| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Známkování v první třídě

 Celkem 282 názorů.
 kachna_ 


Téma: Známkování v první třídě 

(4.11.2015 16:01:32)
Potřebuju hlavně upustit páru a postěžovat si, řešení totiž nevidím.
V pondělí pí uč začala známkovat, dcera přišla s tím, že má určitě pětku (měla jedničku z prac. činností). Dneska přinesla v žákovské dvojku ze psaní a trojku ze skládání.
Jo a chtěla jsem se zeptat, v seznamu pedag. pracovníků jsou někteří učitelé bez titulu. Znamená to, že ho nechtějí mít uveden, nebo ho nemají?
 jana 
  • 

Re: Známkování 

(4.11.2015 16:04:30)
Pokud nemají napsaný titul,tak pravděpodobně ještě studují.Aspoň u nás to takto je.
 kreditka 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:05:46)
A co čekáš? Že dítě bude nosit samé jedničky? Já měla prvňáka vloni a trojku mi dcera přinesla hned v září. Druhou třídu začala tím že hned druhý den školy jela vyuka naplno a přinesla první známku
 Alena 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:18:57)
"A co čekáš? Že dítě bude nosit samé jedničky? "
no, ja bych to treba cekala. Jednicky nebo nic. (Nejlepe samozrejme neznamkovat).
 kreditka 


Re: Známkování 

(4.11.2015 17:14:18)
No tak tohle já neuznávám - jak mám potom poznat zda dítě látce rozumí? Budu raději když mi dítě přinese trojku s tím že je mi jasný že v něčem plave než aby nedoneslo nic a já viděla v notýsku několik jedniček a myslela si že jhe vše v pořádku. Fakt se o problémech, které dítě má nechci dovídat až jednou za čtvrt roku na konzultačních hodinách nebo abych týden co týden otravovala učitelku s tím že chci znát jak na tom mé dítě je.
 kreditka 


Re: Známkování 

(4.11.2015 17:15:44)
Jo ak rom toho u nás mají děti šanci si horší známku opravit takže motivované jsou. Naopak dokud dcera nosila jen jedničky tak nebyla motivovaná se učit - proč když dostane jedničku. Když dostala trojku tak poznala že nic není zadarmo a jedničky nedostane jen tak za nic
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:19:41)
kreditko,

je ještě dost možností mezi nic a známky ~;).

Psala jsem (a píšu stále) každý měsíc slovní hodnocení v rozsahu, který byl zde ohodnocen jako nadbytečný.

Rodiče informováni byli, pokud jsem vnímala nějaký problém, který bych s ddítětem nezvládla sama, kontaktovala jsem je a domluvili jsme spolupráci. To, že nic není zadarmo, si žádné z dětí nemyslí, makat musí a jde to i bez známek a strachu ze selhání.
 kreditka 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:31:03)
Tak mám asi jiné děti, ale moje děti si hodně myslí že je vše zadarmo, dokud si sami nenatlučou kokos. Třeba u mé příbuzné se stalo že paní učitelka ohodnotila všechny žáky ve třídě stejně - prý odchází a chce je ocenit - všem dala samé jedničky - fakt motivující - silní žáci viděli, že ti co se neučili dostali stejně jedničku no a ti slabší nebo líní viděli že i bez práce jedničku dostanou. Slovní hodnocení není špatná věc, ovšem ne všude se využívá
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:28:46)
kreditko,

tak ony si to některé děti možná na začátku myslely i v mé třídě ~;). Ale řekla bych, že už je to přešlo...

Když dítěti něco nejde, nechápe, nezvládá, děláme s asistentkou psí kusy, aby se to zlepšilo. Ale jak se chce někdo flákat, má pocit, že si to ve škole jen odsedí, nebo začne práci odbývat, tak mu ukážu, že se to dost nevyplatí (dělá znovu a lépe, pokud ne, tak zase znovu...ale to se nikdy nestalo).

Někdy mohou někteří třeba posledních 5 minut v hodině nic nedělat, pokud mají splněno a vím, že jim to tak vyhovuje, ale takových je minimum, většina si chodí pro nášup, a dokonce už někteří z těch, co dřív nic nad rámec povinného dělat nechtěli, tak si začínají chodit (a vždy jde o něco náročnějšího, než děláme běžně).
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:31:12)
A takhle to funguje, když se to dělá dobře.
 Kafe 


Re: Známkování 

(5.11.2015 9:13:54)
"Psala jsem (a píšu stále) každý měsíc slovní hodnocení v rozsahu, který byl zde ohodnocen jako nadbytečný.
"

Delete - to asi narážíš na to, co jsem ti psala. Ale opravdu informace, že dítě zvládá písmenko H s dopomocí mi nic nedává, protože nevím, jestli je to normální nebo by to už zvládat měl sám. Jako rodiče mě zajímá pouze to, v čem je mimo normu, ať už napřed, či pozadu.
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 14:45:28)
Liško,

nejsem si vědoma, že bych narážela konkrétně na tebe a tvé příspěvky. A o Zvládání písmene H s dopomocí už nevím tuplem nic. Já jsem sem svoje slovní hodnocení kopírovala.

Bylo mi napsáno, ale už nevím kým, že něco takového by někdo čekal třeba jednou za pololetí, ale ne každý měsíc.

Víc si z té diskuze nevybavuju. A slovní hodnocení v tom samém rozsahu píšu dál.
 kachna_ 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:28:49)
upřímně, od první třídy jsem čekala:
- že bude známkování prvňáků děti spíš motivovat než strašit? Ona z té první jedničky ani neměla radost :o( a když jsem jí přesvědčila, jak je to vlastně super pocit, že dostala jedničku, tak teď, když dostala trojku, už jí o tom přesvědčovat nebudu. Řekla jsem jí, že je mi jedno, jaké známky dostane, že důležité je, aby se naučila číst a psát.
Takováhle motivace by mi nefungovala ani u psa.
- že mi učitelka nebude předkládat učivo, které mám místo ní dítě naučit
- že mi dítě nebude chodit domů s tím, že nepochopilo zadání příkladu (ale hlavně, že paní učitelka spočítala, že udělalo čtrnáct chyb)
a podobně
Nebudu se divit, až se moje dítě nebude chovat k učitelům s úctou.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:53:37)
"Takováhle motivace by mi nefungovala ani u psa."
ano, to je bohužel přesné
 magrata1 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:53:45)
Já bych byla ráda, kdyby se více vyskytovaly p. uč. Hapalové. Ta totiž dávala jedničky a to jen proto, že musela. Děti učila chodit do školy s nadšením, dávala jim takové úkoly, které všechny děti zvládly (bystřejším těžší, pomalejším jednoduché), aby zažívaly úspěch. Učila děti, že ve škole se sedí a pracuje, nechvátala s výukou... Prostě žádná křeč a drama, hlavně, aby děti měly ze školy dobré pocity. Dospělí ji často brali za pošáhlou, ale děti ji milovaly. Prosily ji, aby je nechala po škole~t~ Byla to taková paní Láry Fáry. A bylo jí jedno, jestli stihnou v první třídě všechno podle osnov nebo něco ne. A přestože jela vlastním tempem, děti se všechno stihly naučit a dokonce měla větší podíl pozdějších vysokoškoláků.
My máme pana učitele (má ho už druhá dcera), který sice není přeborník na práci s nadprůměrně nadanými, ale pomalejší děti naučí perfektně a je spravedlivý, nemá mazánky a vyvrhele. To mi taky vyhovuje. A ač je považován za přísného, zatím nepřinesla dcera ani dvojku. Co není na jedničku, to neznámkuje.
 Tante Bante 


Re: Známkování 

(4.11.2015 17:36:51)
Nebudu se divit, až se moje dítě nebude chovat k učitelům s úctou.
A v tom své dítě taky náležitě podpoř, bude mu pak ve škole pěkně...

Známkování NEMÁ moc motivovat a to ani známkování samými jedničkami. Známkování slouží především k udržení kázně a tak nějak vůbec jako poslední barikáda dál neudržitelného systému, který ale jakoby není čím nahradit.
Akorát že to ani náhodou není vina učitelů.
Je to vina rodičů - voličů, co si "pro své děti přejí samé jedničky", protože si neumí jinou školu vůbec představit, popř. si pletou školu s turistickým zájezdem.
 Tante Bante 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:17:31)
Njn, jenže to, že ty jsi s tím neměla problém, nemění nic na tom, že je to morálně vadný princip. Toho, aby se děti těšily do školy, rády a se zájmem tam pracovaly a spokojené se vracely domů, jde ověřeně docílit i nemanipulativními prostředky.
 Alena 


Re: Známkování 

(4.11.2015 17:50:02)
Jak si poradi s kazni skoly, kde se neznamkuje?
 Tante Bante 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:21:07)
Různě, pochopitelně.
Ideálně musí pracovat s přirozenou motivací a a důsledky.
Já jsem to tu už psala asi tak tisíckrát, koho to zajímá, může se podívat např. tady:
http://www.sudval.org/,
ale není to zdaleka jediná možnost.
 kachna_ 


Re: Známkování 

(5.11.2015 9:56:04)
Tante to ale není fér, já přece nepsala, že ho v tom budu podporovat, já psala, že se nebudu divit, to je dost velký rozdíl.
 Jahala. 


Re: Známkování 

(5.11.2015 12:24:08)
Ono to dítě divení a tudíž podporu vycití.
 Alena 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 12:41:44)
No a ja si myslim, ze je to dobre. Nic by mi tak v detstvi nepomohlo, jako kdyby mi rekli:"Myslim si, ze tvoje dejepisarka je vazne princmetalova baba, buzeruje vas kvuli nesmyslum, tak nad ni mavni rukou,chovej se k ni slusne,uc se, nezvoskliv si dejepis, pristi rok budete mit nekoho lepsiho" namisto predstirani, ze ucitel ma vzdycky pravdu a je treba ho respektovat.
 Sengam 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:49:43)
Leni a co v první třídě nechápe za zadání úkolu?

Mám syna v první třídě, nosí většinou jen jedničky, sem tam dvojku z psaní, když to odflákne.

Včera donesl pětku a poznámku z prvouky, že nemá DÚ:-)
Mají na prvouku jinou než jejich učitelku a poslední prvouka byla minulé pondělí a on si měl pamatovat úkol. Nepamatoval.
Jejich učitelka jim vždy do písanky narazí razítko "domácí úkol".

Kamarádka mi říkala, že se u nich ještě neznámkuje.

Asi všude jiný postup~v~
 kachna_ 


Re: Známkování 

(5.11.2015 10:15:08)
Nechápe logické úkoly - doplnění logických celků, to fakt potřebuje vždy vysvětlit
 Sengam 


Re: Známkování 

(5.11.2015 15:10:14)
"Nechápe logické úkoly - doplnění logických celků, to fakt potřebuje vždy vysvětlit"

Tak to my doma nic takového neděláme, mají úkoly jen ze psaní,sem tam z prvouky a čte.
Ve kterém je to předmětu v první třídě?~d~
 HelenaPa 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:13:51)
Titul nemusí mít a přesto může být kvalifikovaná (-ý). Dřív absolventi PdF neodstávali titul. Po revoluci si pak mohli o titul zažádat. Kdo nezažádal, nemá ho, ale kvalifikaci má. Znám dvě takovéto učitelky a shodoui okolností obě vynikající. Narozdíl od jiných, které mají třeba i Mgr. et Mgr. a jsou ve škole naprosto k ničemu.
 kachna_ 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:18:03)
díky
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:29:11)
Lenko,

a někdy titul radši nevědět ~;). Moje Ing. rodiče prvňáčků loni dost vyděsilo ~t~. Kvalifikaci už mám plnou, dokončila jsem na konci prvního pololetí. Titul pro ped. kvalifikaci nemám, veškeré studium k získání ped. kvalifikace mám už jen jako doplňkové.

O kvalifikovanosti učitelů se můžeš dozvědět z výroční zprávy, ale nedozvíš se tam konkrétní jména, kdo kvalifikaci nemá. Můžeš (ale nemusíš) tam zjistit jména těch, kdo si kvalifikaci právě doplňují.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(4.11.2015 21:45:42)
Delete, ale i u toho doplňkovýho by měl titul být, ne? já bych ho asi měla, kdybych byla bývala dokončila právě ten 1.stupeň, proote já mám PřF a toto byla PedF, takže by měli dát svůj titul
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 21:57:29)
Yuki,

ne, není tam titul. Z CŽV máš vždy jen osvědčení.

Já mám původně LF ČZU, jsem inženýr. To je můj titul a doklad toho, že mám ukončený magisterský stupeň VŠ vzdělání. Z ped. minima titul není, a vše ostatní už bylo jen rozšíření kvalifikace.
 kachna_ 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:31:35)
ale na to už je pozdě, ne?
 Alena 
  • 

Re: Známkování 

(4.11.2015 16:38:42)
Jako zacit s domaci skolou? Muzes kdykoli.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:54:18)
pozdě na co? nastoupit domškolu můžeš kdykoliv během školního roku
 Wicca + wička 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:35:52)
~g~ fandím! Dcerka přinesla první trojku ze psaní loni před vánoci a řekla, že "nechci žít, protože jsem hloupá a nenaučím se psát." Takové perly nosí co čtvrtletí. Mám toho dost a v pondělí nastupuje do jiné školy k paní učitelce, která nám "sedí". Učitelka má podle nás děti učit (ideálně + jak se učit), ne demotivovat hodnocením. Howgh.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:55:30)
s tím jsem bojovala u všech třech dětí - že se ve škole "naučily", že jsou blbé
 Brita 
  • 

Re: Známkování 

(4.11.2015 17:05:45)
A jak na to ty děti přijdou? Nevěřím, že učitel řekne: Trojka=jsi blbec. Když mé dítě přineslo horší známku, byl to pro nás pro oba jasný signál, že to není ono a že na tom musíme zapracovat, známky jsme NIKDY nedávali do souvislostí s inteligencí. Maximálně s lajdáctvím, to jo, protože svoje dětičky znám.
 Tante Bante 


Re: Známkování 

(4.11.2015 17:38:57)
Tohle fakt už dneska žádný učitel neříká, ani úplný pablb ne, už jen proto, že se bojí.
Ale je teda pravda, že to nejspíš i nadále říkají normalizační fosilie, které vyučovaly už generaci dnešních pokročilých čtyřicátníků a stále se nechystají na odpočinek.
 Dana 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:50:44)
Já mám opačný problém, ale ne v první třídě, ale v sedmé. Syn neumí angličtinu, dle mého má znalosti tak na čtvrtou, pátou třídu. V učebnici něco čte, ale ani neví co to znamená. Učím se s ním sama, ale špatně to nese, protože má přece pořád z angličtiny jen jedničky a dvojky, tak proč by se učil, když je tak "výborný". Učitelka mi ještě řekla na třídní schůzce, že je druhý nejlepší ve třídě, tak co bych chtěla.
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:01:51)
Výuka angličtiny je u nás strašná. Mizerná, nekoncepční. Přitom jde o zásadní znalost. Nesmysl s druhým povinným cizím jazykem je pro mně důkazem, že lidé pracující ve školství jsou naprosto mimo realitu.
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:28:39)
Obecně v Česku. Jsou i nějaké občasné vyjímky. Ale je jich málo. Já přijímám lidi do práce po VŠ a angličtina je podmínkou. 90 procent z nich je připraveno velmi slabě. Přijde mi to smutné. Moje děti mají angličtinu od školky. Navíc sousedy z USA. Dcera v druhé třídě je nešťastná z učitelky co má špatnou výslovnost. Kromě školní má ještě dvě hodiny týdně soukromou a nejsem si jistý jestli se líp domluví ona nebo její učitelka. Ale to není ten problém. Problém je nekoncepčnost celé výuky jazyků. A velké podcenění angličtiny na prvním stupni. Kde je spousta prostoru a děti to baví a jsou schopné se učit.
Ve výuce angličtiny strašně zaostáváme a naprosto nesmyslně se snažíme VŠECHNY děti učit další cizí jazyk. Což je naprosto zbytečné a kontraproduktivní.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:37:34)
Z+2, souhlasím s tím, že povinný druhý jazyk na ZŠ je nesmysl.
 Modřinka 


