Minie1 |
|
(4.12.2013 10:05:56) Abych to stručně vysvětlila, nastupovala jsem na jednu humantní školu na dálkové studium loni na podzim. Studium je tříleté, kdybych udělala tento semestr, jsem v půlce. Ale zjišťuju, že bych sice chtěla školu dodělat /už té námahy do toho dané/, ale stresující stav univerzity mě tak notně vyšťavil, že už nemám chut a sílu pokračovat. Je to dálkový humanitní směr, po sobotách, spousta praxe, to bylo známo předem. Předem nebyly známy určité věci, které jsem začal zjišťovat až za pochodu a ze kterých mám chuť brečet - vyučující moc mailem nekomunikují, je problém odezva nebo zjistit, co vlastně chtějí prakticky tam neexistují ofixiální studijní materiály - prakticky jen seznamy doporučené literatury, přestože i z některých předmětů ta oficiální skripta jsou, některá i zpracovaná vyučujícími, ale člověk se k nim dostane jen neoficiální cestou přes nějakého kamaráda z vyššího ročníku, neexistuje koupit si nebo ofotit skripta s tím,že to jsou ta správná. Následuje nulová solidarita spolužáků, funguje to tam, že kdo něco od vyššího ročníku kvalitního získá, většinou si to nechá pro sebe, aby měl pomyslný náskok - to je ta česká mentalita, nad spolužákem. Takže materiály se moc nesdílejí, přestože na to máme společný mail, každý si hraje na svém písečku, maximálně v rámci skupina dvou-tří lidí, v rámci party se nic neřeší. A po tom roce a půl už začínám mít dojem, že melu z posledního. Začne semestr, musím se někde doprosit, dopátrat vůbec nějakých kvalitiních materiálů, to, co po mě bude doopravdy chtít vyučující zjistím závazně až na jeho první přednášce, která u dálkařů ale taky může být až v prosinci - a na ní návazně navazuje začátek zkouškového období, takže nulový čas na učení. Absolutní nulová spolupráce mezi spolužáky, u velké části profesorů nulová snaha komunikovat, nebo poskytnout mateiály samy. Nedosatek vhodných termínů na zkoušky, na začátku ledna nevíme, jestli z nějakého předmětu budou zkoušky jed tři v lednu, nebo dodatečně vypíše ještě třeba i únorové a březnové. V tom případě by se dalo učební předmětů nějak rozložit, to co člověk umí by sjel v lednu, pak by se naučil a šel na další termíny z dalších předmětů v únoru a březnu - pokud by byly vypsány. Připadám si někdy jako rukojmí školy, všimla jsem si, že pro valnou část vyučujících je priorita mít od začátku zkouškového tak cca za 6 týdnů odzkoušeno, přestože zkouškové frčí dalších šest týdnů. Přitom třeba týden před začátkem zkouškové třeba vyučující řekne své požadavky. Dostávají tak obzvlášť dálkaře, co to pytlíkují jak se jde do neskutečného stresu, protože neví, jestli na ten předmět, kde dal vyučující dva lednové termíny a zatím nic víc, budou ještě nějaké další. O tom, že se dálkařům dojíždějícím přes republiku vypisují tak skvělé termíny jako pracovní den vpodvečer nebo sobota třeba v půl osmé /co je skvělé pro lidi, co jedou před půl republiky/, ale během dne v normálním temínu zkoušku nevypíšou.
Jsem si vědomá, že by to byla škoda, ale začínám mít už utkvělý pocit, jestli mi ta škola za ten setrvalý stav stresu stojí, permanentně něco řeším - buďto řeším že sháním požadavky na předmět, sháním a přebírám materiál, jestli jsou použítelné, píšu seminárky, posílám je, čekám jestli vyučující vůbec odpoví. Učím se na spoustu předmětů na poslední chvíli, protože začátkem semestru rozhodně nevím, co profesor bude chtít a ani nemám žádné materiály.
