| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Lze zvýšit autoritu u dětí a jak?

 Celkem 95 názorů.
 Hanka36 


Téma: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:17:29)
Ahoj,

Mám problém, který nás trápí už dávno, ale dnes jsem se odhodlala se zeptat.

Takže jak získat autoritu u dětí? Jestli mi napíšete že je to vrozené a nedá se to nijak ovlivnit, tak mě moc nepotěšíte. Takže jak na to? Jde to? Jak zvýšit autoritu u dětí a docílit, aby poslouchali?

Jak jste si získali autoritu vy?

Už dříve jsem si všimla a dneska jsem to viděla zase, že naše hodně živé děti (5+7) cizí lidi poslechnou více než nás, někdy je sice vidět neochota, ale dají si nakonec vždy říct. Ale nás takto neposlechnou. Je to vidět na logopedii kam děti chodí - paní logopedku poslechnou na slovo a krásně s ní cvičí, ale s náma ne. A je to tak i ve školce, kde hezky spolupracují, ale s náma rodičema nechtějí. Stejně tak s babičkou.

Nejsme si vědomí nějaké chyby ve výchově, ale asi jsme ji udělali, ikdyž nevíme kde. Byla jsem také na kurzu RaR a zkoušela jsem uplatňovat principy, ale většinou to skončilo na tom, že syn opáčil: já si nic nevyberu (když jsem mu dala vybrat co chce udělat), nebo já si budu dělat jenom co já chci (na oprávněný požadavek) apod.

Pokud víte, jak se dá pracovat na zvýšení autority u dětí, tak prosím napište. A prosím nepište, že jsme to už prošvihli, chci radu ne výčitky nebo "promlouvání do duše" - to nám nepomůže.

Díky.
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:23:16)
Jen hodím do vzduchu - předvídatelnost, jasnost postojů a důslednost?
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:28:19)
Lízo,
předvídatelnost, jasnost postojů a důslednost bohužel na všechny situace nefunguje.
Můj syn je např. šílené prase a je mu úplně jedno, že to všem lidem kolem něj vadí. ~:(
 Katka. 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:27:33)
Důslednost, důslednost, důslednost. A fakt to funguje.
Mě měl syn naprosto na háku, až psycholožka mě řekla, že nejsem důsledná a on to ví, ví že maminka povolí. Ani se nemusel vztekat, jen třeba přišel, objal mě a řekl, jak mě miluje a já jsem povolila.
Taky u nás hodně pomohlo nediskutovat. Když něco řeknu, tak vím co říkám a proč to říkám a proč to po něm chci a nebudu s ním diskutovat o tom, jestli se mu chce, nebo nechce. Většinou míval na všechno odpověď "minutku" a nebo "pffff" a měl mě na háku.
 Jantara 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:48:39)
Souhlasím. Když jsem důsledná, je to se snyme o.k. Teď si ale už asi pl roku řeším zdravotní problémy a na syna není tolik času. S hrozou jsem zjistila, že mě "má na háku".

Takže: DUSLEDNOST, DUSLEDNOST a zase DUSLEDNOST ~;)
 Jaana2 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 14:34:39)
qweeeerty ano, každé dítě originál, u dcery naprosto v pohodě vše, stačilo opravdu jen těch pár věcí "pohlídat" a šlo to skoro samo. U syna důslednost rovněž vyvolává scény typu PROČ ZROVNA JÁ a snaží se mi důsledně vzepřít , ale mám opravdu vyzkoušeno, že cesta nechat široce rozevřené hranice + důsledně trvat na jich nepřekročení je to nejlepší, co ( v jeho případě) platí. Protože povolit jednou např. se školou je blízko k "mám tě na háku" a to bytostně nesnáším :-D , takže raději beru na sebe riziko scény s vytím na měsíc , proč všechny děti mají maminky, které je do ničeho nenutí

Docela by mě zajímalo, kdy přijde ten moment, že uzná, že bude mít rychlejší , když si to odpustí , například vlasy si už češe sám bez postrčení, protože se chce líbit holkám ( je mu skoro 12)
 štěpánkaa 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(27.12.2012 15:18:16)
důslednost funguje jen na "standatrní" děti. Na moje nefungovala (ADHD) a vedla by k sebezničení matky. těžko vysvětlitelné pro rodiče dětí, na které důslednost funguje~d~
 Lassiesevrací 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(27.12.2012 15:25:25)
Nevím, možná si důslednost představuji jinak, ale myslím, že naopak u dětí s takovou diagnozou by důslednost měla mít větší efekt, než nedůslednost... ~d~
 štěpánkaa 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(27.12.2012 15:38:29)
no tak to je extrém, tak to u nás nebylo. u nás ale fakt nefungovaly některé věci, které jsem myslela, že prostě řeknu bude to tak a tak a kluci to budou dodržovat~d~ například - řekla jsem - nejdřív práce, pak zábava. Tj po příchodu ze školy učení, pak hry. U nás naprosto nemožné, musela jsem slevit - nejdříve pohrát, pak učení, atd... Prostě kluci nakonec udělali co jsme od nich chtěli, ale nedalo se striktně vždy trvat na pravidlech a hranicích, někdy jsme je museli porušit.~d~~d~~d~
denně jsem opakovala: večerníček, vykoupat, zoubky a spát, když jsem to neopakovala, něco "omylem" vynechali, atd.....
jedna známá, která měla ADHD dítě v generaci mých rodičů (kdy samozřejmě o této diagnóze nikdo neměl potuchy) říkala: prostě jsem po něm chtěla denně jen jednu věc~;) (já na to odpovídala - tak to bychom skončili u toho, že ráno vstanou~;))
 Roya 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:31:20)
Je třeba určit hranice a dbát důsledně na jejich dodržení; doporučuji http://obchod.portal.cz/produkt/deti-potrebuji-hranice/.

