| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Domácí škola a izolace

 Celkem 319 názorů.
 Pralin 


Téma: Domácí škola a izolace 

(24.7.2014 23:26:05)
Ikdyz jsme pomerne spolecensti a jezdi k nam hodne lidi s detmi, my jezdime na navstevy, na spolecne dovolene......myslim ze to nemuze vynahradit socializaci ve skole....preci jen je to kolektiv, kde se utvari urcita hierarchie, vudcove party, kamaradstvi, nenucena i nucena spoluprace, prvni lásky, jiná autorita....a neni tam máma ani nikdo z rodiny, je tam ditko samo za sebe.

Premýšlím o domácí škole ale bojim se...
 Girili 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 0:02:13)
A jsou vase duvody pro domaci skolu zavaznejsi nez tvoje obavy?
 Pralin 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 0:10:19)
Dobrá otázka:) Nemam zadne specialni duvody, jen si myslim ze ve skole zabiji vnitrni motivaci ditete a ze by se doma naucil vic veci ktere ho bavi, tempem jemu vlastnim. Pokud se bude chtit neco dozvedet tak se tomu rad povenuje pul dne a nebude to muset vtesnat do sekvence petactyriceti minut. atd...
 Pam-pela 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 0:23:39)
Pralin, my jsme to taky chvilku řešili.
Manžel to odmítnul právě s tímhle argumentem - že by děti nebyly s vrstevníky - a oba jsme byla taky rádi, že se dětí "zbavíme" a máme čas na práci :-), že děti tráví nějaký čas jinde, než pořád s námi a nemusíme jim zajišťovat dozor.

Ale co se týká školního vzdělání - jsem toho názoru, že děti se učí strašně moc věcí, které pro život nepotřebují, že se klade důraz na zbytečnosti a to důležité splyne, nebo úplně uniká.
Že některá výuka je nerovnoměrná a uspěchaná, že se tříští a se se neklade důraz na provázanost a ucelenost výuky (19. století - století páry - v češtině~;)).
Že dětské znalosti jsou útržkovité, neucelené, děti neznají souvislosti a netoleruje se osobní názor a náhled dítěte...to je určitě taky dáno počtem dětí ve třídě.
Necvičí se logika...vyvozování určitých faktů ve výuce.
A že spousta školních znalostí je pouhopouhá teorie.

Jsem si jista, že by domácí vzdělání našich dětí bylo kvalitnější :-).
Ale musela bych tomu obětovat svoji práci. A je bych ochudila o kolektiv dětí, společné akce se třídou, nutnost řešit přizpůsobení se a problémy kolektivu, nějakou hierarchii, autority učitelů - to je taky důležité pro další život.

Takže naše děti chodí do normální školy :-) a už se těší, až skončí prázdniny.

 Pralin 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 0:42:47)
Hm vidim to dost podobne...jeste premyslim o nejake alternativnejsi skole....a taky me napadla komunitni skola
 Katka a 2 výrostci 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 7:08:12)
Souhlas.I s temi negativy soucasnych skol.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:38:18)
můj syn se ochuzen necítí, právě naopak, byl rád, že se třídy po dvou letech zbavil (na DV je od 3. třídy)
dvě starší děti mu závidí a litují, že ony na DV nebyly.
 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 1:11:52)
"myslim ze to nemuze vynahradit socializaci ve skole....preci jen je to kolektiv, kde se utvari urcita hierarchie, vudcove party, kamaradstvi, nenucena i nucena spoluprace, prvni lásky, jiná autorita....a neni tam máma ani nikdo z rodiny, je tam ditko samo za sebe."

1) socializace ve škole je mýtus; dítě se nejlépe socializuje pozorováním a napodobováním starších (a to hleavně svých nejbližších, se kterými kvůli škole ovšem moc není), což v uměle vytvořeném kolektivu vrstevníků nelze; nikdy jindy v životě se člověk nepohybuje mezi samými stejně starými (a stejně nezkušenými - jaká je v tom výhoda?)lidmi

2) vytváření hierarchie vnímáš jako dobré? Já ne.

3) kamarádství (taktéž spolupráce) lze prožívat s dětmi v bydlišti, v kroužcích, na které má dítě v domácím vzdělávání čas a klid

4) na kroužcích nebo když je dítě venku taky není máma

5) myslím si, že dítě, které je celkem v pohodě, zvládne "zapadnout" do kolektivu ve škole (ale to neznamená, že bez školního kolektivu by se to nenaučilo), dítě, které má nějaký problém, se ho ústrky ze strany ostatních (a že jich je!) nezbaví a nuceným pobýváním mezi touto skupinou jen trpí
 Katka a 2 výrostci 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 7:04:27)
Co je na zkusenosti s hierarchii spatneho ? Ja si to vykladam tak,ze dite vidi fungovani organizace - skoly.Je tam vedeni,ucitele,druzinarky,deti.A kazdy ma prava a povinnosti.Nekdo vyssi.Takhle to v zivote chodi.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 7:20:21)
Zakladatelka ale nemluvila o hierarchii školních zaměstnanců, psala o hierarchii uvnitř toho kolektivu dětí. A tam to sporné být může.
 susu. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:00:11)
A ženské, znáte teda nějakou skupinu, kde by hierarchie neexistovala? Já teda ne, takže zkušenost s ní považuju za nezbytnou.~d~
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:03:43)
Susu tak zrovna školní hyrearchii budu ráda že syn nepozná,je mi naprosto jasné,kde by v ní byl a jak by to skončilo.Nechci jedna zkušenost mi stačila
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:03:48)
Myslíš hierarchii třeba ve skupině dvaceti osmiletých dětí? Jak taková hierarchie vypadá?
 susu. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:20:16)
No a znáš teda něco, kde hierarchie neexistuje?
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:23:59)
Nejdřív mi popiš, jak si představuješ tu hierarchii v kolektivu třídy. Jako že třeba Janička šéfuje partě dětí, protože má od bohatýho tatínka vždy nejlpší hadry? Nebo že Pavel má držet hubu a krok, protože má brejle?
 susu. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:31:24)
Nepodsouvej mi, co jsme neřekla. :-)
A myslím si, že dospělí můžou( a musí) zasáhnout do toho, jak bude hierarchie třídy vypadat a ovlivňovat ji k lepšímu.
.
A že ji není možné zrušit, protože mi jaksi nejsi s to zmínit ani jednu skupinu, kde by neexistovala. U savců je totiž patrně všude.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:34:41)
Susu musí,tak tomu se trpce směju,vesměs je jim to naprosto šumák.Řešit to začnou až když je pozdě a to ještě tak že je za blba to dítě a jeho rodiče.
 susu. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:35:58)
Arsielo jo, to se nehádám, ale ani to nepovažuju za správné. Sama mám v tomto směru problematické dítě, takže to znám.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:40:55)
Susu,
příště líp čti než reaguješ, já nezpochybňuji hierarchii jako takovou - ta je naprosto přirozená, typická a potřebná v mnoha situacích, ale PRÁVĚ V TÉ HOMOGENNÍ TŘÍDĚ tolik ne. Opakovaně jsem psala, že tu mluvím o hierarchii čistě v té školní třídě.
 susu. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:43:42)
No myslím, že problém není v té homogennosti. Špatné hierarchické vztahy můžou vzniknout kdekoli, záleží na dalších podmínkách a osobnostech jednotlivých účastníků. Fakt není viníkem pouze a jen homogennost té skupiny.
 susu. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:39:41)
Ono to bohužel tak jednoduché není, ale bylo by fajn, kdyby bylo.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:43:20)
Juillet,
jenomže hierarchie není to, že milej člověk je oblíbenej a bručouna nikdo nemá rád. Hierarchie je princip, kde je někdo nadřazenej a jinej podřazenej (podřízenej). S oblíbeností v kolektivu to souvisí pramálo.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:47:04)
Žženo myslíš,že to nesouvisí s oblíbeností?Většinou bejvá na vrcholu ve třídě ten kdo je většinou brán a uznáván ne.Akorát ty důvody proč ho ostatní uznávaj můžou bejt různé.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:52:00)
Arsielo,
upřímně si ze tříd, do kterých jsem chodila, nevybavuju, že by někdo byl na vrcholu, ostatním spolužákům nadřa(í)zen. Jo, když byl někdo oblíben, měl větší pravděpodobnost, že ho zvolíme nástěnkářem, pokladníkem nebo předsedou třídy, ale to stejně neznamenalo, že by byl nadřazen ostatním, to byla prostě technická funkce uplatňovaná jen v určitých situacích, bez dopadu na ostatní sociální život třídy. Nadřazenost někoho ve školní třídě vnímám spíš jako průvodce nežádoucích jevů - šikana a spol. a tahle nadřazenost má princip docela jinej, než že by byl dotyčnej reálně tak skvělej a hodnej následování.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:59:20)
Žženo já to bohužel pamatuju jak u sebe,tak u staršího syna.Navíc k tomu byla i hyerarchie školní - upřednostňována byla sportovní třída.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 9:05:20)
Juliet mám v tomhle problém jen na pc,stydím,stydím.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 9:07:01)
nicméně zrovna hierarchie se za mě fakt učilo s tvrdým y, ale sem schopná napsat na pc šílenosti to beru.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 9:20:44)
Juillet tak jasně že musíš znát obsah výuky, já mám zatím prvňáka,ale předpokládám,že stejně budu muset znalosti oprášit.Na druhou stranu, když kluk chodil normálně do školy tak sem stejně kolikrát musela doučovat doma a nikdo se neptal,jestli to umím nebo ne.
 Lubar 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 22:07:32)
Chyby dělá každý a kdo tvrdí, že ne, tak o tom jenom neví :)
Kdysi jsem byla vyděšená z toho, že češtinářka! napsala hrubku ve vyjmenovaném slově a několikrát jí v jednom textu zopakovala... ani učitelé neumí všechno.
 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 22:28:24)
"A ve škole, do který by chodily naše děti, kdyby chodily do kamenný píšou všechny učitelky neustále a opakovaně, tedy nejsou si vědomy chyby- by jste, by jsme."

Uáááá! Pak si o učitelích nemají lidé myslet to, co si myslí... Udělat chybu ojediněle, to je fakt v pohodě, ale psát soustavně něco špatně by podle mě neměli. Protože jestli už ani učitel nedá dětem dobrý příklad, jak češtinu používat, tak už nemají kde se to dozvědět (dnešní média, bohužel včetně knih, jsou i z tohoto úhlu pohledu katastrofa).
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:52:57)
tak já pamatuju, že navrchu hiearchii třídi byli největší hajzlové
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:59:09)
Ráchel, to je risk a každá třída to má jinak. V jiné třídě je zdravé jádro - pár lidí, kteří jsou tahouni a nevím jak je to možné, ale hajzlové nikdy tu třídu nestáhli.
Taky jsem jedno svoje dítě dítě po jeho zkušenosti s blbou třídou, která pro něj byla dost likvidační, dala do dobré třídy - dobrého kolektivu a rozkvetl tam.
 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:02:43)
"A ženské, znáte teda nějakou skupinu, kde by hierarchie neexistovala?"

Ano, znám. Proto se v ní cítím tak dobře.
 Pralin 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 21:36:31)
Tam prece vubec neni zminka o tom ze beru hierachii pozitivne, jen je soucasti zivota at chcem nebo ne..
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 22:19:08)
Cituji z úvodního příspěvku: "Ikdyz jsme pomerne spolecensti a jezdi k nam hodne lidi s detmi, my jezdime na navstevy, na spolecne dovolene......myslim ze to nemuze vynahradit socializaci ve skole....preci jen je to kolektiv, kde se utvari urcita hierarchie, vudcove party, kamaradstvi, nenucena i nucena spoluprace, prvni lásky, jiná autorita....a neni tam máma ani nikdo z rodiny, je tam ditko samo za sebe."
 Kaja222 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:57:44)
socializace je proces zaclenovani se do spolecnosti. Probiha vsude - doma, mezi kamarady, na krouzcich, venku na hristi - a tedy i ve skole.

Tim padem socializace ve skole nemuze byt mytus.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 9:10:06)
Socializace ve škole není mýtus. Mýtus je, že socializace ve škole je jediný možný a správný a nejdůležitější způsob socializace mladého člověka. Že nic jiného nemůže nahradit školní socializaci a bez ní se člověk nebude schopen zapojit do společnosti.
Jak historie (kdy školství v dnešní podobě ještě nebylo), tak to, že i děti z domácí školy do společnosti normálně zapadnou, to krásně ilustruje.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 9:31:19)
Juillet,
jak před vznikem dnešní podoby školství, tak po něm, existovaly různé způsoby učení u dětí a mládeže.
Dřív třeba individuálně od rodičů, vychovatelů, v nějakých menších skupinkách, nebo třeba v učení u řemeslníků atd. atd.
Ani dnes to školství není věcí, kterou bychom měli všichni tak společnou. Ve stejné společnosti žijou lidi, co byli vzdělání doma, lidi, co odchodili 8 let ZŠ (s tím, že skončili 6. třídou, protože dvakrát propadli - i takové případy znám), jsou lidé, kteří se soustavně "školsky socializovali" do 28 let. No a všichni jsou ve společnosti nějak namíchaní a vycházet spolu dovedou.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:19:42)
Juillet,
vzhledem k tomu, že socializace a vzdělání jsou dvě různé věci, může na tom být člověk se základním vzděláním klidně stejně, nebo líp, nebo hůř, než vysokoškolák. Záleží totiž na osobnostních předpokladech, rodině, prostředí, a mnoha dalších okolnostech.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:27:15)
Ale ten člověk, který skončí docházku do školy základkou, se přece pak neodstěhuje na pustý ostrov. V kolektivu, ve společnosti, se nadále pohybuje. Nesedí v lavici, ale třeba chodí do práce, má nějaké zájmy, volnočasové aktivity, přátele...
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:24:53)
Ještě bych měla podotknout, že jednak rodiče domškoláků socializaci sami docela řeší a snaží se dítěti nacházet a zprostředkovávat dostatek kolektivů. A druhak, domácím vzděláváním život (ani ta socializace) nekončí. Vzhledem k tomu, že u nás je stále reálná domácí škola prakticky jen na prvním stupni, tak se i každý domškoláček do nějaké té kamenné školy jednou dostane, a dokonce bude pravděpodobně pokračovat i na tu SŠ/VŠ.
 Samarlu 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:30:56)
No jasně.

Ale: furt se budou lidi ptát "proč nechodíš do školy" a "nechtěl bys tam přece jen, když tam chodí Pepíček?"
Ne že bych si tolik dělala z toho, co řeknou lidi, ale tyhle otázky mě osobně dokážou dost otrávit. Furt dokola se obhajovat...
Stejně tam půjde: a prosadí se? A co s matkou - myslím pracovně?

Jako jo, kdyby mi dítě ve škole tejrali nebo to nesneslo z nějakýho důvodu, s kterým tam těžko něco nadělají, tak jo, ale jinak furt nemůžu pochopit ty přínosy kromě situace, že se v tom někdo najde jako Tragika.
Pro mě by to byla strašná nouzovka třeba s těžce nemocným dítětem.

Ale to bude jako s porodem doma - asi je to hezký a dobrý, ale ne každýmu je dáno.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:35:09)
Samarlu,
to je ale jenom o tom, aby si člověk uvědomil, že nejde o to, najít jedinej stejnej univerzální (a povinnej) model života pro všechny, ale lze uznat, že existuje víc možných cest vedoucích ke stejnému cíli, a ty cesty, byť jsou jiné, mohou být ve výsledku stejně dobré (a každý člověk si svoji cestu vybere podle svých preferencí a ne podle sousedových). A člověka, který jde k obdobnému cíli po jiné cestě, není nutné přesvědčovat, že jde špatně.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:55:46)
nás se nikdo takhle blbě neptá ~:-D
 Lubar 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 22:18:59)
Z mé vlastní zkušenosti - obhajovat se potřebuju ve chvílích, kdy si nejsem jistá, jakmile si jistá jsem, tak mě otázky okolí rozhodně nerozhodí. Jsou to totiž jenom otázky... a jestli oni za nimi mají nějaké soudy, tak je mi to jedno.
A musím říct, že se se soudy fakt nesetkávám, a když, tak je to od lidí z učitelského prostředí.
 Samarlu 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:04:24)
Žženo a ty učíš doma?

