Re: Nápoj k snídani
Ano, miminům "teplý", jenže v teplotě těla. Což je ta akorátní teplota. Nápoje, klteré jsou hodně studené či hodně teplé, narušují a zpomalují vyprazdňování žaludku a vedou k nepravidelnosti peristaltiky pyloru a dvanáctníku. Mimoto teplota nápoje signifikantně ovlivNˇuje teplotu těla - teplota těla se změní přibližně po 20 - 30 minutách vypití nápoje s teplotou výrazně odlišnou od tělesné. V tropech se toho využívá u sportovců, aby se nepřehřívali, tak v tom cca půlhodinovém předstihu se napiojou hodně studeného.
Jenže v našem podnebí tohle nemá opodtstanění s výjimkou pár dní letních veder, kdy vypití studeného nápoje ráno nahodí vhodnou "provozní teplotu" v době, kdy se začíná podávat nějaký výkon. Po většinu roku je to tu spíš takové akorát, kdy není třeba teplotu těla ráno zásadně ovlivnit, a vlažný nápoj je tak akorát, navíc prospěje motilitě pyloru.
V zimě to občas může být přímo opačně a pro optimální teplotu těla na začátku "provozu" je vhodnější si ji po ránu trochu zvýšit nápojem teplým.
A většina lidí tohle cítí a proto v létě pijí k snídani častěji chladné, v zimě častěji teplé a během většiny roku něco tak akorát, obvykle pokojové teploty, třeba džus.
Vynález lednice je hodně novodobý, třeba mléko v teplotě 4 stupňů z lednice po ránu není nic moc vhodného, protože to už je víc potrava než nápoj a u potravy ty poruchy motility jsou víc na závadu než u nápoje. Nápoj víc "proteče". Rozumnější jsou nápoje (a samozřejmě i potraviny) v pokojové teplotě.
Odpovědět