| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Sourozenecká žárlivost

 Celkem 56 názorů.
 sojka+07+09 


Téma: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 22:37:01)
ahoj,
zdá se, že mám v posledním měsíci výchovnou krizi a tak zakládám jedno téma za druhým. Moc by mě zajímalo, jak se projevuje u vašich dětí sourozenecká žárlivost. U nás totiž snad všemi v učebnici popisovanými způsoby. Má to tedy vývoj. Nejpve brala bráchu jako panenku nebo zajímavé zvířátko. Ale jak začal být trochu osobnost, tak začala dost žárlit a teď ho neustále podrobuje mazlení třetího stupně. Je to takové agresivní mazleníčko- vykřikuje tuli tuli a přitom mu nasazuje dvojitýho Nelsona a škrtí ho, nebo ho jakoby srandovně plácá. On už je na ní chudák alergický, jak se k ní přiblíží, tak už řve a protestuje. Všechny hračky mu vyrve z rukou a ještě ho s nimi někdy i přetáhne. Přitom já například dceři dovoluji určité projevy regrese- máme to jako hru a nevadí mi to- při mazlení jí musím nosit jako miminko, krmit jako miminko lahvičkou. To dělám ráda a je to takový náš rituálek. Ale přestala mi i sama jíst a v poslední době se už třikrát pokadila. Ne, že by měla nehodu, ale kouká na mě, evidentně kadí a prozpěvuje si při tom. A zapírá to. Zaujímá přitom stejný postoj jako brácha a jen v době, když už dostala noční plínku. Hodně moc se dceři věnujeme a navíc má babičku v domě, za kterou chodí kdy se jí zachce. Ta jí dává ještě jednu porci mazlení a péče navíc. Někdy nechávám mladšího doma a jdu na nějakou akci jenom s dcerkou. Spí se mnou přitulená v posteli. Nějak mám pocit,že víc péče jí věnovat nemůžu. Jaký vývoj to vzalo u vás ? A kdy se to začalo zlepšovat.
 remus 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 22:45:52)
Sojko, promiň, ale přijde mi, že máš starší dcerku rozmazlenou, je starší, tak se k ní i tak musíš chovat, jak nebudeš dělat věkové rozdíly, tak z holčičky budeš mít opět mimino, mám stejně starého syna a rozhodně neppije z lahve, nemá plínu, .. no prostě není miminko, tak se podle toho k němu i chováme, i když je mi to hrozně líto, že mi tak rychle vyrostl~n~, jinak mám také starší dcerku, nikdy nežárlila, vždycky jsme se k ní chovali jako ke starší sestřičce, která pomáhá s miminkem jako velká holka a opravdu nebyl žádný problém!
 .vlad. 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 22:51:25)
Tinus, každé dítě je jiné a vyžaduje jiný přístup. Téměř všechny děti prodělají v jisté míře určitou formu vývojové regrese. To co popisuje Sojka, vůbec nemusí být zpočátku rozmazlenost, ale vyjádření úzkosti dítěte, které se neumí vyrovnat s pro něj zátěžovou situací. Samozřejmě, může nastoupit manipulace rodiči dítětem. Ale Sojčino dítě neznáme. A tlačit dvouleté dítě za každou cenu do pozice "ty už jsi velká, ta to zvládneš", může být krok stranou. Za sebe doporučuju knížku Jiřiny Prekopové Prvorozené dítě. Moc mi pomohla.
 remus 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 22:57:38)
My jí do toho ale netlačili, vybrala si to sama, do ničeho takového bych jí neuvrtala, prostě jsme to probírali už během těhotenství a když se malej narodil, tak na roli starší ségry byla hrozně natěšená a pořád mu to i říká, jsou spolu hrozně srandovní, když mu vykládá, že je jeho starší ségra, co ho bude všechno učit a on přikyvuje a říká, no to jsi a já jsem mladší brácha, to je jasný, je s nima hrozná psina, jasně že se i hádají, ale většinou mu dcerka pomáhá! také netvrdím, že každému dítěti má mít někdo stejný přístup, zrovna ti moji drahoušci jsou toho příkladem, jeden je vodaa a druhý oheň, ale já svůj život podle žádné knihy neřídím, snažím se poslouchat své děti a najít tak správný přístup ke každému zvlášť, návody k tomu opravdu nepotřebuji, stačí je jen poslouchat!~z~
 .vlad. 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:04:43)
Tak to jsi šťastná žena ~;)
Myslím, že všichni rodiče by chtěli, aby se jejich děti vzájemně respektovaly a doma byl klid, mír a pohoda. Jenže někdy to nevychází podle našich představ. Ale po vynalezení knihtisku, a v dnešní době i jiných moderních technologií, můžeme čerpat i ze zkušeností mnohých jiných. Já jsem za to vděčná.
 remus 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:11:09)
No jestli máš děti konfliktní, tak se ti nedivím, já mám velkou výhodu v tom, že dcerka je "rozumná", malej má jinou povahu, ale když to vidí u ní, tak se to snaží opakovat, má v ní vzor, vlastně nikdy nechtěl dudlík nebo flašku, hned hrnek, od dcerky v 15-ti měsících odkoukal chození na záchod, protože si ho tam zásadně brala s sebou,... také ale musím podotknout, že jsem jí nedávala po narození syna do školky, zkusila jsem to, ale špatně nesla, že on je doma a ona ne, takže šla opět až v 5 letech.
 sojka+07+09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:00:39)
vidíš, když si přečteš většinu psyhcologické literatury, tak tam najdeš,že přesně to starší děti nechtějí slyšet. Ony nechtějí slyšet, že mají být starší, rozumnější atd. Ony chtějí být pořád v centru pozornosti a hotovo. Já samozřejmě taky starší motivuju s tím, že ona je velká a tohle a tohle může, zatímco brácha je ještě mimino. Hodně mi pomáhá v domácnosti, protože je velká. To jí nechám i něčím trochu uškodit (něco upatlat, upéct cukroví a všude to tím zamazat), jen aby si užila ty svoje výsady. Velkou motivací je školka (kroužky), které miluje. Ale nemůže si pomoct, občas to nezvládá. A plína na noc skoro ve třech letech je naprosto normální. Normální je to minimálně do pěti let. Nevidím na tom nic nevyspělého ani rozmazleného.
 remus 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:07:40)
no já právě žádnou psychologickou literaturu nečtu, tam naprosto záleží, na jaký narazíš názor, takže s tím jsem skončila, to, že má plínu, tak to neodsuzuju, i když tedy nikoho takového ve svém okolí nemá, ale to beru tak, že každé dítě je jiné, to tak prostě je, ale jestli má dcerka své kroužky a necháváš jí, aby ti pomáhala, tak já bych byla k vracení se k mimičím způsobům nekompromisní, je mi jasný, že jí nepochválíš, když se pokadí, ale není nějaký způsob, jak na ní, já vždycky říkám, že musím být neustále krok před dětmil jsem na ně věčně sama a jsou na mě prostě dva, no tak musím zvítězit já!
 sojka+07+09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:12:29)
tak já znám dětí, které mají ve třech letech plínu na noc hafo. A upřímně nevnímám jako problém, že ji má. Regresi člověk nedovoluje, skutečně si myslím, že nemůžeš ovlivnit jestli nastane, nebo ne. To že u vás nenastala, a skutečně vám to přeju, je bezvadný a gratuluju. Ale nemyslím, že je to výchovou. Prostě, když ti dítě najednou regreduje, tak ty ho můžeš za to buď kárat a neurotizovat ho, nebo to přijmeš a čekáš až je dost zralý na to posunout se dál. To není žádná vědomá manýra, to dítě se opravdu posune v určitých věcech zpátky.
 remus 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:17:20)
Jo, naše přestala chodit do školky, já už to tu psala, ale nepřistoupila jsem na ní na ústupky v chování v tom, co už uměla před narozením malého, fakt nevím, jak to co nejlépe vyjádřit a nepleť se tu plínu, já jí za to přece neodsuzuji, uvidíš u syna, jak bez ní bude rychle, když to uvidí u ségry~;), každé dítě je prostě jiné!!
 sojka+07+09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:23:22)
OK, tak já už sem tu plínu nepletu. V poho. Odpovídám velmi rychle a některé příspěvky píšeme zřejmě současně. Jsem ráda, že se mnou diskutuje někdo, kdo má jiný názor než já, proto to tu zakládám.

