| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Wattsenglish

 Celkem 284 názorů.
 Tante Bante 


Téma: Wattsenglish 

(5.9.2019 17:20:22)
Wattsenglish mě pronásleduje už několik let jak duch mrtvého Komtura.
Nejdřív jsem to musela učit, což samo o sobě bylo pekelné. České školství je možná na houby, ale i tak mám pocit, že se mu nikdy nepovedlo vyprodukovat něco tak ošklivého, vulgárního, uřvaného, stupidního humorem nejhrubšího zrna. Možná jen stejně málo účinného.
Než jsem "metodu" mohla začít používat, musela jsem projít školením. Učila nás taková paní, která byla strašně vervní, pozitivní a kolektivní, museli jsme dělat dřepy a přebíhat od okna ke dveřím, abychom viděli, jak je přebíhání od okna ke dveřím boží, a také házet mičudou a imitovat straky. Angličtinu měla takovou tu klasickou českou B2, ale nevěděla o tom, připadala si jako mistr světa a opravovala "výslovnost" starší kolegyni, která sice měla poněkud de mode akcent, ale výslovnost měla v pořádku a hlavně uměla. Asi tak stokrát víc, než ta školitelka, která jí ale "taktně" vysvětlila, jak je zaostalá. Kotel trapnosti, na konci školení dorazila ředitelka a museli jsme paní tleskat.
Pak uhodila Wattsenglish poprvé na moje dítě. Měli jsme to doma. Zakázala jsem to pouštět v mém doslechu, dcera je smířlivá, tak si to pouští potají nebo si to možná nepouští, nevím. Nepotřebuje to, protože všechny děti jsou od narození v téměř denním kontaktu s mluvenou americkou angličtinou, takže i ti malí obstojně rozumí a něco mluví, ve škole s tím vypadají jak bilingvní einsteini, což nejsou.
Samozřejmě, materiály k Wattsinglish jsme si museli koupit. Letos jim platíme již potřetí a ještě dlouho budeme.
Ale to by snad všechno ještě šlo, nejsou jediný, kdo tyje z naší práce potu, to nejhorší se stalo dneska.
Do první třídy nastoupil malý. Malý je z mnoha důvodů největší "američan". Vlastě už mluví docela hezky, když chce. Jenže dneska přišel se starou známou písničkou: "Hello, hello, how are you.", kterou vyřvává Steve, straka a kdo ví kdo ještě. Malý nejdřív nahodil, proč a jak by se měla hudební složka písně obměnit za něco lepšího (pravda, hlavně za něco méně stupidního, synu) a pak že mi to zazpívá, načež zapěl (foneticky): "Heeeelou, heloooou, hauíííííííííííjůůůůůůůůůů". Já mu na to ještě v klidu povídám: "How are you" a on na mě: "Nene, maminko, vy to s Neilem říkáte blbě, i tatínek, Julia, Ryan a všichni, naučili jste se to špatně, je to "hauíjů", tak to říká Steve. Já: "To jsi jenom špatně rozuměl, to se stává strašně často u písniček, když nevidíš slova napsaná." Malý: "NE! Tak to říká Steve a pan učitel." A vydra.
Vyvolalo to flashback z inkriminovaného školení, jak paní říkala, že jednou z největších výhod Wattsnglish je, že učitel vlastně nemusí anglicky vůbec umět. Metoda to umí za něj, stačí pustit CD.
Díky Steve!
 Mája+kluci 07, 11 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 17:35:43)
Ježiš Tante, ani nevíš, jak jsi mě potěšila! Ne svým zoufalstvím samozřejmě, ale tím, že ještě někdo kromě mne je z té metody otrávený a nezvládá pouštění těch cédéček. Byla jsem za matku krutici, když jsem to po prvním poslechu utnula, že ne totok fakt nemám - uřvaný, agresivní,...
Moje dítě v tom pojede 5 let (teď začal třetí) a všichni (učitelé, rodiče, ředitel vzdělávání) jsou z toho urvaní, jak je to super!?! Já jsem jediná zlá, která si nechce s dítětem doma pouštět písničky a opakovat je.
A ta postavička fousaté tety mi ukrutně vadí, byť chápu, že genderově nevyhraněné charaktery jsou IN ~j~~o~~8~~:-D
 Simeona+3 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 17:39:14)
~t~ Jako matka dětí, které mají otce Angličana, ale až na nejstaršího v angličtině nijak napřed nejsou (až na výslovnost), soucítím 😁.

Kolikrát jsme s mužem přesvědčovali děcko, že "there" vyslovuje úplně správně a že se NEMÁ učit výslovnost "deeer"... Naštěstí jim nejde se přeučit.
 nekázanka 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 17:46:37)
Tuhle metodu nemusím, už kvůli namyšlenosti lidí kolem Steva Wattse. Ten je celkem sympatickej, ale už je z něj jen figurka v marketingovém kolečku téhle metody. Byla jsem před časem na jejich konferenci a měla jsem dojem, že angličtinu vymysleli vlastně oni. A systém učení se podle nahrávek považuju za zhůvěřilost.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:06:27)
Až uděláme tu konferenci u nás, budu ti o nich vyprávět :-)
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:15:05)
Ano. Pokud vím, tak Steve Watts to "vymyslel" jako metodu výuky AJ v mateřské škole. Dnes se podle toho učí i čtvrťáci (nevím,jestli i páťáci). Je to taková ta "první signální" metoda, nic nového pod sluncem. Jednu dobu to bylo hodně v módě.
Jde to najít celkem lehce na internetu a jestli chceš, můžu ti poslat crack na přístup asi zítra, hned jak dostaneme "vouchery". Měla jsem svůj, ale schválně jsem ho ztratila.
Jako výraz nejhlubšího nesouhlasu jsem pracovní sešity, které sice mají formát A4, ale kreativně na ležato, odmítla obalit. Děti koukaly jak vrány nebo spíše jako straky (rekvizita "metody").
Jo, děti na to musí chodit, protože AJ je v naší škole od první třídy, to je od té doby, co si dohodli ten kšeft s Wattsem. Nemá to kdo učit, nemají angličtináře, jako je nemá nikdo, ale to právě výhoda té metody, že jí jde učit děti angličtině bez angličtináře. No, nekup to. Materiály musíme koupit koupit každý. Pracovní sešit, který je "nepřenosný", CD, které je úplně zbytečné, protože mají všechno na webu a my už ani doma nemáme počítač, který CD přehrává, jen jeden starý NB, na tom paří děti.
Když jsi učitel, tak dostaneš ještě asi další dvě nebo tři knihy, to už nevím přesně, otep karet se slovíčky, straku (btw ta straka JE z umělé hmoty a často jsem si ji představovala plovoucí v oceánu) a myslím, že ještě něco tam bylo. Ta straka je maňásek, to podle nich máš dát na ruku a skřehotat. Před čtvrťákama. A když ti to přijde trapný, tak jsi kyselá zadel.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:28:39)
Ještě :-).

Uffff.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:35:31)
Jo, budu na to myslet, jak to děti dovalí. Ale oni tam mají i věci zadarmo. Ty jsou taky pěkné.
https://www.wattsenglish.cz/
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 20:37:33)
Mně teda připadá afektovaný on. České učitelky naopak spíš dost často utažené strachy a kožené. Ale někdy i jako on.
Přijde mi jedno, jestli je sympatický nebo nesympatický, protože to je relativní, každému je sympatické něco jiného. Mně vadí to, co dělá. A to navzdory tomu, že nepochybuju o tom, že ho předškoláci baští i s chlupama, oni ho baští i školáci. Kromě toho děti baští Šmouly, Dádu, včelku Máju, svítivé fixy, cukrovou vatu, hranolky, pochodovou hudbu a fekální vtipy. Není na tom nic špatného, tak to je, jsou to děti. Každý učitel, který vydržel ve škole déle než dva roky, ví, jak lehké je manipulovat dětmi a dneska je to ještě lehčí než kdykoliv před tím. Takže "funguje mu to".. jo, funguje. Ale CO mu funguje? Co je ten výsledek a je to fakt ten, co chceme my? Protože on má vyděláno přeneseně i doslova.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 20:52:30)
Tante,

já neznám dítě, který by mělo rádo Dádu.

To s tou autentičností je svatá pravda, pamatuju si, jak mě jako dítě s.. štvalo to různý pištění a pitvoření, co jakože mělo být pro děti.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 21:00:22)
Já jsem jich na začátku své pedagogické kariéry hodně učila. Dneska je fakt, že Dáda už je asi out.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 10:12:08)
Tante, výsledek je pravděpodobně ten, že děti se naučí Stevovi rozumět, co říká, ideálně si i nějaká slova a fráze zapamatují.
Produkce pro děti, ať už zábavná, edukativní či obojí, je z devadesáti procent kýčovitá, strašná, pro dospělého nestravitelná (pro část dětí asi také).
Britská či americká dle mého soudu v tomto ještě dalece předčí veškerý kýč český.
Nic moc k údivu asi ..
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 10:17:30)
Ropucho,

já se pamatuju, že mi to pitvoření u jakože "dětských pořadů pro děti" vadilo odjakživa, i jako dítěti.

Přesně kvůli té neautentičnosti, kvůli tomu, že z toho strašně lezlo, že ten člověk to nedělá proto, že by mu to bylo nějak vlastní , ale proto, že si myslí (nebo režie), že se to dětem tak líbí.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 10:28:38)
Kudlo, mně to bylo také protivné.
Nikdy jsem se nevydržela dívat na žádné "zábavné" dětské pořady (ostatně ani na dospělácké).
Nechápala jsem, jak děti kolem mě pravidelně hltaly Studio kamarád, mě to nebavilo, přišlo mi to trapné, ty postavičky mi rvaly uši i oči a když nám to pouštěli třeba na táboře, odcházela jsem si hrát někam vedle.
Ale holt jako mnoho dospělých má rádo pitomou produkci, tak asi i děti.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 10:42:08)
Tohle vadí velké části dětí, minimálně polovině. Jde to i změřit. Mají smůlu, chuděry.
Pro dítě je zásadně důležité se ve škole začlenit, mít takovou pozici ve skupině, která umožní alespoň snesitelnou existenci. Za to je juchání se Stevem a jemu podobnými celkem přijatelná cena. Děti nevidí tak daleko dopředu a od dospělých potřebují oporu a vedení. Naopak to nefunguje. Je to tak prosté.
Kdysi jsem měla plán udělat ve škole, kde jsem pracovala, odpočinkovou místnost pro ty, co chtějí klid. Místnost byla a vybavení by nestálo moc, stačilo by minimální, nabídla jsem, že si to vezmu na starost včetně toho, že tam budu trávit s dětmi všechny přestávky, čili bych překročila svoji dohledovou povinnost o celkem dost. Anketou projevilo zájem o takové místo 67% dětí ve škole.
Neuskutečnilo se to, protože a) děti o to nemají zájem, b)není jak vyřešit moji dohledovou povinnost v jídelně, to by nebylo spravedlivé, že bych neměla dozor v jídelně
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 10:50:02)
Tante, to byl geniální nápad.
Se mnou rodiče celé dětství běhali po lékařích kvůli nevysvětlitelným bolestem hlavy a břicha.
Teprve v dospělosti, kdy jsem si mohla zařídit život po svém, jsem to zpětně pochopila: jsem introvert, nesnáším hlučné prostředí, unavuje mě příliš mnoho interakce s lidmi a jsem sova, která neunguje před cca 9.hodinou ranní.
Vůbec netrpím na bolesti hlavy ani nevolnosti, jsem na prahu padesátky zdravá jako řípa, když mohu mít svůj režim.
Lituji všechny děti podobné nátury, které semílá školní režim.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 10:56:09)
A k hlučnosti bych přidala ještě vizuální agresivitu školního prostředí, přebarveno, přemotivováno, přeplácáno, kýč na kýč.
 K_at 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:12:06)
Ropucho, jo. Ja jsem takhle postupne odbourala vyzdobu ve tride. Kdyz mame na strope paradicky, tak na oknech uz ne. Zacalo mi to vadit. Vsude neco. Do toho barevne hracky, hluk. Jsem si rikala, ze i ty deti toho podvedome musi mit dost.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:15:53)
Kat, ano.
Na nezralou nervovou soustavu to musí být nápor.
Viděla jsem realizaci nové školky někde v Německu, krásná bílá budova, bílé interiéry, trochu dřeva, trochu barevných textilií, sen!
Ten většinový cirkus je nevkusný a únavný.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:18:00)
No, ano. Bohužel je to jak rakovina. A nevěřila bys, co se ve školách kvůli "výzdobě" děje. Pořád jsou učitelé, kteří by dokázali udělat hezké prostředí,protože mají přirozené estetické cítění. Ale nesmějí, víš, minimálně je za to cena, že přijde ředitelka se zástupkyní, a budou vyhodnoceni jako líní a nezajímající se o děti, protože v jejich třídách jsou jen "nudné" rostliny a "staromódní" opravdické obrazy v rámech, přitom tam mohou mít Steva, straku, krtečka, reklamy na lego, reklamy na aktivity městské části, esteticky mimořádně hodnotné materiály Městské policie, plakáty Katy Perry (to je nejvíc, tím ukazuješ, že dětem rozumíš), výrobky z roliček o toaletního papíru, sněhuláky z kosmetických tamponů... btw mi nikdy nedošlo,proč třeba se nedělá jako úplně nejvíc in a moderní skupinová práce, že by děti udělaly celotřídní vlak z dámských vložek. Vložka vypadá vyloženě jak vagon a ta s křidélky jako letadlo, takže by to šlo i jako letecký den. Každý vagonek nebo letadélko by mělo vlastní heslo, např. "Jsme empatičtí" nebo "Pomáháme si" nebo "Nenávidíme plasty". Ale šla by i leště lepší varianta, ve které děti upevňují vědomí sebe sama, každý na svou vložku napíše své jméno a kreativně to vybarví. Ta letadla by byla lepší než vlak,protože ve vlaku by nějaký vagon nutně musel být vzadu, blbé, diskriminace. Tohle je úplně stejně stupidní, jako dělat mávátka s Leninem, ale nebezpečnější, protože u Lenina i ty nejmenší děti věděly, že to je šaškárna, Lenin má moc, ale není "náš". A v tom duševně - duchovně - emočně paradoxně šlo existoval líp, než v tom současném,kdy jako by nechápeš, proč tě netěší něco tak moc dobrého, svobodného a tvůrčího. Ta lež je ve skutečnosti mnohem horší a věří jí skoro všichni.
 K_at 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:26:34)
Tante ~t~~R^ jsem rada, ze snehulaci z vatovych tamponu v tobe vzbuzuji stejny pocit marnosti. Ja je nenavidim. Stejne tak mam problem s oslavami maminek atd. Najit rikanku, ktera nebude trapna, je fakt tezky. A srdicka, a vsichni se mame raaaadi a vsichni jsme kamaraaaadi. ~o~ no ty vado.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:33:22)
Tante ~t~ ~n~

Já miluji dětskou výtvarnou činnost. Miluji dětskou kresbu, malbu, keramiku, grafiku, pokud to tedy není napodobování nějakého kýče jak popisuješ.
To do školy patří.
Ale kéž to vyniká na pozadí světlých stěn a dřevěných oken a není doplněno přesně tím brakem, který též výstižně popisuješ.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:37:33)
Podle mě každý,kdo má cit pro krásu, tak má rád dětské výtvarné počiny. Ale přesně jak říkáš, musí být VÝTVARNÉ. A i u dětí (ooo jaký div) platí to samé, co u dospělých, ne vždycky všechno je povedené, ne vždycky každý je ve formě, různé výsledky. Třeba i proto je strašně nutné, aby dětské výtvarné činnosti řídili opravdoví výtvarníci.
 Senedra 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:50:23)
Tante, jo taky by se mi líbily bílé třídy + dřevo.
Jenže. Jako všude se jedná o otázku financí. Naše vedení se snaží postupně zařídit třídy jednotným nábytkem, ale trvá to už tři roky. A ještě se neskončilo.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:53:56)
Senedro, kyblík bílé (šedé, smetanové) barvy stojí stejně jako kyblík reflexní oranžové a reflexní zelené ~;)
 Senedra 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:56:11)
Ropucho, ba dokonce i míň ~t~. Ale jde i o to, že na bílé zdi jsou nejvíc vidět nejrůznější fleky.

Ale mám problém s tím, že stůl je vyveden v jiných barvách než skříň, kterou mám vedle něj a každou poličku ( a že jich ve třídě je potřeba docela dost), našel školník někde jinde...
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 12:00:57)
Senedro, jasně, to chápu.
Kvalitní dřevěný nábytek je dnes asi utopie, třeba se časem dopracuješ alespoň k tomu jednotnému designu, to samozřejmě stačí.
Ale barvy a výzdoba jsou opravdu to nejmenší z finančního hlediska a jde jen o rozhodnutí, o nic jiného.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:52:14)
Tante, to se mi právě poštěstilo za minulého režimu. LŠU byly malý zázrak.
Dnes akademický malíř vede ateliér za těžké peníze (logicky).
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 2:30:49)
To zní skoro jako vyhoření...

