategorii sociální podpory i s dětmi a stát je bude platit, jenom jinde.
|
|
|
|
Ropucha + 2 |
|
(10.1.2025 13:28:16) Vážný, ta praxe, kdy uklízečky a kuchařky v MŠ suplují i další činnosti, je podle mě špatně. Měl by být v první řadě dostatečný počet pedagogů a k nim asistenti, kteří pokryjí i nějaký ten akutní úklid, prádlo, desinfekci hraček apod.. Velký úklid pak večer klidně může zajistit externí firma. A jídlo bych já osobně nechala na rodičích, zda chtějí dávat s sebou vlastní nebo si připlatit erární. To mně osobně dost vadilo, že nemám na vybranou a stát mi krmí moje dítě v podstatě násilím, zatímco bych si ho chtěla krmit sama. Ale to samozřejmě mluvím o uspořádání ideálním, nikoliv finančně úspornějším oproti současnosti.
|
K_at |
|
(10.1.2025 13:44:16) Ropucho, třídy se uklízí po každém jídle. Minimálně 1x denně se vytírá třída. Luxuje se třída minimálně 1x denně. WC aspoň 2x denně + všechny WC, umyvadla, podlahy. Chodby a šatny nejméně 2x denně - respektive klidně 4x, podle počasí a bince. Tak aby se binec netahal do tříd. K tomu - prach všude. Skla. Prádlo. Personální prostory. Údržba venku. Vytírání a prach uvnitř úložných prostor - krabice, skříňky, police, pavučiny všude možně. Průběžný binec - v dobrém dní třeba konev čaje na zemí a k tomu 2 misky s kaší. To není na 1 ubrousek a 2 minuty. Udržování stolů a všech židliček. K tomu všechno uvedené i v šatnách.
|
K_at |
|
(10.1.2025 13:47:22) AP mají být lidé s pedagog kým přesahem. Teď nově máme ap k dítěti, kolem kterého litame často obě. Protože od dítěte se lze hnout maximálně v řádech pár minut. Představa, že by šla uklízet někde něco - haha.
|
Ropucha + 2 |
|
(10.1.2025 13:52:45) Kat, tak samozřejmě to vidím jako různé funkce, pedagogický asistent k dítěti se spec. potřebami (když takové ve třídě je) a něco jako provozní asistent, který by byl k ruce pedagogům, ale nemusel mít na starost hrubý úklid celé školy. Co popisuješ, to je opravdu hodně úklidové práce během dne.
|
Inka ..|-.|-.-|.- |
|
(10.1.2025 13:57:02) Ty jsi nechodila do školky? Že si nepamatuješ, co všechno dělala paní uklízečka.
|
Ropucha + 2 |
|
(10.1.2025 14:00:35) Inko, jako že bych měla v předškolním věku zmonitorovat a pamatovat si přesnou náplň práce uklízečky dalších padesát let? To fakt nepamatuji. Mám hrubou představu ze současnosti, ale tak detailní, jak vypsala Kat, nemám.
|
Inka ..|-.|-.-|.- |
|
(10.1.2025 14:15:59) Přesnou náplň ne, ale že nám pomáhala s oblíkáním a pořád za náma chodila s hadříkem si 55 let pamatuju. Pamatuju si i jak se jmenovala.
|
Ropucha + 2 |
|
(10.1.2025 14:25:27) Inko, tak to máš dobrou paměť a asi to pro tebe byla výrazná postava. Já si pamatuji učitelky a některé děti včetně jmen, ale uklízečky vůbec. Dobře si pamatuji uklízečku z jedné MŠ třídy svých dětí, to byla velice přívětivá, laskavá paní babičkovského typu. V jiných třídách jsme naopak narazili na nepříjemné osoby, které překračovaly své kompetence a nemístně peskovaly děti, to jsem i řešila.
|
kysnutá knedla |
|
(10.1.2025 14:26:51) Ja si nevybavujem žiadnu upratovačku. Boli tam vobec...?
|
Ropucha + 2 |
|
(10.1.2025 14:29:43) Knedli, já si tu otázku také kladu. Z toho, co je tu popisováno, by měly být stále všudypřítomné, a to ve vzpomínkách vůbec nemám. Ale za vzpomínky půl století staré se samozřejmě nemohu zaručit.
