5.8.2013 16:56:14 Filip Tesař
Re: dalších institucí
Volby se konaly rok po osvobození v roce 1946. Komunisté vyhráli v českých zemích, v tom smyslu, jak to chápeme dnes, tedy že získala nejvíc hlasů (získala relativní, ne absolutní většinu). S převahou zvítězila hlavně v jádru někdejších německých oblastí, na severozápadě a sever Čech a ve Slezsku (výjimkou bylo etnicky české Hlučínsko), což vypovídá o tom, že se tu svezla na vlně nacionalismu (a pravděpodobně i na tom, že mnohde ovládala přidělování nemovitostí po Němcích; jinak byli komunisté celkově nejvýraznějšími zastánci a tvůrci nastěhování českých bezzemků do pohraničí za výhodných podmínek), a dále v průmyslových oblastech jako je Kladensko - svém tradičním zázemí již za první republiky. V českých zemích získali komunisté zhruba dvě pětiny hlasů.
Sociální demokracie získala hlavně v průmyslových oblastech, a celkově ve srovnání s komunisty nezaznamenala žádný nárůst voličů - doplatila na svou úzkou vazbu s komunistickou stranou. Lidovci získali hlavně, jako tradičně i předtím, na jižní a střední Moravě, národní socialisté hlavně v někdejších etnicky českých oblastech, především ve středních a východních Čechách.
Na Slovensku vyhrála s převahou Demokratická strana, a to absolutně (téměř dvě třetiny hlasů, komunisté necelou třetinu).
Přepočteno na mandáty, v parlamentu měli komunisté 38% poslanců (ve vládě, v níž byly povinně zastoupeny všechny strany v poměru odpovídajícím výsledkům voleb, měli 9 ministrů, vč. premiéra, z celkových 26). Komunální volby se nekonaly, složení místních a okresních národních výborů bylo určeno na základě výsledků voleb parlamentních (mimochodem, tyhle prvky, tj. složení vlády a jmenování komunálních představitelů, jasně vypovídají o nedemokratičnosti a centralizovanosti ústavního zřízení, které bylo méně demokratické než za tzv. druhé republiky politicky závislé na Německu).
Parlamentní mandát byl dvouletý a podle průzkumů ztráceli během něj na popularitě. V roce 1946 jim hodně pomohlo i to, že byli jedinou stranou, která se nepodílela na předválečných vládách, ale to se postupně stíralo.
Ve svém předchozím příspěvku k volbám 1946 jsem se zmiňoval o agrárnících, že by byli možná nejsilnější stranou - to byla blbost. Ale kdyby získali aspoň tolik, jako při posledních předválečných volbách, měli by tolik, jako sociální demokracie.
Odpovědět