V jedné věci se ale asi neshodneme, oprav mě prosím, jestli to myslíš jinak:

Já si myslím,že regresi se nedá zabránit, ta prostě nastane, je nevědomá, dítě nemá se svými pohnutkami kontakt a neví proč to dělá. Např. moje dcera, která normálně jedla lžičkou, chce najednou jíst na bráchově lehátku a chce krmit.

Jestli se nemýlím, tak podle tvého názoru bych mohla regresi zabránit, kdybych jí tyhle manýry nedovolila a víc jí motivovala tím, že je velká.

Já zase naopak tvrdím, že to by již tak žárlivému dítěti spíš přitížilo a projevy by byly horší.
 remus 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:32:14)
Hele to nejde takhle zaškatulkovat, já mám s největší pravděpodobností dcerku úplně jiné povahy než je ta tvoje, na tu naší tohle zabíralo dokonale, dokonce se tak snažila, že se najednou naučila vázat i tkaničku u boty, jen aby to pak byla ona, kdo to tomu bráchovi ukáže~t~, jen se snažím říct, že ty znáš své dítě nejlépe a víš, co na ní platí, prostě bych se snažila najít něco, co by na ní zabralo, prostě jí přechytračit, nic jiného mě nenapadá~d~, to, že se snaží jít zpět, je podle mě naprosto normální, to určitě zkusí každé dítě, jde jen o to, kam jí necháš jít ty
 Evajs 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(13.3.2010 20:33:36)
Nechci se míchat do diskuze, stejně už je asi starší, tak si to tady nepřečtete holky. Ale jak tak porovnávám názory sojky a tinus, tak mi přijde naprosto evidentní, proč se ten názor tak liší. Není to o ničm jiném, než o povaze těch dětí. Když máš štěstí, mají se rádi, rozumí si, tak si vůbecnemůžeš umět představit, co dokážou ty děti zlobivější. Jako u nás, já mám dva kluky o dva roky od sebe a je to mazec. Zrovna teď mají období, že si dělají jen naschvály, oba. Napodobují se navzájem, starší mladšího a mladší staršího. Takže zatímco skoro čtyřletý chce kakao z dudlíku, mladší touží po tom najíst se bez pomoci polívky, čehož není sice schopen, ale pomoct si nenechá, to začne hysterický řev. Oba jsou dost živí, neposedí ani chvíli v klidu, u ničeho nevydrží, takže se u nás celý den jen lítá, huláká a vzteká. Je to fakt dost na paličku, ale kdo nezažil, nepochopí a nemá právo radit. A plínu jsme na noc taky měli tak nějak do tří let a znám spoustu jiných, kteří měli i dýl.
 .vlad. 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:11:05)
Sojko, s tím jak jsi psala, že některé starší děti nechtějí slyšet, že už jsou vlastně velké, to byla třeba pro mě zlomová informace. Velmi mě to překvapilo. Taky jsem pořád dcerce říkala, jak je šikovná, že mi může pomáhat a bla bla...ale o to ona vůbec nestála! Když jsem to akceptovala, strašně se to u nás uklidnilo. Potřebovala ujištění, že i s přítomností malého vetřelce se pro nic nezměnilo. Ale pravda, 4 roky nejsou 2. A jak psaly holky, míra žárlivosti se mění v čase, v závisloti na úrovni konkurence ~d~.
 MiladaL - Johi 3 roky, Tobík 1 rok 
  • 

Re: Sourozenecká žárlivost 

(27.2.2010 23:33:28)
Ahoj Sojko a ostatní,

to, co píše Sojka, mi tedy příjde normální. Moje dcera reagovala na narození synka stejně - naschvál se počůrávala, pokakávala, nechala se celé dny nosit (odmítala chodit), kojila se víc než brácha, začala dělat naschvály, kňučet, skučet a přestala si hrát sama, taky třeba několik dnů za sebou scény, že ji bolí prdelka (testy nic neprokázaly), taky nožičky, noční brečení a každodenní scény a naschvály a tak. Před narozením bráchy nic takového nebylo. Stejně jako Ty jsme se jí věnovali opravdu hodně. Taky mi asi půl roku po porodu bránila s kýmkoli promluvit naprosto nemožným chováním, kdy začala lézt po čtyřech, skuhrat a dožadovat se kojení, válet se po zemi a chovat se úplně nemožně. Dodneška trvá rozkňučenost, vyžadování neustále pozornosti a kojení. Dělá to hlavně mě, když je hlídá táta, babi nebo chůva, tak jsou oba v pohodě.

Chytrolíni, třeba jako tchýně, v tom vidí chybu v mojí výchově. Manžel je taky občas zklamaný, když přijedeme za jeho kamarády na Moravu a naše jinak šikovná dcera začne lézt po čtyřech a skuhrat, že chce k mamince kojit.

SOJKO, NO A CO. Ať si to starší dítě prožívá, jak chce. Koho bude za deset nebo dvacet let zajímat, že se dítě naschvál pokakávalo a že Ti dělalo naschvály? Vždyť je to úplně jedno. Proč hned všechno za každou cenu řešit? Vždyť to přejde samo. Záleží na jiných věcech, třeba jak budou naše děti schopny se svým životem v dospělosti naložit nebo jestli jsou zdraví a ne na takových kravinách, o kterých se tady bavíme. Strašně důležité je to, jak to prožíváš Ty. Pokud budeš mít pocit, že je to problém, tak to fakt problém bude.

Jsem sice taky dost alternativně zaměřená, ale tyhle řeči o separaci po porodu a následných problémech nebo o tom, že se odráží na dítěti psychický stav matky jsou vážně srandovní. Po narození druhého dítěte jsem šťastnější než kdykoli jindy. Obě děti jsou zdravé, já mám úžasného manžela a jsem šťastná. Moje dcera se rozhodla, že bude vzdorovat. Dělala to bez ohledu na okolnosti, ať jsem se jí věnovala, jak jsem chtěla. Nebyla spokojená ani se svým nejlepším kamarádem v létě na chalupě, přes bohatý program dělala akorát naschvály a skuhrala. Má na to právo, je to její rozhodnutí a ne moje chyba.

 Effelein 


Pomoc, příchod sourozenece obrátil svět skoro naruby. 

(2.3.2010 11:15:06)
Panebože, kéž bych si mohla do hlavy narvat to, co jste tady napsala. já to intuitivně vím a naprosto s tím souhlasím, ale tak těžko se mi to uvádí do praxe. Jsem senzitivní, ale zároven velmi temperamentní a dokážu se pořádně vzteknout. Jsem s tím smířená, ale občas je tedy vskutku těžké se zachovat při těch dvou dětech, tak jak bych chtěla já /a jak se mi to dařilo, když bylo dítě jen jedno/ a né můj jakýsi fixní vzorec zděděný po rodičích. Zvláště při stavech vyčerpanosti. /jsem bohužel na všechno "moderně" sama/.