Re: Známkování 

(5.11.2015 7:55:53)
Já Aj učím a bohužel bych se také připojila k názoru, že výuka jazyků je u nás mizerná. Na prvním stupni ji stále ještě učí učitelky, které ji de facto neumí (což by asi až tak nevadilo,ale hlavně jejich výslovnost je otřesná. A přeučovat výslovnost je oříšek. Celý náš systém je založen na "chybě", učitelka buzeruje děti už kvůli "s" v třetí osobě tak dlouho, že většina dětí má panický strach vůbec otevřít pusu, aby náhodou neudělaly chybu. Syn za čtyři roky výuky Aj nepřinesl jedinou známku hodnotící jeho komunikační dovednosti, učí se jen slovíčka, cvičení, diktáty, překlady... (A ano, má samé jedničky.) Úplně zapomínáme, co je cílem výuky jazyků a tak naše děti umí výborně vyplňovat cvičení a propadají panice když mají otevřít pusu a koupit si zmrzlinu. Maturitní kritéria hodnotí lépe toho, kdo vytvoří primitinní holou větu bez chyby, než toho, kdo udělá ve složitější větě chybu. Když srovnáte úroveň Aj u 18ti letých studentů v Německu a u nás, tak bohužel hodně zaostáváme. Samozřejmě existují skvělí učitelé (třeba já, že :-) ), ale je jich málo.
 Alena 


Re: Známkování 

(5.11.2015 8:10:54)
Naprosto souhlasim a k tomu ta povinnost pulit deti az od 24 zaku.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Známkování 

(4.11.2015 16:54:46)
jistěže projdete. neprojde leda tydýt, který by se dětem vůbec nevěnoval
 Muumi 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:51:37)
Lorax - dotaz: Paní učitelka M. M.? Slyšela jsem dost děsné story a předloni během 3 týdnů k naší prvňačce přestoupily 3 děti a další 2 odešly jinam... ta sázela koule snad od 2. týdne.
 Elwing 


Re: Známkování 

(4.11.2015 17:20:08)
Taky to nesnáším, dítě je známkváno a hodnoceno, jestli je "jednička, dvojka, trojka, pětka" téměř i za pozdrav. Možná by to mohla být určitá informace pro rodiče, jak si dítě vede, ale děti samotné bych z toho vynechávala.
 Tante Bante 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:22:05)
Stěžuje si na to, že úče nedělají, co si přeje.
 j. 
  • 

Re: Známkování 

(4.11.2015 18:47:53)
tak jestli je to 1.trida, tak je na 3 jeste trochu brzo, ne?

(u nas cela 1.trida bud jednicka nebo nic, na vysvedceni plosne jedicky)
 Kukurice29+3. 


Re: Známkování 

(4.11.2015 17:42:19)
dcera má zatím 4 dvojky ze psaní a jinak jedničky, Ted čekám první trojku, protože to jak napsala ted DÚ, to se paní učitelce bude teda hodně nelíbit. Myslím, že by se mělo spíše motivovat než tlačit na známky. Děti jsou už od první třídy ve stresu
 Tante Bante 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:23:41)
No přesně tak. Rodiče chtějí známky, děti jsou navedené. Jenže to není úplně tak, že rodiče chtějí známky, to jich chce jen část a asi dneska u i ta menší. Zbytek chce JEDNIČKY. Protože ty, samozřejmě kromě titulů, jsou výstup vzdělávání.
 Tante Bante 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:23:41)
No přesně tak. Rodiče chtějí známky, děti jsou navedené. Jenže to není úplně tak, že rodiče chtějí známky, to jich chce jen část a asi dneska u i ta menší. Zbytek chce JEDNIČKY. Protože ty, samozřejmě kromě titulů, jsou výstup vzdělávání.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:31:16)
Tante,
známka je hodnocení práce dítěte. Ne jeho inteligence nebo schopností, jak si zřejmě někteří rodiče myslí.
Slovní hodnocení v první třídě, dejme tomu, ale ve vyšším ročníku je známka mnohem jednodušší způsob ohodnocení té práce.
Fakt mne nepřestane udivovat, kolik rodičů má problém s tím, že děti nemají jenom JEDNIČKY a pokládají to za selhání učitele. ~a~
 Tante Bante 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:38:05)
Byla by to pravda, kdyby tou známkou šla práce zhodnotit objektivně, nebo alespoň bylo jasné, CO se hodnotí. To my nemáme.
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:45:00)
No ve skutečnosti to selhání učitele, nepochybně je. Nenaučil děti co je naučit měl. Učitelé známkují hlavně a především svoji práci.
Jinak smyslem vzdělání nejsou známky, ale vědomosti a schopnosti. Cest je spousta a známkování je jen jedna z nich. U nás nejrozšířenější.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:48:08)
"Nenaučil děti co je naučit měl."

Z+2,
děti nejsou stejné, nemohou mít tudíž všechny stejné schopnosti/znalosti/známky.
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:54:34)
Všechny děti nejsou stejné, proto by se neměli učit to samé. A učitel by neměl na všechny vynaložit stejné úsilí.
Úkolem učitele je naučit všechny děti svoji látku výborně. Nezvládne li to je to odraz jeho schopností.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:10:11)
"Úkolem učitele je udělat vše pro to, aby se děti naučily látku podle svých možností."

Buchli,
přesně tak.
Bohužel některé děti bojkotují i tohle. Mám jedno - rovněž bohužel - doma. A učitelka za to skutečně nemůže.
 sarmi 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:10:36)
"Všechny děti nejsou stejné, proto by se neměli učit to samé. A učitel by neměl na všechny vynaložit stejné úsilí. Úkolem učitele je naučit všechny děti svoji látku výborně. Nezvládne li to je to odraz jeho schopností."

Tyto dve teze si ale odporuji - ano, deti nejsou stejne. Nejsou stejne jejich schopnosti, intelekt atd., proto ne vsechny deti mohou zvladnou latku vyborne. ~d~
A samozrejme, ze u deti slabsich ucitel vynaklada mnohem vetsi usili, a presto to neznamena, ze vysledek bude vyborny (dle tvych slov).
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:29:55)
Když výborně učí, tak nepochybně může. Zvlášť na prvním stupni by to moc velký problém být neměl.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:31:35)
Z+2,
a co když jeden a ten samý učitel učí dva předměty, z jednoho má dítě jedničky a dvojky, z druhého trojky a čtyřky? To je taky vina učitele? ~;)
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:35:59)
Samozřejmě. Jeho neúspěch. Naučí dítě jen to o co má samo zájem a na co má talent. Mizerná práce.
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:46:16)
Z+2,

pokud má dítě podprůměrný intelekt, tak výborně nemá šanci zvládnout ani učivo první třídy. Ono i dítě s mentální retardací se naučí číst a psát, ale nestačí mu na to rok, Takže i dítě s intelektem nad hranicí mentální retardace, ale stále v podprůměru, na to potřebuje většinou víc času. Bohužel ten čas nedostává a je nuceno se ještě před zvládnutím toho úplného základu začít učit další a další věci. K výraznému selhávání tak u těchto dětí dochází většinou nejpozději během druhé třídy.

To ale není chyba učitele, že nemá možnost nechat to dítě nejprve zvládnout základ, než ho potáhne dál. Na podprůměrný intelekt se nedá udělat ani IVP, natož aby šlo třeba rozložit ročník nebo zavést jiné podobné opatření. A u těchto dětí je to především o tom času, který by potřebovalo navíc.

A po zrušení přílohy RVP ZV LMP bude ještě hůř.
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:59:44)
Ano, ale tohle je lidí pracujících ve školství. Nikoho jiného. Nepřipravené koncepce. Školství je myšlenkově stále ještě někde v 19 století. Tohle je součást Romského problému, kdy se jim škola ani v nejmenším nepřizpůsobí.
Jsem bytostně přesvědčený, že individualizací výuky a tím myslím, možností vybírat si předměty i jejich kvalitu by jsme dětem prospěly velmi. Možností opakovat jen předmět ne celou škálu předmětů. Dalším plusem by bylo rozbití pevných kolektivů a změna sociálních vazeb, která by měla prospět outsajdrům....
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:20:59)
Z+2,

ano, souhlasím, i když nemám problém ani s naopak stálými skupinami, v nichž se každé dítě vzdělává podle svých potřeb. Ono to má také cosi do sebe, je mnoho dětí, pro které stálý kolektiv znamená pocit bezpečí a tedy tvoří jednu z nutných podmínek pro efektivní učení.

Ale jinak ta individualizace, možnost volby předmětů i úrovně, to je celkem můj šálek kávy.
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:30:35)
Tolik dobrých učitelů ještě dlouho mít nebudeme, aby myšlenka na rozdílně se vzdělávající členy jedné skupiny byla alespoň vzdáleně reálná. Už to jak učitelé přistupují k doporučením z pedagogických poraden.
 sarmi 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:39:04)
a jak k nim skoly pristupuji?

 Hrozinka 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 13:12:20)
"Na podprůměrný intelekt se nedá udělat ani IVP"

Jak to myslíš, Delete, proč by nešel? Jakože nejdřív je potřeba ta správná diagnóza (třeba LMR), nebo proč?
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 15:04:33)
Hrozinko,

jo, nejde to bez té diagnózy. LMR už diagnóza je, SPU, poruchy chování, PAS....ale když je dítko prostě "jen" slabé, tak nemáš na čem to IVP založit.

Já bych jinak neměla problém udělat 26 IVP bez podkladných lejster, kdyby mi pak někdo dovolil i na základě nich učit a hodnotit, ale to je právě to, co v běžné české škole nefunguje.
 kachna_ 


Re: Známkování 

(5.11.2015 10:07:57)
ne, já považuju selhání téhle učitelky za mnohem komplexnější, tohle je jenom jedna část, kdy (samozřejmě podle mého názoru) nevyužila potenciálu, který jí dává známkování.
POkud škola chce známkovat a dítě naučím, jak super je sdílený pocit z toho, že má úspěch (dítě - rodič - škola), použiju jedničku jako motivátor, tak tou odměnou v počátku prostě nesmím šetřit.
Hele já bych neměla problém, kdyby celé září dávala jen jedničky a razítka (a hodně), v říjnu jedničky a včeličky za snahu (ocenění snahy považuju za obrovsky důležité), v listopadu pak může třeba už používat širší škálu hodnocení + bych zachovala včeličky (byť si myslím, že to není úplně správné). Ale ne, že 1. začne známkovat a 4. jí dá trojku jako třetí známku, to si myslím, že je úplně špatně
V tu chvíli považuju trojku za negativní motivaci, ne za objektivní hodnocení.
I v práci se pochvala považuje za jednu z metod ocenění práce (tedy, že zaměstnance potěší pochvalný dopis od šéfa, nebo děláš to dobře Karle. To podle mě znamená jednička.)
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 10:20:00)
Lenko,
njn, ale když tu práci uděláš špatně, tak pochvalu nedostaneš.
Když hodně špatně, tak přijde i nějaká sankce.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 10:44:47)
Monty, jenže v práci prodáváš své dovednosti, tam už bys chybovat neměla.
Ve škole ještě nic neprodáváš, tam se teprve učíš a k procesu učení chyby patří. Mělo by se oceňovat to, co už dítě zvládlo, tedy jeho pokroky.
Ale mně osobně známky nevadí, jen by se u malých dětí neměly brát jako selhání, ale jako ukazatel, na kolik procent už danou věc zvládají. Chybu vidím v tom, že všichni chceme po dětech ty jedničky, tedy vlastně chceme, aby byly pořád stoprocentní (také tu chybu dělám).
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 12:15:26)
Anett,
ale kdo je bere jako selhání? Zvlášť v první třídě?
Pro mne je známka nějaký ukazatel toho, co dítě umí/neumí, není to hodnocení jeho osobnosti, ale toho, jak na tom aktuálně je v nějakém konkrétním směru.
Jo, já na druhém stupni taky chci, resp. byla bych spokojená, kdyby syn neměl z jednoho jedinýho předmětu blbý známky, protože to pro mne už v té sedmé třídě je mnohem víc relevantní než hodnocení prvňáka. Už vidíš, jestli to dítě na něco má nebo nemá. A když má kromě jednoho jedinýho předmětu jen jedničky a dvojky, tak je asi jasný, že to není tím, že by na to neměl, ale že na to prostě sere.
 Alena 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 12:20:55)
" Už vidíš, jestli to dítě na něco má nebo nemá. A když má kromě jednoho jedinýho předmětu jen jedničky a dvojky, tak je asi jasný, že to není tím, že by na to neměl, ale že na to prostě sere. "

- ze znamek samozrejme nepoznas jestli na to dite ma nebo nema. Nekdy to tak jiste muze byt. Znamky jsou hrozne neobjektivni, kazdy znamkuje jinak. Dite muze nechapat, muze na to kaslat, muze nesnaset ucitele, ucitel muze nesnaset jeho, ucitel muze byt neschopny atd.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 12:23:40)
Aleno,
tak to už ale v té sedmé třídě taky obvykle víš, jak na tom dítě je ve vztahu k učitelům.
Navíc tedy konkrétně u mého dítěte ten učitel učí dva předměty, takže kdyby byl nějaký problém ve vztahu dítě - učitel, projevilo by se to u obou.
A v první třídě mají přece děti skoro na všechno stejného učitele.
 Alena 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 12:36:19)
Ano, mas pravdu, ze druhostupnaci maji vyhodu stridave ucitelske zateze :). Ale jinak jsem stale skeptictejsi ke znamkam jako k nosici informace o nejakych schopnostech ditete. Ja jsem byla nevyhranene dite, nedavala jsem dlouho nicemu prednost, na prvnim stupni jsem mela same (jeden ucitel). Na druhem stupni uz ne. Ale, ze bych mela pocit, ze to z ceho mam horsi znamky mi jde hur, to jsem teda nemela. Na gymplu vypadalo vysvedceni uplne jinak, proste to nesouviselo s mymi schopnostmi, ale s tim, kdo je hodnotil.
U tveho syna to tak je, ze mu nejde matika nebo na ni kasle, ale to neznamena, ze to lze zevseobecnit: horsi znamka - dite nechape, kasle na to. Muze to byt proste jen horsi znamka - jiny ucitel.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 12:51:00)
Aleno, za sebe bych řekla, že mé známky na gymnáziu kopírovaly mé zájmy a schopnosti v jednotlivých předmětech.
Samozřejmě s drobnými výjimkami, kdy mě třeba nesnášela učitelka, což mi zhoršovalo známku z předmětu, který jsem paradoxně zrovna měla moc ráda a ovládala dobře.
Ale jedničky jsem měla opravdu tam, kde mi bylo učivo blízké, a trojky tam, kde jsem zůstala absolutně nezaujatá a tápající.
S tím, že kdybych se doma učila, mohla bych se samozřejmě naučit na jedničku nebo minimálně na dvojku všechno, ale na to jsem byla příliš líná a příliš ignorant v těch předmětech, které mě nezaujaly a nešly mi samy od sebe.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 12:40:15)
Souhlasím s Alenou, špatná známka z jednoho předmětu může znamenat spoustu věcí, přesně jak Alena vypisuje.

A k tomu pojetí známek na prvním stupni - podle mé zkušenosti je to většinou tak, že špatná známka se pojímá jako "neuměl to výborně, udělal chyby, je horší než druzí, zklamal".
Já jsem špatné známky svých dětí důsledně komentovala ve stylu "nepovedlo se ti to, nevadí, musíš se na to ještě podívat a příště už to bude lepší".
Což sice eliminovalo stres malých žáčků, ale ve vyšších ročnících už jsem musela přitvrdit, protože "nepovedlo se mi XY" mi bylo hlášeno s bohorovným klidem až příliš často :-)
 Kahlan+5 


Re: Známkování 

(5.11.2015 12:37:42)
Anett - u nas jsou deti znamkovane prave takhle. Nejlepsi je Ú (uplne osvojeno), coz znamena, ze dite nikdy neudela chybu, umi to vysvetlit ostatnim, zkratka je 100procentni. Dalsi stupen je O (osvojeno), tedy dite latku umi, zvlada, nedela chyby. Dalsi stupen je Č (castecne osvojeno), tedy jeste to neumi zcela, dela chyby, musi na tom zapracovat. Posledni je JN (jeste neosvojeno), tedy nechape, neumi, dela hodne chyb, potrebuje jeste hodne procvicit. Deti v tomhle systemu vyrustaji od 1. tridy, system jednicek a dvojek vubec nechapou. Znamky vubec neresi, proste to berou jako hodnoceni toho, jak na tom jsou. Stejne tak nechapou, proc nekdo podvadi, opisuje, proc nekdo resi znamky a ne to, jestli to umi nebo neumi. Zkratka castecne systemem hodnoceni, castecne i jejich povahou a nasim pristupem se podarilo docilit toho, ze deti chodi do skoly rady, nemaji zadny stres z pisemek, a hlavne se uci kvuli sobe, ne kvuli znamkam.