U mě je to hodně o tom, že chci do svojí práce a úplně nejvíc o tom, že dělám horší chyby a mám horší přístup než běžná učitelka.

Musím říct, že první dítě jsem dávala do školy s obavou, ale dopadlo to výborně, já bych z něj a z učení vylítla z kůže.
No a prostřední tam dáváme s úlevou a důvěrou.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:11:29)
Samarlu,
já doma neučím, syn do školy teprve půjde. Podmínky bych na to měla, pracuji z domova a flexibilně. U nás s domácí školou pro syna nesouhlasí manžel, protože on je přesvědčen o nezbytnosti školní socializace coby otrkání, klidně i setkání se šikanou, jako "správné přípravě na ten drsnej život ve zlým světě". No, nemusí se všichni shodnout na všem ~;)
 Samarlu 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:23:43)
Šikana ho může minout. Mně taky víceméně minula a u dětí se zatím nezjistila, ale podle jejich reakcí bych řekla, že se s tím nesetkaly. Ale jsou ještě malé.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:40:01)
U nás s domácí školou pro syna nesouhlasí manžel, protože on je přesvědčen o nezbytnosti školní socializace coby otrkání, klidně i setkání se šikanou, jako "správné přípravě na ten drsnej život ve zlým světě".

Žženo,
mám hodně podobný postoj jako tvůj manžel.
Mému synovi od školky doporučovali "specku", a i když cca do třetí třídy základky problémy měl a občas doma i brečel, dneska, když jde do šestý fakt vidím, že mu to vůbec neuškodilo, spíš naopak.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:42:29)
Monty,
ale když se podíváš na nějakého toho standardního domškoláka naživo, taky to není asociální troska ~:-D
Mne to přijde trochu jako druhej extrém, představovat si domácí školu jako něco, co to dítě nadosmrti vyřadí z možnosti normálně žít ~:-D
 Samarlu 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:46:57)
No to ne, akorát si u sebe neumím představit, jak dát domácí školu a nezcvoknout se u toho, už konec RD je záhul.

A zas mít láskyplně a líp vzdělaný a vychovaný dítě a sama bejt v pytli nebo žena v domácnosti bez možnosti nahradit výpadek živitele, to se mi taky nelíbí.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:50:19)
Samarlu,
a on Tě někdo nutí domácí školu provozovat? Já nějak nechápu v čem je problém, Ty si přece normálně můžeš říct co Ti vyhovuje a co ne a podle toho se zařídit, ne? Dokonce to máš výrazně jednodušší v tom, že klasická škola je "standardní řešení".
Matky, co provozujou školu doma, to asi mají jinak než Ty a nemají třes v rukou a tiky v oku z té představy...~:-D
 Samarlu 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:55:25)
No jasně, ale já takhle o prázdninách v práci docela akademicky uvažuju, jestli skutečně dělám pro své potomstvo to nejlepší možné a jestli mě snadná dostupnost standardního řešení jen tak neuspala na vavřínech~;)

A představa, že se někdo prodere dětstvím bez zbytečné buzerace, je taky lákavá a za úvahu stojí (minimálně o tom, jestli je ve škole nebuzerujou zbytečně a jestli jsem já taková hvězda, co umí zbytečně nebuzerovat).
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:49:11)
Žženo,
nemluvila jsem o žádných extrémech. Ty jistě existují, i když to třeba nebude převažující model, psala jsem to čistě v obecné rovině. ~;)
Ono to "cizí" prostředí dává určitou možnost sebereflexe a "širší socializace", kterou si neumím představit při domácím vzdělávání, a protože ji osobně pokládám za důležitou, pro své dítě bych o téhle formě vzdělávání neuvažovala.

 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:52:57)
Monty,
není to, co "si nedovedeš představit u domácí škoy" dáno taky tím, že jsi ani tu domácí školu vlastně nikdy neviděla? A lidi, co ji provozují? A děti, co ji mají za sebou?
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:53:32)
Ale viděla... ~;)
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:55:44)
No a byly ty děti asociální? Měly zásadní problémy se životem ve společnosti?
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:02:35)
Žženo,
co si představuješ pod pojmem "asociální"? ~;)

Ono to podle mne není tak, jak píšeš; když to budu brát za sebe, tak i po x letech vidím ten rozdíl mezi spolužáky ze ZŠ a ze střední. Na ZŠ jsme spolu vyrůstali a sdíleli jsme ty životy daleko blíž, důvěrněji, znali jsme své rodiče, věděli jsme, kdo kde a jak žije, co dělá ve volném čase, navštěvovali jsme se doma a podnikali spolu různé věci naprosto odtržení od nějakého rodičovského monitoringu, měli jsme zážitky jak ze školy, tak mimo školu - a jakmile ta jedna složka chyběla (na té střední), už ty vztahy nebyly srovnatelné, něco jim scházelo. Intimita, blízkost, soudržnost, i ty konflikty a spory... a nebylo to tím, že spolužáci na střední by byli horší než ti na základce, byli stejní, ale neměli jsme spolu tolik společného.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:08:57)
Monty, tak já Ti třeba povím o tom, jak to mám se spolužáky na ZŠ já: chodila jsem na ZŠ, kam chodily děti z několika vesnic. Moji spolužáci bydleli vesměs tak daleko ode mne, že jsme se nenavštěvovali, jelikož pustit dítě samotné do vesnice xy nebyl třeba podle mnoha rodičů dobrej nápad. Já jsem se třeba družila mnohem víc u nás v místě bydliště s dětma z jiných ročníků, protože moji spolužáci ze ZŠ k nám prostě samostatně po škole přijít nemohli a já k nim taky ne.
Na střední jsme byli ještě z větších vzdáleností, ale tam hrálo velkou roli to, že jsme si třeba v něčem byli bližší, takže ta touha se vídat víc byla vyšší, a taky že jsme byli starší, takže už jsme se mohli celkem volně navštěvovat samostatně.
Takže já mám vztahy dost pevné ze SŠ, s většinou spolužáků ze základky nemám vztah žádný, a s těmi, se kterými jsme se tehdy kamarádili se stejně nevídám.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:18:28)
Žženo,
tak na vesnici je to třeba jiný. Já mám zkušenost z města. Když k nám přišlo pár přespolních, je fakt, že to taky nebylo stejné, protože oni museli po škole na autobus a jet domů, taky už tak úplně "nezapadli".
Takže když to budeme brát touhle optikou, někde na samotě u lesa tu domácí školu pochopit dokážu.
 Klarchen 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 17:27:26)
Tak já vyrůstala v Praze a ze ZŠ nemám vztahy žádný, z gymplu několik, ale nejlepší vztahy mám z VŠ. Na základce jsem se s dětma mimo školu moc nestýkala, hrála jsem si venku s dětma od sousedů ne zcela stejně starými.Takže ono je to fakt různé...
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:58:01)
a kolik jich bylo?
 Modřinka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:18:46)
Já jsem několik dětí po domácí škole učila, je tu hodně rozšířená (Šumava). Jejich znalosti a zejména schopnosti samostatného přemýšlení, aktivita, kreativita a motivace velmi převyšují jejich vrstevníky. Jejich rodiče je posílali odpoledne na kroužky typu kolektivní sporty, skauting, aby nebyly mimo vrstevníky. Ty děti jsou jiné, nejsou stádové, ale neřekla bych, že by nějak trpěly. Osobně bych to svým dětem velmi přála, ale sebekriticky musím uznat, že na to nemám nervy. A tak svěřuji své dítě učitelce, která na něj prdí a sama se snažím pro cizí děti, kde nejsem tolik emočně zainteresovaná. Ach jo.
 Modřinka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:25:20)
Ještě bych poznamenala, že rodič, který na sebe vezme domácí vzdělávání, musí mít k tomu předpoklady, ochotu se učit a velikou sebekázeň. Představa, že do školy jsem chodila, tak vím, jak se učí je tristní a po půl roce končívá velkým zklamáním.
 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:36:31)
"Já jsem několik dětí po domácí škole učila, je tu hodně rozšířená (Šumava). Jejich znalosti a zejména schopnosti samostatného přemýšlení, aktivita, kreativita a motivace velmi převyšují jejich vrstevníky. Jejich rodiče je posílali odpoledne na kroužky typu kolektivní sporty, skauting, aby nebyly mimo vrstevníky. Ty děti jsou jiné, nejsou stádové, ale neřekla bych, že by nějak trpěly. "

Modřinko, díky za sdílení této přímé zkušenosti!
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:57:19)
já znám řadu již dospělých, VŠ studujících domškoláků. A musím říct, že oproti svým vrstevníkům jsou to velmi sociálně vyspělé, samostatné osobnosti, které vědí, co v životě chtějí
 Kamisi 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:57:31)
U nás s domácím vzděláváním nesouhlasil taky manžel, nakonec k němu jeden rok došlo - z velký nouze, teď je syn na gymnáziu, ale když to zpětně vezmu, že by se škole podařilo ho socializovat, to teda rozhodně ne, problémy má pořád. Je pro něho nesmírně těžké dělat věci, ve kterých nevidí smysl a podřizovat se lidem, kteří si hrají na autority, ve skutečnosti ale přirozenými lidskými autoritami nejsou. Jistěže se v takovém prostředí mnoho naučil, ale fakt si nemyslím, že je to to ideální do života.
U staršího syna - nadaného s AS zase pociťuju silnou demotivaci ke vzdělávání a učení, přestože hlavně na začátku ho po sociální stránce škola hodně naučila, to musím uznat. Otázkou je, jestli by se to samé v jiném prostředí nenaučil taky.

Vztah ke vzdělávání, kreativitě, rozhodování o svém životě a směru, považuju za hodně důležité a toto všechno běžná škola u dětí ubíjí. Kdybych měla podporu v manželovi, přistoupím raději na domácí vzdělávání, a to říkám s odstupem deseti let, kdy u dětí vidím následky školní docházky.

 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:07:06)
"Vztah ke vzdělávání, kreativitě, rozhodování o svém životě a směru, považuju za hodně důležité a toto všechno běžná škola u dětí ubíjí."

Kamisi,
to hravě doplníš doma.
Taky si nedělám iluze, že by základka dala dítěti bůhvíjaké vzdělání, ale od toho základka ani není. ~;)
 Modřinka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:20:50)
Já si naopak myslím, že o budoucím vzdělání dítěte a jeho přístupu k němu je rozhodnuto právě na základce, konkrétně už na prvním stupni.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:44:53)
Monty, problém je v tom, že aby moje děti něco uměly, tak to abych je všechno doma učila znovu. to už mi připadá efektivnější je rovnou učit doma.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:46:42)
Proč všechno znovu?
Škola dá nějaké základy, na kterých pak stavíš.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:50:27)
MOnty, protože moje děti umí ze školy prd.
jak říká moje tchýně z vlastních zkušeností: "mám dojem, že škola je jen od toho, aby rodičům zadávala, co mají doma děti naučit"
já to u těch dvou tedy moc nedělala a podle toho to vypadá. teď s tím třetím jsem si řekla dost a po dvou letech si ho vzala domů. vůůůbec se mi nechtělo, spíš mě to děsilo, ale vůbec nelituju. mám tedy ten luxus, že ho některý předměty učí kamarádka.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:03:52)
Z toho plyne, že máš asi nadané dítě. Nikoli nutně, že je to zásluha školy, na to bychom potřebovali vidět výsledky celé třídy ~;)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:59:30)
nejde ani tak o to, zda je to "nadané dítě", to já mám přinejmenším to prostřední taky, ale jestli je to dítě, kterému vyhovuje klasický způsob výuky a dokáže si z něj něco domů odnést.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:04:13)
Juillet tak máš asi štěstí, ale zas jsme u toho nikdo přece nenutí nikomu dom.školu. Stejně jako je pro některé dítě utrpením normální škola tak určitě by pro některé dítě bylo utrpením dom.vyuka. Bohudíky už je možnost alespoň na prvním stupni zvolit jedno nebo druhé.
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:04:26)
Snad si dovedeš představit, že děti jsou různé, školy jsou různé a učitelé jsou taky různí?
Naše školství zrovna nevyniká v tom, že by dokázalo pracovat se všema dětma a že by všechny školy byly stejně kvalitní.
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:08:39)
Já jsem odpovídala na tvůj údiv, že zatímco Rácheliny děti se ve škole nic nenaučily, tak to tvoje tam vyniká.
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:14:31)
Julliet, nějak se v tom ztrácím. Já si nemyslím, že je to výhradně školou. Psala jsem mj., že i každé dítě je jiné. A tím spíš je potřeba individuálnější péče o ty, co nemají to štěstí být stejně šikovné jako tvoje dítě.
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:26:56)
Julliet, já tu vůbec nemluvím o obecné vhodnosti domácí školy. Spíš o výhodách. Takže nejen pomalejší, ale i rychlejší, stydlivější, chytřejší, hloupější, vzteklejší, nešikovnější, mistra světa v tom či onom nebo i pro úplně obyčejné průměrné a zcela běžné dítě.
Hlavně ta domškola musí vyhovovat rodičům, dítěti a vůbec celé rodině.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:31:05)
Katko,
a zkus to vzít z druhé strany - svět je plný lidí, z nichž někdo je chytřejší, někdo hloupější, někdo pomalejší, někdo rychlejší, jeden hezky zpívá, druhý vyniká ve sportu... a všichni ti lidé by spolu měli nějak vycházet, zvykat si navzájem na své odlišnosti, umět spolu žít v jednom prostoru.
Každý extrém je podle mne špatně; jak totální přizpůsobení se jednomu mustru, tak i individualita za každou cenu.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:34:08)
To je furt dokola jak kolovrátek.
"svět je plný lidí, z nichž někdo je chytřejší, někdo hloupější, někdo pomalejší, někdo rychlejší, jeden hezky zpívá, druhý vyniká ve sportu... a všichni ti lidé by spolu měli nějak vycházet, zvykat si navzájem na své odlišnosti, umět spolu žít v jednom prostoru"
... no a už jsi připustila, že navštěvování základní školy není jediný možný způsob, jak se naučit ve společnosti žít, vycházet spolu, tolerovat odlišnosti atd atd.
Tak proč zas dokola tohle?
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:36:30)
Žženo,
protože v té domácí škole to ve většině případů nemáš jak saturovat.
Možná pokud učíš doma více dětí, pak třeba ano.
U jednoho dítěte si to opravdu neumím představit, to logicky musí mít zcela individuální výuku, nebo mu budeš vymýšlet i fiktivní spolužáky? ~;)
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:39:23)
O tom, jak může mít dítě dostatek mimorodinných sociálních kontaktů a zkušeností i bez toho, že by mu je zprostředkovala škola, jsem tu už napsala dost a nebudu to znovu opakovat. Si to kdyžtak znovu přečti, já se nebudu cyklit.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:41:48)
Žženo,
tys mi ale nepopsala ani jeden, který plnohodnotně nahradí "práci" v kolektivu.
Komu se musí přizpůsobit dítě v domácí škole? Jak a kde zjistí, že jsou děti, kterým jde něco lépe než jim a něco hůř, v zájmovém kroužku? To dost těžko.
Jistě že některé formy socializace nahradit lze, ale tenhle prostě ne. ~;)
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:46:33)
Monty,
to, že jsou děti/lidé, kterým jde něco lépe a něco hůře, zjistí dítě kdekoli. Ne sice na modelu vyplňování tvrdého/měkkého y/i do písanky, ale na mnoha jiných. Náš syn do školy ještě nechodí, ale že stejně starý sousedovic kluk umí třeba líp šplhat, zatímco náš syn umí líp zavazovat tkaničky, a že si třeba pomůžou, je taková obyčejná každodenní zkušenost. Že babička nezvládne chodit do schodů, že Pavlíkův bráška hezky zpívá, že někdo umí tohle a onohle líp než jinek kolem sebe prostě denně vidíš, když s jinými lidmi jsi v kontaktu a nesedíš sám v obyváku.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:07:06)


 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:10:55)
Ráchel ~t~. Tak nějak.
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:51:31)
Hele, Monty, takže konkrétně u mého dítěte:

2 h týdně skaut + cca jednou za měsíc jedno nebo vícedenní výlet + letní tábor
2 h týdně národopisný soubor + každoročně týdenní soustředění + několikrát ročně víkendové soustředění
3 h týdně tanec v ZUŠ (kolektivní výuka)
1 h týdně hudební nauka (+ individuálně hra na nástroj)

Zvládala toho tolik mj. díky tomu, že nechodila do školy.
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:59:00)
Katko, no nevím, připadá mi to taky jako určitá forma izolace. Setkává se jen s lidmi, se kterými je pojí stejný zájem, něco je spojuje.Ta přemíra kroužků a výuka doma. Zavání mi to elitářstvím. Zcela určitě hledáte pro dítě vhodné zájmy, vhodné prostředí, vhodné přátele....
takže s různými typy, opravdu se nemá příležitost setkat, aby měly možnost poznat a rozhodnout se , že takhle ne nebo takhle ano atd...

