| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Adopce - právo na informace

 Celkem 169 názorů.
 Drop 


Téma: Adopce - právo na informace 

(17.11.2017 11:39:00)
Nastíním situaci, má máma právo na to se dozvědět, kde a jak žije její cca 30 leté dítě, které měla jako mladistvá? A které dala hned po porodu k adopci? Nejdřív se ptám na nějakou zákonou cestu, z pohledu toho, že dítě už je dospělé a má tedy právo na to znát bio rodiče. Ale sdělí jí to na matrice?

Samozřejmě, já jsem radila Poštu pro tebe, ale ona chce začít nejdřív neveřejně, tohle si nechává jako další možnost. Je někdo, kdo podobnou cestu prošel?
 Drop 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 11:52:42)
já vím, že to má i /a hlavně/ morální rozměr, ale ona se klasicky dostala do nějakého věku života, je svobodná, prostě ji to dohnalo, chce vědět..., já ji lidsky zcela chápu, i když vím, že to může rozpoutat mnoho problémů,
z druhé strany se pokud vím říká, že děti mají právo vědět, takže třeba to rodiče i řekli, já znám jenom příklad z naší širší rodiny, kde to ten dotyčný neví, což mi přijde taky zvláštní,no
 K_at 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 12:52:25)
hele, natvrdo - ukojit svou potřebu vědět na úkor rodiny a dítěte by byla pěkná peasárna. Oslovila bych ty rodiče, či ty, kteří vědí, kdo děcko má. a pokud by rodiče řekli, že neexistuje, respektovala bych to. Případně bych požádala písemně ty rodiče o obecné info.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 12:55:43)
Bavíme se o dospělém dítěti, ne o školákovi.

Přemýšlím v jaké situaci bych mohla u svých dospělých dětí za ně říct "neexistuje" a naštěstí mě nic nenapadá.
 K_at 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 13:00:33)
Libiku, to dospělé dítě nemusí vědět, že je adoptované. A to je pecka si myslím i pro dospěláka - proč jste mi to neřekli, jakvto že jste mi lhali, kdo jsou teda moji rodiče..... A pokud neví, že je adoptované, má cenu bourat tu třeba dobře fungující rodinu kvůli tomu, že paní možná trápí, že děcko neměla dát k adopci, protože teď ho třeba nemá s kým mít, nebo nemůže nebo cokoliv????
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 14:44:44)
Opakuji, že jde o svéprávného člověka.

je zajímavé, že když tu někdy píšu do etických témat o milosrdné lži ve zdravotnictví, tak to by mě každý umlátil, protože přece každý má právo užít si ten pěkný pocit, že do roka natáhne ráfy.

Když jde o něco tak zásadně pozitivního jako je původ, tak je najednou pravda vedlejší a může se rozhodovat za druhé.~a~
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 15:10:21)
já bych k tomuto konkrétnímu případu přizvala zde tolik oblíbeného psychologa, to je práce pro něj. A jako adoptivní rodič bych samozřejmě necítila právo tuto skutečnost dětem tajit. Ostatně mé obě neteře samozřejmě pravdu znají.

Kdybych hledala jako bio matka (což si lze asi těžko představit) třicetiletého člověka, nenapadlo by mě na to jít přes jeho rodiče.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 15:22:48)
"já bych k tomuto konkrétnímu případu přizvala zde tolik oblíbeného psychologa, to je práce pro něj"
- a ten by pracoval s kým - s tou paní?

"A jako adoptivní rodič bych samozřejmě necítila právo tuto skutečnost dětem tajit."
- jako adoptivní rodič bych nejspíš dítěti řekla že je adoptované, považuji to za správné a za nejlepší prevenci proti zde probírané situaci. Ale respektuji případný odlišný pohled jiných.

"Kdybych hledala jako bio matka třicetiletého člověka, nenapadlo by mě na to jít přes jeho rodiče."
- a jak by jsi na to tedy šla? To by jsi se nahrnula k dospělému člověku a začali by jsi mu vykládat, že jsi jeho maminka? Aniž by jsi věděla, jestli on ví, že je adoptovaný?
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 15:26:02)
"Když jde o něco tak zásadně pozitivního jako je původ, tak je najednou pravda vedlejší a může se rozhodovat za druhé"
- tak původ nemusí být pozitivní
V tomto případě už by to nebylo rozhodování jen za druhé, bylo by to rozhodování za sebe a za druhé.
Libiku, opravdu si neuvědomuješ, jak by to mohlo rozmetat vztahy v té rodině?
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 15:31:19)
"je zajímavé, že když tu někdy píšu do etických témat o milosrdné lži ve zdravotnictví, tak to by mě každý umlátil, protože přece každý má právo užít si ten pěkný pocit, že do roka natáhne ráfy."
- to také není snadné téma, ale oproti zde diskutovanému tématu je zde jeden velký rozdíl - v případě milosrdné lži ve zdravotnictví o tobě rozhodují cizí lidé, ne ti, kteří tě od dětství v lásce vychovali a znají tě lépe než vlastní matka...
Samozřejmě je i velká skupina lidí, kteří milosrdnou lež ve zdravotnictví vítají a jsou její zastánci.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 18:36:45)
pokud dítě neví, že je adoptované, tak má pěkně praštěný adoptivní rodiče
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 19:24:07)
Nebyla bych tak radikální, v hodnocení jiných lidí. Někdo se třeba bojí dítěti říci pravdu o jeho adopci, nemá na to. Navíc, dřív se doporučovalo to dítěti neříkat.
A i kdyby mělo praštěné adoptivní rodiče, tak co?
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 19:30:25)
Přijde mi trochu neuctivý nazývat "praštěným" někoho, kdo se ujal cizího dítěte a vychoval ho jen proto, že neudělal něco podle nějakýho mustru.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 13:25:09)
"Přemýšlím v jaké situaci bych mohla u svých dospělých dětí za ně říct "neexistuje" a naštěstí mě nic nenapadá."
- napadá mě to v případě popsaném zde zakladatelkou
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 14:40:29)
Sestra má 2 adoptované dcery, proč?

fakt je tu někdo, kdo by s třicetiletým dítětem nejednal na rovinu? nehledě k tomu, že biologická matka a třicetiletý člověk jsou oba ve věku a v pozici, kdy si zaslouží stejné ohledu a případnou ochranu.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 15:15:49)
libiku, říci 30-ti letému člověku, že je adoptovaný, je poněkud... pozdě
Pokud to neví dodnes, tak bych mu tu informaci necpala, pokud by k tomu nebyl nějaký specifický důvod - např. dědičná choroba nebo něco podobného.

Představa, že se ke mě ve 30-ti přihrne cizí paní a začne na mě chrlit, že je moje maminka - pokud jsem dosud netušila, že jsem adoptovaná - asi by to se mnou dost zacloumalo a nejsem si jistá, jestli v dobrém.
Stejně tak při představě, že si mě ve 30-ti zavolají rodiče s tím, že si musíme promluvit o vážné věci - asi by mě také slušně vyděsili a otřáslo by to mnou důvěrou v ně.

Ale hlavně mi není jasné - jaké ohledy a ochranu si zaslouží dospělé adoptované dítě? Jaké ohledy a ochranu si zaslouží žena, která dala k adopci nyní již dospělé dítě?
 Drop 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 16:20:56)
právě, že myslím, že mají dnes oba stejná práva/morální?,faktická?/, ona jako matka, biomatka a on jako už nedítě, dospělý člověk. Kromě toho ona se ho vzdala jako neplnoletá, za ni rozhodovala jiná dospělá osoba. Teď se s ním/ní chce potkat nebo chce vědět minimálně, jak se mu daří. Asi nechce říkat, že jeho adoptivní rodiče nejsou dobří, ani nechce brát jemu jeho lásku k nim. Možná ji tou pravdou naruší, to je pravda. Ale já chápu i ji.~d~
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 16:40:16)
Já ji také plně chápu, opravdu. Ale bohužel, myslím, že tato situace nemá žádné dobré řešení. Je tam v sázce hrozně moc. Že tomu dítěti rozmetá jeho dosavadní život, ale i to, že o ni to dítě nebude stát, nebo zjistí, že to není dobrý člověk a to ji raní.

Pořád mi není jasné, jaká jejich práva máte na mysli.
Z právního hlediska ta biomatka myslím nemá práva žádná. Z morálního hlediska myslíš, že má právo na to poznat své dítě?
A to dítě - myslíš jako, že má právo poznat svou biomatku?

Je to opravdu těžká a složitá situace, já bych se ji jako kamarádka asi snažila přesvědčovat, aby tomu dítěti do života nezasahovala.

"Kromě toho ona se ho vzdala jako neplnoletá, za ni rozhodovala jiná dospělá osoba"
- jak to vnímala tehdy? Mrzelo ji, že o dítě přichází, ale neměla podmínky na jeho výchovu, nebo s jeho adopcí souhlasila?
 Drop 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 17:05:11)
tak asi tehdy souhlasila s tím, že měla za zády rodiče, kteří jí říkali, je to jediná správní cesta, je to jediná správná cesta, stále až do omrzení, sama byla na hranici dětství a dospělosti
rozmluvit ji to nemůžu a ani nebudu, já tam prostě nějaké právo z její strany cítím, minimálně se ona rozhodla a udělala to, že ho přivedla na svět, měla určitě možnost jednoduššího řešení, ale ten život mu dala, tu informaci zda je mu dobře/nějak si zaslouží a zaslouží si ji i to dítě
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 17:36:11)
No, aby někomu cestou za svým morálním právem nerozmetala život.

