| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Re: Gender v pojetí hraček

 Celkem 539 názorů.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 10:02:37)
"Opravdu chceme žít ve světě, kde bude matce žinantní, že její synek si furt zaostale hraje s náklaďákem a dceruška dokonce nahlas v tramvají otravuje, že chce kuchyňku?? Možná s tím bude třeba zajít do PPL.~;)
"

Myslím, že to překrucuješ, nejde o to, aby holky nesměly mít kuchyňky a kluci náklaďáky, ale o to, aby jim to dospělí tolerovali, ať už si hrají s tak nebo onak. Na druhou stranu si nedokážu představit, že jsou dospělí, co do toho dětem vážně mluví. S kamarádem Petrem jsme si hrávali s panenkami i s autíčky už v pravěku a nikdo nic neříkal.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 10:08:20)
Půlko psa, taky si nepamatuju, že by mi kdo kecal do toho, s čím si hraju...bohužel ani autíčka a nářadí nemělo žádný vliv na můj vztah k matematice a technice. Myslím, že zbožným přáním většiny rodičů je, aby si s tím jejich dcery poradily víc, než skvěle, ne že by je od toho odrazovali.
Ještě jsem nikdy a nikde neslyšela, že mít výbornou z matematiky se pro ženu nehodí.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 10:14:32)
"Myslím, že zbožným přáním většiny rodičů je, aby si s tím jejich dcery poradily víc, než skvěle, ne že by je od toho odrazovali."

Kdysi jsem chtěla být vynálezkyní a dostanu nobelovku. Bylo mi tak pět a má babička narozená ještě za mocnářství mi řekla, že je to spíš pro kluky a pro holku se taková práce nehodí. Od mých rodičů tehdy dostala neskutečný pojeb. Jinak jsem se s podobným předsudkem nikdy nesetkala. Ne, že bych někdy něco vynalezla, ale problém zcela jistě není v genderu. ~:-D
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 10:31:35)
Půlko, jenže dospělí to tolerujou a žádný genderový stereotyp v tomto ohledu neexistuje a nic nepředurčuje.

Jeho obskurní formulací podporujeme protievropský extrémismus, protože, nezlob se na mě, ty teorie jsou zbytečné (ne-li úchylné).
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 10:36:31)
"...jenže dospělí to tolerujou a žádný genderový stereotyp v tomto ohledu neexistuje a nic nepředurčuje."

Jinými slovy, Libiku, v tom katalogu hraček není nic o malých hospodyňkách a správných klucích, na obalech od stavebnic jsou obě pohlaví zastoupena rovnoměrně, na reklamních fotografiích si svorně hrají s kuchyňkou kluci i děvčata.

Ten problém se až tak netýká lidí, co chodí sem na Rodinu, týká se "těch venku", té skupiny, která podle těchto stereotypů žije a vychovává v nich děti. A ten "tlak společnosti", na kterej se můžeš vysrat jen za určitých podmínek jim zdárně napomáhá v tom, aby holky jednou končily jako samoživitelky nebo "hospodyňky", protože správný kluk prožívá jedno velký dobrodružství s klackem, autíčkem a šroubovákem, takže je úplně v poho, když se doma svalí na kanape, čumí na fotbal a nechá se obskakovat někdejší "malou hospodyňkou" nebo se na to vůbec kompletně vysere, protože to není "nic pro chlapa".
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 10:47:28)
Naštěstí ty hračky pak většinu svého života tráví bez obalu a pohraje si s nimi ten, kdo je první vyhrabe ze skříně bez ohledu na to, jestli je to kluk nebo holka.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 11:21:10)
"Ten problém se až tak netýká lidí, co chodí sem na Rodinu, týká se "těch venku", té skupiny, která podle těchto stereotypů žije a vychovává v nich děti."

jj v tom je velkej kus pravdy... já doma taky žádný rozdíly nepodporovala (necítila jsem je) a tak mi až ze školky začaly děti chodit s "barvama pro holky/kluky" (děti říkaly), kluci musí u čůrání stát (paní učitelka říkala), panenky jsou pro holky (kluci říkali)...
některé ty stereotypy jsem jim vymluvit nedokázala ~:( (typicky holčičí a klučičí barvy)
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 11:38:56)
No nevím, já sama jsem si jako dítě k Vánocům přála hokejku a trpěla tím, že místní fotbalový klub holky nebral, jsem poslední, kdo by podporoval stereotypy a mám dvě úplně echt holčičí holky, co už v nízkém věku toužily po šminkách a parádě. Nejmladší dítě kluk tedy vyrůstal v hodně holčičím světě a dokud neměl svoji Nerfku, po které strašně toužil (holky to ani nenapadlo), střílel nepřátele třeba z kouzelné vílí hůlky (holky to opět ani nenapadlo). Jinak jejich hračky dost ignoroval, s kočárkem jezdil, ovšem podobně jakoby jezdil s Tatrou.
S holkama jsem nemusela půl hodiny (minimálně) zírat na ulici na bagr.
Takže nevím, ale ty mozky jsou rozdílné, resp. bych řekla, že pro určité pohlaví je typické takové uvažování a zájmy a výjímky se samozřejmě vždycky najdou.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 11:43:23)
Jinými slovy, Monty, myslíš si, že katalogy hraček brání malým hospodyňkám v rodinách "těch z venku" v tom, aby šly za dobrodružstvím a očekáváš, že kdyby tomu tak nebylo, stanou se pražskými kreativními manažerkami jako jsi ty.:-)

No já si spíš myslím, že jim případně "brání" v tom jít za dobrodružstvím do montovny na vršíčku po bok svého chlapa a vykonávat debilní frustrující práci.

Jenže nemáme pravdu ani jedna, katalogy hraček nikomu v ničem nebrání, společnost je liberální, bez tradičních hodnot, výkonově zaměřená. A to, že vztahy ovlivňuje barva tvých kamašek ve 3 letech, to si, doufám, nemůžeš myslet ani ty.

Takže je úplně jedno, s čím si hraje Mařka z Chomutova nebo inteligentní dcera Rodinkářky, není však jedno, že křečovité teorie se hodí do krámu odpůrcům EU a demokracie.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:01:04)
Libiku,
namátkou, nemám čas hledat nic, co by se tvářilo fundovaněji. ~;)

"Všechny tyto genderové předsudky a stereotypy znevýhodňují jak dívky, tak chlapce. Omezují je, leckdy zesměšňují, nedovolují jim rozvinout jejich talent a aspirace.

Čím to je, že se na technické obory skutečně hlásí méně dívek než chlapců? Vliv na to může mít nedostatek podpory a povzbuzení ze strany učitelů na základní škole, roli ale hraje také genderová socializace, tedy potřeba jedince zapadnout do skupiny a nevybočovat z ní.

Podle Heleny Skálové na tom mají podíl i rodiče, kteří se k dítěti od jeho nejútlejšího věku chovají genderovaně. Ať už vědomě, nebo nevědomě rodiče zaujímají postoje, které jsou v souladu s jejich hodnotami, a ty potom dětem předávají. Děti si vytvoří představu o tom, jak by měly jako dívky, nebo jako chlapci vypadat, jak se chovat, a tuto představu se potom snaží naplňovat. Pokud se jim ji naplňovat nedaří, jsou frustrované. Živější, temperamentnější dívka si může připadat divně, jemnější chlapec se cítí nepříjemně.

Děti také velmi citlivě vnímají signály ze svého okolí. Například u holčiček, které se opakovaně setkávají se stereotypem „dívky nemají talent na matematiku“, se vytrácejí aspirace a motivace. Helena Skálová doplňuje: „Proč by měla holčička o něco usilovat, když jí od malička všichni říkají, že to není důležité, že to stejně nebude nikdy potřebovat a že na to nemá buňky?“

V sociologii se tento fenomén nazývá sebenaplňující proroctví. Vysvětlit by se dal na příkladu banky, o níž se rozkřikne, že krachuje. Lidé si z ní začnou hromadně vybírat úspory a banka pak skutečně zkrachuje. Genderové stereotypy fungují velice podobně. „Točíme se v kruhu a dá se těžko odlišit, kde je příčina a kde je následek,“ říká Skálová.

Genderové stereotypy mohou úplně stejně jako dívky znevýhodňovat i chlapce. Do jejich školního hodnocení se může promítnout rozdílný vztah učitelů k chlapcům oproti dívkám, například v matematice mohou mít na chlapce větší nároky a hodnotit je přísněji."

https://junior.rozhlas.cz/snehurka-neumi-spocitat-vysku-trpasliku-aneb-genderove-stereotypy-ve-skole-8051753
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:23:15)
Monty, holky z FHS jsou fajn, měly by si ale udělat aspoň magistra a pak se vdát~;)
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:08:43)
Pokud tím myslíš to, že nemá debilní frustrující zaměstnání po boku svého chlapa, protože růžový smetáček v dětství zařídil, že teď nemá vůbec žádné zaměstnání, tak je to genderově úplně stejně blbě, akorát obráceně. ~;)
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 10:38:24)
Však já si taky myslím, že nikdo holčičkám nebere autíčka z ruky. Už jen proto, že soudný rodič si hrajících si dětí nevšímá, pije si kafe a ani nedutá, aby ho náhodou děti nechtěly zapojit do hry a celkově je rád, že má na chvíli pokoj, ať už si hrají s čímkoliv. Tolerance je, ale stereotyp taky. Minimálně výrobci hraček to tak nezřídka staví a ti by to nedělali, kdyby na to zákazníci většinově neslyšeli.
¨
Mimohodem, teď mi došlo, že bych měla programovat a místo toho prokrastinuju tlacháním na rodinném severu. Možná na té genderové předurčenosti nakonec něco bude. :-)
 sovice 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 11:24:02)
stereotyp je festovní.

Občas chodím kolem hračkářství Pompo. Dcery z té růžové dívčí sekce mají mžitky před očima ještě i dnes v dospělosti.

A jejich eshop:

Kategorie hračky pro holky - profese pro holky, 1. strana:

16x vaření (nádobíčko, kuchyňka, mixéry, potraviny...)
6x doktorské sety (kufříky a různé)
4x úklid (smetáčky, uklízecí set, vysavač)
4x krášlení (fén, kosmetické sety...)
3x žehlení (žehličky, prkno)
3x ruční práce (vyšívání, šicí stroj, pletařské)
3x nákupy (pokladna, košíky)
1x veterina

nebo jinak
25x péče o domácnost
9x povolání pečujícího či obslužného typu (6x doktor, 1x veterina, 1x pokladna, 1x úklidový vozík profesionálního typu)
6x péče o sebe (krášlení a zahrnula jsem i šití a pletení)

kategorie hračky pro kluky - profese pro kluky, 1. strana:

12x hasiči a záchranáři (auta, helmy...)
11x nářadí (vrtačky, sady)
8x pracovní auta (bagry)
5x policie (auta, helma...)
4x špioni (odposlech, 3 vysílačky)

nebo jinak:
40x povolání typu záchrana, ochrana, stroje a řemeslo

Není to jistým způsobem vypovídající?

 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 11:51:34)
Ono by bylo lepší vypustit pojmenování pro kluky nebo pro holky, ale já si myslím, že je prostě fakt, že 90 % (spíš víc) holek se v sekci bagry nebo tanky ani nezastaví i když tu možnost mít budou, ale neosloví je to.
 sovice 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 11:58:53)
No, z mé zkušenosti si tak 10-20% holčiček s bagry, hasičáky a šroubovákem (mezi jinými hračkami) hrát bude, stejně jako nějaké procento kluků (to si odhadnout netroufám) si užije kočárek, panenku nebo kuchyňku...

Ale vypovídá to pochopitelně spíš o pohledu nás dospělých. Napadlo by tě hledat žehličku nebo smeták v chlapecké sekci?
 sovice 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:00:53)
(tím procentem jsem myslela to, že si děti často volí samostatně ke hře takové hračky, když mají po ruce výběr. A možná jsem to procento "autíčkových" holek ještě podcenila)
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:07:08)
Já bych nepojmenovávala žádné sekce způsobem pro holky nebo pro kluky, když už tak tematicky, "stavební stroje" apod.
Jasně, že se najdou holčičky, které si budou hrát s bagry, já bych si hrála ~b~.

Ale na určitou odlišnost mužského a ženského mozku věřím. S tím, že vidím určité projevy chování i u těch neovlivněných.

V rámci zdokonalení angličtiny sleduji pár youtuberů, mám oblíbenou jednu rodinu z Austrálie - 6 dětí, 5 chlapců a 1 holčička, jsou vzděláváni doma, mají k dispozici hlavně dřevěné vzdělávací hračky, oblečení absolutně neutrální, třeba zelené tričko s beruškami, všichni nosí všechno. Někdy mají všichni dlouhé vlasy, různé culíky, nepoznáš, kdo je kluk, kdo holka. Té holčičce jsou asi 4 a musím se smát, jak začíná být holčičí, je o poznání něžnější než její bratři, upravuje si vlásky a je taková pečovatelská oproti bratrům. Prostě to ta příroda nějak zařídila, resp. alespoň většinově zařídila.

Jo a k těm 4. narozeninám si přála kočárek, do té doby ho doma neměli.
 sovice 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:13:38)
Renko,
ale na druhou stranu, překvapí tě nižší mzdy žen, když od malička žijí ve světě, kde pro ženu je určena (neplacená) péče v rodině, pro muže (placená, prostředky přinášející) ve světě? A pak ty holčičky, kterým kupujeme panenky, kuchyňky a žehličky, aby pečovaly, vypustíme do světa, kde se mají živit.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:19:46)
Sovice, jenže problém není v tom, že to ženská nemá dělat, ale, že to má být ohodnoceno (finančně, morálně, zákonem).

Že ženská práce je stejně dobrá a důležitá jako mužská.

 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:23:43)
Libiku,
práce nemá pohlaví a to, jak je hodnocená je v ideálním případě zcela nezávislé na tom, kdo ji vykonává.
Ideálního stavu nelze dosáhnout, dokud jí to pohlaví budeme přidělovat.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:30:18)
Prosim tě, kdes sebrala tu nablblou agitku, že něco nemá pohlaví? (já si vždycky představim traktor s penisem a bez)

Do doby, kdy budou ženy rodit a přirozeně (podle Monty chybně) inklinovat k péči o své děti a o svou rodinu, nechávat chlapy bagrovat a nosit KM a nebudou se stydět za to, že umí vařit, bych se přesto přimlouvala za zrovnoprávnění ženské a mužské práce.

Pak už bude konec světa a je to jedno~;)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:34:24)
Libiku,
to není agitka, to je konstatování faktu.
Existuje malé množství prací, které jsou vhodnější pro muže (nebo ženy), např. rubání v dole je vhodnější pro muže, protože je těžko zpochybnitelné, že má obvykle větší fyzickou sílu, ale to je asi tak všechno.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:44:15)
Monty, to je v dnešní době mnohem víc ekonomická záležitost, než genderová a věc osobního rozhodnutí. Taky osobních dispozic.
Dětské představy o budoucí profesi obvykle narazí právě na ty osobní dispozice. Pak by bylo vhodné uznat, že kurs bagrování je stejně důležitý, jako kurs pracovníka v sociálních službách a utírání zadků stejně důležité, jako bagrování = stejně ohodnocené.

To může "spravit" trocha toho "socialismu", povinně stanovit veškeré příjmy v dané profesi a stanovit přesná kritéria náročnosti podle vzdělání.

Obávám se, že při pokusu o tohle,by navrhovatel narazil i v nečekaných kruzích.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:46:26)
Grainne,
v soukromém sektoru tohle ovšem prosadit nelze a ve státním to stále funguje a nezdá se, že by se to mělo měnit, takže tahle "trocha socialismu" je zcela neprůchozí. Nehledě na to, že je to blbost. ~;)
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:02:33)
Monty, no asi tak stejná blbost, jako že existence růžového holčičího smetáčku ovlivňuje osobní dispozice jedince při volbě povolání.

Nicméně, když se tak nějak obecně nesluší mluvit o "furt někomu přidávat", tak se s tím těžko hne. Rovnoprávnost a nezávislost ovlivňují příjmy z velké míry.

Když má žena dobré příjmy, mnohem snáz se jí rozvádí s tím jejím machem, válejícím se po práci na gauči.
 sovice 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:36:00)
libiku,

to je jedna věc. Druhá je, že smeták není ženská věc určená k ženské práci.

Netroufla bych si popírat, že existují typy prací, kam by se při přísně genderově neutrální výchově směřovalo víc mužů a jinam víc žen. Ale troufám si tvrdit, že příliš mnoho našich představ v tomto směru je zcela mimo.

Je zajímavé, jak se některé typicky mužské a typicky ženské obory hýbou v průběhu věků, např. učitel/ka, kuchař/ka...
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:41:51)
"ale troufám si tvrdit, že příliš mnoho našich představ v tomto směru je zcela mimo.

Je zajímavé, jak se některé typicky mužské a typicky ženské obory hýbou v průběhu věků, např. učitel/ka, kuchař/ka..."

Přesně tak.

V generaci našich otců bylo třeba vařících mužů pomálu, dnes vaří (a chlubí se tím) každej druhej.
 sovice 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:46:46)
Jo, Kudlo, a pak se doslechneš, že ženské vaří mechanicky a chlapi tvořivě. To je na padnutí.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:52:21)
Sovice,

ovšem odborníci (Z. Pohlreich) tvrdí, že největším nepřítelem kuchaře je jeho vlastní tvořivost. ~t~ (myšleno patrně tak, že některé věci jsou fyzikálně/chemicky dané a když je nedodrží, bude výsledek mnohem horší než kdyby je dodržel).
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:52:31)
Sovice,
no to je přece nepsané pravidlo.
Když už se chlap ocitne v "ženských doménách" (vaření, učitelství, jmenuj cokoli), tak zásadně jako ředitel nebo mistr.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:53:57)
"Když už se chlap ocitne v "ženských doménách" (vaření, učitelství, jmenuj cokoli), tak zásadně jako ředitel nebo mistr..."

Žženo,
a vůbec to nesouvisí s žádným genderovým stereotypem. ~t~
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:01:05)
Žženo, protože ženské práce jsou nízko hodnocené a ženská práce je diskriminovaná jako žena sama.

Logika, že všichni se vyserou na zametání a budou řídit podniky je kravina stejně jako, že nekvalifikované pradleny se vymění s nekvalifikovanými kopáči, když zatajíme dětem, že jsou nějakého rodu.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:04:43)
Mám známou, co je lesní dělnice. Asi jí nikdo neřekl, že měla být nekvalifikovanou pradlenou, protože tak to ženský dělaj. ~:-D

Žena, která se může rozhodnout, co bude dělat, těžko může být diskriminovaná. Můžeš být truhlářkou místo pradleny i laserovou fyzičkou místo učitelky, pokud na to máš buňky.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:11:12)
Ono by bylo fér přiznat, že jsme taky limitováni určitými dispozicemi. Například pro práci dřevorubce má víc fyzické předpoklady muž než žena. Když byla společnost postavená na tom, že do do práce chodilo fakt makat - těžký průmysl apod., tak se prostě uvažovalo tak, že s dětmi bude doma žena a bude se tím pádem starat i o domácnost. Model, že žena porodí, novorozence dítě nechá otci a jde rubat uhlí mi prostě přijde proti zdravému rozumu. To si můžeme dupat nožičkou, jak chceme, ale příroda nás nějak stvořila a jen automatizace práce a přesun do kanceláří nám umožnil, že můžeme dělat věci jinak.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:14:57)
Známá dřevoubkyně to dělá dobrovolně. Pořídila si tažného koně a šla do lesa. Závidím jí její postavu, i když jsem o 25 let mladší. Naneštěstí jsem ale taky o mnoho řádů línější.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:20:50)
I to je možné a bude to výjimka z výjimek. Fyzickými dispozicemi jistě. Obecně ale platí, že muži jsou výkonnější, silnější než ženy (i když rychleji ten výkon s léty ztrácí.)

Může se 100x říkat, že nejsou ženské a mužské práce, ale když jsem píchla a potřebovala vyměnit kolo, což teoreticky ovládám, nedokázala jsem prostě hnout s těmi šrouby u kola. Zastavil chlap, zabral a bylo to. Prostě nejsme od přírody stejní, ať si to někteří nalhávají.

Každopádně je fajn, že když chce být dřevorubkyně, že jí být může, tomu fandím. Mě vadí, někdy až popírání toho, že je mezi muži a ženami nějaký rozdíl.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:27:07)
Fyzická síla je určitě většinu odlišná, akorát fyzická síla není u mnoha prací potřeba. Odlišného může být i spousta dalšího kromě fyzična, lidi nejsou stejní. Spíš jde o to, aby každý mohl svobodně a bez předsudků a diskriminace využít to svoje.

Osobně mám ale pocit, že se to děje. Nemůžu samozřejmě mluvit za jiné, ale minimálně ve svém životě žádnou diskriminaci nepozoruju.
 ...j.a.s... 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:30:30)
Renko, ale ta genderová diskriminace probíhá často ve sférách, kde to o nějaké fyzické síle vůbec není. A nejvíce v oblastech, které byly v minulosti okupovány pouze jedním pohlavím. Najdou se lidi, co se diví, když chce žena chce být političkou, manažerkou velké firmy nebo, že chlap chce učit v mateřské školce, dělat zdravotní "sestru", au-pair. Problém nastává, když tito lidé s předsudky a stereotypy mají třeba moc nabírat lidi na tyto pozice.
 ...j.a.s... 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:26:03)
Renko, nechápeš podstatu. Genderová rovnost není o tom, že budeme omílat, že žena by neměla dělat dřevorubkyni, protože je žena a uzvedne málo... ale o o tom, že pokud se vyskytne žena, co má silnou konstituci a chce dělat dřevorubkyni, tak jí to bude umožněno a ne apriori zakázáno, protože obecně ženy zvednou lehčí náklad. Prostě aby se u jakékoliv pozice zohledňovaly individuální fyzické předpoklady a nikdo nebyl apriori odmítnut z důvodu pohlaví. To se může týkat třeba i učitele v mateřské školce, kde může být předsudek, že chlap, co se chce dělat s malýma dětma, je divnej.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:29:01)
jas,
žijem v kultuře, kde ženě dávno nikdo nemůže zakázat stát se dřevorubkyní.
Už dekády není hlavní bolístkou genderu, že by ženy nemohly být jeřábnice, prezidentky a jaderné fyzičky.
 ...j.a.s... 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:32:21)
Žženo, jo, nemůžou ti to zakázat... ale stačí natrefit na HR, co uvažuje ve stereotypech a tu práci nedostaneš, protože jsi ženská.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:57:05)
To je furt jen o tom, jestli ženám dopřejem pozice bagristek, dřevorubkyň a manažerek.
Jen pro zajímavost, co ty uvolněné ženské pozice? Taky na ně stojí fronty diskriminovaných mužů, toužících konečně šůrovat chodby a utírat zadky?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:58:54)
Žženo,
všimla sis někdy, kolik přibylo za kasou supermarketu chlapů, když supermarkety začaly tyto pozice líp platit?
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:01:49)
Monty,
vida, tak že by libikův návrh zaručené mzdy v podhodnocených ženských profesích byl přece jen dobrý nápad a řešil by celou situaci líp, než bezpohlavní panenky a holčičky ve školce hrající si místo kuchyňky s bagry?
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:12:24)
"Libikův návrh zaručené mzdy v podhodnocených ženských profesích byl přece jen dobrý nápad"

Něco na tom je, znám soukromou školu, kde díky vyšším platům je stejný počet učitelů jako učitelek.

Problém je to ovšem ekonomický, kde na ty zvýšené mzdy vzít.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:16:07)
Žženo,
dokud budeme cokoli nazývat "ženskou" a "mužskou" profesí, nepomůže nám ani Pánbůh, natož nějaká zaručená mzda.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:19:26)
Já celou dobu přemýšlela, co mi na tom celém vadí a ono je to tohle ~:-D
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:23:52)
Půlko,
mně teda vadí to pokrytectví, kdy se vzájemně ujistíte, že kuchařka ve škole není ženská profese (protože to mohou dělat i muži a ženy místo kuchařky bagrovat) s považujete to za vyřešený, ačkoli na tom, že to dělaj jen ženy a ta minimálku, se tím nezmění vůbec nic.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:25:40)
Pokud člověk, co vaří v škole, z toho platu nemůže vyžít, tak je to blbě. Ať je to chlap nebo ženská. ~d~
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:27:37)
Půlko,
zhruba tak.
Rozdělováním profesí podle pohlaví se nevyřeší vůbec nic. I když bude furt každému stejně jasný, že existuje víc zdravotních sester a víc horníků.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 18:33:56)
Rozdělování profesí podle pohlaví znamená přijetí reality, chápu, že to je těžké až neproveditelné.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 19:03:26)
Libiku,
a tvoje práce má taky nějaké pohlaví?
A na základě čeho jsi jí to pohlaví přiřkla, pokud ho má?
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 19:23:21)
Přesně tak.

Libiku, jaký pohlaví má třeba tvoje práce?

Když ji děláš ty (žena) i šéf (muž), není to pak trochu schizofrenie? Nebo je tvoje práce hermafrodit?

A co třeba práce doktora, učitele, pojišťováka, prodavače ta má taky pohlaví? ~t~ ~8~
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 19:47:26)
Kudlo, do prestižních pozic se dostává žena hůře , ale pak jsou srovnatelně placené. Taky fakt, který nesvědčí pro to, aby se holčičkám zakázalo štrykovat.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 20:10:25)
"Kudlo, do prestižních pozic se dostává žena hůře , ale pak jsou srovnatelně placené. Taky fakt, který nesvědčí pro to, aby se holčičkám zakázalo štrykovat."

Já měla z téhle diskuze dojem, že je to naopak. Existence růžových smetáků, dětských vysavačů s flitry a obliba štrykování naopak způsobují to, že se děvčata neuživí. Kdyby se to zakázalo a dětský smeták byl povolen jen s Batmanem a pletení lidmi pod 85 let se zakázalo úplně, tak jsou děvčata s platem za vodou.
 sovice 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 20:27:40)
Půlko,

pro mě je existence smetáčků, vysavačů a žehliček, zhusta růžových, v dívčí sekci hračkárny označené jako "profese" a bagrů v sekci chlapecké dokladem toho, jak společnost z velké míry uvažuje, ačkoliv se tady jednotlivě prsíme, že to tak nemáme.

mimochodem, v nabídce mi chybělo popelářské auto. Ta jsou přece tak úžasná! ~:-D (možná bylo na dalších stranách)
 sally 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 21:20:45)
no nevím..... synek cca v roce a půl dostal kočárek na panenku - chtěl s něčím jezdit, u tatrovky byl furt ohnutej, jeho kočárek byl na něj velkej... do kočárku dostal i tu panenku, letěla poměrně nekompromisně ven a s kočárkem jezdil ralley přes kanály a louže a pískoviště, a občas si lehal na zem a pozoroval, jak se točí kolečka a otáčel si s nimi a tak.
Pak se mu narodila sestřička, která prvních pár let bratra velmi obdivovala a chtěla si hrát s jeho hračkama (takže v nějaké fázi jsme měli dvě ty tatrovky), takže jsme jí zakoupili mašinku Jamese (protože byl červený), aby mohla taky jezdit s mašinkama na dřevěné vláčkodráze. Takže syn jezdil s vláčkama do kopců a přes mosty a skrz tunely - a dcera jim pořádala večeře a přikrývala je peřinkama a uspávala je v depu...

S legem si hráli tak, že syn stavěl dle požadavků (domy, zahrady, obchody, autíčka) a dcera v tom jezdila s lego panáčkama (později s lego friends).