 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 12:44:43)
Kahlan, to je moc pěkný systém.
Líbí se mi více, než slovní hodnocení, protože slovní hodnocení může být pro rodiče neuchopitelné, oni podle mě potřebují jasnou škálu a na ní jasně vidět, kde dítě je. Proto ta obliba známek, přestože nejsou ideálně motivační.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 12:46:28)
Kahlan,
pro mne je to stejný jako 1 - 2 - 3 - 4.
Prostě u nás je místo písmene číslo, ale znamená to totéž...
 Alena 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 12:51:44)
-"Prostě u nás je místo písmene číslo, ale znamená to totéž.."
No to prave vubec neznamena.
Napises celou stranu diktatu, na vyjmenovana slova treba. Zapomenes ctyri čárky nad ú na zacatku slova a nekde máš ctyrku (prece "co chyba stupen dolu").
Nebo
Napises celou stranu diktatu, na vyjmenovana slova treba. Udelas deset chyb ve vyjmenovanych slovech a někde máš ctyřku (protoze "pulka trida mela tech chyb dvacet a nebylo by to fer")
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:10:26)
LoroX,
no tak mně víc vadí špatná známka za nedokončenou práci.
Syn je pomalej a když má na něco pět minut, tak to prostě nestihne. U chyb to ještě chápu, ale hodnotit dítě za rychlost, s tím mám trochu problém.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:22:27)
to je naše holka taky. Stydí se malovat, protože ví, že jí to nejde. Její obrázky se nepodobají realitě ani omylem. Takže se zasekne a řekne , že raději nic, protože se na ty hrůzy nemůže ani podívat..
Ta učitelka by měla pomoci s ukázkou, jak to má děcko namalovat.
A vůbec malování takových detailů je od takhle malých děcek nepřiměřené...
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:25:59)
margotko, učitelka má podle mě říct, že kdo nerad kreslí, může tam místo kočiček nebo měsíčků udělat prostě puntíky, hlavně, aby se zbytečně nezdržoval a správně to spočítal ~;)
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:32:56)
Lorax, včera jsem se ptala, už jsi tu nebyla. Paní učitelka M.M.? Jen tak pro zajímavost...
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:42:40)
Já mám čerstvě 6letého syna a nenakreslí téměř nic, nicméně je chytrej jako opice, umí počítat, zvládá rozklad na slabiky, první a poslední písmenko. Teď mi nicméně paní učitelka ve školce tajemně říkala, že si se mnou o něm potřebuje promluvit. Předpokládám, že mi bude asi radit odklad. Nicméně já si neumím představit, aby šel do školy jako čerstvě osmiletý (bylo by mu 8 hned v prvním zářijovém týdnu). Ve školce by podle mě akorát hnil, nejstarší je tam už teď a pochybuju, že se za rok naučí kreslit. No bude to asi boj.
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:49:40)
My jsme ta druhá škola přes ulici:) Tam je taky jedna "sada" učitelek úplně hvězdná a na něj vyjde ta o něco horší (ale i ty jsou moc fajn), ale vcelku jsou tam na prvním stupni dobré všechny. Já si právě neumím představit, co by ještě v té školce tak mohl dělat, navíc je prostě nastartovanej, že je předškolák a kamarádi jdou do školy a on půjde taky. Ještě se poradím v SPC v Rozdělově, tam mi připadají rozumní... Uvidíme.
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:54:55)
Moje děti chodily do školky, odkud pak šlo hodně děti tam k vám. A skončily v jedné třídě, odkud se pak hromadně zdrhalo. Jinak je profláklá myslím v dobrém, ale tohle je nějaký system error:(
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 14:08:59)
No my jsme měli doma někdy koncem září oslavu narozenin a byly tam děti z bývalé školky a maminky se tam bavily a já ne nestačila divit. Od třetího týdne lítaly čtyrky a koule, nechápala jsem za co, když v té době čmárali leda tak klubíčka a vlnky do písanky. No a pak za týden byly obě holčičky jinde...
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 14:30:22)
Tak to je teda skutečně demotivující. To je nějaká elitní škola nebo co? Vždyť to ty koule musí mít půlka prvňáků, nebo jim to píšo urodiče.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:08:08)
Lorax, která je to třída?
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:15:11)
já mám třeťáka a čím dál víc uvažuju o domácí škole, tu vaši školu máme relativně blízko (stejný kraj, i když opačný konec), tak je to jedno z možných řešení
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:37:46)
jj, my jsme kousek od té Březové :)
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:54:32)
http://www.zsbrezova.eu/

malá zapadlá vesnice na konci světa - na hranicích se Slovenskem
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:06:34)
není, jen necelých 500, přesně 493 km :)
ale to je vzdušnou čarou, co dokážou udělat se vzdáleností cesty a železnice, to je úplně jiný rozměr
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 15:08:27)
Holčičky byly přendané na jinou školu. Vadilo, že jsou příliš buzerovány.
 Kahlan+5 


Re: Známkování 

(5.11.2015 14:01:27)
Nas cerste sestilety (konec srpna) je ted v 1. tride, a to i pres protest ucitelek ze skoly (podle nich: rad si hraje!, spatna vyslovnost, nic moc slovni zasoba, nerad maluje, atp). Nam ale prislo, ze k tomu, jaky je, prispiva prave i skolka, a ze se potrebuje dostat do nejakeho tlaku, aby prekonal svoji prirozenou lenost. Takze do skoly sel, behem zari a rijna mu samo na skocilo R a Ř, skola mu jednoznacne svedci, zacal se zajimat o vic veci, vic mluvi, ve skole zatim zvlada, proste zadny hororovy scenar se nekona. Jasne, je to pro nej ted tezsi nez by to bylo za rok, ale je na tom neco spatne? Za rok by uz urcite umel cist, psat i pocitat, takze by mohl lenivet dal, navic vyrusovat, zlobit a nudit se.
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 14:06:58)
Tak to je dobrej. Náš by to letos určitě nedal, ale za rok si myslí, že to bude akorát.
 Kahlan+5 


Re: Známkování 

(5.11.2015 14:38:10)
Muumi, to urcite bude, ten rok je strasne dlouha doba. Jasne u nas by bylo idealni, kdyby mohl nastoupit do 1. tridy v lednu, ale to nejde...

Jinak u nas je hodne motivujici to, ze ma dva starsi sourozence, kteri maji skolu radi, takze o skole a uceni se u nas mluvi jen pozitivne. Myslim, ze to malej docela hodne vnima a chce byt jako oni.
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:51:39)
Jo jinak tu paní učitelku MM znám pouze zprostředkovaně, a to tak, že během prvních 3 týdnů z té školy do naší přešly 3 děti a o dalších 2 bezpečně vím, že taky zdrhly jinam do konce září. A nejvíc mě dorazila jedna maminka, když mi říkala, že byla odhlašovat obědy a tak a paní hospodářka povídala "to víte, ony jsou i slabší zápisy, když má mít prvňáky". Nechápu, co tam ta ženská v tom případě dělá...
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:55:42)
No paní ředitelka ji tam zjevně chce, tak tvrdí toto. Ale já jsem před 2 roky u předchozích prvňáků viděla něco jiného:)
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 14:46:16)
Já si právě myslím, že aby šlo zářijové dítě s odkladem, tam tam musí být mnoho věcí špatně, prostě že už to musí být. Tak uvidíme u zápisů a dále.
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 14:46:51)
Jo a omlouvám se, že jsem takhle parazitovala na diskuzi...
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:43:38)
Takže v oblasti kreslení čekám něco podobného, ale myslím, že paní učitelky už takových chlapečků viděly mnoho...
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:53:45)
Já taky nechci. Je velkej, má nový zuby už i nahoře a celkově si myslím, že na to má i mentálně a za ten skoro rok může udělat velikánskej pokrok. Nicméně asi ho někde vyšetřit nechám, ale stejně mi připadá, že rok navíc ve školce by mu nic nedal. A já nenakreslím snad ani kolečko a manžel je na tom podobně:)
 Muumi 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:34:12)
JInak mimochodem, pro tupější učitele je toto napsáno přímo v těch pracovních sešitech matematiky - že hodiny matematiky neslouží ke kreslení a stačí počty naznačit třeba puntíky...
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:32:34)
jj. naše holka loni sama v 1.třídě přišla s tím ,že by chtěla domácí školu. ( vůbec nechápu , kde přišla na to, že tenhle institut vůbec existuje a co obnáší..~e~ )Přitom dítě se samými jedničkami. Nějak ji zmáhá ten systém..
Ale už si zvykla, ráda čte, takže si na té škole našla to pozitivní - třeba že je nejlepší ve třídě ve čtení a čtenářském deníku. A asi se na ni ta větší spokojenost začíná i odrážet - už dělá čím dál méně chyb z nepozornosti ( háčky, čárky).
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:31:01)
Loro, mně přijde podíl výtvarničení ve výuce přehnaný.
Mě osobně to třeba vždycky hrozně bavilo, byla jsem přesně ta pečlivá a šikovná holčička, která se v tom vyžívá a zpestří jí to nudnou matematiku (nebo nudné cokoliv).
Ale takových je podle mě spíš menšina než většina a jak už jsme tu psaly, kluci jdou většinou po podstatě věci a toto je zbytečně brzdí a stresuje.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:24:30)
"hodnotit dítě za rychlost, s tím mám trochu problém"

To je zvláštní, přitom jsi srovnávala školu se zaměstnáním, kde za chyby není člověk chválen.
Za pomalost také nebude nikdo chválen, pomalost je v práci také na škodu. Což víš nejlépe sama z vlastní praxe.
Zvládnout práci nejen správně, ale i v přiměřeném čase je součást cíle, ke kterému škola směřuje.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:28:56)
Anett,
tak já v tom zrovna paralelu nevidím.
Po mně nikdy v žádné práci nechtěli, abych vypočítala za pět minut deset příkladů se zlomky. ~;)
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:37:29)
Monty, jestli musíš během deseti minut něco spočítat nebo během deseti minut udělat cokoliv jiného, to je přeci úplně fuk. Princip stejný - nemůžeš nad tím prostě sdět věčnost, obzvlášť, když většina ostatních to umí rychleji.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:45:16)
Anett,
je v tom ten rozdíl, že v zaměstnání děláš práci, kterou umíš, pro kterou máš nějakou kvalifikaci a předpoklady. Ve škole musíš stíhat i to, co ti až tak dobře nejde, čím si nejsi jistá. A to dítě pak nemá na vybranou - když bude pracovat rychle, riskuje, že tam bude mít chyby, když pomalu, tak to zase nestihne. Tohle v práci fakt neřešíš, protože tam tě při prvním selhání vyhodí a musíš si najít jinou práci, na kterou předpoklady máš.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 14:49:09)
Monty, no vidíš, v tomto rozdíl mezi školou a zaměstnáním vnímáš :-)
Já s tím souhlasím, že škola a zaměstnání nejsou totéž.
Ale myslím, že hodnocení času, který dítě potřebuje na splnění úkolu, je na místě. Dítě buď může mít celkově pomalejší tempo ve všem, nebo může být pomalé tempo známkou toho, že si není jisté, učivo pořádně neovládá, používá špatný postup ... To už je na učiteli, aby to zhodnotil.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 14:51:51)
Anett,
jasně, že je na místě - ale pomalost prostě podle mne není "na pětku". To je právě ten demotivační přístup, který dítě odradí. Pomalost/nestíhání je třeba brát v potaz, ale ne za něj trestat, jako za to, že někdo neumí kreslit měsíčky a stromečky, to stejná blbost.
 Kahlan+5 


Re: Známkování 

(5.11.2015 15:27:16)
Monty, a jak to vlastne ted ma syn s tou matikou a zkouskami na gympl - Kdyz je ted v sedmicce, tak dalsi prijimacky se delaji az v devitce, ne? Pak by na to vylepseni matiky bylo jeste hodne casu...
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 15:40:48)
Kahlan,

na šestiletý gzmpl se dělají přijímačky ze sedmičky.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 15:49:57)
Kahlan,
blbě, pořád na to dlabe. Když mu nestojíme za zadkem, tak matiku naprosto ignoruje. Motivace nefungujou, nefunguje NIC. ~d~
Jeho blbost, když si kvůli matice chce zkazit život. Mrzí mě to, ale zjevně se s tím nedá nic dělat.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 15:53:06)
Monty, jaký přesně má tvůj syn problém s matikou? ono se za nezájem dá zamaskovat spousta jiných věcí
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 15:59:04)
Yuki,
jeho problém s matikou je v tom, že ho nebaví, a tudíž se jí odmítá věnovat. Nemá cvik v počítání, nemá zautomatizované "toto je příklad X a řeší se způsobem Y". Postup zná, ale neví, k čemu ho přiřadit a musí nad tím příkladem půl hodiny přemýšlet, než zjistí, co to je za příklad. I třeba nad násobilkou. Nikdy se ji nenaučil zpaměti, takže další zdržování. Když mu pořád dokola opakujeme, že jediný způsob, jak tohle zvládnout je denně počítat, tak sice teoreticky souhlasí, ale v praxi se k tomu nepřinutí. On matiku podle mne už nenávidí natolik, že ho nikdo a nic nemůže přimět změnit postoj. On na ní začal dlabat už v pátý třídě, takže mu chybí dva roky učení, který očividně nechce dohánět.
 Rodinová 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:08:19)
Monty, pujcim ti meho syna, doucuje kde co velmi uspesne a je prudic. Treba by tveho rozpohyboval ...
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:11:10)
Rodinová,
no jestli chceš, aby tvůj syn skončil na antidepresivech... ~;)
Zatím to všichni vzdali, jen manžel ještě odolává, ale dlouho už taky nevydrží.
 Rodinová 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:14:10)
~t~ je odolnej a zkusenej. AD ho cekaji spis kvuli mne~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:22:55)
Monty, to je přesně ono, to znám až moc důvěrně.
děcko z nějakýhio důvodu slže, přestože inteligenci má dostatečnou, a prootže ho to demotivuje, tak odmítne předmět jako něco, co ho nezajímá, čemu se věnovat nebude. A pak neumí nic

