31.8.2011 17:14:09 Dari79
Re: Jak pomoci rodině s péčí o seniora?
Já mám teda zkušenosti staré asi 3 roky, ale myslím, že se to moc nezměnilo.
Obvoďačka (i každé zdravotnické pracoviště) má určitý měsíční limit, kolik těch zdravotních pomůcek i sanitek může za měsíc předepsat, jinak to "platí ze svého". Proto tím šetří. to není o tom, že by na to babička neměla nárok, ale jde o prachy.
Já tenkrát, když se to týkalo mojí babičky, tak jsem pleny a podložky kupovala, a to jsme neměli ani příspěvek na péči, jako se vyplácí dnes. Ale brala jsem to tak, že babička má důchod, v podstatě nic si z toho už nekoupí, tak ty peníze můžu investovat do jejího komfortu, resp. klidně můžu přispět z vlastního. Doktorka totiž, když už by byla ochotná něco předepsat, tak jakési nejlevnější a nejobyčejnější a jen omezené množství. Tak jsem si to radši řešila sama a vím, že mi tenkrát říkala, že je ráda, že může ten limit její měsíční, co smí předepsat, použít na jiné staré lidi, kteří jsou ze sociálně slabších rodin.
Totéž se sanitkami, taky mi říkala, že musí přemýšlet nejen tak, kdo by to potřeboval, ale i tak, kdo si to fakt nemůže zařídit jinak, kvůli těm limitům. Takže když ví, že já mám auto a jako Osvč volnou pracovní dobu, že je fakt ráda, že po ní tu sanitku nechci, že to může mít pro potřebnější. A to babička byla podobně na tom, pak i děda.
Jo, řešila bych to taky s tou Charitou - mají různé možnosti - já jsem tam pro dědu pak půjčovala za symbolický měsíční poplatek v řádu desetikorun chodítko, které jsme používali na přesun od auta k lékaři, půjčovali tam i obyčejné neelektrické vozíky, polohovací postele, "čůrací" židle a tak, všechno fakt za symbolický příspěvek, takže tam si můžete určitě půjčit vozíček na dovezení od auta někam, příp. k autu, jestli to teda nemáte z 3. patra.
Odpovědět