Jako na jednu stranu chápu rozčarování, pokud se Ti dostalo nepochopení ze strany vedení, nebo to s tou hudební třídou, to muselo být opravdu hrozný.

Ale zase na druhou stranu... když si představím třídu, kterou popisuješ (s těmi starodávnými nástěnnými obrazy a dál už nic), tak by mi to opravdu trochu smutný přišlo.

Kdo třeba rozhodne, co z dětských obrázků je kýč a co je úžasný? Třeba ta Jenůfa a spol., to mi přišlo hezký, ale podle toho, jak o tom píšeš, bych si nebyla jistá, jestli to můžu pověsit na stěnu nebo ne, abys to nepovažovala za přeplácaný.

Kdo rozhodne, že je třeba se esteticky hroutit nad Stánkama (který jsou jednoduchý, ale může se s tím vícehlasně vyblbnout u táboráku i člověk, kterej normálně moc nezpívá), a že je potřeba dětem předkládat jako esteticky vhodnýho Janáčka (kterýmu i lidi, co je opera zajímá, přijdou na chuť i za nějakou dobu)?

I vkus se přece vyvíjí. V pěti letech jsem toužila po princeznovských šatech, které by byly dnešního pohledu megakýčovité. Samozřejmě jsem u toho nezůstala, a teď jsem docela minimalista, ale je opravdu potřeba (obrazně) oblékat už malé holčičky do šedivé a béžové, které jsou sice super elegantní, ale pro ty holčičky v tu chvíli a v jejich věku zoufale nudné?

Ty na to pohlížíš ze svého hlediska člověka, jehož vkus už se někam vyvinul, ale možná jsi na to potřebovala taky urazit nějakou cestu, ne?

Já vůbec neříkám, že by se neměl dětem kultivovat vkus, a vzdělaný a sám už "zkultivovaný" učitel může v tomhle směru udělat hrozně moc, v tom Ti fandím. Ale nejsem si jistá, že to, co chceš, je úplně spravedlivé, protože ty děti chytneš uprostřed pomyslné cesty a zlobíš se, že na ní nejsou daleko dál. Ale ony by kvůli tomu možná musely přeskočit nějakou vývojovou fázi, která by jim možná pak chyběla (jako s tou holčičkou, která v pěti letech nedostane ty princeznovský šaty, protože je maminka pokládá za nevkus, takže po nich touží ještě dlouho potom, zatímco kdyby je dostala, tak by se tím uspokojila, zjistila by, že to vlastně nic moc není a začala by se zajímat o něco vkusnějšího?)
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 8:58:56)
Jj, Kudli, to jsi pěkně shrnula,proč jsem toho nechala.
Psychiatrická nálepka vyhoření to pikantně ochucuje.
Naštěstí já mám ohně dost, jen s ním teď topím pod jiným kotlem. S jiným obsahem. Ten tebou popsaný nechávám jiným zájemcům a ti ať taky odpoví na tvoje "relevantní" otázky.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 9:09:15)
Protože, abys tomu rozuměla, tvůj názor se sice tváří hloubavě a kompetentně, ale ve skutečnosti je projevem úplného nedostatku kompetence. Jak v hudbě tak v pedagogice. Nerozumíš ani jednomu, ale nevíš to a máš pocit, že máš k oboru co říci. A takoví lidé teď řídí a formují českou školu včetně hudební výchovy.
Naštěstí na hudební pódia dosud nepronikli.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 9:18:02)
Tante,

ale já přece VÍM, že nerozumím hudbě ani pedagogice a vůbec se nesnažím předstírat, že ano.

Tady vystupuju jen z pozice laika a pokud vím, nikdy jsem netvrdila opak.

A skoro se tu bojím napsat, že mně jako rodičovi se třeba ty barevný třídy vždycky líbily, protože tu budu za krafku bez vkusu, která tomu vůbec nerozumí, nemá estetický cítění a takoví jako já jsou příčinou toho, proč jsi ze školství odešla.


 Martina, 3 synové 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 9:21:12)
mně jako rodičovi se třeba ty barevný třídy vždycky líbily

Podívat se tam na 10 min asi dobrý, ale sedět celý den ve vybuchlé střelnici musí být na budku. ~8~
 Vranice 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 10:25:50)
...mně jako rodičovi se třeba ty barevný třídy vždycky líbily
Podívat se tam na 10 min asi dobrý, ale sedět celý den ve vybuchlé střelnici musí být na budku.

Hranice vkusu či přiměřenosti každý vnímá individuálně, těžko soudit, když to člověk nevidí. Se svými dětmi jsem během několika let prošla desítkami škol, chtěla jsem jim dát možnost podívat se předem na DOD, aby trochu vnimaly atmosféru školy, kterou případně budou navštěvovat. Tak syn nenastoupil do školky, která měla údajně rodinný přístup, ale příšerně přeplácané třídy, chodby, okna, sama jsem z toho měla nepříjemný pocit. Stejně nepříjemný pocit jsem měla z tříd na gymplu, kde byly jen holé bílé stěny se zelenými sokly, žádná kytka, studeno, až mrazilo. Anebo dlouhá chodba se šedivými šatními skříňkami.

Nejlepší dojem z prostředí školy jsem měla poslední dobou z waldorfského lycea - jemné pastelové barvy, kytky, a kdysi z PORGU v Libni. Pak se mi líbily třídy, kde dostali prostor ke kreativitě samotní studenti.

Osobně mi třeba dost vadí reklamy na zdech u eskalátorů metra, zejména blikající, o bilboardech a reklamě ve veřejném prostoru nemluvě, ale to už by bylo jiné téma.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 10:50:11)
Reklamy, billboardy - to si myslím, že je opravdu o něčem jiným než se tu bavíme.
 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 11:51:36)
“osmiletá gymnázia jsou škodlivá, protože většinou sídlí ve starých budovách, a to děti deprimuje”

Moje deti jsou cely vikend deprimovane, ze nemuzou byt ve sve skole, ktera byla dostavena v roce 1836 ~t~
 Federika 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:01:43)
Nevím, jak velkou roli hraje prostředí pro děti.
Ale je fakt, že jsem s nima chodila po Dnech otevřených dveří, byli jsme na jednom osmiletýmv centru Prahy a pak na tom,kde je mladší syn teď, syn viděl ty třídy, tělocvičny, prostory venku a měl jasno.
A staršímu synovi se zase třeba líbilo na jiným gymplu, kam nakonec nešel a líbilo s emu tma proto, že tam byly všude automaty na jídlo a ve třídě byly podivný zaklapovací stolečky, popsaný sprostýma nápisama.
 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:23:27)
No vida, jake maji preference. Jedne mladeznici se strasne libilo na jednom gymplu, kam jsme nakonec ani nedali prihlasu, protoze tam meli umelohmotneho Buddhu. Druhe se nelibilo na jinem gymplu prave kvuli sprostym napisum na WC. Ukazalo se taky, ze na dnech otevrenych dveri vsude kontrolovala, jestli na WC splachujou. Ten jejich gympl je pry nejlepsi - nemusi se prezouvat a spoluzacky splachujou. ~t~
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:07:28)
"osmiletá gymnázia jsou škodlivá, protože většinou sídlí ve starých budovách, a to děti deprimuje."

Tak asi to nejde jen tak spláchnout absolutně. Že by byla 8G jen ve starých budovách? A jak vlastně starých? 50 let, 150 let?

Já jsem prošla dost škol, když jsme vybírala ZŠ a musím říct, že než stará budova na Praze 2 (myslím jednu konkrétní - prach, špína, staré potrhané lino...), tak radši sídlištní socialistická... ale naštěstí jsou i jiné varianty.
 Lída+4 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:33:10)
Buchli, jak bych teprve měla bejt deprimovaná já, když jsem většinu dětství a celý dospívání žila ve starým secesním domě?? A na víkendy a prázdniny jsme jezdili do 150 let starýho domu! Hrůza!! ~t~
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:54:58)
Lído jako dítě mě vysoké stropy dost děsily (usínat pod nimi). ~d~ A třeba paneláky mi přišly útulné, když jsem tam přišla na návštěvu, vyloženě se mi těch malých pokojících líbilo. Taky výtah jsem jim záviděla... :-)
 Lída+4 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 22:32:26)
Marko, když jsem se přestěhovala do paneláku, měla jsem řadu let pocit, že na mě ten nízkej strop padá a připadala jsem si někdy jako v noře.
 Okolík 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 9:21:38)
Tante, napadlo tě někdy, že ani tvé názory a pohled na svět nemusí být ty jediné správné, kompetentní a relevantní? Pochybuješ o nich někdy?
Možná jen zde na diskusi vypadáš tak sebevědomě až arogantně. Tvůj způsob sebeprezentace se mi bohužel vůbec nelíbí, přestože s obsahem tvých příspěvků obvykle dost souznim.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 9:36:12)
Okolíku,

já z toho mám hodně podobný pocit.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 10:41:32)
Tvůrčí člověk pochybuje pořád. To je jedna ze sil, které právě táhnou tvorbu. Na druhou stranu jsou věci, které tak jako tvoří rámec, i ty se někdy stanou předmětem pochybování, ale nejsou neustále relativní.
Vždycky je to hodně faktorů dohromady a podle mě jde o to, najít, co je cesta, prostředí, médium, ve kterém můžeš realizovat to, co je tvůj úkol. Když to víš. Já to vím. Je možné, že ti to připadá arogantní, ale pro mě to není podstatné, ty nejsi na moje názory ani práci nijak vázaná a já zase ne na to, co si o mě myslíš.
 Okolík 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:31:03)
Tante, arogantní je setřít ostatní, kteří se ptají a tápou, jak jsi to udělala Kudle....
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:51:06)
Okoliku, "arogantní je setřít ostatní, kteří se ptají a tápou"

Arogantni je setrit kohokoli. Kazdyho vec, co se mu libi. Mit nejaky policejni dozor nad tim, co se ma komu libit a co je kultivovany a podobne - na to nema nikdo pravo.

Polid se neco ma libit vice vseobecne, jsou od toho lidi, kteri na to maji nejake o dost vyssi vzdelani a existuji nejaka pravidla. A presto jsou schopni prosadit uplne nesmyslny koniny.

 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:16:32)
Eudo, žádný dozor nad tím, co se komu líbí, reálně neexistuje.
Já jsem řekla, že něco se mi opravdu nelíbí a nejde jen o to, co je hezké nebo ošklivé. Nejde vůbec o to, kdo co a jak zpívá u táboráku.
Moje názory na to, co se má jak dělat, momentálně reálně řídí v pódiové činnosti tři lidi, kteří se toho účastní o vlastní vůli a na živobytí si vyděláváme v tržním prostředí. Čili nám zaplatí ten, kdo naše počiny shledává hodny koupě lístku.
Moje povýšenost ve veřejné sféře neřídí nic a neurčuju nic. Jen jsem něco pojmenovala, protože to je to, co ještě jde. A tobě se to může nelíbit. To je OK.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:11:34)
Tante, "Existuje pokleslý vkus a nekultivované estetické cítění." Tos napsala tak, ze to vyznelo jako vseobecne platne (a to dle Tebe), ne to, co je hezke nebo osklive. Stesti, ze lide s osobnimi nazory, co je kultivovane a co je poklesly vkus, neridi, co se ma komu libit (od toho sarkasticka poznamka o policajtech pres vkus).

Skola se ma ridit skolnim radem, ne co si kterej ucitel bere za ukol dle sveho nazoru. Deti maji travit ty hodiny v prostredi, kde se jim libi a kde je jim dobre - vyzdobenem svymi pracemi, na ktere jsou hrde - ne starobylymi "uznanymi" reprodukcemi. Barvy taky pusobi na lidi, existujou na to ruzne vyzkumy a doporuceni, jak se ktere prostredi ma zarizovat. Prikladu, jak se to pouziva, je dost. Atd atd.

Osobne nesnasim dnesni trendy - seda, bila, cerna a fialova. Nesnasim napr. Janacka a Bergmana, a je mi uplne ukradeny, kdo je povazuje za… dopln co racis. Nemam rada Picasa, atd atd. Je mi uplne jedno, jestli to nezapada do akademicky uznanych nazoru o vkusu a kultinovasti. Ale znam plno veci, ktery mne naplnujou a o kterych treba ti Janackovci a Bargmanovci nemaji potuchy. Nepletu se do niceho, co poslouchaji lidi a jestli maj doma v obyvaku jeleny patnactiparozaky a vlci maky jeden vedle druheho. To skola stejne zadnym zpusobem do budoucnosti nevychova. Ale, jak pisu jinde - nabidnout detem "bufe" - a lehce je vest k necemu. Co si samy v budoucnosti vyberou.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:17:52)
Vidíš, a já třeba stála před Guernicou a z bolesti v tom obraze mi tekly slzy. Mám blízkou přítelkyni, která mi o Picassovi zasvěceně vyprávěla a tu Guernicu jsem pochopila. Pochopila jsem Picassa. Možná po svém. Ale miluju ho. Pokud děti ve škole narazí na zapáleného učitele VV, třeba taky pochopí

 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:34:43)
Zrovna vztah k výtvarnému umění se dá učit moc hezky, když teda člověk chce a jsou možnosti. V obrazárně Pražského hradu dřív mívali prohlídky pro všechny věky od předškoláků a všichni odtamtud odcházeli ohromě povznesení. Děti si prostě sedly na zem, kurátoři jim něco vyprávěli a děti si užívaly obrazy.
S profesorem dějin umění jsem projezdila evropské galerie – byl tak skvělý, že věřím, že vychoval několik generací milovníků umění. Zkouším to předávat svým dětem a docela to funguje, i když je to drahá legrace. Ale když je v Louvre posadím na zem, naštěstí to nikomu nevadí a ony díky tomu vydrží mnohem déle vnímat.

Na druhou stranu zaměstnanci Národní galerie pro mě představují peklo na zemi, tam bych třeba děti neposadila ~t~ a školu bych tam nevzala. Ti jsou schopni seřvat babičku, které zazvoní v kabelce mobil, vytáhli mi malé dítě z výtahu, klidně povykují na lidi, "Konečně Češi!", i když jsou kolem cizinci, kteří jim rozumí.

Myslím, že by bylo fajn, kdyby všechny děti měly možnost aspoň jednou ročně zajít do galerie/divadla/muzea s erudovaným člověkem v rámci vyučování, kdyby za to nemusely platit (je to proboha vzdělání a ne neřest prachatých elit). Navíc jde opravdu o vzdělání se vším všudy – nejen estetická výchova, ale i vedení dětí k respektu k hodnotám a třeba taky k tomu, jak se na uvedených místech chovat, a k čemu je to dobré.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:43:42)
Moc hezky se dá učit cokoliv. Ale většina lidí to nechce. Protože to je pro ně nesrozumitelné a namáhavé, popř. nevěří v učení.
Cesta ven z toho asi není. Není to ani "založte si vlastní školu". Já jsem tu možnost zvažovala a zjišťovala, co je potřeba k takové realizaci. Někdo to zjevně dokáže, já ne, hlavně by mi to znemožňovalo dělat to, kvůli čemu bych tu školu zakládala. Taky bych neměla lidi a neměla bych je z čeho zaplatit. Pokud bych nechtěla vytvořit sociálně exkluzivní enklávu, kde bych ale zase nemohla pracovat svobodně, musela bych pracovat na objednávku svých zákazníků. Což je to, co dělám momentálně. Ale v jiném rámci :-).
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:46:16)
Tante,

mně třeba to s tou galerií nepřijde ani nesrozumitelné, ani namáhavé.

Ale těžko můžu jako rodič přijít za učitelem/ředitelem školy a kázat jim rozumy, jak by to měli správně dělat. Přece od toho jsou tam oni.

Já si nemyslím, že by rodiče obecně měli nějakou "objednávku". I u těch jazyků asi chtěj, aby škola jejich děti ten jazyk do určitý míry naučila, ale přece když sami nejsou odborníci, tak těžko můžou diktovat nebo i jen navrhovat, jak by to měla ta škola dělat.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:52:25)
Ale těžko můžu jako rodič přijít za učitelem/ředitelem školy a kázat jim rozumy, jak by to měli správně dělat. Přece od toho jsou tam oni.

Můžeš to udělat lehko, pokud by se ti chtělo. Ve skutečnosti to rodiče dělají. Protože od toho jsou tam oni :-). Kladou požadavky na vedení a škola plní. Aby byla moderní a oblíbená.