Jenže základem je chyba ve vnímání matematiky jako něčeho, u čeho je potřeba naučit se zpaměti třeba tu násobilku, není potřeba umět ji zpaměti, stačí umět ji odvodit, není ptořeba vědět, že nějaký příkad se nějak řeší, lepší je odvozovat, jenže naše škosltví je proto takto zdlouhavým logickým postupům, potřebuje rychle správnou odpověď a pak se divíme, že logika je pro děcka něco, co nepoužívají.
Je jasný, že odradíš děcko už tím, že po něm budeš chtít denně počítat 20 příkladů, taky jsme si tím prošla, navíc existuje něco jako je dyskalkulie a ta je mrška pěkná potvora, strašně těžko se odhalí. U nás o ní jsem docela přesvědčená, prootže syn i ve svých 15 dokáže tvrdit, že 2+3 je 6 a 2*3 je 5 a v§ůbec mu to není dovný, když má dovolenou kalkulačku, spočítá cokoliv, bez kalkulačky je ztracený.Jenže jak může neumět něco tak primitivního, že.
V ppp, kam jsme ho vnutila s tím, že má inteligenci velkou a v matice selhává na celé čáře (na gymplu) mi potvrdili šechno - velkou inteligenci, nadprůměrný matematický schopnpsti, strašně pomalý tempo a chyby v numerice. Ale dyskalkulii nepotvrdili, tu opatrně obešli s tím, že už je mu 13 (předloni) a kalkulačky v tomto věku už bývají povolený, navíc v tomto věku už to umí i rychle odvozovat

každopádně pomohl až jiný přístup učitelky, právě to povolení neudělat vššechno, nestihnout, a nebýt z toho nervózní, teď sice pokazil písemku na opakování minulýho roku, ale další nový učivo - s kalkulačkou a s použitím logiky zvládá celkem v pohodě

taky s mi (u cizích) osvědčilo doučování (dělala jsem to asi 8 let) - oni byli přinucení se na to podívat i jnak, hodinu se jim někdo cizí věnuje, oni ví, že je to za peníze, takže fakt makají a odcházeli ode mě absolutně zničení, ale za pololetí se nám povedlo zlepšit i o dva stupěn známku a zvednout sebedůvěru, všichni měli problém s matikou a nakonec mají všichni maturitu, nikdo nepropadl, všem se povedlo se s tím porvat, ale chce to makat hodně navíc, ale nemá smysl dělat znovu to, co se chce ve škole

jo a jinak vysvětluju svýmu potomkovi, že jestli chce dělat v životě něco s fyzikou, tka musí umět matiku - ne počítat, to umí kalkulačka, ale musí vědět, co do té kalkulačky naťukat, a taky musí umět chemii, protože chemie a fyzika mají společnýho víc, než si zatím dokáže uvědomit


 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:30:05)
Yuki,
hmm, to mi něco připomíná, syn je taky schopný tvrdit, že 3x3 je 12 a nepřijde mu to divný, protože on si musí násobení sečíst a když to chci vědět RYCHLE, tak to prostě nedá.
Miluje logický hádanky, má rád větnej rozbor (nechápu), ale jak vidí číslo, tak dostává osypky. Až tak, že hledá matiku všude, kde je nějaký číslo a pak je z toho otrávenej, protože mu tu matiku připomene i letopočet v dějepise nebo čtvrťová nota v hudebce.
Jo, a není schopný se naučit ručičkový hodiny. Když se zeptá, kolik je a já řeknu "čtvrt na pět", tak vůbec neví, jak by to převedl a chce to říct "digitálně". 16:15 je OK, ale čtvrt na pět, to je něco mimo jeho vnímání reality. ~d~
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:41:45)
nedokáže ve 12 zvládnout ručičkový hodiny, má problém s matikou a ještě nebyl v ppp? ty jsi fakt pozadu, prootže to na tu dyskakulii opravdu vypadá, nemá smysl ho trápit a optravovat blbou známkou z matiky, jestli má opravdu problém
mimochodem když se odhodláš, není ptořeba žádný doporučení školy, do ppp objednáš ty sama a škoal o tom nemusí ani vědět

a doporučuju ti to, prootže čím dřív, tím líp - tyto děcka už budou mít povinnou maturitu z matiky

můj prostřední syn má dys všechny, kromě dyskalkulie, on je naopak extrémně dobrý matematik (já mám tři děti, ani jedno nenní normální :)))), já jsme si vždycky dělala srandu z toho, že má i dyspraxii, až sjem zjistila, že to existuje a on ji má...

ale hropč to píšu - je to dyslektik, který odmítal písmenka, v 5 neuměl napsat ani první písmeno svýho jménam v 6 se naučil sám číst, ale přestože čte strašně moc, je navíc i rychločtenář, čtení miluje a dokáže zpaměti odříkat nejen obsah knížek čtených předloni, on si pamatuje celý věty, rozhovory, dokáže je kdykoliv (hodně trefně) využít a ví, ve které knížce to bylo, tak tento čtenář když dostane neznámý osamocený slovo nepřečte ho - a ani to není slovo moc složitý, třeba "pirožek" - on to přečte jako "pižorek"
taky by to do něho nikdo neřekl, ale on to maskuje inteligencí a byl problém to odhalit i v ppp
taky je dysgrafik, na písemky potřebuje víc času a větší papír, řesto lituju učitele, když to po něm čtou, ale on miluje psaní a píše knížku
je dysortografik, ale má tolik načtenýho, že sice nezná pravidla, ale má načtený, takže to už maskuje

ale halvně - měl úžasnou učitelku, která uměla s dys pracovat, on dostával přesně tolik práce, aby to stíhal a pak postupně o malino víc, stejně jako úlevy v chybách pramenících z dys a postupně si zvykl, naučil se, přestal zdůvodnovat a prostě umí, má jedničku z češtiny, i na gymplu, nemá problém ani v angličtině, teda má fajn učitele, který toleruje, že neumí číst a píše foneticky, aspoň teda někdy, a věřím tomu, že se naučí i tu angličtinu dobře, protože bez ní to nejde - ale ono to nejde ani bez té matiky, jenže bez nějakých těch úlev děcko rezignuje a neučí se, nepostupuje, a dostane se do kolotoče potíží, ze kterých už potom není úniku
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:45:37)
Monty,

opět potvrzuješ, že kdybys s ním zašla do PPP, mohl být jinde. To, co píšeš, jsou dyskalkulické rysy a pokud bys o tom věděla, bylo dost možností, jak mu pomoci. Bohužel na druhém stupni už jsou nápravy mimo a nezbývá než kompenzovat ~d~.

Žít se s tím, samozřejmě dá, ale to znechucení z matiky je zbytečně přidaná hodnota ~7~.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:48:10)
Delete, ono je co dělat i teď ,třeba to dovolení používat kalkulačku - nemusí se trápit numerikou, když zvládne postup
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:53:53)
Yuki,

však píšu, kompenzace. Kalkulačka je kompenzační pomůcka (mám na dyskalkulii napsanou závěrečnou práci na specce ~;) ).
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:55:28)
Delete, já vím :)

už jsme dyskalkulii i probíraly spolu, ale sama jistě víš, jak je to s dyskalkulií ve školách, dyslektiků a dysgrafiků jsou tam haldy, dysortografii má každý, kdo nezvládá vyjmenovaný slova, ale dyskalkulika v životě neviděli, zato nechápou, jak je možný, že tak chytrý šikovný děcko nezvládá ještě v 5. třídě násobilku...
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:52:50)
Monty, mimochodem jestli nezvlánde matiku, brzo se začne odrážet jeho problém ve fyzice, v chemii pak samzořejmě taky, není to jenom o tom, že musí přežít denně hodinu natiky, přibudou i další a k biologii prostě tu chemii potřebuje, bez ní se neobejde a v chemii se neobejde bez matiky - takže moje rada je 1) PPP., tam dioagnostikovat dyskalkulii 2) opatření na zvládnutí matiky, třeba ta kalkulačka nebo co doporuí a poradí 3) zvládnutí logiky a nenadělání si potíží ve fyzice a chemii

no a k tomu máš ty hned možnost, jak ho motivovat - přes tu chemii, kterou ještě nemá, ale kterou bude nutně potřebovat, chemie je výpočtů plná, začíná to už u tvoření vzorců, kde je ptořeba ta úplně nejmenší násobilka do 20, tak tu procvičit, ale pak přijdou výpočty a není jich málo, a tam je ptořeba už nezačít blbě
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:38:10)
Yuki,
jsou i děti, které to mají naopak. Nechtějí hledat řešení problému, baví je to hraní s čísly, počítání, ale nad logickým problémem se zaseknou a nebudou to dělat a nebudou. Dáš jim návod, naznačíš směr úvah, popostrčíš je, a jsou OK. A třeba někdy v budoucnu začnou zvládat i to hledání řešení, ale na začátku by je to úplně otrávilo. Potřebují prostě nejdřív získat tu jistotu, než najdou odvahu. Mám tuto zkušenost hlavně u holek, přitom si nemyslím, že by byly hloupější, méně nadané nebo tak něco. Jen jsou v tomhle někdy jiné. U sebe ve třídě vím minimálně o dvou, zato tu nemám žádné dítě, které by se hroutilo ze sloupečků, naopak, mám velmi nadaného kluka a ten se vyplňováním sloupečků prostě baví...jednou jsem jim zkusila dát časově omezenou práci, kdy mělz všichni stejný čas, ale nezáleželo na tom, kolik stihnou, jen se měli pokusit stihnout co nejvíc....no a zatímco ostatní dali v průměru 12 příkladů, ti lepší až 20, tak on jich dal 60 ~d~. Ale samozřejmě není odkázaný jen na ty sloupečky, má k dispozici další činnosti (tangram, Logico Piccolo, úlohy z Klokana, na pořadu dne je i Hejného matematika)...jen že tím fakt není znechucený, i když mentálně zvládá učivo i o ročník výš. Pro něj je prostě zábava vše, co se matiky týká.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:44:55)
Delete, jo, já jsem přesně ten typ, potřebuju jistotu, logický úkoly jsou něco, co jsme dloho neměla odvahu zkusit, přitom je to zábava

ale je právě to těžký i krásný na učitelství, že můžeš těmto děckám pomoct, nebo je otrávit už navěky, jde o to, že každý potřebuje jiný přístup, prootže každý má jiný způsob myšlení, logika se vyvíjí, různě rychle, tempo se vyvíjí různě rychle, každý potřebuje něco jinýho a ve třídě je jich 25 a všichni mají dělat to stejný a stejně rychle, což je nemožný ~d~
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:58:44)
Tož pokud se nikdy nenaučil násobilku "zpaměti" (=jakýkoli způsob, který mu umožní nepřemýšlet nad postupem, ale rovnou to "vystřelit"), tak to začal na počty dlabat daleko dřív, než v páté. Doučovala jsem takto "ztracené" (někde cca ve druhé obecné) děvče k maturitě, a odmaturovala, ovšem ta propastná neznalost základů mi působila závratě.

Konkrétně u té násobilky ale nejde jen o to zpamětné učení, ale vůbec o představu "velikosti" čísel a jejich vlastností. Je to fakt úplný základ, který pak při počítání člověku umožní vidět na první pohled, zda výsledek, ke kterému jsem došel (nebo ho střelil od boku) je vůbec možný, pravděpodobný... Bude ho to brzdit ve fyzice, v chemii, v jakýchkoli výzkumech (tj. i v biologii), statistické zpracování dat mu bude španělskou vesnicí (taky problém), přijímačky z matiky problém... Bych skoro řekla, že i teď ještě by stálo za to tu násobilku docvičit. S kartičkama a pomůckama pro mrňata. Určitě něco je (nevím, moje děti shodou okolností chápaly ještě před 1. tř. i zlomky, ale to bylo pod tlakem nemoci, při které se taková povědomost hodně hodila).

Pokud je v matice chlapec pomalý, tak značnou díl odpovědnosti může mít ta násobilka (nevím, co se počítá v sedmičce, ale asi je součástí kdejakého příkladu), a je pak dle mého naprosto v pořádku, že má za pět, protože to není za "pomalost", ale za to, že neumí základ ~d~

Ovšem to jsme už dost daleko od známkování prvňáka ~t~
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:03:59)
Slupko,
v sedmičce jsou zlomky.
Upřímně, už mi to nějak začíná být jedno, když vidím, jak k tomu přistupuje. Sice nevím, co chce dělat, protože střední škola bez matiky není (kromě uměleckých, zatím) a na učňáku bude nemožnej, protože je levej. Ale kdo chce kam... ~d~
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:07:44)
Monty, jakmile to tobě bude jedno, on má probém, který mu nepomůžeš řešit a už se toho problému nezbaaví. Jak bys ty přistupovala k něčemu, co ti nejde, ani když ses o to snažila, taky by ses na to vykašlala. Takže mu pomož, dokud to jde

já názor Slupky nesdílím, prootže neznalost násobilky je něco, co opravdu nemusí nijak souviset se schopností matematicky myslet, logika a matematika k sobě patří a numerika je jen jednou ze složek matematiky, to nejmíň podsttná, prootže tu za nás může zvládnout ta kalkulačka
stejně jako dysgrafik může psát na počítači, může dyskalkulik počítat na kalkulačce

 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:10:19)
mimochodem u zlomků je problém obrovský právě v tom, že když dcko nevidí v číslech nic společnýho, tak zlomkem nehne a pokud není schopný zvládnout násobky, tak mu nedojde, čím vykrátit, neudělá společný jmenovatel, nenajde v tom ic a bude hůř - takže za mě poslední možnost řešit matiku přes ppp, než propadne
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:14:30)
Yuki, ale pokud tu násobilku nedává, tak opravdu potřebuje kalkulačku, a na tu musí mít "papír". S matematickým myšlením to tedy souviset nemusí (opravdu je to numerika), to máš pravdu, ale se schopností vypočítat cokoli v sedmé třídě to souvisí hodně.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:17:44)
jj, já jsme to Monty psala, bez ppp to nepůjde a bez matiky taky ne, takže jinou mžnost nemá
ale s tou dyskalkulií je problém, znám to právě proto, že to řeším u syna, ty stejný "příznaky"

ale nesouhlasím s tebou v tom, že je v pořádku pětka z matiky, když v 7. třídě neumí násobilku, chyba je ve škoel, že kluka do ppp nedoporučili už před 5 lety nebo v Monty, že je neposlechla (pokud to škola radila)
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:23:40)
Yuki, teď se dívám znovu - a opravdu nepíšu nic o matematickém myšlení, ale o počítání příkladů (že je násobilka základ, ta představa těch čísel, co je možné a co určitě ne...).
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:25:03)
Slupko, toto:

Pokud je v matice chlapec pomalý, tak značnou díl odpovědnosti může mít ta násobilka (nevím, co se počítá v sedmičce, ale asi je součástí kdejakého příkladu), a je pak dle mého naprosto v pořádku, že má za pět, protože to není za "pomalost", ale za to, že neumí základ ~d~
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:32:49)
Yuki, ano, nevynásobí, nespočte. Proto je v matice (myšleno předmět ve škole) pomalý. O matematickém myšlení nepíšu. Ale to je jen teoretický spor ~;) V praxi jde o to, že S. opravdu potřebuje pomoc a ne buzeraci (např. "jestli chceš na sš, tak koukej počítat"), kterou nesnáší stejně jako matiku.
 Alena 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 17:10:16)
Ty me stejne znovu prekvapis, i kdyz uz ty kolecka znam. Delete, ktera tomu rozumi, ti tu naznacuje, ze tvuj syn ma pravdepodobne dyskalkulii a ty stejne napises "Sice nevím, co chce dělat, protože střední škola bez matiky není (kromě uměleckých, zatím) a na učňáku bude nemožnej, protože je levej. Ale kdo chce kam..."
Smankote, takhle to dite dusit.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:18:44)
Aleno,
jestli to nebude proto, že i kdyby byl 100x dyskalkulik, tak mu kvůli tomu matiku nikdo "neodpustí". Buď ji zvládne, nebo půjde někam něco kopat.
Jsou lidi, co na překážkách rostou a lidi, co na nich padnou.
Znám dost dospělých lidí, kteří by se dle dnešních diagnóz dali nacpat do všelijakých "dys", a většinou zvládli minimálně střední, ale spíš i vysokou. Měli to jistě těžší, ale zjevně se na to nevykašlali. S přístupem "když mi to nejde, tak to nebudu dělat" je úplně fuk, jestli na něco máš nebo nemáš papír.
 sovice 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:23:52)
No jo, Monty, ale kdybys to u syna řešila někdy kolem té třetí třídy s ppp, tak by to dítě vědělo, že je dyskalkulik, ty bys to věděla taky, možná bys s ním mohla pracovat i jinak než agitkami na to, že se musí přemoct a když ne, je to jeho problém a bude kopáčem, mohla bys ho motivovat v té části matiky, kterou zvládá, aby ji nezasklil celou jako odpornost, on by si uvědomoval, že je to problém k překonání a k tomu by mohl mít povolenou kalkulačku, takže by se nezakopal na násobení... Ale psát ti tyhle věci je marné a marné...
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:24:13)
Monty, ale on ji nezvládá a zvládat by mohl, v tom je rozdíl
 Alena 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 17:34:03)
MOnty, ja te povazuju za velmi inteligentni bytost a tuhle zaseklou desku vubec nechapu. V jakemkoli skolnim tematu se dostanem na syna - dozvime se po tisicate , ze je lajdak - vsichni te po tisicate presvedcuji, ze treba neni lajdak, jen ma poruchu - a ty na to po tisicate: stejne je lajdak. Neustale tvrdis, ze musi skakat na zlomene noze. Vsechny tveho syna litujeme, protoze by si zaslouzil lepsi moznosti. Nemyslim, ze by se naskytla jakakoli jina rada, nez vem ho konecne za odbornikem, tu ale slyset nechces. - tak proc porad dokola pises o tom jak je nemoznej?
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:36:23)
Aleno,
tak asi proto, že mne to mrzí.
Ale budu se příště snažit ovládnout a neotvírat žádná školní témata. Slibuju. Omlouvám se, že jsem se zase nechala strhnout, bohužel jsem se neprozřetelně podívala do žákovské.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:40:47)
Monty, neblbni a postarej se o syna, je mu 12, ono se to nezdá, ale těch příležitostí kdy mu opravdu pomoct už moc nemáš, toto je jedna z nich a navíc hodně účinná, sama víš, že bez matiky se nedostane na biologii a že biologie je to, co chce a kde má možnost být úspěšný a šťastný, a o co jinýho by ti mělo jít?
tak se překonej a do té ppp ho objednej, kldině jim řekni, že je lenoch, ale že takto už to dál nejde, že přece není blbej, aby nezvládl v 7. třídě násobit a naučit se poznávat hodiny, že ti to přijde divný, a klidně jim řekni i to, že tě k tomu dokopal někdo jiný, to je jedno, ale dej synovi tu možnost, ve 20 to řešit bude pozdě a bez maturity se na biologii nedostane
 breburda71 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:13:08)
Monty, můj syn ( taky 7. třída) má z matiky jedničky ( zatím), ale bez znalosti násobilky by ty zlomky prostě nedal..Musel teď taky začít doma procvičovat, vždycky se v něčem zakope, ud banální chyba, něco blbě vykrátí, blbě rozšíří, muusí to trénovat..
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:15:54)
Slupko,

pokud ti v pobrání základů brání organický podklad, pak si nikdo pětku nezaslouží.