Tak nevím, asi jsme v gender neutral výchově někde selhali :-)
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 21:29:11)
sally ano, je to tak, kluci si chtěj hrát s kočárky a naopak, jen ty mé blbé děti o tom ještě nečetly, odmítají se tu registrovat.

I kdyby to byla realita, co tak myslíš, že to udělá s trhem práce? Kromě toho, že je to sebepotvrzující popis toho, jak jsi liberální? Nic ve zlém, věříš, že tvá dcera (pokud nebude akademik) bude bagristkou a syn pekařem? A že se tímpádem vyrovnají platy za ženské a mužské práce?
 sally 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 4:21:21)
Ehm, Libíku... buď to ne ní odpověď na můj příspěvek, nebo jsi něco nepochopila...

Příklad toho, jak si děti hrají, jsem uváděla právě proto, že syn i s holčičí hračkou hrál klučičím způsobem a holka s klučičí hračkou holčičím způsobem. A to ve věku, kdy jim bylo nejspíš šumák, jeslti jsou kluk nebo holka...

Jestli bude dcera bagristka, to netuším... zatím to na to nevypadá :-)
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:14:10)
Sally , omluva, tady je to můj lapsus
 EvaMarie 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 21:44:55)
Je mi líto Libik, ale nemáš pravdu. Ženy ani na nejvyšších postech nemají srovnatelnou mzdu s muži na stejné pozici, více např. zde:
https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/zeny-v-evrope-vydelavaji-o-9-mene-nez-muzi-na-stejne-pozici-120253.html
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 22:24:09)
Dobře, Evo, není to spravedlivé, ale ani to není v důsledku panenky v dětství.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 19:44:58)
Moje práce je za určitých podmínek unisex, nicméně má spíš ženské pohlaví, pokud nejdeš na vedoucí pozici se znalostí 2-3 jazyků, jdeš do obyčejné účtárny, kde sice uplatníš pensum znalostí a dovedností, nicméně dělají ji "jen pipiny", málokdy překročí 25 bt.

Podívej se na jobs.

Tys tady radostně vykřikla, že prodavačky mají víc a chlapi taky chodí na kasu, fakt je to důsledek genderové rovnováhy, kdy se odhlasovalo, že hokynář může být i muž? Ne, je to v důsledku toho, že řetězce potřebujou lidi, ne, že zaplatí chlapy a už vůbec ne, že by se tam hlásili uvědomnělí chlapečci, co si hráli s růžovou žehličkou. Je to zásek ruky trhu v novém oblbujícím povolání, do velké míry dočasný, počkej, až zahouká krize.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 19:51:09)
Libiku,
obávám se, že tě nechápu. Nikdy jsem nedělala žádnou práci s pohlavím, protože práce pohlaví nemá, a na tom nic nezmění ani tvoje emotivní výkřiky. Existují jen povolání, která nejsou pro jedno z pohlaví vhodná, a ty spočítáš na prstech. Příklad s prodavači jsi zjevně také nepochopila. Právě proto, že přetrvávají stereotypy jako "muž má živit rodinu" se do některých profesí muži nehrnou, ne proto, že je to "ženské povolání".
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 20:38:25)
Jistě, že mi nerozumíš, pokud si myslíš, že blbě placené ženské práce jsou smůla ženské, co nechce dělat mužské práce, jelikož jí mami nekoupila včas bagr, já s tim nic neudělám.

Zklamalo mě, jak jsi nevysvětlila ty prodavače za lepší prachy.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 20:43:41)
Libiku,
blbě placené práce jsou blbě placené práce. Pohlaví nemají žádné. Nevím, co na tom chceš pořád dokola vysvětlovat. Sere mě, že existují práce, kde si člověk nevydělá na důstojný život, ale pohlaví nemaj. Možná tak kojná, to je fakt ženská práce, ovšem ta už poměrně dost dlouho není v kurzu.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 21:18:39)
Kromě kojne ma pohlaví ještě práce v dolech na nižších pozicích. To ženy dělat nesmějí. Ženy ani dělat v dole až vedoucí pozice, ale rubat musí muž. Kupodivu to ženám nepřijde jako diskriminace, která jim zničí karieru. Nevim,jak je to možné. 1q
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 22:03:41)
Pohlaví má každá práce, kterou navzdory Montyinu přesvědčení o obecné bezpohlavnosti profesí dělají V REÁLU např. v 95% jen zástupci jednoho pohlaví.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 22:07:29)
Žženo,
jinými slovy, pokud si bude například nějakou píseň zpívat 95 % žen, bude to automaticky ženská píseň? To jsem skutečně netušila.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 22:30:43)
Momty, ty fakt nejsi schopna nazřít, že se bavíme o faktu, že ženský mají ve feminizovaných oborech nižší mzdu (při stejné kvalifikaci a odpovědnosti) a ne o tvé hypotéze možnosti vykonávat jakokoliv práci mužem nebo ženou?

Co ty nabízíš?

Staletí krkolomné a nepřirozené převýchovy holek? K čemu konkrétnímu je tvůj rádobychytrý sarkasmus, když skutečně existujou kvalifikované a podhodnocené pozice proto, že jsou obsazené ženami?

Jak to chceš udělat? Nevíš, chytrouši, viď
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 22:39:50)
Libiku,
já nechápu, o co jde tobě. Bez ohledu na pohlaví si můžeš vybrat práci jakou chceš. Teoreticky, protože díky přiblblým stereotypům ti někde budou házet klacky pod nohy. Stejně jako v generaci našich prababiček bylo pro holku těžký studovat, protože na to "ženské nemají hlavu". Ještě před sto lety byla většina práce z tvého pohledu "mužská". A světe div se, i v tomhle světě byla některá placená špatně a jiná dobře. Zkus hádat proč.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:00:15)
Aha, takže předpokládáš, že statisíce (v měřítku krajú) ženských se vysere na svou práci a to nikoliv na utírání zadků, ale na kancelářská místa, kvalifikované střední pozice ve zdravotnictví, v ženských řemeslech a službách, ve školství, knihovnictví aj a půjde se ucházet o jinou(dle tebe historicky mužskou) práci, protože jim docvaklo, že byly vychovávány stereotypně, teď jim to Monty odhalila a ony se osvobodily. A že všichni ti kluci, co se doteď živí jako topenáři, instalatéři nebo technici dle zaměření , ajťáci, bezpečáci, řidiči, revizáci aj si řeknou "bingo" a naklušou dělat zdravotní sestřičky..

A konečně bude emancipace, jupíííí





 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:05:59)
Libiku,
ironizuješ něco, co kromě tebe nikdo netvrdí.
Pokud nechceš nebo nemůžeš pochopit, proč mají ženy nižší mzdy než muži, bylo by pro debatu asi přínosnější polemizovat s tím, co píšou oponenti, ne s vlastní utkvělou představou.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:15:42)
Jakou mám utkvělou představu a co je příčinou toho, že fakturantka má méně než údržbář? Pověz mi to, nakonec, proč se ve čtvrtek nedozvědět pravdu.~:-D
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:21:02)
Libiku,
a on má fakturant stejný plat jako údržbářka?
X krát se tu opakovalo a je to celkem slušně ozdrojováno, že rozdíl v platech není dán pohlavím jako takovým, ale předsudky, které o něm přetrvávají - žena bude furt s dětmi doma, když budou marodit, bude chtít uvolňovat z práce, aby stihla družinu, a má doma chlapa, kterej je tu od toho, aby tu rodinu živil. Ty sama tu neustále propaguješ, jak se ti svět genderových stereotypů líbí, no tak tohle je ten následek. Nemusíš nosit kartony mlíka, nebudeš mít plat jako ten, kdo je nosí. Zjednodušeně řečeno.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:34:16)
Žena bude furt s dětmi doma, celých 7 let? Mezi třicítkou a čtyřicítkou? Později? Co před tím? Co potom?. Kolikrát změní člověk za 40 let zaměstnání?

 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:36:19)
Fakturant nemá stejný plat jako údržbářka, jelikož převažují fakturantky, Takové ženy fakturujou dle zakázek, často v přesčasech(i neplacených), údržbářky žádné nejsou, údržbář se zhusta válí (nění co udržovat) a má víc.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 7:57:01)
Zase by se dalo říct, že fakturantka si sedí v teplíčku a její práce nevyžaduje žádný speciální schopnosti, kdežto údržbář musí vědět "kam šáhnout" u docela dost velký spousty věcí, často se umaže, občas musí tahat něco těžkýho... A je hůř nahraditelnej než ta fakturantka.

Ale v každým případě je to JINÝ povolání a srovnávat platy je fér jen v rámci STEJNÝHO povolání.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:12:31)
Kudla, to je zajímavý, že se dělají výzkumy ocenění mužů a žen v rámci státních i větších celků a vychází z toho jednoznačně, že ženský mají obecně méně peněz než chlapi. U nás, tuším o celou 1/4.

Ty to popřeš rovnou a Monty to vyřeší tím, že zakáže holčičkám hrát si s kuchyňkama a počká až si vyberou práci údržbáře nebo bagristy.

 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:18:38)
"Monty to vyřeší tím, že zakáže holčičkám hrát si s kuchyňkama a počká až si vyberou práci údržbáře nebo bagristy."

Libiku,
tuhle krávovinu tu pořád opakuješ jenom ty.
Není nic jako "skvěle placené mužské" a "mizerně placené ženské" práce.
Když odečteme těch několik málo profesí (kojná, horník), kde hraje pohlaví určitou roli, jsou veškerá povolání "unisex".
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:27:23)
Monty, ty si jak gramofon a mně to přestává bavit, já nemluvím o tom, že dítě, co má lulánka, je od PB předurčené být geniálním bagristou a jeho sestřička to nemůže dělat ani kdyby se posrala.

Sovice upřesnila termín ženská práce, o níž léta vedeme spory,.. Jde o práci , kterou převážně vykonávají ženy. A ta je podhodnocená. A nejedná se pouze o vaření a péči, jedná se o celou řadu "moderních" zaměstnání, jakmile je někde převaha ženskejch, platy jsou nízké.

Popírání této skutečnosti je nejhloupější věc, kterou jsem od tebe kdy slyšela a tvoje zapykanost v tom, že za to může genderový stereotyp, s nímž kupujeme holčičkám růžová bodýčka, mi působí skoro až fyzickou bolest
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:30:39)
Libiku,
jenže já píšu, že za to může genderový stereotyp "muž živí rodinu, žena pečuje a menší plat jí stačí", o bagrech a kuchyňkách píšeš pořád dokola jen ty.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:46:18)
Monty, obávám se, že genderový stereotyp, v tu chvíli vstupu do ekonomiky a tržního hospodářství, nezvrátíš pečlivým výběrem hraček bez pohlaví v dětství, ale zase jen srovnáním příjmů.
Konec konců, praktický příklad a tedy "důkaz" už máme, po významném zvýšení mezd pokladním, už to není významně ženská práce.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:10:39)
Graine, už jsem to včera psala, na jedné soukromé škole je díky vyšším platům stav učitelů a učitelek prakticky stejný. On je ale průšvih, kde na ty vyšší mzdy brát, což zase vidím z pozice zaměstnavatele.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:24:53)
Renko, jistěže druhý pohled je z pozice zaměstnavatele, právě proto tu situaci nemůžou změnit genderově neutrální hračky.
Jako potenciální zaměst avatel nebudeš řešit, jestli si potenciální zaměstnanec v dětství hrál ukázněně genderově, nebo ne, ale jestli se spokojí s nabízeným příjmem za danou práci.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:47:40)
Monty, tento stereotyp je zcela překonaný, v dnešní době ženská živí a ani žádná oficiální dávka vyjma porodného není vázána na pohlaví.

Ale i kdybych připustila, že to tak nějak mohlo vzniknout před 100 lety, tak tvé řešení je tyto "debilní" práce nedělat (učitelka, účetní, zdravotní sestra) a jít dělat něco jiného.

Fantasmagorická představa elektrikářek, co už nejsou pekařkami a naopak.

Kdyby mi to nebylo protivné manipulací a přijala bych to, jak dlouho si myslíš, že by mohla trvat ta tvá generální převýchova lidstva? (během níž by holt měly ženy nízké platy, když si tak blbě zvolily povolání)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:48:40)
"... tak tvé řešení je tyto "debilní" práce nedělat (učitelka, účetní, zdravotní sestra) a jít dělat něco jiného."

Libiku,
a to prosím tě píšu kde?
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:52:22)
Psalas, že tu volám po rovných platech, například. Popřela jsi, že něco jako mužská a ženská (ve smyslu ohodnocení) práce existuje.

Jaké je tedy tvoje řešení?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:06:34)
"Popřela jsi, že něco jako mužská a ženská (ve smyslu ohodnocení) práce existuje."

Tak znova, Libiku.
Práce je v první řadě hodnocena podle toho, jak je náročné ji vykonávat.
Uklízeč/uklízečka prostě bude mít vždy nižší plat než lékař/lékařka.
Nižší platy žen jsou dané přetrvávajícími stereotypy a bohužel i realitou - ženy chodí na MD/RD, berou si OČR, chodí s dětmi po doktorech atd.
Ve společnosti, kde se tento podíl vyrovnává a nic neopravňuje k předpokladu, že to bude žena, kdo bude "pracovat méně", je rozdíl v platech menší nebo žádný.

 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:14:02)
Monty, mas pravdu.
Dalsi duvod je ten, ze existuje vetsi procento zen nez muzu, kterym nizky plat nevadi. Protoze plat jejich manzelu je dost vysoky - takovych je zde i na Rodine dost. Proste uprednostni nizky plat a nizkou narocnost (casovou, zodpovednost ... ?).
A ty zamestnavatele proto nic nenuti ty mzdy zvednout - protoze vzdycky nekoho najdou.

Na druhou stranu, to plne dvoukarierove manzelstvi je proste s detmi fakt narocne - a je fakt otazka, stoji li to za to.

Je sice pravda, ze to obdobi pece o deti je treba celkem 10 let (nejen MD/Rd, ale i vek nemoci, obihani doktoru, krouzku) - ale realita je takova, ze pokud do nejakeho lepsiho zamestnani nenaskocis vcas, tak napr. ve 40 se to dela proste blbe - z prodavacky, asistenky pedagoga ci uklizecky se proste prestupuje vys pomerne tezce (nerikam, ze je to nemozne).
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:09:39)
Dokud budeme žít v tom, že představa elektrikářky je fantasmagorická, ale představa pekaře je úplně normální, tak se nikam nepohneme. ~d~

Sama bych klidně na elektroprůmyslovku šla a pak dělala elektrikářku, a to jsem se o tom rozhodovala v pravěku v 90. letech. Hromadu obtíží si lidé způsobují sami sobě.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:17:11)
Půlko,
no, mě trochu mrzí, že nemám odpověď na otázku, podle čeho si kdo vybírá povolání.
Nemám vůbec v úmyslu zpochybňovat, že jsou u nás OBECNĚ mizerné mzdy - bohužel se nepohybuji v prostředí, kde je těch "dvě stě, tři sta čistýho měsíčně" běžnej zaměstnaneckej příjem - a existuje platová nerovnost jak kráva. Jen odmítám vidět ten důvod v existenci "ženských povolání", ale vidím ho v tom, že se stále očekává a předpokládá, že žena má práci v podstatě jen jako koníček, neboť živit má muž, a stejně tam furt nebude, protože bude pečovat o děti.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:34:34)
Ale ono to tak je , pracuju mnoho let ve velkejch firmách a opravdu jsou ženy často doma s dětma a muži ne. Asi to nevidíš, když pracuješ na sebe.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:39:25)
Inko, ve "státním", když manželka pracuje v "soukromém", si muži často berou "ošetřovačky" i rodičovskou, pokud má tedy žena kariéru a slušný příjem.
Takže se to víc odvíjí od reality příjmu, než ideologie gender.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 7:42:27)
"Ty sama tu neustále propaguješ, jak se ti svět genderových stereotypů líbí, no tak tohle je ten následek. Nemusíš nosit kartony mlíka, nebudeš mít plat jako ten, kdo je nosí. Zjednodušeně řečeno. "

Přesně, přesně, přesně. ~R^
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 7:46:10)
No a to je právě předsudek. Že jiné činnosti jsou méně cenné, ceněné než nošení kartonu.
Že jako žena nebudeš muži rovna, dokud nebudeš nosit kartony a bagrovat.
Ještě máme dlouhou cestu před sebou.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 7:52:14)
Žženo,

ale přece nejsou všechny činnosti stejně cenné a ceněné, a to ani u chlapů. ~a~

U některých jsi snadněji nahraditelná a nevyžadují žádné velké schopnosti, tak je vcelku logické, že za ně zaměstnavatel nabídne míň.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:23:42)
Žženo,
to bylo jen přirovnání.
Když budu chtít psa, nepořídím si kočku a nebudu jí nadávat, že není pes. Když někomu vyhovuje společnost, fungující na základě genderových stereotypů, měl by ji brát i s jejími (z jeho pohledu) nedokonalostmi.
Mmch., všechny profese nejsou stejně placené a platí to, co psala Kudla. Čím více lidí tu práci může dělat, tím je obvykle levnější. V tom nic mužského ani ženského není.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:07:38)
Všechny profese nejsou stejně placené, to nikdo nerozporuje, ALE nízký plat je výrazně víc konzervovaný v profesích s typicky ženskou převahou.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:07:16)
Libiku,

co to s prominutím meleš za nesmysly?

Myslím si, že primárně je problém v tom, že ženy jsou OCHOTNY pracovat za menší peníze.

Proč jsou k tomu ochotny?

No, protože přetrvává stereotyp "muž živí, žena se stará", tudíž řada žen chce mít spíš volné ruce, a vyšší prachy vymění za víc volného času nebo větší flexibilitu.

Není na ně takový tlak jako na chlapy, aby byly "živitelky rodin", a ony tomu samy často nadšeně přizvukují, protože je přece věc chlapa, aby je živil, ženská, která živí, je divná a její chlap je ještě divnější, jistě je to vyžírka.

Jsi ochotná se zbavit tohohle myšlení? Protože uvažovat takhle a chtít platovou rovnoprávnost jde dost proti sobě.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:28:43)
Nejen samoživitelky, ale ženský bez rodiny nebo ženský se zajištěnými dětmi, produktivní věk trvá 40 let, kolik let z toho dneska ženská slouží rodině a dětem i pokud to chce dělat?
 X__X 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:19:43)
No, protože přetrvává stereotyp "muž živí, žena se stará", tudíž řada žen chce mít spíš volné ruce, a vyšší prachy vymění za víc volného času nebo větší flexibilitu.

Není na ně takový tlak jako na chlapy, aby byly "živitelky rodin", a ony tomu samy často nadšeně přizvukují, protože je přece věc chlapa, aby je živil, ženská, která živí, je divná a její chlap je ještě divnější, jistě je to vyžírka.


fakt? já ti nevím, kolem sebe mám spoustu rozvedených rodin (včetně mne) a výživné na děti zpravidla není žádnej vejvar. ženy kolem mně chtě nechtě jsou živitelky rodin, nicméně zároveň vzhledem ke své situaci musí vyšší prachy (?) vyměnit za větší flexibilitu, protože o děti se musí postarat nejen po finanční stránce ~d~
 EvaMarie 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 7:44:32)
"Muž vydělává a žena se o rodinu stará" je jeden z nejrozšířenějších mýtů, který asi hned tak nezmizí. Je fakt úsměvné, že ve státě s téměř 50% rozvodovostí, kde v naprosté většině jsou děti svěřeny do péče ženě, mluvit o mužích jako o breadwinners.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 7:49:24)
Ano, je to už přežitej předsudek.

Ale spousta lidí (evidentně i tady) to přesně takto vnímá (muž živitel, žena pečovatelka) a rozčiluje se, kdyby jim to někdo chtěl brát. Ženský někdy výslovně deklarujou, že muže, kterýho by musely živit, by si nevážily, a naopak se velmi ochotně staví do role toho, kdo je živen.

 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:21:28)
Kudlo, je jasné, že spousta lidí to tak vnímá, protože postarat se o děti po porodu je základní instinkt, daný přírodou. Když se mi narodily děti, nepřipustila bych, abych se o ně nestarala, nechtěla jsem je opustit dokud byly maličké. Mám v okolí nějaké případy, kdy ta žena šla do práce, ale je to minimum. Když se o tom s někým bavím, máme to většinou stejně. Pak je jasné, že to i většina tak vnímá, že žena bude s dětmi doma, chlap vydělává. Případy samoživitelek jsou odlišné, tam se žena o obživu starat musí, i když by radši doma pečovala. To bych řekla, že bude věky věků, dokud se budou rodit děti.

Jiná věc je to, že děti odrostou, a tam už ta vazba taková není, přesto se pořád tak nějak počítá, že to bude žena, která se bude případně starat, a to už smysl nedává. Ani ta nemocnost už nebývá tak velká nebo děti můžou být při nemoci až na výjimky doma samy, přesto je pořád nějak zažito, že žena bude kvůli dětem v práci méně, což nechápu, kde se bere.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:29:57)
Renko,
to se nikde nebere, to tak prostě je. OČR si muži na děti berou velmi výjimečně. Ve většině případů jsou to ženy. To je takový další milý bonus nukleárních rodin a ušlechtilé introverze. ~;)
Mmch., že někdy bylo období, kromě dneška, kdy se žena starala o děti a muž živil rodinu je mýtus. Chápu, že líbivý, ale bohužel mýtus.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:33:14)
Myslíš, že ve skutečnosti ženy lovily mamuty a muži se mezitím starali o děti a žvýkali kůže?
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:36:07)
I dnes jsou kultury, kde jsou ženy doma a pracují jen muži, tak mi pověz, co je to za mýtus. Psala jsem včera o mých babičkách, bylo to úplně normální, že byly s dětmi doma a do práce chodili muži. Ano měli hospodářství, práce bylo víc než dost, ale vyloženě do nějaké rachoty ženy nechodily.
A pak takové ty paní továrníkové, lékárníkové apod. pokud vím, tak taky nemakaly.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:43:24)
Renko,
to, že obvykle nemakaly za peníze ale neznamená, že "se doma staraly o děti".
Práce v hospodářství je fakt něco trochu jiného než ježdění s kočárkem do parku. ~;)
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:51:51)
"Práce v hospodářství je fakt něco trochu jiného než ježdění s kočárkem do parku. ~;)"

To přece někdo nerozporuje. Ale fakt je, že byly v domácnosti. Ve vesnici, kde teď žiji, mám dlouhé kořeny, i když jsem strávila dětství a mládí jinde. Ale vím, jak to tu chodilo, ženy začaly docházet do zaměstnání až vznikem JZD. Do té doby byly v domácnosti, muži většinou pracovali na poli, domů chodili na oběd, tj. muselo být ve 12 navařeno. Rodina měla zvířectvo, o to se taky starala hospodyně. Normální rodiny si nemohli dovolit pomocníky (když už, ta na pole), starala se tedy i o dítě, které nechodilo do školy. Sourozencům se samozřejmě hodilo malé děcko na krk, kdykoliv to šlo.
Bylo to všude stejné, je s rozdílem, že někdy chodil muž do lesa, na pilu, případně to byl třeba kovář (prostě řemeslník). O víkendech se chodilo do města 8 km přes pole na trh, kde se prodávaly přebytky nebo domácí výrobky.
Takže se dá to "pečování" pochopit, ono těm ženám nic moc jiného nezbylo, než se strarat, vařit, péct, uklízet, aby ta rodina vůbec mohla fugovat.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:54:52)
no jo, a celé věky to dělaly zadarmo... a najednou by za to chtěly peníze ~;)
(ošetřovatelky, učitelky, kuchařky, pečovatelky...)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:57:29)
Rose,
kdo co dělal zadarmo?
Chudí lidé pracovali doma ve své domácnosti "zadarmo" z nutnosti, od cizích za své služby brali mzdu - služky, pradleny, kuchařky...

 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:02:41)
Monty, myslim, ze tomu nerikali "pracuju tady zadarmo"....proste pracovali na svem, jedli svoje jablka, svoje kraliky, svoje vajicka.....prebytky prodali a koupili si obleceni a nove kosy a nove hrnce, nove kolo
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:05:04)
ve meste mohli mit maximalne slepice nekde za domem v kurniku, takze potrebovali penize, aby si mohli jidlo koupit, tedy museli prodavat svou praci, prodaval ji muz, a kdyz byla rodina chuda, tak chodila do prace jeste zena, byly zeny "fabričky" nebo praly a zasivaly pradlo
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:18:24)
monty, to byl spíš takový smutný vtip ~;)

obecně je ale ta platová nerovnost daná hodně tímhletím - ty "ženské" profese jsou obvykle takové, na jaké "stačí ženská", jsou to ty, kterými ženské vezmou zavděk, protože nepotřebují ani extra vzdělání ani extra schopnosti a tak si nechají zaplatit pár šupů. protože to obě strany vnímají jako "má být za co vděčná, že dostala práci"
v reálu samozřejmě ty ženské potřebují jak vzdělání (a klidně i vysokoškolské), tak často i sílu a většinou i nějaký ten předpoklad pro výkon té práce, samozřejmě...
jsou to pak profese, které se tímhle podceňováním staly podřadnými a tedy ženskými - protože samozřejmě nadále právě platí, že peníze nosí domů chlap - příšerné a nefér? ano, ale nadále udržované klišé...
dokud se řidiči autobusů stávali převážně chlapi (občas bylo třeba autobus opravit na cestě, musel vědět, jak ho udržovat), byla to slušně placená práce... dneska se řidičkami stávají ženy (autobusy jsou za provozu téměř bezúdržbové) a těm stačí méně peněz a najednou klesá ten plat a žen je čím dál víc, protože chlap by za ty prachy rodinu neuživil... tipuju, že za pár let bude víc řidiček než řidičů a práce to bude stejně podceňovaná jako učitelství, ošetřovatelství a podobně...
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:23:16)
Rose,
přesně.
Zdravotní sestra, učitelky, se neobejdou bez VŠ. Ošetřovatelství je fyzicky náročné, psychicky snad ještě víc.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:07:24)
Bylo to dělba práce, aby rodina fungovala a uživila se. Pro rodinu by nebyl žádný přínos, kdyby žena porodila a běžela makat na pole nebo do lesa, zatímco fyzicky silnější muž by doma vařil, staral se o děti a drobné zvířectvo.¨

Dnes už jsou jiná zaměstnání než dřív, takže si můžeme vymýšlet opak. Od mimina se do kanceláře klidně odejít dá a muž taky většinou nevykonává fyzicky náročnou práci, nepotřebuje na oběd chodit domů, má jiné možnosti. Takže si můžeme vymýšlet ženy bagristky, jako proč ne.
Problém vidím v tom, že ženám zůstalo to starání se o domácnost, i když dnešní muži už to vnímají přeci jen jinak, víc se zapojují. Ale generace našich dědečků samozřejmě byla zvyklá na tu pečující ženu a tatínkové to měli okoukané z domova, i když sami už na pole nechodili.
Ten posun ve vnímání a zapojování se do chodu domácnosti je ale takový, že si myslím, že tak za 2 generace už to opravdu bude vyrovnané a nebude se řešit, kdo co doma dělá. A s tím ruku v ruce přijde platová rovnost mezi muži a ženami ~;)
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:00:09)
Renko, ale to prece souvisi s tim, jak vznikala JZD

u nas na vesnici v jižnich Čechách byl proste zabran nejvetsi statek, sedlak a jeho rodina se museli vystehovat 100 km daleko, v tomto statu vzniklo JZD, tam vetsina lidi odvedla sve kravy a kone, doma si nechali treba jen prase a samozrejme slepice a kraliky, za statkem byly vybudovany velke kraviny a "prasečáky" - a zenske misto aby se staraly o jednu svou kravku ve sve chalupe, tak chodily do kravina starat se o vsechny kravy, takze zacaly "chodit do prace"
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:04:09)
Monty "obvykle nemakaly za peníze ale neznamená, že "se doma staraly o děti"."