Exkurze někam ... to je základní didaktická metoda. Vyučuje se to, třeba v mojí přípravě na PřF tomu bylo věnováno hodně prostoru. Pak je realita. Já už to nestihnu tady napsat. Ale celkově je to třeba pro mě už nezvladatelné. Organizačně je to tak, že tvůrčí práci už v tom nedáš.
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:59:34)
Tante,
nejsem si úplně jistá tím, že při převzetí velení aktivními rodiči budu jako "klient" spokojenější. Naprostá většina aktivních rodičů, které jsem osobně zažila byla celkem na ránu a jejich požadavky byly řekněme dost absurdní. ~;)
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:12:32)
Ano,mám stejnou zkušenost. Proto jsem odešla. Protože jsem sebekriticky uznala,že nemám, co nabídnout, resp. to , co ode mě chtějí, nejsem ochotná dělat za ten plat. Čestně řečeno vůbec nejsem ochotná :-). Radši bída na svobodě.
 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:13:50)
V naší blízkosti si takhle rodiče zkazili školu. Z nespokojenosti se státními školami rodiče vytvořili soukromou školu plnou ideálů. Jenže po pár letech převážili aktivní rodiče, kteří žádali, aby škola plná ideálů učila děti výhradně ve vlastní režii, tedy bez úkolů a zároveň trvali na tom, aby děti měly dobré známky. Soukromá škola srazila kufry a snížila laťku. Výsledkem je, že rodiče začínají stahovat děti ze školy plné ideálů zpátky do státních škol, aby se něco naučily...
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:17:19)
Tante,

tak vždyť to sama hodnotíš jako negativní (když tam ti rodiče přijdou a kladou požadavky).

Já jsem toho názoru, že švec se má držet svého kopyta. Učitel je (měl by být) kvalifikovanej, a stejně jako nebudu radit doktorovi, jak mě má léčit, tak přece nebudu radit učitelovi (kterej na to na rozdíl ode mě pět let studoval), jak má učit.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:31:37)
Praxe je, že učitelům radí, resp. poroučí každý. Čím méně kompetentní, tím víc. Ten, kdo by měl něco říct, mlčí. Často proto, že se nechce brodit v moři trapnosti a to, co pro děti chce, obstará i bez školy.
 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:07:35)
"I u těch jazyků asi chtěj, aby škola jejich děti ten jazyk do určitý míry naučila, ale přece když sami nejsou odborníci, tak těžko můžou diktovat nebo i jen navrhovat, jak by to měla ta škola dělat."

Zrovna tak zpovzdálí sleduju, jak rodič - jazykový odborník navrhuje, ale škola vlastně nemá, jak řešit. Škola má zaměstnané kvalifikované učitele, leč skladba jazyků neodpovídá zájmu žáků/rodičů a neodpovídají bohužel ani schopnosti některých učitelů. Jenže – škola nemůže zaměstnat lepší učitele, pokud tito nemají kvalifikaci, a ti si ji nehodlají dodělat například proto, že se momentálně věnují péči o děti a ostatně v jazykovce si vydělají víc. Dále škola nemůže vyházet méně úspěšné učitele a jaksi jim musí dát nějaké ty hodiny, že. Takže výsledkem je, že škola učí jazyky, o které není zájem a na úrovni, která nevyhovuje. Děti tak prosedí hezkých pár hodin ve škole nadarmo. Vedle pak prosperuje jazykovka, kde uvědomělí rodiče platí dětem kurzy. Dotyčné děti pak vyhrávají škole soutěže, což přitahuje další žáky v naději, že se na té báječné škole taky tak hezky naučí jazyk.
Kocourkov! Ale inspekce je spokojena.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:14:34)
I já takto prosperuju :-).
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:43:43)
Ano, to s tou galerií myslím, že je super.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:21:00)
Eudo,

a jak ty si můžeš být tak jistá, co je správně a co "děti mají"? Někdo považuje výzdobu za hnusnou, někdo za přínosnou, a ani jeden z vás nemá patent na to, co je "jedině správně".

Navíc u toho Janáčka a Bergmana je úplně jedno, jestli se to Tobě osobně líbí - pokud bys to měla učit a byly by to významné osobnosti, tak by byla Tvoje povinnost je do toho bufetu zařadit (a nechat žáky, ať si o tom udělají představu sami).

 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:32:43)
Kudlo, uz jsem to psala x-krat dokola.

Krome jineho - sleduju ruzne vyzkumy (v tomhle pripade napr., jak barvy pusobi na psychiku cloveka. Nebo rostliny ap.)
Jelikoz respektuju svy zaky, nemam zadny problem s nimi diskutovat, nechat je "demokraticky" rozhodnout atd atd, jak to okoli, ve kterym travi hodiny sveho zivota, sami vyzdobi. Jelikoz se v tom "okoli strida urcity pocet zaku, maji vsichniy k tomu co rict. Vcetne mne. Vysledek je prijemne prostredi pro vsechny (=chodi k nam dokonce studijni navstevy. Muj syn dela zas jiny veci - jeho okres ma tridy jejich skoly, zarizene jehoi stylem, na Internetu. Jinak muzes byt bez obav - co mam za povinnost, to maji v bufetu. Muj osobni nazor si dle nasich osnov (povinne) nechavam pro sebe - zaci samy diskutuji. Hudebni vychovu neucim, ale Janacka v osnovach ani nemaji…. Zakum pri psani ruznych praci poustim hudbu - v osnovach to neni, ale zklidni se a pracujou. Zacali jsme Mozartem, posleze sami nosili CD =s klasickou hudbou, sami usoudili, ze "ta jejich" je pri praci spis rusi. S tou hudbou jsme taky zacli pred lety na zaklade jedne prace, jak hudba pusobi na psychiku pri praci. A predstav si - kdyz prisli na to, ze mam rada Josh Groban, hezky dlouho jsme poslouchali jeho klasicke pisne…
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:54:03)
A vidíš. Já bych třeba raději, aby děti při psaní prací ve škole měly úplné ticho. Bez hudby. Ta neustálá přítomnost vjemů prostě ruší.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:21:21)
Také si neumím představit hudbu ve škole, rušilo by mě to víc než přeplácaný nástěnky.

Eudo, co bys dělala, kdyby to měl někdo z tvých žáků jako Termix nebo jako já?
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:37:53)
Kudlo, my to demokraticky spolecne rozhodovali.

Krome toho, jak uz jsem nekolikrat psala, existujou ruzny vedecky vyzkumy o ruznych vecech. My jsme posilany na ruzny skoleni. Nekdo to dela, nekdo ne, pro nekoho to funguje, pro nekoho ne.
Pochopitelne ti nerve radio nakou diskohudbu na plny pecky. A asi bys se divila, jak to na ty pubertaky pusobi uklidnujicne. A kdyz ne, tak se to vypne.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:39:22)
Demokraticky společně?

A měl ten, kdo by chtěl ticho, právo veta, nebo byste ho normálně přehlasovali?
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:45:37)
Eudo, hudba určitě uklidňuje. Ale chtěla bych vidět vědeckou práci na téma, že při psaní prací je vhodné zapnout hudbu. Lidé, kliničtí psychologové s atestací na dětskou psychologii, se kterými spolupracuju na něčem já, ti naopak tvrdí, že je potřeba ty neustálé vjemy prostě omezovat.
Tady bych žádnou demokracii nenabízela. Autoritářsky z pohledu učitele bych hudbu vůbec nenabídla. Ani u písemné práce ani u výtvarky. Tam možná na začátku u nějaké motivační činnosti. Ale já neučím VV.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:48:07)
Termix,

nejsem učitelka, ale viděla bych to přesně stejně.

Hudba při jakémkoli tvoření by mě prostě obtěžovala, a to tak, že silně.

Pokud by mě v "demokratickém hlasování" přehlasovali, tak bych si na učitele, který by mi to vnucoval, stěžovala.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:53:05)
Viz rovnez predesly prispevek.

Mozartuv efekt, Don Cambell.
Autoritarsky pristup neaplikuju, obvykle s tim nikam moc nedojdes, i kdyz to tak na povrch vypada. utoritarsky jsem mohla trvat na tom, aby se studenti dostavovali presne na minutu, ovsem realita jejich zivota byla celkem podstatne jina, tudiz jsem to vyuzila jinak. Cimz jsem rovnez dosahla toho, ze by mi Modry z nebe snesli a pracovali daleko intezivnejc. Kdyz hudbu chteli behem vyucovani, meli ji.

A jednalo se o vyuku svedstiny a anglictiny.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:56:29)
Pokud si zaplatím jazykový kurz, nechci se zdržovat čekáním na opozdilce. Chci se učit jazyk.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:03:34)
Mozny.
Ovsem moji studenti tam byli "nakomandovani" pracakem, protoze byli nezamestnani.

Po par mesicich se na ten muj kurz hlasili sami na pracaku (=ty kurzy pracaky kupovaly od nasi vzdelavaci spolecnosti =ktera opet byla velice spokojena, jak zrovna ten muj kurz prosperoval. Lidi stali tydny v poradi.
 . . 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:00:16)
Není potřeba nic prosazovat, ale normálně začít skupinu učit ve stanovený čas, tj. dodržovat dohodu. Pozdě příchozí není peskován, zapojí se tak, aby nerušil.
 Okolík 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:06:08)
Já to pochopila tak, že už při té úvodní čtvrthodině s hudbou ti co tam byli, pracovali, učili se švédsky. Aspoň podle toho co tu Eudo psala (opakovaně)....
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:09:59)
Okoliku, tak.

Pracovali, po svem. 15 - 20 minut. Sedeli v pritmi pri svickach, poslouchali hudbu a bud jen sedeli, nebo si tise povidali, nebo neco psali. Coz vsecko bylo potrebny. A jak jsem psala - tohle tem lidem dalo daleko vic. Lidi ve stresu se toho moc nenaucej.

Nevim, proc bych musela hodinu zacinat nejakou prednaskou, kdyz vim, ze ti lide to nestacej, a potom jim treba extra neco vysvetlovat. Hodinu si muzu pripravit po svym, aby byla zajimava pro vsechny a nikdo se necitil vyrazen.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:14:27)
Tak já pořád nechápu, v čem je to taková revoluční zásluha, když učitel počítá s nějakou realitou svých žáků (ne každý to stihne přesně na čas) a nevytváří stres?
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:19:02)
Kudlo - von tu nekdo mluvi o nakych revolucnich zasluhach?????
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:25:45)
Eudo,

mně to přijde vcelku normální věc, že učitel, když ví, že žáci mají objektivní potíž přijít vždycky včas, tak tomu tu hodinu přizpůsobí.

Ty tady zdůrazňuješ jako něco mimořádnýho, že jsi ji přizpůsobila a že ses nerozčilovala.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:32:06)
"Ty tady zdůrazňuješ jako něco mimořádnýho, že jsi ji přizpůsobila a že ses nerozčilovala."

Kudlo, kolikrat to chces jeste psat?

1. nezduraznuji NIC jako neco mimoradnyho
2. nezduraznuji nikde, ze jsem neco prizpusobila
3. POPSALA jsem jeden zpusob uzivani hudby
4. Popsala jsem zacatky hodin
5. nikde specificky nezduraznuju, ze jsem se rozcilovala, naopak, pisu, ze misto abych se rozcilovala….
.
.
.

96. a jako obvykle, Kudla krouti a krouti, az z toho vyplodi neco uplne jinyho.
 . . 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:13:10)
Výuka s hudbou jen ta, při které se nemluví, psala. Pak, že během toho čekání si někteří tiše povídají.
 Okolík 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:18:03)
No a taky, Slupko, že mluví o hudbě a autorech ve své domovině.
Já nevím, jak ty Eudí hodiny vypadají, vycházím z toho, co tu píše. A to mi ten přístup k lidem z pracáku nepřipadá špatný.
Lekce tady v ČR, které si studenti platí (např.u Termix), ty samozřejmě vypadají a jsou organizovány jinak.
Nemyslím, ze se dá rozhodnout, co je lepší/horší....
 . . 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:31:44)
Okolíku, nejde o to, čí metody jsou lepší, ale že ani v jedné se vyučující nerozčiluje, že někdo přijde pozdě, což Eudo má evidentně za výchozí (normální) variantu.

Kromě toho tedy učit se jazyk při hudbě asi zvládne málokdo efektivně, takže přínos vidím hlavně v tom, že se Eudokurzisti prostě nemuseli bát přijít pozdě a přítomní včas si ten její čas nepaltili, naopak, takže jim to bylo jedno.
 Okolík 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:34:59)
Slupko, tak tak...
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:41:24)
Supliku, naopak. Jedno jim to nebylo, libilo se jim to. Efekt toho vseho totiz byl i ten, ze se vsichni snazili dorazit co nejdriv, aby o ty minuty neprisli… Nosili si k tomu ruzne ochutnavky svych jidel, z toho po tematu "hudba a kultura" jsme presli na "jidlo a kultura + mrecepty, ze kterych jsme posleze udelali kucharku, kterou si od nas kupovali i sefove a ucastnici posleze sli spolecne se mnou na obed do restaurace, kde ja jsem treba napr. pohovorila s vedoucim, jestli nekdo z nich muze na praxi… (=ten kurz totiz byl pro nezamestnane, kteri po ukonceni kurzu, kdyz dosahli urcite jazykove urovne, meli prechazet do kurzu dalsich. Napr. vcetne jinych oboru i kuchar a servirka…)

Na ty kurzy neexistovala zadna ucebni literatura, tu jsem jim delala ja. Cili sefka mi dala uplne volny ruce, jak mam ucit. Kazdy tyden nekdo konci v patek a v pondeli prislo par novych - flexibilni individuelni vyuka, celkem hodne narocny na pripravu ucitele. Ucebnice ani pouzivat nemuzes, protoze kazdej by byl nekde jinde. Zajimavy to bylo, behem Tech let åprad novy a jiny, podle toho, jaci lide se ucastnili, a naucila jsem se fantasticky hodne veci o tom, jak co funguje a jak co organizovat, aby se kazdy naucil.
 byvala radka 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 12:51:50)
takový pan Kaplan:-)
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:21:52)
Jo, psala jsem, ze kdyz zaci PSALI neco na pocitaci = kdy jsem JA nekafrala u tabule.

Posleze jsem psala o kurzech pro dospele, (=kteri nic nepsali, ale uvolnovali se ze stresu a nekteri si pri tom tise povidali)

Z toho vyplyva, ze slo o ruzne duvody a aplikaci hudby.
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:48:42)
Eudo " A asi bys se divila, jak to na ty pubertaky pusobi uklidnujicne."

Jo divila. Fakt to nesnesu ani potichu. Zvuk dráždí nervovou soustavu.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:06:12)
Marko, vcetne teorie i behem praxe.

Jak jsou na tom tve deti? Doma se uci v naprostem tichu?
Zvuk drazdi nervovou soustavu? No, zalezi na tom, jaky zvuk.
 Okolík 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:12:35)
Tak já k učení potřebuju úplný ticho, manžel a jedno moje dítě taky....
 Federika 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:13:52)
Eudo,
můj starší syn se učil v hluku. Ale on se nidky moc neučil, má pořád puštěnou hudbu.
Mladší syn podle toho, co se učí, na něco chce klid.
A dcera má puštěnej ipad a ještě hudbu, vůbec se nesoustředí a musím jí všechno vypnout, jinak je schopná psát blbiny nebo dvě hodiny počítá jeden příklad. Spokojeně.
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 22:25:16)
Eudo "Zvuk drazdi nervovou soustavu? No, zalezi na tom, jaky zvuk."

No a ne snad? Jedině u neslyšícího zvuk nemá vliv na nervovou soustavu. I když ti zase vnímají vibrace, tak vlastně taky.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 23:02:42)
8. Music Strengthens Learning And Memory
Listening to music can also help you learn and recall information more efficiently, researchers say. Though it depends on the degree to which you like the music and whether or not you play an instrument. A study showed that musicians actually learned better with neutral music, but tested better with music that they liked; whereas non-musicians learned better with positive music but tested better with neutral music. Therefore, the degree of performance differentiates between learning and memory for musicians and non-musicians.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 23:06:34)
jiny link
https://www.emedexpert.com/tips/music.shtml

Music enhances intelligence, learning, and IQ
The idea that music makes you smarter received considerable attention from scientists and the media. Listening to music or playing an instrument can actually make you learn better. And research confirms this.


The famous "Mozart effect"
Earlier it has been thought that listening to classical music, particularly Mozart, enhances performance on cognitive tests. However, there are findings that show that listening to any personally enjoyable music has positive effects on cognition.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 23:34:26)
Z toho mi není jasné, jestli ten pozitivní vliv na kognitivní funkce má poslech Mozarta BĚHEM učení (o tom bych jako o univerzální pravdě poněkud pochybovala), nebo mimo učení (to je pak uvěřitelné, že poslech je přínosný).
Pokud je myšleno, že pomáhá během učení nebo během testování, tak bych to viděla jako antistresový, uklidňující efekt, který jak známo pozitivně ovlivňuje učení. Ale takový vliv může mít i ticho, na někoho možná i větší, než hudba, hudba může naopak někoho rozptylovat.
 Vranice 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 23:22:27)
Eudo, já tě tady podpořím, i když budu za exota, pouštím si často při práci s PC Vivaldiho, soundtracky z filmů i jinou oblíbenou muziku, lépe se mi soustředí.

