| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Život v konfrontaci se smrtí

 Celkem 31 názorů.
 Petronela s pubescentom 


Téma: Život v konfrontaci se smrtí 

(16.11.2012 18:32:00)
Morbídna téma na večer... Včera som sa veľmi "zabávala" pri Súdnej sieni. Síce na to pozerám len výnimočne, ale včera som sa pri TV učila, tak som to mala ako kulisu - pre tých, čo nevedia o čo ide, je to relácia na Jojke, kde sa prejednávajú prípady, vraj by malo ísť o "rekonštrukcie prípadov zo súdnych spisov", no k tomu som skeptická, lebo mám trošku okolo toho znalosti... je to skôr taká pekná šaškáreň. Ale včera bol - bez ohľadu na reláciu - jeden naozaj zaujímavý prípad.

Prípad: otec chce dieťa (osemročný chlapec) do svojej starostlivosti, lebo toto žije v nevyhovujúcom prostredí. Matka a otčim v dome prevádzkujú pohrebné služby - majú pohrebnú sieň, mraziace boxy, výrobňu s rakvami a vencami...
O dieťa sa inak starajú vzorne, s matkou sa majú radi a majú pekný vzťah - aj s otčimom, ekonomicky nadpriemerní, chlapec nemá problémy v škole ani problémy výchovné.

Na druhú stranu, hoci nie je priamo u prevádzky, chlapec denne vidí trúchliacich ľudí, neďaleko luxusnej detskej izby má mraziace boxy, vidí truhly aj v obytnom priestore ako "materiál", niekedy omylom vlezie kam nemá, hrá hry a zaujíma sa o veci, ktoré sú z pohľadu človeka žijúceho "mimo" morbídne (čo sa teda deje okolo, rozpráva sa so zamestnancami, ktorí chodia upravovať ľudí pred pohrebom, pomáha s vencami).
Chlapec maľuje morbídne obrázky, na hodine hudobnej spieva piesne, ktoré počuje z dómu smútku počas obradov, s kamarátmi sa rozpráva dosť bezprostredne o týchto veciach.
Podľa matky ho ale negatívne neovyplyvňuje, lebo smrť je prirodzenou súčasťou života. Podľa otca toto na chlapcovi zanechá doživotné následky.

Debata na tému: ako by ste vyriešili konkrétny prípad - sú napr. obrázky len vplyv prostredia (napr. ak by žil na farme, maľuje zvieratká), alebo znakom zlého vývoja? + ovplyvní dieťa priama konfrontácia so smrťou - napr. kedysi chodili matky s deťmi pozerať na popravy zločincov - môže to na človek vôbec nemať vplyv? A môže ten vplyv nebyť škodlivý, ak je smrť súčasťou života? Môže si dieťa (a nielen dieťa, ja osobne by som sa nedokázala pozerať) jednoducho "zvyknúť" a byť k tomu ľahostajné, ak nejde o jeho blízkych?

 TS Garp 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 18:38:19)
Hele smrt člověka a tv to búbec nejde dohromady. Svinstvo nadruhou, a opravdu mít tak kulomet a ty lidské svině co se tímhle bavěj. Neváhám ani minutu, zmáčknu to a čím víc tím líp.:-):-):-)
 Margot+1 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 18:41:56)
Jakože hrobníci nesmějí mít děti? Hm...
A navíc se mi hned vybavila Vesnička středisková a holky tancující za zdí hřbitova... a Kolja... a Na Samotě u lesa... Hergot, že by Svěrák měl nějaký nezpracovaný problém? ~t~
 Maugha 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 19:43:11)
Zajímavej postřeh.:-)
 angrešt 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 20:01:22)
Taky mi to připomnělo Kolju.

Možná je v tomhle případě poněkud nedobré ne to, jaké povolání matka s otčímem mají, ale to, že jim práce příliš prorůstá do soukromí.

Já sama jsem z rodiny hrobníkovy - hrobníkem byl pradědeček a babička zamlada dělala hrobnického pomocníka. Takže naše rodinné vycházky s prarodiči vedly zpravidla na hřbitov, kde nám babička ukazovala, že "tenhle hrob pomáhala kopat, tenhle chlápek měl fakt krásnej funus, tuhle tu část hřbitova jsem číslovala úplně sama..." A nic úchylného jsem na tom tedy neshledávala a necítím se negativně poznamenaná. ~:-D