Každopádně si myslím, že legálně se k informacím o něm dostat nemůže. Jedině pokoutně.
Tuší kdo ho adoptoval, kde žil, jaké měl povolání? Já si myslím, že o adoptivních rodičích svého dítěte tehdy žádné informace získat nemohla, úřady jí to myslím ani nyní sdělit nemohou, takže opravdu nevím, čeho by se při jeho hledání chytila.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 21:35:14)
Přesně tak, to by bylo ideální.
 Drop 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 18:02:05)
tak něco ví, jako každá matka, kde se narodil, kdy se narodil,
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 18:29:37)
Podle data a místa narození, bez znalosti jména, ho myslím nemůže dohledat. Jedině že by se v té porodnici v ten den narodilo jediné miminko. Zná alespoň pohlaví?
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 21:12:15)
Jsem adoptivní matka, takže mi to nedá. Podle mě je snad dneska nejen doporučované, ale i normální dětem netajit, že je adoptované. I tak si myslím, že biologická matka by neměla ani dospělému dítěti zasahovat do života. Pokud dítě chce, vyhledá ji. Synovi bych klidně pomohla biologickou matku najít, on ale neprojevuje zájem. Ne že by mi to vadilo.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 21:17:33)
Daso, já myslím, že dospělý (v tomto případě dokonce už dlouho) člověk má tak stabilní vnitřní integritu, že je to pro něj jen informace o tom, po kom je alergik, kdyby tě to potkalo, neboj se toho~;((
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 21:32:09)
Libiku, ~x~já se ani nebojím, dokonce kdyby syn projevil zájem, řeknu mu vše, co o biologické matce vím a pomůžu mu hledat. Když jsme to jednou náhodou naťukli, působilo to na mě tak, že to chce spíš vytěsnit (to ale taky není úplně ideální), zkrátka nemá zájem.
 K_at 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 21:33:00)
No jenze ten dospely se vztahuje a definuje mj tim, odkud vzesel. Kdyz zjisti, ze je vsechno jinak, muze to prvotni prozivani byt dost desny....
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:09:09)
"Daso, já myslím, že dospělý (v tomto případě dokonce už dlouho) člověk má tak stabilní vnitřní integritu, že je to pro něj jen informace o tom, po kom je alergik, kdyby tě to potkalo, neboj se toho~;(("

Libiku, a máš tu informaci nějak podloženou?

Nemyslím si, že KAŽDEJ dospělej má stabilní vnitřní integritu (ostatně se to můžeš dočíst i tady, a neříkám to jako že by to byla nějaká hanba, ale že je to fakt), a tohle je věc, která Ti může hrábnout úplně do základů.

Já bych si vůbec netroufala se k tomu vyjadřovat, i když jsem v tomto směru zažila, co jsem zažila. Některý věci jsou totálně iracionální a myslím, že se zvenku nedaj vůbec odhadnout.

V každým případě ale bych za jednoznačnou prioritu považovala zájmy toho DÍTĚTE, asi tak, jak to říká Dáša - že kdyby ONO chtělo, tak by mu jako adoptivní maminka nebránila nebo dokonce mu i v tom pomohla, ale NE jako uspokojení tý matky.

Když to řeknu natvrdo, tak ta matka už jednou za to dítě dost zásadně volila, aniž by ono to mohlo ovlivnit. Tudíž se ho vzdala se vším všudy, a už si na něj nemůže dělat žádný nároky. Pokud by to mělo být pro její spokojenost, ale ke škodě toho dítěte, tak bych byla zásadně proti.

A fakt si nemyslím, že by každej nutně toužil po tom pátrat po svejch kořenech, ani že by mu chybělo, že je nezná, a i ten argument s tou genetikou nepokládám za nijak podstatnej pro to, aby se to nutně muselo udělat.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:20:55)
Kudlo, ano a ještě mě napadla jedna věc. Co když dospělé dítě nemá stabilní vnitřní integritu? Co když je psychicky labilní nebo je zrovna jen ve špatném životním období. Může se to stát a ne proto, že je dítě adoptované. Zkrátka má člověk právo někomu takhle zasáhnou do života, i když je to jeho biologický potomek?
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:22:43)
Dášo,

ano, přesně to jsem měla taky na mysli.

Co když tu integritu nemá? Zdaleka ji nemá každej dospělej.

 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:22:17)
Já vycházím z toho, že třicetiletej člověk je mentálně i ekonomicky nezávislej na jakýchkoliv rodičích a začíná k nim mít takový ten ochranitelsko-shovívavý vztah. Pokud je někdo ve 30 neukotvenej sám v sobě, nějaká další jobovka či dobrá zpráva je jen korálek na šnůře.

Ale já jsem v diskusi neobhajovala právo porodivší ženy rozmetat něčí jistoty, pouze jsem se podivila nad tím, že by někdo měl rozhodovat, co se dozví a co se nedozví, člověk, který je bohatě dospělý.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:26:13)
Libiku,

protože - když to řeknu hnusně - tak ta biomatka, ať to udělala z jakýhokoli důvodu, tak se toho dítěte VZDALA se všema důsledkama, nevidím jedinej důvod, proč JI teď po letech uspokojovat.

Myslím, že je dobře nastavený to, co říkala Dáša - že ta MATKA nemá šanci, to DÍTĚ by určitou šanci mělo, kdyby chtělo. Že je to nechaný na něm, jestli ji bude chtít hledat, ne na ní.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:35:49)
ta rodička, co odložila dítě, zažila dost drsné trauma, celoživotní. Já osobně bych to nikdy neriskla a vždycky bych volila potrat.
její příběh je stejně traumatický jako příběh toho potomka. Samozřejmě, že není možné, aby biologická matka při jakékoliv psychické krizi obtěžovala své odložené dítě a jeho rodinu.

Vyjadřuji se přísně k případu, kdy matce je mezi 45-50 a dítěti 30 a ona by ráda věděla.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:38:13)
dala mu totiž šanci
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:46:49)
Ano, dala mu šanci, a nám vlastně taky. Proto biologickou matku neodsuzuji (zvlášť když v našem případě to byl dokonce velmi podobný případ, jako zmiňuje Cormmer). Jenže ona se své šance vzdala. Kdybych měla volit, má zájem i dospělého dítěte v případech dilemat spojených s adopcí přednost před rodiči biologickými i adoptivními.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:50:01)
"kdybych měla volit, má zájem i dospělého dítěte v případech dilemat spojených s adopcí přednost před rodiči biologickými i adoptivními. "

Dášo, tohle fakt do zlata tesat.

Protože to asi pro toho adoptivního rodiče může být strašně těžký, pokud by se to dítě rozhodlo nějak tak, že by ho to bolelo.

Zase se mi vybavuje adoptivní maminka pana Raka, která ho té biologické nedala, i když ta ležela na jejich prahu. To muselo být tak těžký, že si to vůbec neumím představit. ~n~
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:03:24)
Maargitt, přesně tak si to taky pamatuju.

Četla jsem s ním nějakej rozhovor, že pak byl na Ukrajině a setkal se tam se svýma sourozencema, ale to už bylo po smrti obou těch maminek.

Obávám se, že tohle jsou věci, který si (naštěstí) neumíme vůbec představit, takže bych se chránila vynášet jakýkoli, a zejména kategorický soudy.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:56:08)
No, to je dobrý hard core, co Rak, je z toho happy?
 Pole levandulové 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:43:45)
Libiku, to sice ano, ale matka uz sve rozhodnuti udelala. To dite zadne rozhodnuti neudelalo, takze bych to nechala jen na nem, zda vyhleda ci nevyhleda, puvodni matka na to nema pravo. A nevim moc, kde beres jistotu, ze vetsina 30 letych je dusevne natoik silna, ze kontakt s puvodni "matkou" ustoji bez ztraty kyticky.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:52:38)
Já prostě vidím lidi 30 a 50 jako rovnoprávné. Nevidím důvod, proč jeden by měl být chráněný a druhý skočit do zdi, když ho něco trápí.

A rozhodně není automatické dítě porodit, když nechceš.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:04:36)
"Ale hlavně tím chci říct, jak to chceš odlišit? Jak dolišit případ, kdy si matka zoufalství trhá vlasy od otce, který dítě vyhledá svým způsobem zištně?

souhlasím s tím, že by to mělo být jen na dítěti. Zda se ono cítí tak silné, aby to uneslo. Matka už s tím pár let žít musela a to rozhodnutí už udělala."

Maargitt, přesně takto to vnímám taky.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:10:15)
tak vzhledem k tomu, že genetika jde mílovými kroky dopředu a upínají se k ní nemnohé naděje, očekávám, že v dosahu 20 let dilema vědět či nevědět bude mít jiný, praktičtější rozměr a zpětně se všichni dozvědí.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:15:58)
to ne, ale očekávám, že medicína naši genetickou info bude hojně využívat, takže prakticky s tím budeme konfrontováni.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:26:32)
Já to nemyslím tak, že přítomnost biologického příbuzného něco vytrhne, ale že informace o vlastní genetické výbavě bude běžná (a přístupná srovnání)
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:30:52)
Libiku,

skutečně si nemyslím, že by to fungovalo takto, ostatně až dosud jsme docela dobře přežili i bez podrobné znalosti své DNA, a že to tak bude i nadále.

Myslím, že by bylo absurdní to pokládat tak, že když se ta matka k němu přihlásí, tak mu tím vlastně potenciáln zachrání život, protože umožní srovnat svou DNA s DNA toho dítěte.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:35:45)
Ale to já neříkám, myslím to tak, že jako známe svoji krevní skupinu, budeme znát svoji DNA )a tím logicky vyvodíme, komu nás přinesl čáp)
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:40:12)
Tak mrkni do očkovacího průkazu, tam to máš.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:48:33)
To by mě zneklidňovalo, ale jisté je, že pediatra tu info má (pro případ, že byste to nedejbože vědět potřebovali)
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:57:32)
Maargitt, já nemám co dodat, dle mého znalost krevní skupiny je zásadní užitečný identifikátor pro různé zdravotní komplikace, který je v lékařské dokumentaci nejméně od roku 1985 (můj nejstarší syn).
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:11:04)
libiku, od roku 1985 se všem lidem v čechách zjišťuje a sděluje krevní skupina? Že o tom nic nevím.
Svou krevní skupinu jsem zjistila až během prvního těhotenství a to jsem věkem blíže tvému nejstaršímu synovi než tobě...
Nebo usuzuješ, že když má něco v lékařské dokumentaci tvůj syn, mají to tam všichni? To by byla zajímavá generalizace.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:06:45)
"Tak mrkni do očkovacího průkazu, tam to máš."
- já tedy v očkovacím průkazu krevní skupinu nemám. Svou krevní skupinu jsem se dozvěděla až po krevním vyšetření během prvního těhotenství.
Pokud bych nebyla nikdy těhotná, zřejmě bych ji neznala doposud
 breburda71 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:10:02)
Moje děti nemají v očkovacím ( zdravotním) průkazu krevní skupinu ( a jsou od sebe dost let), nezná ji ani manžel, jen já díky těhotenství..
 petluše 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:54:56)
Já se jí dozvěděla až v těhotenství, byla v průkazce. Dětí neznám, není to nutná info.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:59:35)
Jasně, v době automobilové je to naprosto zbytečná informace~a~
 petluše 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:05:37)
V případě nehody ti dají nulu, poté udělají test. Myslíš, že budou z člověka v šoku lámat krevní skupinu? Můj manžel má nemoc krve, tak má průkaz s krevní skupinou a označením problémů, co mu chybí. Jinak je to jedno.
 petluše 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:14:02)
On má specifickou kartičku, jako je průkaz diabetika tak je průkaz pro tuto nemoc. Sice ji nosí ale mezi platebníma kartama a ruznyma vernostnima. Asi by jí nenašli.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:12:59)
"Jasně, v době automobilové je to naprosto zbytečná informace"
- jak od člověka v šoku nebo bezvědomí získají informaci o jeho krevní skupině?
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:18:42)
genetiku neopkládám za relevantní argument, kdo ví, co bude za 20 let, i dnes je pár nemocí, které jsou geneticky podmíněné, ale ten gen můžou zjistit z Tebe a nepotřebujou k tomu rodiče.

