| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Dle regionu : Maminky v zahraničí

Soutěž o balíček dětské kosmetiky

VčeraKomerční sdělení

Zasoutěžte si s lékárnou Vitalpoint o balíček kosmetické péče pro nejmenší od Weledy.

  (?)
[<<Předchozích 1060] Názory 10611070 z 16579  [Dalších 15509 >>]
Kreaty 128225
26.1.2013 11:53:20
no je fakt, že vyřízení zdravotního pojištění byl rébus i pro krajskou pobočku, protože paní má pracovní poměr v Čechách ale žije v Německu ~8~
*Niki* 19980
26.1.2013 11:53:10
Je to možné úplně jednoše. Například manželka mého bratrance se anglicky (odstěhovali se do USA) naučila až po několika letech a myslím, že dodnes to není nic moc. Bydleli v komunitě krajanů, on byl celý den v práci, ona doma s dětmi, pak s jinými krajankami - kde a jak se to měla naučit?
Musela jít regulérně do školy, protože třeba za celý den krom prodavačky v krámě nepotkala nikoho anglicky mluvícího a nevím jak vy, já třeba s prodavačkami moc nemluvím, jazyk bych se tak nenaučila. Takže příbuzná musela prostě do školy.
"Jen tak" to do hlavy nenaskáče.
Monika
  • 
26.1.2013 11:49:50
Těžko si přes děti najde známé, když nemluví německy. Pokud ano, pravděpodobně s nima bude mluvit anglicky (nebo jakým jazykem mluví), když německy maximálně pozdraví. Její situace je blbá. Ta izolace se (se třema dětma) pravděpodobně bude i prohlubovat.
Jo a učení se z televize: Každý na to fakt není. Já si to u sebe teda neumím představit.
Žžena 83005
26.1.2013 11:47:47
Manda-lo,
vyřízení zdravotního pojištění v zahraničí já zase jako nějakou prkotinu nevidím. Tam přece zdaleka nejde jen o nějaké vyplnění formuláře, ale taky si musí zjistit podmínky, na co má nárok, který formuláře atd. A to začátečník v jazyce zvládne už těžko. Vždyť se koukni, jaký problémy s vyplňováním jakýchkoli lekster mají i lidi u nás, a to jsou ty lejstra v jejich mateřštině! Kolik na poště běžně potkávám zoufalců, co ve čtyřiceti neví, jak vyplnit složenku nebo podací lístek k doporučenému dopisu.
Žžena 83005
26.1.2013 11:44:26
Eeko,
na to musíš být taky povaha. Pro někoho je MC mučení.
Lidi mám fakt ráda a ráda se s nima stýkám, ale MC prostě ani z donucení.
Monika
  • 
26.1.2013 11:42:41
Na ulici se jazyk nenaučíš, tam si vystačíš s pozdravem a zdvořilostním "ja ja" a tak. Na úřadě a tam, kde o něco jde, nejspíš mluví anglicky, když německy neumí. Samo to prostě fakt nepřijde. Kdyby její muž byl Němec a mluvili spolu doma, tak pak možná nějaký lehký posun nastane.
Žžena 83005
26.1.2013 11:42:20
Qweerty,
pleteš se.
Školu jsem potřebovala. Protože nežiju v Německu, nemám chlapa Němce, nemám přátele Němce, v práci Němčinu nepoužívám. A už vůbec jsem toto neměla v patnácti.
To snad má člověk rezignovat na cizí jazyky,když má "tu smůlu", že nežije v cizí zemi?
Je blbost říkat, že jazyk ve škole je obecně k ničemu. Protože hodně lidí prostě nemá takové konstelace podmínek k "přirozenému" učení se jazyku jako Ty a Tvoje děti.
Vítr z hor 100046
26.1.2013 11:41:42
Kosatko, přesně tak.

Jazyk se naučí i nenadaný člověk, podprůměrné IQ není na překážku, pokud teda nemá nějaké postižení mozku, netrpí depresemi a podobně.

