22.8.2013 11:58:05 .kili.
Re: Kam se posunuje hranice normálu nejen v politice?
- "věřím i tomu, že bude-li se platit školné, vzroste tlak na kvalitu škol, poněvadž rčení "za málo peněz málo muziky" prostě platí, to se nedá nic dělat."
řekl, bych, že ono rčení není pro danou věc patřičné, spíše jde o to jaká muzika.
Není nijak zřejmé, že platba za stuium by nějak zvyšioval a jehö kvalitu a kvalitu jeho absolventů. A našich končinách je tomu občas i právě naopak.
- " po zavedení školného si jednak studenti budou studia víc vážit, jednak budou mít na školu větší požadavky. "
kdyby nebe vyslyšelo volání studentů, nezbyl by na světě jediný pedagog. Nicméně vážně, požadavky na školu jsou různé, mezi nimi dominuje zisk diplomu. Vzdělání je nejen zájmem jedince, ale i společnosti. Pokud má společnost takový stát, který vzdělání podmiňuje platbou vzdělávajícího se, pak v ohledu na budoucnost nezvolila ten stát správně. Nepozná to hned, ale pozdě na to, aby to mohla napravit.
Fillipos II Makedonský píče Aristotelovi : "Sděluji ti, že se mi narodil syn. Mé díky Bohům nejsou ani tak za to, že se narodil, jako za to, že se narodilv době, kdy žiješ Ty. Doufám totiž, že výchova a vzdělání poskytnuté mu Tebou, budou stačit na tak velkou říši." Je zřejmé, že vnímání vzdělání jako celospolečensky prospěšné věci, není žádným objevem, na rozdíl od zhůvěřile pitoreskníého dojmu, že vzdělání je věcí jednotlivce. Možná přijde i objevitel, který nechá platit i za vzdělání základní - je přeci zájmemk aždého, aby uměl číst a psát.
Odpovědět