Re: Vysoká matematika :o)
Holandsko vynech, to je v tomhle trochu mimo naši realitu, spíš se zaměř na ostatní státy, kde porody doma fungují s obdobným procentem, jako by to bylo u nás - Německo, Rakousko, USA - pokud bych měla jmenovat ty, o kterých něco aspoň minimálně vím. Jinak jich je samozřejmě daleko víc :o) Jinak ani v Holandsku není žádná "speciální záchranka", když si přečteš můj rozhovor s Darinou, která tam porodila už dvě (nebo teď možná tři?) děti, tak píše, že ve větších městech mají některé sanity inkubátor, v těch menších většinou ani ne, ale že stejně většina rodiček s problémem stejně jezdí do nemocnice autem... Ten příspěvek o záchrance s anesteziologickým týmem, pokud myslíme oba stejný, si vybavuji, ale nikde se mi ho ověřit nepodařilo, každý nad tím vrtěl hlavou - a to jsme jeden čas holandskou PA s dlouholetou praxí měli v rodině (maminka bývalého manžela mé sestřenice).
Je mi jasné, že v nemocnici 2400,- padne za oběť všem zúčastněným, či přesněji schlamstne ji nemocniční ekonomika a personál z ní nic nemá, kromě přerozdělení na měsíční platy, ve kterých počet porodů roli nehraje. ale nevidím důvod, proč by se o ty peníze měla s někým dělit asistentka, která si porod ženy odasistuje sama :o)
Já sama nemocniční porody s lékařem za špatné nepovažuji, kdyby to ovšem nebyla jediná varianta, kterou mi stát nabízí. Za zvrácené považuji, že ženy nemají možnost volby co do typu péče, jakou si u porodu přejí - porod doma, porod v porodním domě, porod s porodní asistntkou v nemocnici, ambulantní porod, porod s lékařem...
Když si vezmu, jaké představy o porodu mám já a jaké mi nabízí české zdravotnictví, to je nebe a dudy. Už jsem to tu několikrát psala - je mi naprosto jedno, jestli budu rodit s lékařem nebo PA, důležité je, aby respekovali má přání a zajistili mi komplexní péči v těhotenství, během porodu i v šestinedělí, a abych pár hodin po porodu (klidně v nemocnici) mohla odejít domů a přitom jsem věděla, že o mne i o dítě bude postaráno. Když to vezmeš z tohohle hlediska, neumím si představit, jak lékař-porodník mě zasvěcuje do péče o novorozence, to mi moc zavání sesterskou prací a považovala bych to za degradaci jeho vzdělání. Mezitím co porodní asistentka tohle zvládá, zrovna tak jako by měla zvládnout poznat, zda můj poporodní stav je normální, nebo jestli je potřeba případné konzultace s lékařem. A pokud je PA schopná vést i porod a v těhotenství mě na ten porod připravit, tak je pro mne výhodnější žádat u porodu ji, než lékaře, který sice vyřeší komplikace (které ani nemusí nastat), ale na druhou stranu nedá mi ani základní věci, které očekávám.
A o tom, že lékař zvládne i porod bez komplikací - promiň, ale v tomhle se neshodneme. Kolik českých porodníků zvládá porody dle doporučení WHO??? A kolik je proti tomu těch, co tvrdí, že to nejde, je to nesmysl, je to hazard? První, co u mého porodu doktoři dělali, bylo, že mě chtěli "preventivně léčit", což je něco, na co si z různých koutů naší vlasti stěžuje podstatná část těch, které si přály rodit přirozeně. Konečně, jak už jsem tu taky mockrát citovala čísla z výzkumu ag. STEM, který se dá najít i tady na Rodině - bez preventivních zásahů porodila zhruba třetina žen z těch, co si tak přály. To nesvědčí zrovna o tom, že by lékaři byli kdovíjak schopni vést nekomplikované porody.
Prostě tohle se obtížně vysvětluje, to je o životních názorech a zkušenostech. Ani manžel ani já nepatříme k těm, co by byli u lékře pečení-vaření a pokud máme možnost volby lékaři se vyhnout, tak tak učiníme. A není to z nějaké nenávisti k nim, zkrátka pokud to jde zařídit tak, abych je nepotřebovala, tak proč je vyhledávat?
Ta porodní stolička - nevím, chtěla jsem Alešovi napsat, že ji k porodu ZAPůJČÍ Hnutí za aktivní mateřství, ale pak jsem koukla, že adresa je zřejmě na nymburskou nemocnici (? - pokud si pamatuji dobře), takže nejspíš stojí o jiné informace, než co mu mohu poskytnout.
S.
Odpovědět