Jak jste tvrdila, že to pokakávání není podstatné apod....vezmu to malinko zeširoka: Před nástupem do školky mi bylo naprosto jedno co si říkají o mém způsobu výchovy jiní lidé. Důležitá byla pro mě jen komunikace mezi mnou a mým dítětem. Velmi se mi to vyplácelo. Ovšem vstupem do státního zařízení má individuální výchova pozbyla trochu na objemu. Malý se musel učit kolektivním návykům. Které mu samozřejmě nemůžu dát já. Je od přírody svéráz, takže to šlo velmi zajímavě a ztuha. Bylo mi ho líto. Bylo mi špatně. Byla jsem těhotná. Od období vzdoru máme problémy s jídlem. Tam nejí de facto vůbec. Začlo se to příšerně řešit, až jsem musela učitelce říct, že to není její selhání, to že nejí, aby mi nakonec z kluka neudělala chlapce naprosto a ve všem problémového/nakonec jí totiž vadilo i to, že čůrá v sedě-a to je přece u kluka nenormální; zatímco mě málem mohli ovívat/. Ředitelka přidala monologem o tom, jak mám být ve výchově důsledná /přitom slovo důslednost je slovo obecně pro matky proklaté-zvláště pro matky perfekcionistky:)a zároveň...svědomí mé zelo téměř čistotou/no a že se jinak narozením sourozence zblázníme....super. Do toho mi tchýně napsala, jak se mu absolutně nevěnuju, specificky vyjmenovávala činnosti, co máme dělat-třeba hlavně se smát-....zatímco zrovna ten den jsme se synem dělali úplně vše co shodou okolností napsala. Proč to pitvám - uvědomila jsem si, že vstupem do společnosti nám začíná jakési nové zajímavé období a to, že mě jaksi nutí něco po očku sledovat, co si teda ti lidé myslí, byť mě to nezajímá. Vzpomenme,kde je v tomto německo-dáte dítěti výchovný pohlavek a soused volá sociálku. A kdo nezažil náročné vzdorující dítě a vyčerpanost na entou nikdy nemůže pochopit, proč překračuji mé ječící dítě v restauraci a odcházím pryč. proč mám takové a makové taktiky. Jediné na co se takoví lidé zmohou, tak místo podpory na jednoduché plkání o tom, jak je děcko nevychované. A pak jsou tady lidé zlí ajiní, kteří už mohou něco vytropit. Přiznám se, že mě to někdy fakt mrazí.

Po narození sourozence se mi po dvou měsících začal pokakávat. Bojovali jsme s tím před rokem a půl skoro pět měsíců a velmi jemně a taktně. ted už moc jemná nejsem - nemám sílu, není čas, nemůžem si to dovolit. Možná bych neměla vyhrožovat vařechou a je mi to líto, navíc já mu ani nejsem schopna nabacat, když nevidím absolutně červeně. Můžou ho z té školky vyhodit, pokud to bude trvat dlouho. Co mám dělat? Přestal úplně poslouchat a radši by se nechal zabít /nadneseně řečeno/, než aby poslech. na něj opravdu NIC nezabírá. Ani fyzické tresty, ani studena sprcha, nic.. naopak se ještě víc stáhne a nespolupracuje. Někdy se třese jakoby strachem, ale někdy je také v tomto stavu se do tří sekund usmát. Každé ráno máme dostatek času na přípravu, každé ráno musíme spolu bojovat. Vybere si úplně cokoliv-třeba že nechce tamten svetr apod. Je to blbé, protože člověk který jej vozí spěchá do práce. takže....co mám dělat. nemůžu dělat jakože nic, že si vybral vzdorovat, tak ať vzdoruje/nebo můžu?/....já jej chci přijímat, miluju jej,....ale musí aspon rámcově poslouchat, nemohu přijmat jeho TOLIK vzdorné chování. on nemůže přece ovládat mne! Jinak se totiž fakt zblázníme, jakože už máme ťupínky na žaludku. Kdo má zkušenosti a názor, řekněte, pomozte, děkuji všem.
 Jedůfka / 99,00 


Re: Pomoc, příchod sourozenece obrátil svět skoro naruby. 

(3.3.2010 7:17:24)
Effelein, moc ti rozumím. Mám kluky 13 měsíců od sebe. Ten starší sice na miminko klasicky nežárlil, na to byl věkový rozdíl zřejmě příliš malý, nicméně náročné to s nimi vždy bylo nesmírně, protože vždy měli ta svoje vzdorovací a náročná období na střídačku, když už se to u jednoho zlepšilo, začal druhý s něčím jiným. Ranní odchody do školky byly každé ráno hororové, každé ráno jsem se probouzela se scvrklým žaludkem a nervózní, co zase bude. Než jsem druhému pomohla se oblíct, první byl vztekle svlečený, tyhle boty tlačily, tamty nechtěl, protože byly nové. Na cestách jeden vystartoval a vzal dráhu, druhý se zastavil u každého kamínku. Žádná cesta, hra, společná aktivita neproběhla bez problémů - neustálý vztek, vzdor, nesouhlas, nepřizpůsobivost. A naprosto "moderně" jsem byla s nimi taky věčně sama.

Teď už jsou větší, jsem ráda, že to "malé" období máme za sebou, bylo to nesmírně vyčerpávající, i když náročné je to pořád, jen jinak, rad ale moc nemám. Snad jen zaměřit se na ty nejpálivější věci a ostatní nechat plynout. Se vzdorem toho moc nenaděláš, musí se to přežít a jednou to opravdu přejde a zcela jistě je lepší se nenechat rozhodit, jak to ale udělat, jsem ještě nezjistila. Najít školku tolerantní, kde tě nebudou pořád poučovat, pokud to nejde, tak jim rezolutně říct, že děláš co umíš a víc opravdu nemůžeš, že nepotřebuješ poslouchat výčitky, ale naopak pomoc a spolupráci.

Držím palce, ať máte náročné období co nejdříve za sebou. ~;((

 Effelein 


Re: Pomoc, příchod sourozenece obrátil svět skoro naruby. 

(3.3.2010 17:40:54)
I připuštění si vlastní nedokonalosti je povzbuzující ;)děkuji za vaši zkušenost. Napadlo mě pár taktických bodů.
bod A/ umět odpočívat, neunavně stále vytvářet stálejší režim; bod B/ nenechat se vytočit ~y~ ;/dítě nebohé je menší a "hloupější" než já,že ano:))/ bod C/ zabavit; bod D/ mazlit se a motivovat staršího nečím neodolatelným:)/nové autíčko mi visí v obalu na dvířkách klíčenky a malý má z podmínky,že sní polívku ve školce naprostý záchvatek/...hm...pouze přemítám. nevím zcela jistě kde ukradnout ten čas na nějaký odpočinek, když si občas ani na záchod nedojdu, byť je to asi jeden z nejdůležitějších bodů. Asi se člověk musí naučit být taky trochu větší sobec a prostě děti řvěte si jak chcete, když chcete. ~6~ Ano a bod E/ koupit tunu Pikaa. /samozřejmě pro mne:)/
 Archciba 


Re: Pomoc, příchod sourozenece obrátil svět skoro naruby. 

(4.3.2010 12:38:06)
Efelein, píšeš skoro jako bych psala já.
Dcera ještě tedy do školky nechodí, ale cokoliv vymyslím co bychom mohli dělat, tak nechce, nic nejde, nic nemůže sama, hračky jí nezajímají, vše musí s mámou. K tomu 4 měs. mimino (momentálně nemocné).
A do toho můj manžel, který si myslí, že když jsem celý den doma, tak nic nedělám a on chudák musí vztávat do práce ~o~ No prostě jako další dítě ~q~~p~ Občas mm pocit, že na děti žárlí ~t~
Co s tím??? Vím co by to chtělo, ale nějak se mi nedaří to aplikovat ~d~
Víc pozornosti, pochopení, lepší program, ... Ale kde na to vzít energii?
Teď sedím u netu, protože už jsem tu "vybuchla". Prostě už jsem nemohla. Dcera si hraje s panenkou a mimčo leží na dece u hraček.

 MiladaL - Johi 3 roky, Tobík 1 rok 
  • 

Re: Pomoc, příchod sourozenece obrátil svět skoro naruby. 