 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:01:52)
vokounku,
přesně! ~R^

Umím si třeba představit domácí výuku u lidí, kteří se pohybují převážně v nějaké alternativní komunitě, ale jako forma elitářství nebo hyperprotektivního přístupu k dítěti, které nesmí za žádnou cenu zažít nic potenciálně negativního je mi to krajně nesympatické.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Domácí škola a izolace 

(27.7.2014 17:56:46)
Kdyby se taková rodina hypoteticky vyskytla, je v kompeteneci školy doporučit rodině jinou cestu, případně je z domácího vzdělávání úplně vyloučit.

Ale já osobně žádnou takovou neznám a znám jich dost... a celkem zblízka, řekla bych.
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:03:24)
vokounku, to je snad přitozené, stýkat se s lidmi, s nimiž mám společný zájem. Ty se dobrovolně ve svém životě stýkáš s lidmi, s mimiž tě nic nespojuje, v nimž špatně vycházíš? Já tedy ne. A pokud musím, tak jen v nejnutnější míře.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:05:07)
"Ty se dobrovolně ve svém životě stýkáš s lidmi, s mimiž tě nic nespojuje, v nimž špatně vycházíš? Já tedy ne. A pokud musím, tak jen v nejnutnější míře."

A jak to prosím tě děláš? ~;)
Já jsem OSVČ, takže bych měla mít ideální podmínky pro to, abych se s takovými lidmi nestýkala, a přesto se s nimi stýkám dost pravidelně.
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:15:55)
No vidíš Katko, a já jsem se právě na základce setkala s tak ohromným spektrem budoucích dospěláků a jejich světů, že nyní už vím, s kým se setkávat chci a s kým ne. Ale to jedno. Důležitější je, že mám doufám plastičtější, chceš -li realističtější vnímání společnosti. A i když se nechci už s některými nikdy vidět,jsem ráda, za tu zkušenost. Tu bych v žádném zájmovém kroužku neměla.

Ono je to totiž o špatných zkušenostech, který dítě udělá v relativně bezpečném prostředí a čase. Takže si může ušetřit dost slepých uliček, kotrmelců, dopadů později, když už není čas si to všechno vyzkoušet....jen tak....nanečisto
To si mohou dovolit snad jen opravdové elity, které se s normálním světem nesetkají ani později.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:17:20)
vokounku,
opět ~R^.
 Kreaty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:21:45)
Vokounku, akorát, že dětství bych neoznačila za: "relativně bezpečném prostředí a čase" ale právě naopak, to co negativně prožijeme v dětství tak nás může negativně zformovat na celý život. A zkazit nám celý život.
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:33:28)
Bra-bra - to je dost smutný, když si to myslíš. Takže je lepší, aby se v dětství s negativní zkušeností nesetkaly? Nebo bys byla aspoň pro negativní zkušenost řízenou pod bedlivým dohledem rodičů?
Potěšpánbu.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:42:49)
Žluťásku,
ne kroužky, ale přístup "k socializaci stačí jenom kroužky". ~;)
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:44:01)
Ano Monty. A ještě doplním - rodinné přátele samozřejmě~:-D
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:48:00)
Žluťásku,
ty to ani moc řešit nemusíš, máš tuším čtyři děti, ne? ~;)
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:52:04)
Žluťásku,
podle mne třeba ne, sice nejsem expert, ale troufám si tvrdit, že pro socializaci dítěte v DŠ je vždycky lepší aspoň jeden sourozenec než žádnej sourozenec.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:54:29)
Žluťásku,
podle mne ne, ale to je pouze můj osobní názor. ~;)
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:58:33)
Žluťásku,
však jim do toho nikdo nekecá ani jim to nezakazuje, tady se pouze prezentují názory. ~;)
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:55:53)
Podle logiky zdejších diskutérek určitě ani čtyři děti k socializaci nestačí, nejlepší by byla aspoň tak patnácterčata.
(pardom za to rýpnutí)
 Bodlík 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:08:19)
Žluťásku, někdy mám pocit, že kdyby se do třídy narvalo 50 dětí, výsledky socializace by se jen zlepšily. Vzdělání není na prvním místě, to mohou doma dotáhnout rodiče.
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:39:15)
Monty, o individualitě za každou cenu tady mluvíš jen ty. Já bych zas řekla, že tradiční škola se snaží o konformitu za každou cenu. Jak říkáš, každý extrém škodí.

 Vaitea 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:40:50)
"Každý extrém je podle mne špatně; jak totální přizpůsobení se jednomu mustru, tak i individualita za každou cenu."

Individualita za každou cenu...Hned vidím scény z filmu Jedna ruka netleská ~:-D
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:30:29)
Ne, domácí škola není vhodná jen pro "méně bystré" děti.
Domácí škola je vhodná pro rodiny, kde zodpovědně usoudí, že je pro jejich dítě/děti z nějakého důvodu (a těch možných důvodů je víc a s nadáním nemusí ani souviset) domácí vzdělávání přínosnější než možnosti základního školství, které jsou jim v dosahu, a věnují domácí škole pak nějaké úsilí.
Pro Tebe domácí škola není vhodná už z toho principu, že ji odmítáš a že klasickou školu považuješ za nutnost pro správný vývoj dítěte, což je Tvoje právo a můžeš si o tom u svého dítěte takto rozhodnout.

Domácí škola není nejlepší řešení pro všechny, tak jako kamenná škola není nejlepší řešení pro všechny.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:02:14)
Julliet, ale pokud máš průměrné děti, tak pro ty je klasická základka přesně určená - protože přece "průměrné dítě" by v tom a tom roce mělo umět to a to... běžná základka nezvládá cokoliv, co se průměru vymyká
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:05:21)
Snadno.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:03:49)
Ráchel,
tak já průměrné dítě nemám a taky to zvládá, jak on, tak škola. ~;)
 Eržika. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:19:02)
Monty, ale dá se to dělat úplně jinak!

Však Ti říkám, mrkni se někdy k Jeně. ~;)
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:19:53)
Eržiko,
já vím, ale Jena neprovozuje domácí školu - s formou školy, jakou provozuje Jena bych fakt problém neměla. A jakmile to půjde, tak se podíváme. ~;)
 Eržika. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:22:51)
Monty, Jena má množství domácích školů pod svojí školou. ~j~
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:01:17)
Juliett, na SŠ už je dítě přece jen starší a je už více na něm, jak si s tím poradí. Třeba dcera je na SŠ, která není nic moc, ale loni se rozhodla, že chce pohnout s angličtinou, přihlásila se do intenzivního kurzu a zvládla zkoušky FCE.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:08:07)
Katko,
ale základní škola má dát základy, nemůže pracovat individuálně s každým dítětem...
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:09:53)
Pokud nemůže pracovat s dětmi individuálně, pak určité části dětí nemůže dát ani ty základy. Protože různé děti potřebují různý přístup, aby ty se základy naučily.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:10:29)
Monty a to mě právě tak strašně vadí. To že se potírá individualita a nastupuje stádovost. Ano základka má dát základy,jak chceš stavět dům,když ty základy budou špatné.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:12:16)
arsielo,
stádovost v čem?
Syn chodí na normální základku a nevšimla jsem si, že by jeho spolužáci byli málo individuality a byli jeden jako druhej. ~;)
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:24:08)
Monty nerozumíme si, nevím jestli to zvládnu popsat co tím myslím.Ale zkusím to.Máš školu, kde se prostě jede určitou metodou, určitým tempem. A nikdo nebere v úvahu, že každé dítě je jiné a daná metoda a tempo mu nemusí vyhovovat. Ale fakt to moc dobře popsat neumím. Navíc mám zkušenost jen s jednou základkou.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:26:46)
arsielo,
jo, tomu rozumím, máš pravdu; ono to základní školství by ideálně mělo sloužit jako "filtr", protože je nastavené na průměr a jinak to ani nejde, blbé je, že k tomu obecnému základnímu školství je hrozně málo alternativ...
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:28:29)
Monty, a když tu jedna z mála alternativ - domácí škola - je, tak se hnedka dozvíme, že je to špatně, že to není ideální apod.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:33:19)
Katko,
protože to je extrém z hlediska té socializace.
Ne nutně, ale často.
Pro mne je správnější volba alternativní škola, malé, třeba i soukromé školy s nějakým konkrétním zaměřením apod. než izolace.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:35:32)
A to čistě proto, že pro Tebe je DV synonymem izolace ~;)
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:39:49)
Monty co máš furt s tou izolací, když koukám co všechno dom. školáci dělaj tak mě v izolaci opravdu nepřijdou. Navíc ,jestli se teda můžu zeptat : Co má za přínos školní socializace pro dítě, které je řekněme díky svému postižení ( můžeš doplnit cokoli jiného) snadným terčem šikany a je velmi pravděpodobné, že bude na okraji kolektivu. odsedí si v té škole těch řekněme šest hodin o přestávkách bude sedět samo v lavici, popřípadě odrážet posměváčky. Co mu ten kolektiv v tomhle případě dá?
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:42:40)
arsielo,
u dítěte s postižením je to trochu jiná situace.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:47:16)
Jinak, když budu mluvit za sebe - taky nemám úplně standardní dítě, ale přesto, že mne na to upozorňovaly učitelky od školky jsem ho v tom rozhodně nemínila podporovat. Konzultovala jsem to i s několika známými, kteří se zabývají psychologií, a všichni do jednoho mi řekli, že jsou proti izolaci a separaci, protože to může vytvořit a podporovat návyky a charakterové rysy, které by dítěti do budoucna mohly dost zkomplikovat život. Ona ta zpětná vazba podle mne je strašně důležitá a rodiče nikdy nejsou natolik objektivní, aby to dokázali vybalancovat.
Dneska jsem fakt ráda, že jsem se nenechala zviklat a dala syna do normální základky.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:53:39)
Abych to ještě upřesnila - on je asociál a mimoň pořád, nezměnil se, ale umí s tím žít, zná reakce na sebe, ví, s čím se může setkat, co mu vadí nebo co je mu jedno, jak se v určitých situacích zachovat... kdyby seděl doma a děti viděl jen 2x týdně na kroužku, tak je to katastrofa.
 Samarlu 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:36:19)
To si o jednom ze svých dětí myslím taky.

Ale tady nejde o princip. Jde o to, jestli se zrovna v tom konkrétním případě povede, že ve škole mimoně "přirozeně otrkají" a přitom přiměřeně "nechaj dejchat".

Kdyby chodil domů ztrápenej, je to jiná. Tam bychom si asi dali nohu za krk, aby se netrápil a zároveň mu to mimoňství nepřerostlo přes hranu, za kterou by nebyl schopnej ve světě najít nikoho, s kým by si rozuměl, měl ho rád a tak. Jenže on fakt v některejch věcech vybočuje a možná ho v tý oblasti málo rozvíjíme, co já vím, třeba by pak udělal díru do světa. Jenže zase, třeba by byl úspěšnej, ale osamělej a neschopnej se přizpůsobit v rodinných vztazích a hodně, a byl by smutnej, že ho nemá spřízněnou duši.

Kdybychom ho museli učit všechno doma a pak se mořit s učitelem jako u Ráchel, tak učím doma taky.

Kdybych měla postižený dítě, na který ve škole učitelé serou a spolužáci ho odstrkujou a ubližujou mu a posmívaj se, tak taky.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:40:37)
Samarlu,
syn nějakou dobu ztrápenej chodil - právě proto, že si připadal osamělej, že si s ostatními až tak nerozuměl, protože měli jiný zájmy a jiný myšlení. Ale od určitýho věku se to utřepalo, protože ti spolužáci ho "dorostli" a v něčem je dokázal získat na svojí stranu; za podivína je furt, ale dokázal z toho vytěžit co šlo. ~;)
 Samarlu 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:45:31)
Jasně, něco se rozchodí a utřepe, ale sama asi nejlíp poznáš, co je na něj i na vás rodiče moc.

Náš se taky utřepal, a rychlejc. Taky má sourozence, takže je málokdy sám se svým podivínstvím.
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:41:01)
No vidíš, někteří rodiče, kteří by dali nejradši dítě do té "malé alternativní" školy nakonec skončí u domácí školy, protože ta malá alternativní se prostě v jejich dosahu nevyskytuje.
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:38:10)
Arsielo, máš zkušenost jen s jednou základkou....
Z té "zkušenosti" ti vychází domškola jako lepší?
Jako existují hrozné základky, jako ta "tvoje", tak jistě existují i odstrašující příklady domškol, kde najdeš rodiče mající našlápnuto k fanatismu, umanutě přesvěčené o své jediné pravdě, nutící své děti být za každou cenu individualitou.

No, a pak je jistě dost fajn škol, učitelů i fajn rozumných rodičů v domškolách, co mají nadhled a neberou se tak strašně vážně a nemají se potřebu furt vymezovat proti stádnosti...

Mimochodem, co pořád s tou individualitou? Myslíš, že indiviualita je něco, co se dá naučit? Co si pod tím představujeme? Jestli to, že je každý dítě jiný...no tak je.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:39:24)
vokounku,
jo, souhlasím. ~R^
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:41:54)
Vokounku v našem případě jediná možnost, pokud nechci malého totálně zlikvidovat. Ale já nemám běžné dítě,bohužel.
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:24:38)
"Myslíš, že indiviualita je něco, co se dá naučit?"

