3.4.2015 22:12:55 mrakova
Re: Co nás čeká díky zvyšující se hranici odchodu do důchodu
Kudlo - pochybuji, že se človek v 15 nebo v 18 letech při volbě povolání zamýšlí nad tím, jestli ho bude moci dělat i v 60. Chápu ještě, že někdo nejde na konzervatoř nebo se nevěnuje vrcholovému sportu, zde je obecně známé, že je to otázka několika let. Ale u ostatních povolání se nad tím asi lidi nezabývají. Vždyť už tak musí zvážit mnoho jiných faktorů, k čemu mají sklony, finanční aspekt apod.
Nevíme, co děláš, ale jsi opravdu v jednom kuse na internetu. Takže nic moc odborného to asi nebude. Možná nějaké jednodušší účetnictví, fakturace. To je jedno. Ale řekni mi, co bys teda šla dělat v 50 letech, kdybys už nemohla dělat to, co děláš nyní? Máš nějaké alternativy?
Lidi se při výběru povolání musí snad řídit i nějakými vlastními schopnostmi, těžko si někdo řekne, budu knihovnice, protože tam vydržím do 70 let. Takhle to přece nefunguje. Když někdo nemá intelektuálně na studium a jde pracovat manuálně, tak co mu zbývá? Ano, může někde dělat kontrolora a manuální práci eliminovat. Vezmi ale prosím v potaz, že těch kontrolorů a vedoucích je méně než těch podřízených, tudíž ne všichni se jimi mohou stát. A navíc ty profese, které mohou pracovat dlouho, soudci, státní úředníci, notáři, vedou zase k tomu, že se mezi ně nedostaneš. Musíš mít štěstí, kdy se narodíš, kdy půjdou do důchodu, protože většina z nich na svých místech až do toho důchodu nebo i déle zůstane. Tudíž tyto pozice jsou dlouhodobě obsazeny a je tam potom méně volných pracovních míst, nedochází tam tak rychle ke generační obměně.
Jak čtu Tvé příspěvky, tak vidím, že tyto věci vůbec nevnímáš. A přece i kdyby všichni chtěli dělat profese, ve kterých vydrží do 60 nebo nevím kolika let, tak se na ně stějně všichni nedostanou a někdo přece bude muset dělat i ty, ve kterých bude člověk rychleji pro výkon práce starý.
Někdy mi přijde, že Ti chybí logické uvažování, nebo že si neumíš dát věci do souvislostí.
Odpovědět