4.10.2019 16:42:01 Tizi
Generace sněhových vloček
Stále častěji slýchám názor, že jsme vychovali generaci sněhových vloček. Ten termín v podstatě popisuje přehnaně citlivé a sebestředné mladé lidi. Ale všechno jsme zřejmě způsobili s nejlepšími úmysly. Více než kdy dříve děti chválíme a vyžadujeme totéž i po škole, šikanou se dnes nazývá takřka vše (můj syn tím nazývá to, když po něm chci, aby vyklidil z myčky nádobí), chráníme je před konflikty. Nějak jsme očekávali, že úderem dospělosti se z nich stanou samostatní a sebevědomí mladí lidé.
Ale podle všech statistik se zvyšuje pocit lidí s mentálními problémy a narůstající množství bere různé antidepresiva, vzrůstají vyhraněné názory a neschopnost diskuze a komunikace. Dětem jsme tak dlouho říkali, jaké jsou skvělé, že nechápou, když v dospělosti toto nesdílí jejich zaměstnavatel nebo partner. Říkali jsme jim, že šikana není pouze fyzická, ale i slovní a ve výsledku nejsou schopni diskuze a děsí je odlišný názor. Raději žijí na sociálních sítích ve svých bublinách, kde se utvrzují ve vlastním názoru.
Zároveň jsou nesmírně sebestřední. Jejich vlastní emoce jsou pro ně více než cokoliv jiného, tak, jak to bývá u batolat, a ode všech vyžadují omluvy, ústupky nebo rovnou rezignace z funkcí, pokud se jiný názor dotkne jejich vlastních emocí. Nejsou schopni vnímat humor v souvislostech a rozlišit skutečný rasismus nebo sexismus. Vzniká obrovský tlak na cenzuru a autocenzuru, který není podložený fakty, ale pouze pocity (např. jedné americké studentce bylo zakázáno reprezentovat svou školu, protože dala v diskuzi odkaz na statistiku, že nejvíce černochů bylo zabito opět černochy).
Jedna profesorka ilustrovala změnu chování nové generace na případu, kdy v rámci diskuze na vysoké škole zazněl názor, že znásilnění není to nejhorší, co může ženu potkat. Poté se některé dívky začaly objímat a plakat. U jejich dřívějších studentů by takový názor vyvolal živou diskuzi. Teď se na univerzitách propagují "bezpečná místa," která znamenají, že je zakázáno vyslovovat nesouhlasný názor, aby se někdo nedotkl něčích pocitů. Co myslíte, vychovali jsme generaci sněhových vloček?
Odpovědět