U syna na 2. stupni ZŠ mají dovoleno při výtvarce pouštět si hudbu z telefonu do sluchátek.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 23:36:18)
Vranice,

já si myslím, že to je individuální, někdo muziku potřebuje, někoho zase ruší.

Sluchátka mi přijdou jako ideální - ten, kdo chce poslouchat, může, ten kdo nechce, nemusí.

Přijde mi v pohodě to žákům nabídnout, ale těžce v nepohodě jim to vnucovat.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 7:24:16)
Kudlo, jeste jednou… Nikomu nikdo nic nevnucoval, jak jsem psala, i ty deti mely k tomu co rict.

A sluchatka fungujou i na druhou stranu: Kdo nechce, vezme si sluchatka bez hudby.

A ocividne ti jako obvykle hraje v hlave TVUJ obraz, jak co je, a nemas poneti….

 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 23:42:22)
Vranice, hudbu si pouští při práci spousta lidí, ale myslím si, že nelze zobecnit, že to zlepšuje výkon.
Podle mě je to individuální.
Ať si vědci vyzkoumali, co chtěli, každý asi cítí sám za sebe, jak se mu dobře pracuje nebo dobře učí.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 7:25:54)
"Ať si vědci vyzkoumali, co chtěli"

Ano, At si vedci zkoumaj, co chtej (=zbytecne vyhazovany penize na vyzkum…), MY vzdycky vime lip....
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 9:24:08)
Ne.
Ať vědci zkoumají do aleluja.
Oni sami nejlépe vědí, že nic neplatí absolutně a také, že jejich závěry jsou přečasto dezinterpretovány.

Pokud cítím, že mě nějaký zvukový vjem ruší, stejně jako když cítím, že se nedokáži vlastní vůlí zkoncentrovat v tichu, může mi být úplně lhostejné, že u jiných lidí to bylo vyzkoumáno jinak.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 9:54:01)
velice vedecke.

Veda je zcela k nicemu. Zbytecne vydaje. MY vime vzdy vse lepe.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 10:51:07)
Eudo, ne.
Znovu mi podsouváš totéž a ignoruješ, že píši něco jiného.
No ale to je fuk.
Já jsem se vyjádřila, ty jsi se vyjádřila, já dále nemám potřebu a každý ať si to přebere, jak libo.
Vědecky nebo nevědecky.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 7:10:05)
Dekuju, Vranice.

Osobne nemam zadny obavy byt nekomu za exota. Pobavi mne, kdyz se tu stezuje na skolstvi v CR, a posleze sevse "jine" smahem sejme.

On kdyz si clovek vsimne, ze neco nefunguje nebo to situaci nejak komplikuje, tak to pochopitelne prestane delat, i kdyz je v tom nejak "skoleny".
My chodime na ruzna skoleni, a treba zrovna to vzdelavaci spolecnost, kde jsem nekolik let pracovala, pro nas podobna skoleni organizovala.

Mozartuv efekt od Dona Cambela - pise prave o tom, jak hudba PRI nejake praci (=uceni) na lidi pusobi.

Pochopitelne to neni "jeste nakej randal navic" nebo Wagner a pod, ale pri tiche individuelni praci klidna ticha hudba nejen klasika. Kdo to nechce poslouchat nebo mu to nejak vadi, ma sluchatka bez hudby.

To, co jsem psala o mych kurzech pro dospele, bylo z jineho duvodu, a prave pri tom jsem si potvrdila, jak se lidi uvolni tichou uklidnujici hudbou - a s jejich napady, kdy citili, ze maji nejaky vliv "na svou situaci", kurz bajecne fungoval.
 Len 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 9:59:05)
Tak me zvuky rusi uplne maximalne, nesnesu to. Navic nemam rada hudbu, vadi mi. Moje autisticke dite je na tom uplne stejne, nejhorsi muceni je pro nej poslouchat hudbu, nedej boze se zpevem. Myslim, ze tohle je dost individualni, kazdy clovek je jiny.
 byvala radka 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 12:52:43)
já nemít ticho, tak se nic nenaučím
naopak dcerka se naučí jedině při podkresu hudby
je to individuální
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:11:38)
Eudo no to by mě zničilo, hudba mě "vysiluje", zabírá mi část pozornosti a nemohu se pak soustředit na práci. Hluk nebo mluvené slovo dokážu odfiltrovat lépe.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:45:38)
Marko, hudba k praci, pri ktery se nemluvi (=psali na pocitaci novely a jine prace).

S dospelymi jsem hudbu pouzivala kazde rano pri stresovem prichodu do skoly. Namisto, abych se rozcilovala a psala pozdni prichody, kdyz jim rvalo dite ve skolce a ujel autobus, jsem jim na stoly postavila cajove svicky, zhasla a pustila uklidnujici hudbu. Sedeli jsme a poslouchali, dokud se vsichni neshromazdili. Posleze jsme z toho vypracovali temata - na jejich navrh. Nosili si do skoly nahravky a vypraveli o kulture svych zemi, nastrojich, skladatelich atd atd - a kolik predlozek, adjektiv, sloves td atd. jsme do toho shromazdili, to by v zadny ucebnici nebylo mozny. Prizpusobeny jsem to mela i pro nejvyssi stadium, bylo to casti meho projektu, za ktery jsem dostala EU cenu.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:50:45)
Proč by ses měla u všech všudy rozčilovat, že pracující člověk nestihnul začátek hodiny, protože mu řvalo dítě ve školce nebo mu ujel autobus? ~e~

(když budu chodit jako dospělá na nějaký dobrovolný hodiny, tak se učitel taky nebude rozčilovat, když přijdu pozdě, proč by to dělal? Je to přece moje škoda, že se připravím o kus hodiny)

 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:56:25)
Kudlo, jako obvykle vedle jak ta jedle.
Ti lide tam byli donuceni pracakem, dostavali za to prispevek na zivobyti a tim padem byli povinni dodrzovat pravidla. Vcasny prichod. Napr. Rano v zime tahali deti do skolky autobusem a pak dalsim dojizdeli.

Kdyz budes dobrovolne chodit na nejaky hodiny, ucitel rozhodne prejde mlcenim, ze chodis pozde….
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:12:02)
Eudo,

tak pokud bylo evidentní, že ti lidi se neflákaj, ale přišli pozdě kvůli tomu, že měli nějaké rodinné povinnosti, tak bych pořád nepovažovala za žádnou zvláštní zásluhu učitele, že se kvůli tomu nerozčiloval.

(ostatně rozčilování by nebylo efektivní, ani kdyby se flákali)
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:27:23)
Kudlo, ach jo.
ROZCILOVANI byl pouhy slovni obrat pro situaci, kdy lidem vysvetlujes, ze se chodi vcas... (=ja se napr., nerozciluju vubec, co se tyce mych zaku, aneb to nikam nevede, ale hledam reseni. A najdu.)
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:41:54)
Eudo,

a proč bys měla DOSPĚLÝM lidem, kteří přišli pozdě, vysvětlovat, že se chodí včas?

Předpokládám, že to snad věděli sami, akorát to nestíhali kvůli té školce apod.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:54:05)
Kudlo……..….

Ne, neprepodkladej. Urcite to delali naschval. Vsichni. Nikdo nechapal, ze se nekam ma chodit vcas. Neumeli jazyk, tak co a hlavne jak by jim kdo mel co vysvetlovat, stejne by nerozumeli. Nemeli hodinky, nikdo z nich neznal hodiny, tak jim to neprislo. Rano chteli spat. Na deti kaslali.


Spokojena?
Tak nak v kostce, jak se clovek dostane od Janacka a Brgmana az…. ke Kudle.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:58:48)
Eudo, co to bylo ~e~ ~8~

 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:54:10)
A tak to mě pozdní příchody nerozčilují. Ten pozdně příchozí připravuje sám sebe o můj čas. Nemám kapacitu lekce prodlužovat o jejich pozdní příchod. A skupinky studentů bych v žádném případě netrestala třeba pomalejším začátkem z důvodu toho, že se jiný opozdí. Ti, co přišli včas, začnou včas. A ti ostatní se o začátek přípraví. A příště včas dorazí.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:00:54)
Viz prispevek Kudle.

Ono fakt zalezi na pristupu k lidem.

Lekce jsem nepotrebovala (a ani nesmela) prodluzovat. Vyhovovalo to vsem - lidi se citili dobre v prijemnym prostredi, behem te ctvrthodinky se uvolnili, nekteri si tise povidali (=svedsky, coz rovnez bylo soucasti me prace), uvolneni posleze pracovali daleko intenzivneji, takze jsme toho stacili i vic, nez kdyby ve stresu leteli do skoly.

Jinak "vcas dorazi" ti, kteri maji moznost.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:06:27)
Myslíš, že můj přístup k lidem je horší než tvůj jen proto, že začnu včas, i kdyby přišel jen jeden student z třeba deseti? No můj přístup je ten,že respektuju toho, co přišel. Ale to je fuk. Tohle nijak neřeším a studenty rozhodně nemám vystresované. Naopak.
 Okolík 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:09:04)
Termixi, už dlouho se tě chci zeptat. Učíš u sebe doma nebo máš nejakou učebnu? Třeba ty dětské skupiny, to si v bytě neumim presdstavit.
Nebo chodíš do firem, do školek?
Nemusíš odpovídat....
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:18:20)
Termixi, ja si nic nemyslim.

Hodiny si pripravuju s ohledem na lidi a jejich moznosti.

V podstate se lisi uz jen ta "klientela". Krome toho, ze mi studenti byli nakomandovani a na ty kurzy se (ze zacatku) nehlasili a chodit nechteli, kazdy z nich mel nekolik malych deti, ktery musel nekam rano frknout. Dojizdeli pak tak pul hodiny autobusem. Ktery bud stihli, kdyz dite bylo povolny, nebo ne, nebo v zime mel zpozdeni a podobne. VSICHNI ocenili, ze jsem mela ohledy, a tim padem jsem to dostala nekolikanasobne zpatky - snazili se, abych odevzdavala vysledky svym sefum (= a kurzy spolecnost posleze prodavala, protoze pracak byl spokojenej s urovni, a vtim padem yhodny pro vsechny- cili ta ranni chvile, kdy z lidi, ktery se neznaj, udelas pratele, kteri spolupracuji, tudiz se daleko lip vyplatila po vsech strankach .

 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 5:52:06)
Klid, mate predevsim rozdilnou klientelu. Ty prodavas uplne jiny zbozi. Mas motivovane klienty, kteri si kupuji vyuku jazyka. Eudo ma nemotivovane klienty, ktere to nic nestoji, je jim fuk, kdy a jak se zacne. Eudo je musela nejdriv presvedcit, aby vubec zustali, aby je eventualne mohla zacit ucit. Kdyby to zkusila na ty tvoje, utekli by. A naopak.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(9.9.2019 7:21:15)
Vetre, ona ta klientela jina sice je - ovsem duvod k tomu nebyl JEN, ze by treba meli chut utect - duvod byl hlavne ohled na ty lidi.

(ty lidi nemeli zadnou moznost od neceho utect - social by jim odebral podporu na urcity pocet tydnu, kdyby na kurz vubec odmitli chodit, to je jedna vec) Muj nazor je, ze kazdy ucitel ma za jeden z ukolu udelat ze skupiny individualnich jedincu lidi, kteri spolecne funguji a maji spolecny cil =neco se naucit - ulehcuje to i ucitelovu situaci. Nema cenu neco nekomu vnucovat, a to napr. ani "zaciname v tolik a tolik a budes tady sedet, protoze tu mas sedet". Kdyz ti deti chodi pozde, nekterym nevadi nejake ucitelovy vytky, jine jsou z toho na zhrouceni. Dospeli obvykle "schvalnosti" nedelaji, ale oceni, kdyz nejsou nak "na pranyri jako malej Jarda". Jak jsem napsala - osobne si taky vysoce cenim SVOJE vztahy s zaky jakehokoli veku. Respekt a ohled neznamena ustupovat a nechat lidi si delat, co chteji. Kdyz se citi dobre, maji k prostredi co rict - radi prijdou (i kdyby si to museli platit, takovy kurzy jsem jinde mela taky).
 Lída+4 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 22:34:26)
Eudo, klasickou hudbu bych při psaní nesnesla - ostatně v podstatě žádnou hudbu, mě to hrozně ruší. Kdyby to zbytek třídy odhlasoval, dost bych protestovala.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 23:06:59)
Hudba mě ruší i při čtení, po chvíli se přistihnu, že si zpívám a nevím, co čtu, sluchátka si musím sundávat i na přechodu při přecházení, protože prostě pořádně nevnímám co se děje, jsem v zajetí rytmu~;), nechápu, že se někdo dokáže při hudbě soustředit i na něco jinýho ~d~
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 10:13:34)
A jak by sis třeba představovala výzdobu třídy? Barvy jsou skvělá věc a já mám barvy taky ráda. Ale představ si 30 dětí ve třídě, z toho třetina má nějaký dys nebo hyper problém a soustředění prostě není jednoduché. Ve třídě jsou děti, učitel, věci na stole, a když máš ještě plné stěny nesmyslů jako třeba ty různé reklamní plakáty a nevím co všechno, jak se mají ty děti soustředit?

Ve škole v hudební výchově očekávám, že učitelka děti seznámí s kvalitní hudbou. Ne jen vážnou, ale i s jazzem, lidovou, folkovou, klidně i rockovou …, ale kde jinde získá to dítě vztah k estetičnu? Kolik rodičů dětem opravdu pustí třeba Čajkovského a nebo zrovna toho zmíněného Janáčka? Na táboře ať si poslouchají, co chtějí. Ať klidně tancují Discopříběh Nonstop a třeba ve Stáncích. Ale od školy očekávám přeci jen něco jiného.
A kdo určuje kýče? No u nás doma to jsem třeba já. S dětmi milujeme knihy a vždy jsme jich hodně kupovali. Ale v životě jsem nekoupila ty přeplácené rádoby knížky o ničem plné odporných přebarvených obrázků. A protože jsem to u nás já, kdo určoval svým dětem, co je a není kýč, tak moje děti nikdy nebyly na kurzu Wattsenglish a ani se těchto kurzů neúčastnily, když je v jejich školce nabízeli. Já už tehdy razila heslo naučit své děti anglicky sama dříve, než mi je zkazí nějaká bláznivá učitelka.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 10:49:21)
Termix,

já si třeba vůbec neumím představit reklamní plakáty ve třídě.

Co jsem zatím viděla, byly hlavně práce dětí a nějaké rozpisy, kdo má kdy službu apod. To teda všecko v nižších třídách, teď na gymplu už tam mají jen jednu nástěnku.

A práce dětí mi přijdou teda v pohodě. Netroufala bych si říct "pověsíme sem jen takové, které v sobě mají rysy uměleckého díla", vždyť z většiny lidí stejně nikdy žádný umělec nebude, ale i tak snad můžou mít radost z toho, že něco vytvořili.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 11:23:44)
Reklamní plakáty ve třídách? Vždyť jsou tam tak krásné barevné obrázky a zdarma ... jo, bohužel tohle je realita.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 10:52:12)
Ano, tak to přesně je.
Hranice mezi uměním a kýčem není vždycky ostrá, ale přesto existuje. Existuje pokleslý vkus a nekultivované estetické cítění.
Existují tvůrčí záměry a existuje šmíra, existují dobré profesionální výkony v pedagogice a ty nemají vůbec unifikovanou podobu, přesto ale jde rozlišit dobrou práci a karikaturu.
I ten, kdo pracuje dobře, se dopouští chyb a omylů. Jde o to, jestli je rozpozná a jak je reflektuje. Chyby jsou moment učení.
Celý problém leží hlavně v přístupu k lidí k pedagogické práci. K tomu, CO pro veřejnost znamená učitel. Co po něm chceme, jak mu umožníme toho dosáhnout, pokud je ochotný náš záměr zrealizovat.
A to je asi tak celé. Nikdo není nucený pracovat ve škole a podle mě je dneska už chyba, že rodiče jsou zákonem nuceni svoje děti do školy posílát.
Psala jsem to tu už dřív,celý ten problém je absence společenského zadání a to, že lidé nejsou schopni poctivě uvažovat o realitě, o tom, co je možné a co už nejde.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 14:01:15)
Pokud vím, domácí vzdělávání je možné jen na prvním stupni, pokud se to nějak nezměnilo. A RVP platí všude.
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 15:36:09)
Bývalo možné snad i na druhém, pokud má rodič o stupeň vyšší, ne? Tj. maturitu? Ale asi už to tedy neplatí... ví někdo jistě, jak to je?
 Marta. 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:06:04)
Marko, domácí vzdělávání může probíhat na 1. i 2. stupni. Na 1. stupni musí mít rodič maturitu, pro 2. stupeň musí mít VŠ vzdělání. nejméně Bc.