COže? A kdo se staral o děti tedy?
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:06:11)
Marko, uz jsme to tady psaly vcera, u nas se o vsechny deti staral dedecek vejminkář
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:08:42)
Každý ale neměl dědečka vejminkáře, lidé se nedožívali vysokého věku, často makali až umřeli.
Pokud na to neměli lidi, jako neměli, musela to ta matka zvládat sama, dokud nepřišli sourozenci ze školy.
Zase ta péče nebyla přehnaná, bydlelo se v jedné světnici, měla ho při tom vaření vždycky pod dohledem. Navíc se malé děti do jednoho roku často sešněrovaly do peřinky a bylo to. Nebo se hrající se dítě uvázalo k noze stolu, to jsem fakt četla, že hospodyně dělávaly.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:11:54)
Každý neměl dědečka vejminkáře, ale nežili v izolovaných nukleárních rodinách. Měli babičky, tetičky, kmotřičky, schovanky, sousedy, starší sourozence, celou síť lidí, kteří se o dítě starali jak to šlo.
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:09:04)
77 jo jako výpomoc prarodiče, starší sourozenci (taky se s dětmi méně páralo, to ano), ale že by se matky nestaraly o své děti jako hlavní pečovatel? To není běžný model.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:08:43)
Marko,
tak znova.
Starší sourozenci, babičky, tetičky, obecně méně ekonomicky aktivní lidé ze společenství.
U bohatších chůvy.
Matky prostě neměly čas si hrát s dětmi jako dnes. Jo, mohly se kolem nich batolit, když ty matky pracovaly. Daly jim najíst. Ale NESTARALY se o ně tak, jak to chápeme dnes.

Vy jste fakt nikdo nikdy nečetl žádnej příběh s dětskými hrdiny z minulého nebo předminulého století? Žádná Barunka, Malý Bobeš, Hanýžka a Martínek, žádnej Kája Mařík ani Pepánek Nezdara? Nebo si myslíte, že je to sci-fi a ve skutečnosti to bylo úplně jinak?
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:11:21)
Monty jo nehrály si s nimi jako dnes, že jim tvoří program, ale pořád byly hlavním pečovatelem a vychovatelem matky. Volných tetiček a bohatých, co měli na chůvu zas tolik nebylo.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:15:10)
Monty, ty pořád nechápeš, že ti nikdo nevyvrací, že si matky s dětmi nehrály a nerozvíjely je. Ale u nás v rodině se primárně starala vždy matka, ( vyprávěla mi to babička, prababička), to vím na 100 %, že to tady tak chodilo. On měl každý svých starostí dost, proč by se starala tetička, která měla své vlastní děti? Babičky, dědečkové umřeli brzy. Sourozenci ano, jenže ti chodili do školy a jakmile povyrostli, mazali na to pole taky.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:21:52)
Renko,
já pouze upozorňuji, že "práce" ženy nikdy nebyla "být doma s dětmi".
V té sumě činností, které ženy běžně vykonávaly bylo to nakrmení dítěte nebo občasný pohled z okna, co dělá dítě na dvorku naprosto zanedbatelný, nikoli primární úkol nebo hlavní náplň práce. Kdejaký pes má dneska lepší péči než děti matek, který musely makat.
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:22:06)
Renko, rodiny byly velike, u nas v chalupe bylo 11 deti "zakladatelu rodu", vzdycky se nasla nejaka bezdetna teticka, ktera se o deti postarala...navic ve vsi byli vzdaleni pribuzni, jeste dneska mi tam starsi sousedi vykladaji, s kym jsem tam pribuzna...a dodneska tam lidi spolupracuji, jeden pomuze druhemu se strechou a ten mu to dalsi rok oplati
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:26:14)
V chalupě na vesnici.
My jsme z Prahy, předkové bydleli v bytech v činžáku. Žádný tetičky, matky se staraly o domácnost, muži chodili do práce.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:28:35)
Třeba paní Kondelíková nepracovala.
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:35:42)
Inko, kde by taky pani Kondelikova pracovala?
nemela pravdepodobne zadne vzdelani (mozna rodinnou skolu), takze nemohla chodit do kancelare....zivil ji manzel, penize nepotrebovala...a ani pracovat nechtela, prace byla jen pro chude zenske

moje babicka (rocnik 1920) mela rodinnou skolu, predpokladala, ze nebude pracovat, ze se bude starat o domacnost (kterou mela vzdycky neuveritelne vypiglovanou) a o deti....kdyz musela jit v 50. letech do prace (deda vyhozeny z prace atd.), tak kolem toho pry byly strasne sceny, ze ona do prace nepujde...v prvnich trech zamestnanich po chvili skoncila, proste na to nebyla nastavena, pak chodila do nekolika zamestnani, ale ihned, jak si deda nasel lepsi praci a uzivil oba dva, tak do prace chodit prestala, nemela pak ani odpracovana leta na duchod, takze nedostavala normalni duchod, ale jakesi davky
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:35:46)
ty dámy z města prostě "vedly domácnost" - pokud byly peníze, udržovaly byt/dům s pomocí služebných, které ale musely řídit, hospodařily s penězi, pořádaly společenské akce, obvykle měly nějakou činnost v charitě, vychovávaly děti, poskytovaly muži kompletní servis - řídily tu domácnost od A do Z - bez elektriky, polotovarů, teplé vody v domě, saponátů a dalších "udělátek" jim to dalo zabrat asi dost...
ty, co neměly peníze a žily ve městě, byly v ještě horším postavení než na vsi (nemohly si ani nic vypěstovat) a ty obvykle i pracovaly mimo domácnost - praní, šití, zašívání, drobné práce pro bohatší...
střední vrstva se měla asi nejlépe, tam "jen" vedly tu domácnost, bez služebnictva - ale pořád to byla práce až nad hlavu, bez dnešních vymožeností - co vypereme jen tak mimochodem za hodinku v pračce, ona prala celý den, s tím, že si nanosila i vodu, ohřála ji, a pak ručně prala... ty děti k tomu byly jen tak navíc ~;)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:39:54)
Rose,
ano, zhruba tak to bylo.
A docela by mě zajímalo, kolik žen by to dneska chtělo dělat. Protože mi přijde, že dnešní "žena v domácnosti" bere jako svou práci tu péči o dítě, rozvíjení, vození na kroužky... a vydává to za "tradiční model", jenže takhle to v minulosti fakt nechodilo. ~;)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:45:16)
Protože prace v domácnosti dneska není žádná dřina, všechno zastanou přístroje. Tenkrat gšechnobdělaly ženy rukama.
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:55:24)
Inko, na velke pradlo si babicka jeste v 50. letech brala pomocnici ze sousedstvi....jeste nebyly domaci pracky, ani se nesusilo velke pradlo doma, susilo se venku nebo na pude....v nasem cinzaku ze 30. let jsme teprve pred par lety nechali vybourat zabudovanou pracku v suterenu...ostatne spolecnou pracku meli jeste rodice v panelaku postavenem v 60. letech, a jeste v 70. letech v ni prali velke pradlo, vedle byla spolecna susarna a mandl, sousedi si predavali klic
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:56:18)
konec vzpominek :-)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:00:02)
Pračku, kotel na vyvařování a sušárnu na půdě měla i moje babička. My v paneláku postaveném v 70. Jsme měli prádelnu a sušarnu s mandlem.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:53:31)
Monty, je to tradiční model, technické vychytávky okolo jsou jen kulisa. Změna ve prospěch dětí.
Pozitivní na tom je, že pokud žena chce být "netradiční", tak může.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:56:48)
Teď mi to sem v reklamě "hodilo", zřejmě protestní, růžovou tavnou pistoli.~t~

Asi si ji budu přát k Vánocům, protože to je jediný stroj, který jsem ochotna používat.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:16:46)
Já mám spíš obrácený pocit, že pokud žena chce být tradiční, čelí dnes nařčení z flákání. Mě stačilo být jen od dva roky déle po mateřské doma, protože dcera s poruchou imunity byla v té době hodně nemocná, první třídu jsme měli téměř domácí školu. Pak se to zlomilo. A můžu říct, že to ženy doma nemají jednoduché, protože někteří lidé mají takové významné pohledy, někteří přímo blbé kecy. Holt si prostě jen hraješ doma s dětmi.

Já jsem třeba přečetla prakticky celou Agathu Christie a pracujících žen v jejích dílech taky moc není, ten model žena nepracuje (rozuměj nechodí do zaměstnání) tam prostě je. Není to jen mýtus, jak píše Monty.
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:24:08)
Renko, vazne si myslis, ze nepracujici zeny se drive venovaly detem?
to mozna nejake velmi osvicene intelektualky (treba maminka Vaclava Havla synum vyrabela pomucky k vyuce cteni, jak jsem nekde cetla)....jinak se venovaly domacnosti, protoze domacnost (mimo toho, ze byla casove i fyzicky narocna) byla prece vizitkou zeny....nikoliv deti
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:25:09)
Prosímtě, ukaž mi, kde to píšu. To snad není možné, jak tady nikdo nerozumí psanému slovu.
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:26:20)
v civilizovanych zemich to jeste dodnes je tak, ze z jednoho platu lze uzivit rodinu
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:26:56)
Renko,
OMG, znova.
Mýtus je, že se ženy doma primárně staraly o děti. Děti byly jen "navíc". Nebylo to jejich hlavní - natož výhradní - zaměstnání.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:29:57)
Monty, já jsem nenapsala, že se ženy primárně staraly o děti, ale že o děti se primárně staraly jejich matky :-)

Samozřejmě staraly v tom smyslu, že se jim děti batolily u nohy, nebo je uvázaly za nohu ke stolu a daly jim něco hraní, případně je šňěrovaly do peřinek, aby zbytečně nelezly.

Primárně se staraly o domácnost, k čemuž patří i děti. A o hospodářství. To s tím rozvíjením pořád píšeš jenom ty.
 Alena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:31:35)
Deti se take nenaucily pracovat jen pouhou napodobou, zacvicovala je matka, proste ji od destvi pomahaly. Matka na ne sila, varila, prala. Prani v domacnosti s plinama je jine nez prat pro dva.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:31:32)
Monty, starání o děti zahrnuje i péči o jejich stravování, oblékání, prostředí, ve kterém žijí.
Ženy se jaksi nemohly nestarat, čím víc dětí, tím víc starání a je hodně velký rozdíl starat se o jednoho muže, nebo starat se o jednoho muže a kupu dětí. V mezičase rodit a kojit.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:33:31)
Řekla bych, že komunikační šum je v tom, co si kdo představuje pod pojmem "starat se o děti".

Ty to bereš z toho dnešního pohledu, rozvíjení, tvoření, kroužky, chození na dětská hřiště.

Já tím mám na mysli ten dřívější, že jim dáš najíst a umožňuješ jejich přežití ~;)


 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:37:00)
Renko,
OK, ale budeš-li brát ten dřívější, nelze od něj oddělovat tu další práci, která odhadem tvořila tak 90 %, zatímco dítě jen 10.
Což volně navazuje na nedávnou debatu o živení nepracujícího partnera. ~;)

Mmch., překvapuje mě, že tu ještě není téma o návrhu ministryně Maláčové na zrušení daňové slevy na nepracujícího partnera, kterej o nikoho nepečuje.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:42:19)
Monty, ten návrh je akorát plácnutí do vody...s těmi spravedlivými výjimkami by se jednalo o bezvýznamnou položku.
Jak rozumně podotkli Piráti, takže až se to řádně spočítá, vyleze z toho nesmysl.
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:43:44)
Monty, proti zruseni te danove slevy na nepracujiciho nepecujiciho manzela se vyjadril reziser Hrebejk....a zrovna ten to dost schytal od komentatoru

ja bych tu slevu taky zrusila, abych pravdu rekla
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:46:06)
Sedmi,
já bych ji zrušila taky.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:49:27)
Sedmi, hele, nezáviď mi moje!!! prachy.

Proč furt někomu brát? Vždycky některý z politiků vykřikne, co by komu vzal a ti, co to nemají, nadšeně zatleskají, místo aby křičeli "chci taky", třeba nižší daně.
Ve finále něco pak seberou všem.
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:56:49)
Grainne, ale proc zrovna tahle sleva ma byt v zakone?

kdyz chlap nechce, aby mu pracovala nepecujici manzelka, at si na to nese naklady sam
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:08:25)
"kdyz chlap nechce, aby mu pracovala nepecujici manzelka, at si na to nese naklady sam"

Já přesně nevím, ona je ta sleva jen pro chlapy, co jim nepracuje manželka? Nebo je to zase jeden ze sterotypů?

Sleva je mi ukradená.....
 Konzerva 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:19:25)
Ženy se staraly o domácnost a děti byly toho součástí.
 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:28:52)
Renko, kecy ostatnich ti muzou byt nekde.
Kazdy at si to zaridi, jak chce.
Ale nelze poprit, ze byt v domacnosti s detmi starsimi napr. 3 let je proste kapku min narocne nez mit ty deti a chodit na full time.

Ja si myslim, ze cesta ke zlepseni vede tudy
- zeny at pri vyberu povolani mysli alespon trochu na budouci vydelek (a nespolehaji jen na prijem muze)
- muzi at si vezmou RD alespon na par mesicu - pro vztah s ditetem a pro signal zamestnavateli, ze na RD muze byt i muz)
- pokud je dite nemocne, at se v peci rodice stridaji - a neargumentuji vyssim platem muze - protoze pokud to zeny vezmou vzdycky na sebe, tak se toho vyssiho platu samozrejme nedockaji
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:31:21)
"Ja si myslim, ze cesta ke zlepseni vede tudy
- zeny at pri vyberu povolani mysli alespon trochu na budouci vydelek (a nespolehaji jen na prijem muze)
- muzi at si vezmou RD alespon na par mesicu - pro vztah s ditetem a pro signal zamestnavateli, ze na RD muze byt i muz)
- pokud je dite nemocne, at se v peci rodice stridaji - a neargumentuji vyssim platem muze - protoze pokud to zeny vezmou vzdycky na sebe, tak se toho vyssiho platu samozrejme nedockaji."

Buřte,
ano, to dává smysl.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:34:49)
Burte a v mezičase se půjdou pást?
S příjmy v ČR mnoho rodin s dětmi jede "na doraz".

Stačí začít cenami za miminkovské potřebnosti a skočit ke "školství zdarma".
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:37:33)
Tak to ten vyšší plat nebude mít ani jeden a na oba bude zaměstnavatel nakrklej.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:41:02)
Namátkou vygoogleno.

"Jednu z velmi významných rolí v oblasti zaměstnanosti, rozložení péče o závislé potomky a problematiky nerovného odměňování hraje institucionální nastavení v oblasti rodinné politiky. Mezinárodní analýza OECD naznačuje, že délka rodičovské dovolené a míra participace dětí na předškolní péči je spojena s mírou GPG[OECD, 2012].

Norsko disponuje několika opatřeními, jak podpořit zaměstnanost žen a soulad práce a péče. Jedním je celkový charakter tzv. rodičovské dovolené[19]. Klíčový rozdíl je v její délce. Jak mateřská[20], tak rodičovská dovolená[21] je v Norsku kratší. V ČR i v Norsku je u mateřské dovolené podpora navázána na předchozí výdělek. V Norsku je tomu tak i v případě rodičovské dovolené. V ČR je objem příspěvku dán předem, záleží na délce dovolené. V obou zemích je pak plnění vyšší v případě kratší verze rodičovské dovolené [Koslowski, Blum, Moss, 2016], což je jedním z prvků motivace pro předchozí a následnou ekonomickou aktivitu žen [Engel et al., 2015].

Jedním z klíčových rozdílů mezi srovnávanými zeměmi je instituce nepřevoditelné tzv. otcovské dovolené nebo otcovské kvóty (father’s quota), která je zavedena pouze v Norsku. V ČR bude její kratší, dobrovolnější alternativa dostupná od příštího roku[22] [MPSV, 2016]. V současnosti je její délka v Norsku 10 týdnů[23] (nelze využít v době „šestinedělí“) + 2 týdny v době po porodu[24]. Dalších 10 týdnů je vyhrazeno pro matku a zbývající část dovolené je možné rozdělit podle preference.

Téměř 70 % norských mužů rodičovskou dovolenou plně využívá, někteří si ji i prodlužují[25] [Statistics Norway, 2016]. V ČR rodičovský příspěvek pobírají jen necelé 2 % mužů [MPSV, 2016b][26]. Důležitost tohoto norského opatření spočívá kromě pozitiva možnosti pečovat o svého potomka také ze strany mužů a rovnějšího rozdělení odpovědnosti za péči o něj hlavně v tom, že snižuje míru motivace pro tzv. statistickou diskriminaci žen na trhu práce z důvodu předpokladu jejich výpadku z důvodu mateřství [Engel et al., 2015]. Norská vládní komise však uvádí, že je třeba pracovat na tom, aby se muži nepotýkali s překážkami v případě jejich zájmu využít dovolenou nad minimální garantovaný rozsah [Ministry of Children and Equality, 2008].

Dalším důležitým prvkem je charakter systému denní péče o děti, jeho provázanost se systémem rodičovské dovolené a doplňkové příspěvky v této oblasti. Architektura systému péče o dítě v ČR a Norsku vykazuje značné odlišnosti, které v důsledku souvisí s GPG.

Zatímco v Norsku jsou kapacity v předškolních zařízeních garantovány již od 1. roku dítěte [Engel et al., 2015], v ČR je tomu až v 5 letech [Kocourková in Koslowski, Blum, Moss, 2016], tento věk se však bude do roku 2020 postupně snižovat až na 2, čímž se Norsku značně přiblížíme [MŠMT, 2016]. Systém předškolní péče o dítě (zejm. do 3 let) prošel v ČR po listopadu 1989 devastací a dodnes nedokáže uspokojit poptávku [Pytliková, 2015; Válková, 2016]. Proto je u nás míra umístěnosti zejména mladších dětí do předškolních zařízení ve srovnání zemí OECD nejnižší[27]. S věkem dítěte se sice situace zlepšuje, oproti Norsku je však rozdíl stále znatelný[28] [OECD, 2016c]. Alternativy v podobě péče ze strany prarodičů a soukromé péče nejsou univerzálně dostupným řešením [Pytliková, 2015]. V Norsku navíc existuje tzv. příspěvek na péči (cash-for-care), který je určen rodičům dítěte od 1 do 2 let, které nenavštěvuje zařízení péče o dítě [NAV, 2016; Engel et al., 2015]. Norský systém péče je tak ve srovnání s ČR konstruován směrem k větší možnosti sladit péči i placené zaměstnání, a redukuje tak negativa spojená s dlouhodobými výpadky žen z trhu práce. Analýza institucionální provázanosti OECD v oblasti rodičovské dovolené a péče o dítě to v norském kontextu potvrzuje. Zatímco mezi dobou ukončení tzv. dobře placené (well-paid) rodičovské dovolené[29] a dobou nároku na místo v zařízení předškolní péče není v Norsku žádná mezera, v ČR je tento rozdíl 36 měsíců [Koslowski, Blum, Moss, 2016]."

http://www.socialniprace.cz/zpravy.php?oblast=1&clanek=917
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:43:20)
"A proč vlastně muži vydělávají více než ženy? Jako jsou v jednotlivých zemích různě vysoké rozdíly, může být gender pay gap výsledkem různých příčin. Například v České republice je vzdělanost mužů a žen velmi podobná, dokonce v mladé populaci je více vysokoškolsky vzdělaných žen, takže vzdělání nemá příliš výrazný vliv. Co je však kamenem úrazu, jsou děti, které prostřednictvím poklesu zaměstnanosti negativně ovlivňují mzdy a celkově kariéru zejména starších, ale i mladších žen. Na výši gender pay gapu má značný vliv rovněž relativní zastoupení mužů a žen v jednotlivých odvětvích, jelikož ty často nabízejí rozdílné mzdové podmínky.

V obecné rovině je důležitým faktorem také rodinná politika. Studie OECD ukazuje, že existuje souvislost mezi délkou placené mateřské dovolené a velikostí mzdových rozdílů mezi muži a ženami. V České republice, kde je placená mateřská dovolená relativně dlouhá a štědrá, je také gender pay gap jeden z nejvyšších v rámci EU. Podle studie CERGE-EI pak má délka placené mateřské dovolené vliv i na rozdíl v zaměstnanosti – v zemích, kde je mateřská dovolená relativně delší, vykazují ženy oproti mužům také relativně nižší zaměstnanost."

https://roklen24.cz/a/wzBki/gender-pay-gap-v-eu-proc-cr-patri-k-rekordmanum
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:17:32)
Monty, tvoje kalouskovská argumetace dlouhou mateřskou je tak asociální, že se mi chce trošku blinkat.

Uvědom si, prosím, že většina těch prací vykonávaných převážně ženami, když už nechceš mluvit o ženské práci, je takového charakteru, že její přerušení na pár let nijak nesnižuje možnost ji plně vykonávat. A pokud jde o obor, kde musíš držet kontinuitu, tak ji prostě držíš a tu mateřskou nemáš.(medicína, práva ap)

Operátorka výrobní linky poběží od mimina pracovat, aby byl svět v pořádku?

To je hnus, velebnosti.
 Alena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:20:56)
Ano, materska ci rodicovska mi taky nepripada jako instituce co spousti nerovnost. Je to podle me pro radu zen smysluplna varianta, chteji byt s ditetem a pecovat o nej. Problem je, ze je casto jeste pretrvava volba materska / plny uvazek. Pokud bude dost castecnych uvazku, moznosti pracovat z domova, tak udrzet kontinuitu bude rozhodne jednodussi.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:25:00)
Libiku,
bavíme se o obecně blbě placených profesích, kde muž oproti ženě žádný skvělý plat nedostane, i kdyby se rozkrájel na "takovýhle nudličky".
Pokud ale u ženy LZE POČÍTAT s tím, že bude chodit na OČR a "po doktorech", a bude tudíž v té práci méně než muž, projeví se to i na blbém platu.
Nebo mi chceš tvrdit, že v tomto není mezi muži a ženami žádný rozdíl?
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:47:34)
Ne Monty, tys tu citovala výkřik o vztahu dlouhé mateřské k nízce hodnocené ženské práci, o tom se bavíme.

Jinak už včera jsem namítala, že mýtus o dětech na očr mohl platit, když se do důchodu chodilo v 53 letech, pročež matka svůj fertilní věk rozložila do 5 porodů ob 4 roky

Většina žen, pokud má dítě, tak 1-2 (průměr je pod 2 děti) a věnuje jim velmi omezený čas své pracovní éry.
 Alena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:24:36)
" že existuje souvislost mezi délkou placené mateřské dovolené a velikostí mzdových rozdílů mezi muži a ženami." to je ale hrozne zjednodusene vyhodnoceni. NEexistuje nahodou souvislost mezi nemoznosti volit mensi uvazek/home office pri peci o deti a velikosti mzdovych rozdilu? Zruseni materske ci zkraceni rodicovske tenhle problem skutecne nevyresi.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:48:07)
"Zruseni materske ci zkraceni rodicovske tenhle problem skutecne nevyresi."

To jistě ne, ale nevyřeší ho stejně tak ani to, když budou mateřské, rodičovské a OČR využívat v 99 % případů ženy.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:54:55)
Pokud je v 21 století někdo diskriminován pro péči (nemoc, věk), ty ho nabádáš k tomu, aby holt nepečoval (nemarodil a nestrárl) místo toho, aby ti to připadalo nehorázný.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:59:38)
Libiku,
diskriminováni jsou ti, co to nedělají a mají automaticky nižší plat stejně jako ti, co to dělají jen proto, že se předpokládá, že to dělat budou.
A sorry, přijde mi nehorázné, aby zaměstnavatel platil stejně při různém objemu vykonané práce.
Můžeme se bavit o tom, že by za tu péči mohl a měl být navýšený příspěvek od státu.
Problém ale je, kde na to vzít peníze.
 Okolík 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:04:54)
Monty, jak to myslíš? Rodič na OČR, nemocenské nebo na dovolené z důvodu nemoci dítěte nebo na rodičáku přece plat nebere. Bere ho jen, když pracuje. Takže tvou myšlenku nějak nechápu...
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:07:46)
Okolíku,
nebere plat. Ale nepracuje. Prostě to, co by dělal v práci za něj dělá někdo jinej. A zaměstnavatel s tím U ŽEN obvykle počítá automaticky. Že to budou ony, kdo bude doma s dítětem a nebude pro něj tudíž takovej ekonomickej přínos. U špatně placených profesí v tom hraje roli i to, že se většinou nedají dělat z domova. Účetní si může vzít práci domů, operátorka výroby ne.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:12:23)
Monty, takže pečující žena je oprávněně trestána za své pečování mizerným příjmen?
Potěš koště, feminismus jak noha...fakt mě žádná inteligentnější narážka na tuhle nehoráznou blbost nenapadla!
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:18:04)
Grainne,
kolikrát budu muset ještě opakovat, že podstata problému je - do prdele práce - v tom, že pečují téměř VÝHRADNĚ ŽENY.
Tatínkové doma s dětmi, co mají angínu nebývají, ani s nimi neobchází doktory, nechodí dřív z práce, aby stihli školku. VĚTŠINOVĚ, existují výjimky.
Feminismus nefeminismus, není žádnej důvod, proč by to muži dělat nemohli a nechápu, proč by ženám mělo VADIT, že by to dělat měli.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:28:19)
Monty, to je začarovaný kruh. Kdy tohle nastartovat? Když se ten tatínek uprostřed obchodního jednání zvedne s tím, že jde pro dítě do školky, tak nejspíš další den nemusí chodit vůbec. Jak se taková změna, že budou pro děti do školky/k doktoru chodit i tatínkové stane? Zase na druhou stranu, někdo tam jít musí a téměř vždycky je to v pracovní době.

Pokud půjde tatínek s dítětem k doktoru a málo vydělávající maminka zůstane v zaměstnání, stejně si nikdo nepovšimne, že k doktoru šel tatínek a mamince to příjem nezvýší. Fakt nevím, jak na to.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:33:14)
"Když se ten tatínek uprostřed obchodního jednání zvedne s tím, že jde pro dítě do školky, tak nejspíš další den nemusí chodit vůbec."

Renko,
moment. O jakých profesích se tu bavíme? O tzv. "ženských" a tudíž málo placených, nebo o tom, že má manažer stovku hrubýho a manažerka jen devadesát?
 troposfera36 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:55:09)
Tak kdyz jsou oba manazeri, mohou tohle vyresit chuvou.

Jinak já dost dobre nechapu, co je na tomhle vsem k diveni. Zeny, divky si proste vybiraji tzv zenska povolani. Ted je tu diskuze o vytvarne SS, kde je vetsina divek. Kdyz se podivate na drzitele ruznych patentu, treba konkretne v elektronice, informacnich technologiich, telekomunikacich, nenajdete tam zadnou zenu. Je to proto, ze zeny si tyto profese vetsinou nevyberou. Kolik je absolventek elektrofakult? Procentualne? Nuti ty divky nekdo se na techniky nehlasit ? No nenuti, ony ale nechteji.
Já si vubec nejsem jista, ze tohle je o barvach hracek atd.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:04:34)
Badatelé porovnali výsledky z matematických testů (včetně úkolů z geometrie) chlapců a dívek ve věku mezi 15 a 17 lety ze čtyřiceti zemí světa, včetně České republiky. V drtivé většině zkoumaných zemí se ukázalo, že chlapci si v průměru vedou v matematice lépe než dívky (o výjimkách se zmíníme později).

