20.5.2019 9:28:45 Mariana +2
Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny?
Nepozoruju to.
Měli jsme teď na druhý jazyk na výběr němčinu, francouzštinu a ruštinu. Většina jde na němčinu nebo ruštinu. FR prý asi ani nebudou pro malý zájem otvírat.
Ale důvodem je spíš to že je to těžký jazyk.
Mít jazykově nadané dítě, pokud bych věděla že by to zvládalo, tak bych ale tu francoužštinu vybrala, právě aby se to naučilo jako mládě, v dospělosti pak takto těžký jazyk už učí těžko. Ty základy už mu zůstanou. Ale stejně nevím zda bych chtěla aby to dítě mělo na "známky". Spíš bych to viděla u nadaného na mimoškolní jazykovku.
Já se ji učila jako dospělá, takže představu co obnáší celkem mám.
I když to samý se dá říct i o těch ostatních jazycích, azbuku se pak už člověk taky asi nenaučí.
Ale mám standardní děti, nebo spíš lehce nestandardní - dyslektiky, takže my zůstaneme u toho co možná nejednoduššího.
Z hlediska praktického - tedy užitečnosti a domluvy do budoucna bych ji ale řadila po angličtině na druhé místo. Španělština, italština se dají později doučit, se znalostí angličtiny snáze.
Jelikož anglicky se dnes domluví prakticky všude, v zahraničních firmách jedno jakého původu je to obvykle univerzální jazyk.
Němčina je podstatná pokud by člověk chtěl jít do Německa/Rakouska pracovat. V obchodním a cestovním kontaktu se člověk domluví anglicky. Takže němčinu chápu u hraničních regionů jako nejlogičtější volbu.
Ale ve Francii, no tam se ty základy jazyka hodí.
Ale stejně si nejsem jistá jestli je rozumné mít tak brzo druhý jazyk, jestli by nebylo lepší kdyby jim přidali hodin na tý angličtině. Alespoň když vidím jak to funguje u nás na škole. Trochu tragédie, a ještě jim teď bude motat hlavu další jazyk.
Odpovědět