Vyčetla jsem, že ucpané střední ucho je z přehnaného čištění
Propíchnutí bubínkuAkutní zánět naopak bolí velice, pacient cítí, že má zalehnuté uši a špatně slyší. Jednou z možností léčby je takzvané propíchnutí bubínku. Při umrtvení se vypustí hromadící se tekutina, která pak vytéká několik hodin. Nemocnému je hned lépe a zabrání se možným komplikacím i samovolnému prasknutí bubínku. Někdy je přitom nutné užívat antibiotika.
Ale proč se při zánětu středního ucha bubínek někdy propichuje a jindy ne? Důvod je jednoduchý. Propíchnutí ucha bolí, takže by si - teoreticky řečeno - mohl pacient stěžovat či lékaře dokonce žalovat. To se na západ od našich hranic čas od času skutečně děje. Proto tamní a dnes už i někteří čeští lékaři záněty někdy léčí jen antibiotiky.
Podle Jana Pasky to však není ideální: "Propíchnutí ucha přináší okamžitou úlevu. Škodlivý sekret odteče a ucho má možnost se samo vyléčit i bez antibiotik, jejichž nadměrné užívání je škodlivé. Vyvolává totiž rezistenci vůči bakteriím a oslabuje imunitní systém organismu."
Vakcína ochrání jen před částí zánětůNovou očkovací látku omezující riziko vzniku onemocnění zánětem středního ucha, jímž trpí především děti, vyvinuli vědci z Univerzity obrany v Hradci Králové. Jak vysvětluje Petr Janoušek z ORL oddělení Nemocnice Na Homolce, vakcína bude chránit jen před malou částí zánětů, které jsou způsobeny bakteriemi. Většina zánětů je virového původu. Zjednodušeně řečeno jde o takovou rýmu v uchu. Nezaberou na ni antibiotika a vakcína před ní také neochrání.
Co způsobuje bolesti ucha* Ušní onemocnění (zánět zevního zvukovodu, zánět středního ucha, úraz ucha, nádor v uchu).
* Zánět příušní žlázy, například příušnice, děti jsou proti tomu už očkované. To ale neznamená, že je nemohou dostat, vakcína není stoprocentně účinná.
* Problémy stomatologického charakteru (záněty při kořeni zubu a jeho okolí, obtížné prořezávání zubů moudrosti).
* Bolesti v krku (po operaci krčních mandlí, angína).
* Onemocnění čelistního kloubu (záněty, zranění a další).