Vokounku, souhlas - dá se asi jen obtížně naučit a dá se také jen obtížně potlačit.
Nevím, jestli jsou nějaké naše základní školy až tak strašné, aby v dítěti úplně udupaly individualitu a zlomily ho. Doufám, že ne.
Průměrná většina se průměrné škole prostě přizpůsobí a asi více či méně rezignuje, protože zjistí, že spousta jejich snahy a úsilí je zbytečná. Individuality to ustojí ze všech nejlépe.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:37:37)
Anett,
podle mne vůbec nejde o to, že by školy ubíjely individualitu.
Na dětech docela dobře poznáš, kdo je jaký a někdy i proč je takový, když znáš jeho "životní prostředí".
Školy dávají základ, jak vzdělání, tak socializace. A na základech se pak staví dál, ať už doma nebo na jiné formě školy, v zájmových kroužcích atd.
Tady se pořád operuje s nějakou masovostí a stádem - co to má jako být? Že se děti učí, jak se kde chovat a že se na daných místech dodržují nějaké normy, které platí pro všechny? A proč by to mělo být špatně? To máme vychovávat takové individuality, které prdí na všechno a na všechny nebo jak? ~a~
 Klarchen 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 17:44:52)
No já třeba nikdy problémy ve škole neměla, ale učila jsem se dobře, všechno mi šlo a zůstala jsem hluboko pod svými možnostmi-naučila jsem se dobře napsat písemky apod., hlídala jsem si, abych nebyla považovaná za šprtku a v kolektivu nevybočovala, až ke konci gymplu jsem objevila něco, co mě zajímalo natolik, že jsem se o to zajímala hodně sama od sebe bez ohledu, co škola po mě chtěla, ale fakt mě mrzí, že mě v tomhle škola zabrzdila (a je mi zároveň jasný, že kdo je fakt výrazná individualita, tak ten se školou zbrzdit takhle nenechá, ale to já zas nebyla)....a můj brácha byl hodně chytrej, ale trochu mimoň a trochu na některý věci pomalej a jeho škola zlikvidovala psychicky totálně, získal naprostý odpor k jakémukoli vzdělávání, je strašná škoda, že tehdy nebyla šance pro nějakou alternativu, myslím, že jeho by to fakt zachránilo, pomohlo by mu to najít jeho cestu a díky tomu i místo ve společnosti, ta slavná školní socializace z něj naopak udělala člověka, co nesnáší většinu lidí.....tak to jsou takový dva pohledy, co může bejt na ZŠ blbě a jak to člověka poznamená....
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 18:52:30)
Klarchen, děkuji za konkrétní prožité příklady.

Monty přiřaď je prosím k těm jednostranně popsaným realitám z Nadaných dětí s poznámkou "sledováno až do dospělosti".
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:10:49)
Hlavně neumí. A proto je dobré, když je možnost s ním pracovat individuálně doma.
 Kamisi 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:46:47)
Monty, to je omyl, to doma nedoplníš ve chvíli, kdy je narušenej základ tím, že dítě musí neustále něco, co dělat nechce.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:48:26)
Kamisi,
a tvoje děti dělají jen, to co chtějí?
Já třeba synovi říkám, že na to, aby si mohl jednou dělat co bude chtít musí mít peníze a to znamená být v něčem mimořádně dobrej. Pokud nebude, tak mu luxus "dělat si jen to, co chci" bude navždy odepřen. ~;)
 Kamisi 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:15:54)
Člověk podle mne by měl hlavně dělat to, v čem spatřuje smysl, jinak to jaksi nemá správnej základ.
Takže sice se našim dětem nechce třeba uklízet a mýt nádobí, ale dělají to, protože chápou, že je to potřebné a proč je to potřebné. Proč se ale mají učit některé školní věci, opravdu nechápou, tudíž jim to dělá problém. Až dojdou k tomu, že to potřebují nebo chtějí vědět, tak se to naučí rádi.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:19:03)
Kamisi,
tak ať se to neučí, v čem je problém? Když mi syn řekl, že nechápe, k čemu by měl umět vodstvo Evropy a pohoří Evropy, nenutila jsem ho, aby se to učil - kdyby to někdy v budoucnu chtěl vědět, zjistí si to sám.
 Kamisi 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:37:34)
Tímhle přístupem by se do některých předmětů neučili nic, což na osmiletým gymplu by mělo fatální následky. :-) Ale ano, jsou věci, které vynechávají, pořád ale zůstává spousta těch, kterým se ve škole vyhnout nemůžou.
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:35:33)
Kamisi, jenže dítě nemůže vědět, které školní znalosti bude jednou v životě potřebovat.
V deseti letech jim možná nedává smysl, něco se učit, ale o deset let později mohou být vděčné, že to v hlavě mají.
Ano, ne všechna fakta ze školních osnov se budou hodit každému. S některými mám i já sama problém a neumím dětem vysvětlit, proč by mohla být užitečná. V takovém případě volím argument, že učení se jakýmkoliv faktům trénuje mozek. Člověk by měl hledat pozitiva :-)
 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:49:36)
"učení se jakýmkoliv faktům trénuje mozek"

Jenže ve škole se jako fakta učí taky spousta věcí, které ve skutečnosti žádnými fakty nejsou, pouze názory, axiomy, konvencemi (a po sociální stránce se dětem v běžné škole vkládá v nejlepším případě konformita, v horším ona zakladatelkou vzpomínaná hierarchie).

Dítě v domácím vzdělávání není fanaticky nuceno být individualitou, jak tu někdo psal, ale je mu dovoleno být sám sebou. Kéž jsme tuto možnost měli my všichni...
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:50:30)
Royo,
a tys ji neměla? ~;)
Já tedy ano, i když to stálo dost ran řemenem, ale to je zase jinej extrém.
 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:58:14)
Ne, Monty, neměla. I když jsem se bouřila (ale jen do určité míry, protože jsem se bála, že mě už vůbec nebudou mít rádi), byla jsem za to trestaná (jak píšeš i ty) - tomu neříkám mít dovoleno být sám sebou. A odnesla jsem si z toho do života přesvědčení, že taková jaká jsem, jsem špatná. To mi opravdu v životě nepomáhalo, ba naopak, dalo mi hodně práce (a sama jsem na to nestačila), abych se s tím vším dokázala vypořádat a konečně vědět, kdo jsem a že jsem v pořádku tak, jak jsem. Běžná škola dětem svým přístupem také sugeruje, že pokud nejsou takové a takové, nejsou v pořádku.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:59:42)
"Běžná škola dětem svým přístupem také sugeruje, že pokud nejsou takové a takové, nejsou v pořádku."

Royo,
to by mne zajímalo, do jaké jsi chodila školy.
Za totáče částečně ano, tam nám nutili, že kdo nevěří, že byl Lenin hrdina je špatnej... ale dneska???
 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:01:18)
Monty, například známkování, pochvaly, poznámky...
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:03:03)
"Monty, například známkování, pochvaly, poznámky..."

Asi nechápu, co tím chceš říct.
 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:10:08)
"Monty, například známkování, pochvaly, poznámky..."

Asi nechápu, co tím chceš říct.


Když dítě v určitém momentu nezvládá nějaký požadavek školy, je za to potrestáno (přesně takhle se to vnímá, i když teorie je jiná) špatnou známkou. To dítě jen v daný okamžik ještě nedospělo ve zrání do bodu, kdy by toho bylo schopno, ale protože v běžné škole je požadavek, že teď to umět musí, tak je prostě za hloupého nebo postiženého apod. Mluvím teď hlavně o prvním stupni, ale tam se právě pokládá základ ke všemu. Pochvaly a poznámky určité chování vyvyšují a určité odsuzují (pokud to dítěti přímo někdo neřekne, i tak si to podvědomě překládá jako že je špatné, v případě pochvaly, že je lepší než ty ostatní, které ji nedostaly; když mluvím o pochvale, nemyslím tím skutečnou zpětnou vazbu o tom, co už dítě dokázalo - ta právě dítě podporuje, ale ve školách se s ní málokdy setkáš); přitom to dítě prostě bylo samo sebou. Podotýkám, že jsem učitelka a vím, jak je těžké třídu zvládat a že není možné nechat je být různorodě samy sebou už kvůli jejich počtu a bezpečnostním opatřením.
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:03:46)
Já s Royou naprosto souhlasím. Nejde (jen) o Lenina, ale o to, že kdo je pomalejší nebo rychlejší, má potíže (s učiteli). Kdo je tišší nebo hlučnější, má potíže (se všemi). Kdo má rád matematiku, je divnej (pro většinu spolužáků). Kdo je levej na tělocvik, je vysmíván. atd
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:04:17)
Marie,
a to jako myslíš, že později ji mít nebude? ~a~
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:08:39)
Později bude vyzrálejší a bude tomu snáze čelit. První stupeň hodně udělá právě s tím vztahem ke vzdělávání. Kolik tu čteme nářků matek na to, že se dítě nechce učit, trápí se s ním s úkoly? Způsobuje to ten "rovný přístup" na (běžné) zš. Pokud se dítě šťastně dostane přes první vzdělávací roky bez ztráty přirozené zvídavost, tak už ho třeba v 11 nebo 14 nějaká blbá úča nebo kolektiv spolužáků tak snadno nedostanou.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:09:40)
Marie,
a jak prosím tě vyzraje, když se s tím v praxi nesetká?
A co přesně je to "později", v osmnácti?
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:10:26)
Monty, tak čti pořádně, Marie to tam píše
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:13:36)
Později - opakuji - např. v 11, ve 14...

Ale setká, jenom ne iks hodin denně. To za prvé. A vyzraje nikoli ve smyslu nasbírání zkušeností, ale obecně. Snad se shodneme na tom, že 12 leté dítě (byť chované ve skleníku běžného života v rodině, na ulici, v kroužcích apod., tedy bez školní docházky) je odolnější, než 7 leté.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:15:38)
Marie, přesně tak. Konkrétně moje třetí dítě vyzrává daleko pomaleji, než je "průměr" (a taky než jeho dva starší sourozenci). Ačkoliv jsem ty starší dva doma neučila (byť jsem i tehdy byla přesvědčena o prospěšnosti DV),tak jsem u něj viděla, že když ho nechám dál ve škole, bude totálně v háji
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:18:17)
"Snad se shodneme na tom, že 12 leté dítě (byť chované ve skleníku běžného života v rodině, na ulici, v kroužcích apod., tedy bez školní docházky) je odolnější, než 7 leté."

Marie,
to se právě neshodneme, protože skleníkové dítě je podle mne méně odolné nezávisle na věku.
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:42:28)
"Snad se shodneme na tom, že 12 leté dítě (byť chované ve skleníku běžného života v rodině, na ulici, v kroužcích apod., tedy bez školní docházky) je odolnější, než 7 leté."

Marie,
to se právě neshodneme, protože skleníkové dítě je podle mne méně odolné nezávisle na věku. "

Monty, v mém příspěvku byly dva drobné chytáky - za prvé skleníkem nazývám (ironicky) přirozené prostředí (...běžného života v rodině, na ulici, v kroužcích apod.,), za druhé 7 leté dítě za sebou také nemá 5 let školní docházky, takže stran odolnosti získané školou jsou na tom stejně, kdežto obecnými zkušenostmi a vyspělostí psychiky by přecijen 12 leté mělo být dále.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:43:33)
Marie,
sedmileté dítě za sebou může mít tři roky školky a rok školy.
Skleníkové dítě nechodí ani do školky, předpokládám. ~;)
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:45:36)
Skleníkové dítě chodí do lesní školky ~;)

Proč nechceš přiznat, že 12 leté dítě snese jakoukoli zátěž lépe, než 7 leté?
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:47:51)
Marie,
pokud mají obě děti zcela stejné podmínky, pak možná.
Ale oproti dítěti, které je "socializováno" odjakživa bude mít to skleníkové handicap vždycky, nezávisle na věku.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:50:17)
John Taylor later found, using the Piers-Harris Children""s Self-Concept Scale, "while half of the conventionally schooled children scored at or below the 50th percentile (in self-concept), only 10.3% of the home-schooling children did so."[40] He further stated that "the self-concept of home-schooling children is significantly higher statistically than that of children attending conventional school. This has implications in the areas of academic achievement and socialization which have been found to parallel self-concept. Regarding socialization, Taylor""s results would mean that very few home-schooling children are socially deprived. He states that critics who speak out against homeschooling on the basis of social deprivation are actually addressing an area which favors homeschoolers.[40]

In 2003, the National Home Education Research Institute conducted a survey of 7,300 U.S. adults who had been homeschooled (5,000 for more than seven years). Their findings included:

Homeschool graduates are active and involved in their communities. 71% participate in an ongoing community service activity, like coaching a sports team, volunteering at a school, or working with a church or neighborhood association, compared with 37% of U.S. adults of similar ages from a traditional education background.
Homeschool graduates are more involved in civic affairs and vote in much higher percentages than their peers. 76% of those surveyed between the ages of 18 and 24 voted within the last five years, compared with only 29% of the corresponding U.S. populace. The numbers are even greater in older age groups, with voting levels not falling below 95%, compared with a high of 53% for the corresponding U.S. populace.
58.9% report that they are "very happy" with life, compared with 27.6% for the general U.S. population. 73.2% find life "exciting", compared with 47.3%.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:51:20)
Ráchel,
to je dost irelevantní, USA má naprosto jiný veřejný školství než ČR. ~;)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:53:12)
irelevantní to není
bavíme se o tom, jestli dítě potřebuje socializovat zrovna ve škole, nebo to jde i jinak
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:57:06)
Ráchel,
v USA bych dítě do veřejný školy nedala taky. ~;)
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:32:41)
V USA je myslím velmi snadné skórovat nad průměrem ~t~
Možná i kdyby se to doma vzdělávané dítko většinu dne jen dloubalo v nose ~t~

Ale jinak souhlasím, že domácí vzdělávání může plně alternovat školu nebo dokonce přinášet lepší výsledky ve vzděllání i v socializaci.
Jen holt každý musí zvážit, zda k tomu má on osobně podmínky a motivaci.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:51:28)
Academic Performance

· The home-educated typically score 15 to 30 percentile points above public-school students on standardized academic achievement tests. (The public school average is the 50th percentile; scores range from 1 to 99.)

· Homeschool students score above average on achievement tests regardless of their parents’ level of formal education or their family’s household income.

· Whether homeschool parents were ever certified teachers is not related to their children’s academic achievement.

· Degree of state control and regulation of homeschooling is not related to academic achievement.

· Home-educated students typically score above average on the SAT and ACT tests that colleges consider for admissions.

· Homeschool students are increasingly being actively recruited by colleges.

Social, Emotional, and Psychological Development
· The home-educated are doing well, typically above average, on measures of social, emotional, and psychological development. Research measures include peer interaction, self-concept, leadership skills, family cohesion, participation in community service, and self-esteem.