Ale samozřejmě že cizí lidi poslechnou děti většinou spíš než své rodiče, protože u svých rodičů si jsou jisti, že neposlechnout můžou, že je rodiče milují a neublíží jim, což o těch cizích vědět nemůžou. Takže žádné dítě neposlouchá rodiče na slovo (a pokud ano, tak je něco špatně), ale udržet určité hranice je nutné - i pro to dítě, aby se cítilo bezpečně.
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:36:29)
Royo,
jenže ty těžko budeš dohlížet na dítě 24 hodin denně, aby něco dodržovalo.
Někdy se může lehce stát, že před tebou si dítě něco nedovolí a udělá to ve chvíli, kdy zmizíš z dohledu, protože jaksi nemá důvod nic kamuflovat. ~;)
 Roya 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:41:33)
A? Jde o to, že zná hranice, a když je překročí, přijde přirozený důsledek. Samozřejmě že děti hranice překračují, ale je rozdíl vědět, že ty hranice jsou a fungují, nebo vědět, že žádné nejsou. Jinak děti, které jsou vedené v duchu respektovat a být respektován si právě pravidla postupně zvnitřní a dodržují je, i když je nikdo nevidí (samozřejmě nesmí těch pravidel být moc, jen ta nejdůležitější, na kterých skutečně záleží).
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:45:18)
Royo,
ale jaký důsledek chceš vyvodit z toho, že je dítě prase? Mne tuhle omejvali, když jsem ho přistihla, jak plive do odpadkovýho koše. Fakt netuším, jak chceš desetiletýho kluka "trestat" za to, že je líný čuně.
Mmch., jeho věci a jeho pokoj neuklízím. To dělá sám až ve chvíli, kdy tím pokojem hýbe hmyz.
 Jaana2 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:52:09)
Ti nevím, Monty, pokud dítě žije se mnou, tak bych ho nenechala bydlet v pokoji, kde je hnus - jakýkoliv, každý si pod tím představí něco jiného. Prostě pokud by si ( podle věkových možností) neuklidil sám, protože mi to vadí, že žije ve špíně, pak nemůže zas očekávat ode mne podporu v jiném směru. Nevím, možná to Tpbě nevadí, ale já bych třeba zrovna tohle považovala za docela problém, aby desetiletý dítě žilo v borčusu.
 Roya 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:52:10)
"Royo,
ale jaký důsledek chceš vyvodit z toho, že je dítě prase? Mne tuhle omejvali, když jsem ho přistihla, jak plive do odpadkovýho koše. Fakt netuším, jak chceš desetiletýho kluka "trestat" za to, že je líný čuně.
Mmch., jeho věci a jeho pokoj neuklízím. To dělá sám až ve chvíli, kdy tím pokojem hýbe hmyz. "

Monty, já vůbec děti nechci trestat a netrestám. Důsledky jsou něco jiného. Pokud by plival do koše doma, musel by ho pak umýt. Pokud jde o úklid pokoje, tak to záleží na rodiči, co snese. Když ti to nevadí, tak je v pořádku, že ho necháš dojít do bodu, kdy ho chce uklidit sám. Říká se tomu vnitřní motivace a ta je nanejvýš žádoucí.:-)
 Jantara 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:55:35)
Třeba tím, že budu důsledně trvat na tom, že pokoj se uklízí častěji. Víš Monty, mám pocit, že tvůj syn nemusí vůběc nic (jen chodit do školy). Nevedeš ho k žádným povinnostem, takže se nediv, že žádné povinnosti nedodržuje. Když provede něco nestandardního (malůvku nahaté baby, malování do učebnice...), tak se tomu zasměješ, pomyslíš si, jak máš originální a chytré dítě a zlobíš se jen na učitelku, která mu to vytýká. Tvůj syn roste hodně svobodně. Nejsem odborník, ale mám pocit, že to je extrém, stejně jako vést dítě příliš pevnou rukou.
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:58:55)
Jantaro,
jenže já chci, aby se naučil mít odpovědnost za SVÝ věci SÁM. Se mnou nebude bydlet věčně, takže je podle mne žádoucí, aby věděl, že když si neuklidí SÁM, tak to za něj nikdo neudělá a až bude bydlet sám, tak ho k tomu taky nebude nikdo nijak nutit. Dobře, třeba to dělám blbě, ale mně se příčí stát nad ním jak dráb, když jde o JEHO věci. Pořád mám zafixovaný, že největší dar rodiče je vést dítě k samostatnosti.
 Jantara 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 14:06:21)
Myslím, že jsem hodně samostatná. Je to tím, že naši v totalitě budovali kariéru, což mimo jiné znamenalo schůzovat, schůzovat a schůzovat. Věčně jsem jako jedináček byla sama doma. Rychle jsem se naučila vařit a vůbec všechny domácí práce. Ve 12 letech jsem už byla samostatná hospodyňka. Ovšem rodiče mě také naučili, že bordel není standard, že je mnohem příjemnější bydlet v uklizeném bytě.

Hele, jestli ti vyhovuje, že je tvůj syn prase, tak se tady neptej, jak vyvodit důsledky z toho, že je tím prasatem. Zkrátka si nejdřív udělej v hlavě pořádek ty - rozhodni se, jestli ti zlozvyky syna vadí nebo ne. A když ano, tak je řeš. I když uznávám, že jejich řešení stojí trochu námahy. Není to tak jednoduché, jako rozhlašovat, že ho vedeš k samosstatnosti a obhajovat jeno nepořádek.
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 14:08:51)
Jantaro,
to není tak úplně otázka toho, jestli to vadí mně. Nejásám nad tím, ale zas si umím představit věci, co by mi vadily víc. Ono jde spíš o to, že syn žije v iluzi, že si najde ženskou, která mu bude dělat služku - je o tom skálopevně přesvědčenej a TO mi vadí. A obávám se, že to nezměním.
 Jantara 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 14:17:40)
Ty se obáváš, že si syn myslí, že si najde ženu, co mu bude dělat služku?! Vždyť ho k tomu sama vychováváš. Neustále tu tvrdíš, že syn nic doma dělat nemusí, Všechno děláš za něho. Dokonce ani starat se o svůj pokoj nemusí. No tak se nediv, že si z tovjí výchovy odnese poznatek, že na práci je žena.