 ...j.a.s... 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 20:04:26)
Vida, kolik je na rodině hrobníkových... :-) Já neznám široko daleko nikoho. A přitom tom to má jistě perspektivu, protože umírá se pořád. I v době krize.
 angrešt 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 20:25:56)
Nojo, když já opustila rodinnou živnost ~:-D
 Meta 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 18:49:13)
Moje matka vyrostla u hřbitova, já čas rostla u hřbitova, taky jsem od předškolních let chodila rodit telata a jehňata, neb matka byla zootechnik. Děti to berou jako přirozenost světa, pokud z toho dospělí nezačnou přiblble dělat tabu.
 magrata1 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 18:49:35)
měli jsme na táboře hocha z rodiny, co má pohřební službu. Byl fakt divný. Neberu v potaz to, že se mazlil s plastovou kostrou a měl v pokojíčku hřbitůvek.
Pokud bych chtěla takové služby provozovat, nikdy bych nebydlela poblíž. To totiž asi problém může být. Kdyby rodiče chodili do práce jinam a dítko tam za nimi i docházelo, byla by situace jiná. (aspoň já to tak cítím a viděla jsem toho kluka, byl to fakt hřbitovní mimoň)
 magrata1 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 19:18:30)
dítě bych tedy neodebírala, ale doporučila bych oddělit povolání od soukromí. A to nejen pohřebákům, myslím, že většinou to je lepší. Nejen pro děti
 Mikita.miki+Zd10/10+J+J06/13 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 18:54:21)
kamarádky maminka provozuje pohřební službu. doma tedy mrazáky neměli, ale běžně se tam točil řidič i s obsazenou truhlou v autě, auta parkovali prázdná u nich na dvoře, mamka občas úřadovala doma... inu, holka je to milá a krom občasných blbých vtipů, když měla černé oblečení, si myslím, že to nikdo neřešil.
kdyby rodiče byli majitelé masny, taky by to mělo blbý vliv?
 vlad. 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 18:58:47)
Meto, "Děti to berou jako přirozenost světa, pokud z toho dospělí nezačnou přiblble dělat tabu". S tím nelze než souhasit.
Pokud má chlapec hezký vztah s matkou, otčím jej přijímá, nic bych neřešila.
 Faidra Lannister 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 19:05:43)
Petronelo, koukni někdy na seriál Six Feet Under (u nás to šlo pod názvem Odpočívej v pokoji).
Jinak se myslím, že v určitém věku je smrt pro děti fascinující, ať žijí, kde chtějí, a je přirozené chovat se podle prostředí, kde vyrůstám. Jestli to bude jako u nás, tak živnost posléze zdědí, tam, kde jsem vyrůstala, to je tuším šestá generace pohřebáků. Sice je blbý, že to má člověk nalinkované dopředu, na druhou stranu práce je jistá krize nekrize a klientela drží pusu :)
Jinak příslušník oné šesté generace funebráků je můj kamarád a poznali jsme se s ním a jeho partnerkou, když jsem chodila s bývalým (policejním technikem). Jednou jsem popsala vzpomínku na ty časy v příspěvku na svém blogu, tady je ukázka (útlocitné povahy nechť nečtou):


