V dubnu přibylo téměř 30 tisíc nezaměstnaných.
Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v dubnu všech 77 okresů České republiky. Nejvíce nezaměstnanost stoupla v okrese Cheb, a sice o 53 procent. V okrese Praha-východ stoupla o 36,1 procenta, Karlovy Vary o 35,1 procenta.
...
Kvůli pandemii je dočasně bez práce 30 milionů Evropanů
Německo, Francie, Velká Británie, Itálie a Španělsko představují pět největších evropských ekonomik. Každá z těchto zemí zavedla nějakou formu takzvaného kurzarbeitu – systém, kdy stát hradí část mzdy dočasně nepotřebných zaměstnanců soukromých firem.
Podle dat Financial Times těchto pět států v úhrnu hradí mzdy téměř pětině pracovní síly. Cílem opatření je předejít propuštění dočasně nepotřebných zaměstnanců, které si zaměstnavatelé nyní nemohou dovolit platit.
„Nicméně panují obavy, že v některých zemích, jako jsou Španělsko a Británie, tyto programy nebudou trvat dostatečně dlouho, aby zabránily nárůstu nezaměstnanosti,“ dodal Financial Times.
...
Nový týden, nový rekord. Tak lze ve stručnosti popsat vývoj v oblasti žádostí o dávky v nezaměstnanosti ve Spojených státech amerických. V týdnu, který končil sobotou 28. března, se o ně poprvé přihlásilo 6,648 milionu lidí. Američané tak téměř zdvojnásobili předchozí rekord z předchozího týdne, kdy nových žádostí o dávky bylo 3,283 milionu.
Spojeným státům nyní vážně hrozí nezaměstnanost kolem dvaceti procent. To je zhruba dvojnásobek úrovně z doby finanční krize před zhruba deseti lety. V době, kdy v roce 1933 prezident Roosevelt vyhlašoval svůj New Deal, činila nezaměstnanost zhruba 24 procent. Někteří ekonomové se ale obávají, že letos může nezaměstnanost v USA vystoupat dokonce ke třiceti procentům.
Ale rozhodně se nic neděje. Taky co by se mělo dít, že jo.