V první řadě bych Vám chtěla poděkovat za příspěvky k tématu insolvence. Co je nového u sousedky? Zaplatila 20 tisíc za sepsání návrhu, dnes měl být dán návrh k soudu, jelikož jí důchod nestačil, museli sepsat se svým manželem darovací smlouvu, že jí bude pět let platit určitou sumu. Tak uvidíme, zda jí to vyšlo či nikoliv.
A teď další téma.
Mám kamarádku, moc hodnou holku, která má cca 8 měsíců živnostenský list, provozuje kamenný bazárek s oblečením.
Je rozvedená, zatím nemají vypořádané majetkové vyrovnání. (přesné datum nevím, musela bych se jí zeptat, až takové podrobnosti neznám). Kamarádka má syna a dceru.
Teď k problému.
S exmanželem si koupili byt do osobního vlastnictví, 2+1, 50 m2, společné jmění manželů.
V té době kamarádka nevěděla, že její v té době manžel měl již několik úvěrů, ona podepsala pouze jeden.
Začali přicházet obsílky, upomínky, exekuce (některé byly na částky pár korun ještě z dob, kdy spolu vůbec nebyli). Výsledek - několik exekucí, příkazů k prodeji bytu, cca v hodnotě 850 tisíc.
Rozvedli se, on byt opustil, ona s dětmi tam bydlí stále, smlouva na byt je pouze na ní.
Samozřejmě nemá na to, aby úvěry a vše poplatila sama, takže jí hrozí, že jednou u nich zaklepe nový majitel a ona se bude muset vystěhovat. Na tento byt má od Hypoteční banky úvěr, který splácí poctivě každý měsíc 2000,-- Kč.
Kamarádka si našla přítele, s kterým již cca 10 měsíců žije, právě v tom bytě.
Byt je pro ně malý.
Je k mání byt o velikosti 4+1, za velmi výhodnou cenu, který by pořídil její přítel.
Avšak je tu problém s financemi, jak utáhnout oba byty, plus dvě hypotéky.
Co by jste poradily?
1) Koupit na hypotéku (stavební spoření) družstevní byt 4+1, psaný na přítele, odhlásit se z bytu 2+1, přestat tam platit tzv. "nájem"? A co pak s tím bytem 2+1 bude? A co hypotéka u Hypoteční banky, jak z toho ven, aby ji nemuseli platit? Kamarádka volala do Hypoteční banky a tam jí nepřímo úřednice řekla, ať přestane platit, že byt dají k přednostnímu prodeji a hypotéka se z prodeje zaplatí. Kamarádka se však bojí cokoliv udělat, aby z toho nebyl problém.
Nebo si má nechat trvalé bydliště ve starém bytě, aby nepřišel exekutor do tohoto nového bytu a nechtěl něco zabavit? Ochránit to nějak smlouvou a doložením, že ty věci nejsou její (kamarádka by si ze starého bytu vzala úplně minimum, snad jen komodu, postel pro děti apod.)
Je to těžký. Kamarádka volala právnikovi, aby se poradila, k tomu samému, který má na starosti některé exekuce, které jsou na jejího exmanžela, avšak právník jí jen poradil, ať na sebe vypíše osobní bankrot, že by měsíčně platila nějakých 5400,-- (z té celkové částky 850 tisíc), přítel by se zaručil, že jí bude pět let pomáhat apod., o byt ať se nestará, že o něj stejně přijde. Je z toho rozčarovaná, protože teď už vůbec neví, co má dělat a kam se obrátit.
Budu za ní ráda, když mi napíšete nějaké postřehy a ráda jí to hned předám, ať můžou začít něco řešit.
V případě dalších podrobností se jí zeptám, nevím také vše.
Předem moc děkuji
.