2.7.2013 15:48:08 Filip Tesař
Re: Tahle Rusnokova vláda, to je celé z gruntu špatně
Vláda, která tu povládně minimálně několik měsíců (i bez důvěry) by měla být převážně udržovací. Měla by však pokud možno navazovat na své předchůdce v legislativní, případně jiné oblasti, ale podporu hledat napříč spektrem, a pokud taková podpora nebude, radši to nechat být.
Že Rusnok shání, kde se dá, to je pravda. Koho měl, byl ministr vnitra a ministryně spravedlnosti, odvážil bych se tipnout že i ministra zahraničí, ten jenom nechtěl kývnout okamžitě jako Benešová, aby si tolik nezadal. Nicméně v některých případech se mu někoho slušného získat podařilo (zdravotnictví, školství) a chtěl jsem prostě zhodnotit, jaká to může být vláda, protože je už celkem jasné, že povládne. Zatím není všechno jasné, velmi důležité jsou ty finance (Ficherova vláda měla důvěru podnikatelů a trhů hodně díky Janotovi, jinak moc kvalitní nebyla). Zatím to vypadá, že bude v něčem stejná, v něčem možná lepší, v něčem jistě horší než ta dosavadní, tj. v celkovém součtu nevidím nějaký velký pokrok, ke korekci hospodářského kursu se chystala i dosavadní vláda, vláda Němcové by mohla být zhruba stejná (samozřejmě - byla by to vláda politická, pravicová, leckomu by tedy z principu seděla a jinému naopak neseděla, bez ohledu na složení). Rozdíl je v tom, že Rusnok je neokoukaný, Němcová okoukaná.
S čím naprosto souhlasím, je to, že je nepřípustné opírat vládu o sympatie veřejnosti místo o parlament. Parlament je, jaký je, ale je to základní a nezpochybnitelný zdroj politické moci. Navíc parlament je prostě velký neoblíbený terč, na který se to nabaluje už po dvě desetiletí, těžko se netrefit. Vláda je nová, tvrdí se, že odbornická, slibující hospodářské oživení a veřejnou očistu - to je pak snadná manipulace. Je to cesta pryč z demokracie, napohled líbivá (slibuje nahrazení "špinavé politiky" jakousi čistou správou, ale bohužel je to cesta vyznačující se odbouráváním mechanismů kontroly moci a přesunem politiky do zákulisí. Praní špinavého prádla, které vidíme kolem v posledních měsících, jsou důsledkem těžkopádně působící, ale přesto existující demokratické dělby a kontroly moci. Jakmile se vydáme cestou, kterou nabízí Zeman a které teď přitakává Rusnok, znamená to jen zametení špíny zpátky pod koberec, nic jiného, a to i při sebelepších úmyslech. A že zrovna za Zemanovy vlády se špína pod koberec zametala mohutně, takže nemám moc důvěru ani k úmyslům (Zeman už jednou sliboval "čisté ruce" a nejenže nesplnil, on opoziční smlouvou amnestoval dosavadní špinavé ruce a přidal další z vlastní strany). Nemyslím, že hrozí fašismus, ale spíš plížívý návrat k časům z let 1998-2010 - od Zemanova ochromení policie, NBÚ a BIS až po nástup P. Zemana do čela Nejvyššího státního zastupitelstva - tedy řízení politiky skrytými zájmovými skupinami, rozkrádání státu při veřejných zakázkách, propojení politiky s organizovaným zločinem.
Odpovědět