Dívala jsem se na školu v Březové na jejich stránky.
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:08:49)
Marto, ano, takhle jsem to měla v paměti, napsala jsem to chybně.

A platí to tedy? Já doufám, že ano.
 Marta. 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:12:12)
Marko, nemůžu nikde na netu najít žádnou vyhlášku, která by to zakazovala, takže myslím že ano.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 11:16:34)
Proto neučím na žádné státní škole. Jsem sama za sebe. Komu vyhovuju, ten mi platí. Sám od sebe mi cpe své peníze. Pochybuju o sobě pořád. O tom, kdo jsem, co jsem, co dělám, jak dělám. Nikdy nemám odvahu se ptát na zpětnou vazbu. V červnu se bojím, že v září nikdo nepřijde a nebudu mít koho učit. Nakonec těsně před začátkem školního roku se zeptat musím. Jednotlivců nikdy. Těch se bojím nejvíc. Ti mě mají celou vždy jen pro sebe. Do jednoho se vrací. Skupinek se ptát musím. A pak dochází k tomu, že se hlásí noví a noví jen na doporučení. Takže teď aktuálně mé sebevědomí roste. Od teď už jen studenty odmítám. Překonala jsem 50 hodin týdně a víc už nezvládnu. Miluju to, co dělám. A nemusím poslouchat paní ředitelku, jestli mám třídu šedou nebo bílou.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 15:44:56)
"Existuje pokleslý vkus a nekultivované estetické cítění."

Jo. A kde jde ta cara, odkud to je poklesly a neklultivovany? To rozhoduje kdo?
A lidi, ktery do ty kategorie patrej - co s nima?

Roztomila akademicka diskuze nadrazenych expertu?
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:04:40)
Lidi s pokleslým vkusem jsou si před PB rovni s kýmkoliv. Ve Společnosti požívají stejných občanských práv jako ostatní. A ve škole určují pravidla.
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:19:25)
"A ve škole určují pravidla"

a jaka jsou to pravidla? Dovoli si mit (jiny) nazor na vyzdobu?
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:21:03)
Tante,
protože jich je většina. A není to důsledek toho, že by se ve škole nedozvěděli o Čajkovském. Ve volbách taky vyhraje ten, kdo dostane nejvíc hlasů, i kdyby to byl z tvého/mého pohledu sebevětší parchant. No a protože většina lidí kouká na Babovřesky, čte knihy od Hartla a poslouchá Michala Davida, nestaví PR tým pana premiéra jeho mediální obraz na tom, že poslouchá Buxtehudeho, čte Houellbecqa a sleduje Buñuela.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:39:46)
hele, a je každý z nás vždycky ve všech ohledech na výši?

Dokážeme neomylně vždycky rozpoznat kvalitu v muzice, knížkách, obrazech, sochách? V kvalitní architektuře, oblíkání, jídle, pití, autech?

Skoro bych řekla, že každý z nás máme něco, v čem jsme fajnšmekři, a něco jiného, v čem jsme úplní barbaři. Pokud budu milovat Janáčka, Kafku a Le Corbusiera a ze všeho méně hodnotného se mi bude okázale obracet žaludek, má zase někdo, kdo by na sebe nevzal nic jiného než klasický kostýmek a botky z pravé kůže a v životě by se nenapil vody z vodovodu, právo nade mnou ohrnovat nos? Když budu fanda vysoké gastronomie, mám právo ohrnovat nos nad někým, kdo si nejvíc pochutná na řízku nebo hospodským guláši? Když se někdo dokonale vyzná v autech, měl by ohrnovat nos nad někým, kdo tomu vůbec nerozumí?
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:47:24)
Kudlo,
hlavně je na místě položit si otázku, proč chtít být "na výši", najmě podle pravidel někoho jinýho. Omezením toho "povyšování těch, co se cítí být na výši" by se výrazně snížilo celospolečenský pokrytectví, který nutí lidi v průzkumech tvrdit, že se dívají výhradně na ČT Art a reálně pak sjíždět Primu. ~;)
 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:50:11)
"proč chtít být "na výši", najmě podle pravidel někoho jinýho"
presne tak, Monty.

Pravidla "nekoho jinyho" se muzou ukazat…. jaksi… no chapes to.

Aneb "kyc je kdyz."
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:50:33)
Monty,

třeba abys pak nedostala od Tante čočku, že jsi kulturní barbar. ~;)

 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:54:32)
jinak teda aby nebyla mýlka, já nechci shazovat ani vyvracet, že Janáček je úplně jiná liga než Jede jede mašinka.

Ale myslím, že nejde úplně zavrhovat každýho, kdo k Janáčkovi nedorost, a uvědomovat si, že někdo k němu třeba nedoroste nikdy, ale třeba zas doroste k něčemu jinýmu, na co já nikdy nedosáhnu.
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:59:07)
Kudlo,
tak hlavně je každé určené pro jinou příležitost. Možná si opilí filharmonici u ohýnku broukají Sinfoniettu, ale většina lidí holt pojede tu Mašinku, i když by je to třeba za střízliva vůbec nenapadlo. ~;)
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:47:28)
Monty "tak hlavně je každé určené pro jinou příležitost. Možná si opilí filharmonici u ohýnku broukají Sinfoniettu, ale většina lidí holt pojede tu Mašinku, i když by je to třeba za střízliva vůbec nenapadlo."

To si taky myslím. Ovšem opilost nemusím být podmínkou. Spíše okolnosti, momentální nálada atd.
 Okolík 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:56:26)
Asi tak před 30 lety jsem seděla u táboráku s Dagmar Peckovou. Pěla stejné Brontosauři a jiné trampské a folkové písně jako my bez školeného hlasu a hudebního vzdělání....
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 16:56:18)
Kudlo,
obávám se, že v takovém případě je problém na straně hodnotitele, nikoli hodnoceného. ~;)
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:01:30)
Monty,

když já Ti nevím.

Uvedla jsi třeba ty Babovřesky a Hartla jako známky pokleslého vkusu, tudíž to taky hodnotíš.

Já se k tomu nemůžu vyjádřit, protože ani jedno neznám (čímž nechci snobsky naznačovat, že já toto nikdy, jiný Troškovy věci znám, ale z tohohle mě prostě nic nezaujalo), ale předpokládám, že i když je to celý subjektivní, tak přeci jenom nějaké kritérium, že třeba Bergman je filmařsky kvalitnější než Troška, přece musí existovat.
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:07:18)
Kudlo,
to je prostě příklad mainstreamu, náhodně vybraný. Moje nebo tvoje subjektivní hodnocení je v tomhle úplně vedlejší, ale těžko zpochybníš, že jsou to prostě věci, který mají úspěch, takže se asi lidem líbí, a nespadají úplně do kategorie "nad čím intelektuálům samovolně povolují svěrače".
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:12:16)
Jde o to, jaký kritérium si nastavíš jako pro tebe osobně nejdůležitější. Jestli se chceš kochat něčím originálním, kvalitou odvedený práce z hlediska techniky, nebo se prostě jen pobavit a vypnout všechny ostatní kritéria (máš-li je). Pro mě je třeba Troška až na výjimky nekoukatelnej, ale to je spousta "vysoce oceňovaných" filmů taky. Beru to prostě tak, že nejsem cílová skupina. A samozřejmě klidně řeknu, že je to podle mě kravina, ovšem nebudu se cítit víc na výši než někdo, komu se to líbí. Tak se můžu cítit leda tak před fanouškem Ortelu, jenže extrémismus je úplně jiná kategorie. I když je to taky z principu špatně a k ničemu pozitivnímu to nevede.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:19:48)
Monty,

v tom s Tebou souhlasím.

Někdy má člověk chuť se trochu intelektuálně vybičovat, někdy má chuť jen vypnout a relaxovat.

Obojí mi přijde legitimní, a třeba na ten uměleckej film se budu chtít podívat jen jednou za život a stačilo (pro mě třeba Sophiina volba, Šepoty a výkřiky), kdežto na tu oddechovku jsem schopná koukat opakovaně.

Nebo třeba ty barvotiskový knížky, který tu někdo zmiňoval, to jsme doma taky nevedli, přišlo mi, že do toho nic není, ale nijak mě nerozčilovalo, že to existuje.
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:23:43)
Kudlo,
tak mně na těch "barevných knížkách" ani tak nevadí, že jsou barevný a plný kýčovitých obrázků, ale že jsou plný chyb a příšeně kostrbatých vět nebo "veršů", protože to už není tak úplně věc vkusu. ~;)
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:25:11)
Tak ale stejná objektivní "kostrbatost" asi existuje i v muzice, v malířství atd., (i když to třeba nemuzikant nepozná)?
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:28:53)
Kudlo,
být muzikant nebo malíř je "nadstavba", pokud jde o mateřský jazyk, ten používají všichni a budou ho většinou používat celý život. Jazyk sám o sobě není "umění".
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:22:45)
Já nevím.

Pro mě už ta "kravina" je něco, co bych velmi zvažovala, jestli si můžu dovolit jen proto, že se mi to nelíbí.

Třeba ten Michal David - je to opravdu ŠPATNEJ muzikant, když napsal věci, který se v rámci toho žánru hrajou, i když se už dávno hrát nemusej? Ano, není to "hluboké umění", dá se o tom říct, že to někdo nesnáší a vůbec se mu to nelíbí, ale dá se o tom říct, že je to ŠPATNÁ muzika?
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 17:26:34)
Kudlo,
njn, ale "kravina" je jen subjektivní vyjádření názoru, není v tom obsažený, že se to nikomu nemůže/nemá líbit. Pro každýho člověka je něco kravina, i když řekne kultivovaně, že se mu to nelíbí. ~;)
 Mirek_ 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:23:14)
""kravina" je jen subjektivní vyjádření názoru, není v tom obsažený, že se to nikomu nemůže/nemá líbit. Pro každýho člověka je něco kravina, i když řekne kultivovaně, že se mu to nelíbí."

Tak já to vnímám jinak, pro mě je "to se mi nelíbí" subjektivní vyjádření názoru a výrok "tohle je kravina" beru jako tvrzení, které dotyčný bude umět zdůvodnit, asi jako když tvrdí, že 5x9 = 45.
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:26:13)
Mirku,
domnívám se, že konstatování "tohle je pro mě kravina" žádný důkaz nepotřebuje, je to úplně stejné jako "tohle se mi nelíbí", jen více expresivně vyjádřeno.
 Mirek_ 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:10:48)
Monty, "tohle je pro mě kravina" už samozřejmě jako subjektivní vyjádření vnímám.
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 21:12:23)
Mirku,
no a přesně tak jsem to také formulovala, když jsem v diskuzi poprvé použila slovo "kravina".
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:26:40)
Mirku,

já to vnímám úplně stejně.

"Mně se to nelíbí" = přiznávám, že je to můj subjektivní názor (a proti tomu nemůže nikdo říct ani popel)

"je to kravina" = tvrdím, že je to OBJEKTIVNĚ špatný, a to už nejde tvrdit jen tak, to bych musela dokazovat (a tohle se zrovna dokazuje velmi špatně)
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:28:38)
Kudlo,
tak pokud bys četla pozorně, napsala jsem "A samozřejmě klidně řeknu, že je to podle mě kravina, ovšem nebudu se cítit víc na výši než někdo, komu se to líbí."
PODLE MĚ je vcelku dost zásadní, není-liž pravda? ~;)
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:38:22)
Monty,

to "podle mě" to trochu zjemňuje, ale furt v tom vnímám rozdíl "mně se to nelíbí" (proti tomu nemůže nikdo říct půl slova" , "podle mě je to kravina" - dává prostor nadšencovi, kterýmu se to líbí, aby ti vysvětlil, že podle něho je to veledílo století a žádná kravina ~;)
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 20:43:41)
Kudlo,
tak já bych to viděla spíš naopak - když jasně řeknu, že je to podle mě kravina, bude nadšenec dotčen a nebude mě přesvědčovat, neboť mě bude mít za nekulturního barbara. "To se mi nelíbí" je málo radikální, tudíž se může pokusit vysvětlit mi, proč by se mi to líbit mělo. ~;)
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:06:14)
Monty, ano.
Když vezmeme jako rámec, že to bude tak, jak rozhodne většina, tak to tak bude. My to tak bereme. Je to jako vtipy o Lysenkovi. Ale je to tak. Moje nářky skutečně jsou akademické a směřují k tomu, že to JE tak :-).

 Eudo 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:14:19)
"Moje nářky skutečně jsou akademické a směřují k tomu, že to JE tak ." Ovsem vetsina nejsou akademici, cili smerovat tvoje narky muzou kamkoli, ovsem vetsina rozhoduje, ze.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:19:40)
Moje nářky směřovaly na sklo a těm, kdo třeba vidí něco podobného, jak se ukázalo, jsou takoví. Tebe to prudí, ale zbytečně, sama pojmenováváš proč.
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:16:39)
Tante,
OK, takže většině se to líbí, menšina má právo si myslet, že jsou to kraviny a svým dětem nabízet alternativu, tak co přesně je na tom tak strašné? Že nebudou všichni poslouchat Janáčka? A myslíš, že kdyby ho měly děti ve škole místo "Michala Davida", tak by ho všichni (nebo většina) v dospělosti poslouchali? Navíc je třeba brát v potaz i to, že v určitém věku stejně dojde k jisté pubertální revoltě, byť může být velmi krotká a spíš úsměvná - např. můj syn a jeho kamarádi při domácích mejdanech sjíždí TV Šlágr a Soudkyni Barbaru, a sjíždí to jak ti, co chodí do kina na akční filmy, tak ti, co oblézají malé divadelní scény nebo koncerty vážný hudby. A nemyslím, že je to do budoucna nějak zásadně poznamená. ~;)
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:27:55)
Já osobně si myslím, že škola formuje. Nikoliv reguluje nebo předurčuje.
Napsala jsem tu už stokrát, že to, o co podle mě jde, je, k ČEMU má formovat, KOHO chceme nechat tu školu dělat. V tom rámci ti, kteří by třeba chtěli ve škole pracovat, ale společnost je tam nechce, mají jednoduše pacholíka. Když se nechtějí přizpůsobit, musí se uplatnit jinde.
Přesto ale můžou klidně říct: "Je to smutné, ošklivé, frustrující, je mi to ukrutně líto, protože to mladého člověka připravuje o něco důležitého." Ti ostatní zase mohou říct: "Ale nám se to tak líbí, za důležité to nepovažujeme a je nás víc než vás."
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:33:38)
Tante,

a co je tedy přesně ten problém?

Že ta škola vyžaduje, aby se o Janáčkovi a spol. neučilo? Nebo se o nich učilo způsobem, kterej tomu učiteli nevyhovuje?

Já nevím, nakolik má třeba učitel hudebky volnou ruku v tom, co žákům může/má sdělovat. Co by měl být ten ideální výstup? Kdybys v tom měla úplně volnou ruku a nikdo by Ti do toho nekecal, co bys v té hudebce ty žáky učila?
 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:44:39)
No já mám třeba pro začátek radost z toho, že učitelka na hudebku nakázala koupit notovej sešit, protože z toho usuzuju, že umí noty. Je to dobrej základ pro výuku hudební výchovy, ať už dává přednost Michalu Davidovi nebo Florentské kamerátě.
Kdyby do loňska děti hudebku ve škole neměly vůbec, bylo by mi to fuk. Valnej přínos stejně neměla, spíš naopak.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:53:13)
Kudlo, to je dobrá otázka a za dobu, co jsem pracovala ve škole,jsem se tomu věnovala a sepsala jsem to. Ale nevím, jak to mám ve zkratce říct tady a navíc ještě nikoho nepopuzovat, že jsem pyšná.

Jo, problém je v tom, že tvůrčí učitelé nemohou učit o Janáčkovi, jak by považovali za dobré pro děti, mohou jim max. povídat nějaké jeho životopisné blabla a pak jim dát test a to fakt zbytečné JE. Protože to o hudbě nic neříká. Mohou žáky vést na cestě, kterou je odkaz Janáčkova života. On ten odkaz napsal do hudby. Můžou žáka učit té hudbě rozumět. Proč.. no třeba proto, že Janáček v životě zažil hodně bolesti a hodně ztrát. Byl jiný než ostatní, vymykal se a platil za to vysokou cenu. Navzdory tomu zřejmě splnil svůj těžký úkol na světě. Janáčkova hudba je jeden z možných léků na zoufalství, samotu, pocit nezvladatelné životní krize. Můžou to dělat proto, že je možné (ne jisté) uvidět v té hudbě neuvěřitelnou krásu a to je do života velká posila, snižuje to pocity bezvýchodnosti a potřeby najít náhradní řešení. Teoreticky takhle vybavení lidé mají kapacitu i dát za sebe ostatním, co to potřebují.