|
Žžena |
|
(10.1.2025 14:45:54) Tak já si ze své školky teda pamatuju, že tam kromě učitelek byla "paní kuchařka". Moje děti mají ve školce taky takovou paní kuchařku. Akorát já jako rodič teď vidím, že "paní kuchařka" sice vydává jídlo, ale taky uklízí (teď v zimě projde šatnou ráno, dopoledne, v poledne i odpoledne dva tucty lidí v zabahněných botách a přesto, kdykoli do školky dojdu, z té podlahy by se dalo jíst), pere ložní prádlo a ručníky, pomáhá vypravovat prťata na procházky, a vídám ji i asistovat ve třídě s dětmi. Děti k ní rozhodně mají vztah velmi se blížící vztahu k učitelkám, je vidět, že je s nimi v dost úzkém kontaktu. A i z rozhovoru s ní vidím, o čem všem jí me dítě vykládalo (ehm... o všem) :)
|
kysnutá knedla |
|
(10.1.2025 14:53:06) Holky, ja som včera mala zážitok! Bola som 2 hodky v Montessori školke a som plná dojmov ešte teraz. Asi nebude úplne ízy vrátiť sa - po tom, čo som tam videla a zažila - do našej klasiky....
|
neznámá |
|
(10.1.2025 15:50:40) Knedli a co bylo rozdílného od vaší školky?
My máme státní školku, funguje na Montessori principech. Momentálně máme tři třidy, dvě mají asi 16 dětí a jedna dvanáct dětí- to jsou ti nejmenší prckové. TO je na naše poměry dost dětí, vždy byly jen dvě poloprázdné třídy. Ředitelka vždy připomíná, že se snaží vzít si co nejvíc z Montessori, ale uplně to nejde už jenom kvuli zapojení rodičů nebo kvuli technickým vymoženostem, které používají. Na jednu třídu jsou dvě učitelky nebo učitelka a asistentka. Plus mají k ruce školnici a uklízečku. Uklízečka celý den lítá s hadrem a pomáhá děti oblíkat. Školnice je spíš asistentka, pomáhá s dětma, hlavně kolem různýho tvoření a projektů, polepí s nimi tématicky dveře a tak.
A výhody propojení školky se školou. DO školky dochází školní školník, který řeší drobné opravy, zahradu udržuje obec, na to mají svoje lidi, kteří ji vyřeší nebo třeba naistalují velký vánoční stromek na zahradu nebo světýlka na školku a školu. Předškoláci dochází na dvě odpoledne do školy, kde si je převezmou jejich budoucí učitelky a mají přípravy na první třídu. Pak nejsou tak vyjukaní prvňáci, jdou do známého. A učitelky si nemůžou stěžovat, že něco ze školky neumí, mohou je to doučit nebo upozornit rodiče. A naopak prvňáci chodí navštěvovat kamarády do školky, celkově je škola se školkou hodně provázaná. Učetnictví školky řeší učetní ze školy. Obědy vaří školní jídelna, včetně svačin. Nechápu proč by zrovna toto mohl být problém, když zvládne svačiny naše jídelna, proč by to nezvládla jiná. Finanční úspora je jasná. Vlastně je s jídelnou jeden problém, o prázdninách školka nefunguje, protože nefunguje jídelna. Byla snaha to řešit, ale o prázdninách chodí do školky tak málo dětí, že to nemělo cenu a pro ty, co fakt nemají na prázdniny hlídaní je domluvená školka v sousední vesnici. Myslím, že obědy vydává školní kuchařka, alespoň za nejstaršího dítěte to tak bylo.
Ředitelka školky se oslovuje jako ředitelka, ale spadá pod ředitele školy, asi to ředitelka není. Školková ředitelka si řeší svoje, školní ředitel zas svoje. Občas vymyslí nějaký společný program nebo společnou věc, na kterou vyřeší dotace.
Všichni spokojení, ženské ze školky a ze školy znám 25 let, těch večerů, co jsme spolu propařily, všichni jsme nějak příbuzní, kdyby to byl fakt děs, rychle by se to rozneslo.
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 16:06:43) Neznámá, zhruba přesně takto to funguje i u nás. Jen je škola a školka oddělena a nemají stejnou účetní. Školka je lépe vybavena než školky v okolních obcích, jsou tu pedagogové s nejvyšším průměrný vzděláním z širého okolí. Jídelna ve školce vaří i pro školu, otevřeno je samozřejmě i o prázdninách a o prázdninách se vaří pro školku. Nikdo by si nedovolil to tu na tak dlouho zavřít. Zavírá se jen škola.
|
neznámá |
|
(10.1.2025 16:12:27) U nás se zkoušelo, že když bude chodit o prázdninách více dětí, bude školka otevřená, bylo domluvené jídlo přes obecní restauraci. Dětí bylo nahlášeno celkem dost, ale v reálu jich chodilo pár, třeba tři nebo čtyři. Maminky soucítily s těmi, co neměli hlídání a nahlásily děti, které do školky nakonec nechodily.