Pak tu máš dárcovství vajíček a spermií, tam to ten člověk taky nebude vědět a co se stane? Nic.
 petluše 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:48:57)
Genetika si probere tvoji dna, neporebuje k tomu rodiče. Spousta dětí žije s nebio rodičem a netuší to. A já doufám, že to dr. nebudou sdělovat na potkání.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:04:22)
A co bys udělala? Vzdala se práce, rodiny, odjela do Indie?
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:09:33)
Libiku,

skoro mi přijde, že si z toho děláš srandu a ironizuješ to, pokud jo, tak mi to přijde fakt HODNĚ nemístný.

Za prvý, jak může vědět, co by dělala, když v té situaci nebyla a ta situace je takto extrémní?

Za druhý, nemusí se člověk zachovat hned teatrálně aby z něčeho byl rozhozenej. A pokud by se jí to trefilo do nějakýho blbýho období, tak by to třeba mohla bejt fakt ta poslední kapka.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:14:29)
Počkej, co je nemístný? Co ironizuji? Předpokládám, že Šuplík si je zatraceně jistá, že není adoptovaná, já též.

Můžeme si při večeru v klidu představovat, jaký by to bylo
(být adoptovaná, ztroskotat na opuštěném ostrově, vyhrát ve Spotce~;)) představit si to neumíme.

já k celé diskusi říkám, že
1) dospělí lidé jsou dospělí lidé
2) není možné za dospělé lidi rozhodovat bez nich
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:24:44)
Libiku,

jak si něčím takovým může být někdo na 100% jistej (pokud neabsolvoval testy DNA)?


Šuplík nanesla hypotetickou situaci, že by se to dověděla, takže by to v danou chvíli byl fakt. Ten její kolega se to ostatně dověděl taky tak, a do tý doby by asi taky řek, že je si "zatraceně jistej", a seseklo ho to.

Jestliže sama říkáš, že si to představit neumíme, tak dost těžko můžeš tvrdit, že ty si to představit umíš (jak zareaguje dospělej člověk, a jen tak od boku předpokládat, že bude natolik nad věcí, že ho to nerozhodí)
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:28:11)
ale jasně, že ho to rozhodí, člověka celkem všechno rozhodí. Ale zpracuje to v závislosti na tom, kdo je.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:32:06)
tak proč si to nezpracuje ta matka, v závislosti na tom, kdo je, a musí do toho nutně zatáhnout to dítě?

Navíc teda by mi přišlo dost drsný přivíst to dítě (třeba ) do situace, jako ten Šuplíkův kolega, že z "propíchnutí" toho stavu by byl natolik v pr..li, že by se dostal do péče psychiatra.

Taky by se tomu dalo říct "no, však von si to nějak zpracuje" ale přišlo by mi to vůči tomu dítěti totálně necitlivý.

(To, že mu to adoptivní rodiče neřekli, bych jim nezazlívala, protože jestli se to v tý době tak dělalo, jako asi že jo, tak byli přesvědčení, že pro něj dělají jen to nejlepší)
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:36:29)
Třicetileté, stokilové děťátko.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:38:04)
Libiku,

opravdu mi přijde krajně nevhodný to takto ironizovat. ~a~
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:39:25)
Opakuji, že to neironizuji a že mám na vahách potřeby jednoho a dalšího dospělého jedince.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:43:13)
pro mě se ty váhy jednoznačně převažujou ve prospěch toho dítěte. Pokud ONO SAMO chce pátrat, tak ať pátrá, pokud nepátrá, tak to asi znamená, že o to nestojí, a toho bych se držela.

Jakej by pak byl rozdíl, kdyby se poznat svý biologický dítě po letech dožadoval i dárce spermatu/dárkyně vajíčka?

Myslím si, že je dobře, že jsou tyhle věci anonymní a mělo by to tak zůstat.


 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:46:57)
No, v tomto jsem poněkud genderově nekorektní. Vidím nepatrný rozdíl u darování spermatu (ať už na nějaké Babišově klinice nebo při náhodném sexu) a těhotenstvím, porodem a hlavně rozhodnutím postoupit dítě k adopci.

je mi té ženy líto.
 libik 


Re: Adopce -  

(18.11.2017 23:54:53)
Šuplíku, já znám 3 šťastné adoptivní matky, přijetím dítěte získaly a děti též, nešlo o altruismus. V životě nic není zadarmo a bez rizika a za všechno se platí.
 petluše 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:50:45)
Proč? Rozhodla se nějak, dítě to patrně ví. Kdyby chtělo najde ji. Karty jsou na straně dítěte.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:15:31)
"Třicetileté, stokilové děťátko."
- no, tomu kolegovi bylo 50 let, kolik váží tedy nevíme, každopádně skončil z toho u psychiatra
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:33:48)
Tak, dejme tomu, že já jsem si tím jistá do té míry, že kdyby teď zazvonila nějaká paní, co to bude tvrdit a přiměřeně věrohodně dokládat, přijde mi to jako zábavné zpestření listopadového večera. Jsem prostě dcera svý mámy.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:40:11)
Libiku,

to si myslíš teď (protože o tom jen teoretizuješ u konferenčního stolku), ale kdyby to věrohodně doložila nějakým zápisem z matriky a Tvá máma to přiznala, tak nevím, jak moc by Ti bylo veselo.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:41:24)
Kudlo, tím jsem si naprosto jistá, jsem dospělá mnoho let.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:44:22)
libiku,

dospělej mnoho let byl ten padesátiletej Šuplíkův kolega taky. ~d~
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:32:21)
"tím jsem si naprosto jistá, jsem dospělá mnoho let."
- také jsem dospělá už mnoho let, přesto, když jsem se v dospělosti několikrát dostala do krajní, krizové situace, zachovala jsem se úplně jinak, než bych od sebe očekávala. I jiní lidé, kteří mě dobře znají byli velmi překvapeni, jak jsem reagovala.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:16:09)
"Nevidím důvod, proč jeden by měl být chráněný a druhý skočit do zdi, když ho něco trápí."

A ten příběh o Šalamounovi a dvou matkách znáš?

Myslím, že prakticky každá z nás jako máma by v nějaký zásadní situaci volila řešení, že ona bude ten, kdo skočí do zdi a dítě ten, kdo bude chráněnej. Že kdyby to stálo takto proti sobě, tak že se radši bude trápit ona, než by se trápilo to dítě.

"A rozhodně není automatické dítě porodit, když nechceš."

No, ale to dítě se jí o to neprosilo. Mohla ho potratit, rozhodla se to neudělat, asi je to důvod, aby to dítě zohlednilo v tom, jak moc ve zlým na ni bude myslet, ale v žádným případě to nezakládá žádnou jeho povinnost vůči ní, ani takovou, aby byla spokojená.

Tj. když to přeženu, pokud to dítě pošle tu matku do pr.le, tak má na to plný právo a matka by to měla bez dalšího akceptovat a nějak se s tím popasovat.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:22:32)
Ale ona není žádná matka, je právě dárkyně genetické informace lépe řečeno života.~;)
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:25:37)
"Já prostě vidím lidi 30 a 50 jako rovnoprávné. Nevidím důvod, proč jeden by měl být chráněný a druhý skočit do zdi, když ho něco trápí."
- jistě, když lze ke skočení do zdi dohnat i toho druhého...
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:43:29)
"jistě, když lze ke skočení do zdi dohnat i toho druhého.."

Lexi,

přesně.

Myslím, že opravdu není na tom dítěti, aby léčilo trápení svý matky, a vůbec netuším, jak svou situaci bere člověk, kterej ví, že není adoptovanej proto, že by rodiče neměl, ale že je má, někde žijou, ale že se o něj starat nechtěli/nemohli.

Jestli třeba přemejšlí o tom, jakej byl podíl "nemohli" (třeba jako ta ruská maminka) a jakej toho, že by sice s nějakejma obtížema mohli, ale nechtěli?

A do týhle situace přijde ten člověk, co to dítě před lety nechtěl (nebo nemoh), neabsolvoval s ním veškerou tu piplačku a starosti, co bývaj s malým dítětem... co by vlastně po něm mohl chtít?

Libik říká, že ta matka má právo "neskočit do zdi" ale co když to pak bude ještě horší? To dítě má plný právo říct "vy nejste moje máma, moje máma je ta, co mě vychovala, ošetřovala mi rozbitý kolena, vedla do první třídy, vykládal jsem jí o svý první lásce... vy jste cizí paní, nemám zájem, nashledanou." nebo ještě něco horšího.

Bude to pro tu biologickou matku úleva, a bude na tom líp než před tím, kdy chtěla "skočit do zdi"? Nemyslím si, a to riziko tam je.

Představa, že si padnou do náruče jak v holywoodským filmu, se nemusí vždycky naplnit

 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:47:31)
Přesně tak Kudlo, mohlo by to skončit průšvihem i pro tu matku - pokud by o ni dítě nestálo, nebo pokud by zjistila, že se dítě nevyvedlo - je z něj alkoholik, bezdomovec, kriminálník...
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 9:37:29)
Kudlo, já jsem nikdy neřekla, že jsi představuji objetí v západu slunce. Představuji si, že žena xy po poradě s odborníkem postupně a citlivě vyjeví člověku xy .