· Homeschool students are regularly engaged in social and educational activities outside their homes and with people other than their nuclear-family members. They are commonly involved in activities such as field trips, scouting, 4-H, political drives, church ministry, sports teams, and community volunteer work
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:57:58)
No a dle mého "skleníkové" (opakuji, že skleníkem v tomto kontextu mám na mysli pouze absenci školní docházky, nikoli normální život v přirozeném prostředí) dítě hendikep mít nebude (pokud ho nemá nezávisle na DŠ), jelikož se socializuje dostatečně a pro budoucí život vhodně(ji) mimo školu, načež s realitou všedního dne se setká nejpozději na VŠ nebo v pracovním procesu,

kdežto dítě socializované v prvních ročnících běžné zš pravděpodobně hendikep mít bude, jelikož mu hned v prvních letech školní docházky sdělili, že je na matiku blbé (ačkoli není, a mohlo tedy v pohodě vystudovat technický obor a kvalitně se jím živit), dále pokud nestihne psát diktát, je poněkud vadné a zaslouží si horší známku (a již navždy ví, že pomalejší znamená horší), a řada dalších nenápadných, protože obecně rozšířených, tedy defacto již "normálních" poškození, kterým by se mohlo vyhnout, kdyby se vyhlo klasické základce aspoň než si utvoří lepší obraz sebe samého a svých schopností.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:03:37)
Marie,
jo tak... ty bereš jako handicap tohle... no tak to si potom těžko můžeme rozumět.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:11:31)
Mně třeba nikdy nepřišlo jako handicap zjistit, co si myslí jiní lidé nebo srovnat svůj výkon s jinými v rámci nějakých vstupních parametrů... to by pak neměly cenu žádné testy, proč by si je lidé dělali, kdyby se o sobě nechtěli něco dozvědět a nechtěli se s někým porovnat? Nejsem soutěživá, nemám ambice být ve všem nejlepší (což ani není možný), ale proč bych nemohla vědět, že mi něco jde líp a něco hůř, něco pomaleji a něco rychleji nebo z toho zjištění mít dokonce trauma? ~a~
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:21:31)
Monty, ale ke zjišťování, co si myslí jiní lidé nepotřebuješ školu, přeci. Ostatně při frontální výuce se toho celkem moc o spolužácích nedozvíš, to až maximálně o přestávkách. Srovnávání ano, testy ano, vše ok, ale proč v prvních ročnících?
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:11:33)
Monty, dle mého sociálně dozrají obě skupiny v nějakém věku (18-20?) stejně, hendikep ve výsledné socializaci tedy nepředpokládám. Všímám si toho, čím běžná zš poškozuje většinu. A proto tedy zda školní docházka a její socializační výhody (dle mého sporné, zatím mě tu nikdo nepřesvědčil, že existují) opravdu převáží nad nevýhodami ohledně sebehodnocení, dalšího vzdělávání (např. jestli se neúspěšnému žákovi zš chce dále studovat na sš) a pracovního uplatnění a života "po" škole vůbec.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:12:22)
"...jestli se neúspěšnému žákovi zš chce dále studovat na sš"

A co to podle tebe je "neúspěšný žák"?
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:24:37)
Neúspěšný žák na zš je ten, co neustále dostává 4 (bez ohledu na to, zda na daný předmět má nadání). Takže si myslí, že je na to blbý a učení je marná dřina. Zbytečně. Při lepších prvních ročnících by třeba chtěl jít dál.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:17:58)
Marie,
dám ti konkrétní příklad.
Mám dítě, které se ve škole učí celkem průměrně, vyniká jen v několika předmětech. A to, že mu něco jde výrazně líp a něco ne zjistil právě ve škole, protože tam má možnost srovnání. Tedy, především ve škole, protože v zájmovém kroužku se tak nějak předpokládá, že tam budou chodit děti se stejnými zájmy. Pro mne jako pro rodiče je třeba podstatná věc, že jsou ty názory ve shodě, že to není moje/synova utkvělá představa, ničím v praxi nepodložená.
Zajímalo by mne, jak bys tohle chtěla řešit bez školy. Myslíš, že ty jako rodič jsi schopná to posoudit? Co když bude dítě vynikat v něčem, o čem ty nemáš ani ponětí, čemu nerozumíš nebo o čem máš jen mlhavé představy? Nebo ti stačí, když zvládne penzum znalostí ze všech oborů "líp" než žák ZŠ, protože máš na práci s ním víc času? A k čemu to ve výsledku je?
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:36:09)
Jako rodič si i při domácí škole (ne tedy bez školy, ale bez školní docházky) všimnu, co jde dítěti lépe a co hůře (pokud tedy chci a jsem schopná učit dítě sama doma, což já osobně nejsem). Pokud si dobře vybavuju, ty jsi o synově eminentním zájmu o dinosaury a jeho schopnosti si o nich pamatovat kdeco a kreslit je s detaily v řezech tady psala ještě v jeho předškolním věku, takže výrazných věcí si všimneš, a zbytek není podstatný. Spousta dětí nevyniká v ničem. A stále píšu o prvním stupni, takže na druhém je dost času, aby zjistil, jaké má šance u přijímaček na které školy, když to zkrátím.

A k čemu mi bude, když pomalejší dítě (obecně, nebo v nějakém předmětu slabší) získá doma lepší znalosti, než na zš? No právě v tom, že ten základ mít bude, ačkoli je na něco tupé (nebo obecně pomalé), a přitom nebude mít pocit, že je ÚPLNĚ tupé, což by na zš nejspíš získalo. A na druhou stranu velmi nadané dítě na zš v prvních letech snadno znechutí, takže svůj talent už nikdy nerozvine, což se doma nestane, jelikož jde až tam, kam ho nadání pustí (nestačí-li na vedení rodič, někoho si najde, stojí mu to za to, když už se dal na DŠ).
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:08:57)
"A na druhou stranu velmi nadané dítě na zš v prvních letech snadno znechutí, takže svůj talent už nikdy nerozvine, což se doma nestane, jelikož jde až tam, kam ho nadání pustí (nestačí-li na vedení rodič, někoho si najde, stojí mu to za to, když už se dal na DŠ)."

Ty mi očividně nerozumíš - jako rodič nemusíš být schopná odhadnout, že má tvoje dítě nějaké nadání, protože ho zkrátka neuvidíš, nepoznáš; já bych například nepoznala nadání na techniku, protože se tím nezabývám, nevyznám se v tom, a nemít navíc ani žádné srovnání, těžko to budu v dítěti nějak podporovat. Přece jen ten učitel viděl stovky dětí a má v tomto směru lepší odhad než já. Když to vezmu zase z osobního příkladu, tak nadání mého syna taky nepozná každý, protože má třeba pocit, že dítě, který chodí pět let do ZUŠky na výtvarku by mělo malovat realistický zátiší nebo portréty, ale ten učitel, který viděl x dětí, co malují zátiší a portréty to pozná. Kdybych v tomhle směru byla naprostý laik - a máme jich v rodině dost - tak si myslím, že je to jen takový čmárání a můžu tím dítěti ublížit daleko víc než celá "škola". Mmch., podle mne se to základní školství dost démonizuje, máme tu celkem normální školu, žádná výběrovka, a přesto, že je syn potížista, nikdo po něm nešlape a jeho "individualitu" v rámci možností normálně podporuje.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:23:10)
především doma je čas ten základ položit opravdu kvalitně, aby bylo na čem stavět.
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:40:15)
Monty, a ještě něco, pokud dítě na prvním stupni výrazně vyniká, tak se to sice zjistí, ale taky často trestá, takže výsledek je v mínusu. Přečti si storky v Nadaných dětech.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:01:27)
Marie,
to máš těžký. Historky v "Nadaných dětech" jsou jednostranně podaná realita.
Pro mne je holt víc "směroplatný" to zažitý a viděný než slyšený/přečtený. Takže kdybych den co den narážela na osoby těžce frustrovaný a postižený školským systémem, bylo by to pro mne relevantní, ale v reálu se potkávám téměř výhradně s lidmi, kteří jsou postižený a frustrovaný díky přístupu rodičů.
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:13:33)
Monty, já si myslím, že styl výchovy a vzdělávání se celkově na společnosti odráží, ne že ne.
Jistě, málokdo asi vyhledává psychoanalytika proto, že před čtyřiceti lety na ZŠ dostal pětku nebo třídní důtku.
Ale jsme celkově taková poněkud "přizdi..áčská" společnost a to je podle mě důsledek jak našeho minulého společenského systému, tak vzdělávacího systému postaveného na poslušnosti, průměrnosti, pasivitě ... ~d~
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:15:30)
Anett,
ale my už nemáme rok 1974, ale 2014.
Neříkám, že je naše školství ideální, ovšem když srovnám to, co jsem jako dítě zažívala já a co zažívá syn, tak je to obrovský zlepšení a žádné vedení k průměrnosti a pasivitě v tom nevidím.
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:19:06)
Monty, to je jedině dobře, že máš takovou zkušenost.
Asi to tak bohužel pořád není všude, nebo jsou někteří rodiče citlivější, těžko soudit.
 Eržika. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 20:02:26)
Monty, tak já bohužel vidím tyto nešvary školství, a o kterých píšeš, že je to v pohodě...

Protože jsem měla děti na prvním stupni alter a pak přešly na obyč základku. JE to obrovský rozdíl.

Já mám zkušenost s obojím...
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:17:09)
Historky v "Nadaných dětech" jsou jednostranně podaná realita, ale realita ~t~ (to mi věř)

Na osoby těžce frustrovaný a postižený školským systémem samozřejmě nikdo nikde denně nenaráží, píšu, že je to poškození nenápadné... např. o normálním celkem spokojeném chlápkovi z tiskárny nemůžeš vědět, že kdyby ho v začátku zš "neudusili", mohl z něho být špičkový vědec, který nám jako společnosti mohl přinést daleko víc, a být stejně spokojený nebo i víc...
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:19:39)
"...např. o normálním celkem spokojeném chlápkovi z tiskárny nemůžeš vědět, že kdyby ho v začátku zš "neudusili", mohl z něho být špičkový vědec, který nám jako společnosti mohl přinést daleko víc, a být stejně spokojený nebo i víc..."

Marie,
coby kdyby, to už říkala moje nebožka babička o pánech a rybnících... věř mi, že lidi, co opravdu chtějí a mají nadání, tak si obvykle svoji cestu najdou, škola neškola; a tolik géniů v populaci fakt nemáme, aby tohle byl nějak zvlášť relevantní důvod pro DŠ. ~;)
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:24:50)
No, Monty, a "tolik géniů v populaci fakt nemáme, aby tohle byl nějak zvlášť relevantní důvod pro DŠ." to já si zas myslím, že máme, a že je jich věčná škoda! (a nervů jejich rodičů a učitelů taky)
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 17:13:57)
" Kdybych v tomhle směru byla naprostý laik - a máme jich v rodině dost - tak si myslím, že je to jen takový čmárání a můžu tím dítěti ublížit daleko víc než celá "škola". "
"věř mi, že lidi, co opravdu chtějí a mají nadání, tak si obvykle svoji cestu najdou, škola neškola"

Jo jo, pravdu díš, Monty, ale trochu si protiřečíš.
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:23:42)
Marie, ano, to si také myslím, že ty následky mohou být docela nenápadné - někdo si třeba myslí, že je antitalent na to či ono a proto nemohl jít studovat tu či onu školu, přitom při jiném přístupu by třeba klidně mohl.
Nebo třeba jen nezíská dostatečné sebevědomí a nenaučí se prosazovat, protože ve škole získal zkušenost, že mu stejně nikdy nedají šanci a důvěru.
A podobně.
Ale jak jsem tu už psala, je to také o síle osobnosti - někoho systém nesemele a někdo se bohužel nechá.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:48:13)
na to existuje dobrý příměr o skleníku.
malou rostlinku je potřeba nejprve pěstovat ve skleníku, a až když mráz pomine a rostlina zesílí, je čas ji vysadit ven.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:49:24)
Ráchel,
pak je ale otázka, co je pro tebe malá rostlinka. ~;)
Půlroční dítě bych třeba taky nestrkala do kolektivu, protože je mu nanic, ale u tříletého už je to podle mne nejvyšší čas.
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:24:54)
Také si myslím, že starší dítě může snést zátěž lépe, resp. může se cítit sebevědoměji v některých zátěžových situacích.
Ale záleží to na jeho předchozí zkušenosti.
Když se v útlém věku setká s nějakou deprivací, ať už v rodině nebo v kolektivu, může ho to naopak do budoucna zablokovat.
Takže třeba prvńáček, ketrého srážela učitelka nebo byl vystaven šikaně spolužáků, může být ve dvanácti letech labilní troska oproti vrstevníkovi, který žádné šikaně vystaven nebyl.
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:10:10)
"a je to tu zas - každé ..každé dítě je v něčem lepší a v něčem horší - pro ho by pak dle tvého úhlu pohledu normání ZŠ měla být???"

~t~ no právě že současná běžná česká zš není skoro pro nikoho ~t~
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:05:22)
Tak tak, Juillet, chudáci děti, ale ony si to naštěstí neuvědomují, jelikož jsou na tom skoro všechny stejně (jenom těch pár, který systém sedne, je na tom lépe), tak mají pocit, že je to tak v pořádku ~;)
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 15:48:59)
Juillet, pro které moje názory lituješ moje děti? Že běžná zš není pro většinu dětí nejlepší možnost, jak je na prvním stupni vzdělávat? Nebo které?
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:04:52)
Nic jsem jim do hlavy nevtloukala, jen jsem je dala na první stupeň na trochu alternativní zš (bez známek a přehnané soutěživosti, podporující spíše spolupráci a pomoc slabším, neomezující nadané v jejich rozvoji kam libo). Doma jsem je neučila, RD mi stačila ~;) Teď jsou moje děti již v tom pozdějším věku (přesněji řečeno dospělé) a "dům" nevnímají jako "hrůzy", jsou to spokojení úspěšní studenti.

A pokud vím, nikde jsem nepsala, že běžná škola udělá z lidí nesamostatné vadné pitomce s pocitem méněcennosti, a to ani když si odmyslím tvoji zkratku a nadsázku. Jen poukazuji na věci toho typu, že např. většina českých dětí si již na konci prvního stupně myslí, že jsou blbé na matematiku, ačkoli to logicky normálním rozložením tohoto nadání v populaci nemůže být pravda. Dále že horší známku z diktátu dostane dítě (obvykle, neříkám, že všechny učitelky si to takto zjednodušují) i v případě, že příslušná pravidla zná, ale prostě jenom nestíhá. Následky jsou pak v pozdějším studiu a dospělosti možná málo viditelné, ale nepochybné.
 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:06:42)
"Jen poukazuji na věci toho typu, že např. většina českých dětí si již na konci prvního stupně myslí, že jsou blbé na matematiku, ačkoli to logicky normálním rozložením tohoto nadání v populaci nemůže být pravda. Dále že horší známku z diktátu dostane dítě (obvykle, neříkám, že všechny učitelky si to takto zjednodušují) i v případě, že příslušná pravidla zná, ale prostě jenom nestíhá. Následky jsou pak v pozdějším studiu a dospělosti možná málo viditelné, ale nepochybné."

~R^
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:23:29)
Vlastní praxí z mého absolvování běžné zš a potvrzením u mých dětí, kterým alternativní první stupeň rozhodně prospěl.

