Re: Stevia - sladidlo
Super sladidlo a bez kalorií to je.
Bez vedlejších účinků - to se zatím neví, ale vzhledem k tomu, že je to glykosid, tak se dají nějaké vedlejší účinky předpokládat. Jestli pozitivní nebo negativní, to se neví. Stevie se masověji rozšířila v posledních pár letech. Sice se používá v některých jihoamerických oblastech už dlouho, ale nikdo tam potenciální nežádoucí účinky nesleduje (uvažuje se u ní o možné genotoxicitě, tedy ev. teratogenním ři rakovinotvorném účinku, což sou věci, kteér se velmi těžko dávají do spojitosti, když jde o eventuální účinek v řádu let až desítek let a to navíc ovlivňuvaný řadou daších věcí, hledat kauzalitu je vždycky strašně ošemetné). Takže kdoví.
Já ji občas používám, ale vadí mi ta kovová pachuť. Víc mi chutná lippie. Pěstovala jsem obě. Lippie je míň náročná na vodu.
Chemická látka steviosid samozřejmě je. Jestli může nějak škodit nebo ne...já nevím, zatím se to prostě neví. Ale glykosidy jsou obecně většinou biologicky aktivní látky a většinou nějak na naše tělo působí. Jestli i steviosid? Kdoví. A jestli kladně nebo záporně? Kdoví.
Stevii používám občasně, tam, kde tradičně patří, třeba do maté.
Tuhle jsem k tomu psala do diskuse o stevii v těhotenství:
Sama bych ji v těhotenství spíš nepoužívala. "na přírodní bázi" je naprosto nesmyslný výrok, o biologickém účinku steviosidu to neříká vůbec nic. Je zcela lhostejné, jeslti daná chemická látka vznikla syntézou v rostlinné organele, nebo ve Spolaně. Pořád je to nějaká konkrétní chemická látka.
Steviosid je glykosid. Jeho vedlejší účinky jsou zkoumané. Ale zatím ne příliš dlouho. Uvažuje se o jeho genotoxicitě (na myších bylo něco pozorováno, na lidech se zatím žádný takový efekt neprokázal). Je klidně možné, že bude v budoucnu genotoxický účinek vyvrácen. Ale teď to známo není a pro mě by riziko látky s potenciální schopností poškozovat DNA bylo v těhotenství zbytečné. I když nejsem myš.
Odpovědět