Marika, 26, zatím bez mimi | •
|
(19.1.2001 10:34:15) Ráda bych se na vás obrátila s dotazem na téma „Epidurální anestezie“, které se tady už několikrát objevilo. Bohužel jsem zatím ještě bez miminka, ale asi jako jedna z mnoha hltám informace o těhotenství a porodu a díky vám zkušenějším či informovanějším jsem zde nalezla odpověď na nejeden můj dotaz.. Ráda bych se dozvěděla více informací o případných negativních dopadech na maminku, ale hlavně na miminko při využití epidurální anestezie při porodu. Udivuje mne totiž, že jsem se doposud nesetkala s jedinou negativní reakcí na toto téma. Všechny maminky, co epidurálu využily, které znám (i z vyprávění) si ho jenom chválily a nedaly na něj dopustit. Určitě ale existují odpůrci EA a já bych ráda znala jejich důvody, proč NE. Zná někdo z vás některou maminku, či její dítě, které by mělo díky využití epidurálu při porodu nějaké (i ty nejmenší) následky? Nebo, zda epidurál průběhu porodu vysloveně uškodil? Trvá takový porod déle? Je aplikace EA bolestivá? Musel být díky EA porod ukončen císařským řezem? Myslím, že porod i strach z něj je sice věc přirozená a že by všechno s tím spojené mělo pravděpodobně proběhnout přirozeně, ale nejedna má kamarádka má porod zafixovaný jako nejhorší zážitek ze svého života, byť při něm dala život svému dítěti a dokonce jedna z nich už díky svému zážitku nechce mít další dítě. Myslím, že v podobném případě by byla taková berlička jakou je epidurální anestezie, víc jak pomocníkem. Nerada bych si jednou odnesla z porodu podobné zážitky a ráda bych si EA nechala v záloze jako taková zadní vrátka, ale ráda bych věděla více. Pomůžete mi? Předem moc děkuji. Marika P.S. Pokud se nepletu, tak případné využití EA při porodu se hlásí dopředu a dělají se krevní testy. Snad by se nikdo nezlobil, kdybych své rozhodnutí zda ANO či NE udělala až na porodním sále, i když vím, že ne každý okamžik je pro využití vhodný a než se třeba rozhoupu, tak už nebudu mít šanci.
|
Marcela + Vanda 8 měs. | •
|
(19.1.2001 14:30:47) Mariko, chtěla jsi někoho, kdo je proti epidurálu. Nemám žádné vlastní záporné zkušenosti, rodila jsem bez něj - ale napíšu ti proč jsem proti němu: Přestože porod bolí asi to není bez důvodu. Mám pocit, že právě ty porodní bolesti mě hodně změnily. Tak nějak jsem se totiž přerodila i já a to v mámu. Zní to možná uhozeně, každopádně si myslím že jsou důležité a pokud budu rodit znovu budu rodit opět bez epidurálu a pokud možno i bez jiné medikace. Co se týká strachu z porodu, měla jsem ho také a asi ho budu mít i podruhé. Také jsem si myslela, že jsem baba a třeba to nevydržím. Věř, že se třeba i budeš divit, co je možné vydržet. Nejsem zásadně proti, je to věc každého a jeho volby. Já osobně po něm ale nešáhnu.... (i když nikdy neříkej nikdy, že?)
|
Irena tříletá holčička | •
|
(20.1.2001 21:11:52) Nevím, proč by měly ženy tolik u porodu trpět, když nemusí. To, že je to přirozené i s pomocí EA, je jasné. Bývají i nepřirozené porody, jako císařským řesem, kleštěmi,.. Ale díkybohu (medicíně) za ně. Já sama jsem rodila s pomocí EA. Ale až po 22 hodinách velkých bolestí, potom, co jsem se vůbec neotevřela, takže mne museli lékaři velmi nastřihnout, poté co se již zakalila plod. voda a dítě muselo jít rychle ven. Na epidurál nedám dopustit. Díky němu vše proběhlo na konci porodu bezbolestně a díky němu má vzpomínka na porod je pozitivní. Až budu rodit podruhé, nechám si epidurál píchnout již v začátku bolestí. Myslím, že je nesmysl to, že by si žena měla porod protrpět. Alespoň já sama nejsem masochista a ani si nemyslím, že by má láska k mému dítěti byla větší, kdybych při porodu šílela bolestmi. S epidurálem si všechno můžeje vychutnat lépe.
|
Radka Wallerová, dva synové | •
|
(5.2.2001 22:35:03) Jen malá poznámka. Když vědci při pokusech nechali rodit s epidurálem ovce, tak zvířata se po porodu nestarala o svá mláďata... Lidé se o děti asi starat budou i tak, ale nesvědčí to náhodou o tom, že je to tak trochu proti přírodě?
|
|
|
Irena tříletá holčička | •
|
(20.1.2001 21:12:02) Nevím, proč by měly ženy tolik u porodu trpět, když nemusí. To, že je to přirozené i s pomocí EA, je jasné. Bývají i nepřirozené porody, jako císařským řesem, kleštěmi,.. Ale díkybohu (medicíně) za ně. Já sama jsem rodila s pomocí EA. Ale až po 22 hodinách velkých bolestí, potom, co jsem se vůbec neotevřela, takže mne museli lékaři velmi nastřihnout, poté co se již zakalila plod. voda a dítě muselo jít rychle ven. Na epidurál nedám dopustit. Díky němu vše proběhlo na konci porodu bezbolestně a díky němu má vzpomínka na porod je pozitivní. Až budu rodit podruhé, nechám si epidurál píchnout již v začátku bolestí. Myslím, že je nesmysl to, že by si žena měla porod protrpět. Alespoň já sama nejsem masochista a ani si nemyslím, že by má láska k mému dítěti byla větší, kdybych při porodu šílela bolestmi. S epidurálem si všechno můžete vychutnat lépe.
|
Jana Novotná,dva synové(11,2) | •
|
(22.1.2001 16:04:38) Ahoj Ireno, ne každá žena vnímá kontrakce při porodu jako utrpení. Jsou to jediné bolesti,které mají smysl. Upozorňují ženu, že se děje něco vyjímečného, úžasného - ona rodí. Některé ženy, které jsou přesvědčené, že porod je přirozený proces,rodí relativně bez bolesti. Na průběh porodu má velký vliv psychika matky. Některé studie prokázaly, že obavy a strach mohou spustit řetězec bolestí a naruší porod tak, že se může celý proces zkomplikovat (porod je dlouhý-žena se nedokáže uvolnit) až do té míry, že je třeba zakončit porod násilnými metodami, jako je císařský řez a klešťový porod. Psychická podpora během porodu ve většině českých porodnic je stále podceňována (hlavně v Praze). Místo povzbuzujícího,uklidňujícího slova se dává téměř automaticky(mnohdy bez svolení matky) omamující dolzin. Nedivím se, že po špatné zkušenosti s prvním porodem (nepříjemný personál,nepřirozené prostředí porodního sálu, ztráta lidské důstojnosti, samota, ponižování, hluk, strohé pokyny, ignorace, málo soukromí,omezování pohybu...) mnoho žen automaticky sáhne u druhého porodu po umělé pomůcce - epidurální anestezii. Také se nedivím těm ženám, které si odnesly špatné zkušenosti z porodnice, že se rozhodnou porodit další dítě v bezpečí vlastního domova, kde mají nad svým porodem větší kontrolu než v porodnici.