Potom je ta část v hudební výchově, která formuje myšlení. To ale fakt už vůbec nevím, jak to ve zkratce říct, snad jen tak, že to je něco,co chodí podobnými cestami jako matematika, jenže "příjemnějším" způsobem.

To je v hrubé zkratce, protože musím jít.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:00:25)
Někde i odporovalo RVP, protože Janáček byl v dějepise.
Jinak mi bránilo hlavně prostředí. Klima a nemožnost získat vybavení. Přesto jsem to roky dělala, mám na to zpětnou vazbu z FB. Prošlo mi rukama jistě dvě stě dětí, které s Janáčkem byly. A některé o něm vědí dodnes. Každopádně z hodně těch dětí jsou dneska muzikanti, ne profesionálové, ale lidé, kteří mají aktivně provozovanou hudbu v životě, mj. možná proto, že jsem je naučila číst notové zápisy, hrát podle nich a základy harmonie. Pak už si poradily samy.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:20:52)
Haha, tak to doufám, že do dvou let budu dirigovat nějaký významnější bigband ~t~.
Jinak máš pravdu, šlo o ŠVP a to jo, jak se stává kyjem v boji o zrno ~t~.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:12:52)
Tante, fakt bych tě pro své děti chtěla. Protože popisuješ to, co já vnímám jako dát dětem základní vzdělání. Tedy seznámit je. Jak s tím ty děti pak naloží, to už je na nich.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:18:38)
Protože nemůžeš učit o hudbě ve třídě, kde není klavír nebo ho nejde naladit, ne, nejdo to vysuplovat keyboardem nebo kytarou, ačkoliv kolegyni XXX to před vám šlo bezvadně,paní učitelko. Nejde poslouchat hudbu ve třídě, kde není zvuk,nejde nechat děti hrát, když pro ně nemáš ani dřívka, jenže ve skutečnosti potřebuješ pro každé dítě jednoduchá MELODICKÝ nástro. Tvoje vedení neví, co je melodický nástroj a vysvětlovat jim to, to je dost arogantní. Kromě toho RVP je nic a všechno, jsi učitelka, tak ho znáš. To, co tam je na HV, vytvořili "experti" z pajdy, nikdo z nich není hrající muzikant, nejspíš nejsou ani muzikální. Samozřejmě šikovný a motivovaný učitel s z RVP vylže kdykoliv jakkoliv, není to ani tak těžké. Ale proč, když tvoji práci pokládají všichni za nedůležitou a domnívají se, že HV existuje, "aby si děti odpočaly od učení". Na to fakt stačí jednoduchá animace.
 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:12:38)
Já jsem byla s výukou klasiky za tolerovaného podivína. Pomohlo až to, když jsem začala rozhlašovat, kolik stojí lístky do Národního, a že vlastně všichni ušetřej. ~t~
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:34:36)
Tante,
no a já si myslím, že formuje především rodina, takže od školy v tomto směru žádné extra očekávání nemám. Od základní obzvlášť. A ani nemám pocit, že je nutné potkat se s Janáčkem během základní školy, jinak je vše ztraceno. S českým školstvím mám úplně jiný problém než je absence estetické výchovy, to je jen třešnička na dortu, klíčový je, že je shnilej a nechutnej celej korpus i šlehačka.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:25:02)
Tante,

já myslím, že minimálně část té neakademické většiny by ocenila nějaké informace na toto téma.

Já třeba nevím, proč by se mi měl líbit jazz, přijde mi to jako divná muzika. Ale třeba kdyby mi nějaký zapálený jazzman o tom vykládal (ale jako laikovi), tak bych aspoň pochopila, "co na tom lidi viděj".

To samý umění, třeba Kupka nebo kubisti, to jsem dodnes nepochopila. Ale má to spoustu obdivovatelů, takže asi na tom něco bude. A kdyby mi to nějakej milovník byl ochotnej vysvětlit, tak bych se tomu taky nebránila, i když nemůžu zaručit, že by se mi to začalo líbit.

Ostatně o tomhle by to asi mělo být v té škole - ty děcka s tím seznámit, A ŘÍCT, PROČ TO POVAŽUJE ZA DULEŽITÝ/HEZKÝ ten učitel jako učitel i jako člověk, kterej to má rád.

Ale pokud ty informace budou stylem "vy nekultivovaní barbaři, jste totální ignoranti, víte o tom houby a kvůli takovým jako jste vy to jde do kopru", tak se obávám, že to každého spíš otráví, než aby ho to získalo pro tu věc.
 *Kate 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:32:10)
Kudlo, jak k tobě dostat zapaleneho jazzmana ochotného vyprávět ti o hudbě nevím. Ale ty můžeš teď hned najít na netu Český rozhlas jazz a pustit si to. Proste jen poslouchat, bez predjimani.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:39:51)
Kate,

tak jsem si to pustila a poslouchám to.
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:47:08)
Kate jazz nesnesu, je to pro mě kakofonie, nelibozvučné. Saxofon mi vyloženě vadí. Podobně metal. Můžu poslouchat jak nezaujatě chci.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:42:17)
Kudlo,
Ostatně o tomhle by to asi mělo být v té škole - ty děcka s tím seznámit, A ŘÍCT, PROČ TO POVAŽUJE ZA DULEŽITÝ/HEZKÝ ten učitel jako učitel i jako člověk, kterej to má rád.

Tohle pořád ještě někteří učitelé dělají, já jsem to dělala mnoho let. Neměla jsem zase tak špatné výsledky,objektivně vzato, ale poslední dobou tak rychle a tak zprudka přituhuje, že za sebe jsem to vzdala.

Ale pokud ty informace budou stylem "vy nekultivovaní barbaři, jste totální ignoranti, víte o tom houby a kvůli takovým jako jste vy to jde do kopru", tak se obávám, že to každého spíš otráví, než aby ho to získalo pro tu věc.

Tohle jsem neřekla. Ani tobě ani nikomu. Do kopru to jde proto, že o věcech jako je hudba hudební výchova, rozhodují lidé,kteří o ní nic nevědí a znemožňují její provozování. To, předpokládám, nejsi ty. Ty jsi nejspíš "objednavatel", rodič. U tebe jde o to, co chceš pro svoje děti.

Není vůbec potřeba, aby se ti líbil jazz, Kupka nebo cokoliv. Nevypovídá to nic o tvojí lidské hodnotě. Vkus nebo umělecké cítění nejsou charakterové vlastnosti. S ignorancí to do určité míry souvisí. Je to podobné, jako vědomí, že skoro nikdo nepotřebuje fyziku, a přesto se učí, hodně lidí nesportuje a těla jim chátrají, ale přesto existuje tělesná výchova.
Je dobré mít přístup: "Ukaž mi, co se ti líbí,přibliž mi to, protože mě zajímá, proč se ti to líbí." Možná jsi to tak myslela. U jazzu je to tak, že je to silně menšinový žánr a obecně se líbí málokomu. Do školních programů na ZŠ na kognitivní rovině podle mě patří jen okrajově. ALE: existuje dobrá, používaná a osvědčená metoda, jak jazz používat jako "médium" pro hudební výchovu. Podobné věci existují i ve výtvarce, všude.. Podle mého názoru je škoda, že lidé, kteří je umějí a chtějí používat, jsou vyháněni ze škol. A vyháněni jsou proto, že škola láme svobodné tvůrčí lidi, nejen děti, ale i učitele.
 Kudla2 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:48:54)
"Je dobré mít přístup: "Ukaž mi, co se ti líbí,přibliž mi to, protože mě zajímá, proč se ti to líbí." Možná jsi to tak myslela. "

Ano, myslela.

A jak to myslíš, "objednavatel"? Já si přece nic neobjednávám, nejsem odborník. Nevím, co všechno by měl člověk správně umět, když vyjde ze školy. Od toho jsou tam ti učitelé, to by měli být odborníci a člověk jim musí chca nechca trochu důvěřovat, že vědí, co dělají (pokud se neprokáže opak).

Přece dost dobře nemůžu lítat do školy a usměrňovat učitele, aby učili podle toho, jak chci já. Navíc hudební a výtvarná výchova jsou tradičně takové "popelky" od kterých člověk vlastně ani nic moc nečeká, osvícený kantor je bonus, ale člověk víceméně ani nepředpokládá, že tam někdo takový bude.
 Okolík 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:25:36)
Buchli, jestli ono to nebude tím, ze ty učíš na gymplu a Tante píše o ZŠ....
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:56:33)
Nepředpokládá je jedno, nechce je zase něco jiného. Pak máš ještě to, jestli toho dobrého hudebkáře poznáš. Netvrdím, že nutně ne. Ale rozpoznáš ho od baviče? Platíš daně, takže jsi objednavatel. Já taky venkoncem :-).
 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:08:33)
"Od toho jsou tam ti učitelé, to by měli být odborníci a člověk jim musí chca nechca trochu důvěřovat, že vědí, co dělají (pokud se neprokáže opak). Přece dost dobře nemůžu lítat do školy a usměrňovat učitele, aby učili podle toho, jak chci já."

Takhle si to taky představuju. Jenže jsem bohužel zjistila, že tak to nefungovalo. Strašně mě to štvalo, vysávalo mi to energii a nakonec to žralo i peníze.


"Navíc hudební a výtvarná výchova jsou tradičně takové "popelky" od kterých člověk vlastně ani nic moc nečeká"

I když estetické výchovy považuju za strašně důležité, už jsem si mockrát říkala, jestli to v tom provedení naší bývalé školy nebyla jen ztráta času. Někomu, kdo se málo brání, se doplní úvazek, nebo se na to nasadí družinářka, prostě jen, aby se to nějak odfajfkovalo.
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 19:49:01)
Kudlo jazz nedávám, ale kubismus se mi líbí. Vysvětlit se to dá těžko, asi ty kostičky, no. ~;) To je jako vysvětlit proč se mi líbí modrá a ne hnědá. ~d~
 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 11:11:57)
"Ve škole v hudební výchově očekávám, že učitelka děti seznámí s kvalitní hudbou. Ne jen vážnou, ale i s jazzem, lidovou, folkovou, klidně i rockovou …, ale kde jinde získá to dítě vztah k estetičnu? Kolik rodičů dětem opravdu pustí třeba Čajkovského a nebo zrovna toho zmíněného Janáčka? Na táboře ať si poslouchají, co chtějí. Ať klidně tancují Discopříběh Nonstop a třeba ve Stáncích. Ale od školy očekávám přeci jen něco jiného."

Přesně tak. Škola má mít určitou minimální úroveň a hlavně má přinášet rovné vzdělání všem bez ohledu na původ. Čili všechny děti by měly dostat možnost se seznámit s Čajkovským, Janáčkem, muzeem, galerií a na vlastní oči vidět, jak někdo hraje na piano, housle, kontrabas... nejen elity, kterým to vzdělaní a kultivovaní rodiče zprostředkují a zaplatí.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 11:22:31)
Ano. Jako dítě jsem se vychovala v totálně asociální rodině v asociální lokalitě. Do svých 18 let jsem v podstatě nebyla za hranicemi našeho města, v žádné galerii, v žádném muzeu, poslouchali jsme Holky z naší školky a zpívali Partyzánskou.
Od školy čekám, že kromě Disneyho existuje i třeba Mánes. Svého milovaného El Greca, Chagalla a Renoira, van Gogha a Moneta jsem si už našla sama.
Fakt si přeju, aby všechny děti už ty možnosti aspoň ukázat možnosti a směr měly. Že se pak vrátí ke Stánkům a Discopříběhu, to už bude na nich.
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:06:35)
No já nevím. Chodila jsem do školy v osmdesátkách, ve výtvarce jsme sice dělali samé kraviny jako rozlévání skvrn nebo zubatý továrny na oslavu Vítěznýho února, ale v hudebce jsme měli jak Janáčka, tak Čajkovského, sledovali záznamy koncertů České filharmonie, a kdybych se dneska zeptala spolužáků, kdo z nich to poslouchá nebo si to vůbec pamatuje, byli by to z třiceti lidí s bídou tři. Těch obrácených skrze školu bude dost málo, v tomhle směru je mnohem důležitější, v čem člověk žije. A tím nemám na mysli extrémně patologický prostředí jako v případě Termix, jen normální většinovou populaci. Lidi nechodí na Babovřesky proto, že by jim ve škole neřekli nic o Buñuelovi.
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:13:06)
Monty "Lidi nechodí na Babovřesky proto, že by jim ve škole neřekli nic o Buñuelovi."

To máš pravdu, ale já vidím smysl (školy) v tom, říct jim o Bunuelovi, protože toho sami neobjeví tak snadno jako Babovřesky. Klidně ať na ně koukají, ale ať mají tušení, že je to není "celý svět".


Já jsem v mládí viděla několik filmů od B. a stejně si je už najspíš nikdy nepustím, stačilo. ~d~
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:17:42)
Marko,
v současném školském systému je to úplně jedno, protože v ten je špatně celej. V rámci reformy školství si umím představit i smysluplný zapojení dějin umění včetně filmu, ale toho se nikdo z nás nemá šanci dožít.
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:19:42)
Monty tak já to nemyslela konkrétně, že ve škole musí být výuka o filmu, ale obecně i k té hudbě, literatuře, atd. jen jsem se držela toho příkladu.
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:23:47)
Marko,
to je fuk, čeho přesně se to týká, když stojí systém za hovno, nahradit Michala Davida Monteverdim je jen bezvýznamná kosmetická úprava, asi jako když si na otevřený vřed nalepíš samolepku se třpytkama. ~;)
 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:36:57)
Ten soucasny pruser je prave mj. v nascitani bezvyznamnosti. Nikdo asi neceka, ze by absolventi zakladek meli byt hudebne uvedomeli jak vidensky taxikar, ale vsichni by meli mit sanci se dostat k Cajkovskym a Bunuelum. Vysadit pubertaka na Mozarta je uz vetsinou samozrejme pozde. Ale s predskolaky a prvnim stupnem se pracovat v pohode da.
Kdybych to ale nechala na nasi skole, tak by holky zpivaly maximalne “Chci klukem byt”, bo je to dle ucitelky vtipne.
 Vítr z hor 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:26:01)
“Já jsem v mládí viděla několik filmů od B. a stejně si je už najspíš nikdy nepustím, stačilo.”

Jak, stacilo? “La ilusion viaja en el tranvia” nestaci nikdy! ~y~
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 12:26:29)
Před pár lety jsem pracovala ve škole, která byla ve staré zástavbě, sto let stará školní budova, vysokáánské stropy a špína,špína,špína všude. Saze ještě z dob,kdy jezdily parní vlaky, dvojitá špaletová okna, špinavá oprýskaná, všude pavučiny, omatlané lavice. Tak jsem tam uklidila, hecka přípravného týdne, samozřejmě vlastním náčiním, erární nešlo nijak získat (natož snad angažovat uklízečku). Manžela jsem tenkrát donutila, aby tam na štaflích vymetal pavučiny z rohů. Byla to týdenní fuška.
Pak jsem na ty špinavé, otlučené zjizvené zdi vyvěsila "staromódní" plakáty na lištách, takové ty, co se rolují, z přírodopisného kabinetu, které nikdo nechtěl, že nejsou fancy. Nakonec to vypadalo v mezích možností docela hezky. Bylo tam čisto, ty plakáty byly od jednoho autora, měly stejný styl a dva typy formátů, takže když se to sestavilo, trochu si s tím člověk vyhrál.. dětem se to líbilo. Ale já jsem dostala vypráno, že moje třída je "chudá a smutná" a rodičům se nelíbí. V ostatních třídách kolegyně nalepily a navěsily všechno možné i nemožné na tu špínu, to bylo OK.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 15:04:59)
Tante, ono mnoho lidí, možná většina, má doma variantu toho, co je k vidění v těch školách.

