Re: Proc tolik averze k porodum doma?
Ahoj Evo,
jak už jsem několikrát psala, nejsem porodní asistentka, ale dětská sestra, což je přeci jenom rozdíl. Tím chci říct, že odpověď na tvoji otázku se můžu jenom dohadovat.
O gestóze vzniklé v průběhu porodu jsme se neučili, takže budu vycházet z gestozy v třetím trimestru. Pokud vím, jedná se o vážný stav, který může vést i ke smrti a bývá důvodem k ukončení těhotenství. Na druhou stranu nebývá nutné těhotenství ukončit okamžitě císařským řezem, pokud je plod hodně nezralý, podávají se nejdřív léky k rychlejšímu dozrávání plicní tkáně. Zrovna tak bývá možné i s diagnostikovanou gestozou rodit vaginálně. Z toho mi vyplývá, že pokud se gestoza objeví v průběhu porodu, těch dvacet minut na převoz z domova do nemocnice se najde. Při porodu doma nebo v porodním domě bývá s ženou porodní asistentka, která sleduje její stav, a protože je tam jedna asistentka na jednu rodičku, sledování bývá přeci jenom intenzvinější než v nemocnici, kde mají asistentky víc práce. Ale zrovna tohle je opravdu jenom můj dohad. Pokud chceš nějakou přesnější informaci, zkus se zeptat Edit, ta momentálně žije v Británii a je ve spojení s PA, která dochází k porodům doma a probírají spolu, jaká rizika jí hrozí doma i v nemocnici a jak se řeší. Mám pocit, že snad teď je na dovolené, takže nevím, nakolik si téhle diskuse všimne, ale dá se tu najít její mail (Ed a květinka Polinka).
A komplikace obecně. Doma samozřejmě mohou vzniknout komplikace, které se pravděpodobně nevyřeší - třeba embolie. Mimochodem, embolie ti hrozí i po úraze, operaci nebo při užívání hormonální antikoncepce. I v nemocnici je to obtížně (a ne vždy) zvládnutelný stav. Nicméně v nemocnici ti zase hrozí rizika, která by ti nehrozily doma, třeba z nadužívání zdravotnické techniky. Například bývá uváděno, že polovina císařských řezů, která jsou dělaná z důvodu špatného CTG, jsou prováděna zbytečně, no a císařský řez zase znamená někoikanásobně vyšší riziko úmrtí pro matku než porod vaginální... Takže si myslím, že pro zdravou ženu neexistuje zcela bezpečné místo porodu, ani doma ani v nemocnici, takže by se měla rozhodovat dle svého životního přesvědčení. Někdo se cítí lépe doma, jiný v nemocnici.
Jinak PA, které doma rodí, udávají, že většina komplikací buď přichází plíživě, takže je čas ženu převézt do nemocnice, nebo se jim prostě předchází tím, že se uměle nevyvolávají (porod se nechá plynout přirozeně, protože každý zásah do porodu vyvolá nějakou odezvu organismu). Pokud vím, bývá udáváno zhruba 10-20% převozů do nemocnice - převáží se totiž i při každém sebemenším podezření, byť by se potom žádná komplikace neměla vyvinout. V tomhle čísle jsou i převozy, když žena potřebuje tišit bolesti léky. Jinak asistentky sebou mívají pohotovostní kufr, obsah se samozřejmě liší podle státu. Zpravidla mívají věci vhodné ke kříšení novorozence, ošetření nastřižení či natržení a nějaké léky, které je možné použít v akutních situacích (třeba na zastavení děložních stahů).
Jinak samozřejmě mají pomůcky k ošetření novorozence či sledování jeho srdečních ozev, tonometr na měření tlaku a tak.
U porodních domů je situace trošku jiná, tam pro případ komplikací bývají vybaveni lépe, třeba tam bývá možné provést třeba i klešťový porod. Ale samozřejmě, situace se opět liší podle států či porodních domů, zřejmě i podle toho, zda jsou umístěni v areálu nemocnice nebo mimo a tak.
S.
Odpovědět