Pro zajímavost. Velkým propagátorem přirozených porodů je francouzský porodník Dr. Michael Odent, který dal ženám při porodu potřebnou svobodu a soukromí a na svém oddělení( cca 1000 porodů ročně )nechal ženy, aby si vybraly při porodních bolestech polohu, která jim nejlépe vyhovovala, a zjistil, že i obtížné porody probíhají vcelku hladce. Jen vyjímečně bylo potřeba dávat analgetika. Porody probíhaly v měkce osvětlených místnostech (porodní pokoje), kde byl dostatek polštářů a matrací. Jenom tři ženy z tisíce (za rok) projevily zájem porodit v leže na zádech. Ostatní ženy porodily vkleče, na boku, ve stoje, vsedě na porodní stoličce, v podřepu i ve vodě - žádná obecná pravidla neexistovala. Porod vedla zkušená a pohotová porodní asistentka. Po pravdě řečeno si neumím představit,jak leckterý pan docent,profesor či primář po mnohaleté rutině, ohne svoji zkostnatělou páteř k ženě - rodící jinak než vleže. Jana
|
|
|
|
Katka + Maruška 2m. | •
|
(20.1.2001 21:31:30) Ahoj Mariko, asi tě nepotěším, ale budu pět jen chvály. Porod byl strašný, další dítě už asi nikdy mít nebudu. Po několikahodinových křečích, kdy jsem byla v šoku, vystresovaná a úplně zoufalá mi byl konečně nabídnut epidurál - byla to úžasná úleva a porod se tím dokonce urychlil. Jak jsem byla ve stresu a totálně napjatá, tak to vypadalo, že dítě snad nikdy neporodím. Tím, jak jsem se po zavedení EA uvolnila, všechno se krásně urychlilo a skončilo narozením naší Marušky. Následně jsem žádné problémy neměla - některé maminky prý bolí hlava nebo necítí několik hodin nohy - a holčička se hned měla velice čile k světu!! A ještě k tomu, jak píšeš, že porod a strach z něj je přirozená věc. S tím musím jen souhlasit, je to přirozená věc, ale pokud se dostaněš do ruky takovému personálu, jako se to stalo mě, tak se z porodu stane věc nepřirozená. Do porodnice jsem odjela poté, co mi praskla voda a následujících 24hodin se nic nedělo. Pak konečně přišly kontrakce, které už byly opravdu "ty pravé". Jejich frekvence a intenzita mě velice překvapily - poctivě jsem se na porod teoreticky připravovala - ale tohle mě vyvedlo absolutně z míry. Bláhově jsem si myslela, že porodní asistentky jsou v porodnicích také od toho, aby ženě dělaly takového průvodce jejím momentálním stavem a ujistili jí, že to, co se právě děje, je stále v normě. Přes osm hodin jsem trávila v temném pokoji (stahy na mě přišly před půlnocí), bez zájmu službu konající sestry. Ta mi jen doporučila, ať spím, abych měla dost energie na samotný porod. Na moje otázky nereagovala a bylo jí to všechno jedno. A tak jsem se dostala do hrozného stresu, třásla jsem se po celém těle, tekl po mě chladný pot a čekala jsem, až umřu (opravdu jsme si myslela, že se děje něco neobvyklého, a že to nepřežiju!!) Pak se naštěstí vystřídala směna a nová porodní asistentka když viděla, v jakém jsem stavu, se mě hned ptala, proč jsem si neřekla o epidurál. Vysvětlila jsem jí, že se se mnou o tom její kolegyně nechtěla bavit. Takže se sehnal anesteziolog a za půl hodiny byl pro mě zase svět místem, kde se dá žít. Další hodiny nebyly sice příjemné, ale dalo se to v pohodě vydržet. (rodila jsem v Praze, v Motole) Abych tedy shrnula můj strašlivý zážitek, který se jmenoval porod - komunikace s povolaným personálem by v mém připadě byla užitečnějsí, než následné podávání anestetik!! Přeji hodně štěstí! Katka
P.S. - Hlásila jsem dopředu, že budu chtít EA a krevní testy, pokud vím, mi nedělali.
|
Magdaléna,svobodná | •
|
(20.1.2001 22:21:51) Ahoj Katko, na takovou sestru bych si stěžovala primářovi porodnice a staniční sestře. Psychická pohoda je u přirozeného porodu to nejdůležitější. Příště jdi do porodnice s partnerem(kamarádkou), je to smutné, ale potom se i chová jinak zdravotnický personál(má nad sebou kontrolu). M.
|
|
Magda, 2 děti | •
|
(21.1.2001 13:11:58) Ahoj, cituji z knihy Enkin, Keirse, Renfrew, Neilson: Efektivní péče v perinatologii, Grada, 1998, str. 256, kap. 34.3.3.1: "Epidurální blok poskytuje v první době porodní lepší a déle trvající utlimení bolesti než analgezie narkotiky, ačkoliv u některých žen se odpovídající úleva nedostaví. Je patrná určitá tendence k mírnému prodloužení první doby porodní. Častěji se musí při epidurální analgezii použít oxytocin. Účinek trvající celou první porodní dobu prodlužuje i dobu druhou, častější je malrotace naléhající části a epidurální analgezie vede i k podstatnému nárůstu počtu operačních vaginálních porodů. Data poukazují na vyšší frekvenci císařských řezů při použití epidurální analgézie. Nedávná studie naznačuje, že na tom má velký podíl selhání progrese porodu (dystokie). Důležité je správné načasování "epidurálu", neboť uvedené problémy se vyskytují jen u žen, které dostaly tuto analgezii příliš časně. K potvrzení nebo zamítnutí uvedené teorie jsou žádoucí další studie. O časování epidurální analgezie nebyly zatím publikovány žádné randomizované studie"....atd...knížku si můžeš objednat přímo tady na serveru. Pokud jsi studovala nebo studuješ jakýkoliv obor univerzitního studia, tak je ti jasné, jaký má tahle výpověď obsah. Pokud ne, dovolím si dodat, že slova "ukazují" nebo "naznačují" se ve vědeckých publikacích používají tam, kde si nejsme jisti, neboť fakt není dokázán. Rodit s epidurální analgezií není povinné a můžeš se svobodně rozhodnout pro porod bez ní, s ní, nebo jakkoliv jinak, třeba i doma, bez lékaře atd... Měla by sis uvědomit, že zodpovědnost za své budoucí dítě neseš pouze ty a jeho otec. Epidurální analgezie je metoda tlumení porodních bolestí. Není to argument proti přirozenému porodu. Jakkoliv si upřímně vážím paní Štromerové a obdivuji ji, s jakým elánem dokáže hájit a prosazovat dobrou věc, v jednom s ní nesouhlasím: EA není "berlička pro toho, kdo může chodit normálně". To platí snad v případě, pokud je EA blok aplikován ženě, která by mohla a chtěla porodit přirozeně, aniž by jakoukoli analgezii potřebovala. Takové ženy jsou, není jich málo (určitě víc, než se všeobecně myslí, jak dokazují zkušenosti z Holandska), ale nejsou to všechny. Sama jsem zažila dystokii při svém prvním porodu, při kterém mi byl bez varování podán Dolzin. Druhý porod s EA byl neporovnatelně lepší, druhá porodní doba byla velmi krátká, porodila jsem během jedné kontrakce, rotace hlavičky bez problému. Podrobněji jsem tu už o tom psala víckrát, nebudu se opakovat. U EA je, myslím, velmi důležitá (ne-li rozhodující) erudice anesteziologa, který na tobě zapracuje. Vůbec, pokud se kdy svěříš do rukou lékaři, měl by to být lékař mající tvoji důvěru. K otázce účinků EA na dítě: letáky o EA praví, že dítě neovlivňuje. Neříkají proč. Enkin&spol. uvádějí, že chybí experimentálně odvozená data.... .Můj názor biologa: EA dítě neovlivňuje, nebo jen minimálně, neboť působí v peridurálním prostoru. Nejsem si jistá, co se týče přechodu analgetických působků z peridurálního prostoru do krve. Každopádně koncentrace analgetik při EA je výrazně nižší než při aplikaci dolzinu a jsou oproti Dolzinu mnohem šetrnější (ústní sdělení anesteziologa, který mě ošetřoval). Navíc Dolzin se podává do svalu, do krve tedy přechází velmi snadno a tudíž i placentou do krevního oběhu dítěte. Podle svých dětí mohu říct jen to, že první bylo v žalostném stavu a následky porodu nese dodnes. Druhé je pohodář od první chvíle, kdy otevřelo očka (po porodu plakala přesně tu chvíli, než mi ji lékař položil na břicho). To ale samozřejmě nejsou důkazy pro či proti EA. Přeju ti dobrou volbu.