Pokud myslíš vlastní zkušenost s DŠ - to nemám, a ani si nejsem jistá, že je to ideál (musí to sednout nejen dítěti, ale celé rodině, musí na to opravdu "mít" po všech stránkách...), jenom prostě ta argumentace proti DŠ vhodnou a potřebnou socializací docházkou na první st. zš není pro mě přesvědčivá.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:26:23)
musí to sednout celé rodině - ano, s tím naprosto souhlasím
u prvních dvou dětí jsem vnímala, že to jako rodina nedáme, teď u třetího mi bylo jasné, že už jde jen o moje (ne)pohodlí.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:24:22)
syn dospěl k tomu, že je blbej na matematiku, už na konci 2. třídy. teď je matematika jeho oblíbený předmět
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:33:47)
No, a můj syn zas dospěl k názoru, že chtít být za každou cenu ve všem nejlepší je marná a především zbytečná snaha a rozvíjet se stejnou iniciativou veškerá možná nadání je nemožný. ~;)
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:41:05)
Monty, můj syn dospěl k názoru, že chtít být nejlepší nebo aspoň mezi nejlepšími v čemkoliv ve škole je úplně zbytečná snaha a veškerý zajímavý život se nachází mimo školu a školní učivo ~d~
Jestli je za tím vliv samotné školy, těžko říct.
Mne to jako matku znepokojuje, protože kapacitu na vynikající výsledky syn prokazatelně má.
Ale už je ve věku, kdy si pomalu svou cestu volí sám, takže mám-li problém, je to problém čistě můj ~d~
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:43:48)
Anett,
tak to má můj syn podobně, ale jak sama píšeš - je to náš problém, ne jejich.
Syn je v pohodě a to je důležitý. ~;)
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 16:48:34)
Monty, jojo, je to tak, učím se smiřovat s tím, že dítě může mít vlastní představu o svém životě a moje idealistické představy o jeho blahu jsou irelevantní :-)
Jak říká moje pragmatická dcera: mami, kup si psa nebo kočku ~:-D
 Lída+4 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 20:54:13)
Marie, já mám už hodně dlouho takový podezření, čím že ten obecně vládnoucí dojem z matiky bude. ~;) Děti získají dojem, že jsou na matiku blbý, protože je na ni blbá "pančelka" a tudíž ji neumí pořádně vysvětlit, ale učí je to jako básničku.~Rv~Rv~Rv
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 21:03:30)
Lído, je to možný, protože první stupeň učí spíš ty, co chtějí být s dětmi, než odbornice, nebo jak to vyjádřit. Což v principu není špatné, ale zrovna u té matiky to může být docela problém... Jenže děti zrovna nemilují ani další předměty, celý ten systém potlačuje přirozenou zvídavost a sebedůvěru dětí ~d~
 Lída+4 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 21:29:13)
Marie, když mi před lety brácha vyprávěl, čeho byly schopný jeho spolužačky na fakultě (učitelství 1. stupně), přišlo nám to oběma hrozný, že někdo takovej vůbec mohl prolízt střední školou. ~a~
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:08:17)
Mně by zajímalo, proč se na jedné straně tak hrozně volá po integraci, když je vlastně ideální každou "odlišnost" vychovávat separátně.
To, že jsme každej jinej je přece ten hlavní přínos školy, co je na tom špatně zjistit, že je někdo takovej a někdo makovej?
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:12:31)
Monty nezlob se,ale přijde mi, že vůbec nevíš o čem píšeš. Mizím, protože mám z tohohle akorát tak depky a pocit, že když dítě nedám mezi 30 dětí tak mu umetám cestičku a vyroste z něj neschopný stvoření.
Jen ještě dovětek po integraci se volá protože ji po nás požaduje EU a liga na ochranu lidských práv. Učitelé a školy po ní nijak zvlášť netouží.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Domácí škola a izolace 

(27.7.2014 18:53:29)
Arsielo, já jsem úča a po integraci (inkluzi) toužím. Ale za součást integrace považuju i možnost domácího vzdělávání a praxe mi ukazuje, že to tak skutečně je. Jen si nemyslim, že by to bylo možný vysvětlit pár větama někde na diskusi.

Takže riskuju, že mě někdo chytne za slovo, protože nejsem schopna domškolu popsat komplexně, ale přesto zkusim pár faktů:
Z našich domácích školáků VŠICHNI mají dost dobrý důvody pro to, proč si zvolili domácí vzdělávání a zároveň NIKDO neřekne předem, jak dlouho bude domškolu provozovat, protože nikdo z těch rodičů není dogmatickej, pro všechny je to věc otevřená a závisí na vývoji celkové situace - u většiny rodin jde o dočasnou záležitost. ČÁST rodičů by dokonce dítě mnohem radši dala dítě do školy, jenže nemůžou, protože nemají v dosahu školu, která by s jejich dítětem byla schopna pracovat. Část dětí do školy původně chodila, než situace donutila rodiče zvolit jinou možnost vzdělávání, protože to nefungovalo. Část našich domškoláků už z domškoly nastoupilo do denní školy - poté, co rodiče napravili, co státní školství předtím napáchalo.

Každej rok se nám ozve minimálně jedna rodina do domácího vzdělávání s prvňákem, kterej cca v říjnu už odmítá chodit do školy, má bolesti břicha a je mu na zvracení... a nebo takový projevy nemá, ale rodiče vidí, že školu už po dvou měsících nesnáší a chtějí vrátit dítěti touhu poznávat nový věci. Já s těma rodičema mluvim, s dětma se seznámim a s jistotou můžu říct, že kdybych měla pocit, že děti nebo rodiče jsou mimo, tak bych je v naší třídě zapsaný mít nechtěla. Ale jsou to normálně rozumný lidi, který by si jen pár měsíců předtim vůbec nepomysleli, že by mohli o něčem takovym, jako je domácí vzdělávání, uvažovat. Jenže když o sobě dítě, který v říjnu první třídy počítá do stovky, myslí, že je hloupý a k ničemu, tak je prostě něco hodně blbě. Shodou okolností tyhle konkrétní děti letos v září nastupujou opět do školy, protože se v jejich blízkosti otevírá nová alternativa.

Pro některý děti bude vhodnou cestou i domácí vzdělávání na druhym stupni, proto jsem poslala žádost, aby naše škola mohla nabízet domácí vzdělávání i na druhym stupni. Zřejmě nám nebude vyhověno, protože dokud bude na ministerstvu soc. dem., budou o domškole rozhodovat lidi, který vůbec nezajímaj výsledky takovýho vdělávání a jsou z principu proti alternativám v jakýkoli podobě (ostatně dělají vše proto, aby omezili i nestátní školy - Dobeš chtěl dokonce jednotný osnovy, aby se zas děti v celý republice učili ve stejnym čase stejný věci, nejlépe ze stejných učebnic; současná vláda zatim blokuje "jen" domškolu a lesní školky, na ten zbytek zřejmě půjde přes prachy...).

Osobně bych byla hodně opatrná v podpoře podobných rozhodnutí - ono je to totiž třeba vnímat komplexně. Jak se podaří zakázat jednu možnost volby, říkáme tim, že nám můžou zakázat i další. Nikdo nenutí všechny rodiče provozovat domškolu, stejně jako nikdo nenutí všechny rodiče posílat děti do lesní školky, ale ve vlastním zájmu bychom všichni měli bejt pro, aby ty možnosti existovaly. Já např. už zřejmě nikdy nebudu rodit, ale přesto budu podporovat možnost volby přirozenýho porodu, protože kdybych to nedělala, myslim, že bych přispěla k tomu, aby nám příště někdo zakázal vybírat si dětského lékaře, míru očkování nebo něco dalšího.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(27.7.2014 19:01:27)
Jeno jenže vy jste jedna z čestných vyjímek, za to co děláte vám patří obrovský dík.Já myslela integraci na "klasických" ( nebo jak to napsat) základkách, snad mi rozumíte.Nechce se mi to tady rozebírat. Protože se to zas akorát může otočit jinak , než to myslím.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Domácí škola a izolace 

(27.7.2014 19:27:12)
To, že ostatní učitelé integraci nechtějí, má svoje důvody. Oni totiž prošli klasickou školou, učili se jen plnit úkoly a zavděčit se učitelce. Ti, kdo uměli kriticky myslet, měli většinou tak špatnej prospěch a byli tak otrávený ze vzdělávacího systému, že z něj utekli... a na pedákách tak převažujou ty školně úspěšný učitelky, který si myslí, že dělat jen přesně to, co je někdo naučil, je to nejlepší, co můžou dětem dát.

Zavádět u nás integraci znamená umět se rozhodnout sám za sebe, stát si za svym třeba i proti říďovi, mít dost sebevědomí na to, aby byl člověk srovnanej s tim, že když se něco nepodaří, tak to není důvod integraci ukončit, ale výzva k tomu, něco změnit...

Tohle nás škola neučila. Já třeba přežila jen díky tomu, že jsem dostatečně drzá a imunní vůči názorům druhých, takže jsem se klidně hlásila na gympl se čtyřkama na výzo a na vejšku s čtyřkama, sníženou známkou z chování a varováním, že se pro další studium nehodim a nic ze mě nebude. No, na vejšce jinej systém výuky a najednou jsem měla ty jedničky, na kterých mi ale díky bohu už dávno nezáleželo...

Ale někteří moji vrstevníci už do alternativ chodili a takových lidí bude čim dál víc. Třeba u nás jednou bude učit někdo, kdo prošel domácí školou ~;)
 Aňa* 


Re: Domácí škola a izolace 

(27.7.2014 19:35:32)
Tak jak se podílet na tom, aby se tento pohled a celkově školství změnilo? Jsem ochotná tomu věnovat část své energie a posunout věci aspoň o kousíček jinam. Ale ne zpět!
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Domácí škola a izolace 

(27.7.2014 19:48:56)
Aňo, tak jsou dvě možnosti - jít na to odshora (přes politiku) nebo odzdola (přes konkrétní školu.
Pro mě osobně je politika svět, kde se dají řešit velký věci, ale je to hodně dlouhodobý a nejistý.
Škola pro mě byla původně malej krok pro pár dětí, ale jak se časem ukázalo, jedna malá škola se může stát vzorem pro velký množství dalších podobných (takový ambice jsem na začátku neměla, ale praxe ukázala, že to reálně nastalo).

Nevim, jestli jsi matka, učitelka... nebo z jaký strany bys mohla nějak pomoct... ale jednu školu inspirovanou naší zakládá švadlena a jednu lékařka, takže možné je všechno ~;) Možná nechceš něco vyloženě zakládat, možná v Tvojí blízkosti existuje nějaká iniciativa, která by ocenila Tvoji pomoc... Když mi napíšeš, odkud jsi, můžu se zamyslet, jestli ve vašem okolí o někom nevim. Mail mám pod nickem.
 Aňa* 


Re: Domácí škola a izolace 

(27.7.2014 19:54:08)
Nejde mi zobrazit email, nemůžu poprosit o napsání na můj?
Děkuji moc.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Domácí škola a izolace 

(27.7.2014 20:07:42)
Tvůj ale asi pod nickem nemáš, ne?
Můj je zofinka@centrum.cz
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:17:15)
Monty, zajímavý postřeh.
 Roya 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:12:34)
Ano Marie, tohle jsem měla na mysli.
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:14:37)
Marie, generalizuješ. A není pravda, co píšeš, pokud to vztahuješ na všechny nebo většinu-mám spoustu opačných zkušeností. Přestože to, co popisuješ, jistě existuje. Je to tam, kde je cosi shnilého v kolektivu, učitele nevyjímaje.
Namítnu ti konkrétně, že v naší třídě je blázen kluk do fyziky, kterou ostataní třída fakt nemusí. A nikdo se mu nesměje, berou ho, jak je. Jinde je dítě fakt magor ...a berou ho atd.... dnes se odlišnosti akceptují v pohodě. Co nesnáší jsou skety a podrazáci a agresivní. Většina učitelů taky nikomu nic nepotlačujou. mluvím o druhém a vyšších stupních. Na prvním musí mít člověk štěstí na kantorku, ale to platilo vždy a platit bude za jakéhokoli režimu.
Zbytečně děláš ze školy bubáka.
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:38:14)
Vokounku, nedělám ze školy bubáka. Neříkám, že se jinakost netrpí nikomu, nebo není naopak někdy oceňována. Opravdu jsou i fajn třídní kolektivy, a jak říkáš na prvním stupni hlavně hooodně záleží především na učitelce. Na druhém stupni už téměř nic "neřeším", jde mi o ten začátek, první roky školy. Kdo nemá přiměřené tempo, je pro učitelku při klasické frontální výuce problém, a jako takový ho řeší tím, že se naží pomalejší popohnat a rychlejší musí čekat. To je realita, ne bubák. Přitom v práci si pak pomalejší buď najde působiště, kde to nevadí, nebo holt využívá pracovní dobu lépe, jak rychlejší kolegové, a rychlejší nemusí čekat. Hodně to zjednodušuji, ale pořád je to tom, že ve třídě je 30 vrstevníků, u kterých škola předpokládá zhruba stejnou rychlost a výkon, na to je nastavena. Způsobem výuky, hodnocením...

Nejde mi tolik o to, že děti ne/jsou ve třídním kolektivu. Většina to ve zdraví přežije (obojí). Jde mi o to (ve shodě s původním tématem diskuze), zda ten socializační prvek školy (na prvním stupni) je natolik významný a vhodný pro budoucí život, aby převážil pozitiva domácí školy. A tu si nejsem jistá, a zdejší argumenty mě zatím nepřesvědčily ~d~
 Samarlu 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:37:31)
To je zas otázka míry, jestli budu v životě čekat, že každej omluví mojí levost na tělocvik nebo se s něčím radši nebudu předvádět, i když to rodiče jako pokrok potěšilo, že.

A nebo jestli mě zmordujou tak, že mě ta levost bude celej život štvát.

A jestli já zvládnu se nevysmívat...

Já s Tebou v zásadě souhlasím, jen vidím na sobě tolik negativ, že by fakt ta škola/třída/učitelé museli bejt opravdu strašný, abych se do toho pustila.
Akorát tu přemejšlím, jestli dělám dobře pro ty moje děti, no, taky jsou jedinečný a taky nechoděj do dokonalý školy.
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:04:36)
Monty, ale jo, já myslím, že i dneska je ve škole za "správného žáka" považován zhruba stejný model, jako před třiceti lety.
Však tam kolikrát učí stále stejné báby (s odpuštěním).
Ale jak už jsem psala, tomu se většina průměrných dětí nějak přizpůsobí a nedojdou žádné zásadní újmy. Slabší jedinci a výrazně odlišní jedinci s tím budou bojovat.
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:57:32)
Royo, já vím. To pak holt musí rodič kompenzovat tím, že si s dětmi povídá o tom, co se ve škole učily, nabízí jim jiné úhly pohledu i jiné zdroje informací, než z jakých čerpá škola, apod..
Je naivní předpokládat, že škola veškerý vzdělávací a výchovný proces zajistí sama.
Velká část podle mě leží na rodině, tak jako tak.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:54:27)
ano, přesně tak. jinak by to znamenalo, že když děti kdysi nechodily do školy, tak nebyly socializované ~:-D
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:55:45)
Ráchel,
děti, které žily v izolaci pochopitelně nebyly socializované.
Takový Kašpar Hauser třeba, to je hezký příklad. ~;)
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:37:04)
Myslím, že ti uniká jedna věc.
Socializace ve škole není jen o "kolektivu vrstevníků". Je i o schopnosti fungovat v prostředí různých dospělých "sám za sebe", bez rodičů za zadkem, řešit si své věci a řešit i problémy skupiny/kolektivu. To doma nenasimuluješ, i kdyby ses stavěla na hlavu.
Kolektiv vrstevníků dejme tomu najdeš i v sousedství nebo na kroužku, ale nebudou to nikdy stejné vazby a modely, které přináší skupina ve škole, protože spolu nebudete mít klíčové zážitky. Je to asi podobné jako s "víkendovým rodičovstvím". Mít kamarády na hraní je fajn, ale život není jen o hraní.
Pouze domácí vzdělávání nepokládám pro dítě za dobrý. A nesdílím obecnou předpojatost vůči klasickému školství, i když k němu také mám určité výhrady.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:40:15)
Tak podle mne "fungovat v prostředí různých dospělých "sám za sebe", bez rodičů za zadkem" se dá naučit různými způsoby a v různých prostředích, ne jen ve škole. Doma v kuchyni toto dítě učit nebudu, to mi přijde tak nějak samozřejmé ~:-D
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:44:46)
Žženo,
no, ale jak? Dokážeš "v domácím prostředí" nasimulovat srovnatelný podmínky?
Já třeba celkem jo, protože máme velmi různorodé přátele a syn se odmalička pohybuje v mnoha odlišných prostředích, ale nejsem si moc jistá tím, že je to standard.
Uznávám, že jsem na tu samostatnost a schopnost "asimilace" možná víc zaměřená a spoustě lidí to bude asi jedno, otázkou je, co to udělá s tím dítětem.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:47:28)
Monty,
proč píšeš o simulaci v domácím prostředí, když jsme se už shodly na tom, že tyto dovednosti se učí mimo domov a dosah rodičů?
A když sama připouštíš, že u vlastního syna si dovedeš představit socializaci mimo domov i bez školy, proč to automaticky vylučuješ u ostatních?
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:53:03)
Žženo,
proto, že my jsme dost výjimečný případ. Neznám moc rodin, které fungují tak, jako ta naše. Pro syna je to přirozený odmalička, ale co vidím kolem sebe a co čtu, tak to rozhodně není standard.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:51:21)
Juliett,
přesně tak.
Třeba v synově třídě řešili před prázdninami "kolektivní problém", který se týkal všech a ovlivňoval celou třídu. Někdo něco provedl, nepřiznal se, vyšetřovalo se to, hrozily sankce. Tohle na teoretický úrovni sice s dítětem probrat můžeš, ale když to nezažije, tak stejně neví, jak by se zachovalo a jak by reagovalo.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:54:26)
Monty,
zrovna takovýhle "kolektivní problém" je celke běžnou věcí i na táborech, ve skautu, v hudebce, v práci...
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:03:30)
Všimni si, že do toho stále vkládáš jen svoji představu naprosto bez znalosti reality. A tak si vymyslíš, že domácí škola vlastně znamená, že dítě je pořád doma s matkou a jde jen jednou týdně na klavír.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:15:07)
Žženo,
no, a jak tedy podle tebe vypadá?
Zkusím příklad.
Dítě chodí do školy, po skončení výuky jde s kamarády na oběd, po obědě jdou buď rovnou k někomu domů nebo si hodí domů tašku a jde s kamarádem/kamarády ven. Někdy jsou u někoho doma v pokoji a hrajou si tam. Některý den je kroužek, tak je dítě na kroužku.
Navzájem se nebaví o tom, kolik toho vědí o Karlu IV. nebo co se ten den naučily nového, ale o blbostech, které dělaly, o tom, že je Kamil zamilovanej do Ireny, o tom, že Jirka hodil přes chodbu svačinu a ta se rozplácla o obraz buditele a on to musel uklízet, kreslí si různé obrázky o tom, co se dělo ve škole nebo i o tom, co se učí (syn mi běžně ukazuje, jak jeho kamarád výtvarně ztvárnil život ve feudalismu apod.)
Dítě, které je doma se doma naučí, nají - a dál? ~;)
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:20:23)
Dítě, které je doma se doma naučí, nají - a dál?
Coby. Jde třeba rovnou k někomu domů nebo jde s kamarádem/kamarády ven. Někdy jsou u někoho doma v pokoji a hrajou si tam. Některý den je kroužek, tak je dítě na kroužku.
Navzájem se s ostatními dětmi nebaví o tom, kolik toho vědí o Karlu IV. nebo co se ten den naučily nového, ale o blbostech, které dělaly, o tom, že je Kamil zamilovanej do Ireny...