Badatelé pak začali pracovat se statistikami. Vzali čtyři různá hodnocení, která srovnávají postavení žen ve společnosti v těchto zemích. Byly vytvořeny především pro Světové ekonomické fórum a hodnotily ekonomické postavení žen ve srovnání s muži, zastoupení žen v politickém životě dané země, jejich vzdělání a podobně.

A poté výzkumníci propojili výsledky matematických testů dívek s tabulkami emancipace žen.

Výsledek?

V průměru se ukázalo, že v zemích, kde jsou ženy emancipované, jsou i menší rozdíly mezi výsledky dívek a chlapců v matematických testech.

Neboli - když ženy nejsou diskriminovány, více si věří, nepodléhají předsudkům, že matematika pro ně není, a to se pak odráží i v jejich lepších výsledcích.


https://zpravy.aktualne.cz/vedci-tapou-proc-je-matematika-tezka-pro-divky/r~i:article:609898/
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:06:30)
Hele, ale v tvém případě výjimka potvrzuje pravidlo, což

Nebím jak jsi na tom s matematikou celkově, ale s logikou naprosto katastrofálně.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:12:01)
Libiku,
ty máš problém s logikou, a to poměrně velkej.
Tak zkusíme nějakej příklad pro první stupeň.
Pepa odpracuje 160 hodin měsíčně při stejné hrubé mzdě jako Mařenka, která odpracuje 120, protože je týden doma s nemocným dítětem. Pepa dostane prémie, Mařenka nedostane nic.
Protože stejně jako Mařenka se chová 99 % jiných Mařenek, berou méně peněz.
Mařenky se nechtějí dělit s Pepíčky o péči o děti, ale ty stejné příjmy by braly.
Dost neřešitelná situace.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:19:00)
Od začátku se bavíme o nabízených nikoliv zúčtovaných mzdách, odtud příklady srovnatelně náročných zaměstnání s mužskou či ženskou převahou. Bavíme se o tom, že ženy jsou diskriminovány na základě pohlaví předem, jako skupina, ne poté, co personalista prostuduje ELLD konkrétní Jitky a zjistí, že loni byla 1x doma s dítětem, ani se to nesmí~o~
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:21:10)
"Bavíme se o tom, že ženy jsou diskriminovány na základě pohlaví předem, jako skupina..."

Libiku,
ano, protože chodí VĚTŠINOU na MD/RD, berou si OČR a oblézají kroužky, rodičáky a doktory.
Upozorňoval na to výzkum, který jsem citovala a který jsi myslím už stačila zpochybnit.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:28:37)
takže tenhle předpoklad stačí k tomu, aby žena dostala nabídku na nižší plat? a to ti přijde jako ok?
takže pokud dojdu k závěru, že indián pravděpodobně bude méně výkonný než černoch, tak je v pořádku, že všem indiánům budu nabízet nižší plat než černochům?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:30:11)
Rose,
ale ty "nedojdeš k závěru" jen tak, viz citace, které sem do omrzení (a marně) vkládám.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:33:59)
monty, však ano, stačí ti místo statistik zkušenosti amerických otrokářů? indiáni nevydrželi tolik, co černoši, proto je vytlačili do rezervací a navezli si černochy z afriky...
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:34:29)
Tak už sem nevkládej zločinecké citace schvalující diskriminaci a zamysli se nad tím problémem jinak než jako tvor(nebudu psát žena, aby ses necítila ta "s nižší hodnotou"), který pracoval z porodnice a sralo ho dětské pískoviště.

 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:30:44)
Cože???¨

Ženy jsou diskriminovány a ty napíšeš ANO? Ty dokážeš omluvit kdejakou nezákonnost, viď~:-D

Jinak je to samozřejmě nesmysl.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:35:04)
Libiku,
ufff, ale já už to asi na úrovni první třídy nedám.
Leda bych mohla zkusit pohádku o dvou myšácích, Kruťovi a Vrťovi, co bydleli v domečku s kohoutkem. Kohoutek jednou našel klásek, přišel domů a oznámil myšákům: "Budou koláče!" Myšáci se chytili za ruce a začali radostně zpívat a tancovat a těšit se na koláče.
No a pak je to kolečko, jak kohoutek mele mouku, mísí těsto, tvaruje a plní koláče... a myšáci na každou otázku "a kdopak bude dělat to či ono" piští já ne, já ne, takže to dělá sám. A když jsou koláče hotové, tak je taky sám sežere.
Myšáci to jistě vnímali jako diskriminaci, samozřejmě.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:37:19)
Monty,
a kdyby to nebyly myši, ale kvočna, co se kohoutkovi stará o kuřata, tak jí taky nic nedá?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:39:55)
Žženo,
kohoutek třeba jo, ale zaměstnavatel kvočny ne. Ten ji holt neplatí za to, že bude doma s dětmi.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:42:53)
Monty
ale žena není doma celou svoji kariéru, je doma 3 roky. Zbylých 40 let normálně hákuje, jako kohoutek.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:43:04)
no jo, jenže v té tvé pohádce ve skutečnosti kohoutek sice přinese klásek, ale myši umelou mouku, vymísí těsto, vytvarují koláče, kohoutek je upeče a pak se nechce dělit, protože on přece našel zrní a upekl koláče...
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:45:58)
Rose,
tak znova.
KOHOUTEK není v tom příměru PARTNER, ale ZAMĚSTNAVATEL.
Když myši nepracujou, nedostávají plat. Když budou pracovat méně, dostanou menší plat než ti, co pracují více.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:47:52)
Jenže ženy pracujou většinu života STEJNĚ a tak není důvod jim dávat míň za to, že (by) někdy nepracovaly. Za tu dobu, co nepracovaly, už peníze nedostaly. Tehdy.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:54:26)
Nebo jinak. Mzda zaměstnance za měsíc září 2019 má odrážet, kolik odpracoval v září 2019 (Inu, a tato práce, jak jsi sama řekla, nemá pohlaví).
Mzda za září 2019 NEMÁ odrážet fakt, že si v roce 2003 vzal týden OČR nebo že má vagínu a jednou možná porodí a bude na mateřské.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 17:09:01)
Nebo jinak. Mzda zaměstnance za měsíc září 2019 má odrážet, kolik odpracoval v září 2019 (Inu, a tato práce, jak jsi sama řekla, nemá pohlaví).
Mzda za září 2019 NEMÁ odrážet fakt, že si v roce 2003 vzal týden OČR nebo že má vagínu a jednou možná porodí a bude na mateřské.")

S tím se snad můžeme ztotožnit všichni, ne?
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:52:43)
ale ty sama uznáváš, že dostávají nižší plat protože je (tvou statistikou doložený) PŘEDPOKLAD, že budou pracovat méně
a to navíc pomíjím to, že jsou naopak statistiky, že ta ženská je zase obvykle loajálnější zaměstnanec a svou práci odvede v plné výši, jako by tam byla celou dobu (je produktivnější, protože má silnější motivaci), takže tvůj pepíček sice prosedí v práci o 20 hodin víc, ale výkon je stejný jako u marušky...
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:54:34)
jo a k tomu kouhoutkovi - on jim nic nedá, protože jejich práci nepovažuje za důležitou, usoudil, že když zrní našel a koláče upekl, vykonal to důležité... myši jen mlely mouku a mísily těsto a hnětly koláče - to umí každej...
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 16:15:52)
Monty "Když myši nepracujou, nedostávají plat. Když budou pracovat méně, dostanou menší plat než ti, co pracují více."

No s takovým přístupem bychom neměli dosud ani to OČR, nemocenskou, rodičovskou, sociální dávky, prostě nic.

Zajímavé, že v případě lékařů se jim neřeklo, že jejich práce je prostě blbě placená, smůla a mají si vybrat třeba zpěv a jít do popmusic nebo se stát ligovým fotbalistou a podobně. Jejich práce je důležitá pro společnost, tak se jim postupně peníze přidávají. Teď jsou snad konečně na řadě učitelé. Doufám, že se dožiju změny i v přístupu k hodnocení pečovatelské práce.

Protože ty "myši" ne, že nepracujou, naopak, pracují na výchově nové generace, která bude jednou živit i starého "kohouta".
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 16:23:08)
Marko,
tak si už ale udělejte jasno, o jakých profesích se bavíme.
Já měla z Libikových proklamací dojem, že o dělnických a málo kvalifikovaných.
Lékař/lékařka nebo učitel/učitelka mají sice ostudné platy, ale aspoň se z nich dá žít.
Pro sociální služby to pravda neplatí, nicméně i tak je to trochu o něčem jiném, než o čem se tu dva dny dohadujeme.
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 16:29:43)
Monty já se nebavím o nějakých dvou konkrétních profesích. Zamýšlím se celkově nad situací ve společnosti, postavením žen, atd., v ČR aktuálně. Třeba ty nechutně malé alimenty mě štvou hrozně, i když mým problémem přímo nejsou.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 17:07:54)
Marko,
dobře, tak se budeme zamýšlet globálně nad situací žen. Citovala jsem tu nějaké studie, které byly shledány nemorálními, neboť poukazují na nerovnováhu v péči o dítě mezi muži a ženami, dlouhý rodičák, málo zařízení na hlídání dětí do tří let a málo zkrácených úvazků. Ty ale z logiky věci nemohou být placené stejně jako plné. To jste odmítly. Pak ale úplně nechápu, co vlastně chcete.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 17:14:00)
Monty,

já bych také ráda věděla, o co "druhé straně" v tomto případě jde.

Myslím, že se asi všichni napříč spektrem shodnem v tom, že je nepřípustný, aby za STEJNOU práci ve STEJNÝM podniku dostával chlap víc a ženská míň jen pro to, co maj mezi nohama.

Ale (a to by mě teď zajímalo od Libika a spol., které tvrdí, že ženy jsou diskriminovány): co situace, kterou nanesla Manka, tj. základní plat stejnej chlap i ženská (počítejme, že je to stejnej podnik). Může se lišit výše prémií.

Ženská v daným měsíci odpracuje v reálu míň, protože je s dítětem na OČR. Případně není kvůli dítěti ochotná jezdit na služební cesty, takže to "odskáče" ten chlap.

Bylo by v takovým případě opravdu spravedlivý, aby šéf dal prémie oběma stejně?
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 18:07:13)
Kudlo,
diskriminací se nazývá situace, kdy zaměstnanec A dostane menší plat než zaměstnanec B za STEJNOU práci. Takže né, fakt nejsme debilové, co by se divili, že někdo má za měsíc X menší výplatu a shodou okolností byl ehm třeba na dovče/nemocenské/OČR/whatewer. Opravdu se u diskriminace bavíme o stejném penzu práce.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:29:21)
Žženo,

pro mou osobu bych nechala stranou ironii, úvahy o "debilech" apod., zbytečně to zdržuje a odvádí od podstaty věci.

Problém je myslím v tom, že tady směšujeme hodně věcí najednou.

1. To, že opravdu za STEJNOU práci by měly být STEJNÝ prachy, myslím nikdo nezpochybňuje, ani Monty, ani já, ani nikdo jinej.

2. Asi se všichni shodnem i na tom, že pokud ti dva ve stejným podniku (což je docela důležitý, protože podnik A může platit jiný prachy než podnik B) odvedou RUZNÝ množství práce, tak ten, co pracoval míň (nemoc, OČR, menší výkonnost), by měl dostat i míň peněz, jinak by to nebylo spravedlivý vůči tomu, co pracoval víc.

3. Ale jsi opravdu schopná od stolu říct, že všechny ženský, který mají nižší plat, jsou OPRAVDU na stejný pozici a OPRAVDU odváděj úplně stejnou práci. Já ne.

4. Myslím, že v platech toho, co není tabulkově daný, je taková variabilita, že prostě NEJDE říct, že by byl někdo diskriminovanej en bloc. V konkrétních případech to samozřejmě možný je.

5. Jak bys posoudila třeba platy v Lidlu, který se u nás v "provinciích" nabízejí o pár tisíc nižší než v Praze? Je to taky jasná diskriminace nepražáků (stejnej podnik, stejný pozice, menší prachy)?

 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:23:13)
Kudlo, já tady v mírné zábavě asi 10 let říkám, že jsou zaměstnání, která vykonávají většinově ženy a tam je odměna (s prémiemi nebo bez) nižší než v těch, které většinově vykonávají muži a nesou podobnou odpovědnost a zátěž všeho druhu včetně směnnosti.

Já už fakt nevím, co k tomu dodat.

Hovory o prémiích jsou naprosto mimo téma, prémie je nevymahatelná složka mzdy a může ti ji šéf dát za hezkej zadek nebo za to, že nenecháváš bordel na stole, zrovna tak za to, že se znatelně podílíš na projektu.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:34:53)
Libiku,

ale tam je přece naprosto klíčový, jestli jsou to STEJNÝ pozice a STEJNÁ práce.

Pokud se bavíme v rovině "fakturantka - údržbář", tak to prostě NENÍ srovnatelný, a dost těžko se můžeme rozčilovat, že jedno nebo druhý je placený víc nebo míň.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:41:13)
Kudlo, pokdu si přečtu, že montovna přijme větší množství žen do dvousměnného provozu, co je tam klíčové? Klíčové je, že přijmou ženský, aby je mohly méně zaplatit. I takto transparentní diskriminace se na našem trhu práce objevuje.

 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:48:19)
Libiku,

a jak to tak přesně víš, že je to právě kvůli tomu?

A proč tedy ty ženský na ty menší prachy přistupujou, pokud mají co nabídnout stejně jako chlapi? Vždyť je na ně (kvůli genderovejm stereotypům) ve směru vydělávání mnohem menší tlak než na ty chlapy, takže by si mohly spíš dovolit nevzít hůř placenou práci a počkat si na něco líp placenýho.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:51:13)
Jasně, Polky a Ukrajinky z ubytovny za rohem jsou pod menším společenským tlakem vydělávat a můžou si pěkně počkat na něco lepšího, zrovna tak jako Češky z okresu Klatovy nebo Domažlice, kde jediná pracovní příležitost je ta montovna.

Ještě napiš, že mají být OSVČ jako údajně ty~:-D
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:55:48)
Libiku,

a co v okrese Domažlice a Klatovy dělaj ti chlapi, že mají o tolik lepší pracovní příležitosti a že to nemůžou dělat ty ženský?

A preferovala bych věcnou diskusi bez podpásovek, děkuji.

 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:54:34)
nejsme si jista tím, že je to jediný důvod.

Kdysi jsem o tom něco někde četla a ztotožnila jsem se s tím, že jsme na tyhle práce šikovnější, méně se dereme o lepší flek tedy kariérní růst a ještě býváme spokojenější a pohodovější, protože jak dovedeme dělat součinné činnosti, tak u toho podrbeme a býváme spokojenější a pečlivější.

Ale určitě to bude významný důvod.

Mám třeba v ranku firmu, co na některé truhlářské, stavební apod. práce přijímá jen ženy. Protože jsou lepší třeba v lakování, natírání, nedělají takový binec.. například.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:00:39)
Terezo,

ale pokud se někdo o něco méně dere, tak to logicky taky méně dostane, to je přece logický a není to žádná diskriminace.

(taky nejsem na to ten typ, a pokud mi kvůli tomu nějaká příležitost unikne a získá ji nějaký šikovnější kolega nebo kolegyně, tak je mi líto, ale je to moje "chyba" a nemůžu to svádět na diskriminaci).

Holt voják se stará, voják má. ~d~
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:03:08)
No ale ta pointa byla v tom, že jsou ženy na některé manuální práce vyhledávanější, třeba do montoven a základním kritériem nemusí být jen to, že se spokojí s menším platem.
Prostě děláme případným zaměstnavatelům méně potíží i v jiných oblastech.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:13:43)
Kudlo, že by se tím naplňoval ten stereotyp, že ženy jsou ve většině ty méně dravé a tedy se mají a musí spokojit s málem?
Zase verdikt: vinny.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:17:42)
OMG, Grainne, po staletí ženy fungovaly v módu "Kinder, Küche, Kirche", fakt myslíš, že se to dá odbourat během pár desetiletí?
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:26:03)
Monty, no asi to nějak zazdila ta "nová doba", komunisti byli v tomto ohledu dost pokrokoví, chudáky ženský diskriminovali leda v dřívějším odchodu do důchodu. S prvním dítětem jsem z "dítě, kuchyně, kostel" mazala do fachy po půl roce (ani kostel mi nenutili).~t~
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:28:36)
Monty - to odbourávají ženy po staletí :-D a konec nevidět.

Ale já chci být stále žena. A nevadí mi sexuální obtěžování ve smyslu, že mi někdo otevře dveře a odnese těžké břemeno (ač unesu sama i ten karton mlíka).
A zároveň chci být respektovaná.

Což jsem doma i profesně do jisté míry (v obojím mám možnost volby). Ale ne všem je dopřáno.

 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:32:21)
Terezo,

s tímhle se setkávám poměrně často - že ženský říkaj "já diskriminovaná sice nejsem, ale ne každej má to štěstí".

Já bych si tedy málokdy troufla říct, že někdo JINEJ je diskriminovanej (protože málokdy doopravdy vidím do toho, co a jak opravdu dělá)
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:18:46)
ahoj ráda vidím.

Jinak ani tak jsem to nemyslela. Naopak tím ženy vyzdvihuji, holt jsme multifunkční sběračky založením. A ano, občas na to prostě (nebo sprostě) dojedeme v tom finančním ohodnocení.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:28:36)
Terezo,

já si tím "založením" vůbec nejsem jistá.

Necítím se jako žádná multifunkční sběračka, a rozhodně se necítím jako pečovatelka, což je nám ženám často taky připisováno jako "přirozenost".

V případě nouze samozřejmě schopná pečovat jsem, ale nepřináší mi to žádný potěšení, naopak je mi to značně nepříjemný. Stejně tak si myslím, že by byl v případě nouze schopnej pečovat i chlap.
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:31:24)
No a to máme každá jinak.

Já jsem jasná sběračka a lovec malounko. Sběračka v multifunkčnosti, já to vidím pořád. Žiju se třemi chlapy a jedním psem (taky chlap). Oni fakt nezvládají dvě činnosti najednou, takže sběračství mám jako jasnou výhodu.

A pečovatelská jsem taky, mám ráda teplo rodinného krbu, ale ono to nevylučuje delegovat ty úkoly na pánskou část naší domácnosti nebo na placenou službu, když jsem dost lovec, abych na to vydělala.

a tam se to trochu popere, to nezapírám.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:33:18)
"Necítím se jako žádná multifunkční sběračka, a rozhodně se necítím jako pečovatelka, což je nám ženám často taky připisováno jako "přirozenost".

V případě nouze samozřejmě schopná pečovat jsem, ale nepřináší mi to žádný potěšení, naopak je mi to značně nepříjemný. Stejně tak si myslím, že by byl v případě nouze schopnej pečovat i chlap."

Ehm, ano, cítím se v tomto směru úplně stejně jako Kudla.
Jen bych nenapsala, že mi pečování "nepřináší žádný potěšení", ale že mě prostě sere. ~t~
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:19:43)
Grainne,

KDOKOLI je méně dravej a umí se méně prodat, pravděpodobně se méně prosadí.

Kdo za sebe nedokáže zabojovat, velmi málokdy to někdo udělá za něj.

To platí pro ženský i pro chlapy a není to myslím žádná věda. ~d~
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:26:33)
Kudlo, tak bojuj a uvidíš.

Já to viděla nedávno v mé vlastní - úřednické profesi.
Všichni si sedli na prdel, že by jim tu práci chtěl dělat chlap, považ. Ještě milej (to já jsem taky, krom virtuální reality), ještě mladej a pohlednej.. (tam už mám namále teda :-D).

No zpočátku šel na lepší cenu - takže další +. Za dva měsíce dostal cenu na můj 1,5 - 2 násobek, jak kde.. a za další 2 měsíce mi klienti pokorně zvedli mou odměnu a přišli s omluvou. Z toho jsem si sedla na zadek zase já, takže dávám dohromady bordel za 4 měsíce - protože jsem BLBÁ JAK VÁNOCE, a taky přepracovaná, protože to mi nedá čest a bylo mi blbé odmítnout, ale mezitím jsem přijala jiné klienty.

A NE, NETVRDÍM, ŽE TO CHLAPI NEUMÍ.. JEN jsme zase u toho genderu, dle mého.

takže máš pravdu v tom, že naše volba, ale já se mohla rozhodnout, zda ho přijmu zpět nebo ne. Kdo jde pracovat do montovny tolik možností nemá ať již ovlivněno rodinou, lokalitou, nebo vzdělání či praxí.

a se vzděláním a praxí souvisí i péče o rodinu atd. Jak zacyklené veverky.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:30:50)
Terezo,

v tom se neorientuju - Tys ho zaměstnala a on Ti přetáhnul klienty za větší ceny a pak to zkazil?
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:33:52)
aha, já to vzala zkratkou.

Ne, my jsme oba nezávislí, takže OSVč, prostě mi "přetáhl" mužským šarmem klienty, úplně cizí chlap za menší cenu a právě tím, že je chlap.

No a pak se zjistilo, že je to sice chlap, ale byla jsem pečlivější, zodpovědnější, prostě neumím to, co mají ti muži, tu omáčku kolem.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:37:17)
Terezo,
a co to je mužskej šarm? ~;)
Já zrovna nedávno přemýšlela, proč mi v tomhle směru věci obvykle vycházej a dospěla jsem k názoru, že na lidi pravděpodobně působí to, že si na nic nehraju a "nedodržuju pravidla". Nemusí to být každýmu sympatický, ale každej si tě tím zapamatuje.
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:54:17)
Monty, těžko říct,

tady se mj potkaly okolnosti.

Prostě dva muži ve vedení na stejné vlně, oba takoví "střihouni", zbytek firmy plný bab (bab doslova, ale jsou hodné a i mne mají rády, jen potřebovaly tu mužskou energii tam).

Sympatickej hezkej sebevědomej mladej chlap. Takže asi tak 5 P a já mám tak 2 :-D

 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:57:36)
Terezo,

a jsi si jistá, že kdyby v té firmě pracovali muži, Ty bys byla chlap a místo toho chlapa se jako Tvoje konkurence prezentovala blonďatá prsatice, že by to nebylo obráceně?
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 0:03:38)
Kudlo, no to nejsem,

ale byla jsem v té konkrétní situaci, tudíž popisuji to.
Takže kousek mé praxe.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 0:01:54)
Terezo,

ale tohle nás soukromníky přece může potkat kohokoli a v jakýmkoli gardu, to přece není výsadou chlapů vůči ženám.
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 0:07:48)
Nevím, neposoudím, s většinou profesních kolegyň to máme malinko jinak a že se stává. Já jsem ta slušná a s obdobným se setkávám od mých nástupkyň, že když se nabíráme/opouštíme s klientem, bývá v tom nesoulad mezi námi - osobní nebo profesní, takže přebírám klienty kolegyním, které už pro ně nechtějí nebo nemohou pracovat a podobně to je u mne.

Výsledkem jsou korektní vztahy vzhledem k časům minulým, tzn. chci-li něco po někom, co jsem ještě nedělala a požádám o info, obdržím je a obdobně je to naopak.

Tady se nový zpracovatel choval dost namistrovaně a neurvale a protože jsem podobnou zkušenost zažila poprvé a s mužem, usuzuji, že v tom pohlaví hrálo roli. Nebo to byl blb... :-D
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 0:12:21)
Já bych si tipovala spíš, že to bylo proto, že to byl blb, ne proto, že to byl muž.

 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 0:12:56)
Terezo,
a proč by v tom mělo hrát roli pohlaví?
Myslíš, že žena nemůže být namistrovaná blbka? Já tedy na tento typ charakteru narážím zcela genderově vyrovnaně.
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 0:18:38)
Odpověď jak ke Kudle, tak na Tvou otázku.

Mně to přišlo, že v tom nastavení klienta (odběratele služeb a okolí, co tomu fandilo) to byl jasný gender.
ALE MOŽNÉ JE, že pohlaví nehrálo roli.
Jen jsem se s podobným za 21 let nepotkala, tak mne ten pindík, co rozhodl, napadl jako první.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 0:46:08)
Vidíš,

a já bych tohle jednoznačně vyhodnotila jako "namistrovaný blb se pokusil o podraz a zaslouženě si nabil hubu", nenapadlo by mě do toho plést jeho pindíka.

Jen tak pro zajímavost - to byl za těch 21 let JEDINEJ chlap v tý branži, nebo ses tam setkávala i s normálníma?
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 0:56:33)
Asi máš pravdu.

Ne není jediný muž v naší profesi, ale možná, že je jeden z těch, co si moc neberou servítky.

Ano, setkávám se s normálníma. Podobně jako s dravými ženami. Ženu s podobně sebevědomým chováním by dle mého neakceptovali, muže ano.

V tom trochu vidím ten problém. Ale asi tam nebude, přijali ho, protože se prostě uměl prodat. S pohlavím to asi souvisí velmi okrajově.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 1:13:11)
Terezo,

já si nemyslím, že by ženám takto sebevědomé chování neprocházelo.

Vem si z těch známých třeba Nečasovou.

A i z těch neveřejně známých jsou ženy, kterým každý radši vyhoví nebo jde z cesty, právě proto, že pokud ne, dovedou být velmi nepříjemné.

Osobně si myslím, že takovéhle chování má sice možná krátkodobě větší efekt, ale dlouhodobě bych vsázela spíš na spolupráci, kterou popisuješ Ty s těmi kolegyněmi.

I když si odmyslím etickou stránku věci a to, že je sprostý někomu dělat nekalou konkurenci, tak mi přijde férový chování dlouhodobě prostě výhodnější (ostatně ten blb také o své klienty přišel a Tobě se vrátili za větší prachy)
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 1:21:48)
Kudlí, ty máš vzácný dar až extrémních srovnání.

Já paní Nečasovou nepovažuji za ženu, spíš za Harpyji, velký dravec...
To, že je jako žena vypadá neznamená, že jí je.

To není sebevědomá žena, to je predátor, co ulovil ....to ani nijak nesouvisí s genderem. Prostě výjimka co potvrzuje pravidlo.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 5:52:27)
Terezo,

ale ten pán, o kterém mluvíš, taky nebyl tak úplně typickej chlap, taky to byl tak trochu extrém, když byl jen jeden za celejch 21 let, ne?

Neměli bychom měřit všem jedním metrem? Přijde mi při vší úctě k Tobě absurdní tvrdit, že Nečasová vlastně ani není ženská (samozřejmě že je, co by to bylo jiného), že je to extrém (to naštěstí je asi taky), že to nesouvisí s genderem (to souhlasím, že samotnej ten rys predátorství nesouvisí) a že je to výjimka, která potvrzuje pravidlo, kdežto u jednoho chlapa za dlouhou dobu chovajícího se predátorsky jeho chlapství nezpochybňuješ, jako o extrému se o něm nevyjadřuješ (ač jeden takovej za 21 let evidentně extrém je), s genderem to souvisí (proč u něho jo a u Nečasové ne, když Nečasová by si evidentně jako chlap neškrtla, protože to bylo přes postel) a u něho je to najednou na rozdíl od Nečasové pravidlo a ne výjimka (ačkoli to výjimka evidentně BYLA, když byl za celou tu dobu jen jeden)?

Já si myslím, že lidi se chovaj jako slušňáci nebo jako svi.ně zcela bez ohledu na pohlaví, a že jak chlapi nejsou ze svý podstaty draví hajzlíci (ač někteří z nich takoví jsou), tak ženské rozhodně nejsou z podstaty mírní a slušní beránci (ač jich je takových samozřejmě dost).
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 9:55:07)
"Já si myslím, že lidi se chovaj jako slušňáci nebo jako svi.ně zcela bez ohledu na pohlaví, a že jak chlapi nejsou ze svý podstaty draví hajzlíci (ač někteří z nich takoví jsou), tak ženské rozhodně nejsou z podstaty mírní a slušní beránci (ač jich je takových samozřejmě dost)."