|
|
Magda, 2 děti | •
|
(21.1.2001 13:12:46) Ahoj, cituji z knihy Enkin, Keirse, Renfrew, Neilson: Efektivní péče v perinatologii, Grada, 1998, str. 256, kap. 34.3.3.1: "Epidurální blok poskytuje v první době porodní lepší a déle trvající utlimení bolesti než analgezie narkotiky, ačkoliv u některých žen se odpovídající úleva nedostaví. Je patrná určitá tendence k mírnému prodloužení první doby porodní. Častěji se musí při epidurální analgezii použít oxytocin. Účinek trvající celou první porodní dobu prodlužuje i dobu druhou, častější je malrotace naléhající části a epidurální analgezie vede i k podstatnému nárůstu počtu operačních vaginálních porodů. Data poukazují na vyšší frekvenci císařských řezů při použití epidurální analgézie. Nedávná studie naznačuje, že na tom má velký podíl selhání progrese porodu (dystokie). Důležité je správné načasování "epidurálu", neboť uvedené problémy se vyskytují jen u žen, které dostaly tuto analgezii příliš časně. K potvrzení nebo zamítnutí uvedené teorie jsou žádoucí další studie. O časování epidurální analgezie nebyly zatím publikovány žádné randomizované studie"....atd...knížku si můžeš objednat přímo tady na serveru. Pokud jsi studovala nebo studuješ jakýkoliv obor univerzitního studia, tak je ti jasné, jaký má tahle výpověď obsah. Pokud ne, dovolím si dodat, že slova "ukazují" nebo "naznačují" se ve vědeckých publikacích používají tam, kde si nejsme jisti, neboť fakt není dokázán. Rodit s epidurální analgezií není povinné a můžeš se svobodně rozhodnout pro porod bez ní, s ní, nebo jakkoliv jinak, třeba i doma, bez lékaře atd... Měla by sis uvědomit, že zodpovědnost za své budoucí dítě neseš pouze ty a jeho otec. Epidurální analgezie je metoda tlumení porodních bolestí. Není to argument proti přirozenému porodu. Jakkoliv si upřímně vážím paní Štromerové a obdivuji ji, s jakým elánem dokáže hájit a prosazovat dobrou věc, v jednom s ní nesouhlasím: EA není "berlička pro toho, kdo může chodit normálně". To platí snad v případě, pokud je EA blok aplikován ženě, která by mohla a chtěla porodit přirozeně, aniž by jakoukoli analgezii potřebovala. Takové ženy jsou, není jich málo (určitě víc, než se všeobecně myslí, jak dokazují zkušenosti z Holandska), ale nejsou to všechny. Sama jsem zažila dystokii při svém prvním porodu, při kterém mi byl bez varování podán Dolzin. Druhý porod s EA byl neporovnatelně lepší, druhá porodní doba byla velmi krátká, porodila jsem během jedné kontrakce, rotace hlavičky bez problému. Podrobněji jsem tu už o tom psala víckrát, nebudu se opakovat. U EA je, myslím, velmi důležitá (ne-li rozhodující) erudice anesteziologa, který na tobě zapracuje. Vůbec, pokud se kdy svěříš do rukou lékaři, měl by to být lékař mající tvoji důvěru. K otázce účinků EA na dítě: letáky o EA praví, že dítě neovlivňuje. Neříkají proč. Enkin&spol. uvádějí, že chybí experimentálně odvozená data.... .Můj názor biologa: EA dítě neovlivňuje, nebo jen minimálně, neboť působí v peridurálním prostoru. Nejsem si jistá, co se týče přechodu analgetických působků z peridurálního prostoru do krve. Každopádně koncentrace analgetik při EA je výrazně nižší než při aplikaci dolzinu a jsou oproti Dolzinu mnohem šetrnější (ústní sdělení anesteziologa, který mě ošetřoval). Navíc Dolzin se podává do svalu, do krve tedy přechází velmi snadno a tudíž i placentou do krevního oběhu dítěte. Podle svých dětí mohu říct jen to, že první bylo v žalostném stavu a následky porodu nese dodnes. Druhé je pohodář od první chvíle, kdy otevřelo očka (po porodu plakala přesně tu chvíli, než mi ji lékař položil na břicho). To ale samozřejmě nejsou důkazy pro či proti EA. Přeju ti dobrou volbu.