Je zajímavé, jak snadno lidé přijímají dyslexii jako důvod, proč dítě nezvládá čtení, a jak obtížně připouštějí, že něco podobného je i v matematice. A ještě je to mnohem složitější, protože těch dyskalkulií je 7 druhů, takže dítě třeba může zvládat násobilku, ale nespočítá obsah čtverce, protože nevidí tu souvislost, zatímco jiné řeší logickou olympiádu, ale nedá tu násobilku.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:23:41)
za druhý stupeň můžu odpovědět i já - rozumný učitel to bere v úvahu, zrovna ta matika se projevuje i na druhým snad ještě víc než na prvním stupni
co se týká dyslexie a jiných jazykových dys, tak prostě poznám, že děcko nenapíše písemku, nemůžu po něm chtít věty, radši ho zkouším ústně a písemky beru s rezervpu

samozřejmě že třeba v chemii mi je jedno, jestli napíše pravopisnou chybu, ale nedávno jsem zrovna vysvětlovala v devítce, že není hydroxid sodní, ale sodný, ale za chybu to nepovažuju

v češtině dál úlevy platí, aspoň u syna jsme domluvení tak, že kdyby bylo potřeba, učitel o tom ví a dokud potřeba není, tak to neřeší, ale dá mu víc prostoru na pomalejší a větší písmo -a když ne, tak jeho chyba, syn mu to nacpe na malý papírek svým velkým nečitrelným písmem a chudák učitel si přidělá práci
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:33:58)
maargitt,

se všemi dys- poruchami je to tak, že při dostatečné inteligenci se je člověk čase, naučí kompenzovat, případně přestanou být překážkou v učení, jako třeba u té dyskalkulie často pomůže ta kalkulačka.
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:25:28)
maargitt,

stejně jako ostatní dys-....to znamená, že na záčátku učení těžko odlišíš, protože ještě nemáš možnost vysledovat specifičnost chyb. Navíc třeba v matematice se ze začátku snadno kompenzuje (prsty u sčítání a odčítání, paměť u násobilky), takže právě třeba až v té čtvrté třídě, kdy už kompenzační mechanismy přestanou zvládat pokrýt nedostatky, se začnou objevovat výraznější obtíže v matematice, které neodpovídají očekáváním vzhledem k výsledkům v jiných předmětech. Problém je, že v tu chvíli už je dost pozdě na nápravu, i kdyby přišla diagnóza okamžitě, což nehrozí. No a tak se zase už spíš jen hledají ty kompenzační mechanismy.

Situaci zhoršuje to, co už jsem psala, tedy že u češtiny se na "dys-" věří a často se tím pokryje i to, co dys- není, kdežto u matiky se mávne rukou s tím, že holt každý na matiku není ~d~.
 Lída+4 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:58:05)
Maargit, je možný to zohledňovat i na vyšších stupních. MMCH, u mýho druhýho kluka se na dysgrafii přišlo až V TERCII - dřív prostě problém neměl (teď je mu 24, je čerstvej inženýr a písmo má naprosto typicky dysgrafický). A u nejstaršího se na jeho dyslexii bral ohled i u maturity. Na VŠ to už neuplatňoval ani jeden z nich, ale i tam je ta možnost.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:19:45)
Delete, přesně, v tomto si fakt rozumíme :)))) ten můj duyskalkulik jede zítra na krajský kolo LO :))

a co je zajímavý - matematik se nedostal, on má jiný způspob myšlení a prootže se zakousne na něčem a nestihne vyřešit domácí kolo, tak v kraji nebyl loni ani letos (a předloni byl v kraji 4., jenže to se zvládl nezaseknout v tom domácím)
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:29:10)
Delete, ano, s tím zcela souhlasím: "pokud ti v pobrání základů brání organický podklad, pak si nikdo pětku nezaslouží." Ovšem pokud to Monty vidí tak, že žádný "papír" není potřeba, protože je chlapec pouze líný se učit (a díky té prvotní lenosti teď už tu matiku nenávidí, protože to, co se nenaučil v prvních letech, mu teď zoufale chybí), tak nemohu než říci, že pokud "zdravý" žák v sedmé tř. nestihne spočítat příklady jelikož neumí násobilku, tak si tu pětku zaslouží. Jen vycházím z toho, co Monty píše: S. žádnou PPP nepotřebuje, je v pohodě, jenom moc přemýšlí ~d~
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:36:48)
díky té prvotní lenosti teď už tu matiku nenávidí

Slupko, bez ohedu na chybu ,kterou Monty udělala (a ono je takových rodičů víc a učitelů taky, ta matika je fakt v tomto ohledu pozadu) tak za lenost děcko naprosto přirozeně maskuje něco, co mu nejde - někdo nerad maluje, prootže mu to nejde, jiný nerad pčítá, prootže mu to nejde, běžný děcko s průměrnou inteligencí zvládne násobilku v pohodě (mám doma taky) a nemá u toho řeči, že to nejde a nebaví ho to, tpo má naopak dcko ,tkerý je zmatený z toho, že si uvědomuje, že je chytrý, že dokáže myslet, že umí všechno a najednou je zmatený z toho, že nedokáže zvládnout něco, co jeho mnohem hloupější spolužáci zvládají s přehledem, samozřejmě jsou naštvaní, ne na sebe ale na matiku a rodiče nenapadne, že je problém v dyskalkulii, ale vidí problém v lenosti děcka, snaží se dávat mu příkaldy navíc, to děcko otráví ještě víc, prootže má dělat víc toho, co mu nejde a co stejně neovlivní a tak ho to nebaví o to víc, rodiče rezignují, děcko taky a tepreve pak má klid - já jsem si tím se synem prošla taky, jen s tím, že už mám nějakou zkušensot s dys a taky s ppp, tak jsem to začala řešit, jinak bych to taky neřešila, brala bych to jako lenost chytrýho děcka, ale tak to opravdu není
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:40:47)
Yuki, já s tebou souhlasím. Jen se snažím, aby Monty nahlédla tu absurditu.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 21:40:07)
Milado,
hloubku neznalosti jsme odhalovali postupně. Tak asi proto. ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 15:51:57)
co se týká pomalýho tempa - klinická psycholožka i ppp mi vysvětlili, že tempo je osobnostní charakteristika a nemá to nic společnýho s inteligencí ani se zvládnutím učiva a školních povinností, že tudíž není možný děcko trestat za pmalý tempo horší známkou. Prakticky se to ovšem děje. A protože mám jedno takový děcko doma, tak moje zkušensot je ta, že pomalý děcko o svým problému ví, ono ví, že to nestihne, ví už na začátku písemky, že to nezvládne, takže se snaží dlěat rychle, zmatkuje, nedává púozor, není v pohodě a pokazí všechno.
U nás zabralo až jedno zajímavý řešení, který vymyslkela kupodivu učitelka a ppp schválila a mysím, že to není běžný řešení - syn ví, že nemusí mít poslední příklad a nebo že může mít času kolik potřebuje. Tím se uklidnil a známky se z trojek a čtverek dostaly na jedničky - jenže vysvětlit učitelům, že má všechno blbě proto, že nestíhá je nadlidský úkol, učitel je schopný pochopit, že nestihne poslední příkald, ale jak je možný, že má blbě všechno? to přece s tempem nesouvisí...
tak dalece totiž většina učitelů nemyslí, aby hledala i osychiku v potížích děcka třeba s matematikou.
A druhý podobný příklad s jiným synem - je hyperaktivní (pro potřeby školy je tak vedený, i bez diagnózy), prostě jak známo, potřebuje na práci víc času, prootže nestíhá kvůli nepozornosti, navíc se rychle unaví a tím klesá tempo. A přesto, že to učitelka ví, syn má většinou špatně nebo nemá vůbec poslední a předposldní příklad, nikdo to nebere vážně a dostává dvojky. Stejně tak učitelka ví, že jeho nepozornost má vlviv na sluchováý vnímání, který má horší, i podle ppp, zprávu z ppp škola má, přesto syn píše diktát na příkaldy v matematice, i když je jasný, že nestihne ani zachytit zadání, nezapamatuje si ho, potřebuje ho mít napsaný.
Zatím to zvládá kupodivu dost dobře halvně proto, že se dokáže na tu chvilku soustředit maximálně, jenže o to horší je to potom, kdy ořijde uvolnění, a učitelka se ohromně diví, že je děcko v hodině nepozrný a o přestávce běhá a blbne. Jenže škola nemá jak řešit pohyb děcek o přestávce, takže ideální děcko je takový, který o přestávce sedí v lavici a ani se nehne

jak se to dá řešit? v běžné škole podotýkám, prootže alternativní možnost nemám
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:11:03)
Yuki,

ale jak už tu někdo zmiňoval, je pomalost a pomalost. Pokud má dítě pomalé osobní tempo, je to jiné, než když je pomalé třeba jen v jednom předmětu. Tam je to pak spíš známka toho nezvládání učiva. Na prvním stupni tohle lze dost snadno odlišit, protože učitel/ka vidí dítě pracovat v různých předmětech, na tom druhém stupni může člověk posuzovat většinou jen v rámci toho svého předmětu. A bohužel, aby se nad každým žákem druhého stupně, který nestíhá, sedělo a řešilo, jak je na tom s tempem v jednotlivých předmětech, přičemž sezení musí vyvolat buď rodič s upozorněním, že dítě je pomalé celkově, nebo ten pedagog, který si pomalejšího tempa všimne, to je dost nereálné a vyžadovalo by to asi hodně zapálené osoby. Ne jednu, celý sbor ~d~.

Jinak já nechávám čas na práci víceméně neomezený, tedy do té míry, než i u posledního nedohlédnu, že má hotovo, případně hodnotím jen to, co stihnou. Ostatní mají mezitím poměrně širokou nabídku jiných činností. Případně svěřím žáčka asistentce a s ostatními pokračuji v práci. Oni pak individuálně doženou, protože práce jeden na jednoho je rychlejší, než moje jeden na 25.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:25:28)
Delete, syn je pomalý až extrémně už jenom v té matice, býval i jinde, ale ne tak moc, psával pomalu, to se změnilo někdy kolem 4-5. třídy, ale ta matika zůstala, možná ale právě proto, že místo toho, aby ovládal zpaměti postupy i násobilku, tak si to potřebuje zdůvodnit a odvodit, ale v ppp mají testy, kde není ptořeba nic ani odvozovat, ani zdůvodˇmvat, je to dost primitivní věc, přesto i tam byl pomalý, na druhou stranu zvládl se ztrátou jedinýho bodu (z asi 25) test pro o ročník starší děcka, takže to tempo je probém jenom v matice a není to neznalostí matiky
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:42:35)
Yuki,

no, to je pak ještě další možnost, ale myslím, že ta nejméně obvyklá. Ono hodně záleží na škole a učitelích, protože na ZŠ se tempo odráží právě nejvíc v té matice (pětiminutovky, desetiminutovky, to je právě libůstka matikářů).

V ostatních předmětech je to spíš otázka paměti a vybavování si, v matice záleží na tempu přemýšlení. A právě v přemýšlení se odráží to osobní tempo víc než v tom vybavování si.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:52:35)
Delete,
ale ono je matematický přemýšlení specifický - myslím, že jsme tu už taky kdysi řešili.
V tomhle třeba syna chápu, protože ani já nemám matematickou představivost v tom, aby mne bavily nejasný výsledky. Chybí mi tam to propojení s realitou. Jako dítě jsem si dokonce sama vymýšlela slovní úlohy a dodnes mne baví je řešit, ale chci jasnej výsledek. X je větší nebo rovno 10 - to mne akorát nasere, s prominutím, protože to není výsledek, který bych si uměla jakkoli spojit s praxí.
Syn nemá problém s přemýšlením jako takovým, ale nemá matematické myšlení. Když třeba dostanou ve fyzice úkol na přemýšlení, tak ho vyřeší v pohodě, často jako jediný nebo jeden z mála, ale samotný čísla jdou prostě mimo něj. Geometrie mu jde líp, tam jde o "čísla" až v druhý řadě.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:53:36)
Montym, nepopisuješ ty tu mýho nejstaršího syna? to je přesně ono :)
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:55:12)
Monty,

ano, toto popisuje jedna z dyskalkulií. Vůbec to nesouvisí s logickým myšlením.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:56:23)
Delete a já to mám doma stejný a přesto ani ppp neměla odvahu dát diagnózu dyskalkulie, i když něco naznačili, spokojjili se s tím, že kalkulačku už mu určitě dovolí běžně používat, fakt to neumí poznat ani ppp, což mě štve
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:11:37)
Yuki,

oni to poznat umí, ale nemají standardizované testy, na rozdíl od těch jazykových dys-. Takže nemají o co diagnźu opřít, čím ji doložit.

