Situace:
žena se vdá, má dítě A. Rozvede se. znovu se vdá, s druhým manželem má dítě B. Druhý manžel bere i dítě A jako svoje. Ne právně, ale fakticky. s biologickým otcem se dítě A vídá, klasika jeden víkend za dva týdny. Je to spíš takový společenský styk, problém není, ale fakticky úlohu otce plní nevlastní otec.
Biologický otec dítěte zemře. dítě něco zdědí.
Nevlastní otec je již starý a chce pořešit dědění. Děti jsou plnoleté a jsou schopné se živit. K rodičům se chovají stejně a vynakládají zhruba stejnou péči.
Jaké řešení vnímáte vy jako spravedlivé?
1) Dítě A i dítě B získají stejný podíl (ať již jako dědictví nebo za života).
2) Zohlední se to, že dítě A už získalo dědictví po svém biologickém otci. Takže když třeba zdědilo 1 milion, na děti by mělo od nevlastního připadnout 4 miliony, tak dítě A dostane od nevlastního otce 1,5 milionu, dítě B 2,5 milionu.
3) Do rozhodování by se mělo zahrnout to, jak to které dítě peníze nebo majetek potřebuje, v jaké je situaci. TAkže dostane víc to, které má míň peněz, majetku, horší práci, víc dětí, nevydělávajícího partnera apod.
4) Při rozhodování podle 3) by se ale mělo zahrnout, do jaké míry je to znevýhodnění vina toho dítěte, že je netahavé, pohodlné, sobecké, vybírá si špatné partnery, neumí hospodařit (a neposlouchá moudré rodičovské rady
![~;)](/g/s/2.gif)
).
Není to můj případ, je to kamarádka kamarádky. Sama nevím, jak bych to pořešila já. Zatím jsou na tom moje děti zhruba stejně, takže to, co na ně vynakládám, ať penězi, časem, energií, je zhruba stejné (přesto že si občas stěžují, že ne
![~d~](/g/s/29.gif)
)