"Tehdy jsem byla ve složité situaci, mám radost, že jste spokojený, jsem vděčná vašim rodičům"


 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:46:52)
no ano, ale tím, že bude k němu mít přístup, tak jak zaručíš, že ho nebude obtěžovat? Nejsou všichni lidi ideální.

Navíc bych to nenazvala stejně traumatickým... to záleží kus od kusu, pro některou matku to jistě traumatizující je, ale asi ne pro každou, jsou i matky lhostejný. Navíc to dítě se nemohlo rozhodnout vůbec o ničem, ona se rozhodnout mohla a taky to udělala.

Tu šanci, kterou mu dala ,mu svým způsobem dlužila (za to, že ho počala), nemyslím si, že by to JEHO jakkoli zavazovalo vůči ní.

Podle mýho názoru by měla svý trauma, pokud ho má, řešit sama, nikoli na úkor svýho dítěte.

 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:30:03)
Libiku, rozumím, ale pokud má dospělý člověk problémy sám se sebou, korálek může být v jistém smyslu poslední kapka. To nikdy nevíš.

Hlavně myslím, že dítě by mělo vědět, že je adoptované, právě proto, aby s touto informací mohlo v dospělosti naložit dle svého. A i v tomto případě nemusí být kontakt s biologickou matkou zrovna příjemný.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:33:11)
"já vycházím z toho, že třicetiletej člověk je mentálně i ekonomicky nezávislej na jakýchkoliv rodičích a začíná k nim mít takový ten ochranitelsko-shovívavý vztah. "

No já nevím, kolikpak takovejch znáš?

Ne že by nikoho, ale přečti si jen tady, kolik i mnohem starších lidí je mentálně na rodičích závislejch docela dost.

Kdyby někomu v 30 nebo v 50 máma prozradila, že není dítě svýho táty, ale že ho měla s neznámým vojínem (třeba), tak myslíš, že by měl mít dostatečnou morální integritu na to, aby u toho nehnul brvou? Vím, že to není úplně přesnej příklad, protože ten adoptovanej to ví od začátku, ale nemyslím si, že by se dalo důvodně očekávat, že většina lidí bude nad věcí i ohledně velmi citlivejch záležitostí jen proto, že jsou v určitým věku.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:23:36)
"Já vycházím z toho, že třicetiletej člověk je mentálně i ekonomicky nezávislej na jakýchkoliv rodičích a začíná k nim mít takový ten ochranitelsko-shovívavý vztah."
- někdo ano, někdo ne

"Pokud je někdo ve 30 neukotvenej sám v sobě, nějaká další jobovka či dobrá zpráva je jen korálek na šnůře."
- nebo to také může být ta poslední kapka před zhroucením

"pouze jsem se podivila nad tím, že by někdo měl rozhodovat, co se dozví a co se nedozví, člověk, který je bohatě dospělý."
- libiku, většina lidí zde radí, aby matka dítě nekontaktovala...


Já si tedy myslím, že pokud bych se v dospělosti dozvěděla, že jsem adoptovaná, hodně by to se mnou zamávalo a obávám se, že bez ztráty kytičky bych tu situaci neustála.
Zřejmě bych neopustila práci a rodinu a neodjela bych do Indie, ale silně by mě to zasáhlo, možná by mi to rozjelo depresi, narušilo by mi to vztah s adoptivní rodinou... co já vím, rozhodně by to nebylo nic hezkého
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 21:02:54)
Na informaci, kde je dítě nemá biologická matka právo.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 13:33:39)
"z druhé strany se pokud vím říká, že děti mají právo vědět, takže třeba to rodiče i řekli, já znám jenom příklad z naší širší rodiny, kde to ten dotyčný neví, což mi přijde taky zvláštní,no"

- možná to rodiče řekli, možná ne. I pokud to řekli, nepřipadá mi jako šťastný nápad vtrhnout jim (a jemu) po letech do života s výkřikem "já jsem tvoje maminka".
Obecně vzato mi přijde lepší, říct dítěti ještě v předškolním věku že je adoptované, někdo to vidí jinak a já bych plně respektovala jejich rozhodnutí.
Lidsky paní plně chápu a dovedu se do ní vcítit, ale stejně jako před 30-ti lety by se měla snažit udělat pro své dítě to nejlepší... a nebourat mu život.
Samozřejmě by mi na jejím místě také výřili hlavou myšlenky, že třeba ví že je adoptovaný, že mě také touží poznat, že je třeba v tísni a nešťastný a já bych mu mohla pomoct... no jo no, život je halt někdy těžký a kdyby jsme měli křišťálovou kouli která nám ukáže následky našich činů a rozhodnutí...
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 17:46:19)
"Pokud by se biomatka spokojila s anonymni info typu vase dcera vystudovala vs, je vdana, ma 2 deti, to by myslim vedet mihla."

Ano, to mě taky napadlo.

Dotaz v úvodu byl "jestli má právo vědět", ne "jestli má právo kontaktovat".

Poked by se spokojila s tím, že bude vědět (že její dítě žije, pracuje jako učitelka, má 2 děti), tak to není nic proti ničemu, ale s tím kontaktováním nevím. Asi bych opravdu volila toho psychologa (jako ta matka).

V každém případě bych tady upřednostnila zájmy toho dítěte (byť dospělého) před zájmy té matky, protože ona se rozhodovat mohla, ono ne.

Asi je taky důležitý, jestli to dítě ví, že bylo adoptovaný (a pak by mě napadlo napsat mu dopis, zda by mě chtělo kontaktovat, a nechat to na něm), nebo jestli to neví (a pak je velká otázka, jestli mu do toho nějak šťourat).

Ale jak se to dovědět, aniž by to člověk rovnou "propíchnul", to nevím.
 K_at 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 12:49:14)
jo. to je první, co mě napadlo.....
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 12:54:01)
Šuplíku, já myslím, že dneska s ohledem na možnosti genetiky a medicíny vůbec, je žádoucí vědět "čí jsem".

Ale je pravda, že v roli té ženy bych se k tomu nějak neupínala, zřejmě baží po kladné emoci, což se fakt nemusí povést.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 13:23:18)
Vím, že nyní jsou adopční zákony jiné, než když jsem byla dítě, ale pokud je tomu dítěti 30 let, tehdy platil ještě ten starý zákon.
Tehdy to bylo tak, že adoptivním rodičům se doporučovalo dítěti neříkat, že je adoptované. Nebylo vyjímkou, že se rodina s adoptovaným dítětem přestěhovala, aby dítěti později nemohl říct o adopci někdo ze sousedů nebo známých.
Po adopci se správně v matrice měli vymazat jména bio rodičů a měla se tam napsat jména adoptivních rodičů - v praxi se jména biorodičů často jen škrtla a jména adoptivních se napsala vedle.
Pokud se třeba již dospělá osoba nějak dozvěděla, že byla adoptována, správně neměla mít možnost dozvědět se jména biorodičů. V matrice správně měla být vymazána, pokud byla jen škrtlá (a tudíž šla přečíst), nemělo jim být umožněno do matriky nahlédnout (v praxi prý bylo možné příslušnou úřednici odměkčit nějakou srdceryvnou historkou a škrtlá jména si přečíst).
Pro biorodiče bylo nemožné, vyhledat novou identitu jejich dítěte, které dali k adopci.

Chápu, že to tvou známou po letech dohnalo, ale myslím, že by bylo vhodnější, aby se to "dítě" nesnažila kontaktovat. Možná ani neví, že je adoptované a způsobila by mu šok, mohla by mu narušit vztah s adoptivní rodinou, mohla by ranit jeho adoptivní rodiče, prostě mohla by pokazit mnoho.

Jinak si myslím, že z právního hlediska nemá máma právo na to dozvědět se kde a jak žije její dítě, které dala k adopci.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 21:56:09)
To je zajímavé, adoptovala jsem dítě před 19 lety, dva roky čekání, absolvovaná přípravka. Takže vím, že před dvaceti lety už se jednoznačně doporučovalo říct dítěti pravdu.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 23:55:34)
"To je zajímavé, adoptovala jsem dítě před 19 lety, dva roky čekání, absolvovaná přípravka. Takže vím, že před dvaceti lety už se jednoznačně doporučovalo říct dítěti pravdu. "
- před 20-ti lety už jsem nebyla dítě... a tomu dotyčnému je 30 let
 DaVinci 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 13:54:03)
Nevzdává se člověk rodičovských práv svolením k adopci?
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 14:11:46)
Ano, vzdává. Z právního hlediska již není rodičem dítěte, je pro něj cizí člověk.
 Gabi444 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 14:31:24)
Moje kamaradka pri likvidaci pozustalosti objevila dokumenty o svych bio rodicich. Byly jsme zdesene hlavne tim, ze byli ze stejneho mesta.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 15:09:01)
Gabi, a kamarádka předtím věděla, že je adoptovaná?
 Gabi444 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 16:19:46)
Ne. Tenkrat se to opravdu pred detma tajilo(cca nar. 1970). Teda pravda byla takova, ze to tusila, nejdenou se nasel nejaky dobrak co neco lehce naznacil a jiny to obratem dementoval... takze to vlastne pro ni byla uleva. Vedeli to vlastne vsichni kolem krome ni i my deti, coz jsem uz jako dite nechapala, proc se kolem toho delaji takove cavyky.
Uz jako dite jsem si rikala, ze kdybych musela svoje deti adoptovat, reknu jim to hned jen co naberou trochu rozumu.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 17:49:50)
"Poštu pro tebe", to si myslím, že je dost hrůznej a sobeckej nápad v týhle situaci (když je možný, že to dítě nic neví).

De fakto ho v situaci, která je delikátní sama o sobě, prodat médiím a rozmáznout to v celým národě, aby si nějakej cizí mamlas moh nad chipsama pobrečet nad dojemným setkáním Aničky Vopičkové s dlouho ztracenou dcerou, to by dle mě bylo :-©:-©:-©
 Drop 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 18:04:25)
jo to by bylo hezké, kdyby se dítěti předala v plnoletosti obálka a to se mohlo rozhodnout, s tím souhlasím, i když taky to má úskalí
 mutina 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 19:16:53)
To chceš tvrdit, že se třicet let trápila o osud dítěte a teď to teprve chce řešit? To je od ní hnusné a sobecké. Pokud její potomek ví, že je adoptovaný a chce se s ní setkat, učiní tak on sám. Ona nemá nárok vůbec na nic.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 19:28:49)
Mutino,

souhlasím, že by měla v každém případě upřednostnit zájem toho dítěte před zájmem svým.