Měla by sis vážně ujasnit, co chceš u syna výchovou podpořit a co bys chtěla potlačit. A podle toho by ses měla k němu chovat. Jenže ty tu veřejně říkáš něco jiného, než praktikuješ doma.
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:08:58)
Monty, pokud bude zvyklej, že mu děláš služku ty, pak logicky bude hledat i partnerku, která mu bude dělat služku, to je jednoduchý.
Přijmout zodpovědnost za svoje jednání taky znamená, že přijmu následky toho, že mám v pokoji bordel. Takovým následkem může být i docela obyčejný naštvání matky, který vede k tomu, že to musím udělat ihned, když se mi to nehodí, a třeba i ve větší míře, než bych to dělal sám.
Hele někdo mi doma plivat do koše, tak si ty flusance holejma rukama po sobě vydrhne a bude to dělat tak dlouho a tak často, až už ho to nikdy ani nenapadne.
Jako nejbližší nositel přirozených důsledků pro svýho syna jsi ty, popřípadě jeho otec či babička. Pokud v tomhle ohledu nefunguješ, pak mu sděluješ, že ty věci prostě nejsou potřeba.
Nevím, proč čekáš, že jednoho dne sám od sebe prozře a bude všechny ty otravný, nudný a nechutný věci jako je úklid sám od sebe začne dělat. Proč by to dělal? Nemá důvod a až dosud svět vždycky zafungoval tak, aby to dělat nemusel.
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:14:37)
Lízo,
jak jsem psala níže - "služkování" holt spatřuji v něčem úplně jiném.
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:15:45)
Ono není celkem důležité, v čem ho spatřuješ ty. Podstatná informace tkví v tom, že ženu typu služka bude hledat tvůj syn. To znamená, že mu služku děláš.
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:18:04)
Lízo,
ale on ji chce hledat právě proto, aby NEMUSEL uklízet svoje věci a svůj pokoj... on mi to tak vyloženě prezentuje. Já to za něj nedělám. Stejně jako mu nestrkám nic pod nos... když chce něco z lednice, musí si pro to dojít, když chce něco najít, musí si to najít sám atd. On nechce ženu jako jsem já, ale pravej opak. ~;)
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:20:03)
Aby ani nadále nemusel to, co nyní nemusí, protože mu přijde normální a zaběhaný zvyk,že se nemusí na běhu doma nijak zvlášť podílet a je tam od toho ženská, vždyť o tom přesně píšu. Hele ať si to pokroutíš jak chceš a budeš tomu dávat jaký chceš názvy, podstatu nezměníš.
Člověk, pro kterého podílet se podle svých aktuálních schopností (jestli si pamatuju, jemu je deset?) je od malička samozřejmost, tohle vůbec neřeší.
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:22:11)
Lízo,
a co má v deseti letech dělat?
Já měla poměrně hodně drsnou matku a línou babičku a ani tak jsem v deseti letech nemusela mýt okna, mýt podlahy nebo záchod. V podstatě jsem dělala to samý co můj syn.
 Jantara 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:26:26)
Péče o somácnost není Monty jen mýt záchod nebo okna. Jde o zalévání kytek, utírání prachu, pravidlený úklid vlastního pokojíčku. Syn navíc nárazově luxuje a vytírá. Drhne umyvadla v koupelně, protože je většinou zaplive zubní pastou a já je po něm mýt nebudu. Také prostírá na jídlo a po jídle ze stolu uklízí. A takových drobných prací se najde spousta.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:26:33)
no tak to moje děti toho dělají rozhodně víc, podle věku
namátkou (mimo vlastní pokoje):
uklízení čistýho nádobí
prostírání, sklízení ze stolu
zametání kuchyně, obýváku, schodů,
srovnání věcí v předsíni
skládání prádla (jen občas), párování ponožek
dcera je velká, tak už 2 roky 1xtýdně myje koupelnu, kluci občas mezi tím umyvadla
menší nákupy
vyzvedávání nejmladšího
vynášení košů, tříděného odpadu

Některé věci denně, některé dle potřeby. Ale teda kluci mají v pokojíčku bordel tak nějak průběžně...čeká to na můj velký vyhazovací zákrok (mají toho prostě moc)

Nechci po nich mytí nádobí a záchodů, chápu, že je to ekl práce a respektuju to.
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:33:15)
Holky, ale vy nechápete jednu základní věc - my nejsme klasická rodina, takže žádný rituály typu "společný obědy a večeře", "prostírání stolu" apod. nepěstujeme. Mně je jasný, že v normální rodině ta dělba práce vypadá jinak. Jenže takovou rodinu nemáme a pro mne samotnou to fakt nemá význam, dva lidi (navíc na 14 dní v měsíci) nejsou rodina, ale spíš spolubydlící. ~;)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 17:15:20)
Monty, ale spousta věcí je aplikovatelnejch i u vás ;) ty máš takovou okecávací vlastnost, vždycky najdeš spoustu důvodů, proč něco nejde...;) jinak i ve dvou jste rodina a možná, že by tvůj syn ocenil, kdybys mu tu rodinu i u sebe vytvořila...;)
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 17:18:05)
Ráchel,
ale ono to třeba i jde - ale já to nechci, no.
Třeba to vypadá jako okecávání, jenže já to tak cítím. Když něco NENÍ rodina, tak si na to nebudu hrát, protože to pro mne nemá cenu. A jestli by to ocenil syn těžko říct, jak ho znám, tak spíš ne. ~;)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:25:52)
nechápu, proč byste nebyla rodina.
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:27:28)
NO protože Monty nechce, dupy dup ;)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:30:44)
jo aha.
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:36:26)
Ano, protože nechci. A myslím, že je to docela legitimní. ~;)
Zkrátka pro mne TOHLE rodina není. Netuším, co je na tom tak nepochopitelného. Prostě jsem si díky všem svým (povětšinou nepěkných) zkušenostech a zážitcích udělala jistý neměnný názor na to, co JE rodina. A když to není, tak to není. Hrát si na to, že to je fakt nebudu, nebylo by mi to vůbec přijemný.
Ty bys Lízo vzhledem ke své profesi měla vědět nebo aspoň chápat, že když člověka něco mrzí nebo trápí, tak není zrovna dobrý řešení předstírat, že je to jinak, protože to může dopadnout hodně blbě.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:40:37)
Jen jestli Líza nereaguje právě na Tvoje předstírání, že nemůžete bejt rodina ~;)
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:42:46)
Jeno,
tak asi nemůžeme, když to nechci.
Fakt netuším, co je na tom nepochopitelnýho, když někdo NECHCE mít dvoučlennou rodinu a necítí díky tomu potřebu žádných rodinných rituálů.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:16:22)
Nějak mi uniklo, kdy jsme se dostali od úklidu a služky k rituálům.