Podstatné je, aby byl jazyku vystaven, a aby měl zájem. Jako vystavení jazyku stačí i TV, zvlášť, pokud je VŠ, měl by ovládat nějakou základní heuristiku a samostudium. Pokud na to jen trochu mají, může se chytit v jazykovém kurzu – hodně zemí pořádá i kurzy zdarma speciálně pro manželky pracujících cizinců (to je totiž skupina zvlášť ohrožená izolací, a kupodivu jsou to spíše právě tyto ženy, než jejich muži, kdo častěji přenášejí do dalších generací extrémní chování, pocity vykořeněnosti a potíže se zapojením do běžného života u svých dětí, takto u druhé generace imigrantů – proto tyto programy existují).

Podle mě je ale hlavní důvod v nezájmu, nechuti se něco učit, v nepřátelských postojích vůči hostitelské kultuře a v úmyslné (či násilné) izolaci.
Jazyk se dá naučit poměrně dobře, horší je ho udržet. Děti se stěhovavými rodiči se do 15 let naučí klidně 6 jazyků, 5 z nich ale zapomenou.

Znám mnoho lidí, kteří tu žijí delší dobu (3–10 let), dorozumívají se mizernou angličtinou v rámci zaměstnání a expats a stýkají se jen s Čechy, kteří umí anglicky (nebo jejich původní řeč). Často mají velké předsudky vůči Čechům a nemají chuť ani čas se učit Česky.

Mezi extrémy bych zařadila lidi, kteří zde žijí třeba 20 let a pořád neumějí česky, bojí se nakupovat jinde než v sámošce.

Jeden člověk je celkem pochopitelný případ, čeká v ČR v azylu už 20 let na to, až el comandante na Kubě vyklidí pole (včetně rodinnných příslušníků a přívrženců) a bude se moci vrátit domů. Teprve, když onomu člověku bylo cca 65 let a došlo mu, že on sám zřejmě umře dřív než el comandante, napadlo ho požádat si o občanství. Ejhle, nedostal, protože neumí česky. Tak se teď učí (má motivaci – méně papírování na stáří), konečně se mu tady začíná konečně líbit a už tuplem nechápe, proč jsou někteří expats tak zarytí antičechové.

Druhá je žena vdaná za Čecha, s nímž má děti. Českou republiku nenávidí od počátku, jenže když zkusila odvézt děti do své země, tato se po počátečním nadšení do roka vrátily. Manželství rozvrácené, zůstala by ve své zemi sama. Tak se vrátila a učí malé děti mizernou angličtinu (rodičům se líbí, že s jejich dětmi mluví cizinec, byť jako masa bob). Mezi Čechy se stýká pouze se svou nalepovačkou umělých nehtů, jinak žije izolovaně mezi expats a pomlouvá Čechy.
Monika
  • 
26.1.2013 11:40:21
Já tedy znalost gramatických pravidel potřebuju. Při mluvě musí být jejich použití pochopitelně natolik zautomatizované, že nemusím namáhavě přemýšlet nad pádem, rodem a předložkou. Pokud bych ale gramatiku neznala a učila se pouze náslechem, mluvím jako tatar, to jednak a jednak ani nebudu schopná si uvědomit chybu a opravit se (takže žádné zlepšování jazyka nenastane).
(To je stejné jako hra na klavír - nejdřív se musíš skladbu namáhavě učit, jakmile ji umíš, jsou ty pohyby prstů vysoce zautomatizované nepřemýšlíš nad tím, že teď hraješ g-h-dis. Ale tomu předchází holt to studium a cvičení.)
Kreaty 128225
26.1.2013 11:37:55
nemohla jsem psát, ohřívala jsem dětem oběd, u ní to není že by nechtěla, ale má dvě malinké děti a třetí čeká, takže je docela zapřáhlá plus sociální bariéra, ale samozřejmě chodí nakupovat, k doktorovi, na úřady, je všechno na ní, ale kurz je pro ni nereálný z důvodů dětí, vyřizovala jsem pro ni zdravotní pojištění, nekokáže si vyřídit školku, neumí jazyk, taky jsem si myslela, že odposlouchá jazyk a praxe jí naučí, ale doufám, že jí to ještě naskočí, snad je rok krátká doba, domů se vracet nechce
[<<Předchozích 1060] Názory 10611070 z 16579  [Dalších 15509 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.