30.12.2015 20:30:55 Delete
Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ
Dano,
co se týče jištění při přesunech, to je spíš na osobního asistenta, než asistenta pedagoga. Osobního asistenta si hradí rodiče. Osobní asistent může potom někdy plnit funkci i pedagogického asistenta, ale jen pokud se škola a rodiče domluví, rozhodně to nemůže škola asistentovi nařídit, protože ho nezaměstnává.
Pokud by byl asistent pedagoga, tak ten zase nemá povinnost dělat tu osobní asistenci při přesunech a sebeobsluze, i když většina to udělá, tak ve chvíli, kdy něco nebo někdo selže, nemáš moc šancí se bránit.
Někdy v tomhle velmi dobře fungují ti spolužáci, ale to je často tím, že dotyčný s nimi je od mala a oni mají šanci se to postupně naučit, co je a co není potřeba. Když k nim přijde nový spolužák, tak bez ohledu na ochotu tam je vždy jistá míra studu, nejistoty, nezkušenosti. Takže si myslím, že ve vašem případě se zatím s pomocí spolužáků moc počítat nedá, to spíš až časem.
Co se týče IVP a tělocviku, tam je to poměrně jednoduché. Škola na základě podkladů z SPC vypracuje IVP, a pokud s ním nebudeš souhlasit, tak ho prostě nepodepíšeš. Takže máš šanci si ohlídat, co v tom IVP bude a z čeho a jak bude syn hodnocený. Pokud by potom při výuce nebo hodnocení došlo k vybočení z mantinelů daných IVP, tak máš v ruce papír, se kterým se můžeš bránit. Tohle se dá, i když mnohem lepší prostě je, když učitel IVP dodržuje.
Obecně bych ale hledala školu, kde tohle všechno funguje, protože to tak má být, ne protože má dítě nějaké papíry a rodiče si to hlídají. Hodně štěstí
.
Odpovědět