Re: Funkční tipy na domácí výrobu mléčných produktů
Můj lety osvědčený, jednoduchý, skvěle fungující a nízkonákladový recept na jogurt:
Čerstvé mléko (beru od souseda sedláka) uvádím v nerezovém hrnci do varu, ale těsně před varem ho odstavím (je to fáze, kdy se hladina mléka začíná pokrývat takovým jakoby škraloupkem a dělají se první náznaky bublinek). Přikryju pokličkou a na nějakou dobu na hrnec zapomenu, dokud nevychladne na cca 40 stupňů (raději změřit teploměrem na potraviny). Mezitím už mám připravený v hrnečku jogurt (používám Choceňský smetanový), na 1,5 l mléka cca 3/4 velkého kelímku i méně. Pak už pracuju rychle - do hrnečku s jogurtem naliju trochu mléka z hrnce, kvedlačkou rychle promíchám a dám do hrnce, jen tak lehce promíchnu, přikryju pokličkou a dám hrnec do připravené teplé deky, do které si dávám ještě starou vestu - hrnec do toho dobře zabalím a v této poloze nechám do rána (cca 10 - 12 hodin).
Důležité je nedávat během přípravy do mléka olíznutou lžičku, aby se tam nedostalo něco, co tam nepatří. Další pravidlo je, že s hrncem zabaleným do peřin by se pak už nemělo nijak hýbat - nechat prostě v klidu a bez povšimnutí třeba přes noc.
Druhý den je většinou jogurt už dostatečně tuhý, ale i přesto ho nechávám ještě překapat. Nejprve ho nechám tak den v lednici v témže hrnci dozrát a pa vezmu cedník vystlaný utěrkou, do něj naliju celý obsah hrnce, dám do chladu a klidně celý den na něj zase zapomenu. Výsledná hmota je parádně tuhá a obvykle ji používáme spíš k mazání na chleba, přípravě pomazánek, na brambory na loupačku atd. Ale proces překapávání se dá přerušit i dřív, podle toho, jak husté to chceme.
Je to maximálně jednoduché, člověk se nemusí párat se skleničkami, ale po celou dobu je jogurt v jediném hrnci, ze kterého se pak taky po udělání postupně odebírá podle potřeby.
Odpovědět