Kudlo, já ti nevím, vysvětli mi, proč prakticky za všemi válkami světa stojí muži. Něco to o nich vypovídá. Byť mezi nimi budou mírní beránci, ale obecně mají ti chlapi nějakou potřebu se prát, dokazovat si, kdo je mocnější. Obecně asi budou dravější, i když zrovna já mám doma ten neprůbojný kousek.

Já to vždycky vidím na závodech, jak závodí kluci/muži a jak ženy.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 9:58:32)
Renko,
jestli ono to nebude tím, že ženy po staletí seděly doma a musely držet hubu. Maximálně mohly z pozice manželky či milenky vojevůdci našeptávat.
Mně přijde fascinující pozastavovat se nad tím, že ty pokorné a uťápnuté ženy to či ono nedělaly, protože kurva nemohly!!!
Mmch., v méně "civilizovaných" společnostech ženy samozřejmě války vedly. Nikdo jim totiž neřekl, že se to pro ně nehodí.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:01:16)
Monty a proč seděly doma, když toužily vést války? Jaký proto měly důvod?

Kdyby byly tak dravé a agresivní jako muži, tak by je nikdo doma neudržel.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:07:01)
Renko,

a fakt VŠICHNI muži, kteří se účastnili válek, byli draví a agresivní?

Já tam vidím pár psychopatů, kteří ty války rozpoutali, a milióny normálních chlapů, kteří tam byli nahnaní, aniž by se jich kdokoli ptal, jestli se jim to líbí nebo ne.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:09:20)
"proč prakticky za všemi válkami světa stojí muži"

Vidíš tam snad napsáno, že všichni muži ve válkách byli draví a agresivní?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:09:25)
Kudlo,
ano, vidím něco dost podobného. ~t~
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:08:48)
Renko,
taková blbost si fakt nezaslouží odpověď.
Nemůžeš vyhlásit válku jako manželka/milenka kohokoli. Že by ses zvedla od pletení, otevřela okno v saloně a vykřičela to na ulici. Ženy v panovnickém postavení ji samozřejmě také vyhlašovaly. Jen jich bylo o něco míň než mužů. ~;)
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:12:06)
Proč ty ženy pletly? Proč se nechali od mužů utiskovat, proč je poslouchali? Asi proto, že to byli muži, kteří si svoji nadvládu nad ženami vytvořili a velice jim vyhovovala. Leckde je to tak i dnes.
Když tady Tereza napíše svoji zkušenost s mužem, kde připisuje určité muži určité chování, hned je jí řečeno, že to byl jen blbec. Možná ano, ale přece jen to určitou touhu po nadvládě ukazuje.

 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:24:17)
Monty, panovnice obvykle vyhlašovaly obranné války, ne útočné, za účelem obsazování cizích území, zvýšení moci, obohacení.
V dějinách "mužů ve válkách" se objevují i ženy, které zatajily své pohlaví a bojovaly po boku mužů. Otázka, proč to nedělala většina.

Zajímavé je, že ženy v sovětských bojových jednotkách bojovaly zcela legitimně, v západních armádách si donedávna aktivní bojovou pozici musely vydupávat i u soudů.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:22:07)
To je právě ono,"pokorné a uťápnuté ženy" budou podle tvé teorie převychovány na válečnice, protože čímkoliv, co jen zdánlivě zavání "ženskou", ty urputně pohrdáš. Je ti lhostejné, že spousta činností spojena s ženskou přirozeností je kvalifikovaná, složitá, vyžaduje speciální vlastnosti, dovednosti a má hodnotu sama o sobě a miliony ženských to chtějí dělat a chtějí být respektovány.

Tvoje představa rovnosti genderu je být chlapem a nezdržovat výrobní linku tím, že jdeš s dítětem k doktoru.~a~ T o je ale emancipace pro zamindrákované pipiny, které si potřebujou něco dokázat, ne pro ženy~;)
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:25:46)
Libik~R^
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:26:46)
Libiku,
to je tvoje představa, nikdo jiný tu o ničem takovém nepíše. Pouze o tom, že neexistuje nic jako univerzálně ženská/mužská vlastnost, záliba či chování, přičemž žádná z těch vlastností, zálib či chování není lepší ani horší. Většině lidí v mém okolí jsou stejně u prdele bagry jako háčkování. A bylo by to tak jaksi všeobecně, pokud by ty pitomé stereotypy nebyly tak zažrané.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:29:55)
Univerzálně mužská/ženská vlastnost neexistuje, ale většinová už ano.

Proč vlastně na tomhle diskutují hlavně ženy? Není i tohle vypovídající o rozdílné povaze žen a mužů?


 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:35:24)
Renko,
ne, to vypovídá o tom, že přetrvává stereotyp "rodina zajímá jen ženy". Muži se baví o podobných, ne-li stejných věcech, ale jinde. V hospodě nebo na WattsApu. Mně občas dává manžel do té komunikace nahlídnout. A dovoluji si upozornit, že utvrzováním se v téhle píčovině si způsobujete problémy typu "muž doma nic nedělá, muž má právo na své koníčky a muž nechce platit alimenty". Enjoy.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:39:20)
Monty, ale houby, chlapi prostě na takové tlachání prostě nejsou. Mého by to nebavilo ani 5 minut a rodina ho vždycky zajímala.
Jsme rozdílní, ne že ne.

Co bitky fotbalových fanoušků? Na fotbal chodí taky ženy, viděla jsi někde rvačku žen, které se porvaly kvůli svým týmům? Co mladí řidiči, víš kolik mají vážných nehod proti řidičkám?
Kdyby muži a ženy byli stejní, nadvláda mužů by nikdy nevznikla a nebylo by co řešit, nemyslíš?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:45:22)
Renko,
jasně, nejsou. Oni jsou na to, aby nosili kartony mlíka a přivrtali poličku. Ti muži, které znám já a kteří drbou, plkají, brečí, uklízí, vaří, starají se o děti... to jsou všechno nějaké defektní kusy nebo latentní homosexuálové. Marně přemýšlím, proč stojíte o chlapy, co se chovají podle genderových stereotypů, ale zas to vysvětluje, proč by si většina žen zde vybrala děti místo partnerství.
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:52:16)
No tak mě napadá, že kdyby byli muži a ženy tak stejní, tak bych tedy mohla žít se ženou ~t~ Je to jedno, hodinky jako holinky.

Muži jsou obecně jiní, v něčem podobní, to jo, ale ta energie je prostě OBVYKLE odlišná, proto mě přitahují muži a ne ženy. S ženami sdílím zase jinou energii. (už zním jak esoterik :-) ale nevím jak lépe to vyjádřit)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:02:38)
Marko,
tři roky jsem bydlela s kamarádkou a jediné, v čem se to soužití lišilo od vztahu s chlapem bylo to, že mě kamarádka sexuálně nepřitahovala. Nemohla bych žít s kýmkoli, kdo by se projevoval jako machistický blb, ani s nikým, kdo by hrál na "ženskou přirozenost", ale pohlaví v tom nehraje roli. Mimo toho sexu, že. Jenže mě by chlap, který by se choval tak, jak tu popisujete "typické muže" přitahoval asi stejně jako kamarádka, tedy vůbec.
 K_at 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:05:19)
Monty, zenskou nemuzu milovat.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:07:30)
Kat,
no nejspíš proto, že nejsi lesbička, ale kromě toho sexuálního k ní můžeš mít úplně stejný vztah jako s mužem, můžeš ji mít ráda, vážit si jí, sdílet s ní...
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:17:30)
Monty no právě ta odlišnost, ten testosteron, větší odvážnost, větší fyzická síla mě na muži přitahuje.

To co sdílím s kamarádkou je prostě jiné. I kdyby byla odvážnější, unesla karton mlíka v jedné ruce. Asi ta energie... jing-jang. Podle mě je spojená s hormony, od přírody. ~;)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:20:21)
Marko,
mě ne. Mně jsou "testosteronoví muži" dílem protivní a dílem směšní. Ale já holt nejsem podle vás žena, když budu stokrát radši čumět na bagr nebo vyhlašovat válku, než abych o někoho pečovala.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:26:12)
No a tim to je. Nejsi typická ženská, tak tě nepřitahujou typičtí chlapi. Většina to má naopak.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:29:31)
Inko,
není nic jako typická ženská a typický chlap.
V mojí bublině je to, co je pro vás typické silně menšinové. Ale pochopila jsem, že zde převažují ženy, kterým ten stereotyp vyhovuje a nenechají si ho nikým a ničím vzít. Můžu jen doufat, že to časem vymizí, stejně jako dříve převažující názor, že žena nepatří na univerzitu. Sice se toho nejspíš nedožiju, ale doufám, že aspoň moje dítě ano.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:31:24)
Monty,
hele vždyť Ty seš ten samej stereotyp, jen v opačném pólu.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:33:32)
Žženo,
ale nepovídej. To, že osobnost člověka, jeho zájmy, charakter, názory atd. nesouvisí s pohlavím je stereotyp?
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:36:50)
Monty, ne, není to stereotyp, je to ideologie.

Neb i ta nejženštější žena má právo na stejné sociální postavení, jako nejmužnější muž a tvé ideologické pohrdáni jimi jen zdržuje cestu k tomu.
 Alraune 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:44:14)
Nejženštější žena a nejmužnější muž podle zde prezentovaných stereotypů nebudou mít nějaký extra postavení ani jeden. Síla a odvaha ani péče ho nepřináší.

Dobré sociální postavení zpravidla přináší sociální inteligence, dobrá taktika, pragmatičnost a umění využít příležitost. A samozřejmě se člověk musí narodit tam, kde je přístup ke zdrojům.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:47:36)
Alraune, nejde o postavení "na pozici", ale o postavení mezi lidmi. Když si feministky a genderové aktivistky myslí, že je třeba ženy za to stírat a usvědčovat je ze zločinu proti ideologii, je tu něco blbě.
 Alraune 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:53:40)
Feministek bude vždycky méně, než těch průměrných žen, tak co řešíš? Nikdo není na "nestíratelné" pozici. Feministky lidi hejtujou furt :)
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:27:28)
Jde o to, že premisa, že muži a ženy musí být STEJNÍ, aby byli STEJNO-CENNÍ, je z gruntu blbá.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:30:50)
Žženo,
stejné nejsou ani všechny ženy, ani všichni muži, pouze se zde koncentruje větší množství žen, které si to myslí. ~;)
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:34:22)
Monty: vinny~t~

No asi ze všeho nejvíc nejsme stejné, jako ty, akorát každá po svém, to je ovšem už mimo tvé rozlišovací schopnosti.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:39:35)
Grainne,
no, já musím za chvíli jet na letiště, takže vás tu nechám v souznění nad existencí mužských a ženských přirozeností. Ono je to stejně marný, tyhle debaty se periodicky vrací a nikdy nikam nevedly. Užívejte si svůj černobílý svět, já si nechám svůj barevnej. Normálně bych vám nejspíš vyhlásila válku, ale na to teď bohužel nemám čas. Ještě bych si ráda aspoň na pět minut pustila nějakej dokument o bagrech.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:44:22)
Monts, tvůj BAREVNEJ svět?

Válím se smíchy~t~
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:48:03)
Grainne,
jistě, v něm totiž nejsou lidé střižení podle nějakých stereotypů "jací by měli být", ale podle toho, jací jsou. Takže je těch možných variant bezpočet.
A ještě poslední věc, k té přirozenosti. Zkuste si něco přečíst o tzv. "vlčích dětech". Možná některým bystřejším z vás dojde rozdíl mezi přirozeností a společenským konstruktem.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:55:26)
No Monty, on jistý společenský konstrukt bude asi nutný k přežití lidské společnosti...takže neexistenci konstruktu bych moc nehrotila. Nakonec i u zvířátek bez konstruktů může být úloha samic a samců ve smečkách, nebo stádech dost rozdílná.
To, že se můžeš rozhodnout, je podstata člověčí věci a pokrok bude v tom, že, pokud nepůjdeš proti zákonu, nijak se to neprojeví od osočování, že neexistuješ, až po výši příjmu.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:57:34)
Malá nápověda: Když půjdou lovit mamuta všechny ženy z tlupy a muži budou doma žvýkat kůže, v případě, že ženy zahynou a zbude třeba jen jedna jediná tlupa vyhyne, zatímco přežití byť i jediného muže dává nějakou šanci. Člověk má totiž dlouhou březost a málo početný vrh. Nějaká inklinace k háčkování nebo čumění na bagry v tom nehraje vůbec žádnou roli. Ale nedělám si moc naděje, že to pochopíte.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 12:04:30)
Monty, no ale on nikdo nepopírá, že výhodnost pro tlupu měla a má vliv na vývoj společnosti. Čili ti, kdo nejlépe plnili SVŮJ úkol, měli největší šanci předávat své geny dál.
Vliv genetiky na vlastnosti a charakter je dnes dobře znám a celkem seriózně prozkoumán a to jako převažující nad výchovou.
 Alraune 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 13:33:16)
No, ono dost záleží na tom, jaký byl jeho úkol. Jako omega můžeš plnit svůj ú´kol super a ani si nevrzneš.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 15:14:35)
Grainne,
největší šanci předávat své geny měli ti, kteří si bez ohledu na úkoly nejvíc zasouložili.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 17:18:26)
Žženo, nejdřív se k tomu museli vůbec ve zdraví dostat, to je, být někým ve zdraví porozeni, vychováni a uživeni, k čemuž zase měli předpoklady jen kvalitní jedinci ve smyslu porodit, odchovat, uživit...v tom rozdělení rolí.












 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 12:10:08)
Já bych strašně ráda věděla, proč se ženy nechaly nahnat k háčkování, pletení, žvýkání kůží, prostě k roli uťápnutých hospodyněk bez volebního práva. Kdyby platil předpoklad, že jsou všichni stejní, byl by stejný podíl žen v tlupách, které loví mamuty a stejný podíl mužů by žvýkal kůže. Stejné procento mužů by pletlo, zatímco ženy by fáralo pod zem. Nikdy by k té nerovnoprávnosti nemohlo dojít.

Já to vidím tak, že jsme odlišní, každé pohlaví vykazuje typické chování s výjimkami, ale co je podstatné, mají mít všichni stejná práva a možnosti.
 Alraune 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 13:31:25)
No, to je celkem snadná odpověď. Protože skoro celý svůj aktivní věk byly těhotné nebo měly velmi malé děti, což člověka dost hendikepuje při mocenských jednáních. Znamená to mít kolem sebe opravdu loajální okolí, když se chceš udržet u moci i po dobu těhotenství a kojení.
 Alraune 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 13:36:48)
Mmch, traduje se, že Grainne Plešatka bojovala na své lodi už den po porodu, protože se její posádka bez vedení rozsypala.Pokud vedení vyžaduje fyzický zásah, je prostě mateřství překážka.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(6.10.2019 23:11:39)
A ty by ses, milá velebystrá Monty, možná mohla zamyslet, co je to společenský konstrukt a kde se tak najednou vezme. Pokračující začátečník tvého zápalu by dále mohl pokročit k tomu, co je to chování a co jsou to vlastnosti.~;)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(6.10.2019 23:31:05)
No, Libiku, já bych se spíš zamyslela nad tím, proč tě tak mohutně sere názor, který se ti nelíbí. Čím tě ohrožuje? Proč kvůli němu tak kopeš? Je totiž zajímavé, že ženy (i muži), které znám a sdílí můj názor nemají potřebu útočit na ty, kteří mají názor jiný, nenadávají na "chlapy/ženské, co mají všechno jinak" a taky nemají pocit, že jim někdo škodí "z pozice pohlaví", což je dost důležité, řekla bych.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(6.10.2019 23:36:37)
Já na tebe neútočím, ty tady nabádáš, aby se ty "bystřejší" zamyslely s povzdechem, že nedoufáš v nějaký výsledek~:-D
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(6.10.2019 23:47:54)
Libiku,
taky jsem ale psala, že tahle debata nemá smysl, protože "druhá strana" sice bojuje za něco, co zjevně nefunguje a s čím není spokojená, ale odmítá si byť jen připustit, že na straně spokojených se ani nikdo "nemění na chlapa", ani se nedrápe na bagr, jenom si odmítá hrát na to, že musí být takový nebo makový podle toho, jaké má genitálie.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 0:05:57)
Druhá strana bojuje za rovnoprávnost ženy, protože není spokojena s tím, že žena je diskriminována, ty k tomu namítáš (shrnuto)" no bodejď by nebyla diskriminována, když se za to nestydí a chová se jako žena, na pískovišti se tetelí s dítětem, kterýmu je jedno, kdo se o něj stará, svetry šmodrchá, pečuje a i na tu mateřskou jde, blbka stereotypní"

Druhá strana si myslí, že výše uvedené činnosti nejsou nic, co by ve jménu pokroku mělo ženu nějak stigmatizovat, omezovat a zařazovat, že by se na to ( a veškeré "ženské" aktivity) mělo nahlížet s respektem a měly by být doceněny.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 1:16:23)
libiku,

ale jak "doceněny"? Kým?

Pokud se bavíme o soukromé sféře, tak ano, myslím si, že pokud se maminka stará o dítě a plete manželovi svetry a vaří mu večeře a oběma to tak vyhovuje, že by to ten muž měl ocenit stejně jako svou vlastní práci, co do ní chodí.

A ani společnost by se na tu ženu kvůli tomu neměla dívat skrz prsty, stejně tak jako by se neměla dívat skrz prsty na nikoho.

Ale jestli to myslíš tak, že by jí za to měl někdo cizí platit, když to dělá pro sebe a pro svoji rodinu, tak to by už mi přišlo dost divný.
 Ruth 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 2:00:54)
Společnost nic takovýho nikdy nedocení, dokonce i kdyby na to měla zdroje.
Práci např. zdravotní sestry začala platit na základě vyjednávání, nikoli očekávání.
Marné je čekání na to "naše ženské a jak by to bylo hezké, kdyby nám to nekazily...".

Já kuchař - ty bagr, je to jedno, jen že nikdo nezaplatí tzv. společenskou přínosnost žen, není na to v přírodě ani ve společnosti možný způsob a důvod.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 2:30:09)
Ruth,

a co společenská přínosnost mužů?

Taková ta soukromá, to, že táta jde s dětma někam a něco je naučí. To, že doma přibije poličku, když už máme zůstat u těch genderových stereotypů. Že je tam pro svoji manželku a děti, když ho potřebujou.

Cožpak společnost platí a doceňuje tohle?

A cožpak se to vůbec dá zaplatit?


 K_at 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 7:48:22)
Kudlo, rekla bych,ze muzi jsou spolec.ocenovani vetsinou velice dobre, nekdy az neumerne. "On se stara! (O vlastni dite) On vari a pere! Atd.) A u zen je to "to mu nemuze aspon uvarit?! Proc mu nevyzehli tu kosili?! Dite poradne nemluvi, s nim ta MAMA asi nemluvi!"
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:08:31)
Kat,
pokud ale chcete, aby to bylo bráno jako "ženské", tak se tomu přece nemůžete divit. Kdo to tak nebere, protože to ženské není, ten nad podobnými kecy max. zakroutí hlavou, ale spíš je vůbec neposlouchá.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:24:42)
Dá se to brát jako rovnocenné počínání a ne jako válení se na prdeli z nedostatku talentu a drajvu jít do fabriky, když je miminu rok.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:30:21)
Libiku,
máš pocit, že v zemi s jednou z nejdelších RD někdo někoho honí od batolat do fabrik? Vždyť ten "můj vesmír", ve kterém matky malých dětí pracují je tady opakovaně pokládaný za nějakou úchylku. Pořád to tak docela nechápu. Žena může být doma s dítětem velmi dlouho, má to ovšem vliv na její příjem. Tak co tedy vlastně chcete? Aby byl rodičák ve výši manažerského platu?
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:32:16)
Monty,
přeci nejsi tak hloupá, abys tohle měla zapotřebí. Ne, nikdo zde nechtěl rodičák ve výši manažerského platu. Co kdyby sis prostě přečetla, co zde bylo x-krát napsáno?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:39:07)
Žženo,
píše se tu o oceňování "ženské práce", na kterou nehraju a hrát nikdy nebudu, a o tom, že si někdo přeje potlačovat "ženskou přirozenost" a chce honit ženy na bagry. Tak by mě teda zajímalo, jak konkrétně by si to ty ženy, co věří na "ženskou přirozenost" představovaly.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:42:23)
Monty,
všechny známe tu pohádku o fríkůl Monty, kterou nezajímalo mimino a batole a měla po ruce vždy dost ochotných hlídačů (nebo vlastně... sic! hlídaček... náhoda? ~;)).
Ale jaká je statisticky realita na širším vzorku, než u vás doma?
Na rodičovskou s dítětem jdou v 99% případů ženy. Prskej jak chceš, ale tak to je. Není to fifty-fifty a není to ani vzdáleně blízko fifty-fifty.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:54:32)
Žženo,
budeš se divit, ale u širšího vzorku v mém okolí jde na RD obvykle ten, kdo má menší příjem, bez ohledu na pohlaví, a 99 % z těch lidí obého pohlaví je na MD/RD ekonomicky aktivní, pokud tedy ten druhý partner nemá těch legendárních "tři sta litrů čistýho", to už pak asi nemusej.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:57:48)
Monty,
je úplně fuk, jestli ve Tvém okolí jdou na rodičák ženy nebo muži, v celé populaci drtivě převažují ženy.
Jsi ochotna aspoň se zkusit zamyslet nad tím, že kromě ekonomických a zakysle stereotypních důvodů to taky může odrážet reálnou osobní preferenci nemalého procentažen/rodin?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:03:45)
Žženo,
OK. Odmyslím si jakoukoli masírku a budu to brát jako přirozenou touhu většiny žen. Pak ale, jak správně píše Buřt, nemohou chtít, aby měly stejné příjmy jako ty/ti, co na MD/RD nechodí. Proto jsem se už několikrát ptala, co tedy zastánkyně "ženské přirozenosti" chtějí, když je pro ně přirozené být do 3 - 4 let věku dítěte doma a v tom jim v této společnosti nikdo nebrání, spíš naopak.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:08:40)
Monty,
proč by nemohly chtít stejné platy za stejnou práci? Ano, tři roky do práce nechodí, však za to žádnou mzdu nedostávaj, ale pokud předtím a potom odvedou stejný výkon jako zaměstnanec s pindíkem na téže pozici, jaký je důvod platit jim míň?
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:17:48)
"proč by nemohly chtít stejné platy za stejnou práci? Ano, tři roky do práce nechodí, však za to žádnou mzdu nedostávaj, ale pokud předtím a potom odvedou stejný výkon jako zaměstnanec s pindíkem na téže pozici, jaký je důvod platit jim míň?"

Tak já myslím, že Monty netvrdila, že by měl být důvod platit jim míň, pokud " předtím a potom odvedou stejný výkon jako zaměstnanec s pindíkem na téže pozici"?

TO bych považovala za diskriminaci jak prase, pokud by ten výkon byl OPRAVDU stejný bez jakýchkoli úlev. A Monty asi taky, nebo ne?
 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:03:59)
Ja se hlasim k tem, kdo sel na rodicovskou, ac mel vyssi prijem :) Ale od roku ditete jsem delala cca 2 dny v tydnu, vic jsem nechtela.
Ja v sobe tu pecovatelskost mam - vzdycky jsem chtela deti a chci s nima hodne bejt. A myslim si, ze v tom je fakt kus prirozenosti - asi hormony
 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:08:38)
Zaroven se ale te "kariery" nechci vzdat a mam v sobe trochu te touhy ukazat, ze zvladnu to, co chlap. Obstat v muzkym prostredi (delam v hodne macho oboru), vydelat penize.

Vysledek je, ze se to ve me porad pere:)
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:33:16)
Buřte,

já myslím, že si sice nehrajem na žádnou soutěž, ale kdybychom si hráli, tak bys byla LEPŠÍ než ten chlap, pokud bys v konečným součtu zvládla v práci to, co on, a doma ještě ty děti. ~R^
 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 10:09:23)
Kudlo, to asi jo.
Ale ze to je vycerpavajici, to nepopiram.

Ja si myslim, ze je fakt prirozeny - alespon pro vetsinu zen - to nutkani byt s malyma detma (A tu malost samozrejme vnimaji indiidualne - nekdo do dvou let, nekdo do osmi) co nejvic.

Proto hodne zen, co pred detma delaji karieru, tak po detech hodne zvolni - a nekdy ten byznys uplne opusti a delaji neco min narocnyho.

Jasne, ze jsou i zeny, co to tak nemaj.
A urcite nejsem proti, aby treba alespon cast rodicovske zastal muz - hodne by to pomohlo jak z pohledu zamestnavatele (ze by si zvykli, ze i muzi odchazej pecovat), tak z pohledu rodinu (dite by nebylo tolik fixovano na matku, manzel by ocenil tu pecovatelskou praci - zjisitl by, ze to neni zadna flakarna).

Ale obecne si proste myslim, ze zeny tu tendenci pecovat o mladata maji o neco vetsi. Je to jakysi dar - materstvi je neco uzasnyho - ale trochu za to i necim plati.

Ale mame svobodu a kazda si muzeme vybrat, jak si to nastavime, a to je uzasny.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:29:54)
Já taky šla na mateřskou i když jsem měla větší plat. A klidně jsem 3 roky vegetila. Každej není posedlej prachama.
Od tý doby chodím 25 let každej den do práce a nemám pocit, že by mi něco uteklo.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:31:53)
Inko,

~R^

A máš proto teď nižší plat nebo jsi na tom kvůli tý mateřský hůř než kdybys to byla neudělala?
 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:59:21)
Monty ma pravdu, ze ten vetsi podil pece, ktere u nas zastavaji zeny, ma vliv na to nizsi ohodnoceni.
Tak to proste je.
Ale z diskuse vyplyva, ze to vetsina zen tak chce - a pak se musi smirit s tim nizsim platem.

Ta dlouha rodidovcska, kterou vetsina zen cerpa, ma ale podle me i pro zeny spoustu pozitiv. Odhlenun-li od potreb deti, kde to neni uplne jednoznacne (vazne je spousta dvouletych rado ve skolce, ale spousta taky ne), tak ta rodicovska predstavuje i trochu oddechovy cas pro zeny (ne s kojenecem, ale treba po tom 2.roce) - spousta zen se rozhodne, ze chce v zivote delat neco jineho, je to proste casto takovy restart, na ktery by jindy nebyl cas.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:14:31)
"Monty ma pravdu, ze ten vetsi podil pece, ktere u nas zastavaji zeny, ma vliv na to nizsi ohodnoceni.
Tak to proste je.
Ale z diskuse vyplyva, ze to vetsina zen tak chce - a pak se musi smirit s tim nizsim platem."

Buřte,

já to taky tak vnímám. I s tím "restartem" na rodičovský.

Není mi úplně jasný, jak by si zastánkyně opačného názoru představovaly ideální situaci.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:18:32)
Kudlo,
a proc si konečně nepřecteš, co ty "zastánkyně opačného názoru" píšou, když nevíš, jak si představují ideální situaci?
Vždyť se tu s Monty pořád jen točíte na své představě o tom, co tak asi chtějí (a vymýšlíte si, že asi chtějí na rodičáku manažerský platy a podobné blbiny) a co vám tu kdo píše, prostě ignorujete.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 9:27:23)
Žženo,

promiň, ale já to tam nikde nevidím, respektive mi to připadá takový nekonkrétní.

