Dobrý den, chci ty z vás, které a kteří do problematiky vidíte, poprosit o obecnou radu ohledně dědického práva. Nebo radu, kde to najdu, protože do zákona o rodině koukám, ale tápu a nevím vlastně pořád nic. Je mi jasné, že při řešení se budu asi muset obrátit na reálného právníka, ale zatím v tom všem dost tápu a nevím vlastně, s čím začít.
Situace se týká mého manžela - jeho "otec", pro přehlednost mu budu říkat Antonín, mého manžela v ranném dětství (cca v roce 1980) nějakým způsobem osvojil - manžel získal jeho příjmení, ale v rodném listě ho prostě zapsaného nemá (tam je stále uveden biologický otec).
Antoním je nyní dost nemocný, uvědomuje si, že jde do poslední fáze své nemoci, celkem to přijal, ALE nemá zájem napsat závěť. Prostě to odmítá jako zbytečnost. S tím, že jeho majetek (jedná se o byt a ne až tak zásadní finanční částku) přece jeho syn automaticky získá. Ale je to fakt tak????
Ještě teda uvedu, že Antoním jiné děti nemá. Bydlí ve vedlejším městě a máme celkem pěkné vztahy, pomáháme si (nyní spíš my jemu), naši kluci ho mají rádi a berou ho jako dědu, nikdy to nebylo jinak, i když ví, že ta historie je složitější.
Manžel by se na to vykašlal s tím, že je mu to jedno, mrzí ho to, proč se to nedá rozumně vyřešit, když mu Antonín to dědictví chce dát, ale pokud na něj nemá právo, tak mu propadne, taky je špatný z té nemoci, má to blbý průběh a už to vidí podruhé (jeho máma zemřela na totéž před pěti lety), ale mě to prostě nedá - proč jen vinou nějakého nedorozumnění by mělo to, na čem přispíval i manžel (a jeho matka) jít jako dědictví do rodiny Antonína k jeho sestrám, které co vím mají obě zvláštní životní styl (alkoholový) a dluhů, kam se podíváš.
Možná tu budou příspěvky, že chci prachy a tak... Paradoxní je to, že já to chápu, že manžel nárok mít nebude a nikde nemůžu najít odpověď, zda ano nebo ne.
Díky, pokud najde někdo klíč k záhadě....
Nějaký papír o osvojení nemáme, takže si říkám, že asi zkusíme s mužem zajít na matriku a nechat to tam najít...