Monty, já bych řekla, že je to o vnímání dostatku.
Nečetla jsem článek, tedy nevím, jestli tam bylo zmíněno, jaký objem majetku ti zkoumaní lidi měli.
Ale podle mne jde hlavně o to, že pokud je člověk opravdu chudý...nebo spíš řeknu - nemá žádný majetek, naopak je v mínusu, tedy v dluzích, exekuci, opravdu to musí na jeho životní pohodu silně působit.
Pak jsou lidi, kterým stačí mít tolik, aby uspokojili svoje potřeby a potřeby rodiny (a ty potřeby mohou být skromné, ti lidi příliš "nebaží")...a ti už jsou spokojeni.
Se stejným majetkem ovšem další mohou být silně nespokojeni, protože touhy "po něčem" mají větší.
Pak jsou lidi, kteří mají nadstandardní majetek, přesto se cítí nespokojeni a nešťastní a dívají se stále výš...protože ten druhý má víc. (i kdyby měli majetek, se kterým by už nikdy v životě nemuseli pracovat)
A jsou lidi, kteří mají totéž jmění a dokážou si ho v klidu a pohodě užít.
Podle mne peníze přinášejí velké možnosti, dokážou uspokojit potřeby a dát pocit zajištění.
Peníze jsou podle mne symbolem "životní energie", jsou prostředkem k dosažení toho, co si člověk může zajistit ZVENČÍ.
Jde o to, zda dokážou člověka uspokojit i ZEVNITŘ.
Být bohatý se nerovná být spokojený.
Ti chudí ovšem mohou opravdu strádat, pokud se jim třese půda pod nohama a je v ohrožení i jejich základní bezpečí. A strádají po všech stránkách.
Jenže strádají i bohatí, když mají ty peníze jen jako prostředek zvenku, protože je přece jasné, že spokojenost, zdraví, mládí, lásku atd. si nikdo za ty peníze nekoupí.
(Osobně jsem si přála vždycky mít těch peněz akorát, abych nemusela nijak zvlášť počítat, jenže já jsem poměrně skromná
, chci takový pro mne NORMÁLNÍ život.
(znám velmi bohaté lidi velmi nespokojené, běhající od jednoho k druhému, nespokojené a na AD z toho, že se nemusí už v ničem snažit, že vyčerpali všechny typy "bažení"...a nevědí, co dál. "Užívat si" peněz už jim nestačí, už je to neuspokojuje.
Jo a vždycky jsem si přála "nevyhrát" mnoho peněz...vím, že mnozí z mého okolí by to nezvládli. Ona existuje i studie, která říká, kolik problémů přinesla vysoká výhra lidem, kterým se jí dostalo. Většinou skončili mnohem hůř, než na tom byli před výhrou. A četla jsem o tom i tady v české kotlině ještě před r. 89, taky se vyhrávaly na české poměry velké peníze. Asi 90% lidí to nezvládlo.