Takže se domluvilo, že ty děti, které fakt hlídání o prázdninách nemají pendlují o prázdninách po okolních školkách. Což bych teda pro své dítě nechtěla, ale asi to jinak udělat nejde.
|
|
|
K_at |
|
(10.1.2025 16:09:33) Neznámá, předpokládám, že škola je podobně mikro. To je prostě specifikum vaší oblasti. Super. Tady kolem mají třídy ve všech MŠ kolem 24 dětí. A minimálně 4 třídy na MŠ. Nebo i 6. Jedna okolní ZŠ má kolem 700 žáků, další 1200. Ředitel ZŠ má obvykle dost co dělát, aby ukociroval ZŠ. MŠ hlavně ať nedělá problém. Tečka.
|
neznámá |
|
(10.1.2025 16:21:46) A ještě bych teda měla podoktnout, že školka bere i děti s plínama a občasným dudlíkem, dělejí logopedie a různé nápravy...
A náhodou poslední roky má základka otevřené všechny třídy, nejsou třídy dohromady. Kluci mají ve třídě asi také těch 16 dětí. A letošních prvňáků je prý 24 a všichni jsou z toho paf, tak silnou už dlouho nikdo nepamatuje.
Je to to normální školka a škola na větší vesnici, jakých je v ČR mnoho. U rodičů, na menší městě, jsou takto sloučené dvě základy + dvě školky. Chodí do nich moji synovci a neteře a také to funguje. Tam mají dětí o dost víc, jsou spádový pro docela velkou oblast. Podrobnosti teda nevím.
|
|
|
Žžena |
|
(10.1.2025 16:21:27) neznámá, jenže u vás to spojení vzniklo asi dobrovolně, na základě nějaké synergie vedení těch institucí, ne befelem. To, co popisuješ jako benefity vašeho spojení, funguje kromě té společné účetní i u nás v oddělené škole a školce.
|
|
Vážný2 |
|
(10.1.2025 16:22:57) Tak zrovna u nás je to moderní školka vs. ZŠ starého střihu, před kterou všichni varují, zvláště "nestandardní" děti. A pak si jejich rodiče chodí stěžovat.
ŠKolka má 4x28 dětí. NA třídu jsou 2 učitelky a 0,5-1 asistentka. Ale pro tu asistetku vždycky musíte najít TO dítě, na které vám PPP, nebo SPC asistenta schválí.
ŠKolníka má školka na ČÚ svého, bydlí ve školkovém školnickém bytu. A seká a stará se o zahradu.
Ano, školky fungují včetně prázdnin, kromě letních a vánočních. A to je ještě vánoční a letní provoz. Samozřejmě i v této době děti musí odstravovat, i když jich bývá 1/2. Obědy pomáhá vydávat kuchařka, a ve vyšší třídě je snaha, aby si to děti samy přinesly. Asistentky pomáhají třeba při nalévání polévek. A rozdávají na talířky svačiny a přesnídávky, starají se o děti s dietami atd.
Jasně, problém je v tom, že pro ty školky je to příliš velký náraz a ty obce si vůbec nedovedou představit že uklizečka, nebo jídelna v ZŠ je něco dost jiného než v MŠ.
Mj. Montesorri školství je fajn, ale pro hodně ADHD, agresivní a extrovertní a impulsivní dětí to úplně není.
A už si představuju, jak ty děti s PAS, nebo s těžkým ADHD, s problémy s hygienou, atd. postoupí bez odkladu do ZŠ. První tlak bude je vyštípat ještě na úrovni MŠ. A protože MŠ je pověstně integrující a ZŠ pověstně antiintegrační, tak to bude zábavné. Myslím, že ředitelka, nositelka ideje ŠVP MŠ, to asi vzdá hned na začátku.
