Re: Zavařování pro začátečníky
Obecně k zavařování.
Snažím se udržovat fakt maximální čistotu, takže mytí sklenic apod. věnuju dost pozornost. Jsou lidé, co to tak neřeší, třeba naše babi, ale zas plesnivá marmeláda u ní není vzácnost. Mně se ještě nezkazilo nikdy nic. Dělej podle svého uvážení.
Sklenice (nové nebo od nějakých jiných věcí) dám vždy umýt do myčky na maximální teplotu - u nás 70st. V myčce se tím pádem i vysuší. V dobách předmyčkových jsme sklenice nejdřív vydrhla pečlivě v co nejtelplejší jarové voddě ve dřezu a pak vypláchla horkou vodou, otřela zvenku a nechala na vyžehlené utěrce vykapat a pak vyschnout.
Zavařuje se do suchých sklenic - vždy! Je to kvůli hygieně, když naliješ horkou marmeládu, která má sklenici sterilizovat teplotou, do sklenice se zbytkem vody, tak ta studená voda to zchladí a sterilizační efekt stěn sklenice s nekoná.
Víčka - někteří lidé je pouze myjí se sklenicemi. Já víčka vždy krátce vyvařím (cca 5 min). Ony ty gumičky ve víčkách jsou mikrobiologicky nejzranitelnější místo. Je to na Tobě.
Zavařování marmelád a čatní:
MArmeládu či čatní uvaříš podle libovolného receptu. A sterilizace zde probíhá tím způsobem, že vroucí marmeládu naliješ do suchých sklenic, zavíčkuješ a na 5-10 min otočíš víčkem dolů. Pak otočíš zpět. Tohle dělá spousta lidí špatně a nechává marmeládu obráceně dlouho. To je chyba. Smyslem je to, že vroucí marmeláda po otočení vysterilizuje horní část sklenice+ víčko. Ale pak ji musíš otočit, aby se nahoře udělal polštář horkého vzduchu, který má větší objem a dojde k tomu, že přetlak horkého vzduchu se pod víčkem maličko "upšoukne" (nemusíš to slyšet, ale někdy to i lupne). A po zchladnutí tohoto vzduchového polštáře dojde k podtlaku, který bezpečně přitiskne víčko na sklenici a nedostanou se do ní mikrobi.
Odpovědět