Ale přemýšlím, že pokud její přístup k tomu dítěti není takový, že by ho hodila za hlavu (což evidentně není), tak jak to udělat, aby na jednu stranu něco nepodělala tím, že se mu nevhodně "vnutí", ale na druhý nepropásla šanci mu nějak sdělit, že jí nebylo/není lhostejný - vůbec nevím, co s člověkem udělá vědomí, že se ho vlastní rodič vzdal, třeba by pro něj bylo důležitý vědět, že to udělal v nějaký těžký situaci a ne z lhostejnosti.

Ale nevím, tohle musí být strašně těžký, proto bych se přimlouvala za toho psychologa.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 20:55:55)
Pořád se bavíme o zcela dospělém, svéprávném člověku, o němž hodláte rozhodovat "pro jeho dobro". Já to vůbec nejsem schopna pojmout, podle mě je to proti zákonu i proti Chartě lidských práv.
 ...j.a.s... 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 21:09:25)
Libíku, pro čí dobro? Té ženy, co dítě dala k adopci?
I když ta žena byla nezletilá, skoro donucená k adopci, tak podle mě by jakákoliv iniciativa měla vzejít od toho potomka ne od ní. Jediné, co může dělat, se svou situací smířit a čekat. Pokud její biologický potomek ví, že je adoptovaný, tak jí najde a možná snáze než ona jeho.
Pokud to, že je adoptovaný neví, pak si nezaslouží, aby mu tohle kdokoliv zvenčí narušil.
Ale chápu tu paní, že to pro ni musí být těžké, pokud tehdy byla skoro ještě dítě a později už vlastní děti neměla. I tak by si to ona měla vyřešit u sebe a sama se sebou. Kdo ví, zda by jí přineslo klid, kdyby se dozvěděla o potomkovi něco nepěkného nebo kdyby se natvrdo dozvěděla to, že o ni nestojí apod. Vlastně bych ji moc neradila potom pátrat, když s tím není smířená. Už jen to, že by od někoho dostala info, jak se dotyčný potomek má, tak by jí to mohlo pokoušet, aby se dozvěděla něco dalšího, jak vypadá atd., až by mu do toho života vstoupila.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 21:20:01)
Pro mě jsou lidí ve věku 30 a 47 stejně hodni respektu a svobodného rozhodování.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 21:42:19)
a kde vidíš jakou nesvobodu? tý matky, že jí tu radíme, že musí opatrně? ale vždyť jsme o to byli požádáni (abychom řekli, co si myslíme, že má udělat).

Za to dítě? Tak tomu přece my do toho nemůžem mluvit vůbec, protože to o ničem neví.

 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 23:16:03)
Commer se ptala, jak to udělat a dostala většinovou radu, že poradit se s adoptivními rodiči o tom, jestli vůbec. A mně připadá obecně problematické, aby jakýkoliv rodič selektoval jakékoliv info, které má doputovat jeho dospělému dítěti, nic víc nic míň.

Že to paní asi neudělá telefonní smskou a bude, jak říkáte, opatrná, předpokládám. Ono kdyby to udělala jinak, taky jí nemusí nikdo věřit.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 23:54:26)
Zase ale ti adoptivní rodiče budou mít nejvíc relevantní informace o tom:

- jestli to to dítě vůbec ví
- jestli někdy v minulosti projevilo zájem "kdo byla asi moje máma a proč si mě nenechala"
- asi nejvíc věděj, jaký to "dítě" je a jak by takovou informaci přijalo
- můžou poradit nejvhodnější formu

a nebo taky ne.

Náš významný kytarista Štěpán Rak je synem ruské vojačky, která v roce 1945 přijela osvobozovat Československo. Porodila v Praze, ale o dítě se vzhledem ke svý situaci nemohla starat, a tak ho adoptovali bezdětní manželé. Po válce, když se její poměry zkonsolidovaly, tak se pro něho vrátila, ale oni jí ho už nedali, prý snad spala před jejich dveřmi, ale jeho adoptivní maminka nechtěla o tom ani slyšet.

A nedostala ho, pak měla v SSSR ještě nějaké děti, do smrti na něho myslela, pak mu to snad některý z jeho sourozenců zprostředkoval, ale s ní se snad už nikdy neviděl. (kdysi jsem o tom někde četla, tak snad si to aspoň v obrysech pamatuju).

To je strašně silnej příběh, přiznám se, že si to vůbec neumím představit a chápu i tu adoptivní maminku, že ho nechtěla dát, i tu vlastní, že ho chtěla aspoň vidět (navíc asi byla v době, kdy se ho "vzdávala" v takový situaci, že to ani moc jinak nešlo).

Takže si vůbec netroufám říct, co by bylo správný.
 ...j.a.s... 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 0:10:09)
Docela by mě zajímal pohled z druhé strany, jaké zkušenosti mají adoptivní rodiče s kontaktem s biologickými rodiči nebo jejich potomci.
Je to strašně těžká věc a nějak si neumím představit, že tahle věc vždy končí přeslazeným happyendem, kdy potomek myslí dnem i nocí na bio matku, a tak je přešťastný, že ho bio matka po letech hledá a najde.
Pokud bych vyrostla v rodině od mala a nevěděla bych, že jsem adoptovaná nebo kdyby se to příliš nerozmazávalo a já tak nějak vyrostla s pocitem, že jsem "vlastní", tak nevím, zda by se mnou nějak extra zacloumalo, že mě vyhledá cizí člověk - bio matka.
Zajímalo by mne, co takový člověk cítí? Lásku? Lze milovat někoho od prvního pohledu (cizí bio matku třeba), když toho člověka ten potomek vůbec nezná a kromě genů s ním nemá téměř nic společného?
Může být bio matka adoptovanému potomku tak nějak jedno? Když je dotyčný třeba velmi spokojený v adoptované rodině?
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 0:24:15)
"Docela by mě zajímal pohled z druhé strany, jaké zkušenosti mají adoptivní rodiče s kontaktem s biologickými rodiči nebo jejich potomci."
- já myslím, že v čechách takových zkušeností moc nebude, protože správně by o sobě bio a adoptivní rodiče neměli mít v podstatě žádné informace, a už vůbec ne jméno a adresu
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:02:26)
Je to nesymetrické, já znám jméno a adresu biologické matky mého syna, tedy v době adopce. Ona o nás nic neví. To je v zájmu ochrany dětí, hlavně když jsou ještě dětmi.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:15:02)
Dášo,

takže vlastně kdyby ta adoptivní matka byla jako ta kamarádka od Commer (a probudil by se v ní zájem o syna), tak prakticky nemá šanci najít ani kontaktovat ani jeho, ani Tebe, je to tak?

Kdežto kdyby on chtěl kontaktovat ji, tak by aspoň nějaké základní informace měl, chápu to správně?
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:22:06)
Ano, Kudlo, legálně je to tak, samozřejmě se nedá vyloučit selhání nějakého úředníka,
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 0:33:07)
j. a.s.,
přesně tak, a tady si myslím, že by se mohl hodit ten psycholog (aby té matce pomohl zorientovat se ve vlastních pocitech a - jelikož asi bude mít nějaké informace o tom, jak tyhle věci fungujou - ji navést tak, aby třeba toho potomka pokud možno nepoškodila.

Já v tomhle nejsem reprezentativní vzorek, protože jsem své rodiče znala a přišla jsem o ně "až" v pubertě, takže jsem v tomto směru neměla žádné nejasnosti, a taky nejsem adoptovaná, ale od té puberty se o mě starali moji pěstouni ~s~~s~, takže jsem od začátku "věděla, na čem jsem", ale přesto jsem měla velmi intenzivní pocit, že se pro klid svý duše potřebuju "odstřihnout" od toho, co bylo, a soustředit se na to, co bude, a to včetně lidí, de fakto se vlastně nestýkám s nikým, kdo mě znal za života mých rodičů, byl to hodně ostrej střih, jako bys naroubovala na strom novou větev. Vlastně jako by jeden život úplně skončil a navázal na něj novej.

Těžko se to popisuje, ale myslím, že z toho vyplývá, že to má aspekty, který si někdo, kdo to nezažil, vůbec nedovede představit, jako já si neumím představit, jaký je to u někoho, kdo je adoptovanej, má to tak odmalička a má to tak ne proto, že by rodiče umřeli (což je sice blbý, ale svým způsobem úlevný v tom, že to nezpochybňuje to, že tě měli rádi), ale protože se Tě z nějakýho důvodu "vzdali".

A teď, co takovej člověk potřebuje a co mu pomůže víc - vůbec se s tou minulostí nekontaktovat a soustředit se na tu novou, naroubovanou větev? Nebo naopak vědomí, že když se ho ta máma vzdala, tak to nebylo proto, že by on byl tak špatnej, ale protože byla sama v hnusný situaci, kdy neměla moc možností na výběr a všechny byly blbý, a že to vyhodnotila tak, že aspoň jemu dá šanci na lepší život?

Fakt nevím, a proto si myslím, že je na místě supercitlivej přístup (proto ten psycholog), a že v případě pochybností by ta matka měla radši poškodit sebe (tím, že se vzdá uspokojení ze setkání s tím dítětem) než to dítě (pokud by mu to mělo otevřít nějaký starý rány).
 ...j.a.s... 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 0:41:35)
"de fakto se vlastně nestýkám s nikým, kdo mě znal za života mých rodičů"
Kudlo, to je hodně zajímavé to odstřihnutí. Můžeš o tom ještě napsat?
Měla jsi to z důvodu, aby ti rodiče nějak nepřipomínali? A jak to vzali ti, které jsi takhle odstřihla a třeba pro ně bylo důležité se stýkat s tebou, aby zkrze tebe nezapomněli na tvé rodiče nebo aby si je zkrze tebe připomínali.
Odstřihla jsi tak i sourozence svých rodičů, sestřenice, bratrance nebo prarodiče?
Mně to přijde dost podobné k běžícímu tématu... A velmi zajímavý pohled z druhé strany.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 1:27:23)
j.a.s.,

tak těch lidí, které jsem takto odstřihla, nebylo moc, protože prarodiče už nežili, jeden z mých rodičů neměl sourozence žádné, druhý měl jednoho, ale ten se zachoval způsobem, že bych se s ním nechtěla stýkat, ani kdyby bylo všechno OK.