Ano, když nechceš, tak skutečně ani podílení se syna na domácích pracech ani rituály možný nejsou.

A ani to po Tobě nikdo nevyžaduje.

Jen bych třeba já čekala, že když to máš všechno podle svýho, tak si na to nebudeš stěžovat. Obvykle si totiž lidi stěžujou na věci, který by chtěli mít jinak.
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:43:24)
Cože???
Jednak já nejsem tvůj psychiatr, tak se na moje povolání neodvolávej.
Jednak mi důležitější přijde nepředstírat, že něco (ne)existuje, když to tak není, a sama sobě neustále nelhat (což teda děláš ve velkým, nonstop).
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:44:59)
Lízo,
sorry, ale přijde mi to fakt jak u blbejch na dvorku.
Pokud budeš chtít mít auto a místo něj budeš mít kolo, tak budeš předstírat, že je to auto a přijde ti to jako NELHANÍ?
Nevím, tohle nepobírám, končím... nemá smysl pokračovat.
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:46:50)
Pokud budu mít trabanta a budu usilovně všem tvrdit, že to je kolo, bude to jen moje blbost.
Pokud ale budu zatloukat, že jsem členem dvoučlenné rodiny, pak se to bohužel týká ještě toho druhého v té rodině. A to ve vašem případě toho bezbrannějšího.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:48:16)
promiň, jsem tě nechtěla nějak nadzvednout, pro mě je prostě rodina lidi, který ke mně "patří", bez ohledu na počet ~d~ a pro děti mi to připadá jako základ životní jistoty, že jsou s mámou rodina. já ti to nevnucuju, jen jsem nesouhlasila s tím, že to obecně nejde, když jsou jen dva
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:53:40)
Ráchel,
obecně to jde, ale já to nechci, no.
To je celý. Prostě nemám naprosto žádnou potřebu zavádět rodinný rituály, protože pro mne jsou dva lidi ve smyslu matka a dítě sice dva blízký lidi, třeba i vůbec nejbližší, ale rodina v tom smyslu, jak ji chápu já prostě nejsou.
Ale těžko to vysvětlím tomu, kdo x let na Štědrej den nechodil sám po venku, sledoval rozsvícený okna a lidi za nima a říkal si, že se mu to TŘEBA taky jednou povede, mít něco takovýho. Nepovedlo se, stane se. Ale představa, že si tady dělám nějaký substituční Vánoce nebo cokoli rodinnýho mne fakt děsí, je to pro mne na úrovni opečovávání realistickejch miminek z plastu. Nejsem typ, co by si dobrovolně sypal sůl do ran.
Pokud se někoho dotklo, že to tak mám, tak se omlouvám. To je fakt všechno, odpovídám ti proto, abys věděla, že se mne to nedotklo a kdybych nenapsala, měla bych pocit, že ti dlužím vysvětlení.
Hezký svátky vám všem. ~;)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:01:34)
Monty, myslím, že si umím (aspoň trochu) představit, že to je nesmírně těžký, a že to je třeba až tak bolestivý, že člověk raději nechce. Ptala jsem se, protože jsem slovní detailista. Nechci je něco jiného než nejde, asi tak. Přeju ti, abys prožila následující dny v poklidu.
 Nana*81 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 22:33:24)
Ale vždyť jenom odvádíš pozornost kecama o tom, zda jste či nejste rodina. Jako uklízet si po sobě je nějakej rituál? Je úplně jedno, jestli si myslíš, že jste rodina. Zásadní je, že chlapec je prase. a Ty svou tolerancí vytváříš podporu pro toto (pro každého jiného) nežádoucí chování.
Jestli chce pan syn jinou ženu, než jsi Ty, jedině fajn! Ona ho totiž do koše flusat nenechá, vyvede ho z omylu, že je to pěkný projev originality, a uklízet za něj a dělat, že nejsou rodina, když budou JENOM dva, taky ne.
Chlapeček nemusí doma dělat NIC, Tobě to neva, tak neni co řešit ne? Hlavně že je strášně bystrej.
Plivni vobčas do koše jemu, když je to tak bezva a normální, schválně co bude řikat, když normálně mu vynadat Tě nenapadne.
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 17:20:16)
Jasně, jen ty a tvůj syn nejste klasická rodina, všechny ostatní holky, co jsou s dětma samy, rodina samozřejmě jsou, jen Monty to má zase jako obvykle jinak než celej zbytek světa.
Hele, hraješ "ano ale", je to tady o tobě všeobecně a dlouho známý, ale víš, o kolik líp by ti bylo, kdyby ses bez téhle hry obešla?
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 18:22:16)
Lízo,
jenže já právě nehraju - pro mne by byla hra dělat "rodinu", když to tak necítím.
Jasně, někdo to vnímá jinak, někdo to má holt takhle. ~;)
 Hilly. 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 18:22:28)
Mě jinakost Monty baví :-)
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 18:24:22)
Nevidím v tom žádnou "jinakost", jen prostě určitý věci buď jsou nebo nejsou.
Pro mne má význam jen to, co je doopravdy - doopravdy podle toho, jak si to představuju a jak jsem to chtěla mít. Společný večeře u stolu se synem mi nic neříkají, tak to nedělám. Každej jsme nějakej. ~;)
 Hilly. 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 18:30:14)
Monty, tu "jinakost" jsem nemyslela pejorativně.:-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 19:52:43)
Ehm, naši kluci myli záchod zrovna dneska. A taky nádobí a umyvadlo v koupelně a kdo ví, co ještě (mně bylo blbě, práce jim rozdal manžel, zatimco já ležela v posteli o patro vejš). Včera vařili zrní pro slepice, vykládali a třídili nákup z tašek...
 Ráchel, 3 děti 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:22:21)
Lízo, tak tak...~R^
 Rekka 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:59:07)
"Nejásám nad tím, ale zas si umím představit věci, co by mi vadily víc"

