| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Školka

  (?)
 Názory 110 z 59354  [Dalších 59344 >>]
monam 158013
31.8.2023 14:09:54
Jak by to mělo být je jedna věc, realita obvykle druhá. U dětí ve školce se platilo docela dost pololetně do takového toho fondu, z nějž se platily výlety, divadla apod. A pak byl covid a nám z původně zaplacených 1500 na dané pololetí vrátili asi stovku (dítě chodilo do školky asi ten měsíc, než se školky uzavřely a pak už tam až do konce roku nebylo) a podobně to dopadlo s kroužkem keramiky, kde mám z nějaké podobné částky vrátili asi dvě stovky. Vedlo to k tomu, že jsem na jinak vcelku dobrou školku změnila dost názor a doteď mám pocit, že nejednali fér.
Vážný2 158667
31.8.2023 14:05:06
Vím, že to bylo na gymplu, ale byl jsem ve výboru KPRKG a rodiče si tam tohle vybírání organizovali sami. Navíc jsem revidoval účetnictví KRPKG.

A existence těchto paraškolních spolků na dofinancovávání škol mi přijde trochu zoufalá Zvlášť když to musí dělat učitelka a kdyby do toho někdo zašťoural z berňáku, tak by mohl chtít všechny doklady, příjmové doklady od rodičů, vedení účta atd., daňové přiznání atd. A rozdávat tvrdé pokuty.

MŠMT by mělo stanovit odkazem v zákoně a detailní vyhláškou, které věci hradí škola, existenci školních a třídních fondů, na co lze vybírat, co když dítě nemá, jak vybírat na větší akce atd.

Pawlla 106336
31.8.2023 13:53:48
Větře, rodiny, které jsou na hmotné nouzi úplatu za vzdělání nehradí a potřetí opakuji, že o takových rodinách píšu.
Lenka Pražanda 128023
31.8.2023 12:55:46
Pawlo, ty jsi nepochopila, že učitelky ví že to není povinné a po rodinách, kde by to znamenalo citelný zásah do rozpočtu, to nepožadují. Právě proto je to prezentované jako nepovinné.
Myslíš, že by bylo vhodnější zvýšit měsíční úhradu za vzdělávání, kde by se tato drobná částka schovala? Pak by jí zaplatila i rodina, která teď nemusí ~;)
Vítr správně napsala, že jde opravdu u malou sumu, která zase tak velký zásah do rozpočtu neudělá. Mnohem větší výdaj jsou obědy, družina, kroužky nebo papírnictví.
susu. 129001
31.8.2023 12:23:13
Taky mi přijde, že je jednodušší donést toaleťák a kapesníky než platit víc za školku.~d~
Vítr z hor 100046
31.8.2023 9:55:53
Opět tady je otázka, proč řešit kapesníky.

Taky by třeba mohl zřizovatel (tedy do 31. 12. 2023 stále ještě ředitelka školy) zvýšit úplatu za vzdělávání a z vybraných peněz zcela legálně hradit kapesníky. ~;) Cenu za kapesníky by tedy rodiče neplatili v obchodě, ale normálně školce, a protože se úplata za vzdělávání obvykle zaokrouhluje, tak by velmi pravděpodobně nakonec zaplatili mnohem víc.

(Peníze od zřizovatele mají stejné určení jako platby rodičů na vzdělávání a v účetnictví se nerozlišuje, zda ty kapesníky šly ze zdrojů zřizovatele či ze školkovného. Pokud by kapesníky stály cca 200 Kč a rodič platí 10-12 měsíčních plateb, školka by patrně nezvýšila úplatu o 20 Kč měsíčně, ale o mnohem víc.)


Čili opět je nesmyslné bouřit se proti kapesníkům, naopak má smysl poradit rodinám v nouzi, aby požádaly o odpuštění úplaty za vzdělávání.


"Vítězem" této žabomyší války by totiž byli rodiče, kteří by nemuseli nosit kapesníky, ale zaplatili by za ně mnohem víc a učitelka by je i nadále vydávala centrálně.
(Navíc by měla ve skříni všechny krabičky stejné, líp by se to tam rovnalo, nemusela by se s nikým dohadovat a dostávala by menší množství najednou třeba každé čtvrtletí.)