A je tam ještě jeden rozdíl, většina učitelek MŠ nejsou Mgr. Často mají (doplněnou) pedagogickou maturitu k jinému vzdělání, někdy jen k SŠ.
|
|
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 15:58:08) U nas je taky Montessori, je hodne draha, zadana a delaji so do ni prijimacky. Jenze to take neni pro kazdeho…
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Inka ..|-.|-.-|.- |
|
(10.1.2025 13:54:34) To bych teda nechtěla vařit po nocích a dítě aby jedlo ohřívaný jídlo. Za stravu ve školce jsem byla vděčná.
|
Ropucha + 2 |
|
(10.1.2025 13:57:45) Inko, tak to bys byla ideální kandidát na odběr erární stravy. Někdo to má zase jinak. Já třeba jeden čas doma vařila obědy pro batole a ráda bych si k tomu byla přibrala i školkáče.
|
Inka ..|-.|-.-|.- |
|
(10.1.2025 14:06:11) Tak to jo, když jsi byla doma. Já s nástupem dítěte do školky nastoupila na plný úvazek do práce.
|
|
|
kysnutá knedla |
|
(10.1.2025 14:25:12) "To bych teda nechtěla vařit po nocích a dítě aby jedlo ohřívaný jídlo. Za stravu ve školce jsem byla vděčná"
Ja som po tom naopak túžila - dávať im svoje jedlo. Niektoré jedlá ma tam strašne štvali a nechápala som, že sa ponúkajú tak malým deťom.
|
Ropucha + 2 |
|
(10.1.2025 14:27:30) "Niektoré jedlá ma tam strašne štvali a nechápala som, že sa ponúkajú tak malým deťom."
Přesně.
|
|
|
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 14:06:30) Velký úklid večer jinak asistentka je v mateřských školách nesmysl, pokud to nemá být bonus k těm několika úklidům v průběhu dne. Z dětí stále něco opadává. Ráno nejdřív zaťapou šatnu, pak z nich padá třeba modelína a odstřižky. Zatímco mají poté program na koberci, ve třídě je možné honem zamést. Při svačině opadává jídlo. Dopoledne barvy, třeba další odstřižky, materiál na koláž, lepidlo, ledacos se rozšlape atd. Pak jdou děti ven, hurá, konečně je možné zamést, vytřít, vyluxovat (asistentky a učitelky jsou samozřejmě s dětmi venku). Děti se vrátí z venku, všude je čisto, zaťapou šatnu. Mají prostřeno, připravený oběd. Opadává z nich další jídlo. Jdou odpočívat. Hurá, je možné umýt podlahu po obědě a tu zaťapanou v šatně. Vstanou, dostanou svačinu, opadává z nich jídlo. A tak dále.
Už jsem taky řešila, že co prý ty provozní nepedagogové vlastně dělají, že jich je tam moc, a že můžou před mýt dětem boty, než jdou domů, aby pak rodičům neokopaly potahy v autě
|
Inka ..|-.|-.-|.- |
|
(10.1.2025 14:17:23) Taky se občas někdo počůrá nebo poblinká.
|
|
Vážný2 |
|
(10.1.2025 15:59:52) Větře z hor, říkáš, že asistentka je nesmysl.
Jenže tady máš ve třídě v MŠ 25-28 dětí (na výjimku, ale které město by k ní nedotlačilo ředitelku), máš 7-17 h, máš ve třídě děti, které nezvládají čistotu, nebo si aspoň utřít zadek, musíš jim rozdávat a sbírat jejich pasty na zuby a ručníčky... A hlavně, obvykle tam máš dvě tři děti s poruchou učení, nebo chování (bez ohledu na poradnu), někdy jedno extrémní - postižené, neslyšící, s vážnou alergií, nebo nemocí, další s OMJ a dalěí s potvrzeními k nácviku logopedie, grafomotoriky, sociálních dovedností atd.
Pak samozřejmě potřebuješ asistenta, aby v době činností jiné dítě zklidnil. A nebo na rozpůlení třídy, odvod dětí ven, tu pomoc s oblékáním (protože je 1 uklizečka na 2 třídy) a obouváním... I s tím aby si učitelka mohla skočit na WC, nebo do kabinetu. Nebo se najíst.
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 16:08:23) Vazny, myslela jsem asistentka na uklid je nesmysl - asistentka nemuze uklizet. Proto jsem vyjmenovala, kolikrat denne provozni pracovnice uklizi, a proc. Asistentka ma jinou praci. Jinak by podle me mela byt asiatentka v kazde tride.
|
|
|
|
|
Vítr z hor |
|
(10.1.2025 14:13:50) Tak už je to tady. Školství vždy do značné míry podporovalo demokratické strany, zejména střed, pravici, ale Bek tuhle obrovskou skupinu voličů žene opačným směrem...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-do-poslanecke-snemovny-plaga-chci-byt-ministrem-skolstvi-267678#utm_source=subscription_notification&utm_medium=email&utm_campaign=subscribe
Doporučuji přečíst také komentáře pod článkem:
"Jak Bureše nesnáším, tak musím uznat, že Plaga byl řádově lepší než muzikolog Bek."
"Když byl ministrem školství byl to průšvih..