...tady je odpoved na tvuj problem. Neni to pro tebe tak dulezity, takova priorita a syn to vi. Nektere veci ma dite dane, nektere okouka a nektere se bohuzel musi naucit trochu "nasilim" nemyslim fyzickym, ale duslednosti. Ja kdy detem neco reknu ze maji udelat, tak podle me intonace, sily hlasu a duraznosti, gest presne vi, jak moc vazne to myslim. A proste pokud citi, ze "pres to vlak nejede" tak to udelaji. Pokud jen trochu vyciti, ze by mohla byt "cesta uniku" tak zacnou diskutovat apod.
 Jaana2 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 14:06:41)
No, Monty, jenže samo se některý věci dítě těžko naučí, protože je prostě nezná a neví ... a je potřeba, aby mu to někdo vysvětlit, ukázal.
Zrovna u toho úklidu ... aby se tímhle nenaučil, že "trochu" uklidit aby se dalo projít se dá, až když bod špíny dosáhne vrcholu. Zrovna tak, že dokud ho nezavřou tak si může čmárat po zdech a pokládat to za výtvarno a je jedno, že tím ničí majetek, který není jeho.
Jasně, každý to vidí jinak, ale osobně si myslím, že ke zodpovědnosti za své chování by děti měly být vedeny od mala nejen tím, že budu čekat, že se to naučí samy
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 14:09:51)
"Jasně, každý to vidí jinak, ale osobně si myslím, že ke zodpovědnosti za své chování by děti měly být vedeny od mala nejen tím, že budu čekat, že se to naučí samy."

No, Jaano, ale já měla holt za to, že se vychovává především osobním příkladem. Očividně to až tak úplně nefunguje.
 Roya 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 14:27:23)
Jestli děláš všechno za něj, tak mu právě dáváš osobní příklad, že nějaká žena bude všechno dělat za něj.
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 15:07:30)
Já "za něj" nedělám vůbec nic. ~;)
 Jantara 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:01:10)
Ne, ty za "něj" neděláš nic. Domácí práce jsou totiž jen tvojí povinností. Ty vyděláváš peníze a současně se staráš o veškerou domácnost. Tvůj syn nemusí nic (kromě školy). Na rodině.cz jsi o tom mluvila už hodněkrát.
Jestli ti to tak vyhovuje, tak je všechno v pořádku. Víš, proč doma děláš služku, proč synovi dáváš takový příklad. Jen tedy nechápu, proč to tady stále zmiňuješ jako nějaký problém. Vždyť je to přece nutný důsledek tvojí výchovy, že syn má v pokojíčku bordel, že plive do koše... Asi jsi to tak chtěla. Tak proč to tu řešit, že?~;)
 Monty 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:08:45)
Jantaro,
no, to je tvůj úhel pohledu. Mně nepřijde nijak divný nebo defektní starat se o svý věci - o svůj pokoj, například - a chci, aby se syn staral o ty své. Nějak pořád nechápu, co by měl jinýho dělat kromě vynášení koše nebo toho, že skočí něco koupit do večerky. Pro mne znamená "dělat někomu služku" zjevně něco úplně jiného než pro tebe.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:21:29)
no tak tady právě má nastat důslednost - dokud budeš mít pokoj jak prase, zapomeň na privilegia (tv, počítač, sladkosti atd. - podle typu dítěte).
 Anthea 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:41:58)
přes všechnu lásku k dítěti musí dítě vědět, že šéf doma jsi ty

teď byl zajímavý fejeton v Ženě a život?, že jsme celí zblbí literaturou, moderními směry, jak dítěti nezpůsobit trauma, až to vede k tomu, že potlačujeme vlastní emoce, oprávněné naštvání při chování dítěte, které je nepřijatelné

byl tam příklad něco ve stylu: dítě bacá maminku klacíkem~t~naše matky by zvýšily hlas, případně zařvaly: koukej toho nechat...naše generace často reaguje naprosto nesmyslně: "ale ty jsi šikovnej, ty si myslíš, že jsem koník, tak mě popoháníš, že?" dítě radostně zahýká a matku majzne znova~t~

ty příklady tam byly asi tři, až po příklad, kdy dítě zkouší šikanovat jiné dítě, ale matka je tak šíííleně pozitivistická, že mu to rázně nezatrhne a zase to halí do hávu pozitivního přístupu

asi by to chtělo používat víc zdravý rozum, čehož se nám při té přeštudovanosti nedostává
 Anthea 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:44:18)
Dneska je totiž pomalu tabu mít na dítě vztek a dát to najevo, v téhle úchylné ideologii to totiž znamená, že "matka nezvládá své emoce, není dobrá matka" nebo "chudák dítě, ona ho šikanuje, ona ho poškozuje"

ztratili jsme prostě selský rozum
 Jaana2 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 13:47:41)
Hani mám šíleně vztekacího syna, až hysterku a ano, toto zkoušel/někdy ještě zkouší zpravidla jen doma. A opravdu jedině důsledností a "tvrdým" přístupem jsem dosáhla toho, že byť se vzteká ( proč já??? proč teď???) tak prostě jde a udělá. Jak už tu někdo psal, jsou věci, přes které nejede vlak, např. dělání věcí do školy MUSÍ být do určité doby, protože prostě JÁ nejsem ochotná se s tím později zabývat, oblečení MUSÍ být uklizené, protože JÁ se na to nemíním dívat, že se někde např.povalují ponožky, sprchu si po sobě MUSÍ utřít, protože JÁ to za něj dělat nebudu, ruce si prostě MUSÍ mýt, protože JÁ s ním nemíním zbytečně lítat po doktorech, až chytne žloutenku, na trubku cvičit MUSÍ, protože si to sám vybral a pokud cvičit nebude JÁ nebudu ochotna za to platit těžký prachy .... prostě si určit, co je pro Tebe a pro něj max důležité a na tom trvat ... v ostatním mu nechat možnost ať si to řídí podle sebe

