2.7.2013 13:35:19 Bez_Nicku
Tahle Rusnokova vláda, to je celé z gruntu špatně
Vím o Rusnokových kvalitách, jako ekonom a manažer schopný je (i když ING, kde šéfoval, tak se chová docela gaunersky ke klientům, myslím třeba ty penzijní fondy). Jenže o tom to není.
Zeman či jeho poskok Mynář prohlásili,že tenhle parlament nemá legitimitu. Což je děs. Parlament byl zvolen v řádných volbách, všichni poslanci. Tohle si ústavní činitel nesmí dovolit říci.
Rusnok ví, že půjde vládnout bez podpory Sněmovny. Zvláště nebezpečné jsou řeči, že takto může vládnout až do (řádných) voleb. Na jednu stranu se cosi předstírá, např. že bude shánět podporu (ví, že ji nesežene, sežene možná pár odpadlíků z čssd). Na druhou stranu on a nebo Pecina na plná ústa vyhlašují, že i na druhý pokus bude opět pověřen Rusnok. Je to zkrátka o tom, že Zeman chce ukázat, kdo tady má moc. To je na té Rusnokově vládě špatné, ne konkrétní lidé a jejich kvalifikace.
Pokud jde o ty lidi, tak je evidentně nemá. Shání, kde se dá. Koho měl, to byl ministr vnitra. Pak pár známých a jinak se shání, kdo to vezme. To není vláda odborníků ani náhodou. To je vláda lidí, kteří to vezmou, protože za to dostanou dobře zaplaceno.
Novým ministr Koníček chce rušit S Kartu, chce zvedat minimální plat (a tedy i pojistné). Např. kdo nemá práci a nechce být šikanován úřadem práce, bude muset platit více než dosud. O co zde jde? Oba kroky můžou (a nebo nemusí) být správné. Jenže úřednická vláda by tu měla být na dovládnutí, to co říkal Zeman té vládě v demisi. Nedělat žádná zásadní rozhodnutí, spíš udržovací vládnutí. Jedině to může dělat úřednická vláda. Zde je pravý opak, zásadní rozhodnutí bez politického mandátu. Věci jako rušení S Karty a nebo zvýšení minimální mzdy je třeba dělat s podporou parlamentu. Obojí znamená nemalý zásah do rozpočtu - a ten schvaluje Sněmovna. Zde jde spíš o populistickou snahu ukázat, že my to umíme lépe. Prostě jako předvolební kampaň pro zemanovce zdarma. Přesněji, zaplacená ze státního rozpočtu.
Pokud vím, tak zemanovci se těší podpoře cca 5%. Někdy mají o chlup více, jindy by zas nebyli vůbec do Sněmovny zvoleni. Až ve volbách těch 5% získají, tak budou mít nějaký mandát, aby vládli. Pokud teda seženou parlamentní většinu a koalice je požádá, aby oni měli premiéra.
Je to nesmírně nebezpečné, když tady vzniká vláda bez jakékoli podpory Sněmovny. Když vzniká parlamentu navzdory a ti lidé v pozadí se holedbají, že takto můžou vládnout tak dlouho, jak chtějí. Stejně tak může být i po volbách. Po těch volbách bude Zeman se snažit vyšachovat vedení ČSSD. Zemanům poskok Mynář se o Sobotkovi vyjádřil, že je slabý, jak stisk jeho ruky. Vyjádřil tím to, co si Zeman myslí a jak jím opovrhuje. Já volím spíš pravici, nemusel bych teda mít zájem, jak bude levice vycházet s prezidentem. Kdo je tady opatrný a Zemana neodsuzuje, to jsou jednak jeho lidé v čssd jako Benešová a pak komunisté.
Mocichtivý a mstivý Zeman nesmírně škodí téhle zemi. Částečnou podporu získá - asi i ta jeho vláda. Zeman po svém odchodu přes své lidi rozkládal čssd, podílel se na pádu Špidly i Grosse. Bojoval i proti Paroubkovi. Systém pátých koloch, či komunisticky řečeno ideologické diverze. Zcela v ruském bolševickém stylu, tak to Zeman dělá.
Různé diktatury a totality měly podporu u části obyvatel, díky populismu nemuselo jít o marginální podporu, ale o značnou část obyvatel. Bylo to u nás za totáče, ale i ve Španělsku a Portugalsku za Franca a Salazara. I takový Putin dělá kroky, jak si kupovat hlasy voličů.
Optimisticky v Zemanově případě vidím jeho zdravotní stav. Degenerace pokračuje a zdraví valné nebude. To se zdá jako významná a nadějný prvek. Jinak někdo může mít výrazně oslabené kognitivní schopnosti, ale "schopnosti" jako agresivita, nepřátelství, nenávist, mstivost, lstivost a zákeřnost, ty zůstávají nedotčené. Osobně znám někoho, kde se výrazněji projevuje demence a ztráta paměti i chápání, ale pokud jde o lstivost a intrikování, tak tam je jednička. To si šlo všimnou i u lidí jako K. Vaš, že navzdory velmi vysokému věku, stále tu byla ta komunistická agresivita.
Odpovědět