22.4.2021 8:56:40 Begonie
Re: Dědické řízení
"Může se ale stát, že všichni dědici souhlasí přesně se zněním závěti, závěť je sepsána v souladu se zákonem a nikdo se nedohaduje. Přesto se to nazývá dědická dohoda."
To není pravda. Dedicka dohoda je dohoda dedicu o rozdeleni pozustalosti. Pokud se pozustalost rozdeluje podle zaveti, pak receno presne slovy zákona: "rozdeli se pozustalost mezi vice dedicu podle narizeni zustavitele a potvrdi podle rozdeleni nabyti dedictvi vice dedici" - § 185 odst. 1 pism. b) zákona o zvláštních rizenich soudnich. Dedicka dohoda je pismeno d) a je to něco jiného.
Jinak pro zakladatelku. Notar si pozve vypravitele pohrbu. To trva od umrti tak 2-3 mesice, podle toho, kdy se k notari dostane umrtni list a kolik toho ma. Pokud by se vam zdalo, ze to trva nejak dlouho a spechali jste na to, tak si zavolej na prislusny soud (je to ten, v jehož obvodu mel zustavitel poslední evidovane bydliste) a zeptej se na dedickem oddeleni, jakému notari to pridelili a muzes ho popohnat.
Pak je predbezne setreni, kde se zkoumaji takovy ty uplne zakladni věci - kdo je dedic, jaky je majetek a dluhy a samozrejme se zjistuje, jestli mel zavet.
Když ano, tak se ještě samozrejme zkouma, jestli je zavet platna a jestli pojednava o veskerem majetku a když ji nikdo z dedicu nenapadne, tak se jede podle zaveti. Klidne se podle ni postupuje i v pripade, ze by třeba nektery z nepominutelných dedicu byl zkracen na svém podilu, pokud ten proti tomu neprotestuje a je zletily a svepravny.
Majetek, který je sepsany v zaveti se rozdeli podle prani zustavitele, když se najde ještě něco jiného, tak o te casti se uzavira dedicka dohoda.
On ti to notar všechno vysvetli. Samozrejme v prubehu rizeni musí proběhnout pouceni o moiznosti odmitnuti dedictvi a uplatneni vyhrady soupisu (i když je zavet).
Odpovědět