Vlastně tam nebyl skoro nikdo, kdo by mi byl tak blízký, že bych se s ním chtěla stýkat i nadále (pokud by byl, tak bych se tomu nebránila), a nepamatuji si, že by o to někdo jevil nějaký zájem (až na jednu kamarádku mé mámy, s tou jsme si bčas psaly a tam jsem se tomu nebránila). Rodiče (hlavně táta) žili dost uzavřeně, což bylo pochopitelné, protože byl jednak těžký introvert, jednak už mu po mámině smrti nezbývalo moc volného času). Vím, že měl aspoň jednoho bližšího kamaráda, kterého požádal, kdyby se s ním něco stalo, tak aby se o mě postaral, ale toho jsem prakticky neznala, protože jsme se nestýkali, a nevím, nakolik by to byl on vnímal jako zátěž (z toho, že jsme se předtím neznali a následně mě nekontaktoval, tak si myslím, že se mu možná i ulevilo, že to nemusel udělat a vůbec se mu nedivím.

A pokud jde o pocity těch lidí, aniž bych chtěla být neskromná, tak si myslím, že v dané chvíli byly jednoznačná priorita MOJE pocity, protože já jsem přišla o nejvíc.

(ale jak říkám, nebyl tam nikdo, s kým bych se pravidelně stýkala nebo k němu měla vztah, takže tam by mě nemělo co mrzet).


 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 21:52:38)
Synovi biologická matka podle všeho tak nějak jedno opravdu je. Jako adoptivní rodič jsem měla o biologické matce informace včetně adresy, ono o nás nevěděla nic.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 0:01:08)
"Jako adoptivní rodič jsem měla o biologické matce informace včetně adresy, ono o nás nevěděla nic."
- to je zajímavé, popravdě mě to i trochu šokuje. To je standardní postup, sdělovat adoptivním rodičům jméno a adresu biomatky jejich dítěte? Z jakého důvodu se jim sděluje? Ta matka ví, že vy její iniciály znáte? Údaje o otci máte také?
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 13:11:51)
Je běžné, že adoptivní rodiče by se měli dozvědět o původu dítěte opravdu všechny informace, které mají úřady. I rodinnou anamnézu a jméno matky. V našem případě byl otec neuveden, ale úřady ho znali a něco jsme se dozvěděli i o něm, tedy ne jméno. Biologické matce našeho syna bylo necelých 15 let, když otěhotněla, takže otec nebyl uveden v RL. Vlastně ani nevím, jestli je biologická matka při podpisu souhlasu s adopcí explicitně seznámena i s tím, že její identita bude adoptivním rodičům známa.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 15:21:25)
" adoptivní rodiče by se měli dozvědět o původu dítěte opravdu všechny informace, které mají úřady. I rodinnou anamnézu a jméno matky."
- tak že víte rodinnou anamnézu, to považuji za potřebné, to je v pořádku. Ale jméno a adresu biomatky, tak to by mi na jejím místě hrubě vadilo, to přece adoptivní rodiče znát nepotřebují. Myslím, že jméno biomatky by mělo právo zjistit pouze dítě a to až v dospělosti a pouze tehdy, když by s tím biorodič souhlasil.
To by v rámci vyváženosti měla biomatka mít právo znát jména a adresu adoptivních rodičů.


"byl otec neuveden, ale úřady ho znali a něco jsme se dozvěděli i o něm, tedy ne jméno. "
- jméno a adresu matky vám řekli, jméno otce ne proč?

"Biologické matce našeho syna bylo necelých 15 let, když otěhotněla, takže otec nebyl uveden v RL."
- to je nějaká blbost, pokud otěhotněla před 15.narozeninami, je to důvod k trestnímu stíhání otce (pokud mu bylo více než 15), ne k neuvedení jeho jména do RL

"Vlastně ani nevím, jestli je biologická matka při podpisu souhlasu s adopcí explicitně seznámena i s tím, že její identita bude adoptivním rodičům známa."
- jestli není, tak je to pěkná šupárna
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 17:18:03)
Taky nemyslím, že je nutné znát jméno a adresu biomatky, ale v těch papírech, co jsme dostali to bylo. Ale to, že biomatka neví, kdo dítě adoptoval je zásadní pro ochranu dítěte, nezapomeň že dítě k adopci dávají různí lidé.

co se otce týče, je to asi tak, že není uveden v RL, právě aby nebyl trestně stíhán, taky mě zaujalo, že sociální pracovnice evidentně věděli, o koho jde.

No, šupárna, nevím, jak to je, předpokládám, že to biologickým matkám nezatajují, jen si nejsem jistá, že jim to všechno docvakne.

Tohle jsou úřední postupy, které jsou samozřejmě mimo adoptivní rodiče, my jsme si zase užili různé prověřování, testy a přípravku. Konec konců rodiče dávají dítě k adopci nebo ho adoptují dobrovolně a musejí akceptovat pravidla. Dítě nemá možnost volby.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:39:00)
Devatenáctiletý syn to neřeší. Ví, že bychom mu v pátrání nebránili, o kontakt s biologickou matkou nestojí. Co by s ním udělalo, kdyby ho biologická matka vyhledala si mohu jen domýšlet (teoreticky by to nemělo jít, ale kdo ví).
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 0:21:31)
"Commer se ptala, jak to udělat a dostala většinovou radu, že poradit se s adoptivními rodiči o tom, jestli vůbec. "
- většinovou radu? To tady radili asi 2 lidé, což rozhodně v této diskuzi není většina

"A mně připadá obecně problematické, aby jakýkoliv rodič selektoval jakékoliv info, které má doputovat jeho dospělému dítěti, nic víc nic míň."
- libiku, toto je tak delikátní situace, že na ní asi obecné pravdy trochu obtížně uplatňují. Ano, obecně vzato máš pravdu. Ale dovedu si představit víc situací, kdy rodič před dospělým dítětem selektuje nějaké informace (např. válečný zločinec nechce, aby jeho dítě vědělo, že on je válečný zločinec apod.)

Já osobně opravdu nevím, jak by bylo nejvhodnější tuto situaci řešit. Paní naprosto chápu, že touží své dítě poznat, na druhou stranu, mohla (nebo také nemusela) by tím rozmetat hned několik životů...

Ale hlavně si myslím, že tady ten problém řešíme skutečně pouze teoreticky, protože paní by se legálně neměla dopátrat identity dítěte nebo jeho adoptivních rodičů, tudíž je zbytečné řešit, jestli a jak by ho měla kontaktovat.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 21:19:37)
Libiku, z toho si nic nedělej, ty nejsi schopna pojmout víc věcí.
My o tom zcela dospělém, svéprávném člověku nehodláme rozhodovat (koneckonců, ani nemůžeme, i kdyby jsme chtěli), jen sdělujeme svůj názor, co je dle nás v dané situaci lepší.
Z pozice adoptivního rodiče by jsme navíc nerozhodovali jen o tom dospělém člověku, ale i o sobě...
Jestli je to proti zákonu - no, to nevím. Dříve (právě před těmi 30-ti lety) se doporučovalo to dětem neříkat, že jsou adoptované. Nový občanský zákoník nařizuje, že děti se musí od rodičů dozvědět, že jsou adoptované a to před nástupem do školy. Není u toho tedy stanovená žádná sankce při neuposlechnutí, stejně tak se myslím nekontroluje, jestli to rodiče dětem řekli.
Chartu lidských práv jsem zběžně prohlédla, nic o tom, že dítě musí být informované o svém původu, jsem tam nenašla
 JiBi* 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 20:03:35)
Adoptovala jsem syna před 26ti léty a už tehdy jsme byli vedeni k tomu, abychom to dítěti řekli. Tak nevím, jestli jen já jsem byla obklopena tak osvícenými lidmi...?
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 21:39:08)
a kterýho člověka máš na mysli a jak přesně za něj rozhodujem? za to dítě nebo za tu matku?



 jaruša 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 21:20:01)
Neviem, či to môže byť odlišné, ale na Slovensku by jej to nepovedali - minimálne podľa zákona by nemali

Mám tri biologické a dve adoptované deti, samozrejme vedia, že sú adoptované, a keby chceli - hlavne staršie dieťa, ktoré má 19 - zisťovať informácie o biol.rodine, tak ich podporím a rozhodne im nebudem brániť, aby sa prípadne pokúsili vyhľadať matku

poznám niekoľko (viac ako 10) adopt. rodín, bez výnimky všade deti o adopcii vedia, niektoré sú dokonca v kontakte s biol. rodinou, ale NIKOHO Z NICH nekontaktovala biol. matka, neviem si ani predstaviť, že by sa to stalo...
 boží žena 


Re: Adopce - právo na informace. 

(17.11.2017 23:29:26)
Právo nemá , alespoň doufám vůbec žádné
Nemůže to přeci fungovat tak.ze se jedna paní , dokonce po 30 letech, rozhodne a začne třeba i ro zvracet šťastné rodiny...jo umím si představit, že někdo nemusí vědět o adopci, a i kdyby věděl tak nemá třeba zájem o kontakt

A kontaktovat ani informovat
 Pam-pela 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 0:22:16)
Já bych to jako "dítě" třeba vědět chtěla...už pro to, že i ty kořeny jsou důležité, jen pro tu informaci, a pro určitou kontinuitu rodiny. Jsou tam nějaké geny, nějaká "nitka", která často prochází celým rodinným pokolením...
Osobně si myslím, že ten člověk v podvědomí stejně ví, že si prostě uvnitř "pamatuje", jako si pocitově dokáže upamatovat na porod a na těhotenství a další a další.
Možná, že by mu (tomu nevědoucímu adoptovanému) to mohlo pomoci pochopit určité věci...určité dispozice, určité tendence...
Mám v rodině dospělé adoptované dítě...a ta kontinuita tam chybí, vnitřně nechápe tolik věcí spojených s rodinou a chybí tam ty vazby...a ví to, že je adoptované, biologické rodiče nezná.

taky dokážu pochopit nezletilou mámu nyní v letech, že může hořce litovat tehdejšího pochybení...a že by tak ráda věděla...nevíme přece, v jaké byla situaci, když miminko dala k adopci. Nesoudila bych tak přísně (však kolik žen bylo dobrovolně na potratu, taky se svého "budoucího" děcka vzdaly). A tady se to dítě narodilo, ten vztah byl přerušen, ale to spojení matka - dítě tam určitě nějakou dobu běží, i když biologická maminka není přitomna.
Mám kamarádku, co porodila v 17, její máma ji přinutila dát na určitou dobu asi 2 měsíců dítě do kojeňáku, tenkrát to asi jinak nešlo...pokud maminka neměla zázemí. Pak si ji vybrečela zpět a nějakou dobu mohly být s dcerkou "doma", než se dokázala postarat sama...její dceři je teď taky něco přes 30.