Vyrozuměla jsem z toho (a opravte mě, jestli se pletu), že by se jejich práci mělo dostávat většího společenského uznání i uznání v rodině a nikdo by se jim neměl pošklebovat, ale aspoň ve svém okolí jsem nikdy nezažila, že by se někdo byť i jen slovíčkem otřel o ženu na mateřské, že by se snad flákala nebo byla něco míň než její vydělávající manžel, takže podle toho, co vidím celoživotně já, je tohle už splněno.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 10:10:42)
Žženo,
mě to nebaví psát pořád znova. Nerovnost platů vychází z nerovnoměrnosti té péče, to měnit nechcete. Ve státním sektoru jsou platy tabulkové, v soukromém smluvní. Chápu, že jsou blbě placené práce, kde se toho moc nevysmlouvá, protože jsou to holt práce, které může dělat kdekdo, ale čemu nerozumím je to volání po uznání - jaké uznání, čeho a proč? Uznávám, že jsou mizerně placené práce v sociálních službách a že je to špatně, ale to snad proboha není jediný zaměstnání na světě, aby se kvůli tomu měla vést nějaká podivná genderová válka. Tyto služby by měly být placené lépe bez ohledu na to, kdo je vykonává.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 10:27:16)
Monty,
nerovnost platů výhradně z nerovnoměrnosti péče nepochází.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 10:40:12)
Žženo,
no a z čeho tedy?
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 10:47:45)
Monty, vychází to ze stereotypu, že péče je něco nedůstojného a podřadného a kdo se tím zabývá, holt tak bude hodnocen.

A to ho svou bludnou ideologií ze všech sil živíš.
 Cimbur 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 10:50:04)
Libiku, to si nemyslí Monty, to si myslí strašně moc lidí - a hlavně pečující profese jsou reálně velmi špatně placené.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 11:08:42)
No, to je pravda
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 11:00:42)
Libiku,
zajímavé, tohle čtu jen na Rodině, převážně od tebe. V reálu jednoznačně převládá názor, že práce v sociálních službách je náročná, špatně placená, byť potřebná, jen na ni holt není potřeba žádné speciální schopnosti/znalosti, které má třeba lékař. A naprosto souhlasím s tím, že by tato práce měla být placená lépe. Nikoli ovšem proto, že je by to snad měla být "ženská" práce.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 11:08:00)
Monty, péče o dítě není práce v sociálních službách a péči o dítě jsi ty sama označila za logický předpoklad k nižšímu platovému zařazení ženy, tak ze sebe nedělej blbce.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 11:12:46)
Libiku,
to děláš schválně, nebo máš fakt takový problém s pochopením psaného textu?
Nižší plat souvisí s větším podílem péče mimo zaměstnání (domácnost, děti), péče jako profese je přece něco jiného! Kuchařku také platí za vaření jen v restauraci/jídelně, ne za to, co si vaří doma.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 11:18:32)
Proč mi to říkáš v souvislosti s tím, že jsem napsala toto?"...že péče je něco nedůstojného a podřadného a kdo se tím zabývá, holt tak bude hodnocen."

Samozřejmě, že jsem primárně myslela péči o děti, která dle tebe opravňuje zaměstnavatele k tomu, aby přijal osmapadesátiletou ženu na pozici ve feminizovaném oboru za naprosto nedůstojnou mzdu.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 11:49:51)
Libiku,
to je marný. Pro mě prostě není péče o děti a o domácnost nic "podřadného", ale taky nic, co bych měla oslavovat nebo nedej Bože vnímat jako "ženské poslání". Ty pravděpodobně nesouhlasíš s tím, že by tato péče měla být rozdělena rovným dílem mezi ženu a muže, tudíž věc nemá řešení. Kdo víc pečuje doma, bere méně v práci, a dokud to víc dělají ženy, tak jsou to ony. Buď jim to nevyhovuje a změní to, nebo jim to vyhovuje, ale pak nechápu nářky nad tím, že to společnost "neoceňuje". Nevím totiž, jak víc než placenou RD až do 4 let a placenou OČR by to oceňovat měla.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 11:56:15)
Jak zaměstnavatel pozná kdo víc šůruje doma, aby mu mohl dát menší plat ?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 11:59:46)
Inko,
o šůrování přece nejde. Jde o vyzvedavání dětí, chození s dětmi k doktorům, o stíhání různých nákupů a zařizování "pro domácnost", které se holt kryjí s pracovní dobou. Od muže to jaksi nikdo neočekává, protože přežívá právě ten stereotyp, že je to "ženská práce".
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:03:17)
Se zdravým dítětem těch doktorů moc není a vodila a vyzvedávala jsem mimo pracovní dobu. Už je to dávno a nezdá se mi, že by to bylo dneska jinak.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:06:56)
Máme klouzavou pracovní dobu , na konci měsíce musí mít každý plný počet hodin jestli o někoho pečuje se nijak nezohledňuje.
 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:03:31)
Jasne.
Staci, kdyz si firma vyjede statistiku
- kolik procent zen a kolik muzu si bere OCR
- kolik procent zen a kolik muzu jde na RD
- kolik procent zen a kolik muzu si rekne o zkraceny uvazek kvuli peci o rodinu

... a hned vi, ze zene nabidne mene penez, protoze je zde vetsi riziko, ze budou nastavat tyto situace kvuli kterym odpracuje min.

To je fakt. Zamestanavatel neni charita.

Me treba taky vyhovuje mit vetsi cast pece na me - ale alespon trochu se snazim do toho muze tlacit - uz jen kvuli vztahu otec x deti. Ale stejne, kdyz jsou nemocni a maji treba opravdu horecky, chci s nima bejt. Ale na doleceni uz tam supnu manzela, kdyz to jde.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:06:13)
Burte,
co bylo dřív? Vejce nebo slepice?
Ženy, které mají menší plat proto, že choděj na RD nebo OČR, nebo ženy, které chodí na RD/OČR proto, že mají menší plat (tj. obvykle ten jejich chybí míň než partnerův)?
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:14:18)
Burte, ale ona jim nenabídne méně peněz, protože to přece jenom nejde, ale fejkově nižší pozici.
Jsou obory, kde zaměstnávají jen ženy se žalostnými mzdami.

Tvrdit, že je to z důvodů péče některých žen některých věkových skupin o děti, je trochu divné, že?
 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:16:46)
Libik, ja nevim.
Ta pece je podle me vyznamnej duvod.
A ty dalsi - asi ten, ze ty zensky tu praci za ty penize vezmou, kdezto treba malo kvalifikovanej chlap ji nevezme a radsi bude na uradu prace a neco si privydela bokem ... ? Jsou chlapi obecne min ochotny delat "pod cenou" ? Mozna, co myslis ty?
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:21:11)
Burte, vezmou, protože jiná není.
 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:21:54)
A pro chlapy jina prace je?
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:24:18)
Burte,
vždyť jsi to sama napsala. Chlapovi nabídnou tu samou práci za lepší peníze.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:32:01)
Žženo,

naprosto klíčová otázka - proč tedy ta ženská tu práci za ty menší peníze vezme a ten chlap ne? Je snad ta ženská nějak handicapovaná (menší kvalifikací, horší flexibilitou), že nemůže říct: sorry, ale za tyhle prachy si děláte srandu?
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:35:43)
Kudlo,
odpovědi padly. Stačí číst.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:38:30)
Ale já tu žádné odpovědi nevidím, a už vůbec žádné, které by mi přišly relevantní.

Můžeš mi říct jedinej důvod, proč by ženská hlásící se na stejnou pozici a počítající se stejným zápřahem měla přistoupit na nižší prachy?
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:41:28)
Mně se to taky nezdá a okolo sebe to nevidím.
 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:46:25)
Myslim, ze
a) cast zen nema tolik sebevedomi, aby tu praci za maly prachy odmitly - treba se boji, ze nic jinyho nesezenou

b) cast zen to vlastne nevadi, protoze se nevnimaji jako zivitelky rodiny - to je u nich doma muz
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:57:50)
Kudlo,
no té ženské u pohovoru neřeknou, o kolik víc by dostala, kdyby měla penis. Nepřijde Ti tedy Tvoje otázka zbytečná?
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:14:14)
Žženo,

ne, nepřijde mi zbytečná, zato Tebou navozená situace mi přijde naprosto absurdní.

Přece neexistuje nic takovýho, jako "platový zařazení pro chlapa" ani "platový zařazení pro ženskou" na jednu a tu samou pozici.

Ten podnik má zpravidla nějaký rozpětí platu, který je ochotný tomu člověku dát.

A je pak na tom člověku, nakolik si to s nima dokáže "uhádat" blíž k tý vyšší hranici.

Ale ani tomu chlapovi proboha nikdo neřekne, jaká je ta vyšší hranice! To si musí každej zjistit sám (jak se pohybujou platy v průměru na tý pozici v tom regionu), no a pak to holt zariskovat.

Můžeš mi říct jedinej důvod, proč by to nemohla udělat ženská? A proč si myslíš, že to nemusí udělat chlap?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:19:40)
Žženo,
u pohovoru v soukromém sektoru se ale ptají tebe, jaký si představuješ plat. A když je to pro ně mimo jejich představy, nedají ho ani ženě, ani muži.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:28:58)
Monty,

přesně tak.

(Mimochodem, když slyším "NA ŽENSKOU dobrej plat" mám chuť střílet nebo někomu vrazit pár facek. ~o~)
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:31:51)
Monty, bude to opět mimo tvůj vesmír, ale otázka "na plat" je pro uchazeče (uchazečku) jedna z nejtěžších, trefí-li se hodně mimo to, co firma dá, tak je v prdeli.

A i v naší osvícené době nízké nezaměstnanosti je o kvalifikovaná místa rvačka, takže ženská si pěkně zjistí, kolik si má říct, nedělej, že to nevíš
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:34:34)
Libiku,

ano, je to velmi těžká otázka, to souhlasím.

Ale ten chlap snad nežije v úplně stejný době a není ve stejný situaci jako ta ženská, takže on si "pěkně nezjistí, kolik si má říct", nebo jak to myslíš?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:38:19)
Libiku,
právě proto jaksi nechápu tvé lpění na tom, že ženě dají automaticky míň. Ví, kolik se na takové pozici plus mínus platí, a řekne si o to. Kde je problém? Že si řekne míň, než by si řekl Pepa? A ona by si nějaká Maruška neřekla tolik jako Pepa?
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:43:38)
Monty,

přesně.

Když budu kuchařka a půjdu se ucházet o místo ve školní jídelně a zjistím si platy, tak budu vědět, že když si řeknu dejme tomu o padesát tisíc, tak si poklepou na čelo, protože to bude zcela mimo jejich možnosti.

Když budu kuchařka a půjdu se ucházet o místo v interhotelu, tak ta situace bude někde úplně jinde.

Jsem v tom prvním případě diskriminovaná?
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 17:13:45)
Monty, skutečně nejsem schopna popsat statistikou potvrzený známý fakt, že ženské pozice jsou hůře placené než mužské? (nikoliv, že na stejnou pozici přijmou jednu ženu za míň než by přijali muže)

Dobře, tak to vzdám, nemá to smysl.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(8.10.2019 0:32:44)
Libiku,

přesně tak, nemá to smysl, protože srovnáváš jabka s hruškama.

Smysl by mělo vymezovat se, kdyby - a už to opakuju asi po sto padesátý - kdyby ve STEJNÝM podniku na STEJNÝ pozici za STEJNOU práci dávali ženský míň a chlapovi víc. Nebo kdyby tu ženskou nechtěli povýšit jen proto, že je ženská.

Ale to, že existujou různý povolání různě placený, to při nejlepší vůli za diskriminaci považovat prostě nemůžu (a to si myslím, že jsem na tohle fakt citlivá).

A furt mi není jasná jedna věc - proč teda ty ženský do těch "ženských" povolání choděj, když je to tak nevýhodný? To mi ještě nikdo uspokojivě nevysvětlil. "Vysvětlení", že jsou to vesměs takový altruistky, že ty práce jdou dělat na vlastní úkor proto, aby je někdo vůbec dělal, je neuvěřitelně naivní, takhle lidi většinou nefungujou a nepřemejšlej (pár jedinců možná ano, ale určitě ne tolik, aby to utvořilo statistickou většinu).

Normální většinovej člověk jde dělat blbě placenou práci, proto, že:

- nic lepšího nesehnal
- ta práce má jiný benefity, který mu ty menší prachy vyvažujou.

 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:09:00)
ty nechápeš jejich nářky?

Ty nechápeš proč..

1) Pětačtyřicetiletá bezdětná ženská žijící v garsonce, kde pečuje maximálně o kocoura, chce plat jako chlap?
2) Proč matka dvou samostatných dětí, které postarají samy o sebe, chce plat jako chlap?
3) Proč matka tříletého dítěte, se kterým jde někdy k doktoru, chce uzavřít smlouvu podle platných zákonů na stejný plat jako chlap?


 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:14:06)
A z čeho soudíš, že ho při stejné funkci nemaj ?
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:29:44)
Libiku,

ty to opravdu nechápeš nebo to děláš schválně?

Monty ani nikdo jinej NIKDE neřekl, že by "nechápal, proč chce ženská plat jako chlap ", pokud odvede stejnou práci.

1.Tu pětačtyřicetiletou bezdětnou od práce pro zaměstnavatele nic nezdržuje, takže tu stejnou práci pravděpodobně odvede a nedostane-li za ni stejný plat, jde o diskriminaci, která by se nelíbila mně a patrně ani Monty.

U těch druhých dvou by mělo záležet čistě na tom, nakolik za ně bude muset ten chlap (nebo kdokoli jinej) pracovat, pokud ony budou doma pečovat. Pak mi přijde logický, aby víc peněz na prémiích dostal ten, kdo odpracuje víc. Pokud bys ty v situaci č. 2 (odrostlé, víceméně o sebe se starající děti) musela pracovat i za kolegyni v mírně modifikované situaci č. 3 (tříleté dítě, se kterým je normálně třeba jít občas k doktoru, ale - oproti Tvé modelové situaci, ale asi blíž k realitě - s ním občas musí zůstat doma i na OČR? Pokud bude doma a Ty budeš dělat práci za obě, tak fakt by ses vzdala prémií v její prospěch? Pokud bude doma a svou práci si udělá z domova, tak za ni nemusí pracovat nikdo a zasloužila by si stejný prachy jako Ty nebo jako kolega Karel. Kdyby na OČR zůstal kolega Karel a Ty jsi za něj musela pracovat, tak by zase spravedlivě náleželo víc peněz na prémiích Tobě).

Máš pocit, že tohle je nějak diskriminační názor?
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 12:55:53)
Kudla, neuvěřitelný.

Ale karma je zdarma, takže ti postopadesáté sedmé řeknu, že nejde o nenárokovou pohyblivou složku mzdy, jíž jsou prémie, ale o nástupní plat na ženské pozici (lépe řečeno pozici, kterou vykonávají převážně ženy)

Takže je běžné, že středoškolačka, které je 49 let a bere (mimo Prahu) 25. tisíc bt má "slušnej" plat, zatímco její spolužák (též s maturitou) bere 35 bt. a je si vědom toho, že to nikam nedotáhl.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:17:14)
libiku,

ale pak srovnáváš nesrovnatelné.

Že je za JINEJ TYP práce jinej plat, přece není žádná diskriminace.

Zametač ulic je asi taky hůř placenej než kuchař, a dokonce kuchařka v dobrý restauraci bude líp placená než kuchařka ve školní jídelně.

Je ta kuchařka v tý školní jídelně diskriminovaná tím, že jiná kuchařka v jiným podniku bere víc?
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:28:37)
Kudlo, pokud statistika říká, že ženy se stejným vzdělání ve stejném regionu a ve stejném věku mají výrazně nižší plat, tak jak to vysvětlíš?

Fakt nejste ve svém sebevidění ála Xena ochotny předvést IQ alespoň mého pejska? (Moje fena je schopna a hlavně ochotna učit se nové věci)
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:30:58)
libiku,

re druhý odstavec: tak si nech svoje citový výlevy pro svou fenu a tady se pokus diskutovat aspoň trochu věcně.

re ten první: že by to bylo tím, že by ty ženy v průměru chtěly mít volnější ruce, aby se mohly věnovat své rodině? Otázka je, nakolik je to genderový konstrukt a nakolik jejich přirozenost.

 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:31:48)
Ve stejném oboru ?
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:34:03)
Ne, Inko, ale Ale není divné, že by si ty ženy tak tvrdošíjně vybíraly blbě placenou práci?
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:35:53)
Nevím, já jsem nikdy nedělala mimo IT.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:38:57)
Inko,

a měla jsi někdy pocit, že by Ti v IT někdo nabídl míň peněz proto, že jsi žena?
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 13:35:59)
Libiku,

ano, mně to divné je.

Proč si vlastně někdo vybírá blbě placenou práci, když chce prachy a má pocit, že by tu lépe placenou práci zvládl?
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:37:38)
to je jádro pudla, monty... je společensky přínosnější přivádět na svět novou generaci, vychovávat ji a pečovat o ni, pečovat o rodinu, vařit jim a starat se o jejich zdravý (duševní i fyzický) vývoj nebo na pásu sekat jednu součástku na auto za druhou?
ekonomicky je to jasné, práce u pásu vítězí, ku podivu i společensky je to tak... je to správné?
proč je ta, co pečuje označována jako ta co se "válí doma"? proč je na mateřské/rodičovské DOVOLENÉ?
tohle slovíčkaření totiž pak buduje pocit, že být na MD/RD je míň, než "chodit do práce"
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:30:40)
Asi tak. Ona i ta stereotypní neambiciózní blběna, co nemá dost emancipace na to, aby šla místo hraní s miminem radši k pásu, šetří své ekonomické jednotce 20k měsíčně za full-time chůvu, no a pak ještě za další čerpané služby.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 8:20:53)
Ruth, vzhledem k tomu, že zdroje jsou omezené a že momentální nadstandard západního světa, jak je vidět, žádné velké štěstí zúčasněným nepřináší, mám miniaturní naději, že vzdálenější budoucnost patří i jiným hodnotám než maximálně vytěžit výrobní linku.

 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(7.10.2019 1:21:25)
A navíc si myslím, že spor rozhodně není v tom, že by žena "chovající se jako žena" nebyla hodna respektu, ale spíš zpochybňování toho, že "správná žena se chová jen určitým způsobem, chová-li se jinak, není to správná žena".
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:28:05)
Monty, jakou máš představu "testosteronového" muže?~t~

Jakože seřve manželku, děti i tchýni na jednu hromadu a pak se svalí na gauč s lahváčem? Tak přesně tohle já považuju za příznak chybějícího testosteronu a kdyby mi to nebylo odporné, směju se taky.

Naopak mi nevadí, že snáz a s jistým nadšením odnese kládu, pravda, trochu mě séře, že odvážněji a mnohem líp jezdí na koni...ale že by mi to bylo odporné, se říct nedá.
 Alraune 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:41:22)
Nikdy jsem si na chlapech větší odvážnosti nevšimla... síly jo, ale to je takové to "kůň nemusí být chytrý, jen silný a poslušný".
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:51:17)
Řekla bych, že je tam větší sklon riskovat. Kdysi na jedné přednášce říkali, že se rodí víc chlapců než děvčat, ale v určitém věku se to srovná, protože muži častěji umírají při nehodách.
 Alraune 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:54:57)
Nejen při nehodách... prostě víc umírají.

Mmch, ono i to riskování je otázka interpretace... třeba jen hůř vyhodnocují situace, než ženy.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 12:00:18)
Alraune, ať tak, či tak, mají to jinak. Většinově, čili něco, jako ženská a mužská (více, nebo méně), existuje.
To, že je něco ženské, totiž automaticky neznamená horší. Mnohdy naopak.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:01:39)
"Marně přemýšlím, proč stojíte o chlapy, co se chovají podle genderových stereotypů"

To tady někdo psal? Já myslím, že většina žen je proti stereotypům, ale nechtějí si nalhávat, že muži a ženy se přece jen liší.

Proč většina násilných činů, přepadení, vloupání, sexuální násilní, vražda je páchána muži?
Ano, je mi jasné, že ženy taky páchají trestnou činnost, proto píšu VĚTŠINA.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:21:40)
Monty, nijak mi nevadí, nepřekáží, ani neomezuje genderově stereotypní prožívání aut a jejich obsahů mého muže. Mám mu to zatrhnout?~t~
Jen jsem nezažila, že by si o tom ve společnosti vášnivě pokecal se ženou.

Jídla, děti a pečování s "veřejností" nesdílíme.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:50:43)
MM o dětech a rodině tlachá zcela běžně. O čem by taky měl tlachat, když je s nimi denně. Přeci je nevytěsní hned, jak je nemá na očích.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:44:17)
Monty, hrozně ráda bych si přečetla stránky, kde se muži baví o stejných věcech jako my tady :-) Jestli máš odkaz, hoď ho sem.
Ale i kdyby chodili jinam, nevypovídá to nic o tom, proč nechodí sem. Dnes muži jezdí s kočárky, přebalují, určitě je nikdo neutvrzuje v tom, že rodina se pro ně nehodí.
Pravda bude spíš v tom, že je baví jiná témata.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 11:13:05)
Renko,
jestli máš FB, tak tam jsou tři prdele skupin, kde se prakticky o čemkoli baví ženy i muži. Muži tam sdílejí fotky dětí, jídla, výletů, baví se o politice, o vztazích, o celebritách, o vkusu, o nevkusu... ~;)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:31:30)
Jinak tedy musím říct, že takovýhle názory z 18. století nemá ani naše dvaaosmdesátiletá babička, byť to byla ona, od který jsem poprvé slyšela termín "ženská práce" v souvislosti s nějakým šůrováním domácnosti. Trochu mě to děsí.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:34:14)
Monty, ale existuje, kdyby ne, tak lidstvo už dávno vyhynulo v těch válkách, protože by se nikdo nepostaral o děti a o týl.
Je smutné, že tyhle zásluhy jsou znehodnocovány blbými kecy o bezpohlavních hračkách a z toho plyne, že být ženou je něco míň, menší hrdinství a výtky ženám, že místo dravého soupeření s muži se trpělivě a na vlastní úkor věnují vypiplávání budoucích, hodnotných daňových poplatníků.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:35:02)
Monty, píšeš ti i v tomto příspěvku aneb neuznáme "háčkování", zapomeňme. Pokud to chce nějaký bludař dělat(v 99% žena) je to její koníček nebo problém její výchovy a v tom případě nemá nárok na to, aby ta činost byla brána vážně a byla ohodnocena.

(háčkování v uvozovkách)
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:27:26)
libik ~g~ každé slovo podepisuju ~R^
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:31:16)
Monty "Mmch., v méně "civilizovaných" společnostech ženy samozřejmě války vedly. Nikdo jim totiž neřekl, že se to pro ně nehodí."

A doteď se o tom mluví jako o raritě. Dívčí válka, Amazonky... procenta ve srovnání s počtem válek vedených muži. A proč? Protože prostě toho testosteronu, co podporuje agresivitu, máme "od přírody" méně než muži.
 Alraune 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:52:49)
Dívčí válka a Amazonky, to jsou legendy. Ženaský vedly spoustu neromantických válek... zvlášť v rámci rodů.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:38:17)
Terezo,

aha, ale ještě mi není jasný, jestli Ti podseknul ceny nebo naopak si napálil vyšší?

A jestli jste byli OSVČ, tak jak bys ho mohla "vzít zpět", když nebyl Tvůj zaměstnanec?

Jinak přetáhnout klienta by Ti přece mohla klidně i charizmatická ženská, a tady se navíc velmi brzy zjistilo, že Ty jsi vlastně lepší, a jestli tomu dobře rozumím, tak jsi na tom ještě vydělala zvýšením cen.

Takže já bych to vnímala tak, že jsi jednoznačně v plusu.

 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:50:38)
První podseknul, pak navýšil.

Já ho nevzala zpátky, já vzala zpátky toho klienta, a ano přebrat klienta mi může kdokoliv. Jen mi to aktuálně zahrálo do karet v tom teoretizování.

No v plusu jsem, jen to měl děsně snadné.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:39:54)
Libiku,

bereš taky jako diskriminaci, že třeba doktoři, učitelé, herci a hudebníci jsou placení podstatně hůř než bankéři, i když třeba ti doktoři mají nesrovnatelně větší odpovědnost?
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 17:02:44)
Rose,

já tu pohádku neznám, ale v tom, co říkala Monty, nebylo vůbec nic o tom, že by myšky pracovaly, natož že by odvedly většinu práce jako v Tvé verzi.

Tam to bylo tak, že všecko to mletí mouky apod. udělal kohoutek sám, a myšky na práci nehrábly.

Za těchto okolností bys opravdu považovala za spravedlivé, aby se s nimi dělil?
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:47:49)
Monty,

pokud se ti podaří citací tvého libovolného oponenta z diskuse doložit, že se někdo ozývá proti tomu, že jakýkoliv zaměstnanec, který má nějakou omluvenou nepřítomnost v práci, by měl mít stejně jako ti, kteří tam byli, tak nevlezu rok na Rodinu, až takovou challange si dám~;)

my se totiž bavíme nikoliv o tom, jak se Vrťa s Krůťou mohli nažrat , ale nenažrali, ale o tom, že tu možnost nedostali.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:32:03)
Monty,
co bylo dřív? Vejce nebo slepice?

Žena, která má nižší plat proto, že chodí na OČR, nebo žena, která chodí na OČR proto, že má nižší plat?
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:19:33)
Monty,
Ty to děláš schválně.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:26:49)
Žženo,
tak znova.

Rozdíly ve výši výdělků ve vztahu k mateřství a dítěti v rodině

Autorka: Mariola Pytliková
Působí jako vědecký pracovník na VŠB - Technické univerzitě v Ostravě a také se podílí na výuce na CERGE-EI v Praze. Dříve pracovala jako vědecký pracovník na Dánském institutu vlády pro vědu a výzkum v Kodani (KORA) a jako odborný asistent a postgraduální vědecký pracovník na Aarhuské univerzitě v Dánsku. Doktorát v oboru ekonomie získala na Aarhuské univerzitě v roce
2006. Zabývá se tématy v oblasti ekonomie trhu práce a pracovněprávních vztahů, zejména tématům týkajících se mezinárodní migrace, studuje např. determinanty a důsledky mezinárodní migrace a etnické diverzity pracovních sil. Dále se zabývá strukturou a dynamikou mezd na trhu práce, genderovými rozdíly na trhu práce a příjmovými nerovnostmi. Je nositelkou prestižní ceny Kateřiny Šmídkové 2015 a Mladého Ekonoma 2005 od České společnosti ekonomické.

Celá studie zde:
https://idea.cerge-ei.cz/files/IDEA_Studie_11_Rozdily_vydelku_ve_vztahu_k_materstvi/files/downloads/IDEA_Studie_11_Rozdily_vydelku_ve_vztahu_k_materstvi.pdf

Shrnutí

 Statistická data prokazují přetrvávající velké genderové rozdíly ve mzdách.
V současnosti se průměrná měsíční mzda žen pohybuje přibližně na úrovni 78 %
průměrné mzdy mužů, a střední mzda na úrovni 85 % mediánu mezd mužů.

 Největší genderové rozdíly ve mzdách lze nalézt u věkových kategorií zaměstnanců
nejvíce ovlivněných mateřstvím a rodičovstvím. Konkrétně rozdíl v mediánu
měsíční mzdy ve věkové kategorii 35-39 let dosahuje 32 % a téměř 27 %, pokud jej
měříme hodinovou mzdou.