Když jsem psala tu práci, tak v místní PPP je spec. ped., která se na diagnostiku dyskalkulie zaměřuje, ale také je to spíš o tom, že doporučuje, co dělat, hledá možnosti náprav, a tak...
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:13:55)
Delete, ono je to ve výsledku ale jedno, diagnózu nedají a děcko nemá moc jak si poradit bez diagnózy, sama víš, jak se přistupuje ve škole k děcku ,který má jenom doporučení ppp ne prímo diagnózu, doporučení se smete jako přehnaná snaha rodičů a děcko má smůlu
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:24:00)
Yuki,

no právěm diagnózu nedají, s dítětem se nepracuje, jak je potřeba, přitom metodika nápravy je zpracovaná, učitelé netuší, že nějaká dyskalkulie je...což bylo zřejmé i z těch mých dotazníků. Procento žáků s výraznými obtížemi v matematice korespondovalo s odhady odborníků, co se týče zastoupení dyskalkuliků v populaci, přitom diagnózu dyskalkulie měl snad jeden. A téměř všichni oslovení učitelé přiznali, že o dyskalkulii nic neví a ani nevědí, jak s dyskalkulikem pracovat ~7~.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 16:58:45)
Delete,
no tak je to možná dědičný. ~;)
Ale já se na rozdíl od něj dokázala překonat a umět matiku aspoň na tu dvojku.
 Z+2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:09:16)
Ty soutěžíš se synem? Není to divný?
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:11:02)
Z+2,
ehm, jak soutěžím? Nechápu.
 Z+2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:19:05)
Ty jsi to zvládla. Jsi hvězda. On nezvládá nebude botanikem, ale kopáčem. Tleskám jsi lepší. Tak tohle máš vyřešené a teď zkus další krok a zkus mu skutečně pomoci, tak jak to umožňují podmínky v našem školství. Z mého pohledu občasného čtenáře tvých příspěvků o synovi, bych to velmi doporučoval.
Prohrát nemáš co. Maximálně nějaké vnitřní ocenění za lpění na svých pravidlech i u vlastního syna.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:23:16)
Z+2,
to si tam ale dosazuješ ty, já to pouze konstatovala. Z mé strany v tom žádné srovnávání nebylo.
 Z+2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:27:55)
No mně to tak vyznělo.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:30:00)
Z+2,
za to ale nemůžu. ~d~
 Z+2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:34:53)
Tak to je otázka. Ale to není to důležitý co jsem Ti chtěl sdělit. ~;)
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:40:11)
Z+2,
vím, cos chtěl sdělit, ale tak nějak bych si tipla, že ani papír z PPP neznamená, že dítě nemusí nějaký předmět umět a že mu na jeho základě někdo něco odpustí.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:50:16)
maargitt,
úlevy v matematice? A jaké máš na mysli? Že přiložíš k přihlášce na školu papír z PPP a oni ti řeknou, že když je to tak, nebude dělat přijímačky z matematiky, ale třeba z hudebky?
Jediný, co mne napadá je, že by možná mohlo dítě mít ve škole na některé písemky kalkulačku, ale u přijímaček asi těžko.
 Brita 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 20:18:15)
~8~, asi tisící diskuze, kam Monty umanutě vnáší svá moudra o synově lenosti a svém odporu k návštěvě PPP, stejně umanutě to prokládá přitroublým ~;) a vy ji stále přesvědčujete? Proč? Jistě, kluk je chudák, ale tady pro něj zcela evidentně nikdo nic udělat nemůže, to může jen jeho matka, která ovšem NECHCE. A přes to, jak známo, u Monty nejede vlak. ~a~

No, trochu jsem si ulevila, kluka lituju. Je na to sám, což je moc těžký.~l~
 Lída+4 


Re: Známkování 

(5.11.2015 20:18:23)
Náš dyslektik měl i v oktávě aspoň tu úlevu, že po napsání čehokoli dostal ještě čas na rychlou kontrolu. Rozdíl byl zřetelně vidět. Nebyl schopnej třeba diktát napsat správně "na první dobrou", ale při následným přečtení všechny chyby opravil.
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 20:01:13)
Monty,

u přijímaček by měl na matiku víc času. Takže by lépe stihnul, co stihnout má a měl by možnost předvést, jestli látku umí.
 Z+2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:47:47)
Něco mu odpustí. to určitě. Třeba mu poradí jak kompenzovat své nedostatky. Já měl ve třetí třídě diagnostikovanou dislexii. A přes hodně velké zaměření na sport jsem to dokázal kompenzovat natolik, že jsem byl schopný v normálním školství fungovat a i v Čj být na školní olympiádě. Bez toho jsem mohl mít velké problémy.
Pomohlo to mému sebeuvědomění. Pomohlo mi to i ve škole. Kde to učitelé alespoň věděli. Na střední a vysoké to už skoro nebylo potřeba.
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:56:33)
Monty,

jsi zaseklá na tom, že papír z PPP je omluvenka pro to něco nedělat. Víš o tom prd, ale máš své přesvědčení, které ubližuje tvému vlastnímu dítěti.

Papír není omluvenka, papír je podklad pro to, jak pracovat jinak, aby to, co dítě zvládnout má, zvládnout i mohlo. Na základě toho papíru lze zvolit speciální postupu, pomůcky, prostě jít jinou cestou a dojít k témuž. Bez toho papíru je sice tu jinou možnost zvolit také, ale nikdo k tomu nemá zvláštní důvod, protože nikdo nemá důvod předpokládat, že zrovna v tomhle případě by to mohlo pomoct.

Opět, znovu, opakovaně....té pohádce o líném S. vzhledem k tomu, co tu píšeš (pokaždé něco dalšího, co potvrzuje pohádkovost pohádky) už asi věříš jen ty.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 20:06:51)
Delete,
mám s leností, která je dovedně maskovaná diagnózou určitou osobní zkušenost.
Dělá to s oblibou jeho otec.
Jasně, je to jiný případ, ale stejný princip.
Ty vycházíš z toho, že dítě stojí o to něco umět/zvládnout, já píšu o dítěti, které stojí o to vyhnout se všemu, co je moc namáhavý a který je líný jako vandrák v červenci.

 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 20:53:49)
Tutenstein,
ehm, psala jsem tu, že se o něj zvládne postarat, nikoli že se "úžasně stará".
On na to má většinou nějaké lidi... protože je líný.
Všichni ví, že je, ale protože je zároveň taky nemocný, lidi mu vyhoví, protože se to jaksi nedá odlišit, kde končí nemoc a začíná lenost. ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 20:55:27)
Monty, kruci, co tě tak štve na tom, že by synovi dali v ppp papír, a pak by neměl pětku z matiky a třeba by ji přestal nenávidět a třeba by mu to pomohlo k přijetí na gympl (kam se jinak nedostane) a pak by mohl na biologii na vš?
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 20:56:58)
dřív spousta lidí nechtěla jít do ppp s děckem proto, že tvrdili, že "děcko není blbec, aby muselo do poradny"
dnes už většina lidí ví, že ppp není pro blbce, ale je to především poradna, která dá papír, bez kterýho škola nemůže (nemusí) brát děcko jako individualitu a že většina děcek není tabulkových, to se dnes už taky ví, tys zamrzla ve vývoji, bohužel pro tvýho syna :(
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 21:38:08)
Yuki,
nemá pětku z matiky. Má trojku. I když momentálně spíš mezi 3 - 4, podle známek.
Víš, kdybych ho neměla doma a jen četla na netu to, co píšu, třeba bych si taky myslela, že je chudák a měl by jít do PPP. Realita je taková, že ve chvíli, kdy se na nějakou písemku z matematiky UČÍ (tzn. ví o ní předem a může to s ním doma někdo probrat), přinese z ní třeba jedničku, max. dvojku. Ale holt si musí doma počítat a počítat a počítat. Což odmítá a nestojí-li mu někdo za zády, ani to nedělá... protože je to MOC PRÁCE. Zvlášť když ve škole v matice poslední dva roky spal.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 21:46:13)
Monty, je to tvůj potomek, ty ho znáš nejlíp, ale co se týká matiky, je to u vás problém co pamatuju. Takže by bylo na mísě něco udělat

a jinak s tím že má lepší známku, když se učí - jo, může být, zopakuje třeba tu násobilku, ale jak je možný, že to v halvě nezůstane a příště ji musí opakovat znovu?
já vím, že děcko cv září neumí běžně nic, že se ve 2. a 3. třídě udělá násobilka a ve 4. jsou děcka v září jak vygumovaný, v 5. většina taky, ale v 6. už na začátku většina z nich aspoň tu násobilku fakt zvládá, už ji nezapomenou - a můj syn ji zapomene, a zaponeme ji znovu přes prázdniny do 8 . i 9. (teda kvarty, v září fakt nic - násobilka, sčítání - nic).
Je to normální? podle mě není, ty spoje jako by nebyly dost trvanlivý, přeruší se a zase je musíš pracně budovat znovu, to není v pořádku a jestli to tak má tvůpj syn taky, tak to řeš

ono je strašně lehký říct děcku, že se má nsažit, učit se, opakovat, ale kdyý ono má problém, tak mu tím nepomůžeš, musíš na to sednout s ním, jenže na to není vždycky čas, a pokud je problém větší, což u nás je a u vás nejspíš taky, pak je potřeba udělat něco navíc, když nic jinýho, ukážeš mu, že jeho problém bereš vážně, nejen že mu opakuješ moudra, který slyší ve škole, ale že skutečně jeho problém bereš vážně, prootže to je to jediný, co děcku pomůže vůbec se začít snažit, když mu to fakt nejde - ať je důvod jakýkoliv, potřebuje podporu a tou není mluvení o tom, že se má nsažit, tou je skutečná snaha mu pomoct

to sice zní strašně, ale já jsem si tím prošla, znám to, dokud jsme nadávala, že se fláká, nevedlo to nikam, až jsme začali denně čtvrt hodiny dělat spolu, najel v září do nějakých slušných znalostí základů - na úrovni 3. třídy, dál už to zvládá sám, v kvartě, prostě potřeboval i letos znovu zopakovat zákaldy, ty mu unikají a asi unikat budou pořád, bohužel
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 21:57:24)
Yuki,
když já si fakt myslím, že člověk má tendenci zapomínat všechno, co pravidelně nepoužívá. Někdo rychleji, někdo pomaleji, ale v nějaké míře to má každý. A když se NIKDY nenaučíš násobilku zpaměti, tak ji prostě neumíš. Já třeba neumím vyjmenovaná slova - nikdy jsem se je neučila, protože jsem to nepotřebovala, a taky by nebyl problém se je naučit.
OK, udělala jsem chybu v tom, že jsem podcenila jeho odpor k matice; dokud měl dvojky a trojky, sice s ním vždycky někdo doma dělal úkoly (aspoň když byl u mne, u otce ne), ale nějaký intenzivní učení se nekonalo. Vždycky, když jsem se o to pokusila, přišel pak druhý den s tím, že je to ale ve škole učej jinak a že ho to zbytečně plete, když si má pamatovat dva různý postupy. Až ve chvíli, kdy jsme se s ním učit začali vyšlo najevo, co všechno se z té matiky nenaučil a co mu nějakým zázrakem procházelo.
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 22:03:31)
Monty, ať se ale stala chyba kdekoliv kdykoliv, je nejvyšší čas ji začít napravovat, takže buď ráda, že jsi v Praze a máš možnosti, tady v zapadákově na Moravě se těžko hledá to, co máte vy, zajisti doučování, ale nebrala bych studenta, když studenta, tak třeba matfyz,ale takový, který umí i vsvětlit, ale hlavně ptořebuješ někoho, kdo zjistí, jak na tom kluk je a začít je ptořeba tam, kde je ještě na co navázat a je ptořeba dohánět, a dohánět za chodu, přitom zvládat i nový učivo, to chce profíka, ideálně Husar nebo aspoň učitel z jiné školy, než kam chodí děcko (myslím, že se to ani nesmí doučivat děcka z vlastní školy)
a do dubna je sice času dost, ale ne tolik, aby bylo an co čekat
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 21:46:50)
jo a že nemá pětku je super, a svědčí to o tom, že není blbej :)
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 20:51:13)
Monty, k přijímačkám a dys - syn měl u přijímaček kvůli dys na jednom gymplu tu úlevu, že dostal víc času - psal jinde než ostatní, aby to nikomu nemohlo vadit a aby ho nikdo nerušil tím, že budou končit o těch asi 10 minut dřív než on

na druhým gymplu měl taky fajn úlevu, která spočívala v tom, že mu vytiskli testy ve větším písmu a nezapisoval odpovědi do záznamovýho archu, ale přímo do toho testu

přijde ti to jako úleva, kvůli které by cokoliv nemusel umět? jen to snížilo míru stresu a chaosu, o nic víc nejde

pokud by tvj syn měl úlevu kvůli matice, pak by dostal k přijímačkám kalkulačku, takže by neudělal pitomou početní chybu, nebo by taky zaškrtával do testu a ne do záznamovýho archu, je těch možností možná i víc, záleží asi i na škole - ta jedna škola mi nabídla, ať si vyberu z možností, druhá škola přímo řekla, co mu umožní
 sovice 


Re: Známkování 

(5.11.2015 21:34:03)
Monty,

předpokládám, že S. je líný jak vandrák v červenci (není to nic neobvyklého), ale zároveň podle tvého popisu dost možná i dyskalkulik.
Akorát ty ses rozhodla, že s leností je třeba bojovat zaťatým úsilím o pracovitost. Jiné řešení neexistuje, v tvé hlavě.

Jsem taky líná a ujišťuji tě, že se s tím dá bojovat mnoha jinými metodami než zvýšeným volním úsilím. Například motivací (která jde ovšem v předmětu, kde dlouhodobě zažíváš neúspěch, rychle do kytek a je rozhodně snadnější zlepšit ji nějakými postupnými úspěchy a změnami postupů než výkřiky "musíš zabrat, jinak budeš kopáč"). Já se dále k činnosti, do které se mi nechce, motivuji zábavností, kterou vyhledávám, seč to jde. Nebo stanovováním postupných cílů s postupnými odměnami, které si sama dám. Nebo tím, že někomu řeknu, čeho chci dosáhnout (motivuje mě obava z toho, že se znemožním, když neudělám něco, o čem jsem mluvila s někým dalším - jo, vím, že je to lehce srandovní, ale funguje mi to). A je x dalších postupů. Nemusíš zaťatě trvat na "musí se víc snažit". Schůdnější cesta pro lenocha je najít zajímavější motivaci. A úspěch aspoň v něčem na potřebném poli je fakt dobrý na namotivování, proto myslím, že stojí za to zjistit, jak ten úspěch S. dopřát, aby se měl od čeho odrazit. (A úspěch mu dopřeješ tak, že ho naučíte s jeho handicapem pracovat, nemusíte ho popřít a přebít neefektivně zaměřeným úsilím s výsledky neúměrnými vložené energii, to není cesta pro lenocha.)
 neregistrovana 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 19:34:44)
Psalas ...ale ja jsem mela aspon dvojku
To neni srovnavani?
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:37:57)
neregistrovaná,
ne, to je konstatování faktu. Ale jak si to kdo vyloží, to je samozřejmě na něm.
 neregistrovana 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 19:44:25)
Evidentni srovnavani vysledku tvych a syna
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:10:40)
" X je větší nebo rovno 10 - to mne akorát nasere, s prominutím, protože to není výsledek, který bych si uměla jakkoli spojit s praxí. "

Monty, no a co taková "praxe", že by tě uspokojoval příjem 10 pětitisícovek (měsíčně) a více? Praxe je naopak plná nejasných výsledků, povolených maximálních rychlostí, minimálního věku pro vstup atd...
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:12:33)
Slupko, jenže to se ve škoel neučí, matika ve škoel s životem nesouvisí, bohužel je právě proto tak nenáviděná, že v ní děcka nevidí význam pro život, je to jenom počítání

já jsem se naučila vidět matiku jinak až dlouho a dlouho po maturitě
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:27:40)
Slupko,
ne, ty to asi nechápeš - život není plný příkladů, kdy to POČÍTÁŠ.
Pokud je někde napsáno "ceny od 99,-" nebo plat "od 15 000 korun", je jasný, že jde o čísla totožná a vyšší. Nemusíš si k tomu brát papírek a znát rovnici.
Jakýkoli výsledek, obsahující písmeno, je pro člověka bez tohoto typu matematického myšlení ztráta času, nic mu to neřekne, nic si pod tím nepředstaví.
Spočítat si třeba musíš procenta, to je zrovna příklad, kdy je matika praktická a užitečná i pro "nematematika". Ale asi to neumím srozumitelně popsat. ~;)
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:38:38)
Monty, ani jedna neumíme popsat srozumitelně druhé to, co máme na mysli. I v praxi řadu věcí počítáš tímhle způsobem - když budu mít nad 50 tis., budu si moci dovolit dovolenou nad 100 tis. za X měsíců, pokud budu schopná dát ušetřit měsíčně Y. Akorát tomu nedáváš ta písmenka, ale jenom si je myslíš - ty proměnné máš jen v hlavě, a "dosazuješ" tam různá konkrétní čísla, takže ti jakoby vycházejí konkrétní výsledky, ale ve skutečnosti je ten výsledek spojitý, tedy "větší než". Někdo takových úvah (výpočtů) ovšem není schopen, a řeší to tak, že buď v daný okamžik platby dovolené ty peníze má nebo ne, a je to samozřejmě zcela legitimní přístup ~;)
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:41:19)
"... v praxi řadu věcí počítáš tímhle způsobem - když budu mít nad 50 tis., budu si moci dovolit dovolenou nad 100 tis. za X měsíců, pokud budu schopná dát ušetřit měsíčně Y."