(5.3.2010 0:24:43)
Ahoj Effelein,
mám dost malé děti a vzdory starší po narození Tobíka (pokakávání atd) popisuji v této diskusi na jiném místě.

kromě toho mám velmi zaměstnaného manžela, babičky téměř nefungují a pracuji na poloviční úvazek.

scény se školkou, co popisuješ, musí být náročné na psychiku, zvlášť přístup učitelek.

já osobně řeším skuhrání a vzdory takto: NEUSTÁLE musí být nějaký program, a to společně s jinými dětmi. v období akutního vzdoru jsem zjistila, že pobyt doma vede akorát k tomu, že nejsem nad věcí a několikrát jsem na Johi řvala. a já si tedy rozhodně nepřeju, aby si mě děti pamatovaly jako řvoucí a nervozní matku. z vlastní zkušenosti vím, že toto děti rozhodně nepochopí a ani neodpustí. a pokud už mám věnovat svůj čas a peníze mateřství, tak chci, aby z toho něco bylo a ne poslouchat za pár let reklamace, které jsou evidentně o rodičovském selhání.

takže: pokud možno nebýt doma vůbec - návštěvy, kroužky, společné výlety. i když dítě hysterčí i při těchto příležitostech a s miminem je to náročné, energie nakonec vydám daleko méně, než když jsem s dětmi doma. Ale hlavně: jsem venku nebo na návštěvě s kámoškou, která má zpravidla podobné zkušenosti, takže vím, že nevybouchnu a neprovedu nic, čeho bych potom mohla litovat, protože jaksi ve dvou se to více táhne. navíc s kámoškou můžeme na střídačku uvařit a vzájemně se pozvat. Dvě starší děti (jedno moje a jedno od kamarádky) plus malý kojenec se zabaví snáze než jedno batole s kojencem doma - batolata navedu na hru, nebo si hraju s nima, kojenec si hraje v novém prostředí s novými hračkami.

na odpočinek mi moc času nezbývá, zvlášť při té práci, kdy pracuji dost po večerech a nocích. představuju si, jak budu odpočívat a co budu všechno dělat, až budou děti starší.

mazlení je taky dobrý, ale není to samospásný. já jsem starší dítě kojila půl roku víc než novorozence a nosila ho venku stále, ale žádným vzdorům to tedy nezabránilo. kojím ji do dneška, ale samotná tělesná vazba na mě jako matku nemá podle mě na procesy vzdoru žádný vliv, alespoň u nás. tím ale nemyslím, že se dítě nemá mazlit, to určitě ne.
 Effelein 


Re: Pomoc, příchod sourozenece obrátil svět skoro naruby. 

(17.3.2010 18:48:30)
MIlado, Archcibo, moc vám děkuji za reakci
 Evajs 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(13.3.2010 20:43:07)
"Dělala to bez ohledu na okolnosti, ať jsem se jí věnovala, jak jsem chtěla. Nebyla spokojená ani se svým nejlepším kamarádem v létě na chalupě, přes bohatý program dělala akorát naschvály a skuhrala. Má na to právo, je to její rozhodnutí a ne moje chyba."
Milado, děkuju....Tohle jsem ještě nikde neslyšela, ale strašně se mi teď ulevilo! Zkusím si na tebe vzpomenout při běžných denních situacích. Je to přesně, jak říkáš. Můžu se snažit do úmoru, ale s Kubou to nehne a já mám pak pocit absolutní marnosti, že se snažím o něco, co nemá vůbec žádný efekt. Tak si teď zkusím vždycky říct, že má na to právo, když se tak rozhodl. Teda jestli to bude fungovat i v afektu, protože on jak mě kolikrát vytočí, tak mám skoro tmu před očima...tak uvidíme, každopádně díky i když to nebyla rada určená pro mě..~x~
 sojka+07+09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:03:03)
tak to je danielo přesný, malej začíná chodit kolem nábytku. Dostane se i na její poklady a je šíleně charismatický, pořád spojený, neproblematický dítě (přes den, v noci řve). Je to konkurence jako hrom. A malá umí pít z hrnku už dávno, ale z flašky taky ráda. Uveď Tinus prosím jediný argument, proč je to rozmazlenost.
 remus 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:14:54)
No ale to jsi mě nepochopila, já nemyslela konkrétně flašku nebo plínu! To jsou asi rituály, které máte zavedené, já chtěla říct, že se pomocí nich snaží jakoby vrátit a snažit se být bráchou a nechat se z jejího pohledu rozmazlovat, protože to u něj vidí, já nevím, jak to mám lépe napsat!
 remus 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:33:14)
Danielo, já malýmu také říkám, že je moje miminko, i když mu jsou skoro tři~n~!
 Yuki 00,03,07 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:46:40)
a já to říkám i svýmu 9letýmu, když se přijde pomazlit a on klidně řekne, že je taky ještě miminko
a má pravdu, je stejně můj a stejně se o tom potřebuje ujišťovat.
 Linda 
  • 

Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:23:46)
My máme sice prvního kluka, ale to s tou rozdílností povah (on hloubavý nervík, dcerka vyrovnaný smíšek) sedí. Nicméně draci oba. Nejhorší to bylo okolo roku mladší, nějaký ten měsíc si to sedalo a teď už začínají být parťáci (malé budou brzy 2:)), i když pořád dostane občas na frak, když mu (ať už záměrně či nikoli) ničí jeho výtvory (lego, výkresy apod.)
I na počůrávání tenkrát došlo, přestože byl dávno bez plen.
Myslím, že teď se u něj dostavil pocit, že ségru si může sem tam masit jenom on, před ostatními jí chrání do roztrhání:)...
 Yuki 00,03,07 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:45:25)
Sojko, mazlením ji nerozmazlíš, neboj, jenom si dej pozor na to, abys to nepřehnala, všechno musí mít mantinely a ty se musí dodržet, třeba pozor na to spaní s tebou, toho se budeš těžko zbavovat
já mám strší kluky od sebe o 28 měsíců a byli v pohodě, je to hodně o povaze dětí, obou, a o tom, jak toho malýho tomu staršímu podáš, a nejen ty, ale i bbičky, na ty hlavně pozor, ona ta starší nesmí mít pocit, že je na ni málo času a už vůbec ne kvůli bráchovi, ani náznakem nesmí nikdy od nikoho slyšet něco jako "ty chudáčku na tebe už není tolik času jako dřív"
a doporučuju, aby všechny návštěvy, ale i tatínek po příchodu z práce, šel napřed přivítat starší a až pak za malým, zabírá to obdivuhodně
i já s tím mám problém u bráchových dětí, láká mě to napřed nahlídnout do postýlky a pak se třeba věnovat jenom staršímu, ale to NE, pamatuju si, jak reagoval můj nejstarší, tak se snažím :)
 sojka+07+09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:48:56)
děkuju moc, já myslím, že to přesně tak děláme. Spaní nám vyhovuje tak jak je všem a dcerku teď rozhodně nikam odsouvat nebudu. Spíš to vidím tak, že půjdou jednou do toho pokojíčka společně (asi tak za rok). Určitě dcera nic takového jak píšeš neslyší. A souhlasím s tebou
 Pole levandulové 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:52:12)
U nas je bracha o 4 roky starsi, takze je to preci jen jiny postoj, nez kdyby byl mensi. Na segru se moc tesil, ma ji opravud rad, ale samozrejme, jak je ona mobilnejsi /bude ji 9 mesicu/, tak mu obcas neco uzme a to se mu nelibi. Ale pri pripadne zarlivosti mu vysvetluju to, ze je on velky a ona mala a vyzdvihuju mu benefity, ktere z toho pro nej plynou.
Ze je prave vyhoda, kdyz je velky, protoze - muze chodit do kina a ona ne,jist pritom popcorn a pit icetea, v restauraci si smi vybrat jidlo jake chce a ona ma jen prso nebo sklenicku, on si muze hrat Nintendo a ona ne, on smi spat u babicky, ona zatim ne atd. Mame to ale ulehcene tim, ze on ma touhu ji ochranovat pred celym svetem, az si rikam, ze to holka nebude mit jednoduchy s tim, kdyz bude chtit neco delat sama a neohlizet se na jeho nazor.
Kdyz zacal zkusmo sislat jako mimino, tak jsem mu rekla, ze klidne sislat muze, ale ze mimina prave nemuzou vyuzivat zminenych benefitu, tak at si rozmysli, co je pro nej vyhodnejsi - vybral si samozrejme radeji to, co smi velci:-)
Jedine, kdy jsem se trochu bala toho, aby zarlit nezacal bylo, kdyz se mala narodila a kazdy, kdo prisel, byl zvedavy hlavne na ni,to jsem tezce nesla /mozna hur ja, nez on/. Prislo mi desne nespravedlivy, ze se kazdej hnal k postylce a rozplyval se nad vlasatym miminkem, takze jsem sama zavadela rec na to, jak on je sikovny a co vse pekneho dela. Snad to zabralo, zarlit nezacal.
 sojka+07+09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(19.1.2010 23:56:32)
to je moc hezký Izabelo~R^. Ale ten náš věkový rozdíl je opravdu malý. Ta naše cácorka byla skutečně ještě miminko, když se malej narodil
 Pole levandulové 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 0:04:14)
Sojko, u vas bych to videla nejvic na to, nechat ji si hrat na miminko,tulit a mazlit, coz delas a pripadne ji nenapadne vyzdvihovat, co je lepsiho na tom, byt ta starsi /treba ji i pred navstevama chvalit za to, co udelala jako "velka"/, jen tak mezi reci.Casem ji to urcite prejde.
Kdyz se snazim si vzpomenout, jaky byl syn ve dvou letech, tak si myslim, ze by to s nim taky nebylo tak snadny jako ted. A plinu na noc mel ve trech letech taky, i kdyz byl prvorozeny a tudiz bez stresu ze sourozence. Pak ji jednou odlozil a byl bez nehod, to bych taky urcite u vas neresila.
 sally 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 2:50:42)
Sojko,
já jsem s příchodem mladšího sourozence začala o všem mluvit a snažila jsem se být co nejspravedlivější.
Syn pečlivě sledoval a když jsme malou za něco pochválili, nebo nám něco přišlo roztomilé, tak to hned opakoval... bohužel kopání nožičkama a dělání gugugu je roztomilé u miminka, u dvouletého kluka to vypadá fakt divně...

