Re: Starnuti tela
1.
Dětství a mládi, do 20
Během této doby tělo roste samo. Ústředním prvkem zvyšování výkonu jsou satelitní buňky, které jsou zvláště aktivní a početné u mladých svalů. Jedná se o kmenové buňky v kosterních svalech. Pomáhají s opravou a růstem dělením a diferenciací na nová svalová vlákna. „Nebo se spojí se stávajícími svalovými vlákny, aby se zvětšil jejich průřez,“ říká Christine Joisten z Německé sportovní univerzity v Kolíně nad Rýnem.
Tělo dítěte ještě není specializované, svalová vlákna typu I a II jsou poměrně rovnoměrně rozložena. Typ I zahrnuje pomalé svaly (později důležité pro vytrvalostní sportovce). Typ II jsou rychlé svaly (jako ty, které mají sprinteři). Podstatná diferenciace začíná teprve s pubertou.
Zejména vlákna typu II nyní stále více rostou pod vlivem tréninku a hormonálních změn – ústřední hráč, zejména u chlapců: testosteron.
„Do 20 funguje všechno perfektně,“ říká Martin Halle. Specialisté jako on stále doporučují, abyste v mládí příliš netlačili na budování svalů. "Růstové ploténky obvykle ještě nejsou uzavřené," říká lékař Joisten. Je důležité vyvarovat se nadměrnému používání – a přesto pohybovými aktivitami zlepšovat pohyblivost, kondici a sílu. Sportovní biolog Henning Wackerhage z Technické univerzity v Mnichově doporučuje i v tomto věku sporty zaměřené na výkon. A hlavně silový trénink. Protože tělo si pamatuje rané sportovní vlivy o mnoho let později. „Pokud jste to již udělali a dosáhli úspěchu v silovém tréninku, pomůže vám to později znovu začít nebo u toho vydržet,“ říká Wackerhage. "Proč nejít se školními třídami do tělocvičny?"
Odpovědět