|
|
|
Sylvie | •
|
(22.1.2001 23:45:11) Ahoj Mariko, já sama zkušenost s EA nemám, ale přesto bych Ti chtěla napsat svůj názor. Začala bych zkušeností své kamarádky. Ta rodila císařským řezem s EA a to včetně šití, na které se maminky většinou uspávají. Žádné problémy neměla. Nicméně vzhledem k tomu, že do těla dostáváš léky, tak k nim samozřejmě docházet může a zrovna tak se část dostává i k dítěti. Ale pořád je lepší, než např. Dolsin. Jestli se využití hlásí dopředu nebo ne, záleží na konkrétní porodnici - já rodila v Praze v Krči a tam to můžeš říct až na sále, akorát záleží na tom, jak moc jsi otevřená. Krevní testy tam nechtějí, v těhotenství je Tvůj zdravotní stav stejně pravidelně sledován. A teď bych Ti chtěla napsat něco o svém porodu.Ze všeho nejdřív bych měla říct, že co se bolesti týká, jsem až moc přecitlivělá(např. v létě mě kousl nějaký mizerný brouk a já dokázala jenom koukat, jak mi natejká ruka a naříkat, vzpamatovala jsem se, až když mi manžel začal ruku patlat mastičkou).Takže k porodu jsem šla taky s obavami z bolesti. Od začátku pravidelnějších bolestí (cca po osmi minutách) trval porod asi 14 hodin, zhruba polovinu času jsem strávila v porodnici (odjela jsem tam, když se stahy dostavovaly po třech minutách) a tři hodiny jsem byla na sále. Od začátku byl naprosto pohodový, když mi došlo, že opravdu rodím, začala jsem se šíleně těšit, až své dítě prvně uvidím a navíc jsem byla hrozně zvědavá, co se nám narodí. Čím déle porod trval, tím větší jsem měla pocit, že už to zvědavostí nevydržím. Velice rychle jsem si našla úlevovou polohu a když přišel domů manžel, začal mi masírovat záda, což mi taky pomohlo.Samozřejmě, v úlevové poloze bolest úplně nevymizí, ale není tak strašná. A co mě během porodu překvapilo nejvíc - jak tak manžel za mnou stál, jak mě masíroval, dotýkal se mě, dýchal mi za krk a do ucha mi šeptal milá slovíčka, porod mi připadal jako vcelku erotická záležitost. Samozřejmě, v době mezi stahy, během stahů jsem byla pohroužená do sebe. Připadala jsem si báječně, okouzlená z toho, že brzy uvidím naše dítě. Bolest jsem vnímala, ale neměla jsem pocit, že bych ji potřebovala tlumit, vlastně mě to vůbec nenapadlo a když se mě manžel po příchodu do nemocnice zeptal, jestli chci zaplatit epidurál, koukala jsem na něj dost vyjeveně. Tahle idyla skončila příchodem na sál - musela jsem ležet na zádech, které mě bolely, manžel už nebyl v tak těsné blízkosti ke mně a navíc jsem si nepadla do oka s "mým" porodníkem. Výsledkem toho všeho byl stres (prvně za celou dobu porodu), a když mi vnutili Dolsin, byly to pro mne nejhorší dvě hodiny z porodu. Porod se oproti očekávání lékařů zpomalil a já se cítila mizerně. Nicméně když se mi začalo chtít tlačit, všechen ten stres ze mne spadnul a když byla Verunka venku, hned jsem se posadila, abych se s ní mohla aspoň trošku pomazlit, než ji odnesou k ošetření (po ošetření mi ji přinesli). A proč v mém případě epidurál ne? 1. Neměla jsem pocit, že bych ho potřebovala. Ani ten Dolsin jsem nepotřebovala, ale spíš jsem v sobě nenašla sílu se mu bránit (odmítla jsem ho dvakrát, nevydržela jsem až nátlak manžela). 2. Musela bych na sále ležet déle, jak ty mé tři hodiny, čímž bych přišla o minimálně tři hodiny důvěrností se svým manželem (sál, kde je spousta přístrojů a furt se kolem Tebe někdo motá, není to pravé místo na něžnosti). 3. EA Ti znecitliví dolní polovinu těla, nevím, jestli bych byla schopna hned po příchodu na oddělení (t.j. dvě hodiny po porodu) se začít starat o dítě. Takhle jsem se hned došla osprchovat (to jsem chtěla už na sále, ale nedovolili mi to) a hned jsem si malou vzala k sobě. Ale nejdůležitější je psychická pohoda, takže pokud Tě to uklidní, EA si zajisti. Ať už ji využiješ nebo ne. Léky sice mohou zpomalit porod, ale stres taky. A ještě něco - jestli opravdu chceš znát důvody, proč ne, tak se zajímej o přirozený porod. Hezké jsou webové stránky Centra aktivního porodu (tady na Rodině) nebo kniha Michela Odenta "Znovuzrozený porod" (nakladatelství Argo 1995, ale dá se koupit i teď). Přeji Ti, abys jednou měla stejně pohodové těhotenství a (aspoň) stejně pohodový porod jako já. Ahoj Sylvie
|
|
Šárka, 3 děti - 15, 10, 5 | •
|
(23.1.2001 14:37:37) Všechny děti jsem rodila naprosto klasicky bez anestezie. V listopadu mi vyoperovali "slepák" s epidurální anestézií. 4 dny jsem lezla po zdi bolestí hlavy a myslela jsem, že se už nikdy nenarovnám. Neuroložka mi řekla, že takovéto obtíže jsou časté. Takžé já jsem zásadně proti epidurální anestézii. Ahoj Šárka
|
|
Monika, 3 děti - 15,13 a 3 měsíce | •
|
(23.1.2001 22:07:26) Milá Mariko, první dvě děti jsem porodila za totality, to nebylo o EA ani zmínky, třetí dítě jsem chtěla porodit s EA, protože jsem měla špatné zkušenosti s druhým porodem. Našla jsem si porodnici, kde jsem se mohla o EA informovat (Hradec Králové) a kde mi vyhověli, takže jsem se na porod těšila. V momentě, kdy jsem se objevila na porodním sále a kdy mi spustili idukovaný porod, jsem zažádala o EA. A bylo mi řečeno: Ještě ne, bolesti nejsou velké. Když zesílily,řekli mi: Už je pozdě, EA podáváme pouze v začátcích, v přechodu mezi první a druhou dobou porodní už ne, rodička musí spolupracovat! Porodila jsem bez EA a naštěstí v klidu. Přesto ti doporučuji, vyhledat vhodnou porodnici s alternativním porodem, např. míč-to byla dobrá zkušenost,a přímo tam se ptej po EA, uvidíš sama, co ti nabídnou za informace. Jinak ti přeji do budoucna klidný a přirozený porod bez komplikací.
|
|
Martina, Denisa 6měsíců | •
|
(24.1.2001 23:05:16) Ahoj,
já jsem EA nechtěla, říkala jsem si, že přeci něco vydržím, zvlášť, když jde o porod. Ovšem porod byl vyvolávaný, kontrakce přímo strašné, hlavně bolesti v zádech. Ač teoreticky velmi dobře připravena, tohle jsem nečekala.
EA mi nabídl přímo lékař, dal mi v podstatě vybrat mezi nějakou méně účinnou injekcí a EA. Upozornil mě, že se porod trochu protáhne, ale, že se otevírám dobře a v mém případě doporučoval EA. Bylo mi v té chvíli vše jedno, vůbec se mi nechtělo žít.
Dvě hodiny, po které jsem EA měla, byly neskutečnou úlevou.Trochu jsem si zdřímla a nabrala dalších sil. Po odeznění účinku mi už další dávku nepřidali, prý abych při porodu spolupracovala.
Můj porod byl těžký, kontrakce bolestivé, ale slabé a dost neúčinné, k tomu krátký pupečník a špatná rotace hlavičky - vše nakonec skončilo kleštema. Jestli na tom měla vliv EA dodnes nevím. Rozhodně malá byla a je v pořádku a účinky EA se na ní žádné neprojevily. Pokud bych měla ještě někdy rodit, snažila bych se spíš přirozeně, bez analgetik, ale na druhou stranu, při velkých bolestech, bych se tomu nebránila.
