Re: návyky
No, já mám od babičky úplně opačné informace (bohužel je už po smrti). Vím, že mi říkala, že si mazala chleba máslem z obou stran (protože jí to tak chutnalo) a všechno se dělalo na sádle. Smetanu z mléka vypila a v mléce si myla obličej (prý na krásnou pleť). A pocházela z 11-ti dětí. Pravda, ne všichni se dožili dospělosti. Ale když jí bylo šest neděl, tak vyhořeli, takže žádní boháči. Ovšem žádné chemikálie na hnojení nebyly, takže vlastně bylo všechno BIO. Vyprávěla, jak vonělo maso po celý vsi, když se peklo v troubě. Jedli i vdolky a koblihy, opět na sádle.
Myslím, že ale jejich "zdravost" nepochází jen z jídla, ale také z toho, že měli dostatek pohybu. Všude se chodilo pěšky, v zimě v dřevákách (takže otužování), pracovali na poli a tak všechny živočišné tuky spálili. Také jejich strava byla jednoduchá. Žádné majonézy a překombinované "talíře".
Co se týče ovoce a zeleniny, tak tam také bylo úplně jiné složení. O nějakých rajčatech a paprikách neměli tušení. Jedli se akorát takové ty klasické české plody (jablka, hrušky, švestky, mrkev celer, tuřín atd. atd.). Ale v zimě většina tohohle nebyla. Něco bylo usušené (což je také zdravé), málo zavařené, spíše povidla a to, co se dalo "uskladnit".
A mimochodem, babička se dožila poměrně vysokého věku a i někteří její sourozenci. Ovšem ne všichni. Takže si myslím, že roli v dlouhověkosti hrají i geny, které zdědíš.
Odpovědět