Takže jsem hodně komentovala - když mě malá kopala nožičkama při přebalování, tak jsem jí (milým hlasem, abych miminko nevyděsila) říkala že maminka se nekope (proože starší by mi vzápětí napálil do žaludku a přeci jen měl víc síly než miminko) atd... když malá plakala často jsem to využila pro nějakou svojí agendu "neplač, já vím že bys chtěla masíčko s bramborkem, jako má Tomášek, ale to můžeš až ti vyrostou zuby a budeš velká a šikovná jako on". A pořád, pořád dokola jsem probírala na kom je s čím řada a i miminku jsem říkala, že teď je řada na bratrovi a musí chvilku počkat - aby ten starší SLYŠEL, že i mimino musí počkat.
Hračky - jsou hračky které mají děti společně, ale od začátku mají hračky, které půjčovat nemusí a které jsou ve výhradním vlastnictví. U staršího to byl "spací" plyšák - na toho mu sestra prostě nesměla sáhnout a my jsme to docela hlídali - i takhle malé dítě potřebuje nějaké "soukromí", něco, co mu mladší sourozenec nemůže a nesmí narušovat.

Noční plíny neřeš, to je otázka vývoje toho konkrétního dítěte. Já jsem jeden čas měla doma čtyřleté dítě s noční plínou a dvouleté bez plíny (to s tou noční plínou do čtyř let teď v čerstvých šesti umí číst a psát ve dvou jazycích, včera mi spontánně odříkal násobilku pěti - bez toho, že by tomu říkal násobilka, prostě si přemýšlel o tom kolik je třikrát pět a čtyřikrát pět a tak dále).
Lahev měl starší tak dlouho jako mladší, prostě sebrat flašku jednomu s tím, že už nemá nárok, mi přišlo divný...

Odkazy na to, že jsem starší a tudíž něco musím nebo nesmím, jsem sama jako dítě nenáviděla, zrovna tak "pomáhání s miminkem" (oni to naši vůbec vzali za špatný konec - jsem jim jasně říkala, že si přeju STARŠÍHO BRATRA Jakuba a oni co? Pořídili mi mladší sestru ~o~), takže tyhle věci doma nevedu... (ale ono je to jednodušší když mám děti rok a půl od sebe, to jsou opravdu spíš dvojčata)... no uvidíme jak to půjde dál... jinak fakt na sebe moc nežárlí dodnes, jako občas se mi srazí na klíně, protože nutně potřebují oba pochovat ve stejnou chvíli nebo tak, ale vcelku si nedělají žádné podrazy a sviňárny a neubližujou si (myslím schválně).
 sally 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 2:56:56)
Jo a ještě jedna věc - to jsem se dočetla tady na diskuzi, ale podle mě pomáhá taky - první by měl být vždy první. Když jsem přišla domů se dvěma hladovejma dětma, tak jsem bleskově ohřála oběd staršímu a teprve když seděl u jídla, jsem začala kojit malou. Prostě kde to jde, tak napřed uspokojit potřeby toho staršího a pak se věnovat miminku... ono je to i jednodušší - pokud starší jedl, tak se zabavil a já měla klid na kojení - kdybych napřed kojila, tak se starší pomine, protože má hlad a kojo trvá přeci jen dýl, než ohřát mističku s nějakým příkrmem. Podobně oblíkání, distribuce hraček atd...

A hned na začátku jsem kladla všem návštěvám na srdce, že i když se přijdou podívat na miminko, tak se mají napřed přivítat se starším, a pokud přinesou dárek pro miminko, tak musí i pro staršího (a měla jsem a mám dodnes v krabici sbírku drobností, kam sahám v případě nějaké nutnosti - a kolik radosti udělá pitomý bublifuk)
 splechtulka & M+J+R 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 5:58:29)
U nás je rozdíl 3 roky, takže asi moc neporadím, ale je to stejné jako u Sally, starší má přednost je starší, takže pokud byla dcerka mimi tak chvilku "počkala" a nejdřív jsem "vyhověla" synovi.
Jinak rada na to asi není, počkat, přejde to postupně asi všechny děti..~x~
 sojka+07+09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 13:29:42)
Sally, moc se mi tvůj přístup líbí. Doufám, že se chováme podobně, řekla bych, že ano. Dávám ti~R^
 zerat 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 8:35:32)
Sojko, podle mě je těžké radit a já ani netuším, kolik let má Tvoje starší -asi 3?
My máme rozdíl 4,5 roku, a tak taky určitý druh žárlivosti se objevuje, ale je to lepší a lepší. Jednám více méně intuitivně- přesně jako psala Tinus- knížky jsou super, nicméně nic není psané přímo na Tvé dítě a vše jsou to jen určité náměty, které fungovat můžou a nemusí. Ona teorie je super, ale praxe je mnohdy jiná a stejně se musí brát ohledy na individualitu dítěte.
Je pravda, že když se narodila maličká, tak starší začala zkoušet věci jako, že se vzbudila ve 2 v noci a že má hlad a že chce mlíčko. Tak to jsem ji teda dost rychle zahnala do postele a nechtěla jsem o tomhle ani slyšet- ráno jsem jí víc vysvětlila, co a jak.
U nás čím je mladší větší tím je to lepší. Holky se spolu už krásně domluví (mladší ve svých 23. měsících mluví dost hezky) a momentálně jsme ve fázi, kdy starší chce být doma (nechce do Mš), aby mohla být s mladší doma a mohly si spolu hrát~t~. Teď je starší nachcípaná a doma, tak mladší je spokojená. Jen si musím dávat pozor, abych mladší nezahrnovala větší mírou tulení a mazlení než starší-to je pak "oheň na střeše" -začne zlobit a skrytě se dožadovat pozornosti.
Jinak takovou tu kočičí lásku bych své dcerce předvedla, aby pocítila na vlastní kůži, jak moc je to příjemné. ~;) a rozhodně bych nepřehlížela když mladšímu ubližuje- to bys taky mohla dopadnout jako jedna kamarádka, která musela zamykat mladšího v jiné místnosti když šla na WC... protože starší by ho klidně uškrtil, udusil...~:(
 remus 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 8:44:08)
~R^, přesně tak, naprostý souhlas, opravdu je těžké radit, každý to má doma zavedené jinak, v knížkách se dá najít inspirace, ale každé dítě je jiné a vyžaduje svůj přístup, to tak prostě je a kdyby nebylo, tak by ten život byl děsná nuda, umíš si představit, že bychom byli všichni stejní? Děsný~q~!