 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 15:56:34)
Je to tak. Před hodně lety, v době těsně před nástupem Liška a v ní jsem pracovala ve škole, která se starala o estetickou výchovu nejenom tím, že podporovala výuku, ale jako výtvarnice tam byla angažovaná akademická architektka, talentovaná a chytrá žena,fakt to uměla. Ředitelka byla také osvícená osoba, takže školní výzdobu dělala ona, dokonce se podílela na rekonstrukci, která tam tenkrát probíhala,takže výsledek byl, že zdevastovaná sídlištní škola se proměnila v opravdu hezké inspirativní místo, bylo tam pěkně i na záchodě a projevil se tam dneska už zapomenutý efekt, že děti v takovém prostředí byly mnohem klidnější, bylo daleko méně vandalských incidentů a ničení nebylo mezi dětmi v kursu.
Ale měla to ta kolegyně těžké, většina sboru proti ní neustále remcala, chtěli si "svobodně, po našem, děti to tak mají rády" atdatd. Vyvrcholilo to tím, že vychovatelky v družině pod vedením šéfky družiny zmalovaly o víkendu v hlavní chodbě celou zeď "dětskými motivy".
No, dneska tam architektka už není, ale dětské motivy ano. Všude. Z její práce nezbylo nic, šla do důchodu a odstěhovala sena chalupu. Třída, ve které jsem pracovala, krásný,vybavený hudební ateliér s dokonalým zvukovým systémem, je předělaná na "učebnu jazyků". Zvuk nefunguje, krásné clavinově vylámaly děti klávesy a omlátily ji hokejkami, orffovy instrumentáře roznesla družina a první stupeň na kopytech, obrazy podle Janáčkových oper, které udělaly starší žáci ve výtvarném atelieru na plátno, jsou pryč, ze zvonkoher, na kterých jsme hrávali, zbyla jen hromada trosek. Bicí souprava ukradená a úplné memento byl avokádový strom, který z nějakého bláznivého důvodu v té třídě rostl, je tam z něj suchý pahýl, který čouhá z vyschlého květináče, na kterém jsou namalované sprosté obrázky. V té třídě, protože byla okny a východ a sever, kvetly celoročně orchideje. Tak teď tam jsou umělé květiny z tržnice. To se nakoupilo jako výzdoba za školní peníze.
Ředitelka, která držela ve své škole nadstandardně dobrý výtvarný a hudební atelier, měla školní sbor, ve kterém hostovali i špičkoví sbormistři a zpívaly v něm děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, je pryč. Nepomohlo ji ani to, že z rekordně krátké době a s nejmenšími možnými náklady předělala kůlničku na dříví na krásný dům.
Současná šéfka je lepší. Říká to zřizovatel.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 15:57:57)
omg.. starší žáci udělali. PROČ to tady nejde editovat?? Omlouvám se.
 Marta. 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 16:07:51)
Tante

!Vyvrcholilo to tím, že vychovatelky v družině pod vedením šéfky družiny zmalovaly o víkendu v hlavní chodbě celou zeď "dětskými motivy"."

Tak to je jako kdybys psala o naší škole. Je to taky 100 let stará budova a vychovatelky z družiny opět pomalovaly další část zdí na chodbách "dětskými motivy".
Paní zástupkyně i pan ředitel jsou moc spokojení.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 16:13:03)
To je tak smutné, že se to nedá ani číst.

Nesnáším přeplácaná místa. Zrovna dnes jsem se viděla s jednou kamarádkou tady odtud a shodly jsme se, jak nás spousta vjemů úplně ruší a vyčerpává.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 16:39:01)
Na těch obrazech byla plačící Jenůfa držící červenou miminkovskou čepičku, Bystrouška a Zlatohřbítek, jak si dávají pusinku a úplně nejlepší byla Elina Makropulos, kterou namaloval Vietnamec, v prostředku obrazu stála nádherná krasavice se smutným úsměvem a kolem ní byli třešňové květy,ptáčkové a na dolní hraně stáli panáčci v cylindrech a natahovali k ní ruce. Dneska už fakt nevím, jak se mohlo stát, že Vietnamec, který měl skoro ze všeho čtyřku, protože po škole pracoval s rodiči v obchodě, přemýšlel takhle o Věci Makropulos. Tenkrát mi to přišlo normální, byť potěšitelné. Když jsme ty obrazy dávali na zeď, tak mi řekl, že takovou ženu by chtěl. Tak třeba ji dneska má. Škoda, že dost jistě nemá ten obraz.
 Marta. 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 16:58:03)
Tante, to je úžasný příběh s tím Vietnamcem. :-)
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 17:10:28)
Jj. A takové příběhy se mohou ve škole dít. Mj. dneska podle mě to je i tak asi nejsilnější důvod, proč by měla škola hrazená ze společných prostředků existovat. Ale nebylo to jen to, vždyť si představ, že někdo, komu je čtrnáct, je schopný vcítění do Jenůfy, že tenkrát si nikdo z rodičů nestěžoval, že taková věc se ve škole probírá, představ si to dneska. Dneska, kdybych byla ve škole, už bych si to vůbec neriskla, Jenůfu..tyjo. Naštěstí Liška Bystrouška překonává všechny režimy včetně současného. Důkaz toho, že Janáček byl génius :-).
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 17:25:41)
Tante, právě učitelky jako ty bych si přála pro své děti. Mně by se zrovna více líbilo, kdyby se děti učily Její pastorkyni raději než třeba tebou zmíněnou Lišku Bystroušku. Na ZŠ v hudebce to bylo pořád dokola pouštění písniček z youtube. Všichni brali hudebku jako odpočinek.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 17:35:54)
Ale Liška Bystrouška je krásná. Znáš ten animáč, který na ni udělalo BBC? To je jedna z nejlepších operních produkcí, které jsem kdy viděla :-). Možná i úplně nejlepší :-D.
Paradoxně Bystrouška je udělaná z mnohem "pikantnějšího" materiálu než Jenůfa. Jenůfa je srdcervoucí a Bystrouška krásná a ošemetná a plná všeho, co patří k životu, najmě sexu. Janáček to napsal na stará kolena a je to vlastně o něm a o Kamile Stösslové. Ale taky hodně o stáří. To dneska taky není in téma. Všichni musí dokazovat, že oni minimálně nějak někde staří nejsou. Janáček byl starý a zamilovaný. No, toto!
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 17:43:07)
Ale jo. Za mě ať dělají to i to. Děti v hudebce zpívaly Michala Davida. To jsem měla problém rozdejchat. My kupujeme každý rok rodinná předplatná do ND. Tahám deti na balet, který miluju, občas operu.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 17:51:11)
Což Michala Davida, to je sice děsný, ale pařba s paní učitelkou na "Jede jede mašinka,kouří se jí z komínka, jede jede do dáli, veze samý ožralý" vyhodnocená jako nejlepší práce třídního na škole, TO je maso. A víš, proč byla vyhodnocena? Kvůli demokracii. Spravedlivě. Přišlo nejvíc pozitivních ohlasů. Rodiče děkovali, že paní učitelka je boží, odvaz a prostě správná. Jediný, kdo remcal, jsem byla já. Ale neměla jsem právo mrmlat, zeptali se mě, jestli já jsem abstinent. Nejsem, tudíž nemám právo, aby mi to nevyhovovalo, protože paní učitelka abstinentka je a tudíž v jejím provedení jde o prevenci sociopatologických jevů. Na to je Míša David ještě čajíček. Nebo Panenka nebo Stánky.. to jsou prostě ty naše písničky, lidské, ty máme rádi.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 18:09:21)
Au
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 12:00:54)
Proti mašince je Michal David a Stánky hluboká filozofie. ~;)

Já jsem dítěti mašinku zpívala, když bylo malé a mělo rádo vláčky ~t~ ovšem slova jsem si upravila, ožralý fakt nevezla.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 17:35:01)
Termix, ano, vyčerpává to.
Já čím dál častěji potřebuji les a ticho.
Tento víkend zrovna odpočívám v bílém hotelovém pokoji, kde je boží klid, prokládám jen tím lesem a trochou umění a to je TAKOVÝ relax ..
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 17:37:07)
My takhle občas jezdíme na víkendy ke kamarádům, co bydlí v přírodě na farmě na konci světa. Nikde jinde se nespí tak, jako tam. Ticho a černočerná tma.
 K_at 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 17:41:42)
Termixi, jo. U nas na chalupe tez. Neni to uplny konec sveta. Ale tma a ticho je vetsinou taky. Spime systenem "studna". Proste lehneme a...blik, je rano.
 Marta. 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 16:00:56)
Tante, teda s v výzdobou jsi mě dostala. Mám podobný zážitek z letošního začátku školního roku. Jsem asistentka pedagoga, s naší paní učitelkou máme pohled na výzdobu třídy stejný jako ty. Nechceme mít třídu přeplácanou vším možným a nemožným. Takže se najde i kus holé čisté bílé zdi. Na oknech jsou záclony a na nich nic nevisí. To se ale v přípravném týdnu nelíbilo panu řediteli a hlavně paní zástupkyni. Prý máme třídu chudou a máme to napravit. Hodně ostatních tříd je přeplácaných, mám pocit, že děti to pak ani nemůžou vnímat. Mají kolem sebe velkou změť obrázků, barev, písmen, slov, různých předmětů. Já to vnímám jako velký chaos, když do takové třídy přijdu.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 10:32:48)
Ropucho, je úplně evidentní, že lidé Steva chtějí. Mají možnost si to chtění ještě opentlit tím, že Steve jejich děti učí, dokonce moderní metodou.
Jejich věc.
Já jsem chtěla jen napsat, že to tak není a být nemusí.
Produkce pro děti nemusí být a dokonce často i nejsou pokleslé. Podívej se na BBC. I tam šli hodně dolů, ale pořád je to jinde. Justin Fletcher, kterého Watts vykrádá, je pořád úplně jiná liga.
Že to lidé nevidí, nedokáží rozeznat kreativní umělecký projev o šmíry, TO je problém. A důsledek nedostatku výchovy a vzdělání.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 10:42:58)
Tante, díky za tip, ráda se podívám.
Souhlasím, že produkce pro děti nemusí být brak, ale vidím to stejně jako u produkce pro dospělé, kvalita stojí námahu a peníze a konzument musí pečlivě hledat mimo hromady komerčního mainstreamu.
Paradoxem zvrhlého minulého režimu byla leckterá kvalitní tvorba pro děti (zmiňované studio Kamarád tedy zrovna ne), pamětníci vědí, jak to může vypadat.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:01:36)
To nebyl paradox, ale důsledek. Ti nejlepší lidé, nejtalentovanější a nejvíc charakterní, nesměli pracovat, ale režim jim dovoloval pracovat pro děti, protože to (TO je paradox) považoval za neškodné. Asi že měl vlastní propagandu i u dětí a ti lidé, kteří dělali cenzuru, byli často velmi tupí, nevěděli na co se dívají. Hodně uměleckých věcí tenkrát tak fungovalo.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 11:09:57)
Tante, jojo, já vím, že to bylo takhle.
Já mám k minulému režimu velmi negativní postoj, proto říkám, že to byl paradoxní výsledek, aby to neznělo jako přiznání nějakého kladu.
Děti se dostaly k věcem, které by dnes stály mnoho peněz, nebo by musely být dělány jako dobročinnost.
Setkala jsem se jako dítě s umělci, o nichž jsem až s odstupem zjistila, jaká to byla jména a že byli "odklizeni" do pohraničí k práci s dětmi.
 Roya 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 15:39:41)
.
 byvala radka 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 12:07:48)
tvl, zlatá knihovna
kam jsme se to dostali...
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:05:38)
Já je miluju. Desítky mých malých klientů ke mně přešlo právě od nich. A ještě od Helen Doron. Asi v mé spádové lokalitě to nedělají až tak hezky, takže soustavně mi dodávají klienty ~g~
 darinaa 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 23:14:47)
Termixi a ty u vyučování vycházíš z čeho? Myslím, žes někde psala že jsi studovala v zahraničí, studovala jsi tam pedagogiku? Ptám se vlastně na to, z kolika procent používáš metodiku, kterou ses "naučila" (což by bylo fajn vědět, že to někdo umí lidi naučit) a z kolika už je to tvoje vlastní tvorba a zkušenost. Jestli si myslíš, že tvé vzdělání bylo základem pro to, abys učila dobře.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 23:45:10)
V zahraničí jsem studovala jazyk. Pedagogiku v ČR. Mám takovou kombinaci přirozeného prožitku a pak taky trochu dril a různé věci. Steve je určitě vhodný pro malé děti. Navíc já ho znám osobně, respektive víme o sobě oba a oba jsme se viděli učit. Naše cesty se úplně rozdělily před mnoha lety, protože já se prostě neumím falešně radovat.
Každý to děláme jinak. Neumím dělat business a tak nikdy nezbohatnu. A nikdy nebudu mít rychlokvašky lektorky, co si udělají kurz. Mám C2 úroveň, CPE za A. A taky omezené časové možnosti. Vše učím přímo já. S dětmi klidně ve vyučování "vařím", vyrábíme ssndwiche, nepečené dorty, saláty, hrajeme spousty her, s většími děláme videa na youtube, vymýšlíme vlastní písničky, ale prostě čtvrťáci už nebudou dělat totéž co předškolní děti. Já teda nepoužívám straku a ani nemám vlastní učebnice. Mám teda skvělé učebnice, ale nevyrobila jsem je.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 23:58:21)
Podle mě Steve není vhodný pro nikoho. Přesně z toho důvodu, který jsi napsala. Řeknu to jemně: Neautentičnost. To je jeden z nejtěžších hříchů v pedagogice. Kromě toho to dětem korumpuje estetické cítění.
Učení přes první signální je vhodně pro malé děti, resp. malé děti se tak učí, takže tím pádem se tak mohou naučit i něco anglicky. Ale jen něco.
Vidím to jednak na vlastních dětech, co to tak "hodí". A to jsou šikovné.
A pak to vidím na bratrancích a sestřenicích, kteří odešli z ČJ prostředí cca na začátku školní docházky. Pak už neměli možnost, doma se sice česky mluvilo, ale moc se toho nenamluvilo, protože rodiče se málokdy utrhli z práce. Všichni dodnes česky rozumí a dobře mluví, jen s minimálním přízvukem, ale mají jednak malou slovní zásobu a hlavně nedokáží česky číst a už vůbec ne psát. Ačkoliv jsou všichni velmi inteligentní a vzdělaní dost nadprůměrně, česky nenapíší ani pohled, aby to dávalo smysl. Protože nikdy do toho jazyka nepronikli. Nikdy se nezabývali jeho strukturou, logikou, prostě nikdo je neučil.
 byvala radka 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 12:10:07)
hezký rozbor
 byvala radka 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 12:12:09)
"Neautentičnost. To je jeden z nejtěžších hříchů v pedagogice"
do kamene tesat
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:23:40)
Tante "museli jsme dělat dřepy a přebíhat od okna ke dveřím, abychom viděli, jak je přebíhání od okna ke dveřím boží, a také házet mičudou a imitovat straky."

Toto jsem považovala za nějakou nadsázku, interní vtip, kterému nerozumím.


Po tomto ..."Ta straka je maňásek, to podle nich máš dát na ruku a skřehotat. Před čtvrťákama. A když ti to přijde trapný, tak jsi kyselá zadel."