Má obvyklá podovolenková apatie dostala řádnou vzpamatovávací, když jsem své tupé civění v práci zaměřila na nástěnku zaplněnou přáními. Nedost na tom, že odesílatelé byli logicky ti, s kterými často pracovně komunikujeme, takže se tam skvělo "spoustu sil přeje kolektiv mikrobiologie a patologie," "děkujeme za příjemné společně prožité chvíle, psychiatrické oddělení" nebo "kéž se v novém roce shledáme, chirurgická ambulance." Ale ještě se úplně nahoře muselo tyčit jinak překvapivě vkusné PF, které jsem přečetla jen se zakláněním hlavy: "Těšíme se na další spolupráci, pohřební služba."
A rázem jsem se zase ocitla v časech, kdy jsem chodívala s D. a naši nejbližší sousedé byli majitel pohřebního ústavu a jeho paní, která sice nebyla z oboru, ale seznámili se, když zajišťovali pohřeb v její rodině. Záhy utvořená čtyřčlenná koalice plnila životně nezbytnou vykecávací funkci pro lidi, kteří si dost dobře nemůžou otevřít ústa před lidmi takzvaně normálně pracujícími, aby nebyli za totální zrůdy. Věřte mi, že pro pohřebáka, policejního laboranta a v té době pracovnici v hospicu je jistá dávka okoralosti podmínkou nezbytnou pro to, aby nezešíleli, a mezi sobě podobnými se řídí zásadou, že sranda musí být, i kdyby fotra věšeli. Takže nás nejeden večer zastihl v dících na adresu mého pracoviště za úhledná těla, která není nutno seškrabávat z dálnice do pytle nebo lovit po třech týdnech z rybníka nebo v sousedově vyznání: "Faidro, já mám toho tvýho chlapa strašně rád, to mi věř. S nikým jiným se tak dobře nenosej rakve."
Jenže tak jako je ve filmech pravidlem, že se po noci plné vášní ona vzbudí v prádle a on v kalhotách, tak je v životě pravidlem, že každá sranda se jednoho dne otočí proti vám. Když nás jednou poctili návštěvou K. s A., chvíli sice vládla úzkostlivě neutrální konverzace podle pravidel "před civilisty ne," ovšem jakmile se A. prořekl, že tenhle týden je strašnej a z toho věčnýho sešívání někoho na pohotovosti mu brzo upadnou ruce, nadšení z další spřízněné duše neznalo hranic a debata se opět rozběhla směrem "gore."
"... a těch bouraček, lidi, věřili byste, že jsme hlavu toho chlapa našli za dva dny..."
"... na amputacích je nejhorší ten zvuk, když to dopadne do kýble, takový to žbuch..."
"... jsme vyzvedávali tělo u Faidry v práci a to byste nevěřili, oni mají v márnici televizi a přitom fungovala, ovšem mrazák ne..."
 ...j.a.s... 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 19:57:18)
Faidro, nepsala jsi o tom takhle vtipně víc? :-) Já profesní černý humor ráda.
 ...j.a.s... 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 20:02:33)
A k tématu, jsem docela překvapená, že na to není nějaké nařízení, že pohřebnictví nemůžeš vést v místě bydliště. Myslím, že by to mělo logiku. Kdybych měla soudit, asi bych "nařídila", aby se odstěhovali s dítětem z místa profese. I když to možná ničemu nevadí, tak ovlivnění to je. Nevím, zda to ještě platí? Že když něco posuzuje sociálka, tak se zajímá, kde dítě žije a zda má svůj vlastní pokoj. Tohle je něco podobného. Možná to dítěti neublíží, ale je žádoucí ho vystavovat rakvím, mrazícím boxům atd?
 Faidra Lannister 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(17.11.2012 13:16:04)
Zatím jen tohle, ale snad se polepším (a vynaleznu způsob, jak nafouknout den, abych toho stíhala víc :-))
 ..mira.. 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 19:06:07)
Život v konfrontaci se smrtí je někdy hodně těžko zpracovatelný i pro dospělého, nevím, jestli je to pro dítě jednodušší nebo složitější než pro dospělého. Dítě bych kvůli tomu rodičům neodebírala, pokud by samo bylo spokojené, ale jako matka bych asi popřemýšlela, jestli tohle povolání musím nebo chci provozovat v domě, kde mé dítě žije.
 fisperanda 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 19:22:15)
Já si myslím, že takový dítě může mít do života určitou výhodu.
Podle mě je strach ze smrti velký démon, který se zvětšuje s tím, jak málo přicházíme do styku s mrtvýma nebo umírajícíma - ano, bohudíky, na druhé straně strach má největší oči tam, kde nejsou reálný informace, kde není za co uchopit.
Pokud dítě vidí kolem sebe smrt, se kterou se nedělají žádný ciráty, může to prostě brát jako součást života, což je výhoda.
Ale samozřejmě je to kus od kusu, některý dítě může žít mezi mrtvolama, a neudělá to s ním nic, a někdo si žije v panenkovským pokojíčku, pak chípne pes Fifík a děcko má trauma do konce života ~a~
Na jedný straně se můžeme tvářit, že nás pohoršuje když dítě žije u márnice, na druhé straně předstíráme, že maso v obchodech jaksi "vyrostlo z regálu" a smrt je někde tam venku, daleko od nás. Kdo teda nakonec je pokrytec, a co je větší zločin?
 štěpánkaa 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 19:48:04)
k tématu - neumím odpovědět.
ale připomněla jsi mi nedávno shlédnutou reportáž o rodině, kde všichni pracují v rodinném pohřebním ústavu. OK. Ovšem oni "nositeli rodu" - 1,5 letému chlapečkovi, vnukovi zakladatele plánují budoucnost v podobě převzetí pohřebního impéria. Tak to je morbidní, skoro stejně, jako kdyby mu plánovali budoucnost v podobě tenisového nositele Davicupu, apod.....~d~
 MrakovaK 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 20:42:56)
je dost možné, že to všechno po nich zdědí a bude na něm, jestli bude třeba tenista, nebo majitel pohřebního ústavu. Podle mě je to v pořádku, přeci nebudeme zakazovat hrobníkům a majitelům pohřebních ústavů mít děti.
 štěpánkaa 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 20:46:11)
o to nejde, že to zdědí, to je v pohodě.
V té reportáži v podstatě jeho rodiče a prarodiče nalajnovali tomu dítěti život a to já považuju za "úchylný" (i když jde o jiný obor činnosti, ale zde šlo právě o pohřebnictví)~d~. Ale asi neumím ten zážitek z reportáže zprostředkovat. ~d~
 magrata1 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 21:11:34)
já mám hluboký zážitek z 10 dnů strávených vedle hrobníkovic hocha. A opravdu myslím, že byl dost mimo běžnou realitu. Bylo mu 10, inteligence v normě, ale jeho svět byl na hřbitově, s nebožtíky, s rakvemi, ostatky, věnci... Byl fakt jak vystřižený z hororu. Jak laskal tu lebčičku~8~ Nejsem žádná měkota, ale tohle bylo moc.
 janule81 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(16.11.2012 20:06:06)
Taky na tyto případy někdy koukám a říkám si, že to by snad ani nikdo nevymyslel, že se to snad opravdu muselo stát. Mě by zajímalo, jak to rozhodl soudce a čím to svoje rozhodnutí odůvodnil. Za sebe bych v tom neviděla problém. Jsou daleko horší prostředí, v který vyrůstají děti.
 Petronela s pubescentom 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(17.11.2012 0:06:18)
Dieta bolo odobrate...
 Petronela s pubescentom 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(17.11.2012 0:06:35)
matke teda...
 Nana*81 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(17.11.2012 14:14:35)
Jo, a odebrat dítě matce ho nepoškodí jo? To je mazec teda. To je jako reálnej příběh ze Slovenska, nebo odkud?
 Grainne 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(17.11.2012 0:09:02)
To se nedivím, ostatně, práce se nemá tahat domů, nezapadá li do obýváku, nebo do kuchyně.
Rakev mi tam tedy opravdu nezapadá a to jsem otrlá až až.
 Brusinka14 


