Myslím, že ministr by měl mít slušné vzdělání (a hlavně si ho nedoplňovat až ve funkci na různých vysokých hanobících jména Komenského, Rašína a Engliše), ale to nemusí být nutně z oboru. Někde je to samozřejmě žádoucí (na průmyslu a obchodu, financích a sociálních věcech ekonomické), ale už na obraně nemusí být nutně vojenské, spíš možná naopak (vojenské potřebuje náčelník generálního štábu). Ministr kultury také nutně nepotřebuje akademii atd. Pokládal bych také za samozřejmost, že by ministr měl umět anglicky, aspoň na středně pokročilé úrovni.
Měl by mít odpovídající praxi, tedy zkušenosti v řízením nejprve v nižší a posléze ve vyšších funkcích, kdy řídil nějakou složitější organizaci. Ne nutně jako šéf, ale aspoň zástupce, náměstek. Měl by mít povědomí o tom, jak funguje ministerstvo.
Měl by mít přehled o resortu, který má řídit. Měl by znát nějaké lidi z daného oboru, měl by znát profesní organizace, měl by mít přehled o problémech a výzvách, měl by - specielně v našich podmínkách - také mít přehled o chybějících zákonech nebo vyhláškách, přehled o financování resortu, a v neposlední řadě také o vazbách národní problematiky na evropskou.
Celkově bych to vše shrnul pod pojem průprava. Ministři by měli mít odpovídající průpravu - vzdělání, praxi a povědomí o resortu.
V praxi to tak nějak už léta probíhá při jmenování velvyslanců: člověk nejprve musí mít vysokoškolské vzdělání, k tomu musí projít příslušnými kursy na Diplomatické akademii. Musí ovládat minimálně dva světové jazyky. Musí být nejprve vedoucím oddělení, vedoucím odboru, "dvojkou" na nějaké ambasádě (tj. zástupcem velvyslance); hodnotí se i zkušenosti a dotyčný jede obvykle nejdřív na menší ambasádu, pak teprv na důležitější post. Praxe se sčítá i uvnitř ministerstva, po návratu z nějakého postu venku člověk znovu dělá např. ředitele odboru, někdo ředitele sekce nebo náměstka - pak samozřejmě vyjíždí třeba i na nejvýznamnější ambadády. Samozřejmě, uvnitř jedné instituce to je řízeno kariérním řádem, to na vládní úrovni nejde, ale ilustruje to myslím vcelku vhodně.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.