20.1.2017 12:06:46 . .
Re: Diabetici a diabetičky, jak sportujete?
Dcera má DM I. typu od 5,5 roku (bude jí 23). Sportuje od mala všestranně, mnoho let i docela intenzivně (závodně) karate, pár měsíců i dost běhala.
Úprava režimu před-při-po tréninku je komplexní záležitost, vychytávali a nastavovali jsme to pomocí častých měření glykémie poměrně dlouho, a stejně to není vždy spolehlivé - dcera jde někdy (výjimečně) do hypoglykémie při sportu (nebo krátce po něm), nebo naopak má po něm zbytečně vysokou glykémii, případně se pak nepodaří ještě následná křivka glykémie - v noci po sportovnějším dnu nebo večerním tréninku.
Využívá samozřejmě všech možností ovlivnění glykémie:
- strava před-při-po jak co do složení a množství
- tak co do odstupu od pohybu
- dávkování insulinu před-při-po
Diabetolog dětský první nebyl v tomto ohledu k ničemu (jinak výborný), sice nezakazoval, ale ani neuměl (nechtěl?) pomoci s odůvodněním zhruba "a je to nutné?" (být celý den se 7miletým dítětem na běžkách, poslat ho na karasoustředění, atd...). Když se nám dětský změnil na jiného - mladého sportovce s pochopením, již jsme měli dost vlastních zkušeností. Jako dospělá se s dosp. diabetoložkou o sportu nebaví pokud vím již vůbec, takže nevíme, zda by uměla poradit.
Mohu v dalším obdobím ti napsat více, asi spíš na e-mail rovnou. Zatím snad jen co mě napadá na první dobrou za podstatné okolnosti, které je dobré brát v úvahu při nastavení optimálního jídla a inzulínu:
- intenzita a délka sportu
- denní doba
- teplota
- "adrenalinovost" výkonu, tedy i psychická stránka věci
Odpovědět