 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 0:38:41)
Pam-pelo,

nezlob se, ale myslím, že pokud nejsi PŘÍMO v té situaci, tak těžko můžeš vědět, jak bys to vnímala.

Já jsem byla v situaci, která se tomu blížila asi víc než u převážné většiny lidí tady, ale přesto byla natolik jiná, že bych si netroufla říct, co bych uvítala v situaci zmiňovanýho dítěte.

(a teda neznám nikoho, kdo by si pocitově pamatoval svý vlastní narození, o těhotenství už vůbec nemluvě) ~d~
 Pam-pela 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 1:02:12)
Kudlo, já to vím, že bych to chtěla vědět, vždyť kde mám záruku, že adoptovaná nejsem? :-)
Jako co by to se mnou udělalo, nevím, třeba mi to leccos vysvětlilo...pochopila bych. Vím, že bych chtěla vědět.
A naopak si myslím, že ty se neblížíš nevědoucímu adoptovanému dítěti...ty rodiče a kontinuitu znáš, znáš své místo, tradice rodiny, znáš ty, co v tobě zanechali svou biologickou a informační stopu.
 ...j.a.s... 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 1:09:30)
Pamelo, ale zas to dítě má tradici a vše rodinné z té adoptované rodiny... A vidí se v ní, proč by se nutně mělo cítit v té adoptované rodině blbě?
Přesně jak píšeš, kde máme záruku, že my sami nejsme od mala adoptovaní... Leda v tom, když jsme hodně věrnou vizuální kopií svých rodičů... Ale ne každé dítě se tolik podobá na rodiče. Dost dětí vyrůstá v rodině jako "kukačka" a neví o tom.
Já jsem svoje geny začala řešit až hluboko v dospělosti v souvislosti s nemocemi, jinak mi byly dost jedno. Nebylo to něco, co by mě nějak extra táhlo.
 Pam-pela 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 1:15:24)
Jas, no právě...i ty nemoce...člověk prostě jakoby ztratí tu kontinuitu...a taky myslím prostě, že v hloubi duše ví, že bylo...hm, jak to říct...nechtěné, nežádané, nepotřebné...že je to tam uloženo...a neví, odkud nějaké ty pocity mohou pramenit.
Já jsem člověk, co rád ví, jak co je, nemám spíš ráda (z určitých důvodů) skryté věci...proto já bych řekla ano, já to vědět chci. :-)
Netroufla bych si komukoliv radit, jak to má mít on.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 9:38:19)
Kudlo, tvůj příběh je krutý a je dobře, že jsi se ztotožnila s tím, jak to bylo dál. Je mi fakt líto, co tě potkalo.~x~
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 9:59:11)
Libiku, děkuji. ~x~

Vím, že to možná zní divně, ale zvenku je to asi krutější než zevnitř.

Navíc, i když i to možná bude taky znít divně, tak z mého pohledu "všechno zlé je pro něco dobré". Moji pěstouni ~s~~s~ mi otevřeli zase úplně jiný svět, a dodali do něj přesně tu část, kterou tam nedodali moji rodiče (aniž by za to mohli, prostě ne každej umí všechno) - jak mají vypadat vztahy k okolnímu světu a k lidem v něm. Rodiče mi zase dali hodně v tom to, že mě vedli ke vzdělání, a obojí pak, že se měli rádi a nebyly mezi nima žádný zásadní vztahový problémy, takže jsem měla možnost zblízka vidět, jak fungujou dvě úplně odlišný dlouhodobý funkční partnerský vztahy, což považuju do života za velmi cennou věc.

V mých pěstounech jsem měla a mám obrovský štěstí a dodnes to považuju za malej zázrak. ~x~

Jsem vlastně svým způsobem šťastnej člověk, protože mi bylo dopřáno prožít jakoby dva úplně jiný životy, tudíž mít srovnání a uvědomovat si, kterých věcí je zatraceně dobrý si vážit.

Možná to zní pateticky, ale takto to prostě cítím.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 10:03:37)
tak rozumím tomu, že už je to nějaký čas a že jsi navázala hezké vztahy, ale když si představím to děvče kolem desátého, dvanáctého roku ..všechna čest a hodně štěstí~;((
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 10:10:50)
Libiku,

zase děkuji. ~x~

Když to přesně počítám, bylo to necelých 12 a 15, vlastně zhruba tolik, kolik je dneska mým dětem.

Ty to v tomhle směru taky nemáš lehký. ~x~
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 10:33:14)
No, v 50 letech už vydržíš ledacos~:-D, vím že jsi myslela moji dceru. A právě proto, že ona rozvíjí svůj původní příběh (tátův dům, tátovo kružítko) , mrazí mě, že vaši oba..A nějak jsem myslela, že se to stalo při autonehodě naráz, teď vidím, že ne. Můžeš napsat (obecně), jak to bylo? Neber to jako bulvární otázku, rozuměj, já jsem vnitřně nastavena, že se dožiju dceřiných padesátin, tak chci od sebe odehnat ty stíny.

jestli je to nepříjemné, neodpovídej, pěknou neděli.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 17:21:46)
Libiku,

máma umřela po dlouhý nemoci, táta pak za cca 3 roky po ní náhle.

Myslím, že se jednak uštval, jednak už neměl kromě mě pro co žít (to mi výslovně řek).

Ale šance, že blesk praští dvakrát do stejnýho místa, je minimální, já bych se tím na Tvým místě vůbec nestresovala, leda tak, že se nebudeš zanedbávat a zbytečně vyčerpávat. Fakt se neboj ~x~ ~x~~x~
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 21:56:34)
Šuplíku,

ano, je to tak, já jsem se se svými pěstouny ~s~~s~ za života svých rodičů před tím, než se mě ujali, prakticky neznala (myslím, že jsme se jednou krátce setkali).

Oni o mé existenci zhruba věděli.

Určitý vztah k mým rodičům tam byl, ale přesněji to psát nechci, je to přeci jen dost specifické.

V podstatě si domů bez mrknutí okem vzali puberťáka, o kterém prakticky nic nevěděli, a nad tím mi dodneška v tom nejlepším smyslu zůstává rozum stát, přijde mi to naprosto neuvěřitelně obdivuhodný. Vždyť to pro ně bylo docela velký riziko a zásah do života.

Vůbec nevím, jestli bych něco takovýho sama dokázala, ale jsem přesvědčená, že mi to zachránilo život (ne ve smyslu, že bych jinak umřela, ale šanci žít normální život). ~x~~s~~x~
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 22:11:20)
Šuplíku, ano, to jsou.

V podstatě je teď mám celým svým cítěním na pozici rodičů, aniž bych na ty svoje pokrevní zapomněla. A snažím se, aby toho svýho rozhodnutí nikdy nelitovali. ~s~~s~
 ...j.a.s... 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 0:52:56)
Pamelo, já ti nevím. Pokud bych vyrostla odmalinka s adoptivními rodiči, tak si umím představit, že bych se viděla jako vlastní v téhle rodině a nějaká bio matka by mi byla cizí, protože svůj prenatální život si fakt nepamatuju a zážitky bych měla výhradně s adoptivními rodiči.
Taky si nemyslím, že ta kontinualita musí být nutně přetrhnutá... Vždyť se píše různě o tom, že adoptované dítě se na tu rodinu napojí a třeba začne používat jejich gesta a veškerou mimiku, že pak mají všichni pocit, že je prostě jejich. Tomu dítěti jeho dětství utváří ta nová rodina a to je něco, co prostě nějaká bio matka po letech nedožene a nepřekryje.
Já to cítím tak, že kdybych měla adoptivní rodiče a tedy jiné dětství, tak bych byla o hodně jiným člověkem, nemyslím si, že bych byla stejná jako nyní, když jsem vyrostla v bio rodině.
 ...j.a.s... 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 1:03:38)
Ještě líp ~:-D To dítě získává pohled na svět skrze své dětství, kterým ho provází adoptivní rodiče. A jsou to oni, co ho formují každým dnem, a proto si myslím, že nějaký porod a těhotenství se tomuhle nevyrovná. To je zážitek spíš té bio matky.
Nemyslím si, že si každé adoptované dítě sedne na zadek z toho, že po něm začala tesknit jeho bio matka. Může to tak být, ale nemusí. To dítě prostě vyrostlo s někým jiným, a tak je prostě "jiné", už jí "nepatří". Bio matka ho třeba stále bere jako svoje kvůli tomu, že si pamatuje život před ním a s ním, celé těhotenství atd... ale to dítě už patří někomu jinému.
 Pam-pela 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 1:04:39)
Jas, já jsem to brala opravdu jen ze svého pohledu a vím, že bych prostě chtěla.
Já vůbec nevím, co je správně...ale že jsou v nás určité zážitky zapsány, to určitě ano...ale že mohou být "přepsány", to určitě taky ano. Bylo to jen takové zamyšlení.
A vůbec jsem nemyslela překrývání biomatkou, to už se těžko dá...spíš pochopení určitých tendencí třebas...sklonů atd.
Ona biologie nějakou roli hraje...třeba moje mladší dcerka nepoznala svou babičku Jako funkční a zdravou, přesto gesta, mimika a určité věci atd. má prostě po ní. Nikdy ji ale neviděla je dělat...a já je nepoužívám. A zrovna dneska jsem si říkala, že škoda, že se nepoznaly...tedy ony se jakoby viděly, ale za ne-ormálních okolností. Prostě nemohla to okoukat, napodobit, převzít běžným životem.
 ...j.a.s... 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 1:13:17)
Pamelo, ale ta gesta tvá dcera může mít i od tebe a ty si můžeš myslet, že jsou od tvé matky, protože ji znáš. A stejně tak, kdybys měla adoptivní dceru, tak dost možná u ní najdeš tytéž gesta, protože se zase napojí na tebe. V dětech rádi vidíme to, co v nich chceme vidět ~2~
 Pam-pela 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 1:20:31)
Jas, nejsou moje...já je nemám, opravdu ne...a samozřejmě sama bych to ohodnotit nemohla, všimlo si okolí. A hlavně ty tendence k něčemu...jasně, já jsem asi nositel...ale táhnou se určitě už z jiné generace.
Pak jsou věci, které jsou samozřejmě "moje" ~;)...kolikrát se musím smát, když se "vidím" a "slyším" v dětech...někdy to ani moc k smíchu není teda ~k~~:(.

