7.11.2016 21:37:20 iiiiiiiiii
Re: Prezident Zeman vyzval ministra kultury Hermana, aby odešel z vlády
Pan Herman asi až tak důležitá figura nebude, ale konkurence je velká, odbyt hledají i ostatní, nejen Češi. A rádi využijí chyby jiných.
http://zpravy.tiscali.cz/cesko-se-topi-v-levnem-mlece-nepomahaji-ani-dotace-ani-superkravy-z-usa-281694
Červenec 2016
Velká konkurence znamená, že mlékárny prodávají mléko levně. Současná cena šest korun za litr ale znamená, že ho neprodávají jenom levně, ale hluboko pod výrobní cenou. Jenže nemají na výběr. I když čeští výrobci prodávají mléko za čtvrtou nejnižší cenu v Evropě, 60 procent mléka a mléčných výrobků se k nám dováží.
Češi navíc na levné mléko doplácejí. I když nepřímo. Ministerstvo zemědělství totiž dotuje mlékárenské firmy, aby nezkrachovaly. A nestojí to málo. Chovatelům dojnic letos pošle přes 600 milionů korun jako kompenzaci za nízké ceny mléka. Navíc dalších 850 milionů korun dostanou chovatelé v rámci nových národních programů na zlepšení kvality mléka a produkce dojnic.
Dotační politika navíc není pouze českou záležitostí. Podstatná část peněz přichází rovnou z unie. Jenže jiné země dostávají od EU ještě větší finanční injekci, takže lépe dotovaní Němci potom prodávají své výrobky ještě levněji a zaplavují český trh. Agrární komory zemí Visegrádské čtyřky už kvůli tomu požádaly unii o zvláštní dotaci ve výši jedné miliardy eur.
"Většina smluv na mléko, které jde do Německa, končí ke konci letošního roku. Takže ke konci roku se situace ještě zhorší. Německo a Francie jsou s mlékem soběstačné, nebude zájem kupovat dál mléko v Čechách," varuje expert.
Po zrušení kvót se očekával velký nárůst exportu, především do Číny a arabských zemí, protože v nich dlouhodobě roste poptávka. Jenže evropské země se vzájemně začaly o pomalu se rozvíjející trhy přetlačovat a stejně jako v Evropě si konkurovat nízkými cenami.
Velké naděje, které všichni vkládali do Číny, vzaly brzy zasvé, země draka totiž už několik měsíců sama bojuje s ekonomickou recesí. Ale i přesto se zdá být právě Čína největší nadějí pro české mlékaře. Mlékárna Madeta podepsala v červnu smlouvu s čtvrtým největším čínským potravinovým koncernem Er Shang, který zásobuje potravinami Peking a další čínské metropole. Madeta by měla dodávat trvanlivé a sušené mléko v hodnotě 100 milionů korun.
Odpovědět