19.7.2016 13:34:25 iiiiiiiiii
Re: Šokující detaily
To je asi na mě, už jste mi to jednou psala.
Mě naopak překvapuje, že je někdo schopen tyto činy bagatelizovat...
http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/teror-v-nice-nebyla-tragedie-a-cin-silence-ale-utok-na-stat-a-liberalni-hodnoty-priznejme-si-to--1633704
O tom, jak společnost na takové události zpravidla reaguje, píše na serveru Foreign Policy bývalý důstojník britské armády a bezpečnostní odborník Emile Simpson.
V audio verzi je to mezi 1. až 8. minuta záznamu.
Během druhé části obvyklého rituálu uslyšíme tvrzení, které se v následujících dnech bude opakovat stále dokola: Statisticky je velmi nepravděpodobné, že se na Západě stanete obětí teroristického útoku.
Komentátoři budou usilovně hledat srovnání, která by názorně ilustrovala, jak moc nesmyslné je mít z teroru strach. Dost možná se dozvíme, že víc lidí zemře v důsledku včelího bodnutí. Asi také uslyšíme, že je mnohem pravděpodobnější zahynout při dopravní nehodě než se dočkat toho, že vaše děti rozmačká náklaďák, řízený teroristou.
Odvahu, budou nám říkat. Statisticky vzato na tom nejsme tak zle. Statisticky vzato bychom se všichni měli uklidnit, zchladit vášně a oslavovat mír, který na Západě panuje.
Statistický přístup ale zapomíná na to nejdůležitější. Terorismus není jen druhem zločinu. Je to zločin proti celé struktuře státu, jak v tomto případě mělo zdůraznit i načasování útoku na výročí pádu Bastily, francouzský státní svátek, píše bezpečnostní analytik Simpson.
Dívat se na terorismus jen z hlediska toho, jak velké nebezpečí smrti přináší jednotlivci, znamená nebrat na vědomí perspektivu celého státu – společenství občanů, které je základnou politického života.
Pokud se na problém díváme výhradně očima statistiků, měníme stát na množinu atomizovaných jedinců, kteří se starají jen o sebe. Nestojí za to oslavovat takový mír, který vyžaduje nebo dokonce chválí lhostejné smíření s událostmi, podobnými té čtvrteční, píše na serveru Foreign Policy Simpson.
Mír závisí na stabilitě politického zřízení a politické zřízení má svou identitu. Jinak řečeno, kromě státu je tu i národ. Útok na stát je i útokem na národ. Odpovídat na teror chladnými individualizovanými statistickými údaji znamená otevírat dveře evropským populistům.
Buďme netolerantní k netoleranci
V tom spočívá třetí část standardního rituálu. Jak si v dalších dnech a týdnech jistě přečteme, boj proti terorismu nesouvisí se zachováním konkrétních politických hodnot našeho společenství. Jeho podstatou je prý jen odpor proti všem formám extremismu. To je ale scestné, varuje Simpson.
(...)
Podle mého názoru, píše na serveru Foreign Policy Simpson, by měl liberální stát fungovat na principu vzájemnosti. Stát musí udělat všechno, co je v jeho silách, aby zvládl islámskou radikalizaci a její příčiny. Nikdy by se také neměl za vlastní hodnoty omlouvat těm, kteří je odmítají akceptovat, ale přesto si užívají výhod života na Západě.
Odpovědět