| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Bydlení

3.11.2021 14:26:27 holkamodroočka

Zateplený panelák a nová střecha - zatéká do bytů

V rámci zateplení bytového domu se udělala i nová střecha. Od té doby nám do bytů neustále zatéká – teď už potřetí. Jedná se o 3 byty na jednom patře. Problém je v tom, že stropy jsou izolované skelnou vatou, na tom je parozábrana a nakonec sádrokarton. Střecha je stará asi 3 roky, nevím, zda je ještě v záruce (ale to není problém zjistit). Zatéká i k sousedům. Pokaždé, když zateklo, tak přišla ta firma, co dělala střechu, něco tam pozáplatovala, a vždycky tvrdili, že teď už je střecha v pořádku.
Ještě ke kvalitě nové střechy – předtím, než se dílo dokončilo a rekonstrukce domu se zaplatila, byl udělán znalecký posudek na kvalitu střechy. Ten potvrdil, že střecha byla udělaná nekvalitně a specifikoval, co vše se musí opravit. Firma to opravila, ale už žádný odborník/ ani znalec nezkontroloval, zda opravy střechy byly provedené správně.
SVJ má pojistku, první pojistná událost se stala na jaře. A výplata pojistného byla pár tisíc. Zatím jsem to nenechala opravit. Teď nastala druhá pojistná událost. Otázka je, zda to pojišťovna proplatí. I kdyby ano, problém je v tom, že vyplacené pojistné nepokryje výši materiálu a práce. To už mám zjištěno od firmy, kterou jsem oslovila. Největší starost mi dělá fakt, že ta vata, která izoluje stop, musí být nesmírně nacucaná vodou. Opravdu tam musí být kvanta vody, když to prosákne parozábranou a i sádrokartonem. Mám strach z plísní. A nejhorší je, že jedna mapa je třeba v pravém rohu, a druhý den, když už neprší, se udělá mapa uprostřed stropu. Takže ta voda v té vatě pracuje a postupně vytéká dál. Co s tím? Přece není v pořádku, aby mi soustavně do bytu zatékalo? A ujištění firmy, že teď už je střecha v pořádku, dle mého názoru nemá žádnou váhu, když se situace opakuje (ať už u mne, a nebo u sousedů).

Napadlo nás pár věcí:
- Nechat udělat další znalecký posudek na kvalitu střechy. Otázka je, když to SVJ nebude chtít povolit, případně dá hlasovat, a nebude potřebný počet hlasů, jak postupovat dál? Tohle je podle me zásadní informace k tomu, jak odstranit příčinu zatékání.
- Vzhledem k tomu, že částka, kterou pojišťovna vyplácí nestačí na opravy, lze vyzvat SVJ, ať si částku od pojišťovny nechají, a sami zařídí opravy u mne v bytě? A nesou zodpovědnost za případné vícenáklady? Já na tom nechci vydělat, ale celý byt byl nově rekonstruován vloni o prázdninách. A už mi tady 2x docela hodně zateklo, pokaždé v jiné mistnosti.
- Jak dál řešit, aby se situace neopakovala? Přece nebudu pokaždé ve stresu, když budou hlásit déšť nebo sněhové přeháňky, že mi zase do bytu zateče?
- Bojím se, že když se „opraví“ jen místo, kde se fyzicky objevila mapa, že tam, kde se sádrokarton neodkryje, se budou tvořit plísně. Ideální by bylo odkrýt sádrokartonové stropy v celé mistnosti kam zateklo, a buď vyměnit všude vatu, a nebo ji dát pryč ( a z mé strany udělat kompromis). Kdyby znovu zateklo střechou, tak by samotný sádrokarton vyschnul snadněji, než když tam bude vata nasáklá hnusnou vodou ze střechy. I když bych přišla o benefit izolace a docházelo k větším ztrátám tepla.
- sousedi nemají sádrokartonové stropy a izolaci vatou, těm stačí jen vymalovat

Máte někdo osobní zkušenost, jak se taková situace řeší? Děkuji.~x~
Odpovědět
Průběh diskuze (6 názorů)
Téma: Zateplený panelák a nová střecha - zaték... holkamodroočka 3.11.2021 14:26
*Re: Zateplený panelák a nová střecha -... Monika 3.11.2021 14:53
*Re: Zateplený panelák a nová střecha -... ...neviditelná... 3.11.2021 21:17
**Re: Zateplený panelák a nová střecha... Termix 4.11.2021 10:49
*Re: Zateplený panelák a nová střecha -... zerat 4.11.2021 8:46
*Re: Zateplený panelák a nová střecha -... 77kraska 4.11.2021 11:3

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.