Doma ze začátku panovalo pochopení, pak už partner přestat chápal, asi mi přestal věřit, že si ty periperie nevymýšlím. A začíná mu můj stresový stav lézt na nervy. Je fakt, že jak se schumelí předzkouškové období a k tomu nějaké soukromé záležitosti, které je třeba řešit, a které s tím kolidují, je to sado maso. Studium jsem začínala o MD, ale teď si hledám práci a nějak mi dochází, že za tohoto stavu bordelu na kolečkách bych byla při práci těžko schopná studium obsáhnout. Možná nejsem tak dobrá, ale jsem naštvaná, že jsem se spoustu věcí dozvěděla až pozdě, i tak podstatné věci pro dálkaře a spolupráci nebo spíš nespolupráci školy s nimi. Je mi líto školu zahodit, v prvním semestru, kdyby se to jevilo už takhle, tak bych jí zahodila bez větší lítosti, dnes je mi to líto. Ale poměry tam nezměním /název univerzity psát nebudu/ a já řešít otázku, jestli být permamentně ještě rok a půl ve stresu, že budu pokračovat, ale kdyby se vyskytla dobrá práce, tak stejně i po té námaze se školou seknu, protože to se dohromady nedá...prostě jsem zklamaná, zklamaná, unavená. Jako svobodný bezdětný člověk po střední bych jí vystudovala, tady se bije spousta věcí- i různé soukromé problémy, nutnost si najít práci /tedy pak dvojitý úvazek a to nevím - přes den pracovat a v noci spát pět hodin a učit se/, už vzrůstající odpor partnera k tomu, že jsem věčně ve stresu a můj pocit znechucení, stresu a vyhoření z poměrů samotných. Mám aktuální utkvělý pocit je, že vlivem poměrů tam se sice můžu strhnout, ale neustále jsem ve skluzu, něco chybí, něco jsem nesehnala, něco se nestihnu naučit, protože ani nevím, kdy bude termín zkoušky. Jsem prostě unavená, unavená, unavená, zralá to zabodnout teď a hned. Kdybych byla ve třeťáka, tak se ještě nějak kousnu, takhle už nějak melu z posledního. Nemluvě o tom, že u nás ve škole žádná parta neexistuje, spíš konkureční boje, takže ani tam není žádná podpůrná skupina, kde bychom se v krizi poplácali po rameni: prťka vydrž! A nemám jí nikde a mé bezprostřední okolí to otravuje. Na školu jsem se dala kvůli zlepšení možnosti uplatnění, netušila jsem ovšem, jak to tam vypadá a že při těch poměrech studia bude studium dost těžko slučitelné s prací a to jen určitými typy práce.
|
Ráchel, 3 děti |
|
(4.12.2013 10:18:43) a co přestup jinam?
|
|
Žžena |
|
(4.12.2013 10:20:57) Když do toho pronikneš a staneš se studentem, tak nějaký podobný peripetie zažiješ na KAŽDÉ vejšce. Takže je otázka, jak moc to chceš vystudovat, jestli Ti to reálně bude nějak výrazně nápomocno k budoucímu výdělku/seberealizaci atd.
|
Veveru | •
|
(4.12.2013 10:29:12) Souhlasím, že různé "peripetie" člověka potkají na každé škole. Zdárně jsem dodělala 2 VŠ. Přesto jsem původně jedné školy nechala, když už toho bylo příliš. Poslední kapka byla, když kvůli jisté příhodě nechalo vedení školy vysvětit posluchárnu, ale hlavní příčinou byly spory o koncepci výuky a různé patologické typy přednášejících.
|
|
Minie1 |
|
(4.12.2013 10:30:30) Přestup není reálný, široko daleko se obor nestuduje na dálkovém studiu tak aby to bylo časově schůdné.
Co se týká peripetií, to uznávám, ale tady je jaksi všechno příliš. Když chybí dobrá komunikace s vyučujícími, ale i se spolužáky a chybí oficiální studijní materiály, dostatek včas vypsaných a dobře rozvržených temínů na zkoušky - je toho myslím docela dost, studium tam probíhá ve značném stresu.