 Genderové rozdíly ve mzdách v ČR se zvyšují s počtem dětí. Pro bezdětné se rozdíl
v mediánu měsíční mzdy v roce 2012 pohybuje v průměru na úrovni 15 % a tento
rozdíl se dále zvyšuje s každým dalším dítětem v rodině. Rozdíl v mediánu měsíční
mzdy mezi muži s jedním dítětem a ženami s jedním dítětem dosahuje 20 %, se
dvěma dětmi 32 % a se třemi a více dětmi 36 %.

 Genderové rozdíly ve mzdách jsou nejvyšší v období, kdy dítě potřebuje nejvíce
péče a kdy se ještě samo nedokáže obsloužit. Čím starší děti jsou, tím více se tento
rozdíl snižuje, nicméně ani v případě dospělých dětí se mzdový rozdíl zcela
neuzavírá ani nedosahuje úrovně rozdílu mediánu mezd bezdětných. Genderový
rozdíl v mediánu měsíční mzdy rodičů zaměstnanců s dítětem ve věku 3 až 5 let
resp. 6-9 resp. 10-18 představují 39 % resp. 37 % resp. 30 %. Pro muže a ženy
s dospělými dětmi v domácnosti je již rozdíl menší ve výši kolem 24 %. Genderový
rozdíl v mediánu mezd bezdětných zaměstnanců je 15 %.

 Část rozdílu v mediánu měsíční mzdy může být vysvětlena vývojem
odpracovaných hodin. Muži bez dětí pracují v průměru o 2 hodiny týdně více nežli
bezdětné ženy. S narozením dítěte však muži zvyšují počet obvykle odpracovaných
hodin a v období, kdy jsou děti malé, pracují muži v průměru 44,4 hodiny týdně,
zatímco ženy s malými dětmi pracují v průměru 38 hodin týdně. Tyto genderové
rozdíly se s rostoucím věkem nejmladšího dítěte uzavírají a genderový rozdíl pro
zaměstnance s dospělými dětmi v domácnosti dosahuje 2,5 hodinového rozdílu.

 Rodičovství a péče o malé děti také ovlivňuje míru participace žen na trhu práce,
tj. míru jejich ekonomické aktivity. Participace bezdětných žen ve věku 25-49 let
na českém trhu práce je velmi vysoká, a to na úrovni 90 %. S narozením dítěte
participace žen prudce klesá na úroveň necelých 20 %. Tento vysoký propad
participace Češek na trhu práce během období narození dítěte a péči o dítě do
dvou let není překvapivý vzhledem k délce a relativní štědrosti mateřské a
rodičovské dovolené (dále jen MD a RD) a neexistenci institucionálních zařízení
péče o děti do 3 let, která by umožnovala matkám efektivně skloubit rodinný život
a pracovní kariéru.

 Výsledky analýz s využitím individuálních dat SILC odhalují statisticky
významnou negativní asociaci mezi přerušením pracovní aktivity zapříčiněné
dlouhou RD a následnou mzdou. Prodloužení celkové doby MD a RD o jeden rok
je spojeno, za jinak stejných podmínek, se snížením mezd o 1,1 %, a to ve smyslu
budoucích mezd až do odchodu do důchodu.

 Různé zastoupení mužů a žen napříč profesemi také přispívá k celkovým
genderovým rozdílům ve mzdách. Ukazujeme, že zastoupení žen v méně
placených profesích vysvětluje přibližně 13 % celkového mzdového rozdílu u
zaměstnanců ve věku 20-49 let.

 Současná legislativní úprava MD a RD se řadí k těm nejdelším a nejštědřejším na
světě. Takto nastavený systém, spolu s nedostatečně dostupnou institucionální
péčí o malé děti a nízkým využitím flexibilních forem zaměstnání ze strany
zaměstnavatelů, motivuje ženy, aby spíše zůstaly doma s dětmi co nejdéle, než aby
se snažily sladit práci s péčí o děti a rodinu. S tím pravděpodobně souvisí také
velmi nízká fertilita, se kterou se již ČR dlouhodobě potýká.

 Ženy představují významný zdroj kvalifikované pracovní síly, jsou tedy pro český
trh práce a z pohledu ekonomického přínosu, např. tvorby HDP, strategicky
důležité. Dlouhá doba, kterou ženy tráví mimo trh práce v souvislosti s narozením
dítěte a povinnostmi spojenými s péčí o malé děti, má tedy vliv na blahobyt a
ekonomickou výkonnost ČR.
 Koníček mořský 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:36:43)
Mně se zdá, že prémie se nerozdávaji podle pohlaví a podle toho, jak kdo pracoval nebo jak často byl v práci. Nýbrž podle toho, jak je kdo v oblibě u toho, kdo ty prémie rozdává. I když pohlaví v tom roli taky může hrát. Když se správně použije.
 troposfera36 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 14:54:59)
Ale ani tento vyzkum nevysvetluje to, proc je tak malo zen, autorek patentu.
 Okolík 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 14:58:48)
Troposféro, protože Není rovnost v přístupu ke vzdělání? Historicky bylo studium ženám nepřístupné? Protože i dnes v řadě rodin panuje přesvědčení, že ženy patří k plotně a k dětem? Nemyslím rodinu.cz, ale realitu....
 Alena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 15:11:57)
myslim, ze je rovnost k pristupu ke vzdelani, bez ohledu na nejake presvedceni, ze jeste nekde patri zena k plotne. Neni mene zen na gymnaziich je to naopak. Take se opakovane zjistuje, ze soucasny system vyhovuje vice divkam (a tim se opakovane tvrdi, ze je rozdil ve vnimani divek a kluku). Divky si ale technickou drahu voli mene casto. a to o tolik mene casto, ze je tezko uveritelne, ze za to muze nejaky deklarovany predsudek, ze divky jsou na matiku slabsi
 troposfera36 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 15:22:48)
Presne tak.
~R^
 Okolík 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 15:25:13)
Nežijí všichni ve "vyspělé " části světa....
 Alena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 15:26:55)
diskuze je snad o CR
 A. Andrs 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:36:17)
Tak ono se ty holčičky na technické obory nehlásí z toho důvodu, že jako učitelky, lékařky, kadeřnice, zdravotní sestry, uklízečky, učitelky jazyků budou brány normálně. Kdežto jako inženýrky technických oborů to budou mít hodně těžké.
 troposfera36 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 14:49:07)
Jako ze holcicka v pate tride vi, ze to bude mit jako inzenyrka slozitejsi, a proto se radeji prihkasi na stredni skolu vytvarnou ? No to asi ne.
 Okolík 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 14:55:48)
V 5. třídě? Ve které zemi žiješ?
 troposfera36 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 15:21:25)
Tak od seste. Je tu diskuze o druhem stupni ZS se zamerenim.
 Okolík 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 15:22:52)
V ČR technické zaměření v 6 třídě není...
 troposfera36 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 15:23:49)
Ale zde je diskuze o ZS s vytvarnym zamerenim. Je na ni vetsina divek. Kdyby existivala ekvivalentni ZS s technickym zamerenim, kolik divek si myslis, by bylo ve tridach?
 Alena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 15:26:17)
je treba matematicke. Jsou technicke krouzky.
 troposfera36 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 15:31:32)
Ano jiste, a jaky je v techto krouzcich podil divek ? V porovnani treba s ruznymi krouzky keramiky.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 16:25:21)
To jsem psala včera, syn začal na gymnáziu chodit na technický kroužek. Počet holek nula. Přihlásit se mohl každý, třídy jsou vyrovnané, u syna o několik holek víc než kluků. Ty holky to prostě nebaví.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:50:42)
Jitys,
omyl, Minecraft hrajou všichni. A že by holky nehrály nic z toho ostatního... já takových znala vždycky dost. ~;)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:55:14)
Jitys,
v populaci, která žije pod drsnou masírkou genderového stereotypu není relevantní žádná statistika, protože nelze prokázat, co je "přirozené" a co vliv konstruktu.
Já mám kliku, že se holt primárně pohybuju v prostředí, kde se na ty stereotypy nehraje a vidím i ty děti, které v tom vyrůstají. A fakt se nechovají podle toho, jak by MĚLY, resp. nechová se jich tak většina.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 22:58:24)
Monty,

přesně tak.

A myslím, že tohle a nic jinýho je cesta k odstranění diskriminace (kterou já osobně kolem sebe opravdu nepozoruju, a že se myslím koukám dost pozorně, protože diskriminace ve smyslu MÍŇ za OPRAVDU STEJNOU práci by mě dost točila)
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:05:36)
Jitys,

říkala jsem, že bych preferovala věcnou debatu. ~d~
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:06:21)
Jitys,
no spíš nejvíc vypovídající o tom, jak by to zhruba vypadalo bez těch stereotypů.
Ale ony pořád většině lidí vyhovují, takže ta změna ve smyslu "bude to fungovat i ve větším měřítku" je výhledově hodně nepravděpodobná.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:13:25)
Jitys,
konkrétně je to prostě tak, že většina kluků i holek není jednoznačně vyhraněná ve smyslu toho stereotypu. Ty "klučičí" kluci a "holčičí" holky jsou v menšině, většina dětí má namíchané vlastnosti a zájmy z obou skupin tak nějak rovnoměrně.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:17:24)
Monty, co to mění na tom, že profese, kde jsou ženy zastoupeny ve většině, jsou méně hodnocené, než ty, které ve většině zastávají muži?

Je snad "utírání zadků" společensky méně důležité, než oprava vodovodního kohoutku?
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:22:47)
"Monty, co to mění na tom, že profese, kde jsou ženy zastoupeny ve většině, jsou méně hodnocené, než ty, které ve většině zastávají muži?

Je snad "utírání zadků" společensky méně důležité, než oprava vodovodního kohoutku?"

Grainne,

je snad lékař společensky méně důležitej než bankéř?

Přesto bude asi pravděpodobně mnohem hůř placen.

Je to stejná diskriminace jako u těch žen nebo jiná? A pokud jiná, tak proč?
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:30:41)
Kudlo, většina lékařů je placena ze státního, tohle je zrovna hodně ekonomická záležitost, taky asi není bankéř, jako bankéř.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:34:07)
Grainne,

ale takovýchhle proměnných máš v téhle hře strašně moc.

Třeba spousta ošetřovatelek je taky zaměstnaná v nějakém rozpočtovém zařízení, které jim prostě víc dát nemůže, kdežto údržbáři nebo řemeslníci pracujou v úplně jiným režimu.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:37:56)
Kudlo, kupodivu i v té stejné firmě se mzda u těchto profesí liší ve prospěch "TEN" údržbář.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:40:04)
Grainne,

to nevím, jako že se to liší vždycky a ve prospěch toho údržbáře?

A jaké všechny faktory tam vstupují do hry? To přece není stejná práce, tak těžko brát jako diskriminaci, že za to nejsou stejný prachy?
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:48:42)
Kudlo, no naplnění litery zákona o diskriminaci to fakt není i když je to do očí bijící rozdíl.
Takhle je to "pouhé" znevýhodnění a ani korektní gender výchova nikoho nedonutí, aby jen tak "zazdil" výhodný ekonomický aspekt.
Nakonec, on všechen pokrok byl nejdřív nařízen zákonem a teprve poté se s ním společnost postupně a trochu nerada ztotožňovala.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:49:56)
Všechen pokrok v této oblasti - myšlena rovnoprávnost.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:56:27)
Grainne,

ale CO přesně bys tady chtěla nařídit zákonem?

Jestli něco ve stylu, že za STEJNOU práci na STEJNÝ pozici ve STEJNÝM podniku (nebo ve státním) musej bejt STEJNÝ prachy, tak jsem všema deseti pro.

Ale jakmile tam kterákoli z uvedených věcí je proměnná, tak už to prostě stejný NENÍ, jak bys to chtěla udělat, aby to nebyla diskriminace na druhou stranu? (Aby ten údržbář nemohl oprávněně říct "já jsem na rozdíl od té ošetřovatelky vyučenej odborník, musím se vyznat v instalatéřině, elektrice a v pár dalších řemeslech, jak já k tomu přijdu, bejt placenej stejně?)
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 0:10:51)
ale vždyť to Grainne píše.

Zákony na to máme. Problém je v implementaci těch zákonů a v našich hlavách (ne v té tvé nebo mé konkrétně abych upřesnila).
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 9:51:20)
Kudlo, správná otázka - jaak k tomu TI muži obecně přijdou, být placeni stejně, vždyť ŽIVÍ rodinu a jsme v "jádru pudla".

K ošetřovatelství také potřebuješ určité dispozice (jak jsi přiznala, sama je nemáš), nějaké znalosti a šikovnost, o důležitosti profese nemluvě.

Existují ženy instalatérky, zednice, automechaničky...jo, ale řešením asi nebude zahnat k těm profesím ženy, jen pro vidinu jakési ideologie. Podstatné je, že ty, které chtějí a umí, mohou, ne musí, protože jinak si nevydělají ani na základní potřeby.

Z hlediska čistého zákona to v pořádku je, ani muž, sociální pracovník, si nevydělá víc. Jenomže ta většina žen v těchto profesích pak zviditelňuje další nerovnosti, spojené právě s nižšími příjmy žen. S tím jde ruku v ruce větší závislost na tom, kdo si bere ošetřovačku (logicky ten s nižším příjmem), kdo bude opečovávat staré blízké a kdo skončí s mizerným důchodem.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:05:30)
"Kudlo, správná otázka - jaak k tomu TI muži obecně přijdou, být placeni stejně, vždyť ŽIVÍ rodinu a jsme v "jádru pudla"

Grainne, ale tak to pr, protože já jsem tu otázku takto rozhodně nepoložila, považuji ji za těžce diskriminační a když ji slyším otvírá se mi kudla v kapse.

Protože co je komu do toho, kdo "živí rodinu"? To by přece toho, kdo platí, nemělo vůbec zajímat. Zajímá snad Tebe, že prodavač, kterej Ti prodá housku, živí rodinu a budeš mu kvůli tomu ochotná za tu housku dát ne dvě, ale tři koruny, na rozdíl od prodavačky? Asi těžko, ne? Vždyť by to bylo absurdní

A pokud je ve kterékoli profesi tak nízkej plat, že to dotyčnou/dotyčného později uvrhne do bídy, tak je problém ten plat jako takovej a ne to, jestli ho dostává chlap nebo ženská.

 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(5.10.2019 10:14:44)
Kudlo, no to sice ano, ale pořád to neřeší otázku, proč je to tak z velké a největší míry v profesích, které zastávají převážně ženy.

Jinak ano, mně přesně ta otázka, z hlediska sociologického, kdo živí rodinu, zajímá. Nicméně, dýško dám spíš ženě, protože je znevýhodněná svou profesí, kterou já ale potřebuju a využívám, když už tedy.
 NovákováM 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:20:14)
To jo, ale ti chlapi to často ne a ne pochopit :-D

Někdy bych s nimi měnila.. na pár dní :-D
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 23:25:23)
"většina kluků i holek není jednoznačně vyhraněná ve smyslu toho stereotypu. Ty "klučičí" kluci a "holčičí" holky jsou v menšině, většina dětí má namíchané vlastnosti a zájmy z obou skupin tak nějak rovnoměrně."

Ano, přesně tak to vidím taky.

Kdybychom se dokázali důsledně řídit tímhle a nikoli stereotypy, myslím, že by to vyřešilo podstatnou část toho, o čem se tu teď bavíme.
 Manka+Cipísek 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:43:01)
Monty, to je začarovaný kruh. Kdy tohle nastartovat? Když se ten tatínek uprostřed obchodního jednání zvedne s tím, že jde pro dítě do školky, tak nejspíš další den nemusí chodit vůbec. Jak se taková změna, že budou pro děti do školky/k doktoru chodit i tatínkové stane? Zase na druhou stranu, někdo tam jít musí a téměř vždycky je to v pracovní době.

Sice nejsem Monty, ale dovolím si zareagovat. Tenhle začarovaný kruh nelze rozetnout a nelze nastavit hodnocení tak, aby bylo absolutně spravedlivé. Protože každý vnímá (ne)spravedlnost svýma očima. Myslím, že dneska v solidní firmě si nedovolí dát základní mzdu jinou muži a jinou ženě na stejné pozici. Ty platové rozdíly dělají prémie, které si může zaměstnavatel rozdělovat jak chce. Z pohledu matky je spravedlivé, aby měla stejně jako muž bez ohledu na to, kolik dní skutečně v práci byla a kolik odpracovala. Z pohledu kolegů a zaměstnavatele si žádný prémie nezaslouží, protože byla týden pryč a ostatní se museli ohánět i za ni. A je pravda, to "omezování" kvůli dětem se netýká jen předškolních nemocných dětí, ale trvá daleko déle. Třídní schůzky, doktoři, kroužky...Všude se začíná nejpozději v 16:00. Pořád instituce očekávají, že minimálně jeden rodič končí nejpozději ve tři nebo má volnou pracovní dobu... A to i poměrně velkých dětí. A pak má člověk přesvědčovat zaměstnavatele, že on dřív z práce kvůli dětem zdrhat nebude...
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:47:17)
To máš pravdu, konkrétně u třídních schůzek v době elektronické komunikace a školy online/bakalářů, nechápu, proč jsou třídní schůzky nutné. Vše se dá sdělit rychle a efektivně elektroniky, prospěch známe. Ještě loni jsem měla 3 děti na 3 školách, to by opravdu 3x neprošlo končit dřív. Tak se přiznám, že se z nich poslední dobou většinou omlouvám, což ale nejde dělat v případě doktorů, a že těch kontrol je.
Ale u nás chodí i tatínek ~:-D
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:03:38)
" Jak se taková změna, že budou pro děti do školky/k doktoru chodit i tatínkové stane?"¨

To se stane jednoduše. Když ženám před dětmi dojde, že je blbost si pořídit dítě s macho blbcem. A taky, že i když si je nepořídím s blbcem, ale s fajn klukem, tak je kravina si dobrovolně zařídit život tak, aby děti a domácnost byla moje práce, zatímco jeho práce je vydělávání. Resp. to není kravina, ale třeba počítat s tím, že do školky a k dětským doktorům chodím já a nedivit se tomu.
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:35:08)
Monty "podstata problému je - do prdele práce - v tom, že pečují téměř VÝHRADNĚ ŽENY.
Tatínkové doma s dětmi, co mají angínu nebývají, ani s nimi neobchází doktory, nechodí dřív z práce, aby stihli školku. VĚTŠINOVĚ, existují výjimky.
Feminismus nefeminismus, není žádnej důvod, proč by to muži dělat nemohli a nechápu, proč by ženám mělo VADIT, že by to dělat měli."

Podstata je jinde. Že pečování o děti není považovano za práci. Tedy když pečuje žena. Když náhodou muž to je najednou děsně skvělém jak to zvládá.

A řešení není že se ženy musejí vzdát pece o děti a jít "bagrovat" (proste chovat se jako chlapi), aby byla jejich práce hodnocena stejně. To totiž není feminismus to je transformace v chlapa.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:37:46)
Marko,
já si tu snad píšu s Číňany nebo co.
Co pořád máte s bagry a změnami na chlapa? Narostou ti koule, když bude doma s nemocným dítětem tvůj muž a jemu kvůli tomu upadnou???
 Marika Letní 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:45:15)
Monty právě že nenarostou. Nezačne se mi chtít opustit dítě a jít "bagrovat". Baví mě holcici věci víc. Proč se mám předělávat na bagristu protože pece o jiné lidi je braná jako málo cenná? A až ji budou dělat muži tak konečně začne být ceněna a mohu se k ní vrátit? Vždyť je to absurdní. Vezmeme výši alimentů v ČR. Muži platí trestuhodně málo a to jen podtrhuje malou hodnotu pece o děti.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:49:56)
Marko,
OK, fajn. Ale když se ti nechce, je to tvoje volba a nikoli vina "zlého systému". Chci být doma s dítětem výhradně já - akceptuji svou nižší hodnotu na trhu práce. Já si dovoluji konstatovat, že na to holt doplácí ty ženy, co nechtěj.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:58:32)
Doplácí všechny ženy.
I ty, co doma zůstanou. Třeba výší důchodu.
Že ženy zůstanou na rodičáku, není u většiny velká rána pro jejich kariéru, a na druhou stranu to má obvykle ekonomický smysl pro rodinu.
Nejen tím, že ze zaměstnání odejde ten méně vydělávající, ale i tím, že takovým hodpodařením jednoho doma se dají srazit náklady (viz domácí vaření). Plus se ušetří ta to hlídání jinou chůvou. Každej prostě nemá natěšený babičky v důchodu.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 13:04:49)
Takže ses odkopala, ženská má podle tebe nižší hodnotu práce kvůli absurdní chiméře o tom, jak na ní ekonomiky jednotlivých firem prodělávají.

Ženská(chlap) má právo být doma s dítětem a po návratu do práce má povinnost pracovat stejně jako ten, kdo sedí vedle.

Ale ty holt hladíš bříška zaměstnavatelům (bez ohledu na to, že jsme v roce 2019 a bez ohledu na to, že podle platné legislativy je to nezákonné)
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:42:17)
To totiž není feminismus, to je transformace v chlapa.

Amen.~g~
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:15:02)
Monty, zase...to automatické "počítání" JE typická diskriminace a lze ji tolerovat, protože tu a tam je to i pravda?

No fuj, teda ale. O tom se inteligentně polemizovat nedá, ženský jsou vinny.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:07:33)
Rozdílný objem vykonané práce je nesmysl, kdo je na očr, nepracuje a není placen zaměstnavatem.

A úvaha, že 1000 dělnic ve věku 19-68 let je oprávněně méně placených protože 122 z nich má dítě ve věku, kdy na ně lze čerpat očr, ačkoliv dělají nekvalifikovanou práci v hodinové sazbě, to je pro mě úvaha skutečně z jiného vesmíru.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:12:14)
"A úvaha, že 1000 dělnic ve věku 19-68 let je oprávněně méně placených protože 122 z nich má dítě ve věku, kdy na ně lze čerpat očr, ačkoliv dělají nekvalifikovanou práci v hodinové sazbě, to je pro mě úvaha skutečně z jiného vesmíru."

Libiku,
tak znova.
878 dělnic ve věku 19 - 68 let doplácí na těch 122 dělnic ve věku 25 - 45, co si tu OČR berou. Ano, není to fér. Ale ženy prostě OČR využívají, muži téměř nikoli.
Pokud to bude v čerpání OČR fifty fifty, nebudou mít automaticky nižší plat než muži.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:27:15)
omg, jestli vážně máš pocit, že to vyřešíme jedině tak, že muži budou čerpat očr, tak to je smutný...
diskriminace se přece musí řešit systémově shora... a pokud i ty, coby feministka, hájíš postoj, že si za to ženské mohou samy, těžko to povědomí společnosti zvrátit...
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:31:58)
Rose,
nevím, jestli je to na mě.
Necítím se být feministka. Jsem pragmatik a píšu, jak to je. Na podporu toho jsem ochotna uvést i odkazy na zdroje, které se tím zabývají.
Nevím, co přesně se tu snažíte hájit. Nevidím jinou cestu než rovnoměrný podíl na pečování. Více peněz za méně práce těžko někdo "systémově" nařídí. A upřímně ani nechápu, co na tom tak urputně obhajujete, co se asi jako stane hrozného, když dá Pepíčkovi penicilín taťka místo mamky?
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:36:51)
Určitě se nic hrozného nastane, spíš jde o to, jak to změnit. Karty jsou nějak rozdány, taťka bere víc než mamka. Když si vezme OČR taťka, přijde rodina o více peněz, bude-li to často, riskuje místo. Mamka chodí dál do práce, ale to je v pořádku, zaměstnavateli ani nedojde, že místo práce mohla být doma. Jak by tohle přesně mohlo ty platy srovnat?
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:41:38)
Ještě mi napadá, že se může stát, že zaměstnavatel tomu muži za ta OČR plat sníží, takže pak bude brát tatínek stejně jako maminka. Opačně to moc nevidím, že zaměstnavatel plat mamince zvýší za to, že si OČR nebere.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:35:47)
Asi mám jinou matematickou představivost než ty, milá Monty. Navíc 878 dělníků bude mít nepochybně 122 kolegů, kteří někdy zamarodí a někdy se jen vožerou a nepřijdou do práce.

Ale pokud něco není fér, tak je to špatně a já nebudu hledat cestu k tomu, jak to posvětit a jak z toho vykličkovat.

OČR je moje právo (osobně jsem ani jednou nečerpala na děti, vždycky je někdo pohlídal)
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:45:17)
Norsko je vůbec zářným příkladem péče o dítě a matku.:-©

Nakonec, za socíku jsme tu tohle blaho měli taky, aby se ženská mohla co nejdřív vrátit na jeřáb.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:46:38)
Norsko, náš vzor. ~z~
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:49:08)
No, ale ono nejde o Norsko, jde o princip.
V té druhé citaci není o Norsku ani slovo, výsledek stejnej.

Buď dlouhá mateřská/rodičovská a "žena je ten, kdo pečuje", nebo nízkej pay gap.
Obojí najednou nelze.
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:53:23)
Monty, proč by nešlo?
Šlo, ale nechce se, protože by to něco stálo...jen ať se nám zuřiví aktivisté soustředí na hračky a do ekonomiky nepohodlně nekecám.

Musíš vnímat souvislosti, nechci žádnéj socialistickej rovnostářskej jeřáb a pro své prapotomky vláčení do jeslí a z jeslí za tmy. Je to hnus!
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:56:59)
Grainne,
nešlo. Nikdo tě nebude platit za práci, kterou neodvedeš.
Pak by logicky nastalo vzbouření mužů, proč mají stejně peněz za víc práce. ~;)
 Grainne 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:56:20)
Monty, ale no tak...vychováváme, živíme a pečujeme o budoucí daňové poplatníky, takže to není v kontextu s potřebami společnosti žádné ulejvání z práce.
Že někoho nebaví setrvávání s miminem, nebo marůdkem doma, na věci nic nemění.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:00:16)
Napadá mě, proč vlastně ti lidé děti mají, když mají potřebu dávat dítě do jeslí od 1 roku. Já osobně bych tam takhle malé dítě dala jen v případě, že bychom jinak opravdu umřeli hlady. To bych si ale zase rozmyslela přivést na svět dítě.
Myslím si, že roční dítě potřebuje ještě být s matkou. A když si vzpomenu na nemocnost dětí od okamžiku, kdy šly do školky, u nás by to nic neřešilo, naše byly víc nemocné než zdravé, takže někdo s nimi doma stejně musel být.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:03:31)
"Napadá mě, proč vlastně ti lidé děti mají, když mají potřebu dávat dítě do jeslí od 1 roku."

Renko,
protože děti nejsou po většinu života malé a odkázané na něčí péči? ~;)
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:05:36)
Pokud tomu dítěti nemůžu dát pár let své péče, abych nepřišla o kariéru, tak bych se radši věnovala té kariéře plně.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:09:39)
renko, v tomhle pojetí by děti měly pro tebe smysl tak maximálně dva - tři roky ~:-D

děti nemáš jen pro tu chvíli, kdy jsou na tebe plně odkázané... ano, určitě má na osobnost dítěte vliv, jestli jsi s ním, jakožto matka, doma do 3 let nebo je od jednoho roku v jeslích, ale zpochybňovat, jestli je mít, když s nimi nebudu do tří let full time, je směšné...
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:18:06)
Tak každý to má jinak, já jsem za možnost být s dětmi vděčná a považuji za důležitý čas, který jsem s nimi v jejich dětství strávila. První slova, první krůčky, courání parkem i to rozvíjení ~t~. Roční dítě mi připadá tak malinké, že bych ho do školky nedala. Ale stejně následná nemocnost je na řešení rodičů, u nás bez hlídacích babiček to bylo jen na nás a nemocnost dcery byla tak 80 % docházky. Pak bych byla ráda, kdyby zase nenastávala opačná tendence kritizovat matky, které jsou s dětmi doma, protože někdy to může vypadat, že se doma s dětmi zašívají, ale fakticky třeba děti nejsou schopné do těch kolektivních zařízení chodit.