Sojko, ještě mě napadlo, nemá malá nějakou oblíbenou postavičku nebo hračku? U nás u dcerku fungoval maňásek na ruku - měla oblíbenou kočičku a milovala větu - kočka říká, dali jsme si kočku na ruku a kočka říkala ukliď si hračky, hezky spapej večeři,... malej miluje Dobu ledovou 3, dinosaury a Modráka ze seriálu Červený traktůre, když se odmítl naučit zatáčet na lyžích, prtože chtěl jet jen rychle, tak mu stačilo říct, že je Modrák a jede k lesu kouknout na dinosaury a na louku na mamuta a pka už jsme jen volali, jestlki má jet za dinosaurem nebo mamuten a hned zatáčel jako divý~t~!
 adelaide k. 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 9:26:50)
Sojko já bych řekla, že jste ve fázi kdy by tohle sourozenecké běsnění mělo dostat jasné hranice. Podle toho co píšeš ji nezanedbáváte a má doma pevnou pozici a zázemí.

Chceme pro své miláčky to nejlepší :-) a tak snadno můžeme sklouznout do toho, že se staršímu vlastně omlouváme, že jsme mu "zkazili život" sourozencem. Malá má na žárlení nárok a má i nárok na určité ohledy z vaší strany, ale doporučuju nenechat se vydírat vaším vlastním "pocitem viny".

Plínu na noc vidím jako nejmenší problém, náš tříleťák ji má taky.
 adelaide k. 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 9:29:02)
Jinak ze svojí zkušenosti i z okolí ... kolem roku a půl mladšího se to výrazně zlepší. ~R^~R^~R^~x~
 Evajs 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(13.3.2010 21:00:21)
Tak to u nás se to právě po roce a půl u mladšího strašně zhoršilo!~a~
 Effelein 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(17.3.2010 17:43:27)
Evajs, mám úplně stejné pocity jako ty. Ségra měla dva kluky rok a půl od sebe a docela hotovo. Dneska jim je 9 a 7 a oba jsou docela problematičtí. Ségra se naučila odpočívat tím, že začala studovat výšku, takže "musí" ject každý týden na den minimalne do čudu:) odpočívá ve vlaku, odpočívá při přednáškách, které ji deklarují jakousi změnu v prožívání, odpočívat chodí do práce /pracuje na psychiatrické interně/. NEMŮŽE dětem dát to, co si vybarvila, protože na to nemá dost peněz a taky nemá zas tak silné zázemí. Po mateřské-před nástupem do práce-mi povídala,že je tak unavená, že ji při večeři padá fyzicky hlava skoro na stůl, a že se nechá na té jejich psychiatrii na 14 zavřít, aby si odpočinula:-) :-( nicméně přežila to a přežívá, byť už má teda revma..Ty její děti jsou prostě dva kluci,kohouti na bojišti, obě rodiny jsou horké krve a navíc jsou fakt dost inteligentní-a to je prostě ten celý marasmus dohromady.co po těch dětech vlastně chcem,že:) Já už jsem tady o sobě a své situaci taky něco prozradila, a musím doplnit, že krom toho, že ve školce nejí, úspěšně zadržuje kadění, event. kadí do slip, nechce jíst teď samostatně, počůral tatínka při večerníčku, protože mu to prostě přišlo vtipné /ukazovali jsme mu také jeho videa, když byl malý - aby se na mimi sám dobře připravil/, dneska tatínka opravdu hnusně kousl do ramene /napodoboval malou sestřičku a bez toho aniž by si spojil, že segra nemá zuby,že/, a immerwere se chce tulit. Takže jsem dala jasné hranice. Protože kdybych mu to tulení povolila pokaždé, za chvilku bych jej tady měla stoprocentně zavěšeného na boku 24hoddenně. Má jisté potřeby, večerní tulení má jisté, ale kdybych mu ustoupila v jeho požadavcích vždy a nedala tomu ohraničení-dosáhl by svého, a totižtoho, že by nám tady nastavil nová pravidla, která vymyslel alias JÁ jsem taky miminko.a neměl by možnost přijmout ta nová, která vnitřně pořád přijmout nechce. Já vím, že to jej pro něj náročné. Taky jsme byli 3 měsíce v izolaci, tedy dost dlouho mimo "normálnější" společenský život, zima bez slunce dlouhá....ale já mu prostě víc dát nemohu. nejde to. A bylo by to i špatně, jak jsem naznačila výše-musí přijmout, že nastala změna! Ale taky mě příšerně někdy nasírá /prominte mi ten výraz, ale NASÍRÁ až někdy skoro k alergii, přitom jej miluji/jak se chová ve čtyřech letech v primárních věcech jako mimino!!!!!!!!!! hau.
K vašemu případu mi blesklo v hlavě jedna věc: staršímu bych tu flašku s dudlíkem prostě nedala.tečka. /na druhou stranu, pokud vám to až tak nevadí,tak bych mu ji nechala, i kdyby to mělo být do čtvrté třídy:)proč ne, když mu to pomůže snížit jeho stres/. pak s tím ječením-to znám od staršího velmi dobře. v období vzdoru-nepopsatelný masakr. leckteří lidé si našli výborné komentáře k jeho chování, sousedi v baráku, co tam tehda bydleli, zřejmě museli přemýšlet kdy zavolat teda tu socku, protože ho musím určitě minimálně špikovat jehlou nebo tak něco. :) já jsem se ho naučila /a moc se mi to vyplatilo/ prostě překročit. období vzdoru samotné mu trvalo rok-rok masakru. ale je to "jenom" rok. udělejte si jeden večer na dvě hodky klid jen sama pro sebe-já tenkrát chodila na jogu a hodně mi to pomohlo /i když se mi tam občas nechtělo/.jinak malého jsem nechala vybrečet co potřebovat, když to bylo dýl jak hodinu, hodinu a půl /většinou se probrečel do spánku:)/, tak jsem šla za ním a reagovala dle situace,nebo ho jen přišla zkontrolovat. hodně mi pomohlo doporučení otce čtyř dětí, jehož manželka se při tomto počtu stala "manažerkou domácnosti" :), že dítě nechavali prostě vyřvat, a jakože to u nich trvalo třeba 3hod. /to musí být drsné/.
hlavně se nepodceňujte a věřte tomu, že to bude mít svůj vývoj , pozitivní vývoj-zcela určitě. v tom největším humusu tomu člověk možná moc nevěří, ale ty děti rostou, jedou na etapy. bude to lepší, až budou rozumější. mi sílu vždy tak nějak zlomkově dodává představa, že když to nezvržu teď , tak to "pak" bude mnohem snažší-prostě že musí mít ten"dobrý základ. radši končím, páč mi zpoplatní délku slohu:-)
 Effelein 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(17.3.2010 18:37:18)
Ještě mě tak napadlo...