|
|
Jorga, 2 synové - 4,5 roku a 7 týdnů | •
|
(27.1.2001 12:20:56) Ahoj Mariko, rodila jsem 2x - jednou císařským řezem ve spinální anestezii (pokud to správně chápu, je to epidurálu podobné, ačkoli to není totéž), jednou "normálně". A na ten druhý, neoperativní porod nedám dopustit. Já osobně bych epidurál nechtěla z těchto důvodů: 1. Po spinální anestezii jsem měla tak otřesné bolesti hlavy, že na to ani nechci vzpomínat (jedna moje kamarádka si tenkrát myslela, že to trochu přeháním a měla mě to poněkud za zlé - za rok se mně omluvila, po té, co její tatínek díky postanestetickým bolestem hlavy hodlal skákat z okna). Po epidurálu to prý není tak časté ani tak zlé, ale já bych to nezkoušela, zdá se mně snazší snášet porodní bolesti s vyhlídkou, že díky nim budu mít děťátko, než se pak o už narozené miminko kvůli bolestem hlavy nemoct starat (a to jsem nemohla, nemohla jsem ani jíst a postavit se mně dělalo značné problémy). 2. Nemohla bych chodit, což bylo pro snášení kontrakcí v prvni době porodní pro mě to nejlepší (a trvalo to 18 hodin, takže jsem stihla vyzkoušet ledacos :-) ). 3. Bála bych se, že se porod zpomalí a vznikne nutnost dalších zásahů, a to i přes to, že podobně jako Ty znám jenom maminky, co si to chválily. 4. Mám ráda, když věci jdou přirozeně, a v tomto případě jsem ještě navíc byla natěšená na neoperativní porod, možná jsem si to i chtěla "vyžrat". 5. Někde jsem slyšela názor, že žena se při porodu ocitá ve změněném stavu vědomí, díky čemuž pak může snadno a elegantně snášet a zvládat, co by jinak nesnesla a nezvládla (po vlastní zkušenosti s tím souhlasím), a že nepříjemné zážitky, které ženy z porodů mají, jsou způsobeny tím, že je neustálá lékařská péče z tohoto stavu vytrhává. A aplikace epidurálu by mě z toho dozajista spolehlivě vytáhla. Ptáš se, jestli aplikace bolí - mě aplikace spinální anestézie bolela (nevím, jestli je to u epidurálu stejné), poměrně hodně, ale jen velmi krátce. Bylo to nepříjemné, ale není to důvod, proč jsem u druhého porodu o EA neuvažovala, dalo se to vydržet celkem snadno. To jsou moje důvody, proč ne, ale je fakt, že kamarádky, které epidurál měly, si ho chválily a problémy neměly a nemají ani ony ani jejich děti. Tak si to přeber :-). Každopádně Ti přeju co nejdřív (nebo až budeš chtít) krásné zdravé děťátko, a tak nádherné a nezapomenutelné zážitky z porodu, jako mám já. Ahoj Jorga
|
|
Klaudie | •
|
(28.1.2001 17:19:18) Dobry den, Epidurálni anestezii rozhodne doporucuji. Moc mi pomohla, nic jsem necitila, k tomu nemam proste vic co rict. Mejte se hezky, Klaudie P.S. Prominte mi, ze nepisu hacky a carky. Jsem na invalidnim voziku a nedosahnu na horni radu klavesnice.
|
Markéta, 25 | •
|
(29.1.2001 12:00:09) Klaudie,
po dlouhých měsících tady na serveru zase dobrý fór !!!
Zdravím.
|
|
|
Lukáš, 22 měsíců | •
|
(31.1.2001 10:01:03) Taky jsem si v době těhotenství plánovala, že budu rodit co nejpřirozeněji a nenechám si nic píchnout atd. Bohužel skutečnost ale byla jiná. Po 36 hodinách porodních bolestí (z toho 17 hodin pobytu v porodnici), které nevedly ke zdárnému konci, protože jsem se přes všechnu snahu svoji i lékařů (píchnutá voda) neotevírala, už člověk udělá cokoliv, aby si trochu odpočinul. Lékař mi nabídnul EA a já jsem ani chvilku neváhala. Aplikace byla naprosto bezbolestná a účinkovalo to okamžitě. Porod už pak šel taky rychle, ale spíš vynuceně, protože se syn začínal dusit, ale ne důsledkem EA. Tři hodiny po porodu jsem se bez problémů starala o syna a u žádného z nás nedošlo k žádným komplikacím nebo nepříjemným projevům (např. bolest hlavy). Protože po zkušenostech z prvního porodu, mám docela strach, jak bude probíhat druhý, jsem rozhodnutá vybírat porodnici také podle schopnosti aplikovat EA (i když při prvním porodu mi něco takového vůbec nepřišlo na mysl). Myslím si, že v určitých situacích je aplikace EA oprávněná, ale jistě nemá smysl hned po příchodu do porodnice požadovat aplikaci preventivně pro případ co kdyby.
|
|
Martina, holčička 14 měsíců | •
|
(31.1.2001 14:33:44) Milá paní Mariko,
po přečtení všech příspěvků, které Vám měly usnadnit rozhodování, Vám vůbec nezávidím, protože to asi bude pro Vás ještě komplikovanější. Odpovědi jsou totiž do značné míry subjektivní.
Objektivnější názor byste mohla obdržet spíše od ženy, která rodila dvakrát - jednou "s" a jednou "bez" - a ani to nebude úplně to pravé, protože dvakrát do stejné řeky nevstoupíš.
Co se týče možných zdravotních komplikací, odpovědi matek bych brala trochu s rezervou a fakta bych se snažila získat spíše od lékařů (v některých odpovědích se zaměňují pojmy "spinální" a "epidurální", kde je tuším rozdíl právě v oněch bolestech hlavy).
Odpovědi matek jsou pro Vás cenné spíše z hlediska jejich pocitů při porodu bez EA nebo naopak s ní.
Objektivně je možné říci pouze jedno: EA Vám významně uleví v bolestech. Zda by byl porod bez ní kratší, delší, rizikovější, příjemnější, nepříjemnější, zda by pro ženu znamenal duchovní povznesení či naopak jen traumatický zážitek, není podle mého názoru možné zhodnotit, protože to by u nás musely paralelně probíhat porody dva - jeden "s" a jeden "bez". Navíc - každá jsme jiná a každý porod je jiný. Porodní bolesti jsou tak specifické, že se asi nedají srovnat s bolestmi při jiných zdravotních potížích (což neznamená, že musí být jednoznačně horší), a proto žena, která rodí poprvé, může jen těžko předem odhadovat jak a s jakou grácií se přes ně přenese.
Na závěr jen krátce o sobě: svůj první porod jsem absolvovala s EA, první doba porodní trvala 8 hodin, z toho jsem 4 hodiny strávila v porodnici, z toho jsem 2 hodiny měla EA. Hlava mě nebolela, neochrnula jsem, aplikace jehly do páteře nebyla bolestivá, v průběhu první doby porodní jsem se mohla pohybovat. Dítě se narodilo během dvou minut pro třech kontrakcích. A už těsně po porodu jsem se začala těšit na své druhé mimino.
Porod šel hladce - možná kvůli tomu, že mi díky EA zbylo dostatek energie na závěrečnou fázi, možná díky tomu, že jsem celé těhotenství pravidelně cvičila a plavala, a možná by to tak dobře šlo i bez EA.
Ať se rozhodnete jakkoliv, přeju Vám, aby zvolený způsob porodu splnil Vaše očekávání, abyste si z této události odnesla silný životní zážitek, a hlavně hodně zdraví Vašemu miminku.
|
Šárka Adámková, jednou s EA, jednou bez... | •
|
(6.2.2001 7:52:08) Přidávám se taky do diskuze o EA. Tak tedy: rodila jsem dvakrát. Poprvé bez EA, to bylo cca před 8 lety. Porod trval 13 hodin a myslela jsem, že umřu. Na miminko jsem ani neměla čas myslet, chtěla jsem jen, aby to už bylo za mnou. Nakonec porod skončil pomocí kleští za asistence dvou lékařů a 2 sester. Ztratila jsem taky dost krve... Druhý porod byl před 9 měsíci. Trvala jsem na EA a dobře jsem udělala. Nedá se to srovnat. Hlavně jsem díky tomu, že mě nic nebolelo, mohla lépe spolupracovat. Syn měl pupeční šňůru třikrát otočenou kolem krku, neumím si představit, že by se porod kvůli bolestem blokoval... Ale je třeba říct jednu věc. Neexistuje bezbolestný porod. I porod s EA bolí, a dost, jelikož aplikaci EA lze udělat až v určitém momentu, určitém stupni otevření por. cest. Takže do té doby to musíte vydržet. Každopádně konec je nejhorší a toho vás EA určitě ochrání. Nicméně, co se týče následků...mám částečně necitlivé palce na nohou a trvá to od porodu. Takže to by tak bylo. Jen pro vaši informaci, ve světě se EA stále rozšiřuje a ve vyspělých zemích s ní rodí minimálně 30% žen.