Ostatně si myslím, že válka o kapesníky stejně skončí tak, že rodiče zaplatí víc, školka bude mít klid a ČŠI si odškrtne další vyřešený problém.
Pawlla 106336
31.8.2023 9:39:15
"Školky si rozhodně neusnadňují situaci výběrem hygienických potřeb, naopak. Původně ji usnadňovaly rodičům, protože třeba kapesníky si starší dítě přinese a ohlídá samo, dítě ve školce to ještě nedokáže. Učitelka tedy vydává kapesníky z centrálního zdroje všem."

A pokud by to hradil zřizovatel, tak jak má, tak by to učitelka nevydávala z centrálního zdroje?
vlad. 38059
31.8.2023 9:30:18
"Mně osobně přijde komický vyúčtovávat dvoustovkovou zálohu, co se skládá předem na výtvarku. Nebo určovat písemně, na jaký účel se další velkoryse darovaný kilopoužije."

Asi tak
Vítr z hor 100046
31.8.2023 9:15:55
Diskuze i info z MŠMT je tak trochu zavádějící a rodinám, pro které je to zásadní výdaj, to moc nepomůže. Jen to zbytečně napne vztahy. Hlavní informaci o tom, kde mohou rodiny v nouzi ušetřit, a to zásadně víc než na kapesnících, totiž nepřináší.

Proč:
Diskuze ani MŠMT neinformuje o zásadní úspoře ve výši mnohonásobku ceny dotyčných toaletních potřeb pro potřebné rodiny.
Ředitel(ka) školy totiž může v odůvodněných případech osvobodit zákonné zástupce od úplaty za vzdělávání, což může činit úsporu například 12.000 ročně při měsíční úplatě 1000 Kč.
Školy, které v této nesystémové době podaly dobrovolně uprostřed léta žádosti o dotaci na obědy zdarma pro potřebné děti, případně organizace WFW a i některé další mohou poskytnou obědy zdarma, což dotyčným rodinám může ušetřit další tisíce korun ročně.

Školky si rozhodně neusnadňují situaci výběrem hygienických potřeb, naopak. Původně ji usnadňovaly rodičům, protože třeba kapesníky si starší dítě přinese a ohlídá samo, dítě ve školce to ještě nedokáže. Učitelka tedy vydává kapesníky z centrálního zdroje všem.

Mimochodem, dokážete si představit, co se stane, když do školky přivalí 100 rodičů hromady toaletních potřeb? Nakoupili jste si to někdo někdy doma na rok dopředu? A kam jste to dali? Školky v září praskají ve švech a zaměstnanci furt jen hledají místo, kam to všechno uskladnit. (Taky se na to mnohé školky už dávno vykašlaly.)

Je pravda, že ČŠI začala vyžadovat, aby toaletní potřeby školky nevybíraly, patrně si někdo stěžoval a ČŠI zatím razí cestu ústupu před stížnostmi. Pleny pro neodplínkované děti však zatím školky od zákonných zástupců žádat můžou ~:-D

Osobně mi řešení výběru toaletních potřeb školkami připadá jako zbytečná ztráta času a energie, nikomu to zásadně nepomůže (ve srovnání se skutečnými možnými úsporami je to nicotné), pouze případné vášně se příhodně kanalizují někam stranou.
Pawlla 106336
31.8.2023 8:49:14
Tak nevím, mě když děti chodily do školky a že je to už let, tak jsem se do stovky nevešla nikdy a to byly úplně jiné ceny než dneska.

Ale v pokynech MŠMT je jasně dané, že tyto věci hradí zřizovatel, tak proč se to staví tak, že dítě, které kapesníky nedoneslo smrká do kapesníků, co donesou ostatní. Proč se tlačí na rodiče a ne na zřizovatele? je to jednodušší, to je jasné, protože většina rodičů to samozřejmě dá, protože to pro ně není žádný výdaj. Ale pak jsou rodiny, pro které to výdaj je, tak proč je (nejen ty) stavíš do role vyžírků, kteří parazitují na ostatních,
 Názory 110 z 59354  [Dalších 59344 >>]

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.