Slupko,
ale tohle X a Y není výsledek! Tohle je příklad, kdy se k tomu X a Y máš dopracovat, to je v pořádku - výsledek je číslo, které je X a Y jenom do té doby, než ho "odkryješ". A to číslo bude konkrétní. ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:44:00)
Monty, nemá smysl někomu humanitně založenýmu vysvětlovat krásu matematiky, Slupka ztrácí čas a energii :)))))))))

ale syna do ppp objednej, ať mu pomůžou

vzhledem k tvýmu vztahu k matematice se už ani nedivím, žes to neudělala už dávno, matika je něco, o čem ani ty nejsi ochotná přemýšlet, ale u tebe je ten důved jiný, ty máš humanitní myšlení, on má problém, který ty nejsi schopná pochopit - ne že bys nechtěla, ty ho opravdu nejsi schopná vidět

 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:46:03)
Yuki, tak zkouším to, no, ~t~, sice nepromyšleně od boku během běžících procesů v počítadle, které musím sledovat a korigovat, ale myslím, že ne zas tak úplně blbě - nebo jo? Je ten příklad ze života mimo?
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:44:14)
Monty, o větu dál píšu, že těch výsledků = konkrétních čísel X a Y, ti vyjde mnoho, a všechny ty výsledky splňují, co potřebuješ (dovolenou).
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:47:09)
Slupko, zrovna včera mi syn matematik říkal, jak je to zvláštní - děcka ve třídě (sekunda na 8G) nechápou, že X je číslo, když x= 1, tak že 2x není 21, ale 2, že to spousta z nich nezvládá, lituje učitelku :)))

jak po takových lidech pak chceš, aby pochopili, že X může být víc možností? to fakt nejde - ale třba z takových lidí můžou být úžasní překaldatelé literatury, nebo třeba můžou objevit a popsat kostru dalšího mezičlánku lidstva, nebo třeba dokážou něco jinýho :)
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:42:01)
je zábavný pozorovat jak si matematik a nematematik nerozumí :)))
já vás chápu obě, já jsme do 30 matiku nesnášel a od 30 si vyčítám, že jsem byla tak blbá

k tomu mám doma jednoho matematika a jednoho dyskalkulika, takže můj přístup a vztah k matematice je zcela jedinečný :)))
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:49:12)
jen je škoda, že napřed děckám vezmeme ty jablíčka, na kterých vidí praktický význam počítání a pak se divíme, že tu praktičnost ne a ne pochopit
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:55:09)
maargitt,
tak přesně o téhle představivosti já ale nepsala.
Tam pořád není žádné X NA KONCI.
Já to asi nevysvětlím, fakt. ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 17:56:56)
Monty, já ti rozumím, neboj, ale to nic nemění na tom, že tvůj syn má problém a ty jako matka máš povinnost mu pomoct ten problém řešit, tak s tím něco udělej, dokud to ještě jde
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:02:07)
maargitt,
není X ve výsledku.
Vy jste neměli na střední příklady, kde byl VÝSLEDEK "x2a" nebo něco podobnýho?
 Yuki 00,03,07 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:03:45)
no právě... ~t~
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:07:30)
...ehm... vysílena předávám štafetu maargitt a odcházím povraždit něco mozkových buněk do restauračního zařízení... ~c~ ~3~
 sovice 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:51:22)
Hezký příklad z matiky pro praxi: pokud při každé těžké intoxikaci alkoholem uhyne 1% stávajících mozkových buněk, kolikrát se můžeš ožrat jako doga, než tvá mozková kapacita klesne na polovinu původní hodnoty?
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:58:15)
sovice,
už moc ne, ono se poměrně nedávno zjistilo, že i mozkové buňky mají schopnost určité regenerace. ~;)
 sovice 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:00:22)
Za jak dlouho? Mohly bychom do příkladu zahrnout i jejich rychlost regenerace :-)
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:00:57)
sovice,
tak daleko s výzkumem asi ještě nejsou. ~;)
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:10:26)
maargitt,
no tak to si třeba nemyslím, leda bys ten příklad chtěla dávat bandě štamgastů ve čtvrté cenové. ~;)
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:19:39)
Ježíš, tak já to zkusím příkladem z Bělouna.
"Anička koupila 3 kg mouky, 2 kg cukru a za 3 Kč rohlíky. 1 kg mouky stojí a Kč, 1 kg mouky b Kč. Kolik korun dostala nazpět, platila-li stokorunou?"
Já VÍM, jak se ten příklad řeší, fakt nejsem debil, ale nevím PROČ bych to měla dělat - ano, pokládám za důležité vědět, co tím chtěl básník říci, nicméně je to přesně typ příkladu, kdy NEDOSTANEŠ konkrétní výsledek.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:28:09)
maargitt,
tohle se ale vůbec netýkalo školy. ~;)
To byla pouze ukázka toho, co myslím tím "matematickým" a "nematematickým" myšlením. Jen se to trochu protáhlo.
Já se podívám na příklad s Aničkou a hned vím, že to nebudu počítat, protože bych nedostala výsledek, ale nějakou škálu hypotetických možností, což mne nebaví. Stačí mi, že znám ten princip. Sestavovat rovnici prostě nebudu, nevím proč.
Když tam ten konkrétní výsledek bude, tak si to klidně vypočítám, to je pro mne něco jako "honba za pokladem", je to cesta s jasným cílem. Pepa ujel na kole o 20 km víc než Karel, Lojza ušetřil o 15% víc než Jindra. Kdyby Pepa ujel o x km víc, nemá to pro mne to kouzlo.
Ale stejně si pořád nejsem jistá, jestli je to srozumitelný. ~d~

 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:33:24)
"nějakou škálu hypotetických možností" - no ale to přesně je život, praxe jako prase, kdežto poklad je jen v pohádkách ~;)
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:35:14)
Slupko, maargitt,
vzdávám to, opravdu to nedokážu vysvětlit. ~;)
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:43:38)
maargitt,
to je lehce absurdní, s tím omlouváním.
Jasně, měla jsem tendence všechno svádět na druhý a na zlej svět, když mi bylo dvacet, ale to už mi fakt není, od toho se oprosti. Ve dvaceti se to ještě dá omluvit nezralostí, ve čtyřiceti by to bylo dost trapný. Právě kdybych chtěla všechno něčím omlouvat, už jsem v té PPP byla před mnoha lety. ~;)
 Z+2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:15:34)
Ne do PPP by jsi šla kdyby jsi chtěla synovi pomoci. Takhle místo toho aby jsi něco udělala se už pár let před sebou vymlouváš a z toho co píšeš se dost jasně zdá, že tím synovi daleko spíš škodíš.
Navíc naprosto zbytečně z nějakého prapodivného přesvědčení. Když Jehovisté nechtějí dát dítěti krev, tak to chápu. Věří v existenci boha co si to nepřeje. Proč ty nechceš dát synovi šanci na pomoc je mi naprosto nejasné. Chápu, že jsou rodiče co netuší, že podobné poruchy existují a Česko má funkční instituci, která se na pomoc s nimi zaměřuje a ti do PPP prostě nejdou nebo se ji bojí. U Tebe je to prostě zaseknutí se v neprospěch někoho koho miluješ. Nepochopitelné.
 Delete 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:44:49)
maargitt,

mě zrovna ta x a y vždycky bavila hodně ~t~.

Úlohy o pohybu jsem pobrala, když jsem se je naučila kreslit, ale úlohy o společné práci, o směsích a průtocích (napouštíš bazén dvěma různě velkými otvory), to mě děsí ještě teď ~f~. Nevím proč, možná jsem si na ně v dětství vytvořila blok. Přitom matematiku miluju, chodila jsem do matematický třídy, na gymplu byla nejlepší v ročníku...

Jo a z logických úloh neumím ty, kde má člověk vymyslet, na co se zeptat strážců u dveří, aby se dostal na svobodu a ne ke katovi.

Na druhou stranu s Tangramem jsem byla schopná trávit desítky hodin a nechápu, že to někdo může nezvládat poskládat ~t~.

Atd.
 . . 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:35:50)
Fakt už jdu do tý hospody, tam ty řeči budou taky zábavný (a i se zvukem a mimikou), a taky už mám hlad ~w~
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:37:26)
maargitt,
úlohy o stejnosměrném a protisměrném pohybu byly zrovna jedny z mých nejoblíbenějších. A ještě o společné práci. Na ty jsem jako dítě vymyslela desítky variací. Zrovna nedávno jsem je držela v ruce, podívám se po nich. ~;)
 Kahlan+5 


Re: Známkování 

(5.11.2015 18:20:59)
Monty, teda to jsem nechtela rozvirit takovou diskusi o matematice:-) Nicmene z toho, co pises, tak mi prijde, ze doucovani by asi nepomohlo, ze to klidne muze byt ta dyskalkulie. To, ze neni schopen poznat hodiny podle rucicek, opravdu neni normalni. Ja myslim, ze u tech prijimacek k ruznym dys prihlizi, a treba se to tam kompenzuje prave kalkulackou, apod. Nebo to vubec neberou v uvahu? Nestalo by za to ho nekam vzit a mit jistotu?
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:38:28)
Ale v některé práci se musíš rozhodovat a jednat teď hned. A mohou na tom záviset životy jiných lidí - třeba inspektor letového provozu, lékař, řidič,..Všeobecně pomalost je v životě dost na obtíž.Pokud je to pomalost a preciznost, tak je to dobré. Blbé je, když tam ani není a pečlivost. Být pomalý flink - nevím nevím...
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:42:36)
margotko, ono v matematice podle mě nejde vždycky jen o to, dobrat se nějak k výsledku, třeba po půlhodinovém dumání, ale zautomatizovat postupy, aby mohl člověk tu matematiku účinně používat dál.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:47:49)
zrovna nedávno jsme koukali na letecké katastrofy, kde bylo v ohrožení cca 200 lidí na palubě ( nakonec ale všichni přežili). Letounu došlo palivo a z 9000m jen klouzalo dolů..Příčinou bylo použití špatného vzorce pro výpočet objemu paliva ( resp. přepočet hmotnosti na objem. Technici použili vzoreček, kde se přepočetla hmotnost v librách . nikoliv kg, takže letoun nabral o cca polovinu paliva méně.). Nevšiml si toho ani technik, ani kapitán a palubní inženýr..
Tak jsme si říkali, že se často jako rodiče zlobíme, když je dítě špatně ohodnoceno, že třeba jen blbě převedlo jednotku a jedná se o blbou desetinnou čárku. Ale bohužel - v této situaci fatální chyba, která může stát život 200 lidí.. ~:(
 Alraune 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:27:55)
To máš ale u jakéhokoli testu. Nestihneš, máš smůlu.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:30:36)
Alraune,
jasně, ale jak jsem psala Anett - pětiminutové testy kromě základky a možná střední školy nikde jinde nefungujou. U těch na celou hodinu je to úplně jiná situace. ~;)
 Alraune 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:36:07)
Já je nesnášela, nejsem pomalá, ale jsem nervák a ten tlak způsobil, že jsem to často zmotala.
 Monty 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:41:01)
Alraune,
tak mně to jako dítěti až tak nevadilo, protože nervák nejsem, ale u syna prostě vidím, že on pod takovým časovým tlakem pracovat neumí, pokud si není úplně jistý - a v té matice je to pro něj problém, protože on si musí všechno přepočítat a tím pádem to logicky nemůže za pět minut stihnout. Chápu, že se nedokončený test nedá hodnotit jako dokončený, ale pokud to dítě má z deseti příkladů pět dobře a pět nemá vůbec, přišlo by mi asi lepší dát mu trojku a ne pětku - pětku beru jako hodnocení neznalosti, ale pokud mám půlku dobře, tak asi ten učitel vidí, že to umí, jenom nestíhá.
 Kahlan+5 


Re: Známkování 

(5.11.2015 12:54:06)
Opravdu to stejne neni. U nas uci cesti ucitele, kteri prichazeji z ceskych skol, a sami nam rikaji, ze tenhle system je pro ne uplne jiny, ze se s nim musi naucit pracovat a ze to prave vubec znamkam v CR neodpovida. Jinak co si tak pamatuju, dostavala jsem jednicky cely svuj skolni zivot, a ze bych to umela vzdy tak, ze kdyz mne o pulnoci vzbudi, tak budu tu latku schopna nekoho naucit, tak to opravdu ne.
 kreditka 


Re: Známkování 

(5.11.2015 12:55:13)
Monty vidím to stejně ~R^
 Alena 
  • 

Re: Známkování 

(5.11.2015 12:09:42)
Ale skola a prace proste jedno neni. Vzdycky ctu, ze chybi lidi kreativni, schopni improvizace, mysleni, spoluprace. Ale skola a znamkovani jde spis po plneni povinnosti a hraje na jistotu. Deti se boji projevit nebo udelat chybu .A nic noveho radeji nezkousi. Take se samozrejme znamkama hur hodnoti prace kolektivni, takze je pro nekoho lepe se ji vyhnout. V rozhlase jsem v ramci rozhovoru slysela od nejakeho pedagoga, ze nekde predlozili tride dve pisemky - lehci, klasickou a tezsi, zajimavejsi, co vyzadovala logiku a vymysleni noveho postupu - a z tech si mohli zaci zvolit.Pulce tridy rekli, ze je to na znamky a druhe pulce, ze jen tak. Je ti asi jasne, co si ktera pulka vybrala (a volili "kupodivu" stejne v ramci sve poloviny)
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:41:44)
Nevymlouvejte se na rodiče a napište vlastní názor na situaci a známkování v první třídě. Rodiče školu posuzují 30 let zastaralým pohledem svého dětství. Většinou vůbec netuší co chtějí. Učitelé bohužel mají pohled ovlivněný mizernými pedagogickými školy, s vrcholem UJAKu. Dle toho to v našem školství vypadá. Učitelé netuší čeho chtějí u dětí dosáhnout, takže se jim během prvních dvou, tří tříd povede dětské nadšení většinově otrávit. Pevně doufám, že to jejích cíl není.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:46:47)
Z+2,
"dětské nadšení" je generalizace a klišé.
Všechny děti nejsou nadšené, stejně jako všechny učitelky nejsou natěšené na to, jak toto upřímné nadšení dětských duší zašlapou do země. ~;)
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:57:09)
Neviděl jsem jediné dítě, které by nebylo nadšené pokud se dozvídá něco nového a získává nové schopnosti. Neplatí to jen pro ty prvňáky, kde hledat nenadšené dítě je na začátku září skoro nemožné a v lednu velmi lehké.
A ano jsou i učitelky co děti nadchnout umí. Bohužel jich je minimum a jsou kolektivně uklovávány.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:58:43)
"Neviděl jsem jediné dítě, které by nebylo nadšené pokud se dozvídá něco nového a získává nové schopnosti."