...se bohužel ukázalo, že to bylo vážně. To je tedy strašné.... naštěstí toto nás nepotkalo. Asi si to půjdu vygooglit. ~5~
 *Kate 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:24:07)
Co to je "de mode akcent"?
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:31:53)
Přízvuk lidí, kteří studovali angličtinu před r. 1989, kdy byla minimální možnost kontaktu s rodilými mluvčími, nevyučovali na fakultách atd. Oni mluví jako pro výuku používané gramofonové desky ze šedesátých let. Jako třeba když si pustíš, jak se zpívalo v šedesátých letech. Po revoluci se to některým už nezlepšilo, ale přesto většina z nich umí, znají gramatiku, mají velikou slovní zásobu, jsou silní v psaném projevu a v překládání a pokud jsou ochotní učit děti, měli by jim všichni ruce líbat. Jenže místo toho se jim všichni posmívají a to, že jsou nároční a něco po dětech chtějí, je obvykle nakonec stojí místo, protože oni mají takové povahy. Vykašlou se na to, než by někde dělali pitomce.
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:41:36)
Přesně tak to je. Rodilí mluvčí to tak vnímají. Jako sexy-vintage. :-)
Já třeba umím houby s octem na kyselo, mluvím přibližně filadelfsky, protože tomu tak osud chtěl. První muž mluví jižansky a nepomohly ani roky drahého přecvičování v British Council placené zaměstnavatelem. Naopak druhý muž, kterého už zastihla nová doba, nižší gymnázium a kvalifikovaní britští učitelé, ten má oxfordskou výslovnost a nos nahoru :-D. Normální vtištění :-).
 *Kate 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:34:46)
Tante, aha:)
 Kaipa 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 18:58:34)
Tante, vůbec nevím, o co jde, ale pobavilo.~:-D
 daba+holčička 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 19:01:40)
tak pr opředškoláky mě to přijde dobré, viděla jsem i nějaké video ze školky a Steve je fakt dokázal všechny do toho vtáhnout. On je teda šíleně hyperaktivní. Pr oškoláky mě to přijde mimo, možná kouknout na nějaké video, těm je dobře rozumět.
 Žžena 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 19:02:07)
Myslela jsem si, že angličtina v naší ZŠ je tragická, ale to domnělé dno bylo jen papundeklové, zjevně to jde ještě hůř.
soucítím. ~x~
 Adda6a 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 19:32:41)
Sice se mne to netyka, ale pobavilo :)
Pripomelo mi to dceru, ktera sa asi v 8 letech zeptala ucitelky jestli “opravdu umi francouzsky nebo je bude ucit tady ta divna slova, ktera vubec francouzsky nezni” ... Moc nadseni to v ucitelce nevyvolalo, ale nakonec to byl jenom nepatrnej stripek ktery prispel ke zmene skoly ve stejnym roce.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 19:39:32)
"imitovat straky" ~t~~t~
upřímnou soustrast
 magrata1 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 20:27:36)
U nás zas je učitelka, co umí prd a opravuje výslovnost i používání slov (hádala se o použití crayon x pencil) rodilým mluvčím. Přistěhovala se sem kamarádka, má manžela angličana, dcery chodily několik let do školy ve VB. Učitelka jedné z nich neustále dávala třeba trojky ze slovíček, výslovnost se ji snažila přeučit... Druhá zas měla učitelku, co o ní nadšeně prohlásila: "Mami, to je super, my máme i učitelku, co umí trošku anglicky. Já jí pomáhám učit."
Ale straku teda ještě nevyšpárali
 magrata1 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 22:40:59)
Je to možné. Jsme okres UH
 Lída+4 


Re: Wattsenglish 

(8.9.2019 18:55:24)
Moje sestřenka kdysi měla podobnej problém - učitelka jí trvala dávala dvojky z angličtiny, protože jí nerozuměla. Sestřenka nejdřív strávila dva roky v USA a nějakou dobu poté dva roky chodila na Kypru do britský školy. Pravda, bylo to v sedmdesátkách...
 Půlka psa 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 21:55:03)
Musím přiznat, že vůbec nevím, v čem jedou ve škole naše děti. Stačí mi, že se překvapivě dobře dorozumí a mají velkou slovní zásobu. Jestli mají straku nebo ne, to mě úplně minulo.
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 22:20:29)
Chápu správně pointu, že rodilý Brit Steve špatně vyslovuje?
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 23:49:41)
Ne, vyslovuje normálně. Ale není dobré učit děti opakovat bez porozumění blbé a špatně zazpívané písničky. Rozhodně tím nevzniká to, že se naučí anglicky. Je to nepochopení toho, jak se učí zpěvem. Mj to nemohou dělat nemuzikální a nemúzičtí lidé, což Steve zjevně je, ale neví to. Nevím, jestli si to nepletu, ale měla jsem pocit, že ty jsi muzikantka? Jestli jsi, tak přece víš, že při zpívání se jinak vyslovuje než při mluvení? A že není jedno, jestli je písnička hezká a sdělná a nebo jestli je to karikatura písničky?
Proto se třeba dá učit AJ na písničkách od Beatles. Ne tvorbě Steva Wattse však nikoliv.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(5.9.2019 23:58:17)
To ráda slyším. Písničky od Beatles používám nejradeji :-)
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 12:02:36)
Tante, díky za vysvětlení.
Já muzikant právě vůbec nejsem, takže mi nedocházelo jádro věci.
Dobře nebo špatně zpívanou písničku asi bohužel nepoznám.
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 12:13:16)
Ropu "Dobře nebo špatně zpívanou písničku asi bohužel nepoznám"

No tohle poznám i já. Steve zpívat fakt neumí. Ale jako fakt vůbec. Ale ony to ani nejsou písničky. ~d~
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 15:28:28)
Marko, hudební složku opravdu vůbec nejsem kompetentní hodnotit.
Co jsem našla, tak Steve má i nehudební výstupy, kde se pouze pitvoří (a straka řve) a učí děti opakovat slovíčka.
Ale jak vypadá celá výuka, to nevím.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 8:11:02)
Neznala jsem, musela jsem si to pustit a fakt ti neděkuju!
Strašný.
 Lei 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 10:58:48)
Steva a jeho straku jsem pouze viděla ve Sluníčku či kde - inzerát. Teď abych se bála, podle čeho se začala učit dcera. Včera měla první hodinu AJ, ale učebnici nechala ve škole. Platili jsme je už loni a teď si uvědomuji, že jsem stádně poslala peníze a vůbec jsem se nepídila, na co vlastně.

Trochu mi to připomíná hudební školu Yamaha, tam se taky zpívají jejich písně. Kamarádka s manželem vždy večer losovali, kdo tam s dítětem půjde - ani jeden nechtěl, ale bylo jim líto peněz :-D.

Termixi, na gymplu v roce 1993 nás učil lektor - Brit. Učit teda neuměl za mák a byl takový celý pomatený, ale zbyl mi po něm šanon všech písní Beatles a většina z nich i v hlavě :-).

Mohu se Tě zeptat, podle kterých učebnic tedy učíš? Dají se sehnat i u nás? Děkuji.

 Federika 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 11:01:09)
Lei,
Termix ti určitě odpoví, já si dovolím za ni~:-D-dají se objednat. Ono už se celkem u nás dá cokoli koupit a objednat.
Teda pokud si letos Termix nevymyslí nějaký jiný~t~ Moje dcera má připravený na kurzy s ní ty loňský. A už se těší.
 Federika 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 13:49:54)
Do BC chodil syn a byl hodně spokojenej. Dcera ne, protože nemá prostě dvakrát týdně odpoledne čas. Jsem moc ráda, že mi Termix vyšla vstříc a dcera je u ní dva kurzy po sobě, i se svačinkou:-), protože tak může využít jediný odpoledne v týdnu,který má volný.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 13:47:23)
Taky se na tvojí dceru těším :-). Na vyprávění o slizu ~t~
 Federika 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 13:51:37)
No, možná ti bude vyprávět, že máma o prázdninách, v době jejího soustředění, udělala obrovskou čistku a dvě bedny slizu zmizely. Dvě bedny toho smradlavýho a zkaženýho, byť ti ona bude tvrdit, že to byly ty nejvzácnější a rozhodně rozhodně zkažený nebyly~t~
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 13:54:01)
Mně zmizel sliz z okna v autě :-). Sám od sebe. Asi se vstřebal :-)
 Federika 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 13:57:34)
To jsou ty kouzelný:-)
Potřebuju pak poradit s audioknihama, v angličtině. Musí trochu přitvrdit. Ty zkoušky půjde nezávazně zkusit, bez velkýho očekávaní, ale snažit se může~:-D
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 14:02:01)
Když slíbíš, že mi je vždy vrátíte, můžu vždy nějakou půjčit. Letos budu stejně zavádět čtenářské týdny a dětem půjčovat knihy na čtení doma.
 Federika 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 14:16:27)
Super, dík, pohlídám si to:-)
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 16:30:11)
Federiko,
nevím teda, jestli to existuje jako audiokniha, ale pro tenhle věk bych doporučila Michaela Rosena. Má i dost videí na YT a spoustu knih, který se dají sehnat na Amazonu. Některý jeho povídky a básničky přišly vtipný i mně, a to už nejsem úplně věkem ta správná cílovka.
 Federika 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 17:00:45)
Minry, dík, mrknu na to. Ona je momentálně nějak naladěná ke všemu, asi nová energie na začátkz roku, nevím:-) Sama mi o nějaký knížky říkala, přitom nikdy mic nečetla. Ni a já jsem bohužel v angličtině jaksi pořad ještě u zjednodušený četby, i když se lepším:-))
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 17:15:48)
Federiko,
tak syn beletrii v podstatě nečte, letos poprvé přečetl celou poměrně tlustou knihu (něco jako sci-fi, co napsal jeden jeho oblíbený youtuber, dokonce to chtěl překládat do češtiny, ovšem to nevím, kdo by to u nás kupoval) , ale Michaela Rosena četl rád, protože je to krátký a vtipný. Hodně si to od něj i půjčovali kamarádi.
 Federika 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 17:17:51)
Hm, tak krátký a vtipný by u nás mohlo zabodovat taky:-)
 Monty 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 17:24:40)
Federiko,
zkus, fakt je to dobrý.
Mmch., dotaz OT, asi i na Termix, jestli tu ještě je - jaký praktický význam má certifikát CAE? Měla jsem za to, že se to dá využít u přijímaček na zahraniční VŠ, ale kamarádka překladatelka tvrdí, že to zas až tak moc nikde nechtějí...
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 19:46:48)
Ano, univerzity to chtějí. Zrovna včera jsem doma měla studenta maturanta, co se bude hlásit na Cambridge university a chtějí buď CAE nebo TOEFL a nebo IAELTS. A nebo mají vlastní požadavky. Jeden pražský gympl to bere místo školní části maturity, většině zatím stačí FCE.
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 13:51:23)
Používám učebnice od Cambridge. Jsou poměrně drahé. Jenže je vymýšlí tým lidí, co tomu rozumí. Nikdy v životě bych neučila podle knih třeba českých autorů. Všechny do jedné jsou strašné. Přitom některé autorky jsou skvělé učitelky a znám je osobně. Jenže jim chybí ten tým.
Používám učebnice Kidsbox pro školní děti. Ale od 6.či 7.třídy už knihy na přípravu na PET, od 13 až 14 let už přípravu na FC. A tam jsem vloni objevila úžasnou novinku od Pearson a přešla jsem na jejich sadu.
 Lei 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 16:27:27)
Děkuji. Dcera na můj pokyn učebnice přinesla. Mají Cambridge Super Minds.
 krtecka 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 11:30:13)
Tak jsem si to vygooglila a je to fakt šílené. Ten chlap má asi velké sebevědomí, nebo je hluchý, nebo spíš oboje ~o~ Doufám, že naše škola na tom nepofrčí.
 Marika Letní 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 11:49:53)
Viděla jsem video ze školky, Steve prdí na pusu a ječí, mlaská a pitvoří se. Netuším, zda podobný styl provádí i pro školní děti. Pokud ano, tak to je tristní.
 darinaa 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 12:21:06)
Musela jsem si to najít na youtube po přečtení příspěvků. Když si ale vzpomenu, když kluci chodili jako nerodilí mluvčí do lower school, tak mnoho učitelů takhle hlasitě gestikulovalo a přehrávalo a děti je měly rády. Mně to vždycky akorát vysálo :-))
 Rodinová 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 14:34:46)
Slysim poprve, asi nejaka pokrokova metoda, nejsem kompetentni.

Ale muzu si zde vylit neco kacirsky o anglictine ~:-D?

Ja jsem mela jsem kliku za totace na jazykovku s anglictinou od 3. tridy, gympl s rozsirenou anglictinou a dobre ucitele. Pak jsem si udelala statnici.
Anglictina a anglofonni svet me strasne bavi, vzdycky jsem se snazila mluvit a cist, co to slo a nejak se zlepsovat. Stvalo me, ze to neumim dokonale, gramatiku, vyslovnost ...

Tri roky pracuju v mezinarodni spolecnosti, kde kazdy den mluvim anglicky z 90 procent a reviduju a pisu dokumenty a maily jen v anglictine. Takovych patlalu jako ja jsme tam 32 narodnosti~t~.

Nikoho nezajima, s jakym kdo mluvi akcentem nebo co pouzil za cas (a ze je to obcas bida ...), je potreba se domluvit. Musim rict, ze tri roky jsou na me anglictine hodne znat a casto si ani nevzpomenu zpetne, jestli bylo jednani v cestine nebo anglictine.

Zaver: metody vyuky je asi fajn rozebirat v pedagogicko akademickych kruzich, v zasade je potreba deti naucit orientovat se v jazyku a neotravit je.
Me deti se nejvic naucily z youtube a filmu ~t~

 Rodinová 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 14:35:16)
Tyjo, to je muj asi nejdelsi prispevek ever ~t~
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 14:49:34)
Rodinová, já si také kacířsky myslím, že akcent je vedlejší (pokud tedy
není tak strašný, že by měl vliv na srozumitelnost), nepracuje-li člověk zrovna pro britskou královskou rodinu.
Ne že by nebylo pěkné ovládat sofistikovaný britský přízvuk, ale v drtivé většině člověk asi nemluví anglicky s Brity.

 Adda6a 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 15:55:10)
Tak v pracovnim prostredi se clovek setka s tolika prizvuky, ze je to ve vysledku celkem irelevantni.
Ale od ucitele asi urcity standard lze ocekavat :)

Mi to pripomelo legracni scenku z prace pred nekolika lety, sedeli jsme na jakymsi mecheche v hospode a jedna novejsi kolegyne se mne ptala odkud jsem a jak dlouho uz tady ziju. Tak rikam ze pres 15 let a proc se pta? Nacez ona pravi, ze je porad u mne slyset trochu prizvuk, sice ho nedokaze identifikovat, ale trochu to tam je. No tak jsem se rozesmala, ze to bude tim, ze s mym prizvukem nic nedelam, a dokonce ani nemam v planu. Vedle sedel vetsi sef a ten se uplne nevericne a temer urazene na ni otocil, ze on je tady prece uz 25 let a taky nehodla se svym prizvukem nic delat :) To uz se smali vsichni okolo sedici, sef byl totiz takovej echt Scotsman, u kteryho to bylo slyset hned u prvniho slova. ~t~
 Termix 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 16:21:56)
Tak já taky nejsem rodilá mluvčí AJ a přízvuk samozřejmě mám. A nic s tím nenadělám. Bylo mi 18, když jsem se do Anglie stěhovala. U učitelů mi vadí špatná výslovnost. Takové to "srí .... senk jů ...." a jiné perly.
 Sio 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 16:50:03)
Termix, moje děti by ti po jednom roku školní angličtiny vysvětlily, že se říká fenk jů. A dej ár
 Ropucha + 2 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 17:42:49)
Siobiah, a není možné, že děti sice dobře slyší, ale špatně napodobují?
Jako když se učí mluvit batole a zprvu šišlá a komolí, než se naučí vyslovovat správně?
 Lei 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 17:59:51)
Nejsem dotazázaná, a nevím. Ale vím, že děti pochybují :-). Dcera ve školce přišla s tím, že paní uklízečka jim řekla, že se zelená vyslovuje grrrrín s pěkně drncivym českým R, nikoli tak, jak jim to říkám já. Tak jsme si to vysvětlili a dobrý. Ale pokud by paní uklízečka byla větší autoritou, tak nevím, nevím :-D.
 Lei 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 18:01:39)
Ale myslím si, že malé děti naopak dokážou chytit přízvuk skvěle.
 Lei 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 18:03:29)
Pardon, pisu přízvuk, myslím výslovnost. Dcera když si řekne německy o zmrzlinu, tak bych ji od Němce nepoznala. 100% to naposlouchala.
 zen 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 17:54:48)
Ja si take myslim,ze to s tim prizvukem tak horke nebude. Mozna anglicani jsou na to prisnejsi. Ja ziju v Kanade a tady to nikdo neresi.Zije tu spousta imigrantu a kazdy mame nejaky prizvuk.Nejdulezitejsi je se domluvit.
Jinak v Londyne jsem se take domluvila. Ale stejne mi ta briska anglictina prijde divna ~;)

Nejvetsi sok zazila dcera kdyz se deti v Cr divily,ze mluvi anglicky kdyz je z Kanady. ~t~
 Tante Bante 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 20:44:28)
To si notujeme my se starším synem, že britská angličtina je anachronismus. Ale přijde mi, že v ČR se to nějak řeší. Když jsem se připravovala na CAE, tak jsem s tím měla problém. V přípravě mě neučil jediný Američan, což pro mě bylo přínosné, ale cítila jsem to. Od Britů jo. Od Američanů nikdy a Kanaďany žádné neznám..vlastně jednoho jo, ten je frankofonní, čili tolerantní.
 K_at 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 20:57:48)
Jen vsuvka, kdyz pisete o prizvucich. Detatko melo minule kecy, jak desne mluvim anglicky. Nejdriv me nakrkla, potom rozesmala: ja sice umim 15 sliv, o prizvuk se nesnazim, ale v Budapesti jsem face to face vsechno vyrizovala JA. Kdezto milacek muj sice cte, pise, rozumi atd, ALE JE JI TO K PRDU ~k~
 Okolík 


Re: Wattsenglish 

(6.9.2019 21:12:52)
Jestli ono to nebude tím, že v Maďarsku moc anglicky neumějí, tak je dobré umět mluvit rukama nohama.
Byli jsme v Györu, hodně mluvili slovensky, to bylo fajné...
 zen 


Re: Wattsenglish 

(7.9.2019 19:53:15)
Je jasne,ze v Evrope se lidi uci vic tu britskou anglictinu. Ale opravdu bych si po mych zkusenostech s dokonalym prizvukem nebo vyslovnosti hlavu nelamala. To bych resila jako posledni.

Ja spis vidim problem ,ze si kazdy clovek ze sve zeme priveze urcitou mentalitu a ta nekdy brani lidem se domluvit vic nez prizvuk.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.