|
Jana, 21. týden | •
|
(6.2.2001 11:00:05) Jak jsi dlouho po porodu? Co Ti na ty necitlivé palce řekl doktor? Zlepší se to? Slyšela jsem několik historek o "ochrnutí" po EA, tak mě to docela děsí. Určitě to bude zajímat i ostatní. Ahoj Jana
|
Magda, 2 deti | •
|
(6.2.2001 13:10:34) Historky o ochrnuti po EA jsou pitomost....ale nechci se tu do umoru opakovat, nejlepe by bylo, kdyby si kazdy doplnil znalosti z anatomie a fyzioolgie. Ochrnute palce nejspise nemaji s EA nic spolecneho.
|
Eva, 40. týden | •
|
(6.2.2001 20:28:51) No, kazdy si znalosti z anatomie a fyziologie doplnit nemuze, protoze ji nikdy nestudoval, a neni to jeho chyba. Ja ji sice studovala, ale ne ze bych proto dovedla sama dobre odhadnout tak specialni otazku, jake dusledky muze mit pouziti EA. O vyhodach a nevyhodach by nas meli informovat lekari, bohuzel tak vetsinou necini. 1 tip pro ty, kdo si chteji znalosti doplnit sami: v pomerne nove vysle knizce Penny Simkinove "Partner u porodu" (nakl. Argo) je nejen docela obsahla stat o tom, jak se rozhodovat v pouzivani ruznych technik i leku proti bolesti, ale take dodatek (uplne na konci) o porodnicke analgezii od MUDr. Parizka, ktery - jestli mam spravne informace - je u nas v zavadeni EA prukopnikem. Jsou zde (nejen k EA) pro i proti. Existuje o tom jiste mnoho jine literatury, me zaujalo toto a je to myslim vecne, bez emoci a nejake "propagandy". Kazdy by mel sam za sebe tato pro a proti zvazit a rozhodnout se podle toho, a uz mene podle zazitku kamaradky, ktera by "bez EA uz nikdy nerodila", nebo naopak ji "zasadne odsuzuje jako neprirozenou". Je dobre, ze si tu muzeme vymenit zkusenosti, ale zkuste si popovidat s nekolika kamaradkami o tom, jak snaseji zubni vrtacku: vzdyt nekdo omdliva, jen ji slysi, a nekdo jde k zubari jako do kramu pro housky. Vnimani bolesti je velmi individualni zalezitost, to je snad jedina jistota, kterou v tomhle rozhodovani mame. V tehle diskusi se mi nelibila jedna veta, ze "vetsina lidi je stejne pro...". Nazory typu "ctyri z peti lekaru doporucuji..." patri spise do reklamy nez k rozhodovani o tehle pomerne dulezite veci. Muj nazor je: znat rizika a nepodstupovat je zbytecne - vzdyt treba budete patrit k tomu nemalemu procentu zen, ktere pri porodu zadnou nesnesitelnou bolest neciti, nebo si s ni dobre poradi treba jen s pomoci teple sprchy a vrteni na mici nebo masaze. Mimochodem, zacala jsem mit trochu predporodni bolesti, vim, ze to asi neni nic proti tem "opravdovym", ale sama jsem byla prekvapena, jak ulevove polohy, ktere jsem se naucila v kursu, vyborne a okamzite zabiraji. Tak proc to nezkusit i u porodu? Preju vsem hodne pohody, s EA i bez. Eva
|
Magda, 2 deti | •
|
(6.2.2001 22:01:22) Dalsi vcelku kvalitni pubilkaci, kde se lze docist o vysledcich studii zabyvajicich se EA, je "Efektivni pece v perinatologii" autoru Enkina, Keirse, Renfrewa a Neilsona. Jsou to v podstate skripta. Ideologie si tam tedy ctenar moc neuzije. Nasledky po aplikaci EA evidentne existuji, ale ochrnuti mezi ne nepatri. Drtiva vetsina komplikaci po epiduralnim bloku je dusledkem chyb pri jeho pouziti. Vedet, jak vypada a jak alespon v hrubych rysech funguje vlastni telo, by melo patrit k zakladnimu vzdelani. Clovek se pak muze odpovedneji rozhodovat, napriklad o tom jaky, typ lekarske pece zvolit a medicina mu pak nemusi pripadat jako magie, od ktere je lepe se drzet dal.... Nekdy vam lekar muze i pomoci.
|
|
|
Martina, Kim 6 let | •
|
(7.2.2001 1:54:01) Ahoj Magdo, po EA se muze ochrnout. Nevim, jak jsi ziskala sve znalosti anatomie, ale i v lekarskych knizkach se o teto moznosti pise. Muj manzel je lekar, ma zkusenosti se zavadenim epiduralu, a prave kvuli moznosti komplikaci ho doporucuje jen v nutnych pripadech. Martina
|
Petra,32.týden | •
|
(10.2.2001 16:36:08) Jsem v 6. ročníku LF a o ochrnutí po EA se nikdy nikdo nezmiňoval. Ostatně cituji z nejnovější učebnice Porodnictví, r.v.1999: "Mezi možné komplikace patří infekce v místě vpichu,proniknutí do subdurálního prostoru, krvácení a poranění cév. Výhodami EA je její bezpečnost pro matku i plod a vysoká, až 90%, účinnost." Já sama chci rodit bez EA, ale v případě císařského řezu jsem pro ni plně rozhodnuta. Myslím si ale, že pro maminky s nízkým prahem bolesti nebo s cervikokorporální dystokií(velmi bolestivý a prodlužovaný porod)je ideálním řešením.
|
Magdy, 2 deti | •
|
(10.2.2001 17:40:30) Uprimne a s radosti ti dekuju...ja uz to vzdala.....fakt dik:-). Magda PS: Jo, a muj manzel je matematik, takze pokud by nekdo potreboval vedet neco o teorii relativity....jsem mu k dispozici...
|
|
Eva, 40. týden | •
|
(10.2.2001 18:08:58) Nabízejí vlastně v naší republice při porodu cís. řezem využití EA? Mám dojem, že se u nás v tomto případě spíš rutinně používá celková anestezie. Máte o tom nějaké bližší informace? Doufám sice, že to nebudu potřebovat, ale přesto by mě to zajímalo. Eva
|
Dana, dvojčata | •
|
(10.2.2001 18:45:50) Ahoj Evo, nemám informace, ale osobní zkušenost. Rodila jsem takhle dvojčata a bylo to vážně super. Pořád jsem věděla, co se děje a ačkoliv jsem měla velký strach, nebolelo to. Bylo to v Apolinářské a sám doktor mi tento druh anestezie doporučil (před dvěma roky).