Myslím, že každý člověk by si měl bez výčitky upřímně uvědomit své síly a nedělat drama z toho, když nemůže dát víc. Naopak by měl dodat situacím jistý životní nadhled,viz.třeba matky šesti dětí a tak:). Právě ty matky šesti dětí, zodpovědné matky,postupují prostě přírodně. Od přírody, před tím, nežbyla vymyslena hormonální atk, to bylo takto normální, aproto považuji i jejich přístup za relativně normálnější. Dneska se vše strašně zveličuje, opírají se do všeho média, psychologové. Neměli bychom zapomínat asi na instikt, nejlepší rádce, intuice. Podívejte se, co roste pod rukama matkám na západu? Proč jsou to čím dál více rozmazlení fakánci? Protože menší počet dětí a více kvantity pro jednotlivce je žene do dža? Nebo proto, že je naopak matky od malinka vrazí do výchovy státu,alias jesle,školka...škola,družina....
Myslím, že pokud mám stoprocent nějaké mé vnitřní energie, měla bych si něco schovat i pro sebe, i když ji mohu dát dítěti. Tím pádem pro dítě to v koncové fázi bude jen 25%splněných představ...ale to je život. Pořád jej miluji, a ono to ví.
Opravdu mám pocit, že i kdybych se rozkrájela sebevíce, pokud má mít v tomto období depku /jakože situace tomu prostě přirozeně nahrává/ asi ji mít bude,je to vcelku předpokládatelné a nic moc s tím nezmůžu. Je to jeho první životní "boj". škola života.
 Kahlan+5 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 9:27:52)
Ja jsem docela prekvapena, jak moc tohle resite, treba to, aby navstevy se zajimaly i o prvorozene dite a nejen o miminko. My mame mezi detmi 3 roky a 4 roky a zarlivost jsme neresili ani jednou. Nejstarsi syn se na segru opravdu tesil a kdyz se narodila, tak i tak zabral 90% nasi pece i pozornosti všech, co přišli. Proste on je takovy zivel, ze vedle nej nejake male miminko absolutne nemelo sanci:-) Ted se zase tesil na brachu, kteremu je ted 5 mesicu, a kupodivu zarlivost neprisla ani od te prostredni, o tu jsem mela vetsi strach, prece jen prostredni to maji hodne tezke. Jenze ji to ani nenapadlo, ma velky vzor ve starsim, a snazi se mu vyrovnat ve vsem, takze i v pristupu k miminku. U nas je to tak, ze kdyz nekdo prijde na navstevu, tak se deti leti pochlubit prave miminkem, jako kdyby ho porodily ony:-) Nejstarsi syn ve skole pry o malem porad mluvi a kdyz tam prijdu s miminkem, tak se strasne naparuje. Ale totez delal i v tech 3 letech:-) Jeste ma od nas objednanou jednu sestru:-)
 Lili*K+ S.27.2.07+ E. 24.2.09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 10:08:45)
Sojko, tak pod tvoje téma se můžu rovnou podepsat. mám děti přesně jako ty, 07,09 a posledních pár týdnů se žárlení starší vyhrocuje. Dříve nebyl problém. Vždy usínala sama v pokojíčku, položila se, zazpívalo se, pusa a spalo se. Teď je to hrůůza, vymýšlí vše možné, brečí, že jí bolí nožičky, ručičky,nemůže dýchat, má kašel, že jí nejdou zavřít očička..jen abych u ní zůstala, hladila , mazlila(doufám, že to rozeznám až jí fakt bude něco bolet)....nemyslím si, že se jinak přes den mazlíme málo. Ale mladší holt vyžaduje péči a starší se cítí být odstrčená.Teď se dokonce začala v noci budit a chtít mlíko. Od roka spí celou noc!!!!! Taky nevím, zda jí to mléko dát a mít klid-jinak totiž následuje srdceryvná scéna, která vzbudí celý barák+mladší mimi.Nebo být nekompromisní a zůstat u staých zvyků, alá v noci se mléko nepije, bude ráno....Je to náročné nejen pro děti ale i pro rodiče.Jsem nevyspalá a ne v pohodě pak celý den.

Někdo tu psal, že na 1,5 roce mladšího dítka bude lépe, no tak snad a už se teda moc těším až budou holky parťačky.

Teď nám docela pomáhá hra na kočičky-vymyslela dcerka. Ona je malá kočička, já velká a mazlíme se , mňoukáme na sebe, drbeme za uchem a vrníme...je to jen "naše" hra do které se mimi aktivně nezapojuje. Příjde mi, že to u nás funguje lépe než zapojování do vaření, pečení...asi tam jdem fakt o to pomazleníčko.
A proč to člověk řeší???? No přece máme děti rády a chceme aby z nich vyrostly duševně zdraví lidé, které nic v dětství nepoznamenalo....atd...aspoň se o to snažím a řeším to v sobě.
Díky za tip na Prekopovou, seženu, přečtu.
 irlev 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 11:34:16)
Sojko, mám mezi dětmi necelých 16 měsíců, starší syn ani netušil, že se narodí miminko, ani když jsem mu ukazovala bříško atd., byl ještě opravdu sám miminko. Počáteční adaptace byla úplně bez problémů.
Žárlení začalo přesně ve fázi, kde jste vy - když začal mladší chodit kolem nábytku, brát staršímu hračky, už byl konkurent. Teď je mladšímu 16 měsíců a už si i vyhrajou, i když někdy je tady jenom řev, protože ani jeden ještě svoje emoce nezvládá.
Souhlasím s tím, že starší je první - nemusí být šikovnější, nemusí mít dospělejší uvažování, u takhle malýho věkovýho rozdílu to ani nejde, jsou to miminka obě.
Ale má přednost, protože - aniž si to mnohdy uvědomujeme - druhý se veze, má prošlapanou cestičku, starší ho táhne - učí ho spoustu věcí, které se musel naučit sám, nebo jsme ho naučili my - mladší má jakoby dalšího rodiče, ale nemyslím si, že na takhle malé starší dítě se to má nakládat oficiálně.
Jasně, zeptám se "chceš najít Jendovi dudlíka?", když řekne, že chce, hezký, když řekne, že nechce, taky hezký.

Jak je zvládnout doma moc neporadím, prostě je furt ňuchat oba :) Ono se to opravdu věkem uklidňuje, víc se domluví mezi sebou, u nás už se občas spojí i proti mě :)

Ono i hrozně záleží na povaze dětí, náš starší je citlivka, mladší je takovej buldozer, toho jen tak něco nerozhodí a pokud, tak spíš do vzteku (už teď se nám válí po zemi :), tak i z toho vycházím.

Hlavně buď v klidu ty, oni to přejmou od tebe. Je to náročný období, ale všechno si časem sedne. Plínu, ranní mlíko nebo dudlík, to bych vůbec neřešila. Potřebuje to, tak ať.