 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:11:58)
Renko,
z pozice matky téměř plnoletého dítěte ti můžu říct, že je to úplně jedno, jestli se "první tři roky" věnuješ ty nebo někdo jinej, pokud to dělá s láskou a dítě je spokojený. Samozřejmě ústav typu jesle je to nejméně dobré řešení, o tom nepochybuji.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:22:16)
Ale kde někoho takovýho vzít ?
 Jahala. 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:16:41)
Monty, z pozice matky už dospělého dítěte a babičky mladšího batoletem, kdy péče o batole je ž různých vážných důvodů převedena na láskyplnou a milující osobu ti mzzu rict, že to jedno rozhodně není...
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 12:19:06)
Jahalo,
a v čem přesně to není jedno?
Mám těch dětí, co o ně nepečují výhradně matky v okolí fakt dost, čím přesně chuděry trpí?
 Manka+Cipísek 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 11:36:51)

Ne, že by zrovna Norsko nám mělo být vzorem, ale je fakt, jak tu psala Monty, že tam, kde není rd tak dlouhá, nejsou v platech takové rozdíly a "nebojuje" se tolik s diskriminací. A taky je to o tom, jak je nastavený sociální a daňový systém pro rodiny. A ten spíš podporuje model dlouhého pobytu doma. Počínaje dlouhou rd, velmi omezenými možnostmi péče o děti mladší 3 let, přes slevu na dani na nepracující manželku, možností mít až do 15 let věku dětí hrazené zdravotní pojištění státem... Tyhle všechny podmínky jsou příčinou toho, proč jsou věci tak jak jsou.
Těžko mít za zlé zaměstnavatelům, že se jim nechce podstupovat riziko, že žena, kterou přijmou může být třeba x let doma, protože dřív nastoupit ani nemůže ani kdyby chtěla... A i potom může být víc doma než v práci... A ostatní kolegové dělají práci za ni. Takový zaměstnanec není žádné terno ani pro zaměstnavatele, ani pro kolegy... Jaký má mít zaměstnavatel motiv, takovou ženu mít v práci? Zbývají peníze... Když jí stačí málo, tak se nad lecčím dá přihmouřit oko. Bohužel, tak to je.

A jak z toho ven? Těžko říct. Těžko se kombinuje zodpovědná náročná práce s péčí o malé děti. Jde to, ale je to i o té ženě, o její ochotě věnovat práci víc než nezbytné minimum a někdy, když v práci něco "hoří", předelegovat rodinné záležitosti na někoho jiného. A to se spoustě žen příčí. Neodsuzuji, konstatuji. Pak ale přece nemůžeme mluvit o diskriminaci, když víc peněz dostane ten, který v práci "hasí".
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:41:13)
no a ty nejchudsi pracovaly ve fabrice (a dceru daly k panu Thernardierovi - viz Bidnici....a kdyz je z fabriky vyhodili, tak prodaly vlasy a delaly prostitutky)
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:42:33)
panu Thenardierovi - s jeste mu platily za to, ze tam dcera muze vyrustat
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:48:15)
Rose, to byla jen otazka penez/majetku...nejbohatsi zena zila v palaci a mela na vsechno lidi, jen se bavila, cestovala atd. - o deti se starala chuva....a pak na nizsich a nizsich stupincich spolecenskeho zebricku klesal pocet sluzebnictva, velikost obydli, zvysovalo se mnozstvi povinnosti pani domu, ktere musela vykonavat vlastnorucne....az nakonec ta nejchudsi, ktera ani nebyla vdana, sla do fabriky a o dite se ji nekdo musel postarat, kdokoliv, treba i pan Thenardier
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:58:34)
sedmi, ano, ale já myslela, že se bavíme v obecné rovině, t.j. o běžných situacích... takových, o jakých píšeš bylo zanedbatelné množství... a ona ani ta nejbohatší žena asi nebyla tak úplně bez práce - pořád měla nějaké požadavky, které musela plnit, i k dyby to bylo jen "být krásná" - když tě česali 4 hodiny, pak na tobě další 2 hodiny upravovali šaty, jen abys reprezentovala svého muže na večeři, dalo ti to asi taky zabrat... navíc koupit si šaty byla práce na několik dní i týdnů, musela fungovat v nějakých spolcích, vykonávat návštěvy... řekla bych, že ani život bohaté ženy nebyl jednoduchý ~;)
(a zase, jsme pořád v době, bez "udělátek")
když bych to brala tvou optikou, mohla bych říct, že taková nějaká bláznivá na tom byla taky skvěle - chodila si od domu k domu, ode vsi ke vsi, někde jí dali najíst, někde ji nechali přespat a ona si jen chodila a třeba prozpěvovala, na čerstvém vzduchu... ~t~
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:06:42)
saty se nekupovaly, ale sily se na miru...jeste moje babicka mela skoro vsechno od svadleny...znamenalo to shaneni latek, nekolik zkousek u kazdeho kousku, hrozna ztrata casu (jedna moje kolegyne si i v dnesni dobe nechava sit na miru, nechapu to, pritom je stihla)

"blazniva" by se nemohla jen tak potulovat, protoze - viz wiki:

"Tuláci nebývají většinovou společností zpravidla přijímáni pozitivně, jsou z vlastní vůle sociálně vyloučeni. Vzhledem k množství kriminálních jedinců, kteří mezi tuláky patří, reaguje státní moc na jejich existenci jak preventivními, tak represivními opatřeními. V minulosti bylo tuláctví dokonce trestné a např. podle rakouských zákonů z let 1885 a 1871 mohly být provinilé osoby za potulku umístěny až na tři roky do donucovací pracovny, nebo postrkem hnány do své domovské obce."

a pokud vim, tak domovska obec se musela o sve lidi postarat, nechala je treba bydlet v obecni pastousce a na jidlo chodili kazdy den do jine rodiny

"Pastouška je stavení, které původně sloužilo jako příbytek obecních pastýřů a sluhů, případně také osiřelých sirotků a ponocných. Z Čech jsou chalupy pro pastýře archivně doloženy již ze 14. století. Po zániku společné pastvy dobytka (koncem 19. a počátkem 20. století) se obecní pastouška využívala pro bydlení obecních chudých (žebráků). Obecní pastoušky byly zpravidla přízemní roubené nebo zděné stavby, vnější úpravou a interiérem podobné příbytkům domkářů. Stály na návsi nebo na konci vesnice."

no ale myslim, ze Monty to ma nastudovane mnohem lepe, pac se dlouhodobe zabyva 19. stoletim
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:13:04)
toulat se mohli jen "Cikáni", ale ti se pak v 50. letech museli nekde trvale usidlit, na to byly zakony
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:31:31)
Vždyť tetičky měly svoje děti a svoji domácnost, proč by se chodily starat někam jinam, možná, že k někomu chodila bezdětná teta, jinak je to nesmysl.
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:16:46)
staci precist si Babicku od Bozeny Nemcove...jeji dcera ji frkla deti, proto si ji k sobe pozvala, aby u nich bydlela (aspon castecne kvuli tomu)

no treba u nas v rodine se vsichni dozili prekvapive vysokeho veku, i moji pradeda a prababicka (narozeni na konci 19. stoleti) se dozili 85 let a jejich sourozenci taky, krom tech, co zahynuli v I. svetove valce nebo v odboji za nacistu...mame "rodinny strom" a je to fakt prekvapive, ostatne ja si prababicku a pradedu pamatuju jeste velmi dobre, a moje babicka (zemrela v 88 - pred 10ti lety) nam o zivote v nasi chalupe vypravela, i jake delali lumparny, kdyz hlidali mladsi pribuzne, jak je pousteli v kocarku z kopce dolu, tehdy je servali, ale deti jim dal nechavali na hlidani
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:21:06)
Já už jsem nějak zapomněla u té Babičky, ona ta matka ji pozvala, protože šla do práce? Nebo proto, aby měla doma pomoc? Už si nepamatuji, jestli tam bylo zmiňováno, co ta matka dělala, četla jsem Babičku ve 4. třídě. Ale zase ten tatínek býval často pryč, to si pamatuji, takže práce bylo asi až nad hlavu.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:22:38)
Renko,
matka Boženy Němcové pracovala pro paní kněžnu, byla tuším pradlena.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:30:09)
Monty, ještě vzpomínám na malého Bobše, tam tatínek pracoval v lese a maminka byla doma. Tam mi to bylo do očí, že doma byla maminka, babička, dědeček, Bobeš a rodinu živil tatínek. Pak ještě i ve městě je živil nejdřív sám.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:32:33)
Renko,
Bobšovi rodiče měli kravku, nejspíš i nějakou drůbež, zahrádku... Kolikrát je v té knize napsáno, že se maminka Bobšovi věnovala? ~;)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:35:25)
Ať věnovala nebo ne, rodinu živili chlapi.
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:37:26)
Bobes si porad hral doma pod stolem, pokud si pamatuju
 Buřt 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:40:23)
Bobse zrovna s detmi ctu - tatinek pracoval v lese a maminka, babicka i dedecek pracovali na svem policku, meli kravu, slepice.
Pak ve meste pracoval nejdriv jen tatinek, ale pozdeji i maminka - koupila si sici stroj a dodavala do nejakeho obchodu.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:04:28)
Jediná, kdo tu pořád píše o nějaké věnování se dětem jsi ty. To snad nemá nic dělat s tím, že je žena v domácnosti- Ani dnes není žena v domácnosti jen kvůli hraní si s dětmi, jak to nazýváš ty. Ale má méně práce, tak se může víc dětem věnovat.

Ještě mi napadá, co dělala maminka Péti Bajzy z Bylo nás pět? Děti velké, k ruce pomocnici a stejně mám pocit, že byla v domácnosti.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 10:06:45)
A Bobšovi měli kravku a drůbež v úvodu knihy, pak měl tatínek živitel rodiny úraz a nemohl pracovat, stěhovali se do města, kde začal pracovat opět jen tatínek.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:41:19)
Moje obě babičky byly v domácnosti, dědové pracovali. Co znám z vypravění i prababičky. Fakt jsem neslyšela o případu, že by žena porodila, třeba 5 dětí a mazala někam dp práce a o děti se staral manžel.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:45:08)
Inko,
o děti se nestaral manžel, o děti se starali starší sourozenci, babičky, tetičky, v bohatších rodinách chůvy.
Ženy dělaly jinou práci. Ano, většinou za ni nedostávaly plat. Ale fakt se doma "nestaraly o děti".
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:46:09)
Jakou jinou práci ?
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:50:16)
Inko,
to záleží na době, na lokalitě a na majetnosti rodiny.

 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:54:13)
Co z nám z vyprávění staraly se o domácnost, vařily, praly. Rozhodně žádný teticky hlídat nechodily. Děti ve věku 1, 2, 3 rokyvs3 taky hlídat nemohly.
 Ruth 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:51:30)
Monty,
mě se líbí, jak ses dotkla toho, že práce X je jinak placená než práce Y, bez ohledu na to, kdo z pohlaví tam hraje přesilovku. Mám takový dojem, že někteří lidé by si představovali, že vichni budou brát stejně. Nebudou...
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:55:18)
"Mám takový dojem, že někteří lidé by si představovali, že vichni budou brát stejně."

Ruth,
no, já mám velmi podobný, až totožný dojem. ~;)
 Ruth 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:09:31)
Fakturant nebo kuchař nemá závidět bagristovi. To si myslím dlouho.
Nebo naopak - jsou v teple...~k~
30 let a jsme svým způsobem na začátku. Jako společnost.
To, jak se podíváme na práci, přinese i ty odměny, peníze.
Jsem o tom přesvědčena.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 9:16:09)
Ruth, fakturantka nezávidí bagristovi, ale fakturantky mají nízké platy, protože jim jiné nenabídnou.

Teď přijde Kudla a řekne, že si o ně mají říct nebo jít jinam, 90% ženskejch~a~, ach jo, jak u blbejch na dvorečku.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:19:46)
Kudlo, ty meleš nesmysly, žádný zaměstnavatel neřeší tvoji ochotu a ani žádné stereotypy, zaměstnavatel přijímá cukrářku, písařku, uklízečku, sestru, recepční.. za vypsaný plat. Predikce je, že to bude žena a že to bude za 16 bt.

Chceš organizovat stávku uchazečů o zaměstnání?
 K_at 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 5:45:04)
Kudlo, ja bych jen upozornila, ze v tehle zemi jsou tisice zen, ktere jaksi nemaji cas na "tridni boj". Potrebuji praci. Nemohou cekat, az se ledy pohnou. Podivej, kolik je zamestnavatelu, kteri lkaji, ze nemaji lidi. Ale platy nezvysi. Radeji hledaji cizince, treba. Takze tohle lkani "zeny jsou ochotny" me docela sere. Tahame za kratsi konec sirky. .
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 7:43:31)
Kat,

a muži jsou v nějak zásadně jiné situaci?

Oni nepotřebují práci? Jim zaměstnavatelé vycházejí nějak výrazněji vstříc?
 K_at 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 8:16:03)
Kudlo, potrebuji praci. A leckdy inastupuji za jiny plat, nez zenske na stejnou pozici. Kapitola matek samozivitelek je dalsi podkapitolou tohoto problemu.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 22:44:24)
Jo, a ještě tohle - pokud bude přežívat názor, že žena je ten, kdo má pečovat o domácnost a muž ten, kdo má živit, bude existovat platová nerovnost. V zemích, kde tohle nazírání na "jasně daně role pohlaví" neberou jako mainstream je ta nerovnost daleko menší. Ovšem i tam jsou profese, který jsou hůř placené bez jiné. To jaksi neodstraníš, leda nastolením komunismu, což teda díky, ale nechci.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 22:51:59)
Plus tedy ještě dotaz, ty sis vybírala práci podle toho, jestli je "ženská" nebo "mužská"?
To by mě fakt zajímalo, protože v mém "pracovně bezpohlavním" vesmíru si lidi vybírají profesi podle úplně jiných kritérií. Což je tedy logické, když práci žádné pohlaví nedávají. ~;)
 sovice 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 22:53:07)
Ano,
jádro pudla je v tomhle,
není to tak, že ženské práce jsou špatně placeny,
ale že práce žen je špatně placena,
protože přežívá představa, že žena se má starat o domácnost a muž živit, takže ženě za její práci má jaksi stačit míň.
Pochopitelně v oborech, kde pracuje žen hodně, se ten nižší plat nakumuluje a prosadí celkově.
 K_at 


Re: Gender v pojetí hraček 

(4.10.2019 5:32:23)
Sovice, aaaano!!! ~g~ a tento trend bohuzel casto plati i tam, kde se nejedna o prevazne zenami vykonavanou praci.
 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:03:12)
Žženo,

a jestliže před sto lety byla převážná většina učitelů mužů a dnes je převážná většina žen, znamená to, že původně bylo učitelství mužskýho pohlaví a někdy v průběhu 20. století si nechalo uříznout pindíka a přeoperovat se na ženu? ~;)
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 23:13:48)
Kudlo, já mám radost, že jste se s Monty sešly na vizualizaci genitálu u abstraktního pojmu, je to hezká ojedinělá shoda nesmiřitelných. Taková pinďourovská, ale dejme tomu.

Před 100 lety ženy neměly nic a řešily to, získaly volební právo, získaly možnost vzdělání a možnost pracovat, byla to dlouhá cesta, která není u cíle. A nejbližší zatáčka na té cestě není být bagristou(mít práci jako Tonda), ale legitimizovat to, že ženská 8 hodin v práci je stejně dobrá jako mužskej.(stejně vzdělanej, stejně odpovědnej)

Přečti si to pomalu, jestli to nechápeš.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 21:24:20)
Monty, pokud přijímáš fakt, že v 80% jsou práce strukturované podle pohlaví (ačkoliv je může dělat i muž(žena) a ty ženské jsou hůře placené, jako výzvu k tomu, aby se o tom nemluvilo a pokusilo se to dětem zatajit, tak tomu říkám super politika vedoucí k rovnoprávnosti, gratulace, tvá prapraprapravnoučata to možná docení, pokud jim zas nebude chybět něco jiného.~;)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 21:47:15)
Libiku,
zatajit dětem co? Že práce nemá pohlaví? To budu dítěti zatajovat těžko, ono už to dávno ví. ~;)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 19:56:03)
A ještě tohle - i kdyby zahoukalo dvacet krizí, na faktu bezpohlavnosti povolání to nezmění vůbec nic.
Mmch., žádnou "novou práci" nemám, jen jsem se po pár letech vrátila k té staré. Pohlaví neměla ani tehdy, ani teď. ~;)
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 20:45:23)
Monty, tvoje práce je nová ve smyslu spekulace s momentální poptávkou, vyžaduje znalosti posledních 20 let, nemyslela jsem, že ty máš něco nového.
 Žžena 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:19:50)
Monty,
dobře, profese zdravotní sestry je pro obě pohlaví a že ji dělají z 99% ženy budem ignorovat. A PINK! Je vyřešeno.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:24:10)
Myslím, že je super nápad, aby sestry dostávali slušnou mzdu. Zvlášť, pokud je to tabulkový plat. Nemá to nic co dělat s pohlavím, ale s tím, že je to zodpovědná práce a mělo by se z ní dát uživit.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:03:15)
Monty, ty argumentuješ proti sobě.

Přidali "prodavačkám", ne, že vyhnali prodavačky na bagr.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:13:00)
Libiku,
o vyhánění kohokoli na bagr ovšem píšeš pouze ty. ~;)
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:53:20)
jas, proč bych to neměla chápat? Chápu to velmi dobře a fandím tomu. Ale na druhou stranu se vyskytují názory, které nepřipouští, že Mařenka by si určitě sama nevybrala panenku, je k tomu dotlačena stereotypem, Mařenka by jistojistě chtěla bagr, což mi přijde zase ujeté na druhou stranu.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:57:38)
Renko,
nevšimla jsem si, že by někdo tvrdil, že by si žádné dítě nevybralo bagr/panenku, pouze že by ten poměr byl jiný.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:30:11)
"Model, že žena porodí, novorozence dítě nechá otci a jde rubat uhlí mi prostě přijde proti zdravému rozumu."

Renko,
ten model vypadal tak, že se o dítě starali (po ukončeném šestinedělí) v chudých rodinách ekonomicky méně aktivní rodinní příslušníci - výminkáři, sourozenci, pokud jsi četla Pepánka nezdaru, budeš vědět i o existenci "hlídáren", které často prozovali váleční invalidé, přesně jako v knize a v bohatých k tomu najatá pracovní síla.
Nikdy to nikomu nepřipadalo proti zdravému rozumu. Tak se asi ještě sto let zpátky rodily samé defektní ženy. ~;)
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:40:30)
Prostě vyprdnout dítě a makat, to je správný rovnoprávný, stereotypama růžovejch košťátek to z nás vyhnali, ale my se nedáme~:-D

 Kudla2 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:11:06)
Libiku,

myslím, že největší brzdou rovnoprávnosti jsou lidi, co rozdělujou profese na "mužské" a "ženské", takže tím tu celou nerovnoprávnost de facto legitimizujou.

(návrhy pozitivní diskriminace na tom vůbec nic neměněj)
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:14:00)
~R^~R^~R^
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:50:51)
Monty, já vím, jak to bylo v naší rodině, tam pečovaly ženy, do žádné rachoty nechodily. Ani jedna z babiček nebo prababiček neměla středoškolské vzdělání, protože na co, vždyť byly doma s dětmi. Byl to častý model, jestli to někde bylo jinak, věřím, ale, že muži makali a ženy pečovaly, bylo běžné. Jasně, že když měli pole, tak holt dítko od útlého věku vláčely s sebou, ale to na věci nic nemění.
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:51:12)
Monty, to se vypravi u nas v chalupe, jak muj prapradedecek dostal vsechny male deti na starost (vnoucata od cetnych dcer i sve vlastni male deti) a sel s nimi na travu...ale on si lehl, usnul a zadnou travu neprinesli, nicmene vsichni dospeli byli radi, ze deti "pohlidal", protoze dospeli meli praci rozdelenou tak, ze nekdo sel na pole, nekdo varil, nekdo jel do mesta na trh atd., nikdo si nemohl 3 roky hrat s ditetem
 77kraska 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:53:34)
....ovsem to bylo na vsi, kde bylo spousta prace....ve meste bohatsi pribuzne byly v domacnosti a jedna chuda chodila do fabriky a deti se staraly starsi o mladsi (a delaly same vylomeniny)
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:56:34)
Sedmi,
ano, zhruba tak.
Ještě moje babička, v padesátých letech - a to byla žena v domácnosti - nechávala děti na hlídání svému otci, na to, aby si s nimi hrála a rozvíjela je neměla čas a nejspíš ani náladu. Byla ovšem natolik osvícená, že syna nevyháněla z kuchyně, když ho zajímalo vaření, a dceru nechala hrát fotbal a dokonce i jít na gymnázium, když se učila líp než syn, který šel na učňák.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:00:07)
A dnešní žena, když zůstane s dítětem, tak si jen hraje? Tak tohle když napíše žena, tak se nemůžeme divit těm chlapům, co na to koukají skrz prsty a nevidí a neocení tu práci, kterou žena doma dělá.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:03:13)
Dneska je tý práce fakt málo, pokud má pračku , myčku, sušičku, papírový pleny, tak to v tý domácnosti moc náročný není. Pokud teda nemá 5 dětí.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 14:08:28)
To se taky nedá napsat univerzálně, když máš barák a zvířata, tak práce nemáš málo ani dnes. Ale je pravda, že se neřešilo nějaké věnování se dětem či jejich rozvíjení. Pokud se žena (nebo teda i muž) věnuje dítěti, beru to jako plnohodnotnou práci.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:53:55)
Naše dcerunka dostala od tatínka malý smetáček a vysavačík. Když jsem podotkla, že je to genederově v nepořádku, tak mi MM vysvětlil, že zametá a vysává u nás vždy jen on nebo syn a já nikdy, takže to nemusím řešit. ~:-D
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:09:21)
Sovice, do určité malé míry bych mohla připustit to, že "experimentujeme". Ale nebezpečné by to bylo v případě naprosté izolace holčičky, která by tedy dostala ten růžový smetáček.

Dnešní holčičky jsou v informovanosti o čemkoliv dávno před svými maminkami.

Jinak by se také dalo říct, že na smetáku není nic špatného ani pro chlapce, samozřejmě.

Nicméně představy o chudých rodinách, kde bezpohlavní jedinci chodí za dobrodružstvím(do montovny) protože vlastně netušej, že jeden se může starat a dělat domov hezkej a úspornější, je realitou, dneska se ani ten sex z genderové korektnosti nenosí, nepotřebujeme pohlaví nikde.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:11:36)
Eh, Libiku, a co má sex společného s tím, že smýčení domácnosti není ženský a kutění v dílně mužský? ~;)
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:18:39)
To nemá nic společného, konstatuji, že dnes se již velce nesouloží, pročež je jedno, že máš bezpohlavní jedince na bezpohlavních pozicích.~;)

Pouštět se do úvahy, jestli muži a ženě k sexu více vyhovuje kantýna a třísměnný provoz než opečovaný domov s teplým jídlem, se nebudu.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:50:17)
"A pak ty holčičky, kterým kupujeme panenky, kuchyňky a žehličky, aby pečovaly, vypustíme do světa, kde se mají živit. "

Všechny naše děti bez ohledu na pohlaví si hrály s panenkami a s kuchyňkou. Ty starší později aspoň s opravdovým miminem a s opravdovou kuchyní, tak doufám, že to na ně nebude mít fatální vliv. Mělo by to vliv jen na holky nebo i na kluka? ~:-D
 sovice 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:55:57)
Půlko, nebude to na ně mít patrně žádný zásadní vliv, protože tvoje děti si "přičichnou", k čemu chtějí, a především díky tvé výchově získají schopnost se prosadit a taky nejspíš nebudou řešit povolání typu školnice/cestář. ~;)
 Lída+4 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 12:58:32)
Renko, zajímavý je, že největší pečovatel z mejch dětí je nejstarší kluk, a hned po něm ten třetí. Holka k tomu nijak netíhne.
 Renka + 3 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:02:17)
Výjimky se najdou vždy. Já taky nejsem vůbec pečovatelský typ.

Na druhou stranu, když se narodí postižené dítě, je častým jevem, že muž se sbalí a zmizí a žena pečuje, málokdy je to naopak O seniory taky víc pečují ženy než muži. Rozhodně to není v poměru 1:1.
 Monty 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:06:52)
Renko,
protože má žena (hlavně díky genderovým stereotypům) nižší plat, kterej lze snáze oželet.
V situaci, kdy bude žena ta vysmívaná manažerka a muž třeba učitel nebo kuchař, tak bude situace spíše opačná.
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:12:05)
"V situaci, kdy bude žena ta vysmívaná manažerka a muž třeba učitel nebo kuchař, tak bude situace spíše opačná."
ˇ
Živě si pamatuju, jakej kartáč jsem dostala tady na rodině, když jsem tu psala, že plánujeme, že na mateřskou půjde MM, protože tehdy pracoval za plat Akademie věd, takže ztráta jeho platu nebude tolik bolet. Vlastně jsme tu dostali virtuální kartáč oba. Já, že jsem bezcitná hyena a on je lenoch línej, co neživí rodinu.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:15:41)
Nižší plat není důsledkem stereotypu, ale nedocenění ženy v její odlišnosti. (a kecy o stejnosti rodu ji jen podporujou)

Dokud budou pražské kočky tvrdit, že "protože gender", tak lze problém uzavřít: "Bereš málo, kuchařinko? Tak , ty vole, tamhle stojí bagr, nazdar"
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:24:26)
Jak přesně bys zařídila, aby kuchaři brali stejně jako bagristi? Vůbec nevím, kdo z nich je ten, co bere víc, ale nedokážu si představit, jak to udělat, aby brali stejně. Pokud je tedy nezaměstnává stát.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:29:16)
Jak přesně bych zařídila, aby ženská práce nebyla diskriminována, no pravděpodobně variantou zaručených mezd a nebo nějakou pozitivní diskriminací zaměstnavatele(nižší odvody, jiné pobídky) , který má převážně ženský ansámbl, třeba..?

Než tady někdo začne ohnit proti mému levičáctví, ráda bych upozornila, že genderová teorie o rovnosti pohlaví je nejlevicovější ideologie jakou si lze představit:-)
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:36:28)
Zaručenou mzdou pro kuchařky v hospodě nezařídíš to, že bagrista, co tam přijde na polední meníčko, nebude brát větší mzdu. A obráceně zaručenou mzdou pro bagristu nezařídíš to, aby té kuchařce nedávali náhodou víc než jemu.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:38:41)
Zaručenou mzdou zařídím, aby určité profese nebyly tak podhodnocené.

Jinak fakt ode mě chceš abych ti při práci přemýšlela, jak odstranit diskriminaci ženské práce, když ji půl národa ani neuzná? Není to předčasné?
 Půlka psa 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:47:36)
Ok, s konkrétním opatřením počkáme, až se to všeobecně uzná.

Osobně tedy jen doufám, že se nedočkám toho, abych byla pozitivně diskriminována. Málo co by mě urazilo víc.
 libik 


Re: Gender v pojetí hraček 

(3.10.2019 13:56:53)
Pokud vím, děláš pěkný unisex obor (s mírnou dočasnou převahou mužských) tak ti to nehrozí. Nicméně, já jsem psala o pozitivní diskriminaci zaměstnavatelů žen (neříkám, že je to myšlenka dne)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.