Re: Život v konfrontácii so smrťou 

(17.11.2012 14:11:08)
Pohřební materiál by teda v obytném prostoru neměli mít, ale jinak si myslím, že se kluk chová normálně vzhledem k prostředí ve kterém žije. Tím chci říct, že jiné děti žijí zase v jiném jednostranně zaměřeném prostředí - rodiče jsou třeba vášniví sportovci, hudebníci - také to není dobré. Myslím si, že by mohlo jít i o vzdor, snahu ukázat, že se za tu pohřební živnost nestydí. Mohl se setkat s trapnými narážkami typu, že takovou práci mohou dělat jen divní lidé, protože on (ona, oni) by to dělat nemohli atd.

Smrt je sice konec, nemožnost pokračování, ale také klid a odpočinek. Což není negativní. Stejně tak život je pozitivní i negativní.
 Daela 


Re: Život v konfrontaci se smrtí 

(18.11.2012 10:03:07)
Pokud to děcko v tom vyrůstá odjakživa, asi mu to nepřipadá divné. Mně zemřela mamka, když mi bylo sedmnáct a její urnu jsme měli v jednom z obýváků. Bála jsem se tam chodit, ale asi to bylo tím, že to byla nezvyklá situace. Vlastně se té urny bojím dodnes. Kamarád to má podobně, ale jako chlap se to stydí přiznat.
 Alternativní kvočna 


Re: Život v konfrontaci se smrtí 

(18.11.2012 10:42:26)
Nemyslím si, že je dobrý, "tahat si práci domů" ať už dotyčný dělá cokoli... A je jedno, jestli to je hrobník, učitelka v mš, plastický chirurg nebo noční sociální pracovnice.
Já doma taky "nesmrdím" pokud to opravdu není nezbytně nutné. Pokud mají děti nějakou akutní bolístku, ošetřím je samozřejmě doma, ale pokud chtějí na masáž, beru si je k sobě do salónu.
Pokud sousedům akutně rupne v zádech apod, tak přijdou, ale většinou když jsou děti s někým venku nebo večer, když mrňousové spinkají.

Jinak to konfrontování se smrtí - no, bylo by dobré chápat, že smrt je vlastně součást života, přiznávám, že dětem vysvětluju odmalička, velmi brzy shodou několika okolností viděli, jak se zabíjí beránek, ačkoli jsme je před tím chtěli ochránit. Byl to velmi slabý odvar proti tomu, když jsme s mladší dcerkou nedávno viděly vyskočit kluka z okna ~n~

 Brusinka14 


Re: Život v konfrontaci se smrtí 

(18.11.2012 11:55:41)
Jako malá jsem se lekla ukřižovaného Ježíše. Visel u babičky v zadním pokoji, kam se běžně nechodilo, takže jsem nevěděla nebo zapomněla, že tam je. Byl to velký kříž, podrobně vypracovaná dřevořezba, byl vidět každý hřeb, bolest v jeho tváři.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.