Já prostě řeším otázku, jestli mi to trápení za těchto podmínek ještě za jednou tak dlouhou dobu stojí. Kdybych nemusela nastoupit v dohledné době do práce, vzala bych to tak, že školu dodělám stůj co stůj. Takhle je ve hře i faktor, že s prací by se tahle škola studovala dost těžko. Takže zatím studuju se zatnutými zuby, dokud nenastupuji do práce, ale někde tam v pozadí buší myšlenka, že škola je ještě dost dlouho a jestli se ta práce objeví, budu muset školu zapíchnout - věčná škoda - třeba po dvou letech takového boje. Nebo jestli to mám vzdát rovnou. Jak jsem psala, kdyby se letos končilo, tak se ještě nějak zapřu a nějak to dopytlíkuju, to bych snad nějak dala i s prípadnou prací.
|
Dáša 2 kluci+ holčička |
|
(4.12.2013 10:31:44) Není to UPOL?
|
|
Žžena |
|
(4.12.2013 10:33:22) Tak kdybys našla práci, mohla bys studium třeba přerušit, a za půl roku-rok by se vidělo, jak to půjde/nepůjde skloubit, až se zapracuješ, budeš po zkušebce atd.
|
Minie1 |
|
(4.12.2013 10:38:58) Vím že bych mohla přerušit, to vidím schůdné maximálně v posledním ročníku. Jak bych přerušila dřív, s tímhle systémem studia na škole by mi ještě utekli spolužáci dřív ze školy a byla bych nahraná tím spíš. Ten poslední ročník bych si jako samotinká troufla dopackat, vzhledem k tomu, že ke konci je to spíš už o přípravě na státnice a bakalářce, než o běžných předmětech. Navíc u nás se dá přerušit jen před začátkem semestru, během semestru jen v extra vážných případech na povolení děkana a to si myslím, že by nástup do práce pro ně extra vážný důvod nebyl. A těžko se dá říct, že nástup do práce bude zrovna souhlasit s termínem, kdy se dá přerušit.
Vím, že mi tady asi nikdo neporadí, zajímaly mě spíš zkušenosti ostatních.
Už mi není dvacet a nerada mrhám námahou na nic a tady mi přijde, že už ztrácím motivaci se nechat ještě dva roky takhle stresovat.
|
Delete |
|
(4.12.2013 10:48:29) No já studuju v rámci CŽV...
Každý předmět máme za semestr jednou 8 hodin. Dostaneme seznam literatury, když je vyučující hodně vstřícný, tak i prezentaci z přednášky. Literaturu si sháníme, kde se dá, vzhledem k tomu, že jsme skoro všichni dojíždějící a jezdíme v neděli, tak školní knihovna je pro nás prakticky nedostupná.
Máme společný mail, sem tam si předáme nějaký dokument, teď si tam třeba zapisujeme každý jeden film, co máme mít na jeden předmět zpracovaný, tak abychom se neopakovali. Nebo jsme dostali na jeden předmět semestrální práci pro celý kruh dohromady, tak to se taky koordinovalo přes ten mail.
Někteří vyučující moc mail nepoužívají, ale zase jsou třeba vstřícní ohledně termínů zkoušek.
Termíny máme z každého předmětu tak dva, všechno v lednu. Do půlky prosince musíme odevzdat veškeré seminárky, někomu to stačí mailem, jiný chce vytisknout a doručit na fakultu, jedna chce CD, na kterém budou všechny zadané práce od všech, odmítá přijímat jednotlivě .
Rozhodně to není žádná sranda, momentálně jsem taky ve stresu, protože do toho rodina a předvánoční šílenství s různými akcemi dětí, člověk to musí nějak zkoordinovat....
Ale mně tohle přijde zejména u kombinovaných forem studia normální. Prostě člověk je víc odkázaný sám na sebe a na samostudium .
|
|
|
|
Minie1 |
|
(4.12.2013 10:34:59) Třeba co se týká zkouškových termínů, nepřijde mi normální, když se oficiálně proklamuje, že zkouškové období je tři měsíce. Pak ovšem vyučující vypíše třeba tři termíny v lednu /co s lidmi, co zrovna v lednu nemůžou nebo třeba si v lednu chtějí dát jiné předměty, které mají už naučené a tento nechat třeba na únor/. Když toto udělá vyučujících víc, třeba při osmi zkouškových předmětech a všichni mají představu, že cca do půlky února bude odzkoušeno. Nebo taky ještě další řádné termíny budou později, ale oni to prostě neřeknou na férovku, tak nutí lidi, aby s pěnou u pusy měli termíny na tolik předmětů převážně třeba během ledna, protože neví dopředu, jestli další termíny budou.