Proč si vlastně myslíš, že všechny tyto věci domškolák dělat nemůže?

Já jsem tyhle věci provozovala, jak už jsem psala, s úplně jinými dětmi, než spolužáky ze ZŠ. Venku jsem lítala s dětmi z jiných tříd, které žily ve stejné vsi jako já. Do hudebky, výtvarky a na další kroužky jsem zase chodila s jinými dětmi. Celkově jsem venku a socializací strávila mnohem víc času, než většina dnešních školou povinných, a žádná z činností, které jsem po odchodu ze školy provozovala, nebyla sdílená s mými spolužáky ze třídy ~d~
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:23:45)
Žženo,
protože vycházím z modelu města - jak jsem psala, na vesnici to může být jiné a asi to i jiné je.
Ve městě po domškole na nikoho nezazvoníš, protože ho neznáš a děti, které znáš z kroužků, bydlí třeba 10 a více km daleko.
Kdyby můj syn nechodil do školky a pak do školy, tak má jednoho jedinýho kamaráda - syna mé kamarádky ze ZŠ - kterej ale bydlí na Vysočině.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:37:26)
Monty,
jinak to navštěvování se, společné lítání venku, bavení se o běžných věcech, provozuje i můj syn, ktermu je pět, s dětmi z naší ulice/části obce, a provozuje to i s dětmi, které s ním do školky/školy nechodí/nikdy chodit nebudou (třeba sousedi mají stejně starého kluka a vozí ho do školky do města). Mně to přijde jako naprosto přirozený model, že se děti v dané lokalitě dají takto dohromady. A vůbec nečekám, že by mému dítěti takovéto sociální kontakty měla zprostředkovat škola.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:42:18)
Žženo,
no, jenže v Praze to tak prostě nefunguje.
Vyrůstala jsem v menším městě a taky jsme to měli podobně, jak píšeš; synové mé kamarádky, kteří žijí na vesnici to mají také tak, ale Praha je v tomto směru zkrátka "jinde".
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:47:27)
Monty,
takže připouštíš, že existují místa, lidé a situace, pro které není základní škola tou jedinou socializační příležitostí, jakou byla pro Tebe - pražské dítko? ~;)~;((
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:49:53)
Žženo,
nejsem pražské dítko, to je syn.
Ano, připouštím, že si umím domácí školu představit za určitých podmínek/předpokladů, nicméně i tak si myslím, že to není úplně ideální forma přípravy pro život. ~;)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:51:42)
Monty, tak myslet si to můžeš, akorát to jaksi je v rozporu s tím, jaké jsou výsledky DV ~d~ děti z DV v průměru prospívají ve všech možných směrech srovnatelně či lépe, než jejich vrstevníci, co prošli "normálním" školstvím
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:53:12)
Ráchel,
to je sice možné, ale pro mne není důležitý, kolik toho má dítě nacpáno v hlavě oproti vrstevníkům. Mne zajímá, jak to bude jednou umět prodat. A kdo chce s vlky žíti... známe to. ~;)
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:57:51)
No a zase jsme u toho, jestli se to "vytí" náhodou nedá naučit i jinde.

A pak by mne ještě zajímalo, jak je možné, že své znalosti neumí "prodat" ani značná část absolventů "standardních nedomácích" škol. Kde udělali soudruzi chybu? K čemu jim ta školní docházka teda byla?
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:05:48)
Žženo,
nikde. Lidé jsou prostě různí a ne každému je shůry dáno. ~;)
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:07:44)
A "komu není shůry dáno, ve škole nekoupí"? ~:-D
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:10:42)
Žženo,
trochu jinak - ty jako rodič bys měla nejlíp vědět, jaké je nebo není tvoje dítě. Problém je v tom, že řada rodičů není v tomto směru objektivní a za mne osobně - ten pohled zvenčí je ideální zrcadlo toho, co si myslím nebo o čem jsem přesvědčená. Bez něj bych si spousta věcí netroufla tvrdit, protože by to mohlo jednou být dítěti na škodu.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:17:06)
Anebo ještě jinak - individualita je pro mne plus jen ve chvíli, kdy stojí právě na těch obecných základech a normách. Pokud je někdo individualita proto, že se mu celý život umetal chodníček a ve společnosti se chová buď jako poloviční dement nebo povýšený snob, tak o takovou individualitu já u svého dítěte skutečně nestojím.
Tím neříkám, že to tak dělají všichni. ~;)
Je to pouze jeden z možných přístupů a bohužel podle toho, co dnes běžně vidím kolem sebe a co čtu tady, zřejmě čím dál tím rozšířenější.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:59:22)
Monty, však jo, v těch výzkumech se nehodnotí zdaleka jen znalosti, ale i sociální dovednosti atd.
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:46:18)
Monty, ona se domácí škola týká jen prvního stupně, takže dítě příležitost ke kolektivní socializaci stejně dostane.
Já myslím, že kdo je ochoten se domácí škole intenzivně věnovat, může dítě připravit na další život a další vzdělávání velmi dobře a třeba mu i ušetřit nějaké stresy a deziluze, které by na prvním stupni zažívalo.
Ale problém vidím v tom, co píšeš - ve městě je obtížné zajistit dítěti dostatek kontaktu s vrstevníky (nebo i nevrstevníky), když všichni ostatní daleko široko sedí ve škole a pak v družině. Společenské dítě, jako jsou ty moje, by se unudilo k smrti, zatímco já bych padla vyčerpáním.
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:50:08)
Anett, souhlasím.
 Klarchen 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 17:59:12)
Já teda co vím, tak se dost lidí, co mají domácí školu sdružuje, a rodiny se potkávájí navzájem - jezdí na výlety, některé projetky dělají společně....takže to je kromě kroužků apod. další možnost...
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:40:34)
Monty, kdybys ho učila doma, tak velmi rychle začneš využívat společných akcí domácích školáků, kde se s dalšími dětmi potká - dějepisné dílny, společné návštěvy různých akcí a výstav atd.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:45:23)
Ráchel,
to právě ne, jako asociál podobný radosti nevyhledávám. Navíc ani nejsem dostatečný nadšenec pro nic, abych to v zájmu onoho "něčeho" dokázala překousnout.
Myslím si, že názorově jsem úplně jinde než rodiče, kteří provozují domácí školu a mám úplně jiné priority, i co se týče vedení/výchovy dítěte.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:48:33)
Monty, tak to je ale o tobě, nikoliv o tom, že by DV bylo obecně špatně.
já teda taky nejsem zrovna družná, ale zase jít hromadně na výstavu nebo na nějaký workshop pro děti do galerie, protože dostaneme hromadný vstupný, tak to zase využiju ráda ~:-D
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:39:58)
My vesměs ano (ale do jiných tříd, já jsem u nás na vsi spolužáka z mého ročníku neměla žádného). Teď už je tu celkem běžné, že lidi vozí své děti do školy/školky do města, tj. jinam než do spádové (za mne už pár takových taky bylo). A to družení se mezi sebou tu přesto probíhá i mezi dětmi, co chodí do jiných škol.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:42:31)
přesně tak. furt nechápu, proč si to lidi neumí představit ~d~
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:01:59)
Hele mně ten argument s táborem přijde trochu mimo, já jsem jako dítě byla na táboře už v předškolním věku, takže bylo celkem fuk, jestli už jsem nebo nejsem otrkaná ze školy ~;)
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:05:29)
To je zase akademická debata...
Na tábor by dítě neposlala spousta matek, jejichž děti do školy chodí.
Naopak domškácká matka by ho poslala, protože si je vědoma důležitosti socializace. Pravděpodobně by dítě beztak jelo s oddílem, do něhož chodí celý rok, takže by to žádný šok nebyl.
Nechápu, v čem je teda problém.
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:10:32)
Julliet, "jasně - prásknu ho, neprásknu ho - když ho neprásknu, budu "spolupachatel" a dostanu důtku, když ho prásknu, půl třídy se mnou nepromluví, ale zas když se to nevyřeší, celá třída nepojede na výlet...a pod...vyhodnotit takové situace, jak říkáš . nenasimiluješ to"

ale PROČ by mělo být potřeba zrovna takovouhle situaci simulovat? V běžném životě se nic tak absurdního neděje, leda ve vězení nebo na extra blbém pracovišti.

Stejně tak obecně velký kolektiv vrstevníků se vyskytuje JEN ve škole (nikdy v pozdějším či jiném životě), takže netuším, proč by se v něm člověk měl umět pohybovat, pokud to teda nepotřebuje právě pro tu školu. Co se týká škol v přírodě a výletů ty právě jen simulují normální prostředí, ve kterém se jinak člověk pohybuje, a na tábor s lidma, které dítě zná ze zájmové činnosti, je samozřejmě možné ho poslat i bez školní zkušenosti s 30 vrstevníky.

Monty, ze školy tedy žádné klíčové zážitky nemám ~d~

Jinak teda domškolu jsem nerealizovala (jednak to v té době asi nešlo, nevím), protože mi stačila RD, jak tu již někdo psal... Ale ty argumenty z hlediska dítěte (proti domškole), co tu píšete, mi připadají mimo.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:13:54)
"Stejně tak obecně velký kolektiv vrstevníků se vyskytuje JEN ve škole (nikdy v pozdějším či jiném životě), takže netuším, proč by se v něm člověk měl umět pohybovat, pokud to teda nepotřebuje právě pro tu školu. Co se týká škol v přírodě a výletů ty právě jen simulují normální prostředí, ve kterém se jinak člověk pohybuje, a na tábor s lidma, které dítě zná ze zájmové činnosti, je samozřejmě možné ho poslat i bez školní zkušenosti s 30 vrstevníky."

Asi tak ~R^
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:34:57)
Juillet, ježkovy voči tak zkus jiný příklad sociální situace, co člověk zažije jen ve škole a přitom takovou zkušenost pak uplatní i mimo školu (již z definice tak trochu nenápadně plyne, že je to nesmysl).

" Navíc se domnívám, že by se člověk s obdobnou situací jinde než ve škole nesetkal..." no právě, to se shodneme ~d~
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:39:59)
No a kde se tedy setkáš s touhle šíleností: "jeden z vás = kolektivu 30 lidí je viník, dokud/pokud se nepřizná nebo ho někdo nepráskne, pykáte všichni" ?!?
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:53:56)
Takže místo aby se kolegyně prostě šéfovi čestně přiznala, tak to zatlučou a tobě to připadá jako žádoucí dovednost naučená ve škole, jak očůrat šéfa?
A až bude v práci nějakej opravdovej průšvih?
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:00:18)
Asi nepochopila. Radši bych, kdyby se moje dítě naučilo čestně přiznat k lumpárně než spoléhat, že ho někdo bude krýt.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:03:43)
"Radši bych, kdyby se moje dítě naučilo čestně přiznat k lumpárně než spoléhat, že ho někdo bude krýt."

Ale ty to vidíš úplně špatně.
Mně učitelka ve škole o synovi kolikrát řekla, že je čestnej a spravedlivej až moc, že na sebe vždycky všechno práskne; jde o ty vzorce chování směrem k ostatním.
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:02:48)
Víš co Katko, život je tak barevnej, že všechny odstíny životních situací se nevejdou do příspěvku, kterej se snaží být obecný. A pokud to nechápeš,nechtěla bych, abys mne učila být individualita.
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:45:17)
Stará Marie, ano to je šílenost typická školním análům. Nicméně co analogie se najde -pracovní kolektiv: na konci měsíce jste v mínusu= nebudou odměny.....a zrovna já se tenhle měsíc snažila stejně hodnějako kdykoli předtím. ~:-D
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:11:27)
Vokounku, ale to je dost jiná situace - "kolektivní vina" je v životě samozřejmě běžně uplatňována. Ale když je pracovní kolektiv v mínusu, tak viník patrně neví, že je to jeho chyba, ani to o něm neví ostatní. Nemá se kdo přiznat a kdo koho prásknout. Navíc je to ten případ extra blbého pracoviště, o kterém jsem psala. A pokud kolektiv ví, že je někdo v něm slabší, může mu pomoci nebo celou věc nějak řešit aníž by práskal výše. To ve třídě v není možné. Jinak pokud se tu i v jiných příspěvcích píše o té solidaritě atd., tak to se právě docela dobře prožije a naučí při zájmových činnostech, na táborech, v reálu. Škola je z tohoto pohledu až jaksi "vězeňský" systém, který nutí lidi k činům, kterých by se v přirozených podmínkách nedopustili.
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:30:27)
Stará Marie, jsem z tvého příspěvku volaká zmetěná~:-D Tak nějak nevím, za co nebo proti čemu "bojuješ". Jinak samořejmě to není ve škole tak černobílé ( nebo spíš černé,viď? ), jak píšeš. Dítě může udělat zkušenost blbou i dobrou s kolektivem.
Já myslím, že je dobré pro děti zažít obojí.
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:48:17)
Vokounku, na škole mi vadí ta umělost prostředí, kdy jedna autorita si může s třídou dělat "co chce", a ty děti nemají moc šancí, jak uniknout nebo čestně, na rovinu řešit. Na pracovišti se to také může stát, ale dospělý má alespoň tu možnost, že si najde práci, kde není pod blbým šéfem (ano, vím, že v dobách vysoké nezaměstnanosti to pro mnoho lidí není reálná možnost). Dítě musí poslouchat učitele, chce dělat radost rodičům, a být v kolektivu oblíbeno (obvykle, zjednodušuji). To je trojkombinace, kterou lze v některých případech obtížně naplnit, někdy to není možné vůbec. Pro řadu jedinců je nutnost prožívat tento tlak několik hodin denně po dobu mnoha let v nezralém věku opravdu traumatická záležitost a nadělá to víc škody, než socializačního užitku, protože později v životě už to člověk fakt nemusí zažívat, pokud opravdu nechce.