jak píše Anthea, doma je kápo rodič a dítě musí vědět, že holt si rodič na hlavu skákat nedá, přestože ho miluje a dělá pro něj první poslední
 Eliška + tříleťák 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 14:41:42)
U svého syna často pozoruju, že když je v jiném prostředí než u mě doma, tak je poslušnější. Je to podle mě normální. Vždycky jsem chtěla, aby si byl jistý mojí bezpodmínečnou láskou a to se logicky projeví na tom, že má menší ostych projevit svoji vůli a pocity, ale bohužel taky menší motivaci se snažit mi vyhovět.
Tu motivaci musím podporovat důsledností. Čas od času, když už mám pocit, že je jeho chování ke mě za hranicí toho, co chci snášet, tak se nad tím zamyslím a znovu si promyslím všechny situace, kde mi jeho chování vadí. V klidu se pokusím vymyslet tresty (nebo dnes moderně "důsledky"), které se pro tu situaci hodí, abych byla připravená. Když ta situace pak nastane, přijde varování, pak důsledek a především dodržení. To celé v klidu (z mojí strany) a rozhodně. Syn obvykle brzy pochopí, že je lepší začít zase trochu myslet i na to, co je potřeba dělat a co říká máma.
 Tragika 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 15:05:51)
Vychovávat osobním příkladem jistě lze, ale výsledek je většinou průserový. Starší syn nečte, protože jsem mu svým knihomolstvím četbu zhnusila. Kde je tedy kýžený osobní příklad?
Dále pak vlastní zbrojní pas a střelba je jeho velkým koníčkem. Doma jsme všichni antimilitaristé, jako dítě neměl ani plastovou pistolku.
Takto bych mohla pokračovat.

Mnoho rodičů ohrnuje pysky nad důsledností. Je jim proti srsti, protože především od nich se očekává ta důslednost ve výchově za všech okolností. No,jejich lenost jasně vítězí. Koho by také bavilo stále kontrolovat dodržování jistých pravidel.
Přesně tak jsem se k tomu stavěla u staršího syna. Dnes je jeho bordel naštěstí jinde, než u nás v domě. Služku zatím hledá marně, ale jeden nikdy neví...
Mladší syn nebude dělat své oblíbené činnosti, aniž by si uklidil svůj nepořádek. Důsledně to od něj vyžaduju od jeho dvou let. Dnes je mu šest a zdá se, že mé úsilí nese první plody.
Narozdíl od staršího syna umyje zaplivané umyvadlo, složí si své věci, špinavé se neválejí na zemi, ale v koši na prádlo, odnáší talíře od stolu do myčky, uklízí si v pokoji....
 Hilly. 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 15:56:38)
Před tebou jsou takový jaký jsou, nemyslím, že je nutné mít z dětí cvičené opice. Nedokážu si představit jak moc tě neposlouchají. Jestli je to tak nějak normálně, hlavu bych si s tím nelámala. Ona ta slepá poslušnost je mnohdy i na úkor otevřenosti a schopnosti se svěřovat rodiči.
 Hilly. 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:38:07)
Báro, mám ještě malé děti. Asi mě to ještě čeká. Zlobí taky,ale já tu slepou poslušnost zase tak extra nevyžaduji. Když se nechcou oblíkat,tak je prostě čapnu a obleču. Když se nechtějí umývat, tak prostě vstanu a odvedu je do koupelny, pokud mi teda nezdrhají po bytě a nemusím je honit.Včera mi dítě poprvé vědomě lhalo, dělala jsem že jsem z toho moc smutná, tak mě potom utěšovalo, že už to neudělá~:-D
 Hilly. 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 18:20:37)
Báro, tak v situacích, jaké popisuješ, jsem také nekompromisní. Bohužel i na pudel dostanou, protože tady už jde mnohdy o život(silnice, volně pobíhající čokli bez náhubku atd.). Obléknu je, už jsme na chodbě a malá se třeba začne svlékat, domlouvání nepomůže. Jak je víc malých dětí, tak to je masakr. To že ti lezl dvouleťák na kuchyňskou linku když jsi kojila, považuji za normální. Bych to vyřešila nějakou zábranou do kuchyně. Myslím, že je spíš nenormální dítě, které by to nedělalo. Chápu, že musíš být v určitých situacích tvrdá, protože to prostě se čtyřma dětma jinak nejde. Každé ráno každé dítě přemlouvat ve stylu RaR a hovořit s ním o smyslu oblékání a teplého oblečení jednoduše není možné.
Já to asi zatím neřeším, protože zlobení u malých dětí považuji za běžné.
 Hilly. 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 18:24:21)
Mi přijde že to RaR je jen pro jedináčky nebo děti daleko od sebe. Se smečkou je efektivnější velet, pokud nemá matka zcvoknout.:-)
 Hilly. 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:51:30)
Divá Báro, já nad tím vlastně nikdy nepřemýšlela, jestli mě vlastně zkouší, spíš mi přijde, že se dost často nudí a tak vymýšlí kraviny. Taková vztekající se mamka je pro ně míň hrozná, než když se nic neděje. Neberu to z jejich strany vždy jako naschvály. Děti jsou ale různé a věřím, že se může narodit nějaké alfa dítě, které se prostě za každou cenu snaží dostat na tu alfa pozici ve smečce, rodině. Větší rodina asi fakt funguje jinak, je zřejmě velmi prospěšné mít nějaké znalosti z etologie :-)
 Suza007 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:13:15)
Všichni píšete o důslednosti - ono to zní hezky, ale co když dítě moji důslednost vesele ignoruje. Tedy např. já trvám na tom, že dokud neuklidí hračky, nebude pohádka, ale dítě stejně neuklízí.
 Jantara 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:24:17)
Neuklízí, tak nebude pohádka, to je jasné. A jestli mu pohádka nechybí, tak příště dám jinou podmínku. U nás syn nesmí na počítač, dokud nemá napsané úkoly a připravený školní batoh na příští den. Chodí totiž domů dřív než my a dřív seděl u počítače celou tu dobu.
 Hanka36 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 17:35:51)
Důslednost - snažíme se, ale není to tak lehké s dvěma dětma, které jsou dost nemocné a některé věci potřebuju aby udělal i za cenu nedůslednosti protože to ohrožuje jeho zdraví. Když budu důsledná a za něco např. nedovolím televizi protože to nebo ono, tak syn nebude inhalovat a to jeho plicím hodně škodí. Takže jak pak z toho?