Prostě nucení k neustálému stresu, stresu, stresu.
|
Žžena |
|
(4.12.2013 10:38:58) No jo, ale tříměsíční zkouškové jinde nemáš... taky to na jiných vejškách musíš stihnout třeba do půlky února...
|
|
|
|
"Lucie" |
|
(4.12.2013 10:36:50) Zdravím, taky dálkově studuju, loni jsem dodělala bakaláře, te´d pokračuji na mgr., jsem momentálně ještě rok na MD, ale práci si taky zkouším hledat, kdybych našla, řešila bych co dál až po tom.. Naštěstí jsme měli skvělý kolektiv a spolupráce na 1, teď už je to horší, ale dá se to. Každopádně radím dále pokračovat, chápu, že je to složité, to co popisuješ, já naštěstí nezažila, ale pokud nemáš momentálně práci, určitě bych pokračovala dále, vykašlat se na to můžeš kdykoliv, nebo alespoň dodělat semestr a přerušit a pokračovat až se ti vrátí energie. Vážně by mě zajímalo, co je to za univerzitu....
|
Minie1 |
|
(4.12.2013 10:43:13) Lucko, bohužel kdyby to nebylo komplikované - malé děti, nástup v budoucnu do práce - ale ne do původní, zatím nevím do jaké, takže nevím, jaké tam budou podmínky,jak to půjde skloubit
zatím nevím, z jaké vody budu v budoucnu vařit a dost mě irituje, že bych třeba věnovala další rok tak velkého stresu a pak v zájmu nalezené práce to musela zabalit. Kdyby zohledňovaly školy třeba přerušení uprostřed semestru, kvůli nástupu do práce, bylo by to taky o něčem jiném. Ale to není dostatečně vážný důvod.
a jak říkám, nelze přerušit uprostřed semestru, když seženu práci a jakmile se rozjede semestr a nastoupím, musím splnit podmínky kreditů, přes to nejede vlak, jinak člověk letí
|
"Lucie" |
|
(4.12.2013 10:52:06) Minie, já mám 3 děti ( 8,6,2) a práci taky hledám novou, nemám se kam vrátit... Chápu, že by to bylo šíleně náročné, nevím jaké máš teda vyhlídky, že v brzké době práci najdeš...ale třeba nenajdeš hned tak brzo, necháš školy a budeš litovat, že jsi to vzdala předčasně. My máme letní semestr do srpna, termíny máme vypisovány květen, červen i srpen. Udivuje mě tedy přístup vyučujících, u nás není problém se domluvit na náhradním termínu - učitelé jsou hodně chápaví, zvlášť k dálkařům ( vědí, že pracují a mají rodin.starosti atd..) Tak je mi líto, že na vaší UNi je to tak šílené Jak říkám, já bych pokračovala, přece je nějaký kredit.minimum, které musíš splnit za semestr, což nemusí znamenat splnit všechny zkoušky a zápočty v případě, že bys práci sehnala a nestíhala... Přeji hodně sil, nevzdávej to
|
|
Brunhilda |
|
(4.12.2013 12:30:51) Opravdu u vás nejde přerušit školu kdykoli v průběhu? Nejsem tedy zvyklá na kreditní systém, tak nevím, jak přesně to funguje, ale normálně funguje (či za mě fungovalo), že se započítávají zkoušky z dodělaných semestrů a ten načatý semestr se po skončení přerušení opakuje od začátku.
My máme tedy taky málo termínů na zkoušky, dokonce to někdy vychází tak, že jsou vypsané v tom daném zkouškovém jen 2 a další náhradní až po dalším semestru. Je to dost nepříjemné, protože se člověk učí a na další termín čeká tři měsíce.
Já letos končím, ale taky mě určité věci prudí. Včera jsme měli z jednoho předmětu první přednášku a dostali instrukce k zápočtu a zkoušce, které se mají konat na konci ledna. Ani nemáme klasické zkouškové, jedeme přednášky do konce ledna a hned od února jede další semestr, takže se ty termíny hodně těžko domlouvají právě vzhledem k tomu, že většina lidí dojíždí a pracuje, takže nemá během jiných dnů volno.
|
|
|
|
|
|