Jinak jak tu někdo psal, že škola ubíjí individualitu - to asi ne (exot zůstane exotem i ve škole, akorát si jasněji svoji exotičnost uvědomí a dostane ji sežrat), ale jako daleko horší až absurdní vidím skutečnost, že škola (alespoň tedy běžná česká) ubíjí přirozenou touhu po vzdělání, ačkoli je primárně ke vzdělávání určena.
 Ropucha + 2 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:54:27)
Marie, souhlasím, to je výstižně napsané.

Já osobně jsem děti posílala do školy s plným vědomím, že to není ideální prostředí ani z hlediska vzdělávání, ani z hlediska sociálního, ale bohužel jsem neměla k dispozici žádnou lepší alternativu.
Domácí škola by z různých důvodů byla ještě horší volba, i když některým negativům školy bychom tím unikli.
 vokounek 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:51:42)
Jo a vzpomínám na tyhle situace s nostalgií. Najednou se ve třídě vzedme vlna solidarity s hříšníkem, semknutí proti společnému nepříteli - to bylo dobrý pro utužování kolrktivu, najednou se setřely rozdíly a všichni táhli za jeden provaz. Pokud teda se neobjevil nějaký Krhounek. Nicméně- řekla bys, že byl individualita a proč by měl za někoho pykat. A doufám, že i dnes je to stejjné. Ta síla kolektivu, když se objeví ohrožení v podobě společného trestu. Je to fajn.
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:54:37)
vokounku,
je to stejné. Alespoň ve škole, kam chodí syn. Naštěstí. ~;)
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:41:28)
A přizpůsobování se ostatním je něco, s čím se dítě jinde než ve škole nesetká? Já mám totiž přesně opačný dojem, tj. že tohle zrovna je věc, se kterou se člověk setkává denně ve všech možných sociálních interakcích - jak doma, tak mimo domov.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:52:14)
Juillet,
a v čem je problém? Nechceš domácí školu, nemáš pro ni podmínky, tak ji neděláš. Konec diskuse, ne? Však nikdo netvrdí, že je DV nejlepší pro Tvoje dítě, že ho máš dělat Ty. Každý hledá řešení pro sebe a svůj život.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:55:54)
Juillet,
pokud bych dosadila, že CHCEŠ, musela bych předpokládat, že BUDEŠ HLEDAT ZPŮSOBY (jak to ve své situaci udělat). Ty ale NECHCEŠ, tj. jen HLEDÁŠ DŮVODY (proč to nejde).
To jsou dvě různé situace!
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:01:03)
... nebo pro ty, co opravdu tak chtějí, že i když jejich podmínky nejsou ideální, tak se prostě uskromní, přizpůsobí, vymyslí, jak to udělat, aby to šlo.
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:01:06)
Julliet, takže závidíš?
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:58:56)
Protože já Tvůj život na okraji Prahy nežiju. Nejsem sociálně izolovaná, nevím jak to Ty máš s přáteli, nevím jaké máš životní zkušenosti, časové možnosti atd. Já za Tebe Tvůj život vymýšlet nemůžu, ani teoreticky. Naopak to platí stejně, Ty o mně a mých možnostech taky nic nevíš.
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:06:27)
A i kdyby to bylo o možnostech rodičů, tak co je na tom špatně?
 Monty 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:08:30)
Třeba nemožnost rozšířit si obzory?
Kde je psáno, že dítě bude mít jednou stejné možnosti jako rodiče? Ty se přece pořád mění, co je dneska, nemusí být zítra. ~;)
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:14:29)
Ale ne, Julliet usoudila (jsem to tak pochopila), že nevýhodou domácí školy je, že záleží na možnostech rodičů, jestli si ji mohou dovolit. To bych klidně mohla například říct, že mezinárodní škola není pro dítě nic dobrýho, protože si běžně rodiče nemůžou dovolit platit 20 000 měsíčně školné.

Pokdu jde o rozšiřování obzorů, s tím v domácí škiole potíže nebývají, to spíš v té tradiční je to poněkud zkostnatělé.

Nebo blbě odpovídám, už se v těch vláknech moc neorientuju.

 Vaitea 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:14:29)
„A i kdyby to bylo o možnostech rodičů, tak co je na tom špatně?.....
....to je snad přitozené, stýkat se s lidmi, s nimiž mám společný zájem. Ty se dobrovolně ve svém životě stýkáš s lidmi, s mimiž tě nic nespojuje, v nimž špatně vycházíš? Já tedy ne. A pokud musím, tak jen v nejnutnější míře“

Tak já myslím, že tohle bohatě stačí jako ilustrace,
proč DV nemusí bejt pro dítě zrovna výhra,
a že někdy prožití krapet té frustrace ( třeba v ZŠ) může být do budoucna k dobru.
 splechtulka & M+J+R 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:11:14)
Juliet, dš neni pro všechny děti, tak pokud nechceš doma neuč.
 stará Marie 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 12:44:41)
Ostatním se přizpůsubuje každý stále - kromě rodiny běžně ve veřejném prostoru - cestování, restaurace, čekárny u lékaře, zájmová činnost... veškerý normální život. Přizpůsobení se 30 stejně starým lidem ve standardizovaném školním prostředí v životě neuplatníš, naopak je žádoucí vyjít s různě starými lidmi v nejrůznějším prostředí.

Jedině že by dítě vzdělávané doma bylo POŘÁD doma, nevycházelo (nebo jen minimálně) mezi lidi, ale to už jsme v jiných dimenzích.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:43:57)
stará Marie, přesně tak - škola je veskrze umělé a nezdravé prostředí.
 Bodlík 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 13:45:23)
Ne, poslala jsem takové dítě na tábor na 3 týdny v sedmi letech a naprosto bez sebemenších problémů.
 Klarchen 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 18:08:04)
A já jezdila na tábory celou zš každý rok a k smrti jsem to nenáviděla a to jsem se poctivě socializovala a zcela bezproblémově na ZŠ~:-D
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Domácí škola a izolace 

(27.7.2014 17:38:17)
Juillet, někteří naši domácí školáci s námi na lyžák nebo školu v přírodě jezdí. Ono to vůbec není tak, jak to tady vyznívá - že jsou zavření doma a nikam se nehnou. Skoro všichni chodí na nějaký kroužky, někteří se učí ve skupinkách domácích školáků, někteří se účastní výletů a delších pobytových akcí školy a někteří chodí třeba pravidelně jeden den v týdnu do výuky. A co si tak vybavuju poslední lyžák a poslední školu v přírodě, tak všichni domškoláci to zvládli úplně v pohodě - dokonce líp, než některý denní školáci, který sice měli výhodu, že znají dobře učitele i spolužáky, ale jednoduše nejsou doma vedeni k takový samostatnosti, jako ti konkrétní domškoláci, kteří byli s námi.

Jestli můžu napsat třeba za Meli, která sem chodí, tak jejich syn - prvňák - na lyžáku nepotřeboval ani jednou pomoct hledat nějaký oblečení, vždy si sám od sebe dal mokrý věci usušit a věděl, kde co má, dones si sám lyže na sjezdovku, sám si je obul... na školu v přírodě jel dokonce hned den po návratu z týdenního pobytu se skautem, takže byl z domu 14 dní v kuse a vystřídal dvě různý sociální skupiny... a pozorovatel z venku by nepoznal, že do té třídy nechodí denně.

Dokonce i děti s autismem, který se pod naší školou učí doma, chodí do různých kroužků. A řekla bych že právě díky tomu, že nejsou vyšťavený z povinnýho každodenního sociálního kontaktu, kterej by je vyčerpával a ještě by jim bránil ve vzdělávání jako takovym.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:39:08)
naprostý souhlas
 Lubar 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 22:10:59)
Royo, taky se pod tvůj příspěvek podepisuju :) nemám k němu co dodat ~R^
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 7:13:17)
Věkově homogenní školní třídy je v historii člověka něco dost nového. Stovky let předtím se lidé taky socializovali a dospívali v samostatné jedince, i když netrávili dětství ve skupině 30 přesně stejně starých dětí.
Při domácí škole můžeš dítěti zprostředkovat docela širokou škálu sociálně formujících příležitostí, protože nejste vázání na místo výuky. Můžete navštěvovat místa, lidi, dostávat se do situací, kde dítě bude samo svědkem toho, "jak to ve světě a mezi lidmi chodí".
A samozřejmě předpokládám, že dítě má nějaké vlastní kamarády mimo okruh rodiny, kroužky, zájmy atd.
 susu. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:03:31)
"když netrávili dětství ve skupině 30 přesně stejně starých dětí."
Mám poněkud opačnou zkušenost. Bylo nás v našem paneláku asi 40 dětí velmi různého věku. Zcela dobrovolně jsme se stýkali nejvíce s těmi stejně starými, protože jsme si nejvíc rozuměli. S těmi malými jsme si hráli, jen když nebyla jiná možnost a ti starší než já, to měli stejně s námi.:-)
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:06:51)
Já jsem třeba v místě bydliště žádného vrstevníka stejně starého neměla. Nebyl v tom žádný problém, kamarádila jsem s dětmi staršími i mladšími.
 susu. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:21:00)
Takže platí to - když není jiná možnost. :-)
 Samarlu 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:11:48)
Jenže dneska málokde nahradíš ty blízké a časté kontakty, příbuzný jsou daleko, sousedi se tolik nedružej...

A jak to mají rodiče domškoláků s prací? To vydělává jen jeden? A co když přijde o práci? A jak se na pracovním trhu uplatní ten, co vyučoval, až dítě vyroste? Jako já jsem sice zdr. sestra z ortopedie, ale teď jsem 10 let učila dítě doma, takže jsem dost vypadla ze svého oboru, zaměstnáte mě? Ne, radši zaměstnáme tady paní Vomáčkovou, co dosud pracovala v sousedním městě.

Mně tyhlety představy přijdou dost strašný. Taky vidím negativa ve škole (v podstatě to, co píše Pam-pela nebo kdo), ale když si k tomu stresu ze svého profesního neuplatnění přidám, že by dítě denně koukalo jen do mýho vystresovanýho ksichtu (jak vyjdem s penězma, co se mnou bude, jak se naučím teda správně neškolsky vyučovat), tak zlatá česká škola.

 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:19:02)
Samarlu myslím,že když někdo chce učit doma,tak má tohle pořešeno a rozhodně se dítě nedívá do vystresovaného ksichtu maminky.
 Samarlu 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:23:45)
No a žijou teda z jednoho platu?

Takže domácí škola je luxus pro dobře situované, kdy navíc nevadí, že jeden rodič je furt pryč, furt v práci?

A stojí to u zdravejch dětí za to? Fakt je ten školní systém tak strašnej?

To není rýpání, já mám taky ke škole dost výhrad, ale když zvážím, jak by to se mnou vypadalo doma, tak proti tomu mi přijde běžná škola zlatá.

Už Komenskej školu teda prosazoval, že rodiče výuku nemohou zastat jako učitel, neb mají svou živnost a musí zajistit obživu.
 Žžena 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:26:04)
Samarlu, někteří lidé mají svou živnost nebo práci s flexibilní pracovní dobou a mohou si to udělat tak, že se podle potřeby věnujou jak dítěti, tak výdělečným činnostem. Nemusí jít nutně o zazobaný rodiny, kde jeden domů nosí majlant a druhej je doma zadarmo.
Btw. to, že je (minimálně) jeden rodič pořád pryč, je bohužel celkem běžná realita mnoha českých domácností, bez ohledu na to, jestli jejich děti jsou v domácí škole.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 8:30:51)
Samarlu co znám pár maminek zdravých dom.školáků tak sou to většinou OSVČ a zvládaj učit i pracovat.Ono dom.škola ti zabere mnohem míň času,než vyuka ve škole,alespoň u nás to tak je.
Mě přijde klasickej školní systém fakt dost strašnej,ale měla sem v normoš škole jen jedno dítě.Určo sou školy,které fungujou v pohodě.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 7:59:12)
Pralin akorát jsme chtěla stejné téma založit,ale furt sem váhala.Mám obavu ze stejného,akorát u nás je důvod pro dom.školu hodně vážný.V podstatě momentálně je to jediná možnost vyuky.Ale z té izolace mám obavu,kamarády syn nemá,s dětma k nám nikdo nechodí.Něco vykompenzuju kroužkama,ale nevím jestli to je dost.K tomu mám strach,že chytnu ponorku i já,být s klukem doma 24 hodin den po dni.
V případě jak píšeš,že k vám jezdí návštěvy,nejste v izolaci bych z toho zas takovej strach neměla.
 CisloPi 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 9:36:05)
Tak co znám rodiče domškoláků, dost často jejich děti chodí do skauta, tam se socializují dobře. Ale to asi u vás, Arsi, možné není.
 arsiela, 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:00:27)
CisloPi to bohužel opravdu asi ne.
 CisloPi 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 10:11:09)
Přeji hodně sil ~6~
 Modřinka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:03:47)
Já byla v domácí škole od druhé do páté třídy, kontakt s vrstevníky jsme měli dost omezený. Po návratu do kolektivu to bylo hodně drsné zvykání na neefektivitu výuky a skupinu dětí. Ale mohlo to být i tím, že jsme vyrůstali v jiné kultuře. Ještě na gymplu jsem byla spíše mimo centrum dění, ale to už souviselo s mou povahou a tím, že mě naši nikam nepustili, než s domácí školou na prvním stupni a zahraniční malotřídkou na druhém. Pro mě bylo protivné, že odpoledne nás máma už prostě měla plné zuby a na srandu s dětmi už jí energie prostě nezbývala.
 Fren 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 11:04:01)
Popsalas to velmi dobře,co přináší školní kolektiv.Já bych měla strach,že pak to jednou moje dítko třeba semele,ten kolektiv,kterému se dřív nebo později stejně nevyhne.Řekla bych,že to je jen pro silné osobnosti.
 Adelinkaa 1 dítě. 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:02:45)
Pokud vím, tak DŠ funguje jenom na prvním stupni. Podle mě to pak mají děti z DŠ daleko těžší ve školním kolektivu na vyšším stupni...Takže tak jako tak je klasická škola nemine..
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:41:48)
V diskuzi o Domácí Škole je to poněkud úsměvný dotaz.
 Czeperka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:44:22)
Katko, tak třeba Monty tu diskutuje a doma dítě neučí...
 Czeperka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:44:59)
..apropos máš se mnou nějaký problém?
 .Katka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:46:39)
Ne, vůbec.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:12:39)
tak já znám i "děti", co prošli i 2. stupněm DV. Jedna slečna např. jde teď do třeťáku na historii na UK. Je to naprosto normální holka, dělá mj. vedoucí v oddíle
 Czeperka 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:24:44)
Ráchel ty učíš děti doma?
 Ráchel, 3 děti 


Re: Domácí škola a izolace 

(25.7.2014 14:46:29)
učím teď nejmladšího, resp. učím ho částečně, zbytek ho učí kamarádka, která sama odučila své tři děti včetně 2. stupně. první dva roky byl ve škole.
 Alfonsss 


Re: Domácí škola a izolace 

(26.4.2016 11:44:50)
Z domácí školy vycházejí asociálové. Použití jako bezohlední personální manažeři.~t~

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.