Nejhorší je, že u dětí není skoro nic taková motivace, aby to brali jako trest že něco udělali co neměli, nebo naopak aby je to motivovalo dělat co se běžně dělá - uklidit si oblečení po příchodu z venku - nenechat válet bundy, boty atd., uklidit si po sobě rozházené hračky... prostě málo co je pro ně páka. A když tak je to televize nebo pc, u kterého je ale jedině ochotný syn inhalovat, jinak ho nedonutím. Co by jste mi poradili jak z tohoto bludného kruhu?
 arsiela, 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(23.12.2012 10:52:32)
Mandelinko ty máš tak geniální dítě že ve školkovém věku plně pochopí nutnost inhalace?A bude ji dělat bez motivace a bez řečí?Pak prosím běž svoji metodu přednášet a 90% lékařů rodičů ti bude líbat ruce.
 Hanka36 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 19:01:26)
Vydírá - no asi jo, jeden je zelený strachy aby se mu nezhoršil zdravotní stav. Jenže jsme jak jsem psala nenašli jsme doposud nic čím by se dal donutit on aby to udělal sám pro sebe protože chce. Je mu všechno fuk.
 Hanka36 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:09:16)
Když nebude inhalovat tak krátkodobě se bohužel nezhorší pro něj nic, ale je to nutnost v zájmu zachování zdraví z dlouhodobé perspektivy. Podle doktorů inhalovat 2-3 denně musí, jinak mu hrozí ve vyšším věku vážné zdravotní problémy.
Má neznámou nemoc plic PCD.

Bohužel proto argument že když nebude inhalovat tak to pozná sám, že je mu hůř, tak to nepozná. Maximálně za pár let.
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:12:14)
Už jste mu řekli, co mu je a co hrozí? A nebude stačit o tom mluvit jednou.
Jinak ta nemoc není neznámá, znám minimálně jednoho dospělého kluka, který ten syndrom má, a je celkem v pohodě.
 Hanka36 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:22:47)
Neřekli jsme mu co mu hrozí, nemáme na to odvahu. Je hodně neurotický a po nocích nám brečí, že se bojí že bude hořet a má noční děsy a tak se bojím aby se po to této informaci všechno ještě nezhoršilo.
S nemocí je to dost rozdílné: já znám zase dítko podobně staré jako můj syn s touto nemocí a je několikrát do roka v nemocnici v Motole, neustále problémy s dýcháním, čištěním plic atd. a proto máme nahnáno, aby se to u nás nezvrtlo v takový stav taky. Je to hodně rozdílné, každý to má jinak, někdo je vcelku v pohodě i v dospělosti a někdo je na kyslíku. A ta péče a rehabilitace - inhalace, masáže atd. jsou jediná základní pomoc.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:44:42)
Hanko, ono je ale možný, že vnímá, že něco není v pořádku, ale neví co...a může to v něm způsobovat ty úzkosti. někdy může být informovanost stabilizujícím prvkem
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:47:44)
Hanko, jenže ty úzkosti klidně můžou souviset s nejistotou, ve který se nachází.
On vidí, že musí dělat řadu věcí, který vy nemusíte (třeba ten inhalátor) a netuší vůbec proč...

Vždyť mu nemusíte říkat diagnózu, stejně by mu nic neřekla. Úplně by stačila informace, že má citlivý plíce a kdyby neinhaloval, byl by nemocnej. Stejně jako někdo, kdo má alergii, nesmí čokoládu a někdo, kdo má ekzém, se musí mazat mastičkama.

Já si vůbec nedovedu představit, jak bych mohla chtít po dítěti, aby inhalovalo, kdybych mu zároveň vůbec neřekla proč.
Po pravdě říkala jsem to i synovi, kterej potřeboval inhalátor ve čtyřech týdnech věku a nemoh mi vůbec rozumět - prostě proto, že jsem s nim chtěla komunikovat a chtěla jsem, aby slyšel můj hlas, kterej se ho snažil uklidnit. Když jsme byli později na EEG, tak mi zase nerozuměl, ale přesto jsem mu to vysvětlovala. Postupně, jak se zlepšoval v porozumění, pochopil všechno, co se kolem něj dělo, naprosto samozřejmě. Ani nevim, od kdy tomu rozuměl, ale vim, že ihned, jak toho byl schopen, měl příležitost.
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:49:19)
Hanko, pravda úzkosti zmenšuje, nezvětšuje. Myslíš, že on neví, že mu něco zásadního tajíte? Odkud si myslíš, že jeho neurotický projevy pramení? V takovýmhle zatajování žít, rodiče plní strachu a obav, nutí mě k věcem, které ostatní děti nemusí, a já nevím proč a nikdo mi nic neřekne...
Kromě toho jeho diagnóza nemusí být nijak drastická, průběhových variant je mnoho a lze ji podat tak, abyste ho nijak netraumatizovali, ale aby přitom pochopil, že pravidelná léčba je zásadní pro jeho budoucnost. Říkala bych po částech, srozumitelně, jasně, optimisticky, orientovala bych ho na normální život v případě, že léčbu bude dodržovat.
Otázka ale taky je, jak vy jste srovnaní s jeho nemocí...
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:51:36)
Hanko, pomůže ti, když ti řeknu, že ten můj známý je kluk, který má teda trošku potíže po opakovaných zánětech středouší, ale průdušky a plíce má v pořádku a jediné trvalé problémy jsou s dutinama? Žije bez nějakých omezení.
 Hanka36 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(23.12.2012 1:15:58)
Lízo,
díky. Vím, že někdo to má v pořádku a někdo horší. A jsem ráda, že váš známý nemá problémy. Taky doufám, že nebudeme mít a nemocnost se zlepší, protože potom by asi školní docházku moc nezvládal.

Ty děsy a s tím spojené noční výlety k nám do ložnice, že se bojí spát sám, nenapadlo mě, že by to bylo z úzkosti kvůli nejistotě, spíše z častých náštěv doktora, odběru krve, pobytu v nemocnici, narkoze atak. Ale proberu to s jeho dr. a uvidím co nám řekne.

To, že má inhalovat u nějaké činnosti, kterou má rád - tj. třeba u oblíbených pohádek nebo čtení, tak nám doporučili právě v nemocnici kam docházíme takže proto jsme na to tak najeli. Aby jsme ho k těm inhalacím nějak dostali.
Asi to tak nevyznělo, ale on samozřejmě ví, že inhaluje kvůli sobě, že by byl víc nemocný kdyby neinhaloval atd.
 Hanka36 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(23.12.2012 1:16:02)
Lízo,
díky. Vím, že někdo to má v pořádku a někdo horší. A jsem ráda, že váš známý nemá problémy. Taky doufám, že nebudeme mít a nemocnost se zlepší, protože potom by asi školní docházku moc nezvládal.