|
|
|
Martina, Kim 6 let | •
|
(10.2.2001 20:07:56) Ahoj Petro,
mam doma skripta pouzivana lekarskymi fakultami ve Velke Britanii a Jihoafricke republice, kde se o moznosti ochrnuti z dusledku EA pise. K ochrnuti muze dojit, pokud se jehla zavede spatne, nelze to vyloucit, protoze se maminka pri porodnich bolestech muze prudce pohnout. Dost me prekvapilo, ze se o teto informaci nezminuji na lekarske fakulte v Cesku. Martina
|
|
Jana Novotná,dva synové (11,2) | •
|
(11.2.2001 0:18:46) Ahoj Petro, divím se, že se na Vašich přednáškách nikdo nikdy nezmiňoval o možnosti ochrnutí v důsledku EA. Ve skriptech Technika porodnických operací(A.Doležal,1998) se v kapitole Úskalí peridurální analgezie a anestezie (napsal A.Pařízek) o této možnosti píše. Cituji: Neurologické poškození pokud nastane, bývá dlouhodobější a může být dokonce trvalé. Právě obavy z ireverzibilních(nevratných) neurologických následků bývají nejčastějším zdrojem strachu pacientů, kterým má být podána regionální analgezie nebo anestezie. Příčin neurologických komplikací může být několik:
trauma(jehla,katétr)-bolest nebo parestezie v místě vpichu-délka trvání 1-12 týdnů
arteriosclerosis,hypotenze-pooperační paraplegie(ochrnutí)- délka trvání,až trvalá paraplegie
injekční roztok(např. silná koncentrace)-bolest během aplikace, neurologické příznaky často s progresí, bolestí a paraplegií-délka trvání, často trvalé následky s bolestí a paralýzou(těžký stupeň ochrnutí)
koagulopatie bakteriémie-výrazná poperační cefalea s progredující paraplegií-nutná okamžitá neurochirurgická intervence, jinak hrozí paraplegie(ochrnutí)
Jsou zde zmiňovány ještě další možné komplikace. Já bych se EA u normálního porodu raději vyhla a zbytečně bych nepokoušela osud. V případě císařského řezu bych dala jednoznačně přednost EA před celkovou anestézií. Jana
|
Magda, 2 deti | •
|
(11.2.2001 22:27:27) Mila Jano a Martino, to, proc se nektere moderni ucebnice o ochrnuti po EA nezminuji, bude asi tim, ze uz se tak velmi dlouho nedeje. Komplikace citovane Janou jsou jiste realne pripady, jen by jste nam, Jano, jeste mela napsat, na kolika pripadech a hlavne KDY byly popsany. Na EA se da i umrit, skutecne se to stalo, v padesatych letech jedna pacientka zemrela na dusledky komplikaci po EA. Metoda EA prodelala od svych zacatku znacny vyvoj, pouzivaji se jina analgetika...atd... Jeji aplikace pozaduje pomerne znacnou erudici anesteziologa a dobrou spolupraci mezi rodickou, porodnikem a anesteziologem. Matka se samozrejme muze teoreticky pri zavadeni katetru pohnout, v praxi se tak vsak vetsinou nedeje, nebot katetr se samozrejme zavadi mezi kontrakcemi a ne pri nich. Navic EA se pouziva vzdy jen se souhlasem matky, lze tedy predpokladat, ze bude spolupracovat. EA, pokud se pouziva s rozvahou a dostatecnou odbornosti je velmi dobra metoda pro tlumeni porodnich bolesti. Zduraznuji: TLUMENI. Bolest si muzete nalezite vychutnat i pri porodu s epiduralnim blokem. Bolesti jsou totiz, pokud je EA provedena spravne, pouze tlumeny, takze jsou snesitelne, ale citelne. Ucinky analgetika by navic mely byt nacasovany tak, aby zena citila silne nuceni na tlaceni na konci prvni doby porodni a to neni zadny slaby, nebo nebolestivy pocit, o pruchodu hlavicky panvi nemluve. Zeny, ktere si mirneni bolesti nepreji, nebo je nepotrebuji, EA nemuseji pouzivat. Nemyslim, ze by bylo treba mezi radky ostouzet a zastrasovat ty zeny, ktere potrebuji ulevu pri porodnich bolestech. Je jich hodne, protoze kazda rodime jinak a sila porodnich bolesti je skutecne ruzna. To, jak se rozhodnete porod vnimat, je sice velmi diulezite, ale neni to samonosna, jedina spravna metoda, jak prozit porod dobre a bolesti zvladnout. Lide jsou ruzni a maji ruzne potreby...zadna metoda, byt by se nam osobne zdala sebelepsi a sebelepe vyhovovala nasemu "svetovemu nazoru" neni idealnim resenim pro vsechny. Budeme-li o nebezpecich, ktera matce a diteti prinasi porod, uvazovat jako vy, Jano, pak by bylo treba zminit take vsechny mozne komplikace, ktere mohou nastat pri fyziologickem porodu. Ja je tu jmenovat nebudu, protoze mi to pripada velmi nefer a od veci. Neni jich ale zas tak malo, nektere zanechavaji trvale nasledky, nektere mohou byt smrtelne....Presto drtiva vetsina zen porodi bez problemu nebo komplikace nejsou fatalni...Materska a novorozenecka umrtnost pri porodu je velmi mala. S tim, ze behem porodu zemreme, uz vetsinou dnes nepocitame. A to, ze po EA ochrnete, je pravdepodobne mnohonasobne mene. Pripominka o materskem chovani ovci, ktera tu v diskusi taky padla, byla snad myslena jako vtip.... Uleva ve velkych bolestech, a nezanedbatelne procento zen velke bolesti pri porodu ma, neni nic neprirozeneho, ale normalni humanni akt pomoci cloveku, ktery si ji zada a potrebuje ji. Kdyz si nechate aplikovat analgezii pri zubnim osetreni, kupodivu nikoho nenapadne mudrovat o tom, ze clovek, ktery absolvoval zakrok se znecitlivenim, si nebude vazit sveho chrupu, nebo se o nej v budoucnosti nebude umet starat.... I v nasem znacne nedokonalem zdravotnictvi mame vsichni pravo svobodne volby, i kdyz o nej casto musime tezce bojovat...Vyuzijme ho tedy. Vsem, ktere to ceka, preju jasnou hlavu pri rozhodovani.
|
hela | •
|
(12.2.2001 4:23:23) magda, preco sa tak velmi snazis vsetkych presvedcit? ved ako si ty sama povedala, kazda zena je ina a neexistuje riesenie, ktore by bolo riesenim pre vsetky rodicky. jednoducho ty si pochvalujes, ale to,ze su tam mozne komplikacie je pravda tiez, tak preco ich zlahcovat?
|
Magda, 2 deti | •
|
(12.2.2001 8:34:43) Nezlehcuji je. A nikoho nepresvedcuju. V zasade je mi dost jedno, jak porodite vy, nebo kdokoliv jiny. To, co mi vadi, je demamgogicke pseudoargumentovani, zalozene ne na faktech, eventuelne vlastnim prozitku toho, o cem mluvim, ale na vicemene ideologickem postoji.
