Re: Prolife
Zdenko,
několik poznámek k vaší odpovědi:
„Logika argumentu, který zní, že zákazem se rozpoutá velké množství nelegálních potratů v podstatě zní - k vraždám, loupežím a jiným násilným činům bude vždy docházet, proto je uzákoňme! Potom snad už nebudou zločinem...? „
-Promiňte, ale tento argument stojí a padá s tím, zda považujeme potrat za zločin či nikoli. Já potrat nepovažuji za zločin, ale za krajní řešení v nouzi, takže srovnání s vraždou či loupeží pro mě nemá žádnou platnost. Zločiny je třeba zakázat, krajní řešení v nouzi nikoli.
„pokud je matka těhotenstvím ohrožena na životě, pak má samozřejmě přednost a její život bude zachráněn, nečtete mé příspěvky, už jsem o tom psala!“
– Takže pokud je ohrožen život matky, potrat zločin není – jinak to zločin je. Ovšem o tom, zda a jak moc je ohrožen život matky stejně rozhoduje lékař. Jak moc musí být ohrožen život matky, aby potrat nebyl zločinem? A co když je ohroženo jenom její zdraví – pak je to zločin, nebo není?
„Nám jde o ženy, neboť víme, že se k potratu většina uchyluje opravdu jako ke krajnímu řešení, ale krajním řešením by měl být například anonymní porod nebo předání dítěte k adopci (pražská čekací doba na dítě je 5 let!! novorozenců je málo..hodně se jich stačí "vysát, vyškrábnout") a ne zabití dítěte. „
– Zajímalo by mě, kolik takovýchto dětí bude skutečně předáno k adopci – spíš je čeká život v ústavu (i když připouštím: lepší život v ústavu než žádný život). Anonymní porod v současné době a v současné společnosti není alternativa – protože těhotenství není a nemůže být anonymní. Žena, která je 9 měsíců těhotná a vrátí se z porodnice bez dítěte bude pochopitelně podrobena řadě dotazů ze svého okolí a posléze velmi pravděpodobně morálně odsouzena – což by se v případě potratu jistě nestalo. Navíc si myslím, že i pro ženu samotnou je psychicky přijatelnější zbavit nechtěného těhotenství v začátku, než odevzdat již narozené dítě (netvrdím ovšem, že je to tak dobře – ovšem pokud se někdy podaří změnit postoj společnosti k této otázce, bude to určitě ještě nějakou dobu trvat).
„Píšete: "Jsou ale i situace, které změnit prakticky nelze (ohrožení zdraví matky, nebezpečí narození dítěte z těžkým poškozením, těhotenství po znásilnění) a v takovém případě je podle mého názoru neumožnění legálního potratu nelidské" - zatímco zabití nenarozeného dítěte, výškrab či vysátí, metody částečného porodu jsou vysoce humánní....?!“ Ještě jednou a naposledy – nedomnívám se, že potrat vysoce humánní – vy mi to pouze podsouváte. Potrat je pouze krajním řešením krizové situace.
Jana
Odpovědět