Ty děsy a s tím spojené noční výlety k nám do ložnice, že se bojí spát sám, nenapadlo mě, že by to bylo z úzkosti kvůli nejistotě, spíše z častých náštěv doktora, odběru krve, pobytu v nemocnici, narkoze atak. Ale proberu to s jeho dr. a uvidím co nám řekne.

To, že má inhalovat u nějaké činnosti, kterou má rád - tj. třeba u oblíbených pohádek nebo čtení, tak nám doporučili právě v nemocnici kam docházíme takže proto jsme na to tak najeli. Aby jsme ho k těm inhalacím nějak dostali.
Asi to tak nevyznělo, ale on samozřejmě ví, že inhaluje kvůli sobě, že by byl víc nemocný kdyby neinhaloval atd.
 arsiela, 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(23.12.2012 10:53:43)
Hani noční děsy - nemocnice ano na 100% můžu o tom vyprávět.Jinak dyžtak mám známou co má kluka se stejnou diagnozou.U nás je to furt půl na půl.Pokud teda myslíme stejnou nemoc.
 Hanka36 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 18:58:30)
Jenže my ho k té inhalaci bez "podpůrných prostředků" prostě nedonutíme. Musí inhalovat i ráno před odchodem do školky, má na to 10 minut a když to fláká, nedýchá jak má, tak jakoby inhaloval. A začne blbnout, že ne a čas na inhalaci je v tahu.
A takové, že inhaluje kvůli sobě a svému zdraví mu říkáme pořád - že nepůjde do bazénu atd. jenže do bazénu nechodíme, protože se to pořád nelepší natolik aby mohl jít, a aby začal inhalovat líp, tak prostě nechce. Asi mu ten bazén nechybí tolik aby proto něco udělal. Je mu všechno fuk, co by udělal kvůli sobě, aby to mohl dělat.
 Jaana2 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 19:55:34)
Hanko no musíš to udělat obráceně. Ne že "syn je ochotný jedině u PC inhalovat". Ale frajere - nebudeš inhalovat, bude ti zle. Toto není něco co udělat může, toto udělat prostě MUSÍ, bez komentáře, bez smlouvání.

Hani jako on chodí do školky? No to by mě mohlo, abych smlouvala jestli n ěco bude/nebude dělat jen když se bude dívat na TV. Nebude to dělat? dobře, TV nebude třeba týden. Totéž PC. Hele syn byl váže x krát bez PC a TV, dokud si to prostě nesrovnal, že to myslím vážně. A protože je už velký a ze školy chodí dřív než já z práce, tak holt jsem i šňůry ze zásuvek vyndala a schovala.

Jako nebuď měkká, protože to by se jen zhoršovalo, měl by Tě vážně na háku.
 Líza 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 20:01:38)
Hanko, pamatuju si dobře, že ses tady nedávno ptala, jestli vůbec máte synovi říct, v čem spočívá jeho nemoc?
Nemyslíš, že jeho naprostý nedostatek informací může souviset i s tím, že ti nebude inhalovat?
Jinak, co znám děti, který musí několikrát denně inhalovat, nikde se to neobejde bez konfliktů. Je to pro ně opruz. Jaký máte inhalátor? jsou různé, některé typy mají o hodně kratší dobu inhalace než jiné, protože mají vyšší účinnost.
 Hanka36 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:11:25)
Na přístoje jsme se zatím neptali, teď máme jeden od pojišťovny.
Nevím jestli by důsledky diagnosy by schopný ve svém věku pochopit, aby to na něj zapůsobilo motivačně.
 arsiela, 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 16:24:42)
Hani důslednost říct to co můžu splnit(i z trestu),jasné hranice.Se mi to kecá,kdybys to viděla u nás.Sem strašná máma
 Hanka36 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 17:36:57)
Díky holky, no důslednost znám, slyším z mnoho stran, ale asi to neumíme. A navíc jak jsem psala jinde, tak nám zdravotní stav syna v důslednosti často hodně brání.
 arsiela, 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(23.12.2012 10:42:02)
Mandelinko není to argument mimo.Hano u nás je to podobné,taky díky zdrav.problémům.Klidně i písni pokud by sis o tom chtěla pokecat.Nevím co je za problém u vás,ale u nás to je občas na palici zkloubit výchovu s tím jak malému je.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 19:15:40)
Většina dětí má větší respekt z cizích, to není Tvoje vina. Spíš je divný, když to někde děti mají naopak - rodiče jsou ti, u koho se mají děti cítit v bezpečí ~;)

Já z tohohle důvodu nechtěla dělat synovi ve škole asistentku a udělala jsem dobře... (i když teda nakonec jsem už 4 roky jeho třídní, naštěstí je hodně orientovanej právě na asistentku)

Navíc ti cizí lidi typu logopedka, učitelka apod. mají oproti rodičům výhodu, že komunikujou s dětma v ohraničenym čase - těch pár hodin vydrží bejt důslednej kdekdo. Rodič taky řeší jiný věci, než jen výchovu, je s dítětem i když je unavenej apod. - je spousta situací, kdy ví, že by měl bejt důslednej, ale prostě na to v tu chvíli nemá. A děti si to moooc dobře pamatujou. Ale je to tak přirozený...
 Pawlla 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 19:50:10)
Hani,ale ono to má takhle být,dítě je hodné tam,kde je nejisté,v cizím prostředí.Zlobení si vesměs nechává pro rodiče,protože ví,že tam je v bezpečí.Samozřejmě pokud neposlouchají vůbec je to problém,záleží na míře.~d~
 Suza007 


Re: Lze zvýšit autoritu u dětí a jak? 

(22.12.2012 21:15:59)
Hanko,
mám školkový dítě a měly bysme každý den cvičit logopedická cvičení - věř mi, že si umím představit, jak je téměř nemožné donutit dítě k ativní účasti na něčem, čeho se účastnit nechce. Radu nemám, bojujeme tady. Přijde mi, že autoritu moc nemám - když na ně zvýší hlas manžel, tak hned brečí, když já, tak je jim to fuk. Radu nemám, ale chápu tvoje trápení.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.