Z+2,
tak já zase neviděla jediné dítě, které by bylo nadšené ze všeho, co se od něj chce. Ať už ve škole nebo jinde. Nezažila jsem takové ani ve svém dětství a nevidím je kolem sebe ani teď. ~;)
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:04:38)
Nadšené z toho co se po něm chce. Co to znamené. Děti jsou zvídave. Natěšené na informace. Stačí je lehce popostrčit.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:07:21)
Z+2,
věř tomu, že takové opravdu nejsou všechny děti. I když je třeba osobně neznáš. ~;)
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:11:59)
LoroX,
moje dítě je rozený negativista, do školy se netěšil, nadšený na učení nebyl. Nadšený je odjakživa jen na to, co ho baví a ani to nedává navenek moc najevo. Neumím si představit dítě, které je nadšené vždy a za všech okolností, to mi přijde skoro až chorobný. Fakt neznám takové děti. ~d~
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:21:00)
LoroX,
ale to není negativismus vůči vzdělání jako takovému.
Příklad. Měla jsem na ZŠ až na jednu výjimku vždycky vyznamenání - ta výjimka byla trojka z fyziky v sedmičce. Nebavila mne, neměla jsem ji ráda. Většina dětí něco "nemá ráda". Je jedno, jestli fyziku, češtinu nebo hudebku. A učitel s tím nenadělá vůbec nic, jako nemohl můj učitel za to, že mi nepřirostla k srdci fyzika.
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:34:14)
Na prvním stupni děti nemají rádi předměty, kde jim nesedne učitel. Navíc se naprosto zbytečně lpí na univerzálnosti vzdělání.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:35:08)
Monty, na prvním stupni ZŠ si myslím, že lze děti při vhodném přístupu nadchnout prakticky pro cokoliv.
V pubertě už těžko. Neumím si představit, že všichni puberťáci budou stejně lační po získávání vědomostí ve všech oborech. Možná se pletu, ale představit si to prostě neumím. Ani my dospělí se přeci nezajímáme o všechno, něco nás baví a něco ne.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:36:53)
Anett,
na prvním stupni je to možná lehčí, ale ani tak to nebude platit pro všechny děti, to je prostě nesmysl. Nejsou to unifikovaní robůtci. ~;)
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:38:28)
Jistě. A proto je logické děti od puberty přednostně rozvíjet v tom co je baví a na co mají talent. Ukončit nesmyl s universálním vzděláním a umožnit, alespoň od druhého stupně daleko větší individualizaci výuky.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:44:02)
Z+2, asi ano, asi by se mělo dříve než po devíti letech začít s praktičtějšími směry ve výuce, protože většina dětí nemá o tak dlouhé univerzální všeobecné vzdělávání zájem a výsledky takového vzdělávání jsou diskutabilní.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:55:22)
Jitys, to ano, každý člověk je individualita, ale malé děti jsou přirozeně zvídavé a učenlivé a na prvním stupni se učí celkem jednoduché základní věci, které podle mě mohou bavit drtivou většinu dětí, když se jim vhodně podají.
Puberťák už je vyhraněnější a jeho přirozeným postojem je spíš opozice, takže nadchnout ho je obtížnější.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:02:08)
Jitys, nevím, podle mě zvídavost trvá déle, ale škola většinu dětí bohužel záhy otráví.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:10:39)
Anett,
v tomhle fakt nejde paušalizovat. Děti jsou různé a mají i různý přístup ke škole, resp. učení se nových věcí.
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:53:47)
Anett,

ne, fakt nejde nadchnout pro všechno. Třeba nadchnout pro psaní je sakra oříšek. A ani to nesouvisí s tím, jak to dítěti jde (a fakt netřeba známkovat, u toho psaní dítě velmi snadno posuzuje, jestli mu to jde).

Nesouvisí to ani s vyplňováním písanky ve srovnání s užitím psaní.

Ono vůbec to psaní je ukázkový příklad. Kolik rodičů si stěžuje, že jejich dítě nechce kreslit, nesnáší tužky....řeší to třeba celou školku. A pak někdo očekává, že takové dítě učitelka třeba během půl roku nadchne pro psaní?

Ale někdy je fajn pokrok alespoň zlomit odpor, i když k nadšení nedojde.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:57:39)
Delete, myslíš psaní, nebo krasopis ?
Já si umím představit, že každé dítě bude mít zájem samostatně psát, ale samozřejmě dodržet přesné linie na milimetr je jiná věc.
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:15:47)
Anett,

myslím psaní jako takové. Krasopis jsem fakt neřešila a neřeším. Ale prostě vzít do ruky tužku a používat ji, to někteří (ano, téměř výhradně kluci) berou za formu týrání a brání se a brání ~d~.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 21:02:04)
Delete, nemám důvod ti nevěřit, že je to pro některé děti opravdu tak nepříjemná záležitost.
Já soudím podle vlastního syna, který dril psacího písma ve škole nesnášel, ale jinak sám od sebe psal už v předškolním věku, protože psát chtěl, chtěl být schopný se písemně vyjádřit, ale holt napodoboval to, co znal z knih, tedy písmo tiskací. A protože měl vždycky slabší motoriku, tak psal neúhledně, ale psal rád (než začal chodit do školy).
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 21:35:30)
Anett,

no já jsem fakt netlačila, jako jo, červenila jsem, opravovala jsem na správné tvary a hlavně aby se trefovali do linek, ale to aby zrakově snáz fixovali, jak to má vypadat. Od začátku jsem je učila hlavně se nebát "ulítnout". Kdybys viděla ten strach u uvolňovacích cviků, aby neškrábli mimo vodící čáru....Takže nejdřív se museli uvolnit celí, pak teprve ruka. No a jak jsem psala, na písmena jsme se vrhli až v druhém pololetí a to už většina neměla problém, že by si s tím rady nevěděli. Neznámkovala jsem, razítko dostal každý, kdo dodržel pokyny ohledně počtu napsaných řádků, trefil se do linek, měl fakticky správně (opis slabik a slov)....

Ale tady se třeba často řeší, kolik toho ty děti musí vybarvivat atd., a u mě vybarvují strašně rádi, momentálně nestíhám kopírovat omalovánky, tráví tím většinu přestávek.

Ony jsou ty děti fakt různé. Mám ve třídě i holčičku, která písanku vysloveně milovala, na každé psaní se hrozně těšila, přitom nepíše nijak krasopisně. A jiná vždycky napsala 2x víc, než měla, i když je od přirozenosti děsně líná, tak to psaní vůbec nevnímala jako práci. No a proti nim kluci, kteří psali celkem úhledně, ale psaní prostě brali jako teror a bylo úplně jedno, jestli měli obkreslovat písmenka, nebo psát něco svého.
No a i teď jich tam mám pár, co psát prostě nechtějí. Oproti jiným činnostem je to pro ně strašně namáhavé, na soustředění, na ruku....a jak píšu, všude kromě češtiny smí používat jakékoliv písmo.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 21:52:04)
Anett,
můj syn psaní taky nesnášel a dodnes píše psace jako prase. A není to tím, že by neuměl pracovat s tužkou nebo měl problémy s grafomotorikou, protože při kreslení má naprosto jistou ruku, nic po sobě nemusí opravovat, nic si nepředkresluje. Je to podle mne jen tím, že ten dril při napodobování a opisování ho prostě znechutil.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 22:07:36)
Monty, já snad ani neznám kluka (muže), který by si liboval v krasopsaní.
Je to genderově zcela nekorektní, ale ze života odpozorované, že muži jdou spíš po podstatě a forma je pro ně vedlejší. Pečlivé vypisování písmenek není nijak smysluplná činnost, to baví jen akurátní holčičky a možná pár excentrických pedantů :-)
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 22:38:56)
Anett,
ono ani těch akurátních holčiček nebude moc.
I když - což je taky genderově nekorektní - přijde mi to trochu jako s vybarvováním. Všechny holčičky to nebaví (já to například nesnášela), ale neviděla jsem chlapa, co by pečlivě vybarvoval a dával pozor, aby nepřetáhl. Je to nimravá činnost zcela na pytel.
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 22:58:56)
Monty,

jednoho takového kluka mám ve třídě, co už nastoupil do školy jako pečlivka na vybarvování, i když jinak to žádný perfekcionista není. Ale vybarvuje i kreslí celkem rád.

A ty omalovánky, co jim nechávám na přestávky, berou kluci stejně jako holky. Ne všechny, ale procentuelně jsou obě pohlaví zastoupena podobně.
 Kafe 


Re: Známkování 

(5.11.2015 9:15:51)
Monty - dcera taktéž. Krásně kreslí, ale strašlivě píše.
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:13:31)
Jinak já kromě češtiny dávám v psaní volnost, jestli používají tiskací nebo psací písmo, a většina volí psací. Dokonce i kluk, který loni psal psace jen opravdu pod velkým tlakem (a měla jsem s ním domluveno, že stačí třeba jen 3 písmena na řádek nebo jedno slovo, i když by se tam vešlo 3x tolik), tak už píše psace všude.

A psací písmo jsme začali až ve druhém pololetí, i když s pochopením jsem se u kolegyň nesetkala. Ale v tu dobu už jen minimum dětí mělo problém s napodobením tvarů, takže to nebylo takové týrání.

Písmo jsem samozřejmě neznámkovala a neznámkuju.

Jinak užívání psané formy jazyka (bez ohledu na druh písma) je velmi důležité pro rozvoj, takže argument, že v dospělosti člověk ručně skoro nepíše, mi nesedí. Ono pro sedmileté dítě je stále ještě snazší používání psané formy jazyka rukou, než třeba vyťukáváním na PC. Dává větší prostor pro rozvoj, nabízí více možností užití. Takže nepsat rukou vůbec by dětem rozhodně neprospívalo.

No a vzhledem k tomu, jaké ofrky jsou kolem Comenia Scriptu a dalších forem nespojitého písma, tak moc možností, co ty děti učit, aby se mohlo písemně vyjadřovat, není. S hůlkovým písmem si vystačí jen po omezenou dobu.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:17:25)
Delete,
nepochopilas mne - ne že člověk ručně nepíše, ale nepíše tak, jak vypadají vzory v písance. Umím dodnes psát tak, jak to bylo předtištěné v písance, i když jsem to netrénovala nikdy, ovšem použila jsem to jenom z legrace, v běžném praktickém životě nikdy. ~;)
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:34:26)
Monty,

no ale ty vzory nejsou proto, že by se očekávalo, že tak bude člověk celý život psát, ale proto, aby se mělo dítě podle čeho učit. Jsou vytvořené tak, aby se snadno napodobily. Ne okopírovaly.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:48:35)
Delete,
to nedává moc smysl - pokud se mají dát napodobit SNADNO, proč se s tím děti moří rok nebo dva?
Nevím tedy, jak je to teď, psaní jsem neřešila, ale my jsme měli v písankách opisovat jak blbci sto stejných velkých A, sto stejných malých a... furt dokola. Hrůza.
 Delete 


Re: Známkování 

(4.11.2015 21:13:02)
Monty,

snadno, ve smyslu "bez zbytečných tahů, kudrlinek".

Všechna písmena se skládají jen z několika málo prvků, které se děti opravdu naučí snadno.

To, že výuka psaní trvá tak dlouho souvisí s tím, že se děti učí teprve ta písmena posnávat, učí se je spojovat do slov (ne že by to byl problém pro ruku, ale té hlavě to někdy trvá), do vět. Učí se přepínat mezi tiskacím a psacím písmem, učí se rozlišit, jak zaznamenat různou délku hlásek...

Samotné napodobení tvarů tvoří jen malou část výuky psaní.

My jsme měli písanku jen v první třídě, letos už máme jen sem tam připomenutí nějakého písmena pro upevnění správných nebo pro případné napravení nesprávných tvarů. Psát se dítě naučí tím, že píše. V první třídě to zpomaluje ještě nezvládnuté čtení a slabší grafomotorika. V druhé třídě zase to, že už přibývá dost dalších požadavků a tak některá méně používaná písmena děti i zapomenou. Proto ještě i ve třetí třídě má smyl se tvarům písmen samotných věnovat, připomenout, docvičit.

Ale ani klasické písanky pro druhou a třetí třídu nemají na každé písmeno víc jak 2 řádky, zbytek prostoru už patří k procvičování těch dalších psacích dovedností, případně k užívání psaní (tvořivé psaní, sloh). Stovky stejných písmen se nepíšou ani v té první třídě.....vždy tak 3 řádky, pak už slabiky, slova, věty.
 Ropucha + 2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:52:57)
"no ale ty vzory .... Jsou vytvořené tak, aby se snadno napodobily. Ne okopírovaly."

Tak to ale podle mé zkušenosti učitelé neberou.
Já sama kdysi i mé děti v nedávné době jsme byli tlačeni k co nejdokonalejšímu okopírování.
 Tante Bante 


Re: Známkování 

(4.11.2015 20:32:36)
V pubertě je to jinak, než v mladším školním věku.
Jenže i v té pubertě se jinak pracuje s dětmi, které jsou zvyklé na "dobrou školu" než s dětmi, které..... jsou na tom jako většina dětí v českých základních školách, no.
Děti nejsou ani hloupé, ani bez vůle nebo bez charakteru, děti jsou děti, jsou "mladé", ale jinak jsou to lidé se vším všudy. Dneska jako by se tohle povědomí vytratilo.
 kreditka 


Re: Známkování 

(5.11.2015 13:00:34)
No tak ti půjčím svoje dítě, té je naprosto všechno fuk.... velice rychle umí běhat ví že by vyhrála, ale ona nechce, je jí to jedno, kdybych se pokaždé spoléhala jen na její zvídavost tak dodnes neumí pořádně ani mluvit, natož číst, psát a počítat... kdo takové dítě nemá nepochopí. Sama vím o kolik dá dcera více práce než její mladší bratr, který zvídavý je...
 Federika 


Re: Známkování 

(4.11.2015 18:07:32)
Měla jsem štěstí. Taky neuznávám známkování v prvních třídách, je celkem k ničemu. První syn neměl známky,druhej syn jen jedničky a dcera teď vlastně taky nemá známky. Můžeš si vybrat takovou školu, kde to praktikujou jinak..
 sarmi 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:05:57)
Lenko, co konkretne te tak dopalilo, ze upoustis paru? Dle hodnoceni to vypada, ze bude mit dcerka mirne grafomotoricke obtize (psani, skladani) to je oblast, ktera se neda "naucit" z hodiny na hodinu, je treba denne ruku uvolňovat, zaradit co nejvice aktivit na procviceni jemne motoriky - vytrhavani papiru, lepeni, trideni drobnych predmetu, modelovani atd. atd.
Hlavu vzhuru!~3~
 Nessie a příšerky 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:36:12)
Osobně absolutně nechápů dvojku ze psaní, stříhání nebo podobných věcí, protože jde o subjektivní hodnocení. Kdo určí, že písmenka jsou kostrbatá na 2 nebo už na 3.
Když už je nutné známkovat, tak snad jen třeba v matice, kdy může opravdu ohodnotit, správně / špatně.

Hodnocení např. psaní mi přijde šíleně demotivační - třeba moje dcera měla razítka od začátku zadarmo, spolužák na razítko v písance nedosáhl ani když poctivě trénoval a zlepšil se oproti začátku o 100%.

Ohledně diskuze o tom, že známky pomáhají udržet kázeň... jak se to vezme, když je někomu jedno, jestli se dostane na školu, jestli svým chování obtěžuje okolí, jestli někomu způsobil materiální škodu, jsou mu ukradené i známky.
 Z+2 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:41:55)
Navíc při vědomí, že psaní je v současném světě je pro naprostou většinu naprosto zbytná dovednost. Ale mně vůbec nevadí trojky z psaní. I dítě ví, že mu to nejde a vidí rozdíl. Přijde mi šílený způsob jak se učí. Jak velký význam se této zbytečné dovednosti dává a kolik energie dětí se vyplýtvá na tohle místo třeba té angličtiny.
 Monty 


Re: Známkování 

(4.11.2015 19:44:29)
Z+2,
trojka ze psaní by mi nevadila taky. Mám na psaní podobný názor. Jako dítě jsem odmítala psát do písanky psací písmena "přesně podle předlohy" s argumentem, že takhle nikdo dospělej nepíše, takže nevím, proč bych tím měla ztrácet čas. ~;)
Ovšem není jenom psaní, že jo.
 host 
  • 

Re: Známkování 

(4.11.2015 19:37:53)
Pokud je uč. starší, tak nemusí mít ani VŠ a na základě praxe může být brána jako kvalifikovaná.
 Sengam 


Re: Známkování 

(5.11.2015 15:11:32)
U nás nejsou jedničky s hvězdičkou, ale jedničky podtržky:-)
TZN podtržené~;)
 Zd a tři 


Re: Známkování 

(5.11.2015 19:41:21)
Loni jsem z toho taky šílela. Asi jsme podcenily jeho nevyzrálost, která se v kombinaci s velmi šikovnou ale divokou třídou a ambiciozními rodiči stala skoro mojí noční můrou. Naštěstí syn to moc neprožíval, nicméně paní učitelka to dost řešila.
Učili jsme se dost, zkrouhla jsem mimoškolní činnost, u paní učitelky dělala pravidelný "ksichtkuzs"- aby věděla, že o problémech vím a snažím se s tím něco dělat (i když to někdy moc vidět nebylo). Nicméně známky fakt motiovací nebyly..
Kolikrát jsem si říkala, jestli ho nakonec neučit doma (a to mě to v životě nenapadlo). Ale srovnal se...

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.