Já fakt nevím, jak to je...ale znám pár adoptovaných lidí, kteří vědí...a pár těch, kteří nevědí (ale ví okolí)...a taky vím, že to i u těch druhých dělá určitou "paseku"...ale to už bych se do toho vysvětlování zaplétala.
Zůstanu u toho, že já chci vědět ~:-D...vlastně bych toho chtěla vědět dost o minulých generacích...a už není koho se zeptat. Chybí mi tam určité pochopení...ti lidi, co by mi mohli říct, zmizeli z mého života rychle...a určité věci byly tabu, takže jsem se neptala...dnes už bych se odvážila, ale prostě není, kdo by mi mohl některé věci vysvětlit.
 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 9:46:21)
Tak jasně, že geny nezabiješ, říkám vždycky, když všichni 3 mazlíci bezpečně vykazujou negativní vlastnosti svých rodičů a dalších předků.

 JiBi* 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 20:00:21)
j.a.s., geny fakt nepřečůráš, já mám v pěts péči dítě, které nikdy nežilo se svou sestrou a mají některá gesta opravdu stejná. A taky jedna mamča povídala, že když see setkali s rodinou pěstounského dítěte, se kterou chlapec snad nikdy nežil, viděla pohyby aj.rodičů, tak ji byly hned mnohé věci jasné. Naše děti taky, dokud byly malé, do puberty, sdílely náš životní styl, ale později v nich vybujelo "to jejich". A vím i o dětech, kterým rodiče neřekli, že nejsou jejich biologicky a ony stejně cítily, že něco nehraje. Což je pak blbě, když nevědí, odkud tyhle pocity v sobě mají.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 21:28:16)
Pampelo, možná Tě bude zajímat pohled adoptivní matky.
Syn se o biologickou matku nezajímá. Nijak jsem se o to nezasloužila a nesnažila.
Co se genů týče, jistě, nezapřou se, má význam i deprivace. Co se mého syna týče, je na něm vidět,, že něco si přinesl v genech, něco má od nás, a ani na jedné straně to není jen dobré nebo jen špatné, zkrátka člověk je složitý.

U nezletilých dětí je to jasné, jejich zájem je nadřazen zájmům a přáním biologických i adoptivních rodičů. U dospělých dětí je to složitější, ale i tam si myslím, že je dobře, že kontakt s biologickou matkou je na nich.
 Drop 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 6:33:23)
já tedy doufám, že se jí to podaří objevit, myslím, že pohlaví ví, já tedy ne, ale pokud jí budu v pátrání pomáhat, tak se ho asi dozvím a asi ví křestní jméno, protože dítě bylo adoptované až v nějakém věku do tří let, tedy ne hned

jinak paní je poměrně zabezpečená, žije mimo republiku a samozřejmě peníze nejsou všechno, ale ...
 Drop 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 6:36:36)
a jít a podívat se do matriky je běžnému občanovi zakázáno? Matriky jsou věřejné až po 100 letech nebo neznáte někdo jaký zákon se na tohle vztahuje?
 petluše 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 7:02:09)
Když jsem zadávala data pro člověka, co mi dělal rodokmen, potřeboval data z přelomu 19/20 století. Dříve ho nikdo do matriky nepustí.
 Lexi. 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 8:15:48)
Běžný občan se do matriky jít podívat nemůže. Resp. může se podívat do matriky, která je tzv. mrtvá. To znamená, že poslední záznam v té matrice je alespoň 100 let starý. Je to právě proto, aby nešlo dohledat údaje o žijících osobách. Jedině že by běžný občan umluvil matrikářku nějakou srdceryvnou historkou.
To, že zná křestní jméno nemusí nic znamenat, adoptivní rodiče mu ho tehdy mohli změnit - stejně jako příjmení.
 petluše 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 7:03:15)
V tomhle případě jí podle mě peníze nepomohou. Spíš můžou uškodit.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 9:32:16)
A proč myslíš, že jsou v tomto případě ty prachy důležitý?

 libik 


Re: Adopce - právo na informace. 

(18.11.2017 9:41:05)
jako člověk citlivý si cynicky myslím, že potenciální dědictví neurazí~:-D

 JiBi* 


Re: Adopce - právo na informace. 

(19.11.2017 20:07:40)
Commer, i když bylo dítě adoptováno takhle větší, je docela pravděpodobné, že má změněné i to křestní jméno. Možná už jen z toho důvodu, aby bylo zameteno co nejvíce stop.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace 

(18.11.2017 20:59:41)
Dítě právo má, biologická matka ne, souhlasem s adopcí se veškerých práv na informace o dítěti vzdala. Pokud dospělé dítě chce, samozřejmě může biologickou matku kontaktovat.
 Girili 


Re: Adopce - právo na informace 

(19.11.2017 1:14:56)
Muze? Myslis, ze dite, adoptovane pred 30i lety dohleda nejake informace? Tusim, ze tehdy se uchovavat nemely a pokud proste nebudou, tak nebudou. ~d~
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace 

(19.11.2017 13:15:48)
Vím, že v matrice je jméno biologické matky přeškrtnuto, ale je tam i po adopci. Pro dítě není těžké se do matriky na svůj záznam podívat.
 JiBi* 


Re: Adopce - právo na informace 

(19.11.2017 19:42:19)
Biologická matka právo vědět, kde je její dítě, byť dospělé, samozřejmě nemá. Nicméně zejména vzhledem k tomu, že její dítě je už dnes dospělé, by za určitých okoností nějaké informace teoreticky získat možná mohla. Ale předpokládám, že by to šlo velmi ztuha. Taková matka by musela navštívit úřad (OSPOD) ve městě, kde dítě porodila. Tam by se musela najít nějaká nadstandardně ochotná a osvícená úřednice, aby prokopala archív a zjistila, do které rodiny bylo dítě umístěno, čili kdo dítě adoptoval. Což je určitě hodně náročné, pokud by na to úřednice vůbec našla čas. Další postup v souladu se zákonem by byl ten, že by matka předala svoje kontakty na sebe úřednici a ta by oslovila rodinu s tím, že je zde matka jejich dospělého dítěte a ráda by viděla, jak se dítěti daří, ovšem v případě, že by se ji rodinu vůbec podařilo najít, protože je i docela pravděpodobné, že za tu dobu změnili bydliště. No a pak jsou dvě možnosti, rodiče řeknou, že to sdělí svému adoptovanému dítěti, které se opět může rozhodnot, zda bude nebo nebude matku kontaktovat, anebo rodiče kontakt dítěti vůbec nedají, pokud mu to doposud neřekli, že je adoptované, nebo jsou ve své roli nejistí a obávají se, že by dítě mohli ztratit. Anebo taky může nastat situace, že neměli dobrý vztah a sami se s dítětem nestýkají a nevědí, kde je.
To, že by se do této akce vůbec někdo z úředníků pustil, by bylo možné jen díky tomu, že současná doba je nakloněná tomu, aby dítě poznalo své kořeny a mělo kontakt s rodiči, i když toto se praktikuje samozřejmě jen v pěstounské péči. Ale já osobně nevidím rozdíl mezi psychikou dítěte v PP a v adopci. Ale v žádném případě nepřichází v úvahu, že by matka dostala nějakou adresu, kde by měla adoptivní rodina žít.
Myslím, že je to sice velmi složité, ale já být matkou, která dítě porodila, šla bych do toho. Nic ztratit nemůže a mnohé děti nemají nic proti tomu poznat své biorodiče, některé si to dokonce přímo přejí a najdou je. To vůbec neznamená, že by se vztah dítěte k adoptivním rodičům musel nějak změnit. Náš adoptovaný syn si velmi přál poznat svoji matku a jsem ráda, že se mu to splnilo, protože krátce na to bohužel tragicky zemřel ~n~, takže když dosáhl 18 let, snažili jsme se mu s tím pomoci, ale bylo to velmi náročné a málem se nepovedlo, protože matka na adrese uvedené v rozhodnutí soudu o adopci nikdy nebydlela a v evidenci obyvatel se taky nedala najít, protože rodné číslo se tehdy ještě neuvádělo, a mezitím změnila příjmení, což jsme nevěděli. Díky FOD a jeho speciálním kontaktům se to nakonec podařilo.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace 

(19.11.2017 20:12:49)
JiBi, tak to je mi moc líto s tím synem. ~n~

A jak to setkání dopadlo, bylo to k jeho spokojenosti?
 JiBi* 


Re: Adopce - právo na informace 

(19.11.2017 20:54:55)
Chtěl, abychom šli s ním, že jsme a vždycky budeme my jeho rodiče. Maminka povídala takové věci, že se nemohla starat o něho, protože se musela starat o rodiče a takové řeči, náš syn nebyl jediné její dítě a žádné neměla v péči. No ale pak řekl, že by ji chtěl navštívit ještě jednou, poprvé to přece jen bylo pro obě strany takové šokovité. Ale když se vdala, měla s manželem ještě jednoho syna, o kterého se už starala a asi i stará, klukovi bylo tehdy už asi 15. Asi nějaký vztah k sobě nalezli, protože pak se měli sejít ještě jednou, ale už se žel stala ta tragická událost, tak jsem ji aspoň na pohřbu mohla poděkovat, že jsem se mohla o něho starat ~s~.
 Kudla2 


Re: Adopce - právo na informace 

(19.11.2017 20:56:04)
JiBi ~s~~x~~;(( ~n~
 Drop 


Re: Adopce - právo na informace 

(19.11.2017 21:14:06)
Jibi ~6~~s~~s~
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Adopce - právo na informace 

(19.11.2017 21:40:35)
~6~

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.