|
Martina, Kim 6 let | •
|
(12.2.2001 20:40:57) Ahoj Magdo,
bohuzel, problemy s EA nejsou prekonane. Podle studii v Americkem lekarskem casopise maji zeny po pouziti EA o 50% vetsi pravdepodobnost cisarskeho rezu, protoze EA zpomaly prubeh porodu. Rovnez studie miminek ukazala, ze EA neni bez nasledku. Deti narozene maminkam s EA jsou ospalejsi, mene aktivni a casteji maji potize s kojenim. Nutnost podavani antibiotik je u techto miminek o 28% vetsi nez u deti narozenych prirozenou cestou. Tim nechci rikat, ze EA by se nemel zavadet. Ale je nutne informovat nejen o vyhodach, ale taky o moznem riziku pro maminku i pro miminko. Martina
|
Magda, 2 deti | •
|
(13.2.2001 9:08:26) Mila Martino, odpoved na to, co mi pisete, je v mem uplne prvnim prispevku, ktery jsem sem napsala, asi jste ho necetla. Celkove vam tu Enkinovu&spol. knihu vrele doporucuju k precteni. Enkina osobne povazuji za velmi duveryhodneho autora a nejsem sama, cimz vam ale samozrejme svuj nazor nenutim. Ja jsem nikdy netvrdila, ze EA je naprosto bezproblemova metoda, u niz neexistuji vedlejsi ucinky. U kazde lekarske intervence je treba vzdy zvazit miru rizika a mozny prinos zvazovaneho typu pece. V teto publikaci je i velmi dobre napsana kapitola o metodach vedecke prace a specifickych problemech pri sberu dat v medicine. Ze sve vlastni prace vim velmi dobre, ze i u dobre sestavenych experimentu casto byvaji ve vysledcich signifikantni korelace, ktere jsou vsak pouze artefaktem dat...... Pokud byste i v budoucnosti chtela argumentovat vedeckymi vysledky, mela byste uvadet citaci pokudmozno primarniho pramene, ze ktereho cerpate. Jinak je tezko diskutovat. Ja osobne povazuji Enkinovu praci za kvalitni a duveryhodnou. Jsem rada, ze vysledky jeho prace byly zpristupneny v cestine alespon takovou formou, jako to udelala Grada, i kdyz v knize bohuzel prave seznam citaci chybi..... nevim proc. To je tak asi vse, co jsem chtela sdelit. Problematika EA jaksi neni stredobodem meho zivota, takze bych se dal uz tehle diskusi rada nevenovala. To, co jsem se snazila (evidentnte neuspesne) sdelit pripadnym ctenarum, je, ze je dobre alespon se pokusit myslet neschematicky...boj s predsudky a ideologiemi je bohuzel vecne tema nejen v medicine.
|
Milada, dcera 3 m., syn 5 let | •
|
(13.2.2001 21:33:00) Milá Magdo,
já jsem v Gradě před pár lety pracovala, tak že mne u jejich publikací nepřekvapí vůbec, ale vůbec nic (--
|
|
|
|
|
|
|
|
Sylvie | •
|
(12.2.2001 19:39:40) Ahoj Petro, pracuji jako sestra na chirurgii a loni jsem byla měsíc na oddělení intenzivní péče. Po některých operacích se zde bolest tlumí epidurální analgezií. Během toho měsíce jsem zažila dva pacienty, kdy jeden si stěžoval na necitlivost a druhý na brnění v dolních končetinách. Po odstranění EA problémy ustaly. Překvapuje mě, že se Vaše učebnice o této možnosti nezmiňuje. I když pravda je, že já do ní letmo nahlédla a překvapilo mě v ní i to, že autoři dopřávají rodící ženě volný pohyb pouze do poloviny první porodní doby a poté vyžadují klid na lůžku. Od moderní učebnice bych čekala, že se bude blížit doporučením WHO. Jenže naši porodníci se chovají tak trošku schizofrenicky - na jedné straně porody urychlují (protržení plodové vody, podání oxytocinu), ale na druhé straně vyžadují porod vleže, který ho spíše zpomalí. Ale to už je trošku jiná otázka. Sylvie
|
|
|
|
|
|
|
Monika Hrstková, dcera Míša - 1 rok | •
|
(10.2.2001 0:55:48) Milá budoucí maminko, také jsem před porodem zvažovala, zda a jakou medikaci při porodu využít. O EA jsem slyšela na předporodním kurzu. Rodila jsem své první miminko ve 33 letech a měla jsem strach. Nakonec jsem se rozhodla, že nebudu předem o EA žádat, že dám věcem volný průběh. Po noci plné hrozných bolestí v zádech jsem přijela asi v 7 ráno do porodnice. bolesti v zádech neustávaly a hrozně mě vyčerpávaly. Nepomáhala ani teplá sprcha, cvičení na míči ani masáže. Dokonce ani jakási injekce proti bolestem. Sestřičky mi řekly, že bohužel na křížové bolesti nic nepomáhá. Kolem 15 hod mi zavolaly anestezioložku. Ta mi nabídla možnost EA, odebrala krev , potom mi píchla zkušební dávku a po kladné reakci jsem dostala dávku plnou. Samotná aplikace nebyla nepříjemná, horší je, že se člověk při vpichu nesmí hýbat, ani když má kontrakci. Nesmírně se mi ulevilo, před EA jsem měla pocit, že už to nemůžu vydržet, mezi kontrakcemi jsem plakala bolestí a vysílením. Po EA jsem byla šťastná a brala jsem sílu na vlastní porod. Na tuto druhou fázi porodu vzpomínám ráda, na tu první s hrůzou. Pokud bych se dnes měla rozhodout, zda EA ano či ne, jednoznačně říkám ANO. Průběh vlastního porodu EA neovlivňuje, aplikuje se při určitém porodním nálezu (tuším 3-4 cm), jeho účinek postupně odeznívá, aby maminka cítila kontrakce a věděla, kdy má tlačit. Neměla jsem žádné vedlejší účinky. Až budu rodit své příští miminko, požádám o aplikace EA, abych na porod vzpomínala jako na něco krásného a ne jako na horror. Držím palce. Monika
|
|
|
Katka, jiříček 6. měsíců | •
|
(2.2.2001 20:26:41) Ahoj Mariko. Můj první porod byl normální. I když jsem byla obeznámena s možností EA, doufala jsem, že to musím zvládnout, když už to x žen vydrželo přede mnou. To jsem si dala! Můj porod probíhal podle porodních asistentek ukázkově. Nic dlouhého to nebylo. Do porodnice mně přivezl manžel v 21.00h. a Jiříček se narodil ve 2.30 ráno. Ale ty bolesti!!! Už nikdy to nechci zažít. Zezačátku jsem tvrdila, že už raději nebudu chtít další dítě, ale to mně přešlo. Příští porod chci určitě s EA. Nevím jestli to je díky porodu,ale vytvořil se asi psychický blok, díky kterému mám odpor k sexu a ke všemu s ním spojeným. Myslím si,že vznikl díky prožitým bolestem Proto příště jedině s EA. Stejně převažují kladné názory.
|
|
Alena Frydrychová, roční dcera | •
|
(14.2.2001 20:58:10) Mila Mariko, jsem zastancem prirozeneho porodu. V soucasne dobe pracuji v projektu Zdrave rodicovstvi. Moji odpoved není naborem do nejake sekty, protoze jsem se vsak s timto postejem uz setkala, upozornuji na nej hned zkraje. Takze co se tyce epiduralu, je skvele, ze je zde prostredek, ktery muze zenam pomoci od bolesti - epidural. Jsou vsak take prirozene cesty, jak zene ulevit. Sama jsem tak rodila. Laska a pece, kterou jsem byla obklopena, klidne prostredi atd. Nejsem propagatorem porodu doma, tak tomu neni. Jsem rada, ze jsem svou dceru porodila v porodnici a na blizku byl odborny personal. Dulezite je zjistit si co nejvice inforamaci z co nejvice zdroju. Nejenom od gynekologa ci primo z porodnice, kde chcete rodit. Take doporucuji privatni porodni asistentku a literaturu. Nejenom tu s krasnymi barevnymi obrazky. Ty knihy, ktere povazuji daleko za dulezitejsi mivaji obrazky cernobile nebo zadne, protoze nejsou tak komercni. Pokud by vas to zajimalo rada vam napisu jejich tituly. V soucasne chvili jsou na trhu 2, ktere stoji za precteni a jedna vyjde asi behem 2 mesicu. Konecne rouhodnuti je samozrejme na vas. Dobry je vsak jiste pocit, ze jste si zjistila maximum inforamci. Zdravi Alena Frydrychova
|
|
|