| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Dle regionu : Maminky v zahraničí

  (?)
[<<Předchozích 140] Názory 141150 z 16579  [Dalších 16429 >>]
nordica 81215
3.10.2018 0:06:34
Kudlo, podmínku vystěhovaleckého pasu byla svatba zde v ČR, zaplacení "bezplatné" VŠ -odpočítali mi odpracované roky, milion papírů a návštěva celníku v domě mých rodičů, kde prohlídli každou krabici, kterou jsem si chtěla vzít s sebou. Tehdy se ještě nosilo věno :-), takže fakt prohrabali každou utěrku, ručník a nakonec i knihy (no, některé "závadnější" mi povolili s sebou. Korunu tomu nasadil ve finále celník, který pravil mé matce "no, hezky jste si ji vychovala~a~ Vystěhovalecký pas mne povoloval pobyt pouze v té jediné zemi a cesty do ČR, ovšem pouze s tzv. obrácenou výjezdní doložkou, tj. musela jsem pokaždé požádat na české ambasádě v dané zemi o povolení jet s českým! pasem do Čech. Samozřejmě se za to platilo. Když jsem poprvé přiletěla se synem do Prahy, bylo mu přesně 6 měsíců a ještě jsem pro něj neměla vyřízený zápis do zvláštní matriky v Brně. Na letišti mi syna nechtěli propustit z celního prosotru, protože měl pouze pas země, kde jsem žila a kde se narodil. Byla to strašlivá scéna, letět zpátky jsem nemohla, dítě opustit taky ne, nakonec zabralo, že jsem prohlásila, že jim ho tam nechám a že nutně potřebuje přebalit - což bylo i cítit :-) Vzdali to, ale byla jsem ještě chvíli dost rozklepaná. V místě bydliště rodičů jsem se musela do 24hod. hlásit na policii, uvést kde a na jak dlouho se tu budu zdržovat. Lepší bylo jezdit s MM autem, když na německo-české hranici celníci viděli ty rance plenek a dalších věcí, většinou nás mávnutím propustili. Takže na cestě zpět jsem jednou pašovala uprchlému kolegovi z předchozí práce jeho diplomku a diplom (které byly nějak zachráněny z už zapečetěného bytu), bez které by mu v cizině neuznali vzdělání. Tvým dotazem se mi to zase všechno připomnělo, dneska jsou to už historické humorné vzpomínky.
daba+holčička 55689
2.10.2018 23:46:09
to bylo v jeslích
Kudla2 58452
2.10.2018 23:35:48
Nordico,

to je ohromně zajímavé.

A ten vystěhovalecký pas - jak to fungovalo? Předpokládám, žes ho měla proto že ses tam vdala, a že na to pohlíželi přece jen trochu shovívavěji než na emigraci? A nedělala Ti potíže jedna nebo druhá strana?
nordica 81215
2.10.2018 23:22:23
Kudlo, ano, kultura (i když ovlivněná socíkem), tady byla výrazně dostupnější. Já sem, díky vystěhovaleckému pasu, jezdila průběžně, takže pak jsem se snažila stihnout všechno možné. Dneska už v tom městě, kde jsem žila nejdéle, stojí koncertní dům a ne pouze fabrika na zpracování ryb. Už jen záměr tam něco takového postavit tehdy vzbuzoval, hlavně mezi rybáři, strašně vyhrocené emoce. Změnami té země jsem myslela to, co trápí i ostatní státy - přetížené silnice, zahuštěná doprava, větší svinčík tam, kde bývalo neuvěřitelně čisto, krádeže kol jako naprosto běžný folklór, o otevřených autech si už také mohou nechat zdát a navíc jako dost vstřícná země přijali i spoustu imigrantů, kteří se ne vždy dobře integrují. Takže tam, kde já ještě zažila poklidný život s různými přistěhovalci od Turecka přes Brazílii po Irán, je dneska i pár no-go zón, což mi tady turisté i klidně přiznají. Jinak sociální systém ,který často lidi opravdu rozmazloval, už také přitvrdil, kupodivu za vlády jejich soc.demokracie. Na druhé straně se jim taky podařilo neuvěřitelně snížit zahraniční dluh. Co nám tady ale všichni, se kterými mluvím, závidí (a to bez výjimky), to je pražský systém veřejné dopravy. ~;)
Eudo 146355
2.10.2018 23:12:27
dovoluji si poprati dobre noci damam.
Eudo 146355
2.10.2018 23:11:31
"A nez se priste zacnes pohorsovat nad mym vyjadrovanim ke studentum, zamet si pred svym prahem. Mozna sis toho nevsimla, ale tady nejsem ve skole, takze tady, na rozdil od studentu, mohu hlupakovi a omezenci tve urovne klidne na rovinu napsat, co si o nem myslim."



no, nekomu je vhodne chovani zcela vrozeno, jak vidno. Doufam, ze v Tech 10 milionech to je miziuve procento.

Eudo 146355
2.10.2018 23:08:52
".libik
142094

Re: Jak se žilo "venku" před revolucí?
2.10.2018 21:30:17
ty krááásoooo

"na závěr jsme byli nejlepší ZO SSM v celém kraji, za odměnu jsem já jako organizátor dostala od SSM zájezd do Berlína, jako nejlepší v kraji další letecký zájezd do Moskvy a jako třída jsme jeli na tři dny do NDR."

gratuluji

Někdy mě napadá, že pro spoustu lidí je svobody škoda"


Poznamku jsem pouze opakovala, libiku.
libik 142094
2.10.2018 22:58:29
Já mám dojem, Šuplíku, že Eudo to za žádnou svobodu nepovažuje a v tom smyslu učinila tu poznámku.
Eudo 146355
2.10.2018 22:43:46
Ano prosim.
A nekdo je tak zvykly se podobne vyjadrovat, ze uz mu to ani neprijde.

Bajecny pristup napr. pri styku se studenty.
Eudo 146355
2.10.2018 22:42:10
"o eudo, ale o 70.a 80. letech vis houby, ty chytra, to ti tu pisu celou dobu. Jenze, kdo nechce pochopit, ten nic nepochopi"

Supliku, dospeli lide obvykle vedi plno veci, ktere detem usly.

Napr. deti v letech 70. a 80. toho zas tak moc i zivote v tech letech vedi tak z detskeho pohledu.

Co vim ja, o tom nemas vubec tuseni.
[<<Předchozích 140] Názory 141150 z 16579  [Dalších 16429 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.