Nyní však jeho případný návrat působí skoro jako naděje."
|
|
Černá kronika |
|
(10.1.2025 14:18:18) Asistent pedagoga je pedagogický pracovním, ten by měl být i nadále normálně školou. Jinak u náš nepedagogčtí pracovníci samozřejmě mají strach, že to bude změna k horšímu. Ta prvé už nebudou mít prý nárok na dotovaný oběd a za druhé obec je může v létě poslat kamkoliv na údržbu či je jinak využít. A konečně za třetí se bojí, že jejich místa - jak kuchyň, tak úklid - převezmou agentůru s ukrajinskými zaměstnanci.
|
|
Cimbur |
|
(10.1.2025 15:17:45) To je naprd. Snad na tom nejsme hospodářsky tak špatně, abychom si nemohli dovolit robustní fungující stát. Jenže tady se nepatřičně šetří na všech frontách od školství po obranu. Možná se jinde plýtvá, to nedokážu posoudit, možná se jinde rozkrádá, do toho taky nevidím. Ale jediná možnost je zvýšit daňové zatížení, jenže to je věc, která se ani nedá vyslovit nahlas...
|
Vážný2 |
|
(10.1.2025 15:47:34) Cimbur, máme rostoucí dluhy = nejsme na tom hospodářsky tak, abychom mohli mít robustní stát.
Možná tě potěší zřejmě na tom nejsou tak ani jakékoliv západní země, jen mají zatím menší dluhy a vyšší příjmy.
Co to imho znamená: Demokracie a funkční sociálně-tržní stát je drahý a to znamená, že to někdo musí zaplatit v daních. Chudí už víc nevyberou, tak je na výběr střední třída a bohatí. Bohatí tomu dokáží zabránit od daňových rájů po přímé výhrůžky, arbitráže atd. Tak zbývá ta střední vrstva. A z ní hlavně zaměstnanci, kteří nejméně snadno ze zdanění utečou.
A funguje tu v nesvorné sobecké společnosti NIMBY efekt: "Proč by se mělo přidat na školství, když já jsem to staré zvládl a stejně by to šlo jen na ci..., ukrajince, debily, ..." "Stavět nebudu, bydlím ve městě, stavební úřady mne nezajímají." "Jsem zdravý jak řípa, ať ti nemocní platí sami, nebo zdechnou." "Kdo je chudý, ten je líný." "My děti nemáme a jezdíme si po světě. Když někdo děti chce, tak ať si je pořídí, ale platí je ze svého. Já mám čivavu a taky mi nikdo neplatí veterináře." "Hřiště, ne chceme park pro důchodce." - "Důchoďák ne, nechceme aby se děti musely na ty lidi koukat." "Co je mi do CO2, ať se v Africe upečou nebo chcípnou..." "Hlavně nepodporovat napadeného. Rusko je nebezpečné a musíme se s ním smířit. Ukrajina je odepsaná. Koukněte na Orbána, možná kus Ukrajiny i dostane... A levnější plyn... Já rozhodně už bojovat nepůjdu, běžte vy, když chcete."
(Připomíná to starý vtip, jak politici přidají peníze věznici a ne škole na vybavení... Do školy už chodit nebudem...)
Vedle toho na to měly vliv další mechanismy: - Sociální stát na dluh, nikoli z daní (kromě Severu a částečně Německa) - Ochota bohatých státům půjčovat, pokud nehrozí jejich defaulty. Protože stát skoro vždy splatí. Když najdou jinou příležitost, nebo mají strach, tak peníze stáhnou a uloží je jinam. A úroky rapidně narostou. - Snadné útěky bohatých a korporací před zdaněním do daňových rájů. Včetně špinavých peněz. Jedním z nich je paradoxně i ČR, v oblasti nemovitostí. Nízké daně z nemovitostí a reálně nedostatečná kontrola původu prostředků. Říká se, že se tu tolik nestřílí, protože jsme neutrální území mafií, kde operují jejich pokladníci. - Neochota levice nastavit hranice sociálních systémů. To se dá dělat různě: Buď individualisticky - necháte ty lidi umřít, nebo kolektivisticky - seversky - přinutíte je s tím něco dělat. Pomůžete jim, ale brzy jim odeberete děti, vyženete je z ulic do center, kde jedině nezmrznou apod. - Což platí i pro meze imigrace.
Jádrem je ale ta svornost. To že lidé jsou připravení a naučení být vzájemně solidární i systémově (přes stát a obce). A že naopak, kdo to zneužívá, zvláště z politiků, úředníků a bohatých, půjde bručet.
|
|
|
|