Náš starší byl bez dudlíku, když se narodil mladší. Následující půlrok si dudlík zase vzal, prostě ho potřeboval. Pak nám ho dal sám, když už se ho nabažil.
 Pája, A+A :o) 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 12:51:03)
Tak já bohužel neporadím,protože u nás nic takového nenastalo.
synovi byly čerstvě tři roky,když se malá narodila. jenže u nás byla situace jiná. narodila se extrémně brzy,takže tři měsíce ještě strávila v inkubátoru a syn se na ni velice těšil. nemohl ji vidět,pustili na jip jen rodiče,nikoho jiného. nesl to chudák někdy těžce a plakal,když jsme tam chodili,že on tam nemůže jít s námi. museli jsme se střídat, protože jsme neměli hlídání. nejdřív jsem šla já,manžel byl se synem venku a pak naopak. byl z toho kolikrát moc smutný a mrzelo mě to.
takže tak se těšil,že byl šťastný,že ji máme doma a choval se moc hezky. i teď. jen když začala lézt,zkrátka se pohybovat a vyžadovat více pozornosti,začal být na ni ošklivý-někdy na ni křičí,že jí nic nepůjčí,přitom on si bere od ní co chce..hned jí vše vytrhne,co ona si vezme..jindy jí něco půjčí,to ano. ale jinak se žárlivost projevovala v jeho tzv. výjevech,což jsme my pojmenovali..dělal různé obličeje,že vypadal jak blázen,jen aby na sebe upozornil. nemohla jsem se mu věnovat jako dříve~;((,protože jsem s malou hodně intenzivně musela cvičit vojtovku,bylo to náročné. navíc chodil do školky na dopoledne,takže i to byl zvyk,ale jinak jsme se snažili dělat spolu vše jako dříve a on mi pomáhal nosit plínky atd.,což všechny jistě znáte~;). při kojení tedy kupodivu nejvíce pozornosti nevyžadoval,což děti dělávají a návraty k lahvičce atd. žádné..
 sojka+07+09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 13:49:47)
AHOJ holky, děkuju vám moc všem. Jen jsem sem teď nakoukla, ale čas na diskusi budu mít až po desáté večer (dřív mi děti neusnou). Jsem moc ráda, že jsem tuhle diskusi založila, protože tu zaznělo pro mě několik moc zajímavých názorů. A já se nad nimi zamyslím. díky a ahoj večer.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 20:35:45)
Sojko, mám taky kluky dva roky od sebe a u nás, ťukám, zatím v pohodě. Víc si mě spíš hlídá mladší než starší, je taky ohnivější temperament, tak má k žárlivosti asi větší sklony.
A nemohl ten problém u vás vzniknout už někdy dříve? Neproběhla u vás nějaká separace třeba po porodu nebo jinde nebo nějaké jiné zásadnější problémy? Pokud by u nás byl větší problém s žárlivostí, určitě bych hledala i tady a snažila se najít a odstranit tu příčinu.
Jinak pokud je to tvůj šálek kávy:), tak bych doporučila třeba bachovky, míchají se přesně na psychické stavy a pomáhají harmonizovat. U staršího je používám podruhé, na jeho problémky a nějaké školkové záležitosti. A podle mě to funguje. Navíc je kamarádka míchá a je v tom, řekla bych, dobrá. Když jsme Matýska spolu probíraly, slušně se trefovala (i díky astrologii, kterou dělá) do jeho problematických míst.
 sojka+07+09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 22:10:37)
Stáňo, u nás proběhla dvanáctihodinová separace zakončená záměnou dítěte- myslím tím dcerky. A mými následnými dlouhodobými výčitkami. Synka jsem sice taky neměla pořád u sebe, ale byl pryč jenom pár hodin a to až poté, co strávil prvních nejdůležitějších pár hodin u mě. Ale já si myslím, že právě proto se dceři více věnuju, protože mám taky výčitky svědomí. A žádná další separace neproběhla. Žádné odsouvání do vlasní postýlky s narozením sourozence, nebo nástup do školky. Na to jsem si dávala setsakramentský pozor. Nikdy jsem nebyla bez dětí déle než pár hodin, i když vlastně jednou týden, když jsem s malým ležela v Motole- ale i to jsem si zařídila hlídání pro mimčo a jela navštívit dceru každé dva dni.

A Bachovky úspěšně používám u sebe- mám krizové kapky- dceři jsme je párkrát dávali při hysteráčcích, ale úspěch u ní žádný. Díky
 Andrea + 2 holky 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 20:38:15)
Sojko,
ja mam dite zatim jen jedno, takze neporadim.
Ale dcera - pres 4 roky - spi s nami v posteli (od narozeni), neboj ona jednou odejde :-) v 15-ti uz tam nebude.
Spoustu veci, ktere delala zasadne sama ve 2 letech ted nedela.
Co chci rict, ze nektere veci jsou mozna detem prirozene,bez ohledu na sourozence. Jsou treva pak i line, venuji se jinym vecem a oblikani uz prece umi - tak to udelej mamo ty... Kolik deti mezi 1 a 2 rokem nedonutis sedet v kocarku, ale 3-4 letak tam bude sedet kazdy...
Podle me je dvoulety, trilety dite porad drobek, rozhodne ne velke sestra.
 sojka+07+09 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(20.1.2010 22:12:41)
díky, ano je to ještě malá holčička. Navíc se nachází v dost složitým období vzdoru sama o sobě a do toho ještě konkurence. Fakt to nemá jednoduchý.
 Minka+Sabi 11/05+Sebi 4/11 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(21.1.2010 14:28:30)
Stale mi napada, jaky vekovy rozdil je dobry, aby se clovek vyhnul sourozeneckym hadkam a bitkam?

Jestli by nase dalsi tehotenstvi vyslo podle planu, tak rozdil mezi detmi bude 5 a pul roku. A ja prave doufam, ze uz se nebudou o veci tahat a hadat se. Ze si kazdy pujde vice svoji vlastni cestou a sejdou se v dospelosti.

Kdyz uz se nam nepovedl maly rozdil - potraty, tak bych rada popremyslela o takovem, kde uz jsou jakoby dva jedinackove v rodine, presto v dospelosti se najdou. Tam i 10 let je nic.
 irlev 


Re: Sourozenecká žárlivost 

(22.1.2010 13:14:09)
Takový věkový rozdíl asi neexistuje - povahy jsou různé a okolnosti taky. Někdy ta žárlivost proběhne v klidu, někdy je to náročnější ... ono i postupem let se to hodně mění.

 MiladaL - Johi 3 roky, Tobík 1 rok 
  • 

Sojko - PŘÍJDE MI TO NORMÁLNÍ 

(27.2.2010 23:30:28)
Ahoj Sojko a ostatní,

to, co píše Sojka, mi tedy příjde normální. Moje dcera reagovala na narození synka stejně - naschvál se počůrávala, pokakávala, nechala se celé dny nosit (odmítala chodit), kojila se víc než brácha, začala dělat naschvály, kňučet, skučet a přestala si hrát sama, taky třeba několik dnů za sebou scény, že ji bolí prdelka (testy nic neprokázaly), taky nožičky, noční brečení a každodenní scény a naschvály a tak. Před narozením bráchy nic takového nebylo. Stejně jako Ty jsme se jí věnovali opravdu hodně. Taky mi asi půl roku po porodu bránila s kýmkoli promluvit naprosto nemožným chováním, kdy začala lézt po čtyřech, skuhrat a dožadovat se kojení, válet se po zemi a chovat se úplně nemožně. Dodneška trvá rozkňučenost, vyžadování neustále pozornosti a kojení. Dělá to hlavně mě, když je hlídá táta, babi nebo chůva, tak jsou oba v pohodě.

Chytrolíni, třeba jako tchýně, v tom vidí chybu v mojí výchově. Manžel je taky občas zklamaný, když přijedeme za jeho kamarády na Moravu a naše jinak šikovná dcera začne lézt po čtyřech a skuhrat, že chce k mamince kojit.

SOJKO, NO A CO. Ať si to starší dítě prožívá, jak chce. Koho bude za deset nebo dvacet let zajímat, že se dítě naschvál pokakávalo a že Ti dělalo naschvály? Vždyť je to úplně jedno. Proč hned všechno za každou cenu řešit? Vždyť to přejde samo. Záleží na jiných věcech, třeba jak budou naše děti schopny se svým životem v dospělosti naložit nebo jestli jsou zdraví a ne na takových kravinách, o kterých se tady bavíme. Strašně důležité je to, jak to prožíváš Ty. Pokud budeš mít pocit, že je to problém, tak to fakt problém bude.

Jsem sice taky dost alternativně zaměřená, ale tyhle řeči o separaci po porodu a následných problémech nebo o tom, že se odráží na dítěti psychický stav matky jsou vážně srandovní. Po narození druhého dítěte jsem šťastnější než kdykoli jindy. Obě děti jsou zdravé, já mám úžasného manžela a jsem šťastná. Moje dcera se rozhodla, že bude vzdorovat. Dělala to bez ohledu na okolnosti, ať jsem se jí věnovala, jak jsem chtěla. Nebyla spokojená ani se svým nejlepším kamarádem v létě na chalupě, přes bohatý program dělala akorát naschvály a skuhrala. Má na to právo, je to její rozhodnutí a ne moje chyba.

 gabina 
  • 

Re: Sourozenecká žárlivost 

(30.5.2010 19:30:52)
ahoj,zazivam neco podobneho.a uz jsem z toho pekne na nervy.mam 2holky.3 roky po sobe.ta starsi je obcas dost nesnesitelna.oddeluje obyvak na 2 casti.samo,ze tu zajimavejsi s hrackami si necha pro sebe a ta mladsi (2roky) se k ni ani nemuze priblizit.casto si ta starsi(5let) ani nehraje jen sleduje,aby se tam ta mladsi nepriblizila.mladsi nemuze na nic sahnout.je to o nervy.nechci nadrzovat te mladsi,ta se jeste neumi tolik branit...ale obcas si opravdu nevim rady jak to rozsoudit.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.